Goede winstkansen en EDO in eerste voor Stormvogels thuiswedstrijden Luitenant-kolonel Llewellyn won puissance-concours in Rotterdam Wim van Est in halve eindstrijd bij professional-achtervolgers Sport tijdens het weekeinde Peterhof zal in vorm moeten zijn om op Mereveld te winnen EDO heeft voetbalpool in eigen vereniging Van Vliet bij sprinters uitgeschakeld door Maspes, die wereldtitel behaalde Ook Mahn verloor Auto-sterrendag op circuit in Zandvoort 5 KORFBAL MOTORSPORT Vaides wil alleen in witte broek boksen ATHLETIEK SPORTDAG WANDELSPORT ROVER Dammen Simultaan Roozenburg Tulpen-rally e 1956 HOCKEY Totaal 45 percent aan prijzen Gymnastiek BATO richt nieuwe afdelingen op Weer een nederlaag voor Donner Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 20/21 SEPT. 1955 Wereldkampioen Maspes naar Amsterdam Tennis Nederlandse i.e. tegen Engelse i.e. Sport in 't kort ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 Morgen wordt de voetbalcompetitie voor de hoofdklassers voortgezet met een interessante serie wedstrijden. Interessant vooral, omdat nog weinig van de krachtsverhoudingen bekend is. Veel valt er dan ook niet te zeggen omtrent de vermoedelijke resultaten. De winnaars van verleden week waren Stormvogels, VVV, NAG, Sparta, Fortuna, Eindhoven, HVG en Ajax in de hoofdklasse A en SVV, BW, Willem II, MW, Enschedé, Rapid, GVAV en Elinkwijk in de hoofdklasse B, maar het staat te bezien of zij weer aan het langste eind zullen trekken. En dat waarlijk niet alleen omdat in enkele gevallen winnaars morgen tegenover elkaar in het veld komen. De beide hoofdklassers uit deze omgeving, EDO en Stormvogels, hebben beide thuiswedstrijden. Stormvogels speelt in Velsen tegen NOAD, dat het vorig seizoen op het nippertje nog tussen de sterke clubs kwam, en EDO zal in het Noorder Sportpark in Haarlem proberen iets van het verleden week verloren gegane terrein terug te winnen tegen het Groning se GVAV, de enige club uit het Noorden, die zich kon handhaven in hec Nederlandse topvoetbal. Voor geen van beide clubs overigens ge makkelijke wedstrijden. Stormvogels ver sloeg vorige week weliswaar Amsterdam en NOAD verloor wel van Ajax, gewonnen hebben de IJmuidenaren echter geenszins. Al geven wij hun wel de beste kansen op de zege als zij er rekening mee houden dat de Tilburgers zich nimmer gewonnen geven voordat het eindsignaal heeft geklonken. Een omstandigheid, waarvan aan het einde van het vorig seizoen Haarlem het slacht offer werd. Stormvogels komt morgen in de volgende opstelling in het veld: doel: De Graaf; ach ter: v. d. Oever en Post; midden: S. Venus, H. Snoeks en Tol; voor: Luppens, De Boer, Van Onselen, J. Snoeks en v .d. Steen. GVAV, dat dus morgen naar Haarlem komt, begon verleden week niet onverdien stelijk en klopte DFC met drie-twee. Geen overtuigende overwinning weliswaar, maar men zal er in EDO-kringen toch rekening mee moeten houden dat de Groningers zeer capabel zyn en vooral in de voorhoede midvoor Van Oosten! enkele vervaar lijk goede schutters hebben. Een gelijk spel zal EDO met inspanning van alle krachten wel kunnen behalen. De opstelling is: doel: Van der Berg; ach ter: Berends én Bax; midden: Snijders, Ko ning en Boekelaar; voor: Petterson, Spiers, Roodselaar, R. Peters en L. Kops. In de drie eerste klasse afdelingen wor den tezamen slechts vijf wedstrijden ge speeld, waaronder geen enkele door een club uit deze omgeving. Ook de amateur clubs behalve TYBB, dat in de derde klasse B van district II thuis tegen GDA speelt, en Wijk aan Zee, dat op eigen veld tegen EHS uitkomt voor de derde klasse van district I moeten nog een week wachten voor een competitiewedstrijd. De laatste Zondag voor de aanvang van de korfbalcompetitie 1955-'56 gebruiken enkele verenigingen voor het houden van seriewedstrijden. In Amsterdam neemt „Westerkwartier" zijn nieuwe terreinen complex, gelegen aan de Van Hogendorp- straat, in gebruik en ter gelegenheid hier van houdt het de wedstrijden om de Boe- kel-Venekamp-bokaal. Voor dit tournooi zijn uitgenodigd: Blauw-Wit (kampioen N.H. 1954-'55), Rigtersbleek (Enschedé, kampioen Oost 1954-'55) en de nieuwe Wes telijke eersteklasser Landlust, op wier veld Westerkwartier tijdelijk heeft gespeeld. De officiële opening geschiedt door de inspecteur van Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, de heer Kupers. Het tournooi begint om 11 uur. Driekamp „Aurora" „Aurora" houdt Zondag een driekamp tus sen de drie eerste twaalftallen van Aurora, Haarlem en De Algemene uit Leiden. Jeugdlournooi Sport Vereent houdt Zondag een jeugd- korfbaltournooi, waarvoor niet minder dan 40 jeugdploegen hebbben ingeschreven. In de eerste afdeling wordt door Blauw Wit, Archipel, Roda en Watervliet gestreden om de D. Klay-wisselbeker. Het tournooi be gint om 10 uur en is ongeveer 5 uur afge lopen. De internationale motorcross om de Grote Prijs van Nederland, die Zondag onder de auspiciën van de Motorclub Assen en om streken op het vernieuwde circuit bij Norg zal worden gehouden en die de beslissing CCCCOCOCXXDOOCCOOOOOCXÖOOOOOOCXXXXXXXXXJOOOOOOCXXXXXXXXXXXI 8 Het doorgaan van de voor 13 Septem-', her geraamde wedstrijd in het zwaar gewicht tussen de Brit Don Cockell en< de Cubaan Nino Valdes is enigszins on zeker geworden als gevolg van de be paling van de Britse Boksbond dat een j bokser in de ring geen wit broekje mag dragen. Alle kleuren van de regenboog I zijn toegelaten, maar wit is verboden, j en dat is juist de enige kleur waarin Valdes wil uitkomen. Toen de Cubaan van deze bepaling hoorde, verklaarde hij dat hij destijds in het wit gedoopt was, dat hij zijn moeder plechtig beloofd had alleen in het wit te zullen boksen, dat het hier dus een gewetenskwestie gold en dat hij liever nooit meer in de ring zou verschijnen, dan dat hij zijn belofte zou breken. Zijn broekje zou wit moe ten zijn en anders bokste hij niet. Solomons, de promotor van de wed strijd, dacht een Salomons oplossing te hebben gevonden door in overweging te geven dat Valdes een wit broekje zou dragen, en daarover heen een paar zwarte, gele, groene of rode shorts. Eventueel zou het broekje ook veel kleurig kunnen zijn, met wit erbij Maar Valdes achtte een dergelijke list zijn belofte onwaardig. Zijn manager', wees er nog op dat het hier geenszins een kwestie van bijgelovigheid betrof. Want als Valdes bijgelovig was, zoals sommigen beweerden, zou hij er zeker j niet in hebben toegestemd om op de] dertiende van de maand te boksen. Er zat toen voor Solomons niets anders op dan dat hij contact zocht met de Britse Boksbond. Hij heeft dit dan ook gedaan en hoopt de heren van het be stuur in een op korte termijn te houden 8 bijeenkomst zo ver te krijgen dat men j S Valdes zijn zin geeft. De bond heeft het 8 dragen van witte shorts verboden om- dat bloedvlekken er te duidelijk zicht- 8 baar op waren. ccoccoccccc<xoc^cc*x>ccccccoccccoa^xocccccooccccoccccco zal moeten brengen inzake het Europese kampioenschap voor terreinrijders, belooft belangrijk te worden, omdat alle kansheb bers op de titel hebben ingeschreven. Tijdens de nationale athletiekwedstrijden van Clubhuis Te Werve, die vandaag en morgen worden gehouden op de sintelbaan in Rijswijk, zullen de sterkste Nederlandse athleten deelnemen aan de strijd om de nationale vijfkamp-titel voor dames. Zondag komen de A-nummers aan de beurt. Bij het kogelstoten zal Fanny Blan- kers-Koen, die dit jaar het kampioenschap kogelstoten op haar naam bracht en kort geleden het Nederlands record met een stoot van 12,52 meter officieus verbeterde, uitkomen tegen de officiële recordhoudster Jo van Schouwen-Cramer (Celebes) en Di- nie Hobers (DOL). De 100 m dames wordt o.a. bezet door Puck van Duyne-Brouwer (Olympia '48), Ine Spijk (R.K.E.A.V.), Dickie van Dijk (Sa- gitta) en Gré de Jongh. Puck van Duyne- Brouwer zal tevens in een invitatie 200 m lopen met o.a. Hilde Veth (Hollandia) en Els Veltkamp (GAC). Ook enige dames van de Duitse athletiek- ploeg ATSV uit Saarbrücken (op tournée door ons land) zullen aan de start verschij nen. Bij deze damesploeg bevinden zich drie athletes die aan de Europese athletiek- kampioenschappen in Bern (1954) hebben deelgenomen. Bij de heren valt het accent op de 4 x 400 m estafette, waarbij V. en L. een poging zal doen, het nationaal clubrecord te ver beteren. Op de beide horden-nummers zien we de internationale studentenkampioen Parlevliet (V. en L.), op de 110 m o.a. tegen Nederhand (A. L. O.) en op de 400 m hor den o.a. tegen R. Buys (AAC) De 100 meter heren is sterk bezet met Saat, waarbij Tempelaar, de AAC'er Griek en de „coming-man" van Trekvogels Peters zeker niet kansloos zijn. Als laatste voorbereiding voor de P.H.- bekerwedstrijden ontvangt Haarlem Zon dag op het terrein aan de Kleverlaan het Utrechtse Hellas. Ondanks gemis van Verra op de 5000 m en Wezel op polsstokhoog springen, is een „Haarlem"-overwinning niet onmogelijk. De jeugdploeg van „Haar lem" zal het opnemen tegen de junioren van Hellas en ofschoon Venendaal, Dou- wes en Doornbosch niet beschikbaar zijn daar ze met de nationale jeugdploeg naar Duitsland zijn vertrokken, die daar tegen de Duits-Belgische jeugd uitkomt, zal hier een Haarlemse overwinning wel niet twij felachtig zijn. De sportvereniging HBC uit Heemstede zal Zondag het seizoen 1955-'56 met een sportdag inleiden. Om 1 uur vertrekt een propagandaoptocht, waaraan alle afdelin gen van HBC meewerken,door de gemeente Heemstede. Om half drie is de stoet op de gemeente lijke sportvelden teruggekeerd, waar de heer P. Kamp, voorzitter van de Sportraad van HBC, de officiële opening zal verrich ten. Achtereenvolgens zullen op het hoofd terrein een gymnastiekdemonstratie te zien zijn, volleybal- en handbalwedstrijden. De hoofdschotel, die gevormd wordt door de voetbalwedstrijd HBCAFC (Amsterdam), wordt om 15.45 uur opgediend. Gedurende de rust geeft de afdeling tafeltennis in het sportparkrestaurant een demonstratie ta feltennis met een enkel- en een dubbelspel. Zaterdag en Zondag zullen voor de derde maal in Aalsmeer de Bloemencorso-wan deltochten worden gehouden, ter gelegen- ADVERTENTIE Uw agent in Haarlem en Omstreken GARAGE PARKLAAN Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163 De Haarlemse Damclub keert Maandag avond terug in oude omgeving door het betrekken van haar nieuw clublokaal in de bovenzaal van restaurant Munniks aan de Grote Markt in Haarlem. Ter gelegenheid hiervan zal door de wereldkampioen Piet Roozenburg een simultaanséance worden gegeven aan 40 borden, waarbij niet-leden van clubs voorrang hebben. Na afloop houdt Roozenburg een causerie over het Canadese, Russische en Poolse damspel. De R.A.C.-West heeft de K.N.A.C. verzocht voor de achtste Tulpen-rallye de data 612 Mei 1956 op de internationale Automobiel sportkalender te doen reserveren. Er bestaat bij de organisatoren gegronde hoop voor de verwachting, dat de wedstrijd stop in Frankrijk tijdig zal worden opge heven, zij het dan, dat de voorwaarden wel licht iets strenger zullen zijn dan tot dus verre gebi'uikelijk was. Overigens is in de afgelopen jaren de organisatie van de Tulpenrallye wel zo goed geweest, dat de maatregelen, die de R.A.C. West gewend was te treffen, waarschijnlijk voldoende zullen zijn om de goedkeu ring der autoriteiten te verkrijgen. heid van het Aalsmeerse Bloemencorso en onder leiding van de bij de N.W.B. aange sloten Aalsmeerse Wandelsport Vereniging. Voorheen werden deze wandeltochten al leen des Zondags gehouden, nu zal men ook Zaterdag een wandeltocht kunnen maken over een afstand van tien of twintig kilo meter (Zondags bovendien over dertig kilo meter). De start vindt plaats vanaf het ver enigingsgebouw „De Oude Veiling", Zater dag tussen 2 en 3 uur 's middags, Zondags tussen 10 uur en half een.Ieder die de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrengt, ont vangt een speciaal ontworpen corso médaille met lint. De twee wedstrijden van het Nederlandse elftal tegen het team uit India die de afge lopen week respectievelijk in Amstelveen en in Amsterdam werden gespeeld, hebben bij de hockeyers de belangstelling voor hun sport weer doen opleven, en allerwegen ziet men met verlangen uit naar de 18e September, de dag waarop het nieuwe sei zoen een aanvang neemt. Verschillende clubs willen tot die datum niet wachten en er staan dan ook verschillende selectiewed strijden en tournooien op het programma. De Bloemendaalse Hockey Club BMHC neemt aanstaande Zondag en niet zoals wij vorige week schreven de 28e, deel aan een tournooi dat door de hockeyclub Laren wordt gehouden. Hoewel Zondag op Mereveld slechts vijf paarden in het klassieke Van Wickevoort Crommelin Memoriaal starten is het één van de moeilijkst te voorspellen courses uit het aantal van 8. De beide rivalen Tabor en Tira, alsmede de crack Roland vormen het trio dat de spanning er in brengt. De beide 3-jarigen moeten hun record beduidend ver beteren om de met 80 m. gehandicapte Ro land vóór te kunnen blijven. Beide paarden zijn hiertoe in staat, zodat een zeer spannen de strijd is te verwachten, waarin Roland als de sterkste wordt aangeduid, vóór Tabor. Geersen's nieuwe crack Peterhof, die als 5e Nederlands paard in Hamburg de 1.20- grens passeerde, kan nu op eigen terrein zijn glanzende vorm demonstreren en hij moet dit ook doen ook, want tegen de 20 m. voor hem startende Qui Hollandia G en Pretty Boy zal hij al zijn reserves moeten aan spreken om te kunnen winnen. Olympia B, een der grootste stayers in ons land, blijft ondanks zware handicaps maar winnen, omdat zij met haar ijzersterk gestel al haar tegenstanders in een constant hoog tempo murw draait. In de 3100 m. lange Wassenaar- prijs start zij 140 m. achter de koppaarden, doch de verwachting is dat deze handicap nog niet voldoende is om haar overwin- ningenreeks in de lange afstandsnummers te stuiten. Slechts Quicksilver S is hiertoe in staat, mits hij geen fouten maakt. In het amateursnummer kan de snelle Quite Heny de favoriet Pretty Polly over meesteren, daar zij niet zo veel uithouding heeft. Een mogelijk outsider is Proximity. Het aantal kanspaarden in de Charlois-prijs is niet aan de vingers van een hand te tellen. Daar echter Reine Neosho regelmatig op Mereveld tot uitstekende verrichtingen komt is het vertrouwen in een overwinning van deze kant gewettigd, doch dit zal eerst kunnen gebeuren na ongemeen harde strijd met Our Bonni, Sunny Boy, Rebecca en Radbout. De sterke Sally Harvester D, die m Alk maar teleurstelde, zal de schade in de trai ning wel weer hebben ingehaald, zodat zij tot de grote favorieten gerekend mag wor den in de Maassluis-prijs. De succesvolle stal Bloemsaat is sterk vertegenwoordigd met Toomel D en Sirona. Veel belangstelling zal voorts uitgaan naar het lopen van Spencer Gav's Zoon, hoewel zijn taak zeer zwaar is. Het openingsnummer wordt een vrij zekere zege voor Reseda, die daarvoor de tegen stand zal moeten overwinnen van Sagne d' Or. en Sherly Hollandia, In het onder de mannummer kan de oude crack Morning Star zijn ouderwetse snel heid weer eens laten zien en deze is nog wel zo goed, dat de rest van het veld, waarin Rolls Rovce en Olga Axworthy nog tot de besten behoren, hiertegen niet opgewassen zal zijn. Het bestuur van de voetbalclub EDO heeft besloten een voetbalpool te gaan or ganiseren voor leden van de vereniging. Dit naar het voorbeeld van enkele andere clubs, die overgingen haar spelers te be talen. Men hoopt met de voetbalpool, waarin men mee kan doen tegen betaling van een kwartje per kolom van twaalf uitslagen (maximaal zes kolom), in de toekomst drie tot vierhonderd geregelde „spelers" aan te trekken en zodoende een extraatje in de verenigingskas te krijgen, dat ten goede zal komen aan de amateurafdeling. In totaal 45 percent van het wekelijks binnengekomen bedrag zal aan prijzen worden uitgekeerd. De eerste prijs bedraagt 30 percent, de tweede 10 percent en de der de 5 percent van het ontvangen geld. De rest 55 percent dus komt in de kas van EDO. Het bestuur geeft de liefhebbers twee maal per week de gelegenheid pool- formulieren te kopen en in te leveren. Nu de gymnastiekzaal van de Chr. Huy- gensschool geopend is heeft het bestuur van de gymnastiekvereniging Bato niet geaarzeld om in het Zuid-Westelijk deel van Haarlem een afdeling op te richten. Het bestuur gaat hierbij van de gedachte uit, dat waar dit mogelijk is aan de bevol king gelegenheid moet worden geboden om lichamelijke oefening te doen in verenigings verband, hetgeen door het groot aantal leden dat Bato telt de 800 werd reeds over schreden mogelijk is. Naast de afdelingen die Bato thans reeds heeft in Haarlem- Noord en het Centrum, zal dan met ingang van deze maand iedere Dinsdagavond en Woensdag in de Chr. Huygensschool ge oefend worden. Op Dinsdag 6 September zal het Bato- tr om meicorps een propagandatocht door dit stadsdeel maken. Daarna geeft de vereni ging om ongeveer 19 uur een demonstratie op het terrein achter de school aan de Lorentzkade. Naast deze afdeling besloot Bato's bestuur tevens om met ingang van 7 September op Woensdagvonden in de Centrale School 1 aan het Weltevredenplein een afdeling op te richten voor heren. Interzonaal schaaktournooi De uitslagen van de partijen, gespeeld in de twaalfde ronde van het interzonaal schaaktournooi in Gothenburg, luidden: UnzickerFilip 01; SliwaFuderer Vi\ DonnerNajdorf 01; SzaboGuimard af gebroken: PetrosianPilnik afgebroken; KeresPanno 1—0; SpasskyBisguier af gebroken; GeilerMedina afgebroken; IlivitskyRabar "2; BronsteinPachman afgebroken; Stahlberg was vrij. De stand luidt nu: 1. Bronstein (Rusl.) 8 pnt en 1 afgebr. partij (uit 11 partijen); 2. Panno (Arg.) 8 pnt (uit 12): 3. Fuderer ((Joegosl.) 7li pnt. (uit 11); 4. Keres (Rusl.) 7 pnt. (uit 11); -5. Ilivitsky (Rusl.) 6V2 pnt. (uit 11); 6. Spassky (Rusl.) 6 pnt en 2 af gebr. part. (uit 11); 7. Filip (Tsj.sl.) 6 pnt (uit 11); 8. Pilnil (Arg.) 5% pnt en 2 afgebr part. (uit 11); 9. Petrosian (Rusl.) 5'ó pnt en 1 afgebr. part. (uit 11); 10. Szabo (Hong.) 5V2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12); 11. Rabar (J.sl.) 5 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12); 12. Najdorf (Arg.) 5 pnt. (uit 11); 13 Sliwa (Polen) 4% pnt. (uit 12); 14. Pacnman (J.sl.) 4 pnt en 2 afgebr. partijen en 1 uit gestelde partij (uit 12); 15. en 16. Geiler (Rusl.) en Guimard (Arg.) 4 pnt. en 2 af gebr. partijen (uit 11); 17. Stahlberg (Zwe den) 4 pnt. en 1 afgebr. partij en 1 uitgest. partij (uit 11): 18. Bisguier (V. S.) 4 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12); 19. Unzicker (West- Dld.) 4 pnt. (uit 12); 20. en 21. Donner (Ne derland) en Medina (Ven.) 3 pnt. en 1 af gebroken partij (uit 12). ADVERTENTIE Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zljlwec Haarlem Tel (K 2500) 1192P Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De derde dag van het internationaal con cours hippique in Rotterdam heeft voor de paardensport-liefhebbers wederom uren van genot opgeleverd. Onder de toeschou wers bevonden zich prins Bernhard, prinses Irene en prinses Armgard. In de morgen uren viel het eerste Nederlandse succes te hoeken en wel in het springnummer voor amazones, waarin de bekende amazone Susan Whitehead uit Engeland uitkwam, alsmede de Duitse Gerlinde Mertens en de Belgische mejuffrouw Schockhaert, namen die in de ruiterwereld reeds goede bekend heid hebben verworven. Mevrouw Von BalluseckVan Stockum eindigde met „Rodeo" als eerste en ver wierf daarmee de zilveren wisselbeker. Zij reed een foutloos parcours in de snelste tijd, n.l. 90,8 sec. Nadat de Beigische mej. Schockhaert, die als eerste was gestart met „Tabou" werd gediskwalificeerd omdat zij een fout in het parcours maakte, wist zij met „Muscadin" later zonder fouten rond te komen, doch haar tijd lag 3 sec. hoger dan die van onze landgenote. Susan White head, die als tweede in de ring was ver schenen met „Eforegiot", werd eveneens gediskwalificeerd door het rijden van een fout parcours. Met „Scorchin" revancheer de zij zich echter, want zij reed een goed parcours in 92,4 sec., een tijd, die echter te lang was om mevr. Von Balluseck de zege te ontnemen. Succes voor Llewellyn Het springconcours om de prijs van de Haven, werd onder grote spanning tenslot te gewonnen door luitenant-kolonel Lle wellyn met zijn paard „Aherlow", het tweede grote succes voor deze Britse rui ter tijdens dit concours. Hij heeft de zege echter niet cadeau gekregen. De Belgische mejuffrouw Schockheart heeft het hem met „Muscadin" zeer lastig gemaakt. Beide combinaties waren als enigen tot het derde barrage-parcours doorgedron gen, waarbij drie hindernissen moesten worden genomen. De Belgische startte als eerste. Maar behalve, dat haar paard een maal weigerde, wierp het ook nog twee hindernissen af hetgeen haar op een totaal van elf fouten kwam te staan. De overwin ning had Llewellyn toen practisch reeds in zijn zak. Hij reed het parcours voor treffelijk. Met enorme sprongen kwam de bruine ruin over de eerste en tweede hin dernis, doch bij de derde raakte hij de plan ken en kreeg hij vier fouten. Revanche De Nederlandse ruiters hebben op fraaie wijze revanche genomen in het laatste in ternationale springnummer van de derde dag, het springconcours a l'Américaine om de Prijs van de Maas. Van de dertien équi pes, die hiervoor startten, waaronder zes Nederlandse, drie Franse, een Spaanse, een Ierse, een Amerikaanse en een Duitse ploeg bezette Nederland achter de Franse équipe (met It. Moreau, lt. Du Breuil, kapt. Bou- teiller) de tweede, vierde en vijfde plaats De Nederlandse équipe, die als tweede eindigde, had evenals de winnende ploeg alle hindernissen goed genomen (36) doch haar tijd was ruim 45 sec. langer dan die van de Fransen, waardoor Arts met „Roszy", Pistorius met „Feldberg" en lt ter zvl. Scheeren met „Audacieux" als tweede eindigden. De Duitse équipes werd de zege ontno men door Magnus von Buchwaldt, die als laatste ruiter voor zijn équipe startte. Zijn landgenoten Schmidt en Schueler waren foutloos rondgekomen, doch Von Buch waldt maakte reeds een fout bij de tweede hindernis, waardoor de équipe met een totaal van 25 sprongen niet meer voor een prijs in aanmerking kwam. In de Britse équipe, lt.kol. Llewellyn met „Foxhunter", Barnes met „Sudden" en ma joor Gibbon met „Blue Lady", maakte Llewellyn bij de negende hindernis een fout, waardoor de kans op de eerste plaats al verspeeld was. Barnes reed een fout par cours, zodat de ploeg werd gediskwalifi ceerd voordat majoor Gibbon nog aan bod was gekomen. De internationale dressuurproef voor de Prijs van de Rijschool leverde opnieuw een overwinning op voor de Duitse Hannelore Weygand met „Perkunos". Als beste Ne derlandse eindigde mevrouw Benedictus Lieftinck met „Kobola". Zij kreeg een totaal van 318 punten. Wim van Est boekte het enige succes voor de Nederlandse ploeg tijdens de Vrijdag avond voortgezette wedstrijden om het wereldkampioenschap op de Vigorellibaan: in de kwarteindstrijd versloeg hij de Deen Nielsen, van wie hij ook in de kwalifi- catierit had gewonnen, met 30 meter in de tijd van 6 min. 19,4 sec. over 5 km, het geen 5 seconden langzamer was dan Donderdagavond. De beste tijd van de kwart- eindstrijden werd gemaakt door de Zwitser Strehler met 6 min. 10 sec., op slechts 0,4 sec. gevolgd door de titelhouder Messina. Piazza was de vierde winnaar van de kwartfinales. In de halve eindstrijden zullen tegen elkaar uitkomen: Strehler tegen Piazza en Messina tegen Van Est. De avond was geopend met de 8e finales sprint voor amateurs, waarin de nieuwe Australische ster Tressider indruk maakte door de wijze, waarop hij de Fransman Gerard versloeg in de tijd van 11,8 sec. over de laatste 200 meter. Frans Mahn trad in de 6e serie tegen Verdeun aan, waarbij de Fransman de kop had geloot. Maar bij het ingaan van de tweede ronde bleef Verdeun „sur place", waarna werd afgeschoten, omdat beide renners terug hadden gereden. In de overgereden rit had Mahn de kop. Het werd een zeer scherpe strijd tussen de beide sprinters, waarbij Mahn meende ge wonnen te hebben, althans hij stak zijn hand zegevierend op. Maar de kamprech ter besliste, dat Verdeun met handbreedte als eerste over de streep was gegaan, het geen ook door onze landgenoot Stol, één der baancommissarissen werd bevestigd. Op verzoek van Mahn werd nog naar de foto gevraagd, welke van de finish was gemaakt, maar de jury wees dit af. Winnaars van de 8e finales waren: Tres sider, Pinarello, Cox, Batiz, die op verras sende wijze van de Engelsman Binch won, Pesenti, Verdeun, Ogna en Vidal, dus drie Italianen, twee Australiërs, twee Fransen en een Argentijn. „Maspes wordt kampioen," zei Van Vliet „Ik heb Maspes nog nooit zo goed zien rijden als dit jaar", verklaarde Arie van Vliet vóór zijn beide ritten van de halve eindstrijd tegen de Italiaan. „Hij is zwaar geworden, maar Maspes beschikt over een harde demarrage en is oersterk. Vroeger was het alleen een gevaarlijk mannetje op deze baan, maar ik heb hem in Parijs mee gemaakt en op de stadionbaan in Amster dam en zijn vorm is beter dan ooit tevoren. Als Maspes mij klopt in de halve eindstrijd, wordt hij wereldkampioen", voegde Arie er aan. toe. In de eerste rit lootte Van Vliet de kop, maar de zelfverzekerde Maspes, die niets te verliezen had, maar alles te winnen en 14 jaar jonger is hield elke pedaaltrap van Van Vliet nauwkeurig in het oog. Een korte sprint was het gevolg, maar bij het uit komen van de bocht lag Maspes reeds in gewonnen positie en won met bijna een lengte: tijd 12 sec. over de laatste 200 m. In de tweede rit moest Maspes de kop nemen, maar in de voorlaatste bocht nam Van Vliet de eerste positie van zijn tegen stander over, een tactische fout van onze landgenoot, die immers zelf had beweerd, dat het uiterst lastig was om van kop af Maspes te verslaan. Twintig meter voor het ingaan van de laatste bocht sprong Van Vliet weg, maar zijn demarrage was niet fel genoeg om in enkele seconden een top snelheid te bereiken. Maspes kwam weer gemakkelijk over hem heen en versloeg de ex-wereldkampioen met bijna een lengte. Tijd 12,4 sec. In de andere halve eindstrijd zegevierde Plattner op zeer gemakkelijke wijze van de nog steeds niet geheel herstelde Sacchi, in de eerste rit in 12,6 sec. en in de tweede in 12 sec. Van Vliet en Sacchi moesten dus voor de derde plaats rijden, Plattner en Maspes voor de wereldtitel. De Italiaanse genees heer verbood Sacchi beide ritten tegen Van Vliet te rijden, maar de nationale kampioen van Italië wilde geen verstek laten gaan. In de eerste rit vertrok Sacchi uit eerste po sitie. Bij het ingaan van de laatste bocht viel Van Vliet twee keer aan en kwam naast zijn tegenstander, buitenom komend. Hij won met een kwart wiel. In de tweede rit nam de Italiaan de tweede positie in. Hy verraste op het voor laatste rechte einde door binnendoor te de marreren. Hy nam drie tot vier lengten en Van Vliet kon niet voldoende snelheid ont wikkelen om de nationale kampioen van Italië nog te kloppen. Een belle was dus nodig. In de derde rit demarreerde Van Vliet uit tweede positie en won na felle stryd met een wiellengte, zodat hy derde werd in het sprintkampioenschap der pro fessionals. Antonio Maspes In de eerste rit gaf Maspes blijk dat hij niet alleen over snelheid, kracht en een felle demarrage beschikte, maar ook over schitterende tactische gaven. Plattner ver trok van kop en bij het ingaan van de laatste bocht meende de 33-jarige Zwitser, dat Maspes de aanval zou inzetten, binnen door. Inderdaad maakte de Italiaan een dergelijke schijnbeweging, maar onmiddel lijk gooide hij het stuur naar rechts en met enkele forse pedaaltrappen was hij Platt ner buitenom gepasseerd. Met drie lengten won Maspes in 11,4 sec. Diezelfde tactische kunde demonstreerde de Milanees ook in de tweede rit. Vertrok ken van kop, dook hy in de tweede bocht van de eerste ronde naar beneden, toen de Zwitser hem veel te veel ruimte had ge geven. Hij zette hard door, de verwoede achtervolging van Plattner bracht de Zwit ser slechts tot op driekwart lengte van Maspes, die dus zegevierend over de eind streep ging en op volkomen verdiende wyze de regenboog van de UCI veroverde. Naar wij vernemen zal de nieuwe we reldkampioen der professionals sprint, de Italiaan Maspes, deelnemen aan de inter nationale sprintwedstrijden, de zogenaam de revanches van Milaan, die Woensdag avond op de stadionbaan in Amsterdam worden gehouden. Behalve Maspes zullen aan de start komen nummero 2 van het wereldkampioenschap, de Zwitser Plattner, Arie van Vliet, die derde werd en voorts de Italiaan Sacchi, onze landgenoot Dérk- sein en de Fransman Bellenger. Van Est De finale van de achtervolging der ama teurs over 4 km werd door Norman Sheil van zijn landgenoot Brotherton gewonnen. De titelhouder van 1954, de Italiaan Fag- gin, die met een fraaie tijd van 4 min. 54,4 sec. de derde plaats had veroverd op de Deen Hansen, revancheerde zich daarmede voor het verlies van de halve eindstrijd van Donderdagavond. Het laatste nummer van de avond be stond uit de repechage van de stayerswed strijd over 1 uur, waarvoor de acht niet geplaatste deelnemers van de beide series van Woensdagavond en Donderdagavond aantraden. De nummers een en twee uit deze repechage kwamen voor de eindstrijd in aanmerking. De Belg Barbe verscheen niet aan de start wegens ziekte, zodat de resterende 7 stayers voor de twee plaatsen in de finale moesten strijden. Bunker veroverde de leiding met Pronk en Wagtmans als twee de en derde. Maar de Italiaan Seghezzi nestelde zich na een kleine tien minuten op de tweede plaats.. Na 13 minuten kreeg Wagtmans een lap van de Engelsman Bun ker. Na 22 minuten verdween Seghezzi uit de baan. Pronk werd vervolgens van de tweede plaats verdrongen door de Zwitser Zehnder, waarbij het opviel, dat onze land genoot zich niet verdedigde noch aanviel. Toen de Zwitser vervolgens een aanval op Bunker inzette, „zwom" de Engelsman op vlotte wijze, zodat na een half uur de stand werd: 1. Zehnder, 2. Pronk, 3. Schil ler, 4. Petry op een ronde, 5. Wagtmans op een ronde, 6. Bunker op een ronde. De En gelsman verdween ook al uit de baan. Na 42 minuten verraste Pronk de Zwitser in de strijd om de eerste plaats, maar de laat ste revancheerde zich snel. Petry verdween van de baan, zodat nog vier renners over bleven: Zehnder, Pronk, Schiller en Wagt mans. De uitslag werd: 1. Zehnder (Zwitserland) afgelegd in het uur 77.138 km; 2. Pronk (Nederland) op 40 meter; 3. Schiller (Duits land) op 210 meter; 4. Wagtmans (Neder land) op 1 ronde en 240 meter. Zehnder en Pronk hebben zich dus ge plaatst voor de finale. Zondag 18 September azl op het circuit van Zandvoort de 2e auto-sterrendag der RAC West worden gehouden. Voor deze proef worden telkens 5 wagens met een tus senruimte van 30 seconden gestart. De deel nemers rijden geen onderlinge race, doch ieder rijdt 5 ronden „tegen het horloge" voor het behalen van de „sterrenplaquette" met certificaat. Afhankelijk van de gemiddelde snelheid in de snelste van 5 circuit-ronden, ontvan gen de deelnemers de „80-ster" (van 80 tot beneden 90 km/u.), de „90-ster" (van 90 tot beneden 100 km/u.) of de „100-ster" (100 km/u. en meer). Bij de eerste sterrendag op 15 Mei telde men 45 deelnemers, waarvan er 38 een der sterrenplaquettes veroverden.Profiterend van de bij het debuut opgedane ervaringen en met het oog op het grote aantal aanvragen uit alle delen des lands, hebben de organi satoren kunnen besluiten het aantal toe te laten wagens uit te breiden tot hoogstens 80. Het evenement is open voor alle KNAC- en RAC's-leden. Na de eerste dag van de tweedaagse ont moeting tussen de internationale club van Engeland en de internationale club van Ne derland, heeft de i.e. van Engeland de lei ding met 63. De uitslagen van de eerste dag luiden: Goris (Ned.) verliest van Hom (G.B.) 7-5, 57, 36; Van Dalsum (Ned.) verliest van Oakley (G. B.) 6—3, 3—6, 2—6; Van Mee geren (Ned.) verliest van Paish (G. B.) 79, 36; Dehnert (Ned.) verslaat Hare (G. B.) 64, 62; Van Gasselt (Ned.) verslaat Lord Ronaldshay (G. B.) 6—4, 6—3; Wiegers (Ned.) verliest van Threlfall (G. B.) 46, 2—6. Later zijn nog drie dubbelspelen ver werkt. De i.e. van Engeland won e- twee, de i.e. van Nederland één. Van Dalsum en Dehnert (Ned.) verslaan Oakley en Harfe (G.B.) 4—6, 6—2, 0—3; Van Meegeren en Goris (Ned.) verliezen van Paish en Hom (G. B.) 0-6, 2—6. Wiegers en Van Gasselt (Ned.) verliezen van Threlfall en Lord Ronaldshay 46, 26. BLOEMENDAALSE SCHAAKCLUB. De Bloemendaalse schaakclub begint met de onderlinge competitie op 21 September. Het seizoen wordt geopend met een gongwed strijd op 14 September na afloop van de jaar vergadering.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7