AUTO- en MOTORRIJLES Velsens Cultureel leven in de komende week Visserij-varia Autorijschool Succes fiavenberichten Kennemer Lant aarn Black" viert feest BIMIJ^kleieighedee Valhelm redde mensenleven Old Clothes New Beverwijk Gemodder in de polder Snelle motorrijder in de mist tegen bus Nieuw uitbreidingsplan in voorbereiding voor Noord Hoeksteeg in IJmuiden gaat uit de circulatie Uitbreiding gymzaal voor Creutzbergschool Gehucht Tweeloo bij Meppel verdwijnt Restant van Wijk aan Zeeër-voetpad nu ook „fini" DRY CLEANING ONLY ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 HET SEIZOEN VAN de toneeluitvoeringen, de vergaderingen, concerten en al die andere bijeenkomsten van verenigingen in de avonden begint volgende week weer. De „BIMIJ" overheerst ditmaal nog in de Culturele Agenda, maar al heel dichtbij staan de eerste uitvoeringen en bijeenkomsten van verenigingen genoteerd. Wel licht is men de taak van het Agendabureau Bureau Velser Gemeenschap, Cultu reel Gebouw, Moerbergplantsoen 22, telefoon 5743 nog niet vergeten. Nog te veel keren hebben wij de door het Agendabureau samengestelde wekelijkse agenda in het vorige seizoen moeten aanvullen met de door ons verzamelde gegevens. Geef elke bijeenkomst van uw vereniging tijdig op aan het Agendabureau, maar boven al: bespreek met de seretaris van dit bureau welke datum de beste is voor die samenkomst. Hieronder volgt de agenda voor de week van Zaterdag 3 tot en met Zaterdag 10 September. ZATERDAG 3 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. BIMIJ, bij het Marktplein, 14 uur ope ning; daarna geopend van 14.30 tot 24 uur; 14, 21, 22 en 23 uur, „Radioterie", een programma met medewerking van Jan de Cler, Peter Piekos en Kas Rus 15, 16 en 17 uur, modeshow. ZONDAG 4 SEPTEMBER IJMUIDEN Doopsgezinde Gemeente, 11.30 uur, ge meentedag. MAANDAG 5 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 23 uur 14.30, 15.30, 16.30, 20, 21, 22 en 23 uur modeshow. DINSDAG 6 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 23 uur 14.30, 15.30, 16.30, 20, 21, 22 en 23 uur, breishow. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. WOENSDAG 7 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 23 uur, 14.30 en 16 uur, poppentheater „In den vroeden Zotscap" met „Joost de tovenaarsleerling"; 20, 21, 22 en 23 uur, voor volwassenen: „Reijnaart de Vos". Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. DONDERDAG 8 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14— 23 uur 20, 21, 22 en 23 uur, radio kwartet Tom Erich en accordeonist Johny Meyer. Stichting „De Velser Gemeenschap", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, demon stratie-filmavond. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VRIJDAG 9 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 23 uur 20, 21, 22 en 23 uur, amateur concours. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. ZATERDAG 10 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 24 uur 20, 21, 22 en 23 uur, „Radio terie" m.m.v. Kas Rus, Harry Woodson, Gerry en Ferry 14.30, 15.30 en 16.30 uur, modeshow. Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week Zaterdag. BIOSCOPEN Thalia: Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, „Salto des doods" Zondag 15 uur „De wraak van de woud loper" Maandag tot en met Woensdag, 20 uur, „Gangsters zonder genade" Donderdag 20 uur, „Gestolen liefde". Rex, (officieuze opgave): Vrijdag tot en met Maandag 20 uur, „De Afvallige" Zondag 15 uur, „De arend van Mada gascar". .OOCOOCCOCCX^OOOOOCOOOICOOiXïOCCOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOCCg „Wees wijs" zeggen B. en W. Wegens de ruilverkaveling van de polder „De Velserbroek" heeft het col lege van hoofdingelanden van deze pol der besloten aan enige openbare polder wegen de namen te geven van: Boter- dijkweg, Dammersweg en Vromaadweg, ontleend aan vroegere benamingen van een dijk en van landerijen in de Velser- broekpolder. Ten aanzien van dit besluit van hoofdingelanden hebben echter Gedepu teerden overwogen dat de bevoegdheid tot het geven van namen aan nieuw aangelegde wegen ligt op het terrein van de raad. Het besluit van de hoofd ingelanden is dan ook vernietigd. Bij Koninklijk besluit van 13 April 1955 werd echter dit besluit weer in beroep gehandhaafd uit overweging: „dat het college van hoofdingelanden de bevoegdheid heeft verordeningen vast te stellen in het huishoudelijk be lang van het waterschap en dat het geven van namen aan wegen geacht kan worden een aangelegenheid te zijn, welke behoort tot het huishoudelijk belang van het waterschap." Met het oog op de rechtszekerheid vonden B. en W. het nu beter, de raad te laten besluiten ook deze namen te geven. ocoooocococoooooococooocooccoococococoooooocococcoococoo In de mistige ochtend van Donderdag is op het kruispunt Amsterdamseweg-Spaarn- dammerweg onder de gemeente Velsen een ernstig ongeval gebeurd, dat gezien de omstandigheden redelijk goed afliep. Tegen acht uur wilde de chauffeur van een autobus van de hoofdweg de Spaarn- dammerweg indraaien. Hij had de ma noeuvre goeddeels volbracht, toen uit de richting Amsterdam een motorrijder na derde met een snelheid van 80 kilometer per uur. Door de mist heeft deze man, de 25-jarige plaatwerker F. K. uit Beverwijk, de bus blijkbaar niet op tijd gezien en, al kon hij nog makkelijk passeren, de motor sloeg met een daverende klap tegen de achterkant van de bus, de bestuurder tui melde er af en kwam 17.5 meter verder in een droge sloot terecht. Zijn valhelm bewaarde hem voor de dood, want het letsel beperkte zich tot een gecompliceer de rechter onderbeenbreuk, schaafwonden en een bloedende hoofdwonde, welke laat ste veel ernstiger was geweest, als K. zijn beschermend hoofddeksel niet had ge dragen. Hij is naar het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk vervoerd. Onteigening in „de Gilden" op komst Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 25 Mei 1955 is goed keuring onthouden aan het in Velsens raad van 11 Mei 1954 vastgestelde uitbreidings plan-in-hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal, zodat het noodzakelijk zal zijn voor dit gebied een nieuw plan te ont werpen. Het moet echter ongewenst worden ge acht, dat in de tijd, welke met het ontwer pen van dit plan gemoeid zal zijn, bouw werken tot stand zouden kunnen komen, die in strijd zouden zijn met de aan de grond te geven bestemming. Het zal mitsdien gewenst zijn, dat B. en W. de bevoegdheid van de raad hebben, aanvragen om vergunning voor dergelijke bouwwerken voorlopig aan te houden. Zulk een bevoegdheid wordt B. en W. gegeven indien de raad bepaalt, dat voor het betrokken gebied „een uitbreidingsplan in voorbereiding is." Het ongunstige resultaat van de onder handelingen, welke zijn gevoerd om langs minnelijke weg de eigendom te verkrijgen, maakt het noodzakelijk, dat wordt over gegaan tot onteigening van een drietal perceelsgedeelten, gelegen te Velsen-Noord, binnen de begrenzing van het uitbreidings plan voor „De Gilden." Bij het wederopbouwplan C voor Oud- IJmuiden is de bestemming van de Hoek steeg gewijzigd en de tot deze steeg be horende grond aangewezen als industrie terrein. De eigenaar van het daaraan grenzende terrein heeft verzocht, deze grond te mogen kopen, ten einde die te kunnen gebruiken voor uitbreiding van zijn smederij-bedrijf Alvorens tot verkoop kan worden over gegaan is het 'echter noodzakelijk, dat de Hoeksteeg aan het openbare verkeer wordt onttrokken. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden heeft de gemeentelijke medewerking verzocht voor de verbouwing van het gymnastieklokaal van de ds. H. W. Creutzbergschool, door het bijbouwen van een gymnastiektoestellen- bergplaats en een eenvoudige kleed- en wasruimte, alsmede voor de uitbreiding van de bij die school behorende rijwiel stalling. Nieuwe vloerbedekking Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden heeft eveneens de medewerking verzocht voor het aanbrengen van een linoleum vloerbe dekking in de lokalen van de onder zijn be stuur staande Insinger--en Comitéschool. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen. De gemeenteraad van Meppel heeft be sloten uitvoering te geven aan het uit breidingsplan Haveltermade, dat de af braak van het gehucht Tweeloo vordert. Gedurende het laatste jaar is getracht dit gehucht, dat even buiten Meppel ligt als een Drents dorpje in zakformaat, te be houden. Culturele verenigingen sloegen daartoe de handen ineen om een plan te ontwerpen, dat het gehucht tot een „cul turele speeltuin van Meppel" zou maken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kon echter geen bedrag beschikbaar stellen voor de restauratie van het gehucht. Omdat Meppel weinig bouw terrein bezit, terwijl zonder rijkssteun restauratie moeilijk uitvoerbaar zou zijn, is besloten het bestaande uitbreidingsplan tot uitvoering te brengen. Op de plaats waar in de 19de eeuw de Tweeier grappenmarkt tijdenss de Pink sterdagen werd gehouden een in de omgeving bekend evenement zullen moderne woningen verrijzen. In Tweeloo staat nog een oud schooltje, het oudste van Drente, sinds het schooltje van Lhee bij Dwingeloo in 1953 naar het openluchtmuseum te Arnhem werd over gebracht. Het schooltje in Tweeloo wordt aan de provincie afgestaan. Aan beide oevers van het Noordzeekanaal wordt hard gewerkt om het jachtende verkeer zo spoedig mogelijk te kunnen bevrijden van de tijdrovende ponten. Over twee jaar hoopt men de tunnels voor het publiek te kunnen openstellen. Op de onderste foto wordt met man en macht gewerkt aan de autotunnel. De foto is genomen met de rug naar Beverwijk. Op de bovenste foto een overzicht van de in aanbouw zijnde spoorwegtunnel, gezien in de richting van Beverwijk. Prjjzen van Vrijdag;. Gr. tong 5,204,20; grm. tong 3,052,80; kim. tong 2,54—2,30; kl. tong I 2,78—2,42; kl. tong I 1,74—1,58; tarbot I 3,002,30; zalm 8.005,50, per kg. tarbot IV 5728; gr. schol 6246; grm. 59; kim. schol 48—42; kl. schol I 48—32; kl. schol II 42—8; schar 2412; v. haring 1410; makreel 23,5015; gr. schelvis 3726; grm. schelvis 3622; kim. schelvis 3421; kl. schelvis I 3017; kl. schelvis II 2012; wijting 168; gr. gul 5141; midd. gul 3418; kl. gul 1815; kl. haai 3825; poontjes 1413, per 50 kg. Gr. kabeljauw 188—65; gr. koolvis zw. 5846, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 320 kisten tong en tarbot, 520 kisten schol, 45 kisten schar, 4546 kisten haring, 890 kisten makreel, 575 kisten schelvis, 375 kisten wijting, 103 kisten kabeljauw en gul, 9 kisten haai, 6 kisten poon, 107 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 7510 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 21 Gelria f24.374; SCH 171 f22.942; RO II f3952; HD 87 f8780; KW 178 f6024; KW 24 f7324; KW 123 f6906; KW 65 f1183; KW 133 f3518; SCH 65 f1515. Ter verwezenlijking van het uitbrei dingsplan „Driehuis" is het nodig, dat een in Driehuis nog bestaand gedeelte van het Wijk aan Zeeërvoetpad aan het openbaar De aan dit pad staande woningen zijn afgebroken. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 ADVERTENTIE Wü lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Twente van Rotterdam. Bodmin Moor van Portsmouth. Spika van Rotterdam. Arctu- rus van Rotterdam. Nyenstein van Hanker- gudas; Astron van Norflok; Adna v. Rouaan. Dacosta van Rochester. Tyro van Parr. Boge- sund van Antwerpen. Zanzibar van Swansea. Polaris van Grampfors. Anglo van Archan gel. Kermia van Noordzee. Werrastein van Antwerpen. Osiris van Rotterdam. Ivoorkust van Dahar. Wario van Londen. Vrijdag vertrokken: Campero naar Buenos Aires. Meise naar Rotterdam. Navarchos Koundouriotis naar Sydney. Atlantic naar Liverpool. Tessa naar Duinkerken. Texel- stroom naar Manchester. Ariadne naar Ham burg. Kermia naar Noordzee. Paramout n. Vyle. Rita naar Gothenburg. Pascho naar Gothenburg. Araliz naar Lulea. Nyenburgh naar Stockholm. Fountain Abby naar Rot terdam. Armgard Plöger naar Paramaribo. Bomma naar Frederikstad. City of Gent n. Rotterdam. Silurnen naar Geon. Bus Het is de eerste dagen' na het hervatten der scholen niet gemakkelijk geweest voor schoolbuskoetsier Spanjaard, om de eindjes aan elkaar te bevestigen. Deze man moest maar zien, hoe hij zijn honderden kleine klanten op tijd ter schole be zorgde en ze na afloop weer binnen redelijke duur thuis bracht. Doordat er allerlei an dere bezigheden tussendoor liepen met het oog op het schoolzwemmen en de ver plaatsing van één der kleuter scholen, die hij al jaren ijve rig bedient, paste zijn leg- kaartje soms niet helemaal en hobbelde hij met zijn bejaard groen busje enigszins zenuw achtig door Velsen. En de ouders maar wachten op hun telgen, wetende welis waar dat deze telgen bij Span jaard op moeders schoot zaten, maar niettemin enigermate ontstemd zijnde over de ver traging in de huishouding, die de schoolbusdienst opleverde. Er is nu verbetering in ge komen en als over luttele maanden de nieuwe bus komt, wordt het een nog gladdere dienstregeling, terwijl de kind jes ook niet zo in de verdruk king hoeven te zitten. Ieder een doet erg zijn best en een beetje geduld wordt straks ze ker fraai beloond. Sleutels Sinds enige dagen verkeert een der raadhuisbodes in alle staten van onrust. Hij verloor namelijk bij het aanplakken van door de overheid opge stelde geschriften, die een iegelijk behoort te weten, doch niemand ooit leest, in Sant poort zijn sleutelbos. Bij het Stationskoffiehuis, maar dat zegt niets ten nadele van deze bode, die ik heb leren kennen als een rechtschapen man, die nimmer troost zal gaan drin ken in overheidstijd. Na alle pogingen te hebben aangewend om deze sleutels terug te krijgen er zijn be langrijke gemeentelijke bij vraagt deze bode, die naar de naam Noordman luistert langs deze weg ietwat moedeloos: Wie in Santpoort rammelt met mijn bos? Hij melde zich alsje blieft. 99 DOOR IJMUIDENS Middenhavenstraat fietste de eerste Sep tember 1930 een twintigjarige jongeman met een aardbeienslof achterop de fiets gebonden, die rammelde van het gereedschap en aldus het eerste halfje van de honderdduizend vertegen woordigde. Meneer Hendrik Zwart was als directeur onderweg naar zijn eigen fabriek in de Middenhavenstraat en al stonden er dan geen dichte hagen van werknemers om de ondernemer juichend in te halen en al ivas de hele fabriek een schamel en zéér leeg lokaal: Henk zou het wel klaren, dacht hij. Hij heeft juist gedacht. ALS VANMIDDAG DE BIMIJ open is en uw kinderen zeuren om de draaimolen, zult ge ongetwijfeld de moed opbrengen het jaarlijks feest op en bezijden het Marktplein te frequenteren: een festijn, dat elke Septembermaand steedse allures aan neemt. Mag ik uit de veelheid der inzendingen ten jaarbeurzé een paar kleine, verdoken standen lichten, die uw speciale en hoogst-gewaardeerde aandacht verdienen, al mag ik na aan schouwing van alle goede zaken aan het Marktplein gerust verklappen, dat alles het bezien waard is zowel voor u, me vrouw als voor u meneer, die monkelend terzijde pleegt te staan als de dames verrukte gillen slaken bij breimachien en Smyrnawerken. Hij heeft het geklaard. .Nu, vijfentwintig jaar na dato, staat het nieuwe bedrijf aan de Haringkade er als overtui gend bewijs, dat een begin op een schoen en een (aardbeien)- slof leiden kan tot een levens succes, als de man er achter maar wil en kan. Er kwam personeel. Een kleine duvelstoejager, die nog maar net de kniebroek ontwassen was en naar de naam Arie Borst luisterde en deze jonge borst heeft in die dagen van Olim aan de Mid denhavenstraat pijpen gebogen en ijzer gesmeed dat de drup peltjes er tappelings van over zijn snuit holden. Tegen de crisis in bokste Henk Zwart zich een eigen paadje: het ging. Met vallen en opstaan en nog weer eens vallen, maar toen de oorlog uitbrak was er een iets groter fabriekje door de tegenstroom der economie gesleept, dat een naam had gekregen in IJmui den. Een paar bommen hebben gepoogd dat werk van vele ja ren plat te leggen, maar Zwart, die ze bij zijn voetbalclub WIJ „Black" noemden (en nog noemen), heeft dat niet ge doogd: na de bevrijding is de weg omhoog vervolgd en aan de Haringkade verrees een 1 statige machinefabriek, die niets meer gemeen had met de aardbeienslof en de fiets van 1930. In 1949 begon de scheeps bouw en was „Black" hele maal thuis: bij de kotters. Want kotters hebben zijn lief de, al is het goedgetuigde scheepje thuis ook niet uit te vlakken, (want op de koers van zijn vrouw heeft Henk al die jaren safe gevaren) en al is er over de kotter in de ka mer wel eens ruzie geweest. Dat geschilderde schip aan de wand ging haar namelijk lich telijk vervelen, maar de baas piekerde er niet over, het ding weg te doen. Een kotter al is het een geschilderde weg doen? Néé, een kotter opknap pen en vaarklaar maken dat is zijn enige, volstrekte lief hebberij geworden, al wordt er ook wel eens wat gefoto grafeerd en gefilmd de laatste jaren. Zaterdag de 10e September komt er 's middags een re ceptie van voor de relaties en de kennissen en 13 September volgt er een personeelsavond in de nieuwe fabriekshal aan de Haringka. Mag ik mijn nederige geluk wensen aan des heren Zwarts voeten vlijen? En hem nog een hele kottervloot op zijn levens pad toewensen? Want voor de meneren is er ruim voldoende divertisse ment, waarmee ik bepaaldelijk niet wil doelen op de aanmin nige dames, die IJmuidens middenstand strategisch ach ter de stands heeft opgesteld; meer echter op de machine rieën voor kantoorgebruik, die steeds verder blijken door te denken, de inzendingen der industrieën, welke nu ook ter BIMIJ vertegenwoordigd zijn om onder meer de trots van onze Hoogoven- Van Gelder en Plaatwellerij-mannen gaan de te houden. Maar het gaat mij thans niet om deze ondernemingen, welke zich blijkens hunne jaarbe- richten heel wel weten te be druipen, maar om de kleinere goden op minder-materialis- tische leest geschoeid, die dat niét kunnen. Zoals de Dieren bescherming, afdeling Bever wijk en Velsen, die allerlei grote plannen te vuur heeft, maar ze misschien zal moeten laten aanbranden omdat er geen geld is. Wie daar een lootje koopt, weet zeker dat het kwartje goed besteed is en de fonkelende autoped, de ca mera en de electrische klok, die naast een berg andere prij zen te winnen zijn, zijn zeker niet te versmaden. Het gaat mij ook om de kankerbestrij ding, die volksvijand nommer één te lijf gaat met de centjes uit onze portemonnaies en die daarvoor met toenemende he vigheid aanvulling harer pe- gulanten behoeft het gaat mij om al die andere goedwil lende instellingen, waarvan de BIMIJ getuigenis aflegt en die een kwartje opperbest kunnen gebruiken De Hoop, het Ro de Kruis en noem maar op. Het gaat mij bovendien en bovenal om de achtergrond dezer jaarmarkt, zijnde het bouwfonds der Doopsgezinde Gemeente, dat in deze BIMIJ een uitermate geslaagde uiting en een welkome kas-magneet heeft gevonden, want al zijt ge niet Doopsgezind van-huis- uit, het zal ook u ter harte gaan, het werk der kerken al tesaam in deze IJmond te steunen, geheel buiten over tuiging en religie om, maar zuiver in het sociaal-mense lijke vlak bezien. Grint Een nabuur schrijft mij on gerust, hoe het mogelijk is, dat mannen langs de dreven trek ken, aanbellen aan hxdzen, die in het bezit van een tuin-met- grint zijn en dan de beheer sters of beheerders dier wo ningen de onverwachte vraag stellen, of zij een paar „kuub" grint willen kopen. Omdat zij die „kuub" toch over hadden en nu te koop aanbieden tegen een schappelijk prijsje. 't Lijkt me een kuub met een luchtje, buren. Niet kopen. RUAZ en jaarbeurs In het Antonius ziekenhuis zal de BIMIJ deze week niet op het radio-menu ontbreken: de RUAZ geeft in haar uit zending van Zondagochtend een reportage van de opening. En verder is er een gramo- prysvraag en wentelen er vele nieuwe zwarte schijven. LAMPENIER „Salto Mortale" (Thalia, Vrijdag t/m. Zondag) Het aantal circusfilms is legio en deze Duitse zal waarschijnlijk wel niet de laatste zijn, al blijkt het zo langzamerhand wel moeilijk te worden, nieuwe veriaties op.de in dit genre gebruikelijke intrige te vinden. In „Salto Mortale" is men daarin echter geslaagd: de variant bestaat hierin dat de rivaal van de leeuwentemmer, die naar de gunsten van de directeursdochter dingt, nu eens niet een collega is, maar een bankbediende, die bij het circus gedé- tacheerd wordt om toe te zien of het bankcrediet wel goed besteed wordt en wiens aanvankelijk uitsluitend zakelijke belangstelling al heel gauw door roman tischer gevoelens wordt verdrongen. In de motorische jongeren zal bekoren, want er wordt rijkelijk in gevochten, met degens, met pistolen, met kanonnen. Een piraten- verhaal uit de tijd van de zeilschepen. De rol van Biran Hawke is geknipt voor Errol Flynn en die van Spitfire eveneens voor Maureen O'Hara. Ze leveren een spel, dat opwindend en boeiend is. Margot Hielsche en Frits v. Dongen in „De salto des doods" (Thalia). stille strijd met de dompteur is hij de over winnaar, al moet hij er dan ook voor de leeuwenkooi in om zijn geliefde tegen de boze intenties van een woedende leeuw te beschermen. Dit is een der hoogtepunten in de film, die en passant talrijke facetten van het leven der circusartisten belicht, zowel de vrolijke als de tragische. „Gangsters zonder genade" (Thalia, Maandag t/m. Woensdag). Deze glasharde misdaadfilm brengt de huiverende bezoe ker in contact met de verwording, die in bepaalde Amerikaanse kringen direct na de oorlog als een golf over de menden sloeg: op wat er in Miami gebeurd is, toen de senaatscommissie de gangsters „ver dreef" naar deze luxe badplaats, is dit ver haal gebaseerd en het siert de Amerikanen steeds weer, dat zij scherp hun eigen fei len zien en wensen te erkennen. Met Bany Sullivan als Mick Flagg en Luther Adler als de bendeleider Brill is dit haast on waarschijnlijk meedogenloze verhaal on danks alle negativismen een teken aan de wand der Westerse beschaving, geworden: dat de sensatie er ook wel eens bij moest komen is nauwelijks te vermijden. „De afvallige" (R e x, Vrijdag t/m. Maandag) Leo Joannon's flim „Le De- froqué", in het Nederlands vertaald „De afvallige", roept op het beeldvlak een af vallig priester, die in krijgsgevangenschap nog eenmaal zijn vroegere functie vervult door een stervende priester te bedienen. Zijn vx-iend wordt daardoor zo getroffen, dat hij roeping tot het priesterschap gaat gevoelen. De afvallige probeert de jonge man daai'van af te houden. Hij beproeft alles, maar de jongeman zet door. Op de dag van zijn wijding wordt de jonge pries ter door de afvallige vermoord. Op dat ogenblik yoltrekt zich aan de wanhopig vertwijfelde het wonder der genade. Hij geeft de strijd tegen de God, die hij wilde vei-loochenen op. Hij buigt voor hem het hoofd. Hij is weer priester. Wanneer de politie hem arresteert zegt hij op de vraag wie hij is: „Maurice Morand, prêtre ca- tnolique" „Maurice Morand, katholiek priester". Er is zelden een film gemaakt, waarin de verschrikkelijke innerlijke strijd van een zich verbeten tegen zijn staat kerende af vallige zo grandioos werd zichtbaar ge maakt, zo dooi-dx-ingend en machtig, zo als van minuut tot minuut gevolgd in haar ontwikkeling tot het dramatische einde, dat tegelijk de triomf der genade is. Een film, die vooral de katholieken onder de lezers zal aanspi-eken, omdat heel haar wezen katholiek is, haar attributen alleen begrij pelijk in hun expressie door de kennis der katholieke leer en liturgie. Joannon heeft niet geaarzeld de scènes aan te zetten: ze zijn wel eens van een overvloedige drama tische kracht. Men stapt over dat bezwaar heen. Hij kon vaak niet anders om de ge heimste innerlijke roerselen aanschouwe lijk te maken, in Pierre Fresnay vond hij een hoofdrolvertolker, die al zijn intenties vei-mocht uit te drukken. Een prachtige film van zuiver en gaaf gehalte. De arend van Madagascar" (Rex, Zon- dagmiddag) is een film, welke vooral de van de gorilla." „Eskader 8 keert terug" (L u x o r, Vrij dag tot en met Maandag). Deze sterk ge romantiseerde documentaire heeft ten minste dit voor op het gros der oorlogs films, dat de humane inslag niet verwaar loosd werd. Het in Technicolor opgenomen verhaal biedt een aantal uitermate fasci nerende momenten zo zelfs, dat het op zulke ogenblikken de vraag wordt, of een film als deze toch weer niet appelleert aan de minder gunstige zijden van het mense lijk kaï-akter. „Liefdesroes" (L u x o r, Dinsdag tot en met Donderdag) De geschiedenis van de man, die zijn echtgenote verlaat om zijn geluk te zoeken bij een meestal aantrek kelijker en met meer uitex-lijk schoon be deeld meisje is niet nieuw. En ook in deze film met Frangoise Arnoul en Raf Vallone is men er niet in geslaagd dit probleem op een originele wijze tot een oplossing te brengen. Frangoise Arnoul is dit keer het meisje, dat na tientallen avontuurtjes haar hart verliest aan een getrouwde man, die ondanks het feit, dat hij beseft, dat hij zijn vrouw in het ongeluk stort steeds weer zijn vriendinnetje opzoekt. Tenslotte besluit hij met zijn nieuwe „enige" liefde te emigreren en op deze wijze alle moeilijkheden op te lossen. Dan pas ziet het meisje in, dat zij vex-keerd gehandeld heeft en op het laatste moment trekt zij zich terug. Het camerawerk valt in deze film voornamelijk te px-ijzen in de landschap-opnamen. De regie kon de af faire niet boven het normale peil verheffen. Zondagmiddag is in L u x o r te zien „Een avond in de opera" en „Eskader acht keert terug." -Gezworen kameraden" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Woens dag) Laurel en Hardy houden er een bijzonder soort kameraadschap op na die zxch na verloop van tijd uit in wederzijdse onaangenaamheden, waarvan de „dunne" over het algemeen het slachtoffer is. Kwaad bedoeld, och neen, dat is het alle maal niet, hun onderlinge onenigheid is meer een uiting van teleux-stelling over een wereld die zó inconsequent is. Deze twee „omgekeerde" wijsgeren hebben hun eigen logica, een kindei-lijk, maar hardnekkig soort en dat is het geheim van hun lach verwekkende verrichtingen. Zij pogen zich niet dwaas aan te stellen, integendeel, zij treden het leven met volle ernst en toewij ding tegemoet, maar ze hebben zich vante- voren in hun hoofden gesteld dat het zus en zo verlopen zou. maar onverandex'lijk blijkt het anders te gaan en zijn er storende omstandigheden, die hun idylle vernietigen; ze komen van het ene ongeluk tot her andere en het resultaat is gewoonlijk een catastrophe aanschouwd door een zaal- in-lachkramp. Wat ze eigenlijk beleven, ach, het is de moeite van het navertellen nauwelijks waard; het verliest bovendien zijn lach wekkende functie wanneer het in een paar nuchtere woorden wordt opgesomd. Het is om te zien, om mee te makexx: hoe een ongeluk langzaam voorbereid wordt en ein delijk tot een mateloze explosie komt. Ze worden niet bij de filmartisten van de eerste orde gerekend, deze potsierlijke Amerikanen, maar ze zijn mensen die hun vak vei'staan tot in de perfectie. „De Klauw" (W.B., van Vrijdag tot en met Maandag) De misdaad en geweten loze lieden blijven het doek van het W.B.- theater volgende week ontsieren, want de massieve Broderick Crawford staat in de „Klauw" klaar om onder zijn ogen een moord te laten plegen, de dader te laten ontsnappen en daarna een grimmige strijd met een bende ruwe bonkige gangsters, die havenarbeiders teiToriseren, aan te binden. Bruut geweld, listige manieren en een Amexükaans opgezette achtervolging zullen de paar liefhebbers, die belangstelling voor dit soort films hebben, van de stoelen doen opspringen. Zondagmiddag worden in W.B. ontx-old „Om het goud van Nevada" en „Het teken

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3