Groen Co Van Vliet in halve finale na twee sprintoverwinningen op Patterson smaken: Fraai succes van Hendrickx Zeilen op Byou in Rotterdam Dc J°"ë nog aan de De Pse u do- Echt ^eno te Meer dan honderd teams nemen deel aan de winter-volleybalcompetitie HOE MOBBELTJE Carlo Engelbert eerste junior-kampioen Afdelings-hoofdklasse ingesteld EEN LESJE KREEG Wereldkampioenschappen op de baan Derksen (32 minuten sur place) verrast door Maspes Ja! Shagretta smaakt beter dan shag! 9 FEUILLETON door MARY BURCHELL kop bij Olympiajollen Nederlandse voetballers spoedig uitgeschakeld Derksen verrast Partij tussen Donner en Pilnik afgebroken Tactische fout Pronk op 16 ronden Virginia American Half sivaar Zicaar VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 „Het is een magnifiek terrein, waarover de Rotterdamse Jockeyclub beschikt", zei de Spaanse kapitein Ordovas, winnaar van het internationale springnummer om de Prijs van de Kralingse Plas vol bewonde ring. En zijn landgenoten Francisco Goyo- aga, de commandant Garcia Cruz en de kapitein Martin beaamden dit vol mondig. De Spaanse ruiters zyn voor het eerst in Nederland, na de oorlog, en zij zijn verrukt over het prachtige hinder nispark, het aardige terrein en vooral ook over de uitstekend gebouwde parcoursen. Ook op de tweede dag van het internatio naal concours hippique hebben de toe schouwers, by wie zich prins Bernhard en prinses Irene bevonden, weer van prach tige paardensport kunnen genieten. Voor de Nederlandse jeugd was het een zeer bijzondere dag, want voor het eerst in de hippische geschiedenis werd gereden om het Nederlands kampioenschap, sprin gen voor de jeugd. Reeds op de eerste dag hadden de jeugdige ruiters en amazones bewezen, dat zij tot iets goeds in staat zijn. Zij moesten hindernissen springen tot een hoogte van 1.30 meter. Twee manches dien den te worden gereden. Twee combinaties kwamen in beide ronden foutloos rond, het waren „Proutske" Arts met „Roszy" en Carlo Englebert, winnaar van het jeugd- springen op de eerste dag, met „Lady Jane". Beide deelnemers reden het barragepar- cours, dat zes hindernissen telde met een maximum hoogte van 1.40 meter op uit stekende wijze. Het werd een spannende strijd. Beiden reden zeer snel en beiden wierpen in het barrage-parcours één hin dernis af. „Roszy" struikelde op de muur, en „Lady Jane" voelde er meer voor in de sloot te springen dan er over. Doordat Carlo Englebert iets sneller was dan zijn concurrente, kreeg hij de titel kampioen van Nederland juniores en mocht hij uit handen van prins Bernhard de karwats met zilveren knop in ontvangst nemen, die door de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond ter beschikking was gesteld. Succes voor Hendrickx Groot was de vreugde in de Nederlandse kolonie toen tijdens het internationaal springnummer om de Prijs van de Scheep vaart Hendrickx het met groot succes op nam tegen de „groten" van dit concours. Het was een mooi parcours, dat door de heer Jurgens was opgebouwd en de deel nemers mochten zelf hun route bepalen. De eerste ruiter, de Duitser Walter Schmidt reed met „Kiel" een foutloos parcours in 84 sec. Hij bleef enige tijd de leiding be houden, maar werd tenslotte door de Engelsman T. Barnes onttroond, die met „Sudden" foutloos rondkwam in 79,6 sec. Von Buchwaldt, die eveneens zonder fou ten reed, had een langere tijd nodig, 82,6 sec. Hij reed zorgvuldiger, maar hiermede kwam hij toch pas op de zesde plaats. Hendrickx scheen alles op alles te zetten om met „Byou" een fraai figuur te slaan. Op voortreffelijke wijze leidde hij zyn trouwe viervoeter over het veld in een zo hoog tempo, dat na afloop van zijn par cours bleek, dat hy maar 78,2 sec. had nodig gehad, waarmee hy de leiding had. Weliswaar stonden zyn kansen op een overwinning zeer goed, maar zekerheid had men nog lang niet, want er moesten nog zeer bekende combinaties starten. Zo kwam vlak na Hendrickx luitenant kolonel Llewellyn met zijn even bekende „Foxhunter" in de ring. Maar „Foxhunter" had kennelijk geen plezier om een hinder nis bestaande uit rood-witte planken te springen. Hij weigerde, hetgeen zijn be rijder op drie fouten kwam te staan. Hier mede werd de combinatie voor de prijzen uitgeschakeld. Een andere ruiter, die een kans op de overwinning maakte was ongetwijfeld de Spanjaard Goyoaga met „Baden". Paard en ruiter kwamen echter te val, hetgeen ge lukkig goed afliep. Maar de ex-wereld kampioen verliet daarna vrijwillig het par cours. Ook de Franse luitenant Du Breuil, een ruiter die zeer goed rijdt en een enorm hoog tempo heeft, verliet met „Reseda" vrijwillig het parcours. Kapt. Lefrant met „Vezelise" kon met zijn 82,8 sec. Hendrickx niet van de eerste plaats verdrijven en toen de Spaanse kapitein A. Martin met „Brise-Brise" 80,2 sec. had laten noteren, stegen de kansen op de overwinning voor onze landgenoot aanzienlijk. Met spanning wachtte men op de laat ste combinatie, die van majoor Gibbon met „Blue Lady". En eveneens als tijdens het internationale springnummer in de mor genuren om de prijs van de Kralingse Plas was het ook ditmaal de laatste ruiter, die de zo goed als opgemaakte stand omverwierp. Want majoor Gibbon reed eveneens foutloos in precies dezelfde tijd als Hendrickx: 78,2 sec. Nu zou bar rage moeten volgen, doch de chef d'équi- pes van beide teams besloten dat niet over gesprongen zou worden. De paarden moes ten gespaard blijven. Zij eindigden dus ex aequo en er werd geloot wie de beker zou krijgen. Een gelukkig lachende Hendrickx kon deze in ontvangst nemen. 27) (vertaald uit het Engels) „Michael, doe niet zo dwaas! Ik heb je nog nooit meegemaakt als zo'n plaaggeest! Natuurlijk heb ik hem op mijn huwelijkse staat gewezen, en toen vertelde hij me de rest, dat jij mij in Parijs ai ontrouw was geweest enz." „Zou je me willen zeggen, wat je met enz. bedoelt?" „O..", ze lachte even nerveus, „ik be doel, dat hij overtuigd is, dat ik jou om je geld heb -getrouwd, omdat ik volkomen aan de grond zat.Hij zei, dat mijn gevoelens niets- te maken hadden met dat huwelijk met jou, en bovendien vindt hij jou mij niet waard!" „Juist. Hoe nam je die onthulling over mijn zogenaamde ontrouw op?" vroeg hij werkelijk nieuwsgierig. „Eerst was ik woedend. „Op mij?" „Nee, op hem! Ik besefte niet dadelijk, dat het natuurlijk Pat was, met wie hij jou gezien had.En ik vond het een aan De uitslag van de internationale dres- suurproef om de Grote Prijs van de Rij baan luidde: Categorie a: 1. Perkunos, mej. H. Wey- gand (Duitsl.) 457 punten; 2. Doublette, mej. H. Weygand (Duitsl.) 441 punten; 3. Rosie Dream, mevr. L. Johnstone (Gr. Britt.) 429 punten; 4. Thyra, mevr. R. Springer (Duitsl.) 414 punten; 5. Sea My stic, mevr. L. Johnstone (Gr. Britt.) 411 punten; 6. Jeep, A. Schram (Nederland) 393 punten. Categorie b: 1. Dunaburg, mevr. S. Per- meke (België) 433 punten; 2. Fidelio, H. Peeters, (België) 429 punten; 3. Nunky, mevr. S. Permeke (België) 422 punten; 4. Iieraldik, mevr. R. Springer (Duitsl.) 395 punten; 5. Belami, C. C. van Es (Neder land) 365 punten; 6. Bonfire, mej. A. M. C. P. Eysvogel (Nederland) 358 punten. De Nederlander De Jong heeft na de zesde en zevende race in de wedstrijd om het Europees kampioenschap Olympiajollen de leiding genomen met een verschil van bijna 700 punten op zijn voornaamste con current. De Jong heeft thans 6062 punten en de Oostenrijker Emdl, die tweede in het voorlopige klassement is, heeft 5383 punten. Donderdag is nog een derde race (de achtste gehouden, die door de Ier Hooper werd gewonnen voor Pieper (Zwitserland), Pelaschier (Italië), Baumgarten (West Duitsland). De Jong bezette de zesde plaats. In het algemeen klassement heeft De Jong na 8 races de leiding met 6615 punten voor Emdl (Oostenrijk) met 5869 punten, Hoo per (Ierland) 5469 punten, Nelis (België) 5368 punten en Pieper (Zwitserland) 4528 punten. Enige protesten, ingediend over de laat ste races, zijn nog niet behandeld, zodat de klassering nog niet officieel is. Gisteravond zette de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond in ge bouw „Cultura" haar jaarvergadering voort. Verleden week moest deze vergadering we gens gebrek aan een candidaat voor het secretariaat worden geschorst, gisteravond daarentegen werden het bestuur en de di verse commissies in een vrij korte tijd vol ledig gekozen. Komend seizoen wordt een afdelings-hoofdklasse gevormd. Ter gelegen heid van het eerste lustrum houdt de afdeling een groot tournooi voor teams uit de afde ling Haarlem. Voorzitter Beijen sprak woorden van dank tot de heren Hederik en v. d. Berg, die vrij wel van de oprichting af respectievelijk als secretaris en competitieleider in het bestuur zitting hebben gehad en zich voor deze functies niet meer herkiesbaar stelden. Het secretariaat is nu ondergebracht bij de heer J. L. de Rave van de Politie Sportclub Bloe- mendaal, Rio Grandedaan 36, Overveen, tel, 23655. Voor de afgetreden bestuursleden zijn gekozen de heer H. Rol van Altijd Welkom en de heer D. Beumer van HVS. De secre tariaten van de belangrijkste commissies luiden: technische commissie M. Hoevens, Ripperdapark 15, Haarlem, competitieleiding T. Westbroek, Leidsestraat 145, Haarlem en scheidsrechters-commissie C. Lamers, Ma- doerastraat 30, Haarlem. De heer De Groot werd als bondsraadslid gekozen. Op 20 en 21 September wordt het seizoen door de volleyballers geopend. In het Kre- lagehuis wordt dan ter viering van het eerste lustrum een groot toumooi gehouden voor teams uitkomend in de afdeling Haar lem. Ongeveer 70 a 80 ploegen zullen aan dit lustrum-toumooi deelnemen. Op Maandag 26 Septemebr wordt met de competitie gestart. Achtennegentig senioren- ploegen, een record-aantal, zullen speelgele- genheid in het Krelagehuis moeten vinden. Voor de jeugd moet nog een speelgelegenheid gezocht worden. Het aantal verenigingen is tot dertig ge stegen. Een voorstel van het bestuur om komend seizoen een hoofdklasse te vormen werd na een langdurige discussie aange nomen. Deze hoofdklasse zal bestaan uit de sterkste vier dames- en herenploegen, te we ten bij de dames Die Raeckse, Velox, Rapi- ditas en HBC en bij de heren HVS, Die Raeckse, CIOS en Velox. Niet alleen felle stryd maar ook een hoger spelpeil zal het gevolg van dit besluit zijn en de overgang naar een gewestelijke hoofdklasse, die door het hoofdbestuur het volgend seizoen naar alle waarschijnlijkheid ingesteld zal worden, zal minder zwaar zijn. Gezien het feit dat de hoofdklasse-ploe gen niet meer dan twaalf wedstrijden spelen (een dubbele competitie), zal getracht wor den voor dit jaar een rayon-competitie te vormen met teams uit de omliggende afde lingen zoals Amsterdam, Zaandam en Leiden. Zaal-televisievoetbal Vijf Nederlandse voetballers van naam, te weten De Munck, De Bruyckere, Van der Hart, Timmermans en Schaap, zfjn Donder dagavond opgetreden voor de Engelse tele visie. Zy vormden het Nederlandse team, dat deelnam aan een internationaal zaal- voetbaltoumooi. De wedstrijden werden in een zaal ge speeld, op een veld dat iets groter was dan 'een tennisbaan. De bal mocht niet hoger dan de schouders worden gespeeld. De speeltijd bedroeg vijf minuten en de buitenspelregel gold niet. Een paar duizend bezoekers was in de zaal aanwezig, doch millioenen Engel sen zagen de wedstrijden op het scherm van hun televisietoestel. In een goede wedstrijd werden onze land genoten uitgeschakeld door Wales. Welis waar behaalden zij een gelijkspel, 22, doch het spelreglement schrijft voor, dat bij een draw het team dat het minste vrije trappen heeft veroorzaakt, winnaar is. Slechts wan neer de finale in een gelijkspel eindigt mag worden verlengd. Voor Nederland scoorde Timmermans tweemaal, de doelpunten van Wales kwamen van de international Barnes. De uitslagen luidden: le ronde: Engelse profsZuid Afrika (Engeland wint door minder overtredingen); Engelse amateursSchotse profs (21); WalesNederland 22 (Wales wint door minder overtredingen); Ierland had de eerste ronde een bye. Halve finale: WalesEngelse amateurs 10; Engelse profsIerland 1—0. Finale: WalesEngeland 21 (na ver lenging) ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 Dat was het einde van Mobheltjes avontuur. En wat denk jezou dat lesje van de tovenaaar goed geholpen hebben? Nou, daar kun je van opaan! Sinds die dag ivas Mobbeltje helemaal veranderd. Hij plaagde geen mensen en dieren meervan die laffe, ondeugende streken als vroeger had hij nu zelf het verkeerde ingezien. JaMobbeltje vond het nu zelfs prettig om naar school te gaan! Nooit meer haalde hij streken uit, nooit meer liep hij stille tjes de school uit. Hij vond het nu veel prettiger, met zijn kameraadjes mee te leren. En meester had zelden een oplettender en ijveriger leerling gehad dan nu Mobbeltje. Ja, dat had de tovenaar bereikt. En geloof maar: héél stoute kinderen lopen de kans, op 'n dag door de bediende van de tovenaar te worden opgepakt, om hun streken af te leren. Maar daar hoef je nooit bang voor te zijn, als je geen ondeugende bengel en plaaggeest van mensen en dieren bent, hoor! 51-52 EINDE DE BAANKAMPIOENSCHAPPEN HEBBEN zich ook op de tweede dag tot ver na middernacht gerekt. Het late aanvangsuur, tal van lekke bandjes bij de achter volging profs en niet te vergeten een sur place van langer dan een half uur in de serie van de kwartfinales sprint tussen Maspes en Derksen, droegen daar het hunne toe by. Derksen, een van de favorieten, werd in twee ritten door Maspes uitge schakeld. Maar Van Vliet plaatste zich voor de halve finales door met gemak twee maal van Patterson te winnen. Wim van Est reed uitstekend in de achtervolging tegen Nielsen, die hy in de kwartfinales zal ontmoeten. De Zwitser Strehler, die een zeer fraaie tyd liet afdrukken, wordt als winnaar van dit nummer gedood verfd. Engeland is thans reeds zeker van één wereldtitel. In de finale van de achter volging voor amateurs zullen namelyk twee Engelsen tegen elkaar uitkomen: Bor- therton en Sheil, beiden in topconditie. Pronk eindigde in de tweede serie van het stayerskampioenschap op de zesde plaats. Hy krijgt nog een kans in de repechage. Voor de finale plaatsten zich de eerste drie: Martino, Bucher en Queugnet. De wedstrijden van Donderdagavond op de Vigorellibaan in Milaan waren be gonnen met het achtervolgingsnummer voor professionals over 5 km, waarvoor 14 deelnemers stonden ingeschreven, verdeeld over zeven series. Er werd op tijd gereden; de acht renners met de snelste tijden wer den geplaatst voor de kwart eindstrijden. De 21-jarige Zwitserse kampioen Strehler, die onlangs de specialist Hugo Koblet in de nationale titelwedstrijd had onttroond, kwam tegen Claude le Ber. de Franse kam pioen uit, maar na enkele ronden hij lag toen reeds 40 meter voor kreeg hij een lekke band en mocht later op de avond overrijden tegen de Belg De Paepe, die met hetzelfde euvel te kampen had gehad in zijn rit tegen Andrieux. De zeer soepel draaiende Strehler toverde het verbaasde Italiaanse publiek een tijd van 6 min. 8,4 sec. voor ogen, hetgeen een gemiddelde van bijna 49 km in het uur betekende. Messina, die tegen Koblet in het strijdperk trad de Zwitser kreeg even wel ook een lekke band en reed aan het slot van de series alleen, maar werd met 6 min. 19.8 sec. uitgeschakeld van verdere deelneming had voor Strehler gereden en was met de fraaie tijd van 6 min. 9,2 sec. .uit de bus gekomen. Strehler en Messina zijn dan ook sterk favoriet voor de titel, maar Wim van Est heeft eveneens een uitstekende prestatie verricht door met een kleine 30 meter ver schil van Nielsen, de Deense specialist in dit nummer, te winnen met een tijd van 6 min. 14,8 sec. (gemiddelde van 48.026 km/h). Het toeval heeft gewild dat Van Est in de kwarteindstrijd tegen Nielsen moet starten. Na het achtervolgingsnummer kwamen de kwarteindstryden van het sprintnum mer der professionals aan de beurt, gere den in twee manches. Arie van Vliet won met vele lengten van Petterson, die nog vermoeid van het achtervolgingsnummer, zich gemakkelijk door onze landgenoot liet kloppen. Patterson had de kop geloot, maar Van Vliet ging in de laatste bocht met een snelle demarrage hoog over hem heen en liet zich onmiddellijk daarna naar beneden vallen. Patterson was toen een verslagen man. Tyd: 12,4 sec. over de laatste 200 m. Maspes moest de leiding nemen in de eerste ronde tegen Jan Derksen. Even voor Interzonaal schaaktournooi De uitslagen van partijen, gespeeld in de elfde ronde van het interzonaal schaaktour nooi in Gothenburg, luidden als volgt: PannoPetrosian %-V2', PachmanIlivit- ski V2-V2; NajdorfSzabo 1-0; FudererUn- zicker 1-0; BisguierKeres 0-1; Medina Spassky 0-1; RabarGeiler afgebroken; Pil nikDonner afgebroken; GuimardSliwa 1-0; FilipStahlberg Va-1/2. Bronstein was vrij. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Bronstein en Stahlberg is door Bron stein gewonnen. In het interzonaal schaaktournooi in Go thenburg luidt de stand na de elfde ronde: 1. Bronstein (Rusl.) 8 punten (uil 10 partijen); 2. Panno (Argentinië) 8 punten (uit 11); 3. Fuderer (Joegosl.) 7 punten (uit 10); 4. Spas sky (Rusl.) 6 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10); 5/6. Keres (Rusl.) en Ilivitsky (Rusl.) 6 pnt. (uit 10); 7. Pilnik (Argentinië) 5V2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10); 8. Petrosian (Rusl.) 5V2 pnt. (uit 10); 9. Szabo (Hongarije) ö'A pnt. (uit 11); 10.Filip (Tsj.slow.) 5 pnt. (uit 10); 11. Rabar (Joegosl.) 4V2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 11); 12/13. Pachman (Tsj.slow.) en Stahl berg (Zweden) 4 pnt. en 1 afgebr. partij en 1 uitgest. partij (uit 11); 14/15. Geiler (Rusl.) en Guimard (Arg.) 4 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10); 16. Najdorf (Arg.) 4 pnt. (uit 10); 17/18/19. Bisguier (V.S.), Unzicker (W. Did.) Liwa (Polen) 4 pnt. (uit 11); 20. Donner (Nederland) 3 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 11); 21. Medina (Venezuela) 3 pnt. (uit 11). de streep, bij het ingaan van de tweede ronde in de eerste ronde moest Maspes volgens de reglementen de kop houden ging de Italiaan „sur place" met Derksen als voortreffelijke imitator. Het zag er naar uit, dat het „wereldrecord" sur place, staande op naam van Michard en Scherens tijdens het wereldkampioenschap in Rome in 1932 met meer dan 40 minuten geves tigd, zou worden verbeterd. Het publiek floot en schold beide renners uit, maar roerloos balanceerden zij op de fiets en geen van beiden toonden na 30 minuten enig initiatief om door te gaan. Na 32 min. en 20 seconden klonk plotse ling tweemaal kort achter elkaar het pistool van de starter. De manche was af geschoten, omdat de jury had geconstateerd dat beiden achteruit waren gereden, het geen reglementair niet is geoorloofd. Beide renners werden voor de tweede maal aan de start geroepen. Nerveus liet Derksen zich op anderhalve ronde voor de eindstreep verrassen, toen Maspes plotse ling demarreerde en snel 20 tot 30 meter winst nam. Derksen zette een verwoede achtervolging in, maar met nog 300 meter voor de eindstreep zag hij het hopeloze van zijn poging in. Met vele lengten won Mas pes met 11,4 sec. over de laatste 200 meter. Sacchi had de eerste rit tegen Gaignard gewonnen en Bellenger versloeg Plattner, die bij zijn verschijnen op de baan op een fluitconcert onthaald werd, gedecideerd. In de tweede rit moest Van Vliet de kop nemen voor Patterson. Van Vliet deed het zelfde, wat Maspes aan Derksen had laten zien. Met nog meer dan een ronde te rijden demarreerde hij van kop en nam 40 tot 50 meter winst. Hij zette door, keek op het voorlaatste rechte einde even om hoever de Australische sprinter achter was, en versloeg met 12,4 sec .over de laatste 200 meter zijn tegenstander met vele lengten. Zo plaatste Van Vliet zich in de halve eind strijd. In de tweede rit tussen Derksen en Mas pes moest onze landgenoot uit eerste posi tie vertrekken. Kennelijk wist de Neder landse kampioen toen niet, hoe hij deze rit tegen de Italiaan moest rijden. Derksen demarreerde op het voorlaatste rechte stuk maar ging niet in vol tempo door, een tac tische fout, waarvan Maspes dankbaar pro fiteerde en gemakkelijk in de laatste bocht over de man in de oranje trui heenkwam. Derksen, wiens nervositeit hem voor de zoveelste maal parten had gespeeld, werd royaal verslagen en was daarmede uitge schakeld voor het wereldkampioenschap. Sacchi won ook zijn tweede rit tegen Gaignard. Plattner zegevierde uit tweede positie, gelanceerd, na een zeer korte sprint in de tweede rit tegen Bellenger, zodat een Belle moest worden gereden om te beslis sen wie van hen beiden voor een plaats in de halve eindstrijd in aanmerking kwam. Plattner liet Bellenger toen uit tweede po sitie komen, ving de Fransman in de laat ste bocht schitterend op en won met een lengte. In de halve eindstrijden komt Van Vliet tegen Maspes en Sacchi tegen Platt ner uit. Engelse finale De wereldkampioen achtervolging der amateurs, de Italiaan Faggin werd op ver rassende wyze verslagen in de halve eind strijd door de Engelsman Sheil, die met 4 min. 57,8 sec. de snelste tijd tot nu toe in dit wereldkampioenschap over 4 km heeft gemaakt. Het gemiddelde kwam op 48,355 km per uur te liggen. De finale is een Engelse aangelegenheid geworden, want Brotherton won van de Deen Hansen in 4 min. 58,6 sec. In de tweede serie van de stayerswed strijd over het uur vertrok Pronk uit twee de positie, maar zakte al spoedig naar de zesde plaats af, terwijl de sterke Petry de leiding overnam met Bucher achter de 74- jarige Pasquier op de tweede plaats en Martino als derde. De Belg Barbe lag al spoedig een ronde achter en na ruim een kwartier van deze uurwcdstryd lapte Martino, die de leiding had overgenomen, ook Pronk, die achter Wiersma een te afwachtende houding in nam, voor de eerste maal. Een paar minu ten later kreeg Pronk, die deze snelle baan toch wel kennen moest, want hij veroverde hier zijn wereldtitel in 1951, reeds zijn tweede ronde achterstand van de Italiaan, die op de tweede plaats werd gevolgd door Bucher, verder door Petry, Bunker en Queugnet. Toen Pronk na een half uur vijf ronden achter lag, maakte hij het tweede half uur alleen maar vol om althans voor de repe chage in aanmerking te kunnen komen. Met nog 20 minuten te rijden ging Queug net in hoog tempo in minder dan twee ronden over Bunker en Petry heen, die de rol niet konden houden en tegelijkertijd door Martino, die met een snelheid van tegen de 80 km ronddraaide, een ronde achterstand kregen. Toen was de strijd be slist voor de eerste drie plaatsen, welke recht gaven voor de klassering in de finale. Martino, Bucher en Queugnet maakten in deze volgorde zonder verder verontrust te worden, het uur vol. Pronk werd zesde op 16 ronden. ADVERTENTIE Geen wonder Shagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de p\jp tijging van je goede karaktereigenschap pen!" „En je vond dat niet prettig?" „Nee, natuurlijk niet!" „Dank je, Patricia." Hij glimlachte even vol erkentelijkheid. „Ga door met je ver haal." „Er is niet veel meer te vertellen." „Niet? Wat besloot je te doen?" „Michael. ze drukte zijn arm in een zenuwachtig gebaar Michael.we hebben eigenlijk nog niets besloten. Debora kwam tussenbeide en „Natuurlijk, echt iets voor Debora!" „Ik was eigenlijk blij, dat ze ons stoorde, omdat ik niet wist wat ik moest doen. Ik wilde er eerst met jou over praten." „Met mij?" „Ja, met jou, Michael! Begrijj je, ik wilde je vragen: mag ik het hem vertellen?" „Het hem vertellen? Je bedoelt, hoe de situatie precies in elkaar zit?" „Ja." „Als je dat graag wiltnatuurlijk." „Je hebt me eens gezegd dat ik dat kon doen. Je opperde dat idee toen zelf!" „Ja, ik weet het." „Vind je het erg vervelend?" Hij beet zich op de lippen. „Dat is niet van belang, vind je wel?" „O, jawel Michael! Dat vind ik wél van belang. Ik wil je niet ongelukkiger maken dan je al bent. Ik weet heel goed, dat ik niet altijd gemakkelijk ben en ik besef ook, dat wij wonderlijk eerlijk tegenover elkaar zijn, ondanks het feit dat we elkaar eigen lijk nog maar zo kort kennen. Maar je moet niet denken, dat ik me niets van jou aantrek! Ik maak me wel degelijk zorgen over je en ik zit er aldoor over te piekeren, hoe dit alles voor jou moet aflopen...." Hij lachte even en streek haar langs haar wang. Ze hield van zijn handen, die sterk en mannelijk waren „Ik weet het, liefje. Je bent werkelijk een goed, lief kind!" „Michael, ik ben geen kind meer!" pro testeerde ze fel, maar opeens voelde ze haar lippen trillen. „Niet? Maar je lijkt heus op een heel klein meisje, als je me zo nederig vraagt of je het alsjeblieft aan je dierbare Phil mag vertellen! Stel je voor, dat je mij daarvoor permissie komt vragen. Je kunt het hem toch hoe dan ook meedelen, ook zonder mijn toestemming, besef je dat niet?" „O nee, dat zou ik niet kunnen doen. En je weet heel goed, dat ik dat niet zou kun nen. Ik zou het vreselijk vinden, als jij er ongelukkig door was of je allerlei zorgen maakte Er was een zachte glans in zijn donkere ogen, maar er was een spottende klank in zijn stem, toen hij antwoordde: „Wat een roerende loyaliteit! Natuurlijk kun je het hem vertellen! Ik bedoel je hebt mijn vol ledige toestemming om hem alles te ver tellen, wat je goed dunkt." „Dank je, Michael! Je weet niet, hoe blij ik daarom ben." „Maakt het zo'n verschil?" Hij was voor het raam gaan staan en keek haar niet aan, maar staarde naar buiten. „Natuurlijk! Ik bedoel, Phil kan nu. wel. alles kan nu eerlijk gaan en ik zal niet meer dat misselijke goedkope gevoel hebben. Hij zal openlijk voor zijn liefde kunnen uitkomen en.... „Hij schijnt ook onder de gegeven om standigheden weinig moeite te hebben ge had met het openlijk verklaren van zijn gevoelens," merkte Michael spottend op. „O, wees niet zo cynisch, Michael! En besef je, hoe heerlijk het voor mij is om eerlijk zijn gevoelens te kunnen beant woorden?" „Je bedoelt, dat je hem nu ook kunt zeggen, dat je van hem houdt „Ja...." „En jullie zult dus heel gelukkig zijn?" „Natuurlijk....!" Er heerste stilzwijgen en Patricia vroeg zich af, of Michael werkelijk iets van be lang door het raam zag, of dat dit stil zwijgen op onstemdheid duidde. „Michael", zei ze aarzelend, „je wilt toch graag, dat ik gelukkig wordt, hè?" Hij draaide zich om. „Zó graag, lieve kind, dat ik het me zelf nooit zou ver geven, als ik achteraf tot de ontdekking kwam, dat ik jouw geluk in de weg had gestaan door je te verbieden over onze situatie met Phil te praten." „Michael, doe toch niet zo dwaas!" Ze lachte. „Je doet alsof het een verantwoor delijkheid van jou is! En je praat als een lief papaatje uit de Victoriaanse tijd!" „Wees er van overtuigd, dat ik me hele maal niet vaderlijk voel", antwoordde hij grimmig. „Zullen we ons nu voor het diner gaan verkleden? Het is de hoogste tijd!" Zonder verder iets te zeggen, trok hij zich terug. Patricia wist niet goed, wat ze van zijn laatste opmerking moest denken.. Hoofdstuk 6. De volgende morgen aan het ontbijt bleek Debora nog vol te zijn van haar on dervindingen in het dierenpark. Zoals de meeste kinderen had ze de neiging om in herhalingen te vervallen over dingen en gebeurtenissen, die een bijzondere indruk op haar hadden gemaakt, en ze verwachtte van Patricia eenzelfde enthousiasme. Ten slotte zei ze, Patricia peinzend aankijkend: „Ik vind Phil erg aardig En jij?" „Ik ook", antwoordde Pati-icia rustig. „Hij is een heel oude vriend van me." „Hij zag er helemaal niet oud uit," was Debora's commentaar. „Dat is genoeg", kwam Isobel tussen beide. „Eet eerst je ontbijt op, voordat je verder gaat met babbelen." En ze voegde er aan toe: „Tante Patricia bedoelt, dat ze die meneer al heel lang kent. En je mag hem niet.Phil noemen! Hij heeft stel lig een andere naam, waarmee jij hem beter kunt aanspreken!" „Hij zei, dat hij Phil heette", hield De bora koppig vol. „Ja, ja, maar...." „Hij heet Magerton," lichte Patricia Iso bel in. „Phil Magerton. Maar het lijkt me echt niet van veel belang voor Debora". Na haar gesprek met Michael vond ze het onderwerp-Phil niet meer zó angstaan jagend. Michael's stilzwijgen aan het an dere eind van de tafel vond ze echter alles behalve prettig. Ze had graag een ander onderwerp aangesneden, maar Debora was 't daar kennelijk niet mee eens. „Ik noem hem Phil", zei ze uitdagend. „Ik wou dat ik wist, wanneer we hem wéér zagen. Tante Patricia, wanneer denkt u, dat we hem weer zullen ontmoeten?" „Ik weet 't niet", trachtte Patricia zo on verschillig mogelijk te antwoorden. Ze voelde echter een lichte blos opkomen. „Allemensen", zei Isobel lachend, „die meneer Magerton heeft stellig een verove ring gemaakt! Debora is wèg van hem „Ik geloof, dat die meneer hoe dan ook altijd veel succes heeft bij de vrouwelijke sexe", merkte Michael ijzig op, terwijl hij opstond. „Dag, lieveling!" Hij kuste Patri cia met precies de goede dosis echtelijke toegewijdheid, onder het critisch oog van Debora en Isobel's plotseling wat peinzen de blik. Toen hij vertrokken was en Debora het vertrek had verlaten, op zoek naar Susan, zei Isobel met een zucht: „Ik ben bang, dat Debora té veel praat." „Dat doet ze inderdaad", gaf Patricia toe. „Maar hoe kom je daar nu zo op eens op?" „Wel...." Isobel beet peinzend op haar lippen „ik ben meestal nogal stom in dat soort dingen, maar ik bedacht me op eens, dat die Phil hoe heet hij ook weer wel eens een oude vlam van je zou kunnen zijn „We waren zéér goede vrienden," ant woordde Patricia. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9