met mei k meer mans Agenda voor Haarlem Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A „Nederland mag niet inslapen in gezapige tevredenheid" sis Minister mr J. Algera antwoordt op vragen over Rijksstraatweg 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Vakbeurs groeide uit tot internationale expositie „Porgy and Bess" naar Rusland Bewindsman betreurt onveiligheid en begrijpt ongerustheid van bevolking Protest tegen korting op pensioenen Mijnenveger „Abcoude" te water gelaten Vermaan van Jaarbeursvoorzitter waarschuwen tegen Gezagvoerder kreeg op open zee hartaanval Duits schip te Rotterdam brak doormidden en zonk Aandelenomzet in Augustus bijna honderd millioen Examens Firato in de R.A.I. Argentijnen eren Willem van Otterloo Minister verlangt wijziging van kartelbeleid in rijwielhandel Werk in de gevangenis mag geen extra straf zijn „New York Philharmonic'' naar Europa Adenauer maant tot rust in het Saargebied KLM-hoofdinspecteur Hiemstra verongelukt Levensgevaarlijk gewond door brandende benzinedamp Kinderen namen giftige tabletten uit vuilnisemmer Prof. Gelissen commandeur in Orde van Oranje Nassau Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 o De voorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr. W. H. Fockema Andreae, heeft in een ter gelegenheid van de ko mende najaarsbeurs te Utrecht gehou den persconferentie de huidige periode van internationale en nationale wel vaart aan een critisch onderzoek onder worpen. Hij zei dit te doen om te voorkomen „dat Nederland zou inslapen op een veren bed van gezapige tevredenheid"', waarvan het grootste risico volgens hem gelegen is in de mogelijkheid, dat onze jongeren in de tijd waarin zij het meest openstaan voor invloeden van hun om geving, zouden gaan geloven in een blijvende rozige toekomst zonder strijd, zonder opoffering en zonder een al te duidelijk beroep op hun persoonlijke medeverantwoordelijkheid voor het wel zijn van dit land. Het Nederland van heden, zo zei hij, betekent te midden van de wereld beheer sende machten op zichzelf weinig. Niet enkel in vierkante kilometers gerekend, doch ook onze politieke invloed, ons we tenschappelijk élan, onze cultuur-uitin gen, onze productieve initiatieven en kele belangrijke industriële concerns uit gezonderd zijn volgens mr. Fockema Andreae bescheiden, zij het zeker wel alom gewaardeerd en in elk geval als fat soenlijk gekwalificeerd. Na 1945 heeft Nederland de stelling aanvaard, dat het niet alleen op het ge bied van de militaire verdediging, maar ook economisch te klein is om in de toe komst deze belangen naar behoren geheel zelfstandig te behartigen. Bundeling met andere naties werd het parool. Eerst Benelux, toen West-Euro pa, daarna de Atlantische Gemeenschap. Hij vroeg zich evenwel af, waar Ne derlands realistisch aandeel in dit ge beuren, Nederlands spirituele en mate riële bijdrage bleef. Is Nederland zich er van bewust, dat het niet alleen economisch, maar veeleer geestelijk en politiek zal moeten willen blijven vechten, om een constructief ele ment in deze wereld van het Westen te blijven? Hij meende, dat het zicht op deze dringende opgave in een tijd van voor spoed maar al te gemakkelijk verduis terd wordt. Te veel voelt men zich dan vertrouwd met de typisch nationale uit drukking van „het kan nog wel lijden" en „het loopt zo'n vaart niet". „Minder praten, ordenen". minder Mr. Fockema Andreae sprak voorts on der meer over woningnood. Excuses zijn er volgens hem genoeg: de onvoldoende rentabiliteit van nieuwbouw, het arbei dersprobleem, de verdelende rechtvaar digheid e.d. Volgens mr. Fockema An dreae bevindt dit nationale vraagstuk van de eerste orde zich in de hooikist. Men zegt, zo zei hij, dat men graag meer woningen sneller zou willen bou wen, maar dat dit onmogelijk is wegens gebrek aan bouwvakarbeiders. Steeds luider worden de stemmen fan hen die zeggen, dat dit maar een stuk van de ADVERTENTIE Ale u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 porsonen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 ZATERDAG 3 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 3 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur en „De vrouw die hij be geerde", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het vlammend woud", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur Concertgebouw. Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Zaadhan- del Roozen, Spekstraat 5: Dahliashow van 818 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: Optreden van John Butler's „Ameri can Dance Theatre". Stadsschouwburg, 20 uur: „De Toneelvereniging" speelt onder regie van Louis Saalborn „De Kroongetuige" ZONDAG 4 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch Ballet", alle leeft., 11 uur en De afvallige", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Vergif", 18 jaar, 11 uur en „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het vlammende woud", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sabrina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg, 20 uur: „De Toneelvereniging" speelt onder regie van Louis Saalborn „De Kroon getuige". Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, 20 uur: Jeugddienst, spr. Onne v. d. Bijl. Ge bouw „Cultura", .Tansstraat: 10.30 uur. Nea. Ver. van Spir. „Harmonia". MAANDAG 5 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen". 14 jaar. 2 en 8 uur. Lido: „20.000 mij len onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j„ 3.15 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Gebouw „Zang en Vriendschap", 20 uur, Bijeenkomst van „De Grotere Wereld". Be gijnhofkapel, 20 uur; Interkerkelijk Evan gelisatie Comité. waarheid is, omdat verhoging van pro ductiviteit, moderner gereedschap, min der bemoeizucht ons al een heel eind ver der zouden brengen. Volgens mr. Fockema Andreae ligt de bron van deze moeilijkheden voor een goed deel bij het landerige klimaat, dat gaandeweg rondom het woningprobleem is ontstaan door al het gepraat en' geor- clen, waarmede zoveel ambtelijke instan ties zich bezig houden, zeker met goede bedoelingen, maar met een onvoldoende productief effect. Hij zou een vrijbrief wensen voor enkele hoogstaande knappe mensen, die er volgens hem, in Neder land heus wel zijn, om dit vraagstuk in de grote lijn van richting te veranderen en om vooral een sfeer te scheppen van vertrouwen in het bereiken van een posi tief x-esultaat. Op de Noordzee heeft de gezagvoerder van het Costaricaanse schip „Marilena" een hartaanval gekregen. Hulp werd inge roepen van dokter Van Lonkhuizen te Hoek van Holland. Om kwart voor elf is de sleepboot „Blankenburg" uitgevaren met aan boord dokter Van Lonkhuizen en de E.H.B.O.-ploeg van Hoek van Holland. Het bleek niet mogelijk, de patiënt van zijn schip naar de sleepboot te brengen, daar de zee te ruw was. Daarom heeft de „Marilena" koers gezet naar Hoek van Holland. Na aankomst daar is de gezag voerder naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Vermoedelijk als gevolg van hoge ouder dom is Vrijdag een 76 jaar oud schip, het Duitse Rijnschip „Baden 25", in de Park haven te Rotterdam door midden gebroken en gezonken. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het schip lag te laden langszij het Franse S.S. „Marne". Aan boord bevond zich meel en blikafval. De 43-jarige schipper Erich Zijp uit Mannheim, een matroos en drie havenarbeiders, die in het ruim bezig wa ren. konden zich in veiligheid stellen. Hoewel Augustus de vacantiemaand bij uitstek is, blijkt de handel op de Amster damse effectenbeurs deze maand zeer le vendig te zijn. Totaal is er in aandelen voor een bedrag van f 99.725.695 verhan deld, een maandomzet die na de oorlog slechts overtroffen is in November van het vorige jaar toen voor ruim f 110.000.000 werd omgezet. In obligaties is in Augustus voor f 57.984.912 verhandeld en voorts ver wisselden 22.824 certificaten van Ameri kaanse aandelen van eigenaar. Augustus heeft zich voorts gekenmerkt door een voortdurende hausse op de Am sterdamse Effectenbeurs. Deze hausse uitte zich vooral in de rubriek internationale industrieën en later in de maand in de ru briek Indonesische fondsen. Het algemeen ANP-CBS-indexcijfer bereikte aan het eind van de maand een hoogtepunt op 231 tegen 218 per ultimo Juli. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen zijn geslaagd: mr. J. M. A. van Oppen, Maastricht (le gedeelte); D. Wolf, Ter Apel (le gedeelte). Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Engelse taal en letterkunde: mej. C. Y. Hemy, M.A., 's Gravenhage. ADVERTENTIE K^uW heerlijk - verfrissend <0$ houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Van 19 tot en met 25 October zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de vijfde Firato worden gehouden, een tentoonstel ling op het terrein der electronica. Deze expositie, die in 1950 werd opgezet als een vakbeurs door de F.I.A.R., de Vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op Radiogebied, groeide in de loop van slechts vijf jaar uit tot een tentoonstelling, die niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten steeds grotere bekendheid kreeg. Zij werd tot dusverre steeds in ge bouw Bellevue in de hoofdstad gehouden, maar dit bleek vorig jaar reeds te klein, zodat men tientallen aanvragers van ex positieruimte moest teleurstellen. Dit jaar zal de Firato dan ook in de grote zaal van het R.A.I.-gebouw worden gehouden, die reeds geheel volgeboekt is. Deze vijfde Firato zal, vooral wat de in zendingen betreft, een internationaal ka rakter hebben, sterker dan de grote radio tentoonstelling in Düsseldorf, waar voor het grootste deel producten van de Duitse industrie te zien waren. De inzendingen komen uit alle werelddelen, wellicht zelfs uit Japan. Alle bekende fabrikaten radio- en televisietoestellen zullen er vertegen woordigd zijn. Het plan bestaat om het publiek door een „televisie-stgaat" te laten wandelen, waarin van elke firma één toe stel in werking is, zodat een vergelijking mogelijk zal zijn. Voor de televisie-uitzen dingen heeft men echter de medewerking van de Nederlandse Televisiestichting en de P.T.T. nodig. De besprekingen tussen deze instanties en het tentoonstellingsbe- stuur zijn nog gaande. Als er meer televisieuitzendingen komen en als gevolg daarvan ook meer kijkers doemt een probleem op waarmee men ook in de oertijd van de radio te kampen heeft gehad: daken vol antennes. Deze zijn lang zamerhand verdwenen toen de ontvang toestellen steeds meer verbeterd werden en een draadje in de kamer al voldoende was. Bij de televisie is dit probleem niet met een draadje-in-de-kamer op te los sen. vooral niet als men ook buitenlandse uitzendingen wil ontvangen, omdat daar voor afgestemde en gerichte antenne-sys temen noodzakelijk zijn. Op de komende Firato zal men een centraal televisie- antennesysteem kunnen zien, dat geschikt is om er alle televisietoestellen in een niet te groot huizenblok op aan te sluiten. Men wil het lawaai op de tentoonstelling zoveel mogelijk beperken door een sprei ding van de stands waar radio-toestellen, bandrecorders en gramofoonplaten-spelei-s gedemonstreerd worden. De stands die in het bizonder voor technische smulpapen een dorado zullen vormen, worden verre van het demonstratie-lawaai gehouden. Uiteraard zullen op de Firato weer nieuwe snufjes op electronisch gebied te zien zijn, zoals een apparaat waarmee de kracht van de golfslag tegen dijken over afstanden tot 50 kilometer geregistreerd kan worden, en een bandrecorder met de zeer geringe bandsnelheid van 2,3 meter per seconde, die zestien uren onafgebro ken muziek kan weergeven! De Koninklijke Landmacht zal, evenals op de vorige Firato, weer de uitgebreide en technisch zeer interessante apparatuur van de verbindingsdienst demonstreren, waarbij de radar niet zal ontbreken. BUENOS AIRES (United Press). De „Vereniging van Muziekcritici" in Buenos Aires heeft de Nederlandse dirigent Wil lem van Otterloo uitgeroepen tot de beste van alle buitenlandse dirigenten die in 1954 in Ai-gentinië concerten hebben ge leid. Zij gaven hem de eretitel „dirigent van het jaar". Van Otterloo heeft in Mei en Juni vier openbare concerten in het staatsradio orkest in Argentinië geleid. In 1953 hebben de Argentijnse muziek critici Eduard van Beinum als de beste dirigent van dat jaar aangewezen. Een wooi-dvoerder van de Sovjet-am bassade te Washington heeft medege deeld, dat de Amerikaanse neger-opera „Porgy and Bess" van George Gershwin, in Moskou en mogelijk in andere Sovjet steden zal worden opgevoerd. De direc teur van de negergroep die de opera uit voert, Robert Breen, heeft een desbetref fende uitnodiging van het Sovjet-Russi sche ministerie voor cultuur aanvaard. Het gezelschap is thans onder auspi ciën van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op tournee door Zuid- Amerika. Van de zijde van het State De partment is medegedeeld, dat het mi nisterie geen officiële mededeling om trent het bezoek aan de Sovjet-Unie heeft ontvangen en dat het ministerie thans ook geen plannen heeft een tournee in de Sovjet-Unie te steunen. ADVERTENTIE I 1 y f i^[ ■i fr lIlP? Publicatie Nederland! Zulvelbureau, Gravenhoqo 29 De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft geantwoord op vragen, die het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooy te Haarlem enkele weken geleden over de vele verkeersongevallen op de Rijksstraatweg en de Schoterweg in Haar lem-Noord gesteld heeft. Hij noemde de vele ongevallen een betreurenswaardige om standigheid, die zijn volle aandacht heeft. Voorts geeft hij een uiteenzetting van de plannen, die uitgevoerd zullen worden op de Rijksstraatweg. De vragen van de heer Hooy waren: Is het de minister bekend, dat van 1 Ja nuari van dit jaar af op de Rijksstraatweg en de Schoterweg reeds 106 ongevallen hebben plaats gehad, waarvan eind Juli twee met dodelijke afloop in één week. Is het de minister bekend, dat de steeds gevaarlijker wordende toestand op deze rijkswegen, die lopen door een dichtbe volkt stadsdeel met ruim 70.000 inwoners, bij de bevolking een toestand van grote on rust en angst heeft doen ontstaan, vooral met het oog op kinderen en ouden van da gen? Wil de minister mededelen aangezien de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van deze weg berust bij het departement van Verkeer en Waterstaat of alle rede lijkerwijze te nemen maatregelen zijn ge nomen om aan deze ernstige toestand, die reeds vele mensenlevens heeft gekost, het hoofd te bieden en waaruit deze maatre gelen bestaan? Is het waar, dat een verzoek van B. en W. van Haarlem, o.a. inhoudende hen in staat te stellen de huns inziens juiste vei ligheidsmaatregelen te nemen, is afgewe zen? Minister Algera heeft geantwoord dat het hem bekend is dat op de weggedeel ten in Haarlem-Noord veel verkeersonge vallen plaats vinden. Deze betreurens waardige omstandigheid heeft zijn volle aandacht. De tweede vraag wordt bevestigend be antwoord. Van de bij de bevolking leven de begrijpelijke onrust heeft hij zich door persoonlijk contact op de hoogte kunnen stellen. In overleg met het gemeentebestuur van Haarlem is besloten om in onderlinge sa menwerking, vooruitlopende op de aanleg van een doorlopende middenvluchtheuvel in het drukste gedeelte van de Rijksweg, reeds op korte termijn ter plaatse van de twee belangrijkste kruispunten voorzienin gen te treffen, en wel afsluiting van een aansluiting op het Soendaplein en het ma ken van plaatselijke middenvluchtheuvels bij de Zaanenlaan. ADVERTENTIE Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September 's avonds van 7 tot 9 uur In het a.s. seizoen is als leraar aan onze school verbonden de heer P. ZYLSTRA, geslaagd in Engeland als dansleraar voor de twee hoogste diploma's. M.I.S.T.D. Highly Commended. M.I.D.M.A. Highly Commended. Lessen voor beginners, gevorderden medal-test, wedstrijd. Tel. 13525 Haarlem De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, heeft op grond van een ad vies van de Commissie Bedrijfsregelingen aan het Centraal Bureau voor de Rijwiel handel medegedeeld, dat de door dit bureau gehanteerde bedrijfsregeling, met name voor wat betreft de regeling van de toelatingseisen en van de rechtspraak, op korte termijn dient te worden herzien. Indien het Centraal Bureau hiertoe niet bereid is, zal tot onverbindendverklaring worden overgegaan. Nadat het onderzoek der Commissie Be drijfsregelingen reeds was geschied, is in de laatste tijd een aantal nieuwe klachten met betrekking tot de bedrijfsregeling van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel ontvangen. Over deze klachten zal met het centraal Bureau overleg worden ge pleegd. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal een nader onderzoek worden ingesteld. GENèVE (Reuter) Werk in de gevan genis moet niet beschouwd worden als extra straf voor gevangenen, maar als een middel tot bevordering van hun herplaat sing en om het hun gemakkelijker te me- ken na vrijlating op eerlijke wijze in hun onderhoud te voorzien. Deze opvatting is op het UNO-congres over het voorkomen van misdaden en de behandeling van mis dadigers tot uitdrukking gebracht in negen aanbevelingen voor werk in de gevangenis. Andere doelen van het verfichten van werkzaamheden in de gevangenis moeten zijn: vakopleiding, vorming van betere werkgewoonten, en het voorkomen van ongeregeldheden. Beloning moet de gevan genen in staat stellen hun gezin te helpen, hun slachtoffers tenminste gedeeltelijk schadeloos te stellen en een bedrag te spa ren, dat bij vrijlating zal worden uitge reikt. De gevangenen dienen onder dezelfde bepalingen te vallen wat betreft veiligheid, gezondheid en ongevallen als vrije arbei ders. Ook moeten zij, aldus de aanbevelin gen, zoveel mogelijk deel hebben aan so ciale verzekeringen. Vandaag zullen drie viermotorige KLM- vliegtuigen uit New York naar Europa vertrekken met aan boord het voltallige, uit 110 leden bestaande orkest „The Phil harmonic-Symphony Society of New York" en tevens met alle instrumenten. Het befaamde orkest zal in Schotland deelnemen aan het „Edinburgh Internatio nal Festival" waarna een grote Europese tournee begint. Het orkest dat op deze tournee wordt gedirigeerd door respec tievelijk Dimitri Mitropoulos, Guido Can- telli en George Szell, zal eveneens met KLM-vliegtuigen van Edinburgh naar We nen, Brussel, Berlijn, Parijs, Genève, Na pels, Athene en Londen vliegen en op 6 October naar New York terugkeren. Tot de eerstgenoemde voorziening zal naar verwacht kan worden de gemeen te binnenkort overgaan, terwijl voor de tweede voorziening de benodigde grond aankoop door de gemeente nagenoeg ge ëindigd is. Voorts heeft de minister er geen bezwaar tegen, dat op het kruispunt bij de Zaanenlaan de politie bij het regelen van het verkeer van lichtsignalen gebruik maakt. Deze vraag over het B. en W. in staat stellen maatregelen tetreffen wordt ontken nend beantwoord. Ter vermijding van mis verstand wordt evenwel opgemerkt, dat het niet gewenst voorkomt de bedoelde weggedeelten reeds thans in onderhoud en beheer aan de gemeente te doen overgaan, aangezien deze weggedeelten nagenoeg de uitsluitende toe- en doorgang bieden voor het doorgaand verkeer. Wanneer dit ver keer meer gebruik zal maken van de Delftlaan, na verbetering van de verhar ding daarvan, en tevens de beschikking krijgt over een verbinding langs de Von- delweg en Spaarndamseweg kan de over dracht nader onder ogen worden gezien. Gemeend wordt, dat met het treffen van deze regelingen aan de wensen van de ge meente Haarlem wordt voldaan. (Wij brengen in herinnering, dat de Haarlemse raad inmiddels tot de reorga nisatie van het Soedaplein besloot en dat, in afwachting van de definitieve ver keerslichten, de op het kruispunt met de Zaanenlaan dienstdoende agent met een mobiel lichtsignaal zal worden toege rust. Het ministeriële antwoord klinkt thans welwillender dan sommige vroe gere uitlatingen van Rijkswaterstaat. Red.) BOCHUM (D.P.A./A.F.P.) Bondskan selier Adenauer heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking van het Saarge bied, zich bij de huidige verkiezingscam pagne ruistig te houden. In het belang van de Europese volken mag, enkele weken voor de conferentie te Genève van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, geen haard van onrust tussen Duits land en Frankrijk ontstaan, aldus dr. Adenauer op een massabijeenkomst van zijn Christelijk-Democratische Unie in Bochum. Hij zei wel te begrijpen, dat de bevolking van het Saargebied haar veront waardiging wegens de onderdrukking door de regering-Hoffmann wil luchten, doch politieke vraagstukken kunnen slechts door zakelijkheid opgelost worden. Als de Saarbevolking een andere regering wil hebben, moet zij eerst het Frans-Duitse Saarstatuut aanvaarden en daarna een tegen de regering-Hoffmann gekante Land dag kiezen. Alle personen die aan de volksstemming mogen deelnemen en in de bondsrepubliek of West-Berlijn wonen, kunnen financiële steun krijgen om zich op de dag van de stemming naar Saarland te begeven, zo heeft het West-Duitse ministerie van Bin nenlandse Zaken bekendgemaakt. De 62-jarige heer J. Hiemstra uit Boven kerk, hoofdinspecteur van de boordoplei- ding bij de KLM, is in Friesland met zijn bromfiets gevallen en met een schedelba- sisfractuur naar het RK-ziekenhuis in Harlingen vervoerd. Daar is hij overleden. Het ongeval geschiedde Donderdag op de rijksweg van de kop van de Afsluitdijk naar Harlingen op een plaats waar het rij wielpad wordt gerepareerd en het verkeer over de hoofdweg wordt geleid. De brom fiets is in het losse zand geslipt. De nieiiw-benoemde resident-generaal van Marokko, Boyer de Latour, ontvangt op deze Tele-foto uit handen van de Sultan van Marokko, Ben Arafa, de Ouissam Alouite Orde. De resident-generaal houdt het hoofd gebogen om de versierselen in ontvangst te nemen. In een request aan de Tweede Kamer hebben de drie grote bonden van gepen- sionneerden (overheids-, spoorweg- en militair) met gezamenlijk 87.000 leden een protest geuit tegen de voorgenomen aan passing van de bestaande pensioenen aan de algemene onderdomsverzekering. Zij voeren tegen die voorgenomen aan passing aan, dat juist op grond van het principe van het wetsontwerp ouderdoms voorziening, dat aan ieder ingezetene, on afhankelijk van andere bronnen van in komen, de volle ouderdomsuitkering wordt verzekerd, geen rechtsgrond bestaat voor korting op een verdiend en verkregen pensioen, waarvoor jarenlang premie is gestort, voortgevloeid uit een recht als ambtenaar, terwijl de ontworpen ouder domsuitkering gegrond is op een recht als staatsburger. Dit recht aldus het adres heeft de gewezen ambtenaar gemeen met iedere Nederlander. Beide bronnen van in komen staan dus geheel los van elkaar. De ene bron zal de andere niet nadelig mogen beïnvloeden. Voor wat betreft de reeds ge- pensionneerden, is de vrees in elk gevai niet gerechtvaardigd, dat beide pensioenen tezamen meer zouden bedragen dan het loon, hetwelk door een nog actief ambte naar wordt verdiend. Van de werf Gusto te Schiedam is met goed gevolg te water gelaten de mijnen veger „Abcoude". De doopplechtigheid werd verricht door mej. Pomes, officier tweede klasse van de Marva's, die de door familieomstandigheden verhinderde echt genote van de burgemeester van Abcoude, mevrouw M. A. Quarles van Ufford, ver ving. De „Abcoude" is de veertiende van de twee-en-dertig mijnenvegers van de Dok- kum-klasse, welke op een aantal Neder landse werven voor Amerikaanse rekening gebouwd worden, in het „Off Shore Pro curement Programme". Ze zullen de Ne derlandse wateren bevaren. Rijwielwerkplaats uitgebrand Bij het solderen van een lek in de tank van zijn bromfiets heeft de heer H. J. van der Voort te Lunteren, lid van de raad der gemeente Ede, door exploderende ben zinedampen zodanige brandwonden opge lopen in het gezicht en over zijn lichaam, dat hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Ede overgebracht moest worden. Vrijdagmiddag kwam de heer Van der Voort met zijn bromfiets in de werkplaats van de rijwiel- en motorhersteller H. K.; deze gaf echter te kennen er niets voor te voelen de reparatie aan de tank zonder meer te verrichten. Daarop zei de klant, dat hij zelf het karweitje dan wel even zou op knappen en nadat de benzine zoveel moge lijk uit de tank verwijderd was, toog hij inderdaad met een soldeerbout aan het werk. In de tank achtergebleven dampen kwamen toen met een grote steekvlam tot ontbranding en in minder dan geen tijd stond de kleding van de heer Van der V. in lichterlaaie. Terwijl men het slachtoffer naar buiten droeg en de vlammen doofde met matten en dekens greep het vuur in de werkplaats snel om zich heen en er bleef slechts een ruïne over. Enkele bromfietsen, tientallen rijwielen en een grote hoeveelheid mate riaal gingen verloren. De materiële schade wordt door verzekering gedekt. Met in spanning van alle krachten gelukte het de plaatselijke brandweer het vuur te beper ken tot de werkplaats. De commissaris van politie te Deventer maakt bekend, dat door schoolkinderen in de binnenstad van Deventer uit een vuil nisemmer een aantal buisjes met giftige Sublamin-tabletten is weggenomen. Indien men van deze rose tabletten eet, kunnen zich vergiftigingsverschijnselen voordoen, waarbij spoedige doktershulp noodzakelijk is. Op zijn verzoek is aan prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, onder dankzegging voor de door hem als zodanig bewezen belangrijke diensten, eervol ontslag verleend als ge delegeerde bij de Intergeallieerde Organi satie voor Herstelbetalingen te Brussel. Aan deze organisatie was ingevolge de Parijse overeenkomst in zake Duitse her stelbetalingen de verdeling van de herstel betalingsgoederen opgedragen. Vanaf de instelling van deze organisatie in 1946 is de heer Gelissen daarin als Nederlandse vertegenwoordiger opgetreden. Wegens zijn verdiensten als zodanig is prof. Gelissen benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De ver sierselen bij deze onderscheiding zijn prof. Gelissen Vrijdag op het ministerie van Financiën door minister Van de Kieft uit gereikt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Vossemeer (toez.) E. M. Pannekoek 'te Ochten; te Vries (toez.) L. A. de Groot te Neede (Gld.); te Nisse (toez.) F. Don Jr., vie. te Veere. Aangenomen de benoeming tot geeste lijk verzorger van 't sanatorium Juliana- oord te Laren (N.-H.) J. M. S. Baljon Sr. te Oosterzee.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5