Cijfers van de eerste dag gaan nu al in richting van succes Stormvogels-jeugd won het Schoonenberg-verzoeningstournooi BEURS BABBELS Vijf- en achtkampen van „Suomi" in het „Watervliet"-sportpark Agenda voor Velsen G. L. dë Haas won bij „Kijk uit" BIMIJ door Velsens burgemeester geopend „Permanente expositieruimte nog niet aan de orde I 'I Fraaie 1500 meter-zege voor J. Oosterman 7 - Onder schooltijd naar „BIMIJ" Wijk aan Zee begon met overwinning Straathandel tussen 19 en 24 uur toegestaan Snelschaken om clubtitel Prof. dr. L. Tinbergen in Velsen gecremeerd Hercules tegen IJmuiden: winst en verlies Agenda voor Beverwijk MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 99 AAN DE BIMIJ zal de Velsenaar deze week heel moeilijk kunnen ontkomen. Voor de derde maal is het levende prentenboek van IJmuidense zaken en be drijven verschenen en al ontbreken er dan wel een paar plaatjes in het visserij bedrijf om er een te noemen, al is de visserijschool er wél het is een aantrek kelijk en interessant geheel geworden, de moeite van een bezoek en het aandachtig bekijken waard. Meer dan drieduizend inwoners van Velsen hebben zich daarvan inmiddels al overtuigd, want voor iedere keer, dat de vier letters B, I, M en IJ boven de ingang van de beurs Zaterdagavond aanflitsten, hebben Zaterdag gemiddeld zes Velsenaren. de grote zeildoeken tenten betreden. Om de halve minuut sprongen die letters van zeven tot twaalf uur keurig in het gelid aan, terwijl van half drie s middags tot half twaalf in de avond in totaal ongeveer 3500 personen de beurs bezochten. Echter niet voordat de burgemees ter van Velsen, mr. M. M. Kwint, met een plezierig woord de tentoonstelling voor geopend had verklaard en zijn dochter Tuusje bij de ingang de Velsense vlag in top had gehesen. Toen de eerste bezoekers over het pad tussen kassa en bruidje binnen kwamen was de BIMIJ klaar. Een ijverig decora teur haastte zich weg met ladder en kwas ten en bezem en stoffer gingen de hoek in. Voor een plaatselijke beurs was er een tentoonstelling van drie en zeventig mid denstanders en bedrijven gereed geko men, die machtig van opzet en goed geor ganiseerd, maar bovenal aantrekkelijk in vele opzichten is. Met de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, diens echtgenote en de Velsen se wethouders, de heren H. de Boer, J. C. Aschoff en C. P. J. Maas en tal van an dere genodigden in de schouwburgzaal van de „BIMIJ" heeft de voorzitter van de Bouwfondscommissie Doopsgezinde Gemeente, de heer P. L. Hubbeling allen van harte welkom geheten bij de opening van de derde door de Bouwfondscom missie georganiseerde beurs. Bij de klank van het eerste kermisge- druis en het geklapper van het tentzeil heeft de heer Hubbeling herinnerd aan de eerste bescheiden beurs in het Cultureel Centrum: 4086 bezoekers vorig jaar op de tweede beurs al 15.068 Velsenaren, die benieuwd waren naar hetgeen Velsense bedrijven en zaken kunnen presteren. „Er zijn pessimisten geweest, die hebben gedacht, wat zal daarvan terecht komen", aldus de heer Hubbeling. „Dat was in 1953. Nu staan deze pessimisten versteld Van de groei". Ongetwijfeld zijn er vorige jaren fouten gemaakt. Niemand beter dan de bouw fondscommissie, die hiervan op de hoogte was. Dit jaar is echter alles op de BIMIJ wat organisatie als aanzien betreft veel be ter. Het deed de heer Hubbeling vooral plezier, dat de industrie dit jaar een be hoorlijke standruimte op de beurs in neemt. Het zou echter de kroon op het werk van de organisatoren zijn, wanneer in dustrie en middenstand in hun geheel jaar lijks in de IJmond. tonen wat zij kunnen presteren. Van E 55 naar Velsen Velsens burgemeester bracht de E 55 ter sprake, de nationale expositie, die juist op de dag van de opening der BIMIJ werd gesloten. Hij trof een vergelijking tussen beide exposities de BIMIJ een E 55 in klein verband en ging de enorme groei kracht in de laatste jaren van Velsen na. Ook het gemeentebestuur heeft het op prijs gesteld, dat de industrieën in de IJ mond hebben ingezien aan de tentoonstel ling te moeten deelnemen. Mr. Kwint sprak de verwachting uit, dat de BIMIJ een voldoende aantal bezoekers zal krijgen in ieder geval 20.000, in de hoop dit jaar de 25.000 te bereiken. De bouw van een permanent gebouw voor exposities en der gelijke was naar de mening van mr. Kwint thans nog niet aan de orde. Voor de plaat selijke middenstand sprak tenslotte de heer w. d. Kroft, die ook in zeer prettige be- 'woordingen sprak over de groei van deze beurs. De kleinindustrie en de midden stand hebben ook dit jaar getracht te to nen wat zij waard zijn. Na nogmaals on derstreept te hebben, dat deze beurs voor al voor de inwoners van Velsen een aan sporing moge zijn om in Velsen de inko pen te doen, ging het gezelschap van ge nodigden via de Spaarnestraat en de Lan ge Nieuwstraat naar de ingang van de beurs, waar Tuusje Kwint de vlag hees. Van alles en nog wat Het is ondoenlijk een beschrijving te geven van deze gehele BIMIJ; er is van alles en nog wat. En het prettige daarbij is, dat al die drie en zeventig stands bin nen het uur zijn te bezichtigen en men er nu niet bepaald „doodaf" vandaan komt omdat de in aparte tenten ondergebrachte restauratie, ontspanningsruimte en het theater tot een zitje noden al is het dan achteraf. De BIMIJ-ganger zal heel wat ontmoe ten. Beveiliging tegen blikseminslag en het Veiligheidsinstituut hebben elkaar bij de ingang gevonden en vervolgens vertellen alle belangrijke industrieën in de IJmond waarom en hoe het prettig werken is bij Beijnes, Hoogovens, Plaatwellerij, HERA, Staalmeubel of Van Gelder. Levendig zijn de stands waar de jongens van de Tech nische School en van Hoogovens aan het werk zijn en demonstreren hoe er op de scholen voor de vakopleiding wordt aange pakt. De elf drogisten zullen u inmiddels wel een proef-hoofdpijnpoeder hebben bezorgd, wanneer men in de buurt komt van het rangeerterrein bij Hoogovens. Complete ontsporingen en botsingen van treinen worden in elkaar gezet en dat al les om de jonge rangeerders bij Hoog ovens aan de hand van het modelspoor te leren hoe de wissels werken, welke typen wagons er zijn, welke rangeerproblemen er nu wel zijn en hoe de twee honderd vijftig N.S. wagons, die dagelijks bij Hoog ovens aankomen, het beste kunnen worden verspreid. Er is daar heel wat kennis te vergaren op spoorweggebied, maar ook de Plaat wellerij heeft daar intussen wat aan toe gevoegd, want hier wordt helder en gede gen uiteengezet wat de Plaatwellerij nu feitelijk allemaal presteert. Een model van een installatie voor pneumatisch transport staat er bij opgesteld als voorbeeld van betgeen de Plaatwellerij in het groot ver vaardigt. Men kan er voorts ervaren hoe de BB- blokbrandweer is uitgerust, hoe De Hoop elke dag op zee werkt en wat de Visse- >oc<xxxxxxxx>dcoc<xxoc<x>dcococc<xx>cococccccococccocococoo: Voor een dubbeltje t De inspecteur van het lager en voortge-1 R zet lager onderwijs heeft gunstig beslist o op het verzoek van de organisatoren 8 P, van de „BIMIJ" om de hoofden van p 3 lagere scholen en scholen voor VGLO toe te staan met de vijfde en zesde 6 tijd tot tijd ook beschikbaar voor een per soonlijk contact met het publiek, dat hem en zijn gitaar plus vervaarlijke snor tel kens weer een enthousiaste ontvangst be reidt. Hij zou Jan de Cler niet zijn geweest, wanneer hij „het fraaie toneel" een vrien delijk sarcasme had onthouden, waarbij hij zich overigens ook in zijn van humor spran kelende babbeltjes een voortreffelijk con férencier toonde. Even vanzelfsprekend is het, dat bij de originele liedjes een afle vering van de lintwurm-cyclus over de be roemde familie Van Tutten evenmin ont breken mocht. Voor het niet geringe succes dat hij met dit ensemble verwierf, was ook een goochelaarspaar verantwoordelijk, aangekondigd als Hedri en Lisette, dat het publiek met een aantal geraffineerd uitge voerde trucs in steeds stijgende verbazing bracht. Wijk aan Zee is de nieuwe competitie goed begonnen, want het wist het Haar lemse EHS een drie-twee nederlaag toe te brengen. Of de overwinning wel ver diend te noemen is, menen we te moeten betwijfelen want over het algemeen speelde EHS beter en hadveelal een veldoverwicht. Maar Wijk aan Zee profiteerde van en kele zwakke ogenblikken van de EHS- doelman en dit gaf tenslotte de doorslag. Het was linksbuiten De Winter, die na een half uur een schot inzond dat doel man Van Zijtveld verkeerd beoordeelde en de thuisclub kwam dus vrij goedkoop aan de leiding. Maar nauwelijks was het gejuich om dit doelpunt verstomd of EHS had door Van Esveld gelijk ge maakt. Ook in de tweede helft toonde EHS zich de iets betere ploeg, maar de aanvallen van de thuisclub bleven een voortdurend gevaar vormen voor de EHS-defensie. Spoedig was het twee-een door toedoen van Fr. v. d. Mey en na een half uur liet doelman Van Zijtveld wederom een schot, ditmaal van Schelvis, door zijn han den glippen: drie-een. Van de aftrap af scoorde Stoete voor EHS het tweede doelpunt, zonder dat een speler van Wijk aan Zee kans kreeg de bal te spelen, maar de thuisclub zette zien schrap en kon, zij het met moeite, de drie-twee voorsprong handhaven. 3 klassen tijdens de schooluren in klasse- 3 verband een bezoek aan de BIMIJ te p R brengen. De toegangsprijs is voor de o leerlingen in deze groepen verlaagd, tot c 0.20 per persoon. X>=OOOD0030000C>OOCCOOOOD0003aXX»CX»DCOOOOOCOOCOOCOC<XX>C< rijschool de zeeman aan soorten lessen kan bezorgen. In de reuk van parfum en andere geuren is dat allemaal in deze twee tenten erg aanlokkelijk. Jan de Cler oi> de BIMIJ Tot de attracties van de BIMIJ behoort dus ook een gelegenheid, waar men na een vermoeiende tocht langs de vele stands van deze beurs even op adem komen kan, onderwijl de bezoeker dan door Jan de Cler en de zijnen straks weer afgewis seld door andere artisten een uurtje aangenaam worden bezig gehouden. Uiter aard hebben wij bij onze wandeling over de BIMIJ ook deze tent niet gemist, waar bij het bezoek aan dit geïmproviseerd ca baret allerminst werd betreurd; hoewel wij ons toch even hebben afgevraagd of de organisatoren de entourage hier niet te veel aan de sobere kant gelaten hebben. Het is logisch dat bij een dergelijke ge legenheid met een hoogst tijdelijk karakter, slechts beperkte eisen aan het geboden comfort 'en gezelligheid gesteld kunnen WjffidejRLvdoch met de wankele stoelen en het' nog" minder danarmoedige podium is men toch bepaald weer in het andere uiter ste vervallen. In ieder geval komt het ons voor, dat met betrekkelijk weinig kosten het „toneel" althans een stijlvoller aanzien verleend had kunnen worden, wanneer men de kale en ongeverfde houten optrek met enige fleurige doeken of tapijten zou hebben ge camoufleerd. Al was er maar wat water verf aan gewaagd. Deze bijna troosteloze omgeving heeft het kleine optredende ensemble evenwel niet kunnen beletten zich van zijn beste zijde te leren kennen. Vooral Jan de Cler, die zich de laatste maanden niet meer uit sluitend tot de radio schijnt te willen be perken, stelt zijn komische talenten van Men zal zich herinneren, dat in de tijd toen de KNVB en de NBVB nog scherp tegenover elkaar stonden het niet genoeg stelling nemen door het lagere KNVB- voetbal in de gemeente Velsen tegen de plannen van het gemeentebestuur om het sportpark „Schoonenberg" ook voor beroepsvoetbal beschikbaar te stellen, voor Stormvogels en VSV aanleiding was om alle contact met genoemd lager voetbal te verbreken. Onlangs echter werd de vrede weer getekend en werd onder meer be sloten dit heugelijke feit te vieren met het uitschrijven van een „verzoenings-tour- nooi" voor de jeugd. Een commissie, bestaande uit de heren Smakman, Berrevoets, Hessel en Smit zou de voorbereidende maatregelen treffen. i Zaterdag werd dit tournooi gehouden. Alle daarvoor in aanmerking komende verenigingen, uitgezonderd IEV en Water loo laatstgenoemde vereniging wegens het overlijden van één der officials na men er aan deel. Er werd gespeeld in twee poules. In poule A waren ingedeeld: Storm vogels, VSV, SVIJ en IJmuiden; in poule B: Terrasvogels, Velsen, Kinheim en VVB. Onder toezicht van de ouderen en onder leiding van vier scheidsrechter van de af deling Haarlem werd er door de jeugd met grote animo gespeeld. Het favoriet zijnde Stormvogels startte met een fikse vijf-nul overwinning op SVIJ, dat zich, merkwaar dig genoeg, later dermate herstellen zou, dat het zelfs met één-nul van VSV won en tenslotte nog met vier punten uit drie wedstrijden op de tweede plaats eindigde. Voor VSV was deze één-nul nederlaag een geduchte tegenvaller, want de roodwitten hadden juist het sterke Stormvogels het vuur zo na aan de schenen gelegd. De resultaten waren: KinheimTerras vogels 0-1; VVBVelsen 0-0, Kinheim Velsen 0-2, VVBTerrasvogels 0-3, Kin heimVVB 0-1, VelsenTerrasvogels 0-0, StormvogelsSVIJ 5-0, VSVStormvogels 1-2, SVIJIJmuiden 2-1, IJmuiden-Storm- vogels 0-1, VSV—IJmuiden 2-0, SVIJ—VSV 1-0. Stormvogels behaalde in poule A dus zes punten, SVIJ vier punten, VSV twee pun ten en IJmuiden nul punten. In poule B bracht Terrasvogels het tot vijf punten en behaalden Velsen, VVB en Kinheim respectievelijk vier, drie en nul punten. Om de derde en vierde prijs speelden Velsen en SVIJ. Een der SVIJ'ers was zo onfortuinlijk in eigen doel te trappen, zodat Velsen met één-nul op de derde prijs be slag legde. De finale werd alleszins verdiend met twee-nul door Stormvogels van Terrasvo- HET ZOU pedant zijn, de ien, ook in de praktijk ernst spring op glas, zette hij zijn lange rij wachtenden voor is met een zo veilig moge- apparaat weer in werking, de ingang van de BIMIJ- lijk verkeer, wisten wij wel. dat een eindeloze reeks sta- ingang op rekening van de Dat zij echter een net bord len kogels naar boven ta- krant te schrijven, die ulie- aan weerskanten van het kelde en ze van aanzien- den immers omstandig deze week erg drukke lijke hoogte op die glas- heeft verhaald, hoe aan- Marktplein aan de oevers plaat liet vallen. Elke keer trekkelijk de kleine Jaar- der Lange Nieuwstraat heb- een harde tik, maar nooit beurs er ditkeer uitziet, zo- ben doen planten met „Op- scherven. Zou hier niet de dat we het maar op de gelet, veel voetgangers en oplossing liggen voor de goede smaak van het IJmui- wielrijders!", achten wij 12,356 gesneuvelde ruitjes, dense publiek zullen hou- bijzonder sympathiek en gij die de IJmuidense jeugd de den. In elk geval stonden moet ons dan ook niet meer gemeenschap jaarlijks aan- de liefhebbers Zaterdag- aan boord komen met de doet en waar er gisteren avond geduldig op hun opmerking, dat de politie weer 12 bij kwamen? Als beurs-beurt te wachten te- er nooit is als gij haar nodig het resultaat uitblijft, laten gen negenen - en bij tienen hebt. Hoewel wij dat zelf ze het misschien wel. was die queue nog niet erg °°h wel eens stiekum den- geslonken. Hetgeen voor hen. Gisteravond nog, toen meneer Jentink en meneer het „trammetje", dat de ZOETGEUREND heeft een Hubbeling en al die andere beurs een week lang bege- andere goede bekende uit gratis-werkers voor de ,eidt. en Velsens stadsbus de coiffeursbranche zijn BIBIJ een fraai gezicht lieflijk toeterend voorgaat, verkooptalenten tentoonge- moet zijn geweest. Want dat vermakelijk ver- spreid in een parfumstand- In de paden tussen de heer- voermiddel, dat zich aan de je, dat best aan een Parijse lijkheden binnenstents was Zondagswet ontworsteld boulevard had kunnen het dus eveneens best vol, heeft, tuft nog niet eens zo staan - zo'n charmante deze eerste avond - haast benauwd langs de dreven, boutique, waar verrukke- net zo druk als rond de maar haalt de 50 kilometer iijke namen als „nuit d'a- zweef en bij de somnambu- echt wel. De hope des va- mour", „chypre" en „rêve de le, die aan de overzijde van derlands heeft er echter een nuit" elke vrouw een beetje de Lange Nieuwstraat ook heerlijk middel tot gratis wild en elke man een beetje al voortreffelijke zaken vervoer in ontdekt en bóel arm maken, hebben gemaakt. springt dus, ook in het duis- Dat de Hoogovens hun „in- Goed kermisweertje, niet ter, rusteloos op en af. Of kooptalenten" goed ver te warm en een beetje geld gebruikt het apparaat als staan, bewees de belang- onder de mensen in het be- gangmaker voor riskante stelling voor hun stand gin van de nieuwe maand: stayer-wedstrijden. zonneklaar: met behulp van de beide partners aan een miniatuurtreintje (dat weerskanten van 't Markt- nooit mist in de reclame plein hebben het deze eer- HET IS EEN AANMINNIG tactiek) pogen zij met de ste Zaterdagavond tot hun gezicht, zovele goede beken- andere grote bedrijven aan tevredenheid kunnen erva- ken uit de hard-werkende nieuwe arbeidskrachten te ren. De palingman was uit- middenstand als boniseurs komen. Gezien het gedrang verkocht, vér voor slui- voor hun producten te zien bij het emplacement-in-het- tingstijd en zo'n palingman optreden. Daar schuilen ta- klein en de jongelui van de is altoos een betrouwbare lenten onder, mogen wij wel leerlingen afdeling, die waardemeter. zeggen. Want de manier, zwijgend aan hun draaiban- waarop een eerzaam schil- ken propaganda zitten te der en handelaar in daaruit maken voor een aantrekke- DAT HET DE lieden van in alle couleuren voort- lijke vakopleiding, zou deze de verkeerspolitie, die in vloeiende artikelen een stuk eerste verschijning van het zweet huns aanschijns onbreekbaar glas stond te IJmuidens industrie wel en in hun (schone) over- demonstreren, door er los- eens het preludium kunnen hemd de mensheid diets jes op te gaan dansen, be- zijn voor grotere inzendin- hebben proberen te maken, hoorde waarlijk tot de be- gen in de toekomst. Hetgeen dat een correct weggebruik tere stunts, waar het hoog- meneer Jentink met welbe- een hoge doktersrekening geëerd publiek telkens weer hagen zal vervullen, lijkt en zelfs de uitgaaf voor een voor bleef staan. En als hij ons zo. nette begrafenis kan sche- moe werd van al dat ge- BEURSBENGEL gels gewonnen. Middenvoor Nat passeerde tweemaal de uitstekende doelman van Ter rasvogels. Na afloop reikte de heer H. G. F. Smak man de prijzen aan de aanvoerders uit. VVB kreeg een troostprijs en alle deel nemers nog een herinneringsvaantje. De heer Smakman deelde nog mede, dat de commissie voornemens was dit tournooi ook in de toekomst te laten spelen. Een foto van de grote radarneus van de Avro-vulcan Delta bommenwerper. Met behulp van deze radar installatie kan dit vliegtuig op 16 km. hoogte met een snelheid van bijna 1200 km. haar doel treffen. B. en W. van Velsen hebben ter gelegen heid van de BIMIJ en het lunapark voor IJmuiden ontheffing verleend van het ver bod in de uitoefening van de straathandel waren te koop aan te bieden of te verko pen op werkdagen ussen 19 en 24 uur, voor het tijdvak van 3 tot en met 10 September 1955. Voor de leden van de Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi" zijn Zaterdag middag en Zondagmiddag op het sportpark .Watervliet" in plaats van de tot nu toe gebruikelijke clubkampioenschappen on derlinge wedstrijden gehouden, die voor de damesleden bestonden uit een vijfkamp en voor de heren uit een achtkamp. Weliswaar was de belangstelling van de kant van de leden minder dan men ver wacht had, doch de „athletiekmoeheid" aan het einde van het seizoen was voor de deelnemers toch geen aanleiding om min der spectaculair strijd te leveren. Dit bleek speciaal op de loopnummers, van welke de 1500 meter Zondagmiddag wel de meest spannende was, temeer daar dit nummer in de strijd van de heren de doorslag moest geven. Uiteraard behaalden de „technische" athleten op hun nummers de beste resul taten en omgekeerd was dit het geval met de lopers, die dus minder punten behaalden op discuswerpen, kogelstoten enz. Ditzelfde gold voor de dames-athleten in de vijfkamp, waarin de loop- en spring- nummers tot de beste prestaties en de punten leidden. D. v. Zutphen liep overigens een uitste kende 400 meter; de 1500 meter was voor J. Oosterman, die zich op 150 meter van de eindstreep door Joop Smit liet over rompelen, maar zich na felle tussensprint in hoog tempo op 80 meter van de finish uitstekend herstelde. Ed. Schik nam in zijn herie 1500 m. na flink doorzetten de eerste plaats in. De uitslagen waren: Dames (vijfkamp): 1. E. v. Geytenbeek 1770 pt,; 2. T. Hommes 1700; 3. D. Ade laarHurkmans 1631; 4. R. Bakker 1583; 5. I. Waasdorp 1569; 6. R. Grapendaal 1419; 7. M. Cornelissen 1400; 8. D. Grapendaal 1193; 9. B. Kiet 1055 punten. Heren (achtkamp): 1. A. Koet 3545; 2. J. F. Smit 3351; 3. D. v. Zutphen 3303; 4. J. Adelaar 2770; 5. W. Deenik 2754; 6. C. Bakker 2698; 7. B. Berghuis 2601; 8. H. Gnodde 2565; 9. J. Groen 2560; 10. P. Koe- tens 2535; 11. J. Smit (2) 2470; 12. J. Oos terman 2235 punten. Veteranen (driekamp): 1. J. Smit (1) 679 pt.; 2. W. Adelaar 650 punten. Meisjes-vijfkamp A: 1. C. v. d. Wel 1660; 2. R. Steyn 1476; 3. G. Velde 1449; 4. N. Versluis 1433 punten; B: 1. E. v. d. Ploeg 2243; 2. M. Bakker 1642; 3. E. v. d. Werf 1214 punten. Jongens-vijfkamp A: 1. F. Busscher 2205; 2. B. Snip 1516; 3. N. Koopman 1499 pun ten; B: 1. P. Dekker 2852; 2. J. Bakker 2661; 3. J. Hurkmans 2614; 4. H. Smits 2144; 5. P. v. Leeuwen 1404 punten. In het sportpaviljoen De resultaten van deze onderlinge wed strijden, die wegens de Finse puntentelling heel wat berekening vergen, kwamen pas Zondagavond uit de bus in het sportpavil joen „Watervliet", waar een groot aantal deelnemers bijeen was voor de prijsuitrei king. De heer H. J. Klaver, voorzitter deel de mede, dat de vroeger gehouden club kampioenschappen eigenlijk geent juist beeld gaven van de kracht van de ahtleten. Deze wordt nu het gehele seizoen getest en uit de bereikte resultaten van het seizoen alle winnaars een prijs werd toegezegd. Alleen A. Koet mocht een door het Suomi- lid J. Adelaar geschonken mooie wissel beker in ontvangst nemen. De Suomezen bleven daarna nog gezellig bijeen. Als inzet van het nieuwe seizoen hield de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" in haar speellokaal een wedstrijd in het snel schaken met als inzet het clubkampioen schap snelschaken 1955. Het is een bijzonder spannende match geworden, die gewonnen werd door G. L. de Haas. Tweede werd de clubkampioen Blok, terwijl Walda derde werd en Gordijn de rij sloot. Begonnen werd in twee poules van twaalf spelers; in poule I werd De Haas no. 1 en Gordijn werd 2; in poule II werd Blok no. 1, gevolgd door Walda. Deze vier speelden daarna een wedstrijd van drie partijen om uit te maken wie kampioen 1955 zou worden, het resultaat is boven reeds vermeld. In groep II werd Rijke no 1; in groep II behaalde Moleman de eerste prijs en in groep IV was het Plugboer, die door loting met v. d. Plas en Aalbersberg de eerste prijs behaalde. Maandag 5 September houdt „Kijk Uit" haar jaarlijkse ledenvergadering met als voornaamste agendapunt de indeling der wintercompetitie. Op Donderdag 8 Sep tember heeft er een contactavond plaats van de Kijk Uit-leden met hun dames, waarna de onderlinge wintercompetitie aanvangt op 15 September. Voorts neemt „Kijk Uit" dit jaar deel aan de wedstrijden van de NHSB met vier tien tallen, waarvan Kijk Uit I en II in de eerste klasse en Kijk Uit III en IV in de derde klasse. Tegenstanders van Kijk Uit I zijn: Aals meer I; Haarlem II; Halfweg I; HWP I en Rolland I. Kijk Uit II krijgt als rivalen: Castricum I; MSC I; Oppositie I; Schaak mat I en Weenink I. De tegenstanders van Kijk Uit III zijn: Bloemendaal II; HWP II; Oosten III; Oude Slot I; Schouwtje I en Weenink II. Tenslotte krijgt Kijk Uit IV het op te nemen tegen Aalsmeer II; Haarlem IV; Halfweg II; Hoofddorp I; SSCH I en de Uil II. Enige wijzigingen zijn nog mogelijk, om dat de gedelegeerden-vergadering het com petitie-schema nog moet goedkeuren, maar veel wijzigingen worden er niet verwacht. Zaterdagmiddag is in het crematorium te Driehuis-Westerveld het stoffelijk over schot van de Groningse hoogleraar in de zoölogie en beschrijvende dierknude, dr. L. Tinbergen, verast. Namens de senaat der Groningse universiteit sprak de rector-mag- nificus prof. dr. W. J. W. Koster, die hem in vele woorden van waardering herdacht. Vervolgens sprak prof. dr. G. P. Barend, namens de medewerkers en studenten aan het Zoölogisch Instituut van de Groningse universiteit. Hij bracht dank aan de over ledene voor diens ijveren voor opbouw en DE SAMENHANG DER DINGEN in de visserijsector zal in het begin der nieuwe v/eek weer eens duidelijk blijken, nu de Denen aan de markt van Billingsgate Zaterdag 1000 kisten schol neerzetten en er vandaag nog eens 2500 kisten „over heen" gooiden. Want Engeland is vorige week een steeds gragere koper gebleken voor alle soorten grove schol en de prijzen waren in IJmuiden dan ook behoorlijk aan de maat, terwijl Frankrijk en Italië flink wat tong afnemen en er ook daar geen klagen bestond over de bestede prijs. Het vreemde was, dat bij een Zaterdagse aan voer van 20.000 kilo de koers nog hoger lag dan Vrijdag - wel een bewijs van ge wildheid van onze Noordzeeschol. In de export zijn trouwens toch hoge bedragen besteed, want voor België is de kabeljauw weer tegen brandprijzen weggegaan en de kisten lagen vaak ook boven de f 200. Het werd aldus een bedrijvige week. De Haarlem zette haar uitstekend in door een besomming van even f 30.000 uit het vuur te slepen. Alles zat schipper Blok en de zijnen dan ook wel mee, want de beide andere haringschepen, die hem eventueel concurrentie hadden kunnen aandoen, kwamen niet in het spel voor door de slechte kwaliteit van hun zeebanket en daar de handel toch wel graag een goed kistje haring wilde zien te bemachtigen moest zij er voor bloeden. Woensdag kwam daar een tegenvaller voor diezelfde handel achteraan, want op de dag, dat de visauto's het land ingaan, stond er weer eens hele maal geen haring in IJmuiden en men wist toen al. dat er aan de Donderdagse horizon enige duizenden kisten waren verschenen. De kreet, die in de hal enige malen ver nomen werd over de radio en de moderne communicatie en de aanvoerspreiding was dan ook ditmaal wel héél terecht. „Zou den ze in de zeventig minuten, die er aan de radio besteed worden, er niet achter zijn gekomen, dat er Woensdag geen ha ringschip aan de markt was?" Deze woor delijk opgetekende critiek was even tref fend als waar. Het schijnt nu eenmaal nog steeds tot de onmogelijkheden te behoren de zaken zo te reguleren, dat er aan beide kanten van de haven zijde bij gesponnen wordt. Van de bedrijvigheid hebben de conser- venfabrieken ruimschoots hun deel gehad - en mocht er niet al te veel verdiend zijn, dan mag dat ook voor een niet gering deel aan de handel zelf verweten worden, die nog wel eens wat al te scherp wil calcu leren. Niettemin kwamen er op het lijstje der besommingen vijf trawlers voor, wier uitkomsten met het deftige cijfer 2 be gonnen en de Polderman sloeg met zijn f24.700 wel een bijzonder goed figuur tussen deze hoge besommers. wd»' verbonden. Om toch de onderlinge wedstrijden niet te verwaarlozen was thans de vorm van de vijf- en achtkampen gekozen, die hij een geslaagd sportgebeuren noemde. Ook en vooral omdat in deze wedstrijd vorm de ware clubgeest tot uiting komt en de riva liteit eveneens een woordje meespreekt. Op verschillende nummers was fel gevochten en dit moet voor de ware wedstrijdathleet de hoofdzaak blijven. De heer Klaver ging vervolgens over tot prijsuitreiking, waarbij stituut. Nadat een broer van de overledene de vele aanwezigen had bedankt, daalde de baar onder de tonen van Handels „Lar ghetto". De Chr. Sportvereniging Jong Hercules speelde twee oefenwedstrijden tegen IJmui den. De uitslagen luiden: IJmuider Combi natieJong Hercules 14; IJmuiden 4—Jong Hercules 2 21. MAANDAG 5 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 u.: „Gangsters zonder ge nade". Rex, 20 uur: „De afvallige" (officieuze opgave). BIMIJ, bij Marktplein: geopend van 14-23 uur; 14.30, 15.30, 16.30, 20, 21, 22 en 23 uur: modeshow. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel gebouw van 9.3012 en van 1416.30 uur. DINSDAG 6 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Gangsters zonder ge nade". Pieter Vermeulenmuseum: Als Maan dag. BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 14 —23 uur, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30, 20, 21, 22 en 23 uur, Breishow. MAANDAG 5 SEPTEMBER Luxor theater, 19 en 21.15 uur: „Eskader 8 keert terug". Kennemer theater, 19 en 21.15 uur: „Ge zworen kameraden". W. B. thater, 20 uur: „De klauw".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3