r IN DE WERELDPOLITIEK De Tweede Perón, de Ware Uitgaan in Haarlem metSTOPHOEST Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Marokkaanse delegatie stelt reis naar Madagascar uit De la Tour vindt sultan Ben Arafa niet bereid de troon te ontruimen a//e Aff es/ Prijsverlaging Politieinval in speelhol /"Hoe is het ontstaand Ambassadeur van India 3 1 COSTUUMS SPORTCOLBERTS PANTALONS REGENKLEDING enz. tientjes goedkoper Dit woord: KARONJE Duitse duiker bij Scheve- ningen te snel opgehaald Uitnodiging aan Russische parlementariërs Hoogovens 12l/2 pet. dividend en 5 pet bonus aandelen Baumeister overleden Uit Haarlems Dagblad van 2 September 1905 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 (Van onze correspondent in Parijs) De afvaardiging: Marokkaanse staatslie den, die sultan Ben Joessef in zijn ver banningsoord Madagascar op de hoogte zou stellen van en raadplegen over de bespre kingen met de Franse regering, heeft haar vertrek uit Parijs uitgesteld. De deputatie bestond uit drie leden, onder wie Si Bek- kai, een vriend van Ben Joessef, die in het verdere verloop van de Marokkaanse ont wikkeling vermoedelijk een belangrijk aandeel zal hebben. Hij wordt genoemd als canclidaat voor de troonraad en zelfs als toekomstig minister-president. Het uitstel moet veroorzaakt zijn door nieuwe moei lijkheden, die zich bij de oplossing van de Marokkaanse crisis hebben voorgedaan en die men in de Franse coördinatiecommis sie voor Noord-Afrika zal trachten bij te leggen. Dat alle obstakels tussen Parijs en de Ma rokkanen nog lang niet zijn opgeheven, blijkt overigens ook nog wel uit het feit, dat het comité van vijf ministers, dat in Aix-les-Bains in naam van Frankrijk was opgetreden, de onderhandelingen met de Marokkaanse nationalisten heeft moeten hervatten. De Fransen, in het bijzonder de conservatieve ministers, willen vasthou den aan het protectoraat en de Marok kaanse nationalisten streven bewust naar volledige souvereiniteit. Hetzelfde verschil van zienswijze hield indertijd de bespre kingen met de Tunesiërs maandenlang slepende. Parijs zou er goed aan doen te bedenken dat tenslotte ook de Tunesiërs gelijk kregen. Wanneer men het over de grote lijnen van de hervormingspolitiek in Marokko eens is geworden, dan lijkt de uitwerking toch meer problemen op te werpen dan Parijs aanvankelijk heeft willen erken nen. Het gaat voor het oog nu vooral om de vaststelling van de data, waarop het overeengekomen programma zal worden uitgevoerd. Die data zouden echter het hele moeizaam bereikte compromis weer op losse schroeven kunnen zetten. De Ma rokkaanse nationalisten wensen, dat eerst de vroegere sultan wordt bevrijd, aleer een regering zal worden gevormd. Zij me nen dat de garantie, die zij van Ben Joes sef voor hun medewerking aan zo'n rege ring willen vragen, pas waarde heeft als die in volle vrijheid zal zijn gegeven. De rechtse ministers, onder aanvoering van generaal Koenig, schijnen daarentegen van oordeel te zijn, dat na twee jaar aarzelen mettle overbrenging van Ben Joessef naar Frankrijk geen haast is gemoeid. Wantrouwen Een andere omstandigheid, waardoor de Marokkaanse nationalisten het been stijf houden moet gelegen zijn in de brief, die de afgetreden resident-generaal Grandval aan president Coty heeft gericht en die op nog onverklaarbare wijze door het dag blad „Le Monde" openbaar is gemaakt. In zijn brief liet Grandval, die tot dusverre als een vriend van de nationalisten door ging, zich in gereserveerde termen uit over de vroegere sultan en dat zou bij diens aanhangers nieuw voedsel voor hun wan trouwen hebben gegeven. ADVERTENTIE VRIJDAG 2 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afval lige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganiyka", 14 ]aar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het vlammend woud", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sabrina", alle leeft., 8.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Zaadhandel Roozen, Spekstraat 5: Dahlia show van 818 uur. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur en „De vrouw die hij begeerde", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het vlammend woud", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sabrina", alle leeft., 2.30, 7 en S.15 uur. Con certgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Zaadhandel Roozen, Spekstraat 5: Dahliashow van 8 18 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: Optreden van John Butler's „American Dan:e Theatre". Stadsschouwburg, 20 uur: „De Toneelvereniging" speelt onder regie van Louis Saalborn „De Kroongetuige". Tot overmaat van zorg schijnt het met het aftreden of vrijwillige terugtrekking van sultan Ben Arafa, ook nog niet al te best te vlotten. De nieuwe resident-gene raal generaal Boyer de la Tour, heeft na dat hij bekend had gemaakt dat opnieuw sterke Franse troepen naar Marokko wa ren overgebracht, een eerste onderhoud met Ben Arafa gehad in de hoop hem dui delijk te kunnen maken dat de tijd geko men is om van zijn troon af te dalen. Even tevoren had Ben Arafa nogmaals bekend gemaakt, dat hij zijn „goddelijke zending" tot zijn laatste ademtocht zou blijven ver vullen. Ben Arafa is op zijn standpunt blijven staan, vermoedelijk, zo meent men in Parijs, om nieuwe concessies voor zijn aanhangers, de traditionalisten, te verkrij gen. Wat er gebeuren moet indien Ben Arafa niet vrijwillig het veld zou wensen te ruimen, is een bange vraag die men zich te Parijs nauwelijks stellen durft. Oude bezwaren In Franse regeringskringen wil men zich door al deze nieuwe tegenslagen niet van de wijs laten brengen. Men zegt zich aan de datum van 12 September te willen blijven houden, waarop in Marokko zo wel een troonraad, die de taak van de sul tan over zal nemen als een nieuwe rege ring, waarin alle partijen vertegenwoor digd zullen zijn, in functie zal treden. Of dat verlangen ook door de conservatieve ministers wordt gedeeld, mag betwijfeld worden. Men krijgt de indruk dat mannen als Pinay en Koenig premier Faure hun oude bezwaren tegen het plan opnieuw voor de voeten werpen. In parlementaire kringen wordt het of ficiële optimisme dan ook allerminst ge deeld. Sommige politici, ook uit de rege ringsmeerderheid, menen zelfs een zekere vermoeidheid te constateren bij premier Faure, die zo langzamerhand, gelijk dat hier met een elegante term wordt uitge drukt, „versleten" zou zijn. Zij achten het allerminst uitgesloten dat bij de „ren- trée" van de Nationale Vergadering in Oc tober het zittende kabinet een gevallen kabinet zal worden. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 De Amsterdamse recherche heeft een inval gedaan in een huis aan de Vondel straat, waarvan gedacht werd dat het als speelhol fungeerde. Om de woning binnen te komen hebben de rechercheurs een ruitje in» de toegangsdeur en een ruit aan de achterzijde ingeslagen. Elf personen zijn aangehouden en meegenomen naar het bureau Leidseplein, waar een procesver baal is opgemaakt. In verscheidene kamers is speelmateriaal in beslag genomen. ADVERTENTIE SW 555 In het Nederlands zal dit woord on sterfelijk blijven door de bekende uit spraak van juffrouw Laps die, betiteld met de naam: zoogdier, de arme juf frouw Pieterse toevoegt: „Je bent 'n keronje, jij en je zoon en je heele fami lie!" Wij moeten voor de betekenis van het woord teruggaan tot het Latijn, waarin caro: vlees betekende. In het Italiaans is dit: carogna, in het Frans: charogne in de betekenis: een tot bederf over gaande dierlijk lichaam, dus: een kreng of: een prij (van het Latijnse praeda: buit), beide eveneens als scheldwoord gebezigd. Met duikerziekte in decompressie- tank In een decompressietank van het duik- werkschip „Hercules" van de Koninklijke Marine ligt sedert enige dagen de Duitse duiker Godfried Zorn, in dienst bij de ber gingsmaatschappij Lehr en Co. te Hamburg. Deze firma doet met het bergingsschip „Gliick Auf" pogingen om resten van in de eerste wereldoorlog voor de Nederlandse kust gezonken Britse kruisers te bergen. Zorn lijdt aan de decompressie- of dui kerziekte, die optreedt wanneer men de druk waaronder de duiker werkt niet ge leidelijk weg neemt. Dit kan gebeuren in een speciale tank aan boord van het dui kerschip. De Duitse duiker heeft in korte tijd reeds drie maal een aanval van de duiker ziekte gehad. Twee keer is hij aan boord van de „Glück Auf" weer opgeknapt, doch de derde keer was het noodzakelijk, dat hij naar de „Hercules" werd overgebracht, waar hij thans onder strenge controle van een marinearts in de tank moet blijven. De ziekte uit zich door hevige pijn in de gewrichten en longverschijnselen, veroor zaakt door stikstofbelletjes in het lichaam. De duikers op de „Glück Auf" die buiten de 3 km. zone ligt, kunnen alleen werken bij de twee a tweeëneenhalf uur stil tij en daarbij zou het voorgekomen zijn, dat de druk in de decompressietank slechts afge steld was op 20 meter diepte inplaats van de 43 meter waarop in dit geval gewerkt werd. Zorn heeft na dit ongeval besloten niet meer te duiken. De heer Balraj Krishna Kapur, thans zaakgelastigde van India te 's-Graven- hage, is benoemd tot ambassadeur van India in Nederland. Het Nederlandse Eerste Kamerlid mr. dr. J. In 't Veld die deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie naar, .de conferen tie van de Interparlementaire' Unie welke te Helsinki gehouden wordt, heeft ver klaard, dat de Sovjet-Unie uitgenodigd zal worden om volgend jaar voorjaar een par lementaire delegatie naar Nederland te zenden. Oud-minister In 't Veld zei, dat verwacht kan worden, dat de Sovjet-Unie op haar beurt een Nederlandse parlementaire de legatie zal uitnodigen een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. In Amsterdam is Donderdag de vergade ring van de Raad van Commissarissen der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. gehouden. Op voorstel van de directie is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, te houden op 30 September, voor te stellen over het boekjaar 1954/55 een dividend uit te keren van ;4 pet op de prioritpitsaan- delëfï'eri'12'i/2'pet op de gewoïfë aandelen (v.j. 10 pet). Voorts zullen ten laste van de agio- reserve bonusaandelen worden uitgegeven, dividendgerechtigd met ingang van het lopende boekjaar, ten bedrage van 5 pet van het nominale gewone aandelenkapi taal, waarmede nagenoeg de gehele agio- reserve verbruikt zal zijn. Deze uitkering van bonusaandelen is vrij van inkomsten belasting. Er zat iets onwezelijks, iets onregelmatigs in de wijze waarop de Argen tijnse dictator Perón gedurende de laatste maanden optrad tegenover zijn tegenstander. Di taters plegen zich niet te kunnen opwerken tot een zeker respect voor degenen, die andere denkbeelden zijn toegedaan dan zij er. zij zijn niet gewend zachtmoedig terug te treden voor oppositionele be wegingen in het volk, ook al nemen die bewegingen het karakter van mas sale demonstraties van ongenoegen aan. Perón heeft een sluw en omvang rijk spel gespeeld. Zijn ontslagaanbod was het hoogtepunt in de laatste acte van zijn zorgvuldig geënsceneerd toneelstuk, en hoeveel moeite moet het hem hebben gekost tot het laatste toe zijn rol van vredelievende, her vaderland dienende idealist vol te houden. Want toen hij zijn ontslag vroeg, moet hem de massa-betoging reeds voor ogen hebben gestaan, die zijn aan hangers organiseerden teneinde de slotscène een indrukwekkend karakter te geven. „Perón, blijf aan!" moet hem reeds als een aubade van eer en aanhankelijkheid in de oren hebben geklonken, en alleen een verblinde heerser kan zich door zulke eer en zulke aanhankelijkheid het oor laten strelen. Een verblinde heerser dat is het beeld van Perón, zoals hij zich ten voeten uit thans aan de wereld heeft getoond. Een man, die zweert bij het geweld en de intimidatie, zijn aanhangers de vrijheid tot moord op tegenstanders geeft en zich het waandenkbeeld voor ogen heeft ge roepen dat hij de oppositie kan uitroeien door mensen om het leven te brengen of door terreur te beangstigen. De verblind heid wordt niet verminderd door eventu ele kwaliteiten, die Perón als regeringslei der zou kunnen bezitten. Hoe meer hij zichzelf als verlicht despoot mocht zien, des te groter kan zijn verblindheid wor den genoemd en des te dreigender zijn de gevaren die zijn bewind voor het land oproept. Dat er in Argentinië een oppo sitie bestaat, is duidelijk genoeg aan de dag getreden. Dat deze oppositie jarenlang onder de duim gehouden is met dictato riale maatregelen is eveneens uit talrijke feitelijkheden bekend. Doch steeds heeft Perón getracht de schijn der democratie op te houden en telkens opnieuw weer heeft hij met moeite en pijn concessies gedaan die in werkelijkheid weinig te be tekenen hadden, doch als verschijnselen althans nog enige democratische kleur aan zijn dictatuur vermochten te geven. Deze schijn is nu weggevallen. Het is te begrij pen dat de dictator er genoeg van heeft. Het is een kramptoestand geweest, te doen alsof en de teugels strak te houden, die zijn machtswellust breidelden. Deze teu gels zijn thans weggeworpen, de dictator staat in ware gedaante aan het hoofd van zijn volgelingen, die verlangend zijn de terreur te beginnen, die zij van nature in hun mars hadden en die totnutoe, zeer tegen hun zin. steeds ontijdig moest wor den opgeborgen. Er is niets wat tenslotte, als de omstan digheden niet langer beperkend werken, de ene dictator onderscheidt van de an dere. En iedere dictator heeft de mogelijk heid, om zich heen een schare van fana tiekelingen te vergaderen, die bereid zijn de „straat te zuiveren", de „tegenstander te vernietigen", de „verraders te straffen", de „natie te leiden" en de „wereld te trot seren" Deze brallende woorden zijn de ganse geschiedenis door gesproken in spreekkoren geschreven op spandoeken, uitgebruld in mierfoons die opgesteld stonden in propvolle stadions of op balcons van dichtbevolkte pleinen. En altijd weer leek het, alsof de natie één was. Maar altijd weer is het gebleken, dat oppositie en geweld niet aan elkander ge waagd zijn. Oppositie is een geestesgesteld heid, een verborgen overtuiging, een on zichtbaar, ongrijpbaar en onoverwinlijk wapen. Geweld is materieel, bruut, gericht op de lichamen en de concreties. Hoe kun nen zij elkander ontmoeten? Het geweld zoekt tevergeefs naar zijn werkelijke prooi en slaat toe zonder haar te raken. Hoe sterk het voetstuk van de dictator Perón thans ook lijkt, en hoe naarstig zijn opgezweepte terroristen de straten zullen afspeuren naar de tegenstander, zij beiden zullen nooit tussen hun vingers datgene kunnen doodknijpen, waartegen de heer ser nu al jarenlang met stijgend ongenoe gen gevochten heeft. Dit kenmerkt zijn verblindheid. Het heeft geleken alsof hij ziende werd, toen hij de oppositie ver gunde zich te tonen en uit te spreken. Het blijkt thans, dat hij die verzoenings gezindheid slechts heeft voorgewend om de tegenstander te leren kennen. Hij heeft begrepen, hoe onvindbaar die oppositie zou blijven, wanneer hij haar niet naar bui ten lokte. Het zijn manoeuvres, die met regeren weinig meer te maken hebben. Zij kenmerken deze Perón als een man, die de macht als het voornaamste be schouwt en, om haar te houden en te ver sterken, alle middelen geoorloofd acht. Zijn partij zal thans weer met zwellen de gelederen tevoorschijn komen uit het tijdelijke, ongewilde isolement. Zij zal zich verrijken met tallozen, die hun persoon lijk heil van deze aansluiting verwachten en belust zijn op de directe, barbaarse wijze van „mederegeren", die een dicta toriale partij eigen is. Mensen, die zich op geen enkele andere wijze kunnen doen gelden, houden altijd nog het geweld over als laatste middel. Zij kunnen zich aan sluiten bij de gewapende terreurgroepen die de straat beheersen en links en rechts hun wellust van slaan en onderdrukken- in-het-klein botvieren. Perón kent deze mensen en hun waarde. Door zijn rede voering van gisteren heeft hij zich tussen hen geplaatst als de vertegenwoordiger der wet. De wet, die hijzelf heeft gemaakt en naar zijn wil vervormd. De dode wet, die iedereen dient wie haar verkrachten wil. Er was iets onregelmatigs en onwezen lijks in het aanbod van president Perón om af te treden. Dat regelmatige en wezen lijke is thans teruggekeerd in de situatie. De dictator is zichzelf geworden en ieder een kent hem nu. De oppostie heeft het toneelstuk zwij gend aanschouwd en is na het zakken van het gordijn stil naar huis geslopen. Doch zij is daardoor niet verzwakt noch minder overtuigd. Zij weet zoals alle opposities door alle tijden heen van alle dictators geweten hebben dat een dictator altijd naar de hoogste top tracht te klimmen, en dat die hoogste top altijd de zwakste stei ger heeft. Het Argentijnse volk wacht terwijl de dictator schreeuwt. J. L. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en gra fiek van Ina Rah'usen t-, g. v. haar 60ste geboortejaar. Geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw Schilders-milieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Huis met de Kogel: Portefeuille met Haar lemse stadsgezichten van de hand van de Haarlemse kerkinterieur-tekenaar Willem Horsman. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt. Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen'). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Hstorische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. MUZIEK Maandag 5 September, Grote Markt, 15.30 uur. Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Dinsdag 6 September, Grote Kerk, 20 uur. De organist George Robert speelt werken van Buxtehude, Bach, Pepping en Reger. Dinsdag 6 September, Concertgebouw, 20 uur. Laatste concert van de Zomerserie van het N. Ph. O. Onder leiding van Ma- rinus Adam met solistische medewerking van de pianist Dick van der Ven worden werken van Labouehère, Saint-Saëns en Tschaikowski uitgevoerd. Donderdag 8 September, Grote Kerk, 15 uur. De organist George Robert speelt werken van Sweelinck, Muffat, Walther, 3ach Andriessen en Jongen. Donderdag 8 September, Grote Markt, 20 uur. Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Vrijdag 9 September, Grote Markt, 11.30 uur. Gedurende een half uur bespeling van het carillon door de stadsbeiaardier Arie Peters. TONEEL EN DANS Zaterdag 3 September, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Toneelvereniging" voert onder regie van Louis Saalborn „De Kroonge tuige", toneelspel van Agatha Christie, op. Medewerkenden zijn Liane Saalborn, Lo van Hensbergen, Walter Kous, Ben Groe- nier, Ferd. Sterneberg en anderen. Zaterdag 3 September, Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur. Optreden van John Butler's „American Dance Theatre" met een modern Amerikaans balletrépertoire. Prof. Willi Baumeister, die een der voor aanstaande abstracte schilders van na de tweede wereldoorlog was, is Donderdag op 66-jarige leeftijd in Stuttgart overleden. Hij werd in Stuttgart geboren en aan vankelijk voor decoratieschilder opgeleid. Later bezocht hij de kunstacademie in zijn geboortestad. In 1930 viel hem een staats prijs ten deel, maar de nazi's verboden zijn werk, dat zij betitelden als „ontaarde kunst", en ontsloegen hem als leraar aan de kunstschool van Frankfort am Main. Na de oorlog gaf Baumeister echter weer les aan de Kunstacademie van Suttgart. Zijn werken bevinden zich in vele mu sea, onder meer in Amsterdam. Hij heeft talrijke prijzen gekregen. Twee solisten van John Butlers „American Dance Theatre" - de Mexicaanse Carmen Gutiérrez en de negerdanser Arthur Mit chell - tijdens de openbare training in het Openluchttheater, die gisteravond door enkele honderden belangstellenden werd bijgewoond. Zaterdagavond zal de groep in dit theater een voorstelling geven van vier op folkloristische motieven geïnspi reerde balletten (choreografie John Butler), die o.m. met veel succes voor de grote Amerikaanse televisie-„networks" zijn opgevoerd. De medewerkers zijn de leider en choreo graaf John Butler, Glen Tetley, Carmen Gutiérrez, Joan Skinner, Mary Ann Niles, Arthur Mitchell. Remi Martel, Betty Wal- berg en Jac. Venza, welke laatste ook de décors ontwierp. Zondag 4 September, Stadsschouwburg, 20 uur. „De Toneelvereniging" voert weder om „De Kroongetuige" op. DIVEBSEN Vrijdag 2 September, Zaadhandel J. Roozen, Spekstraat 5. Van acht tot zes uur Dahlia show. Eveneens op Zaterdag 3 September. Vrijdag 2 September, Concertgebouw. Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur ieder half uur een voorstelling met het waterorgel. Wa- tersymphonie gespeeld door Geert Sipke- ma. Eveneens op Zaterdag 3 en Maandag 5 September. HAARLEM Op de gemeentebegroo- ting voor 1906 zijn de kosten van het huis houdelijk bestuur hooger geraamd, daar er verschillende telephonische aanslui tingen zullen worden gemaakt. Er zullen toestellen worden geplaatst in de kamer van den Secretaris, in de kamers van de Wethouders van Openbare Werken en van Financiën. Deze heeren hadden tot dus verre geen telephoon; wij zouden bijna durven veronderstellen, dat zij het in strument zo lang mogelijk hebben ge weerd. Zou het wonder zijn? De telephoon heeft het ideaal van rustig en ongestoord werken voor menschen die openbare be trekkingen bekleeden, voor goed uit de wereld gebannen. Op het onverwachtst roept het dringende belletje hen uit hun belangrijke arbeid, dikwerf voor onbe- belangrijken arbeid, dikwerf voor onbe- duur moet ieder openbaar persoon, of hij wil of niet, de telephoon in zijn kamer toelaten. De geest van den tijd is nu een maal niet tegen te houden!

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5