Ab de Jong TEKENMATERIALEN HIET AVONTUUR RADIO KOOI 7 /if s fif o !®J W |;f ti Herinnering aan verwondering over uitslag De Pseudo- Echtgenote 12 14 15 Diverse schoolagenda's Terugblik op toneelconcours Hockeyclub Eechtrop breidt bestuur uit van Piezviep en Pippie ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 4 Heringa Wathrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Vier arbeiders zakten door ondeugdelijke steiger Kantoorboekhandel Prof. Peeters over het ont staan totalitaire staat Toonkunst-programma M. STRIJLAND - Schoterweg 7 Twee Russische medische delegaties naar Nederland Meisje onder motor FEUILLETON door MARY BURCHELL Blijf niet langer achter. Zie ook Televisie CNV acht wetsontwerp ouderdomsvoorziening aanvaardbaar ADVERTENTIE DINSDAG 'WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG SEPTEMBER, 'SEPTEMBER WSEPTTMBFR# W SEPTEMBER Ma WSEPTEMBERM JMs&TEMBtR MAANDAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER EEN TERUGBLIK OP het afgelopen amateur-toneelseizoen in de IJmond zou aller minst op de nagestreefde volledigheid aanspraak kunnen maken, wanneer hieraan ook niet een uitvoerige nabeschouwing verbonden werd over het toneelconcours, dat door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap werd georganiseerd. Met deze wedstrijd heeft de genoemde sectie bewezen, dat het haar ernst is met de voor nemens het culturele leven in d<? gemeente Velsen zoveel mogelijk te stimuleren, want de aan een concours deelnemende verenigingen zijn nu eenmaal altijd geneigd een dergelijke opvoering met nog meer zorgen dan anders voor te bereiden. Het geen uiterst logisch is met de zekerheid, dat de voorstelling straks door de critische blikken van een deskundige jury zal worden gadegeslagen, wier oordeel uiteraard beslissend is bij het toekennen van de ter beschikking gestelde prijzen. Bovendien betekent dit vooruitzicht op een aan de uitslag verbonden ranglijst voor de deel nemende verenigingen in zekere zin een prestige-kwestie, die allerminst schadelijk behoeft te zijn voor een gezonde en sportieve rivaliteit, welke er alleen op dient te worden gericht de artistieke prestaties te verhogen. Een ander bewijs voor de activiteit van de Velser Gemeenschap was de cursus voor amateur-toneelspelers, waarmee in Januari van dit jaar een aanvang kon worden gemaakt. De leiding kwam in de alleszins bekwame handen van de bekende regis seur en oud-acteur Willem van der Veer, waarbij de belangstelling van de zijde der verenigingen in geheel Velsen bijzonder verheugend kon worden genoemd. De animo voor deze cursus was zelfs zo groot, dat de organisatoren zich genoodzaakt zagen tot het instellen van twee lesavonden per week over te gaan. En omdat ook de tweede cursus vrijwel onmiddellijk was volgeboekt, heeft men uiteraard niet zonder spijt nog verschillende gegadigden moeten afwijzen. Over het verloop van de cursus, het en thousiasme der deelnemers en de bereikte resultaten heeft Willem van der Veer zich tegenover mij met grote tevredenheid uit gelaten; al bleken de dames dan ook om de een of andere reden de meest trouwe cursisten te zijn. En wat de toneelwedstrijd betreft; ook deze kan voor de Velser Gemeenschap on getwijfeld als een succes worden aange rekend, ofschoon er toch wel enige reserve in acht moet worden genomen ten opzichte van de uitslag en de manier, waarop de jury haar beslissing in diverse rapporten heeft gemotiveerd, of eigenlijk verzuimde te motiveren. Algemeen In de eerste plaats dan enige opmer kingen in het algemeen. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, dat er na een toneelwed strijd verschil van mening bestaat over de prestaties van de verenigingen die hieraan hebben deelgenomen en over de positie op de ranglijst, die haar als gevolg hiervan moet worden toegekend. Voornamelijk om dat hierbij de persoonlijke smaak en waardering van doorslaggevende betekenis zijn en de een dus prijst, wat een ander veroordeelt. Hier gelden immers andere wetten dan bij een voetbal- of bokswed strijd, waar de overwinnaars door het ver schil in doelpunten of een knock-out voor een ieder zichtbaar worden aangewezen. De uitslag bij een toneelconcours is daar entegen van zoveel verschillende factoren afhankelijk; factoren, die de gemiddelde toeschouwer gewoonlijk ontgaan, dat de organisatoren voor de beoordeling een des kundige jury aanwijzen wier uitspraak bindend is en waartegen geen hoger be roep meer mogelijk kan zijn. Een andere regeling zou niet denkbaar zijn en iedere vereniging onderwerpt zich bij haar in schrijving reeds bij voorbaat automatisch aan de uitspraak hoe teleurstellend deze onder bepaalde omstandigheden ook zou mogen uitvallen. Critiek van een vereni ging op de jury of het betwijfelen van haar capaciteiten naar aanleiding van de uitslag is niet alleen bijzonder onsportief, maar ook in hoge mate inconsequent. De samenstelling van de jury wordt immers altijd geruime tijd van tevoren bekend gemaakt en wanneer men van mening mocht zijn dat deze namen geen vol doende waarborg bieden voor de nood zakelijke integriteit en bekwaamheid, dan heeft het bestuur zich eenvoudig van deel neming te onthouden. Afwijkende mening Anders is de positie van een toneel recensent. Hij is volkomen onafhankelijk van beide partijen en werd eveneens ge ïnviteerd de voorstellingen bij te wonen, om hierover in het blad dat hij vertegen woordigt, zijn persoonlijk oordeel kenbaar te maken. Ook wanneer deze mening an ders mocht luiden dan die van de jury. Hetgeen thans in niet geringe mate het geval is met ondertekenaar, over de to neelwedstrijd van de Velser Gemeenschap. Hierbij zij uitdrukkelijk vooropgesteld, dat ik de verenigingen die op de eerste drie plaatsen geëindigd zijn deze ee'rvolle positie van ganser harte gun. Wanneer er een zichtbare grenslijn bestond tussen goed en ADVERTENTIE Haarlem slecht amateurtoneel, dan zouden „PAL- VU", „Varia" en „KZOS" zich ruim schoots aan de goede zijde bevinden; hier over bestaat bij mij niet de geringste twijfel. Even stellig ben ik ervan over tuigd, dat zij daarnaast ook over het spe lersmateriaal, artistiek enthousiasme en de bekwame regie mogen beschikken, die haar in staat zullen stellen deze topplaatsen ook in menig concours te bezetten. Daarom betreur ik het oprecht dat mijn persoon lijk oordeel ditmaal zo zeer afwijkt van dat van de jury, dat ik voor de eerste en tweede plaats twee andere verenigingen zou hebben aangewezen. Namelijk „Jan van Dommelen" en „ADVENDO", wie door de jury respectievelijk de vierde en zeven de prijs werden toegedacht. En ik sta in deze mening stellig niet alleen; ongetwij feld zal een ieder die daarbij aanwezig was zich de bijna tastbare verwondering nog herinneren, die in de zaal optrad toen de jury haar verrassende uitslag bekend maakte. Uiteraard behoorde ik tot de meest ge- interesseerden naar de manier, waarop de jury deze uitspraak in haar rapporten zou motiveren, doch zelfs een aandachtige be studering daarvan heeft mij geen enkele opheldering kunnen verschaffen. Voor namelijk omdat ik zelden vager oordeel omschrijvingen onder de ogen heb gehad. Zoals gebruikelijk heeft de jury aan elke deelnemende vereniging een algemene be schouwing toegezonden; wat echter niet gebruikelijk is zijn de wazige termen, waaruit dit stuk is samengesteld. Men kan de schrijfster of schrijver hier van allerminst als een outsider beschou wen; integendeel, het getuigt stellig van de nodige kennis van de problemen, die met het amateurtoneel verband houden. Maar als rapport van een toneelwedstrijd is het toch'totaal onvoldoende; inplaats dat hierin de uitspraak wordt gemotiveerd, heeft men de lezer verschillende algemene wenken voorgelegd over decor, belichting, regie en auteurs. Allerlei aanwijzingen die op zichzelf van betekenis kunnen zijn, maar die men toch eerder in een tijdschrift voor toneel-dilettanten zou verwachten dan in een jury-rapport. Summier De uiterst summiere rappox-ten die de verenigingen over haar uitvoeringen af zonderlijk werden toegezonden, houden zich wel met de betreffende voorstelling bezig, doch ook hierin heeft men met een bijna opzettelijk aandoende zorgvuldigheid vermeden de kern van de zaak te behan delen. Nergens vinden wij de appreciatie der jury over bepaalde onderdelen in cij fers vermeld, waaruit de onderlinge sa menhang van het door haar aangegeven klassement verduidelijkt zou kunnen wor den. Evenmin gaf zij aan welk punten- stelsel hierbij als basis diende; of men de voorstellingen als geheel of in détails be oordeelde en welke factoren als de voor naamste werden beschouwd. Bovendien heeft het mij getroffen, dat een der aan de verenigingen toegezonden rapporten wat stijl betreft, een bijzonder stuntelige indruk maakte. Door dit alles is het mij nog steeds een raadsel, waarom „ADVENDO" slechts de zevende plaats werd toegewezen; nota bene nog onder „De Hooger Geest Ghesel- len", welk ensemble „De Zondaar" niet anders dan matig heeft kunnen bezetten. Ik heb al meermalen gewezen op de uitstekende kwaliteiten van „Huis zonder vensters", dat over een boeiende en ver nuftig opgezette intrige beschikt. De be klemmende sfeer die dit stuk vereist, maakt het uiterst moeilijk speelbaar en bij de opvoeringen die ik er dit seizoen door diverse verenigingen van heb gezien, is al leen „ADVENDO" er in geslaagd aan de vereiste voorwaarden te voldoen. De ma nier waarop spelers en i-egie bijvoorbeeld x*eeds in het eerste tafereel het verdere sinistere verloop wisten te suggereren, vond ik niet minder dan subliem, evenals het feit, dat deze beklemming ook in de volgende taferelen bijna voortdurend kon worden volgehouden. Dat de vereniging naar mijn mening haar eventuele aanspra ken op de eerste prijs verbeurde, was het gevolg van een inzinking aan het slot, in de scène van Eddie de Maar's ontmaske ring en bekentenis. Dit falen moet worden toegeschreven aan de vertolker van de blinde Arthur, die hier aanzienlijk tekort schoot in dramatische uitbeeldingskracht en emotie. Het is bovendien merkwaardig, dat juist deze speler zo ongeveer de enige was, die in de ogen der jui-y genade heeft kunnen vinden en daarbij zelfs nog een compliment van haar in ontvangst te ne men kreeg. Geheel feilloos daarentegen was de op voering van „Mensen in pension" door de Toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort. Naar mijn mening had deze voorstelling absoluut voor de eerste prys in aanmerking moeten komen, omdat hier in heel weinig fouten te constateren vielen. Tempo, rolkennis en samenspel vormden met de waarlijk voortreffe lijke typeringen een eenheid, die het vol maakte in de meeste opzichten uiterst dicht benaderd heeft. De verschillende ka rakters waren door de regie niet minder dan subliem tegenover elkaar geplaatst en daarbij door de spelers prachtig omlijnd, hetgeen een aantal uitbeeldingen oplever de, zo natuurlyk en sprankelend van leven, dat men dikwijls volkomen vergat „slechts" toneelspel te aanschouwen. Met verbluffend rake typeringen van bijvoorbeeld de deerniswekkende klepto maan, het zielige onderwijzeresje, de louche journalist en de turbulente Bobbie heeft „Jan van Dommelen" een zodanig knappe voorstelling gebracht, dat het toch werke lijk niet brillant geschreven „Mensen in pension" een opvoering verkreeg, die met de spreekwoordelijke streep aan de balk kan worden aangetekend. Nogmaals, naar mijn mening had deze voorstelling in dit concours de eerste prijs volkomen ver diend. De door de jury aangegeven volgorde van „PALVU", „Varia" en „KZOS" leek mij stellig juist, behalve dat zij dan „Jan van Dommelen" en „ADVENDO" dienden op te volgen. Het waren ongetwijfeld uit stekende en voor de verenigingen bijzon der representatieve opvoeringen, doch ik miste er toch de kwaliteiten in, die de ver kregen onderscheidingen moeten recht vaardigen. Uit het bovenstaande moge dus nog maals blijken, dat de uitspraak van een jury bijna altijd aan critiek onderhevig is, hetgeen wellicht ook in de toekomst nog meermalen het geval zal zijn. Doch vormen dergelijke meningsverschillen misschien niet juist een der meest interessante as pecten van een toneelwedstrijd? JAN VAN DAM Bij repai-atiewerkzaamheden aan een der reserve-deuren van de IJmuidense Noor- dersluis zijn vier arbeiders van een Rotter damse firma, die daar met emmers mastiek aan het werk waren, door de steiger gezakt en vier meter lager terecht gekomen. De steiger, die door een Schiedamse firma was gemaakt, bleek ondeugdelijk te zijn: twee dwarsbalken hebben de last niet kunnen torsen en knapten af. Twee arbeiders moesten met brandwon den als gevolg van de hete mastiek, naar het Antoniusziekenhuis worden gebracht, maar zij konden later naar huis gaan. ADVERTENTIE KLADBLOCS, TEKENMATERIAAL, Prima KAFTPAPIER, 'vanaf 8 c. p. vel CAHIERS, vanaf 12 cent, etc. Alle SCHOOLBEHOEFTEN in grote sortering verkrijgbaar bij: Kennemerlaan 59, IJmuiden - Tel. 5326 M.O."leraren vergaderen Tijdens de algemene vergadering te Amersfoort van de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft tijdens de openbare zitting het woord gevoerd prof. dr. F. Peeters uit Gent over „Het proces van het ontstaan van de Tota litaire Staat". Prof. Peeters, die zelf vier jaar in Oraniënburg is geweest, werkt aan een boek waarin het proces van het ont staan van de totalitaire staat zal worden uiteengezet. Uit zijn feitenmateriaal deed hij ter vergadering van de A.V.M.O. een greep. De massamens, aldus de spreker, maakt zijn eigen wereldbeschouwing. Hij heeft zijn opvattingen over ieder probleem en de uitzinnigste zaken worden door hem met de grootste ernst verdedigd. Ook de leiders van de totalitaire staten komen uit die massa. Zij brengen hen de leuze die in slaat. De massa zegt dan „zo dachten wij er ook altijd over, we wisten het alleen niet zo onder woorden te brengen." Die massa aanvaardt de oplossing van de kwakzal vers. Er is een brede kloof tussen de weten schappelijke theorieën en de wereldbe schouwing. De wereldbeschouwing is een instrument voor actie. De wetenschappe lijke theorie echter is voor de correctie vat baar. In de totalitaire staat zit ieder in de stoel van de terechtgestelde. De mens leeft daar 'in een permanente toestand van angst en zorgvuldig geborgen in de fictie. Prof. Peeters concludeerde, "dat elke ge zonde democratie bacillendraagster is van het totalitaire regime. Die bacillen zullen de ziekte niet verwekken zolang er gezon de krachten tegenwerken. In een democra tische staat kan men via het onderwijs niet alles bereiken. Maar in Nederland, aldus prof. Peeters, ligt ongetwijfeld bij de leer krachten de taak om de jeugd te vormen tot persoonlijkheden, die zelfstandig kun nen denken. Het concertprogramma voor het seizoen 1955-1956 van de afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst is nu definitief vast gesteld. Het eerste concert zal op 15 October ver zorgd worden door het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel. Het optreden van dit unieke ensemble zal on getwijfeld één van de hoogtepunten van het culturele seizoen vormen. Op het concert „Jonge Kunstenaars stel len zich voor" 17 November zullen enkele jonge Haarlemse musici werken voor piano en viool ten gehore brengen. Op 1 Maax-t treedt de Nederlandse pianist Hans Henkemans op, die internationaal grote bekendheid geniet door zijn Mozart- vertolkingen. Tenslotte hoopt het Toon kunstkoor met medewerking van solisten op 26 April een uitvoei'ing van de grote Orgelmis van Mozart te geven. ADVERTENTIE HAARLEM TEL. 15444 In hotel Parkzicht in Beverwijk heeft de hockeyvereniging „Eechtrop" Vrijdagavond de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden onder voorzittex-schap van de heer Th. Reynders. De bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Ten einde het bestuur nog meer te ac tiveren werd het bestuursvoorstel in be handeling genomen om het bestuur uit te breiden met twee leden voor de functies wedstrijdcommissax-is senioren en idem junioren. Hiervoor werden gekozen ir. J. Edel en mej. I. Visser. Het bestuurslid de heer J. Tukker zal zich vooral belasten met de propaganda-zaken. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 1 November vijftien jaar geleden is„ dat de Castricumse hockeyclub waarmee Eechtrop enige jaren later een fusie aan ging wex-d opgericht, hoopt men op deze dag het nieuwe clubgebouw feestelijk in gebruik te kunnen nemen. De heer D. Honig had zich genoodzaakt gezien door drukke werkzaamheden te moeten bedanken als wedstrijdcommissaris. Het wedstrijdssecretariaat zal in het ko mende seizoen in handen zijn van de heer H. Feuerstein. Het jaarverslag van de secretaris herin- nex-de aaix het succes van de junioren, die voor de tweede achtereenvolgende keer op de Onlandbeker beslag konden leggen. Eechtrop IV (heren) werd kampioen van de Ondei'bond-afdeling, maar faalde in de pi-omotiewedstrijden, waardoor de hogere klasse de vierde klasse van de hoofd- bond K.N.H.B. niet werd bereikt. Het ledental bleef schommelen om de 170, maar mede door de viering van het derde lus trum zal getracht worden het ledental tot twee honderd op te voeren. Wat de verdere toekomstpplannen be treft, kan nog worden gemeld, dat van eind October tot begin December de trainer van het Nederlands elftal, de oud-speler van India, Rex Norris, de leden van Eechtrop gedux-ende zes of zeven Vrijdagavonden een buitentraining zal geven, waartoe het veld in een schijnwerpex-verlichting zal worden gezet. In het komende seizoen 1955/1956 komt Eechtrop met acht elftallen in de senioren competitie uit. Bij de heren vijf elftallen in respectievelijk de promotieklasse, de derde en viex-de klasse en twee teams in de Onderbond Noordholland. Bij de dames wox-dt in de derde en vierde klasse en in de Onderbond competitie gespeeld. Verder komen er twee meisjes- en twee jongens elftallen ben de junioren in het veld, als mede nog drie adspirantenteams. Vrijdag zijn twee Sovjet-Russische me dische delegaties uit Moskou naar Neder land vertrokken. De leden van de eerste delegatie professor Alexander Serebrow en mevrouw Elena Pogosyants, biologen, zullen deelnemen aan het internationale symposion over borstkanker, dat van 5 tot 9 September in Amstex-dam wordt gehou den, onder auspiciën van de Internationale Unie tegen Kanker. De tweede Russische delegatie zal deel nemen aan het Wereldcongres van Anaes- thesisten, dat op 5 September in Scheve- ningen begint. Van deze delegatie, die on der leiding staat van professor Fedor Oeg- lov, maken deel uit de professoren Grogory Zaitsev en Vladimir Psjenitsjnikov. (Tass). ADVERTENTIE Bij het woonwagenkamp in Velsen is Donderdag de 18-jarige Elisabeth M., af komstig uit het kamp, bij het oversteken van de Amsterdamseweg door een motor aangereden en gewond. Het meisje werd evenals de beide berijders van de motor naar het ziekenhuis gebracht, maar zij bleek slechts een vleeswond te hebben op gelopen; de bestuurder en zijn duopassa gier, waren eveneens licht gewond. Beeldhouwer. Maandag hoopt de beeld houwer John Radecker zijn zeventigste ver- jaax-dag te vieren. Hij zal des middags tussen 15 en 17 uur een receptie houden in zijn atelier aan het Zandpad te Amsterdam. (vertaald uit het Engels) 28) „Hmongetwijfeld wordt het nader hand zó genoemd," zei Isobel wereldwijs. „Die arme goeie Michael heeft de neiging om jaloers te zijn, hè" voegde ze er aan toe. „Wat mij betreft?" vroeg Patricia ge amuseerd. „O nee, helemaal niet! Té laat bedacht ze zich, dat dit niet de goede reac tie was van een jong, pas getrouwd vrouw tje. „Ik bedoel," legde ze haastig nader uit, „dat Michael zeer evenwichtig en verstan dig is." „Ja, dat geloof ik wel," antwoordde Iso bel. „Ik kreeg alleen de indruk, dat hij zich zat op te winden over het onderwerp-Phil. Maar je kunt 't bij mannen nooit helemaal zeker zeggen, vooral des morgens vroeg niet. Patricia lachte. Ze veolde zich echter niet op haar gemak en vroeg zich af, hoe Isobel's reactie zou zijn, als ze de werke lijke situatie te weten zou komen, als een en ander haar zou worden uitgelegd Waarschijnlijk zou ze er zich geen andere mening over vormen dan dat 't niet hele maal „netjes" was „En misschien heeft ze daar gelijk aan," dacht Patricia. „O, ik wou dat het zover was, dat we open kaart konden spelen!" Ze besefte onmiddellijk, dat ze ondank baar was, want tenslotte had ze toestem ming gekregen om alles uit te leggen aan de man, die voor haar het allerbelangrijkst was ,,'t Is zoals ik Michael al zei: zodra je het iémand gaat vertellen, krijg je de neiging om het iederéén te zeggen Even later werden haar gedachten afge leid door een boodschap van mevrouw Harnby, dat ze zich die morgen uitstekend voelde en haar graag bij zich zou zien. Pa tricia glimlachte toegeeflijk. Mevrouw Harnby had een koninklijke manier om mensen bij zich te ontbieden. Die had ze stellig overgehouden uit de tijd, dat ze een beroemde danseres was. Terwijl ze de trap opliep, hoopte ze, dat mevrouw Harnby geen toespelingen op gistermiddag zou maken. Het zou kunnen zijn, dat Michael's moeder zich geroepen voelde om op dit punt enkele wijze woor den tot haar te zeggen. Patricia had zich geen zorgen behoeven te maken. Mevrouw Hamby was er de vrouw niet naar om zich met andermans zaken te bemoeien. Ze begroette Patricia met een charmant lachje en begon op luchtige toon te babbe len. En opnieuw kreeg Patricia het gevoel, dat mevrouw Harnby werkelijk een ideaal- schoonmoeder was. De oudere vrouw haalde herinneringen op uit haar jeugd en liet Patricia zelfs haar juwelen zien. Op een gegeven ogenblik merkte ze terloops op, dat al die kostbaar heden later natuurlijk aan Patricia zouden toebehoren. Het meisje voelde zich heel weinig op haar gemak. „Wat is er?" vroeg mevrouw Harnby ge amuseerd, toen ze Patricia's onthutste blik zag. „Houd je niet van juwelen? Je kunt een en ander natuurlijk anders laten zetten, als er dingen bij zijn, die je te ouderwets vindt. Ik haat sentimentaliteit ten opzich te van familie-sieraden. Degene, die ze erft, moet ze met plezier dragen en ze zon der gewetensbezwaren laten veranderen, als ze niet gangbaar meer zijn." „Odat is het niet." „Maar wat is er dan?" „Ik woudat u niet over zulke dingen sprak!" Mevrouw Harnby glimlachte en drukte even Patricia's hand met een liefderijk ge baar. „Doe niet zo dwaas, lief kind! Ik zeg toch niet, dat ik je dit alles al de volgende week of de volgende maand zal nalaten! Om je de waarheid te zeggen, ik voel me vandaag zó goed, dat ik ervan overtuigd ben, dat ik die sieraden nog héél vaak zélf zal kunnen dragen! Ik wilde alleen maar zeggen, dat later al dit moois van jou zal zijn! Ik beschouw je werkelijk als de eigen dochter, die ik helaas nooit heb mogen hebben Patricia glimlachte op zo overtuigend mogelijke wijze en dacht intussen aan de wérkelijke schoondochterAlsof ze iets Dit is het verhaal van het gevaarlijke avontuur, dat Piewiep en Pippie, twee mui- zenkindertjes, beleefdenPiewiep en Pippie waren een broertje en zusje, die in een aardig muizenhuisje onder de grond woonden. Moeder Muis had boodschappen gedaan voor het huishouden en nu keerde ze terug, met een volle tas aan haar arm. Daar zaten allerlei etenswaren in: kaas, worst en kaakjes. Door een gat in de muur kwam ze in de lange gang die Vader Muis gegraven had; aan het eind van die gang was de deur naar hun huisje. 1-2 van deze gedachten raadde, vervolgde me vrouw Harnby: „Denk niet, dat ik ze zou vexmaken aan een schoondochter, die niét bij me in de smaak viel! Je kunt het dus als een compliment opvatten, liefje! Jij zult ze erven.peinzend hield ze een met diamanten bezette armband in haar handen niet alleen omdat je mijn schoon dochter bent, maar ook omdat ik je erg aardig vind." „Odank u zeer!" mompelde Patricia vex-legen. Tot haar grote opluchting werd er op dat ogenblik op de deur geklopt en kwam het dienstmeisje Julia de kamer binnen. „Goedenmorgén, Julia!" groette mevrouw Harnby het meisje vriendelijk. „Wat is er?" „Er is telefoon, mevrouw," antwoordde Julia. „Geef die hier maar dooi-," zei mevrouw Harnby, terwijl ze het ivoorkleurige toestel dat naast haar bed stond, naar zich toetrok. ,,'t Is voor de jonge mevi-ouw, mevrouw Michael Harnby „O, geef toch maar hier door. Mevrouw kan het gesprek hier wel voeren." Julia verdween en Patx-icia beantwoordde een ogenblik later de telefoon met grote aarzeling. Ze hoopte dat het Michael was. Zo niet, dan zou er maar één persoon haar hier kunnen opbellen. En om met Phil in tegenwoordigheid van haar zogenaamde schoonmoeder een telefoongesprek te voe ren, was niet bepaald een pretje Het was niet Michael's stem. „Spreek ik het mevrouw Harnby?" hoorde ze Phil zeggen. Een nieuwe wereld gaat voor U open met een PHILIPS TELEVISIE APPARAAT 4 van de TELEVISIE-SPECIALIST Oosterduinplein 8 - Tel. 4264 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan het slot van de buitengewone alge mene vergadering te Utrecht van het Christelijk Nationaal Vakverbond over het wetsontwerp Ouderdomsvoorziening, heeft de voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, enige conclusies getrokken die door de vergadering werden overgeno men. Hij meende, dat met uitzondering van enkele punten het wetsontwerp aan vaardbaar en ook verdedigbaar is. De me thode van de berekening voor de uitke ringen, waarbij deze blijvend gekoppeld worden aan de ontwikkeling van het loonpeil, is volgens het CNV verre te ver kiezen boven het systeem van vaste be dragen, die niet dezelfde koopkracht heb ben. Nagegaan moet worden of met een wat eenvoudiger systeem met algemene maat staven betere resultaten bereikt kunnen worden. Het opdi-agen van de inning van de premie niet aan de organisatie, die de wet uitvoert, doch aan de belastingdienst, houdt volgens het CNV bezwaren in. Het CNV zou een nader overleg willen om na te gaan of een ander en beter systeem te vinden is. Het CNV heeft overwegende be zwaren tegen artikel 31 van het wetsont werp, waarbij zelfstandigen wier inkomen blijft beneden de tweeduizend gulden, vrij gesteld blijven van premie. Het CNV wenst hier, dat bijvoorbeeld de mogelijkheid wordt geschapen, de betaling in twaalf maandelijkse termijnen te doen. Het wordt niet nodig geacht door het CNV, dat do wet voorziet in de aanpassing van de be drijfspensioenfondsen, omdat het bedrijfs leven, aldus het CNV, tenminste zo goed in staat wordt geacht als de wetgever deze zaak te regelen. Wel bedacht moet worden, aldus het CNV, dat de wettelijke en defi nitieve regeling die straks komt slechts een bodemvoorziening en basisregeling is en het is onjuist te stellen, dat de zaak daar mee af is. Tenslotte meent het CNV, dat het noodzakelijk is, dat zo spoedig moge- „O, Patricia, lieveling! Het duurde einde loos voordat ik je aan de telefoon kreeg. Wanneer zien we elkaar weer?" „Ik weet het niet." (Wat moest ze in hemelsnaam bedenken om hem af te poe deren, zonder mevrouw Harnby's aandacht te trekken? Deze was schijnbaar verdiept in een tijdschrift, dat ze had opengeslagen, maar natuurlijk wilde dat niet zeggen, dat ze dit gesprek niet woord voor woord volgde „Wat scheelt eraan?" vroeg Phil, bezorgd en dx-ingend. „Je stem klinkt alsof je het niet prettig vindt om een afspraak met mij te maken, terwijl je gisteren Ze moest iets verzinnen. En in een plot selinge inspiratie liet ze haar stem ver baasd klinken en riep ze uit: „O, ben jij het Marjorie? Ik herkende je stem niet dade lijk. Heb je mijn briefje dus gekregen? Gelukkig! Luister eens, wanneer zien we elkaar?" Het was even stil aan de andere kant, maar dan hoorde ze Phil lachen, ,,'t Is in derdaad Marjorie, liefje," antwoordde hij met gedempte stem, zodat niemand anders dan zij hem zou kunnen horen, „en we treffen elkaar vanmiddag ergens!" „VanmiddagWelik weet niet, of ik dat voor elkaar kan krijgen." „O jawel! Dat gaat stellig! Als je nee zegt, ga ik schreeuwen en dan hoort ieder een tot welke sexe die vriendin Marjorie in werkelijkheid behoort." Ze zou hem willen uitleggen, dat het niét Michael was, die haar op dit ogenblik ver hinderde om vrijuit te spreken. Maar dat- was onmogelijk, ze zou tot vanmiddag moe ten wachten om hem de situatie uiteen te zetten „Goed, vanmiddag dan. Ik zal het pro beren. Waar zien we elkaar?" „Ergens waar we in de zon kunnen wan delen en samen kunnen praten, St. James Pai-k is te dicht in de buurt van jouw huis. In Hyde Park en Kensington Gardens lopen we ook nog gevaar om Debora tegen te komen. Wat zou je van Regent's Park zeg gen, lieveling?" „Wat? Wéér een dierenpark?" „Nee, ik bedoel het gedeelte bij het open lucht-theater. Vlak bij de hoofdingang. Is dat afgesproken, om drie uur vanmiddag?" „Ja, ik zal zorgen er op tijd te zijn." Ze vroeg zich vol verwarring af, hoe vaak hij haar gedurende dit gesprek lieve ling had genoemd, en ze trachtte haar „Tot vanmiddag dan" zo nonchalant mogelijk te laten klinken Toen ze de telefoon had neergelegd keek ze tersluiks even naar mevrouw Harnby om te zien, hoe haér reactie was op dit gesprek. Ze kon er niets aan doen, maar ze móést kijken hoe de uitdrukking van me vrouw Harnby's gezicht was. Uiterlijk was er aan de oudere vrouw echter niets te zien. Het gesprek was inder daad heel onschuldig geweest, maar toch had Patricia de indruk, dat haar zogenaam de schoonmoeder zich niet om de tuin had laten leiden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6