Ben Arafa weigert opnieuw de sultanstroon te ontruimen Millioenen mensen dakloos in India en Pakistan Weerbericht Fransen waren eerder bij Ben Joessef dan Marokkanen Brits vakverbond staat voor moeilijke beslissingen Zes Russische oud-gevangenen vanavond terug in Nederland Haarlems Dagblad Razzia's op Noord-Afrikanen in Frankrijk Economische ontwrichting dreigt als looneisen niet worden gematigd Russen lieten neef van prins Bernhard vrij Vrijlating was voor hen volkomen verrassing; alle zes zijn gezond Vrouw van een hunner inmiddels hertrouwd Het woord is aan Storm en regen veroorzaken rampen Italiaans dorp door instorting vernield Russen lieten in Berlijn 27 gevangenen vrij Israel en Egypte tonen zich verzoeningsgezind Weerrapport EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Zuiveringsoperatie Gruweldaden Sabotage vermoed op nieuw vliegveld bij Singapore Auto tegen boom twee doden Dorp verpletterd In Mexico Twee Amerikaanse militairen werden sinds 1948 vermist In Voor-Indiè Conferentie in Noordwijk begint vandaag 7 0e JAARGANG No 50 Kenne«»erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 IJmuider Courant OPRECHTEHAASLEM8CHECOURANT 299e JAARGANG No 201 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman RABAT (Reuter/ANP) Sultan Ben Arafa heeft tijdens een „lang en vriend schappelijk" gesprek met generaal Boyer de la Tour du Moulin met nadruk ge wezen op de „hemelse aard van zijn zending" en verklaard, dat hij verplicht is, „op zijn post te blijven tot Allah hem roept'aldus is officieel in Rabat bekend gemaakt. Het was het tweede bezoek van de resident-generaal aan de sultan sedert hij de vorige week in Marokko arriveerde. De groot-vizier van Ben Arafa, de 108-jarige El Mokri, gaf een bekendmaking uit, waarin Marokkaanse pers berichten worden tegengesproken volgens welke Marokkaanse religieuze leiders, de oelama's, zou worden opgedragen te bestuderen, hoe Ben Arafa afstand zou kunnen doen. Franse politieke waarnemers in Parijs verklaarden dat een weigering van Ben Arafa vrijwillig afstand te doen van de troon, een ernstige tegenslag zal zijn voor de „nieuwe koers" die voorziet in de ver vanging van de sultan door een regent- schapsraad. Reeds tijdens de Frans-Marok kaanse besprekingen in Aix-les Bains ver klaarde Ben Arafa zijn „goddelijke zen ding" te zullen volbrengen. In de omgeving van de Franse delegatie die te Antsira.be op Madagascar besprekin gen voert met ex-sultan Ben Joessef wordt gezwegen over het verloop der onderhan delingen. Generaal Catroux heeft verge zeld van Yrissou, particulier secretaris van de Franse minister van Buitenlandse Zaken en kolonel Touya, een bezoek gebracht aan Ben Joessef. Vandaag wordt de delegatie van Marokkaanse nationalisten, bestaande uit Si Bekkai, ex-Pasja van Sefroe, Ben Slimane, ex-Pasja van Fez, en Moelai Has san, zwager van Ben Joessef, in Antsirabe verwacht. Ongeveer zevenduizend man Franse troe pen voeren zuiveringsacties uit in het Atlas-gebergte tegen de overblijvenden van de Berber-stammen, die hebben geweigerd zich vrijwillig over te geven. Een woord voerder voor het Franse leger verklaarde dat de acties rustig verlopen. „Er is tot dusverre nog geen schot gelost," zo zei hij. Maandag zijn in een van de buitenwijken van Casablanca twee Senegalese infante risten met pistoolschoten gewond. In Rabat werd de Marokkaanse eigenaar van een tabakswinkel door terroristen doodge- (Van onze correspondent in Londen) Het Britse vakverbond (TUC) is onder kritieke omstandigheden in conferentie bij een in Southport. Of Groot-Brittannië zijn huidige economische moeilijkheden, ont staan door de ontwrichting van de beta lingsbalans, zal kunnen oplossen, hangt voor een belangrijk deel van de houding van het TUC af. De vakbeweging bevindt zich in een crisis omdat de meeste bonden zich niet kunnen aanpassen aan de veran derde economische en politieke verhoudin gen. De leden van een aantal bonden wei geren naar de officiële leiders te luisteren en laten zich op sleeptouw nemen door agi tators. Stakingen bij de spoorwegen en in de havens hadden zonder geharrewar voor komen kunnen worden. Er is waarschijn lijk geen land waar de vakbeweging gro ter invloed bezit dan in Groot-Brittannië dat het eerst tot industrialisatie overging. Het TUC, dat bij alle tegenstellingen de algemene belangen van acht millioen ar beiders en gesalarieerden behartigt, is vrij wel machteloos gebleken conflicten op te lossen omdat het slechts een adviserende taak heeft en zijn apparaat te log is. De bonden klemmen zich vast aan de onder handelingsvrijheid en wensen onder geen beding een TUC-filiaal te worden. Het ont breken van een geleide loon-politiek, die regering en vakbonden zij het om ver schillende redenen verwerpen, dreigt tot anarchie te voeren. Vandaar dat het TUC moeizaam tracht enige ordening te bren gen in de economische politiek van de aan gesloten bonden. De algemene raad van het vakverbond is zich bewust van zijn veran- woordelijkheid, ongeacht welke regering er aan het bewind is. De leiders moeten ech ter rekening houden met de ondermijnende vertrouwenscrisis in de eigen gelederen. Bondgenjot De minister van Financiën Butler zoekt in zijn strijd tegen de inflatie in het TUC een bondgenoot maar het vakverbond kan de looneisen niet zonder meer negeren. Het vakverbond eist als prijs voor zijn medewer king aan een soort loonstop dat de regering de dividenden en prijzen in de hand houdt en eventueel ook kapitaal winst belast. Voor Labour's keurslijf-systeem bedankt de con servatief Butler echter Op zijn beurt waarschuwde Geddes, de president van het TUC, in zijn openings woord voor ondoordachte acties van de ar beiders, die de volle werkgelegenheid in werkloosheid kunnen doen omslaan. Is het humbug, zo vroeg hij veelbetekenend, dat looneisen de economische structuur bedrei gen? Aangezien de bonden weigeren te luisteren naar de raad van politici en eco nomen zal het vakverbond zijn economen een overzicht van de na-oorlogse ontwik keling laten samenstellen om een eigen economische politiek te kunnen ontwerpen. Eisen De leiders, die de vloed van looneisen door zes millioen arbeiders gesteld niet kunnen tegenhouden, hopen dat de bonden rekening willen houden met de economische situatie, roeien moeizaam tegen de stroom van onwil om harde feiten te erkennen op. Zo ook in hun pogingen om stakingen in de toekomst te voorkomen. De algemene raad van de TUC zal on getwijfeld zijn zin krijgen inzake het voor stel om het vakverbond bij een arbeidscon flict te laten bemiddelen voordat de onder handelingen zijn afgebroken in plaats van er na. Het verbond eist echter dat het of ficiële arbitrage-apparaat gedemocratiseerd wordt en er een tribunaal komt, waarbij partijen in hoger beroep kunnen gaan om dat zonder beroep staking vaak de enige uitweg blijft. De arbeiders dienen volgens Geddes te erkennen dat de werkgevers er anders dan vijftig jaar geleden er alle be lang bij hebben dat overeenstemming wordt bereikt. Een ander wrijvingspunt ter conferentie vormt de kwestie van de werkweek van veertig uur, waarvoor een aantal bonden tegen het advies van de leiders in, een campagne wil beginnen. De verplichte bijdrage van de individuele leden aan de Labourpartij zal belangrijk worden verhoogd, waardoor waarschijnlijk de invloed van de vakbeweging in de so cialistische Lagerhuis-fractie nog groter zal worden dan zij reèds is. Inflatie De regering heeft bekend gemaakt, dat de inkomens sinds de oorlog met 65 per cent zijn gestegen en de productie met slechts 27 percent. Deze getallen tonen duidelijk de inflatie aan. De regering heeft gisteren een kabinetszitting gehouden. Zij schijnt met haar plannen echter te wach ten tot het TUC zijn besluiten heeft geno men. schoten. De politie van Casablanca heeft 25 Marokkanen gearresteerd, die er van ver dacht worden deel uit te maken van een terroristische cel. Vier jonge mannen onder hen hebben bekend in Juli de bomaanslag op een terras gepleegd te hebben, waarbij zeven doden vielen en 73 personen, allen Europeanen, werden gewond. Honderd Algerijnse verzetsstrijders heb ben Zondagavond een overval gedaan op een dorp ten Zuiden van Constantine. De aanvallers sneden zeven notabelen, onder wie een lid van de gemeenteraad, de keel af. Van vier andere personen werd de neus afgesneden. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs is vernomen, dat bij razzias in geheel Frankrijk 306 Algerijnen zijn aangehouden en duizenden onder vraagd. Te Marseille zijn meer dan drie duizend Noord-Afrikanen ondervraagd. Het optreden van de politie is geschied naar aanleiding van berichten uit Algerije volgens welke agitators, „optredend in ver standhouding met terroristische organisa ties in Noord-Afrika en hun buitenlandse aanstokers," in Frankijrk wilden agiteren onder de daar wonende Algerijnen. De plannen voorzagen in het verspreiden van vlugschriften met een opruiende inhoud, het boycotten van winkels en café's, aan vallen op Noord-Afrikanen, die niet sym pathiseren met de terroristen en het ver zamelen van gelden voor terroristische organisatoren, dikwijls afgeperst onder be dreiging met de dood, aldus het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Wapens, documenten, correspondentie en geld werden in beslag genomen. SINGAPORE (United Press) Alle toe stellen van burgerluchtvaartmaatschap pijen, welke op Singapore vliegen, hebben de waarschuwing ontvangen, dat er op het nieuwe vliegveld van Singapore, dat vori ge maand geopend werd, zeer waarschijn lijk sabotage wordt gepleegd. Prins Heinrich sur Lippe-Biesterfeld De Russen hebben een Duitse neef van Prins Bernhard vrijgelaten samen met het groepje Nederlanders, dat in Russische kampen heeft gezeten. De Nederlanders, die Maandag aan de Nederlandse missie te Berlijn werden over gedragen, zeiden dat de vrijgelaten neef prins Heinrich zur Lippe-Biesterfeld is, en dat hij onmiddellijk na zijn vrijlating per vliegtuig naar Nederland is overge bracht. Zij zeiden dat de prins gevangen was genomen aan het Oostelijk front, waar hij gediend heeft als adjudant van een Duitse generaal. Een woordvoerder van de Nederlandse militaire missie heeft bevestigd dat de prins is vrijgelaten, maar de woordvoer der weigerde de verblijfplaats van de prins te onthullen. BERLIJN (United Press) r Te Berlijn zijn, in een groep van zeven-en-twiintig door de Russen vrijgelaten gevangenen, zes Nederlanders aangekomen. Het zijn de 35-jarige Arnold Dirix, de 38-jarige Dirk Bras, de 45-jarige Harm ten Hoff, de 37- jarige Quirinus Antonius Jansen, de 44-jarige Haring Rollema en de 30-jarige Hans Reulf. De Nederlanders werden Maandagmorgen op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst aan de Nederlandse autoriteiten overgedragen en onmiddellijk naar de Nederlandse diplomatieke missie te West-Berlijn overgebracht. Volgens een Neder landse woordvoerder brachten zij de nacht aldaar door, en zijn zij vandaag naar Nederland doorgereisd. Bij de vrijgelaten Nederlanders bevond zich ook een Duit ser, Baumans genaamd, die zich tegenover de Sovjets als Nederlands staatsburger heeft uitgegeven om sneller vrij te komen. Baumans heeft de groep reeds in Oost- Duitsland verlaten. Vermoedelijk woont zijn familie dus daar. Allen zeiden dat hun vrijlating als een volkomen verrassing voor hen was gekomen. Zij hebben tussen tien en elf jaar in Russische kampen doorgebracht en verkeren in goede toestand. Harm ten Hoff, die in 1945 in Danzig waar hij als chauffeur bij het nationaal- socialistische Kraftfahrerkorps werkte door de Russen gevangen genomen was en tien jaar in verschillende werkkampen is vast gehouden, verklaarde dat hij naar zijn 24- jarige zoon, die in Groningen woont, wil terugkeren. Ten Hoff wist niet dat zijn vrouw op nieuw getrouwd is. De Groningse recht bank heeft in 1948 zijn dood aangenomen, nadat alle pogingen zijn verblijfplaats vast te stellen mislukt waren. In 1949 her trouwde zijn vrouw. Een dochtertje uit dit tweede huwelijk is nu vier jaar, een zoon uit het eerste huwelijk is nu 24 jaar. Ten Hoff zei in Berlijn, toen hij door de United Press over het huwelijk van zijn vrouw werd ingelicht, dat hij in de afgelopen ja ren al het mogelijke gedaan heeft, om schriftelijk contact met zijn vrouw te ma ken en haar van zijn gevangenschap te ver wittigen. „Mijn zoon heeft mij geschreven dat ik naar hem toe moet komen in Gro ningen. Hij is daar gehuwd. Ik wil naar hem toe en verder alleen maar eindelijk een gelukkig leven leiden", vertelde Ten Hoff onder tranen. De 44-jarige Rollema, die uit Landsmeer komt, vertelde dat hij na zijn terugkeer in Nederland alles in het werk zal stellen om zijn in Riga levende vrouw en zijn zoontje tje Harry, die toen zes jaar was, onge- 1942 hebben de Nazi's in Nederland mij dwangarbeider gemaakt en me naar Riga gestuurd. Daar heb ik als bouwvakarbei der gewerkt. Van beroep ben ik banket bakker", vertelde Rollema. „In 1943 ben ik in Riga met een Letlandse getrouwd. Tot 1952 heb ik met mijn vrouw en mijn zoon tje Hary, di etoen zes jaar was, onge moeid in Riga gewoond. Hoewel ik een Ne derlandse pas had, werd ik in 1952 door de Sovjets wegens beweerde collaboratie met de Duitsers gearresteerd en tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld". De Nederlandse woordvoerder deelde echter mede dat Rollema als krijgsgevan gene is vastgehouden door de Russen; alle andere vijf Nederlanders zijn veroordeeld op beschuldigingen van spionnage. Bras is een burger die in 1945 werd gearresteerd in Berlijn. De zes Nederlanders zullen vanavond om 20.22 uur per trein aankomen op het Nederlandse grensstation Oldenzaal. Dit deelde de Nederlandse militaire missie te Berlijn mede. De zes vrijgelatenen vertrok ken vanmorgen om 9.23 uur van het sta tion Berlin-Zoo. Op paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana Maandagmorgen een delegatie van deelnemers aan het 14e internationale tuinbouwcongres ontvangen. In de tuin van het paleis onderhield de Vorstin zich genoegelijk causerend met haar gasten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Albert Schweitzer: Nationalisme verhoudt zich tot het edele en gezonde als de waanidee tot de normale over tuiging. Bij een autoongeluk in Doorn zijn ir. A. K. Zweede, rijkstuinbouwconsulent in alge mene dienst en directeur van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuin bouwproducten te Wageningen en zijn echt genote om het leven gekomen. De auto van de heer Zweede, die uit de richting Driebergen kwam, reed door on bekende oorzaak in de flauwe bocht in de rijksweg ter hoogte van het kinderhuis „Dennenoord" tegen een boom. Ir. Zweede was van de oprichting van het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Tuinbouwproducten te Wage ningen in 1936 belast met de uitvoering van de werkzaamheden van dit instituut. Op 1 Januari 1942 werd hij benoemd tot direc teur. (Reuter en United Press) Grote delen van India en Pakistan staan onder water. Millioenen mensen zyn dakloos. De overstromingen worden de ergste in de geschie denis van Azië genoemd. Ook uit Mexico en Italië wordt watersnood gemeld. In een dorp in de buurt van Rome zijn vier doden en zeven vermisten als gevolg van een overstroming door zware regenval. In Mexico-stad vielen elf slachtoffers en worden een aantal mensen vermist. 40.000 huizen werden overstroomd. Een hevige regenstorm heeft gisteren het 725 meter hoog in de bergen gelegen Italiaans dorpje San Sebastiano getroffen, waardoor een naburige rivier buiten haar oevers trad en ontzaglijke hoeveelheden aarde en rotsen in de bergen losraakten en met donderend geweld op het dorpje stortten. Hierdoor kwamen vier personen om het leven, terwijl tien anderen ernstig gewond werden. Vijftig huizen werden geheel vernield en tal van andere wonin gen ernstig beschadigd. Daar de regens aanhielden en gevreesd wordt, dat het 1.325 zielen tellende dorpje overstroomd zal worden, werden in allerijl vrouwen en kinderen geëvacueerd. Toen de tonnen aarde en rotsblokken gisteren op het dorpje neerkwamen, werk ten de meeste mensen in het veld, waar door het aantal doden en gewonden nog vrij gering is gebleven. Een dikke stroom modder, die van de berghellingen kwam afrollen, heeft tachtig procent van de oogst vernield. De helft van de bevolking is dakloos. Het weerkundig bureau in Rome voor spelde vandaag nieuwe stormen in hetzelf de gebied en deskundigen, die zich naar de plaats van de ramp hebben begeven, zei den, dat wanneer er inderdaad nog meer regen zal vallen, het hele dorp weggevaagd zal worden. Tientallen stuks vee zijn omgekomen. Gisteren werd een dringende oproep om hulp naar Rome gezonden en twee brand weerploegen, die speciaal opgeleid zijn voor hulpverlening tijdens overstromingen, zijn naar San Sebastiano vertrokken. Een tropische storm beukte gisteren met windsnelheden van 75 mijl per uur de BERLIJN (U.P.) De Sovjet-autori teiten te Berlijn hebben Maandag 27 ge vangenen vrijgelaten, te weten: twee Ame rikanen, een zich voor een Amerikaan uit gevende burger, twee Fransen, zes Neder landers, twee Denen, twee Zwitsers, acht Belgen en vier Duitsers, van wie zich drie hadden uitgegeven voor personen van andere nationaliteit. Twee hunner gaven zich voor Denen uit, en één als Nederlan der. Van de 24 die als West-Europeanen werden vrijgelaten, hebben veertien in de tweede wereldoorlog bij het Duitse leger gediend. De twee Amerikanen waren mili tairen, die al zeven jaar werden vermist. De een verdween in Maart 1948 uit Wenen waar zijn eenheid van de militaire inlich tingendienst was gelegerd, de ander begin 1948 uit Neurenberg. Er werd ook een burger vrij gelaten die beweert Frederick Charles Hop kins te heten. De Amerikanen zeggen dat hij geen Amerikaan is. „Hij heeft de Russen bedrogen. Wie hij wel is weten wij niet. Misschien is het een Duitser. Hij is een raadsel," aldus een Amerikaanse woord voerder. Japanners Sjoenitsji Matsoemoto, leider van de Ja panse delegatie bij de Russisch-Japanse vredesbesprekingen te Londen heeft van de Russische ambassadeur, Jacob Malik, een lijst ontvangen met de namen van 1.365 Japanners die nog door de Russen worden vastgehouden. De namenlijst werd over handigd na vijftien ontmoetingen tussen Malik en Matsoemoto in de serie besprekin gen die op 1 Juni begonnen is. Mexicaanse kust terwijl hevige slagregens de storm vergezelden. Door deze slagregens zwollen verscheidene Mexicaanse rivieren in korte tijd enorm en traden buiten hun oevers. De Remedios steeg reeds Zondag avond in 20 minuten tijds bijna drie meter, waardoor het water laaggelegen buiten wijken van Mexico-City binnenstroomde en meer dan 1.000 huizen geheel onder water kwamen te staan. Reeds zijn 11 men sen om het leven gekomen, waaronder negen kinderen. Ook een andere rivier is buiten haar oevers getreden en naar schat ting 30.000 mensen zijn reeds dakloos. Hoe wel het centrum van Mexico-City nog niet bedreigd wordt, vreest men het ergste voor de industriewijken in het Noordelijk deel van de stad. Het peil van het water stijgt daar nog steeds angstwekkend. Eenheden van het leger en vrijwilligers zoeken in boten de overstroomde wijken en gebieden af. Talrijke mensen, die een toe vlucht in boomtoppen hadden gezocht, konden gered worden. De regens boven Mexico-City zijn gis termiddag iets in hevigheid afgenomen en men hoopt, dat de rivieren vandaag niet verder meer zullen wassen. Maandagavond zijn zeven Amerikaanse militaire vliegtuigen uit Genève vertrokken met 28 ton goederen voor Nieuw Delhi en Karatsji. In Voor-Indië strekt het overstroomde gebied zich uit van de Noord-Westelijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost-India, en in het Zuiden tot de provin cie Crissa, aan de golf van Bengalen. De Brahmapoetra, de Ganges en de In- dus, gezwollen door de zware regens van Juli en een geweldige hoeveelheid smelt water uit de Hymalaja, zijn buiten de oevers getreden. Ongeveer 15 millioen mensen, dat is elf procent van de bevolking van de Indische staten Assam, Bihar, Oettar Pradesj en NOORDWIJK, (6 September) De de legaties van de zes landen, die zullen deelnemen aan de in Noordwijk te hou den conferentie over de Europese samen werking, zijn in de loop van Maandag en heden in ons land aangekomen. De Italiaanse delegatie, die uit negen leden bestaat, wordt geleid door de minis ter van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino; de vijftien leden omvattende Franse delegatie staat onder leiding van minister Pinay. De Duitse delegatie van twaalf leden wordt geleid door staatsse cretaris prof. Hallstein en de vier leden van de Luxemburgse delegatie hebben minister Bech als leider. De Belgische de legatie van vijf leden, geleid door minis ter Spaak, arriveerde vanochtend op het vliegveld Valkenburg. De Nederlandse delegatie bestaat uit de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, drs E. H. van den Beugel, mr. S. Th. J. Teppema, Th. H. Bot, mr. J. Lint horst Homan en M. H. J. S. H. Rutten. Op de conferentie te Noordwijk zal aan de ministers verslag worden uitgebracht over de vorderingen, die door de vier com missies voor de nauwere samenwerking op het gebied van kern-energie, het vervoer en de energievoorziening en voor de vesti ging van een gemeenschappelijke markt zijn gemaakt. De heer Spaak heeft in de ochtendver gadering van heden een mondeling verslag uitgebracht van de werkzaamheden der commissie van deskundigen op het gebied van atooomsamenwerking, energie, vervoer en gemeenschappelijke markt. West-Bengalen, zijn dakloos en meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pendsjaab en het Noord-Westelijke grensgebied van Pakistan zijn een 30 millioen mensen ge troffen. Uit Bombay wordt officieel gemeld dat vier grote rivieren in de provincie Crissa het gevaarlijke peil hebben overschreden. Ongeveer 100.000 mensen zijn daar van de buitenwereld afgesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de West-Pakistaanse stad Matiari (15.000 in woners) met verwoesting door het water van de Indus bedreigd wordt. JERUZALEM (Reuter) De gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscommissie heeft zowel Egypte als Israël gelaakt voor het incident op 22 Augustus in het gebied van Gaza, dat de aanleiding is geweest tot een reeks bloedige gevechten. De voorzitter van de commissie vond het volgens een Israëlische woordvoerder moeilijk te be palen welke partij het eerst had geschoten. Premier Nasser van Egypte heeft bekend gemaakt dat Israël zijn verontschuldigin gen heeft aangeboden voor het incident van Zondagavond ten Zuiden van Gaza, dat ontstaan was doordat een Israëlische pa trouille „bij vergissing" de grens had overschreden. Waarnemers zien in dit ex cuus van Israëlische zijde en in het feit, dat het Egyptische opperbevel de Israëli sche patrouille twee uur de tijd gaf om zich op eigen gebied terug trekken, be wijzen dat beide partijen er naar streven om verdere botsingen te voorkomen. Van Egyptische zijde is medegedeeld, dat de stoffelijke resten van de twee gesneuvelde Israëlische militairen „met volledige mi litaire eer" aan de Israëliërs zijn overge dragen. Volgens waarnemers is „alles rus tig" in het gebied van Gaza. (van hedenmorgen 7 uur» weers- toestand C-£ C (3 2! fc ru E 4>_ Sr S.y zS Stockholm zwaar bew. ZW 3 22 0 Oslo zwaar bew. ZZW 4 19 0 Kopenhagen half bew. ZO 6 21 0 Amsterdam zwaar bew. WNW 2 21 17 Londen licht bew. WNW 2 18 4 Luxemburg zwaar bew. W 4 21 6 Parijs zwaar bew. W 5 25 0 Bordeaux mist windstil 26 0 Grenoble half bew. windstil 27 0 Nice zwaar bew. NW 4 27 0 Genève half bew. windstil 24 0 Zürich zwaar bew. windstil 25 2 Locarno zwaar bew. windstil 27 0 Berlijn zwaar bew. ZO 2 23 0 Frankfort zwaar bew. ZZW 7 26 6 München geheel bew. windstil 23 2 Wenen onbewolkt windstil 25 0 Innsbruck regen W 1 26 7 Rome onbewolkt ZO 1 31 0,1 Ajaccio licht bew. ONO 2 28 0 Mal lore a onbewolkt NNW 3 30 0 Neerslag laatste 24 uur. OOmnncmriorrvr» tr «audyxii *vy «TfOOTC KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met hier en daar mist en weinig wind. Morgen geleidelijk toe nemende bewolking met later kans op enige, regen. Matige tot vrij krachtige wind, krimpend naar Zuid tot Zuid- Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 7 September Zon op 6.01 uur, onder 19.18 uur. Maan op 21.07 uur. onder 12.38 uur. Maanstanden 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 September Hoog water: 5.55 en 18.18 uur. Laag water: 1.46 en 13.59 uur. Woensdag 7 September Hoog water: 6.36 en 18.59 uur. Laag water: 2.24 en 14.37 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1