PANDA EN DE MODE-MEESTER Johnnie Jordaan en Straatzangers bij de VARA op de zwarte lijst Prinses Beatrix liet onderzee bootjager „Limburg" te water VARA viert dertigjarig bestaan met bijzondere programma's Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Nederland werft arbei ders in Italië Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs J 2 M HUKKIO béfoteyca my! MOTOR - BROMFIETSKLEDiNG Op de index Pais en Vree Aanbiedingen voor 1500 geschoolden Luisterspel van Hoornik; Cantate van Karei Mengelberg; „Faust" in Franse bezetting Radiolympus verdwijnt Sabbath oratorium Krimpen van pijn Henri Eerens overleden Russische bouwkundigen op weg naar Nederland TocU ió het zo SCHEVE TORENS DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 Prinses Beatrix heeft Maandag op de werven van „De Schelde" te Vlissin gen de onderzeebootjager „Limburg" te water gelaten. Daarbij was Prins Bern- hard in zijn functie van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Marine, aanwe zig. Ook brachten Prinses Beatrix en Prins Bemhard een bezoek aan Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" in de eerste binnenhaven van Vlissingen. Prins Bemhard en zijn oudste dochter arriveerden per vliegtuig op de vlieg basis Woensdrecht. Per auto reden zij naar Vlissingen. Daar werd eerst een be zoek gebracht aan Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". De vorstelijke bezoekers werden aan boord verwelkomd door de minister van Marine, ir. C. Staf, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal A. de Booy en de commandant Zee macht Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard. Namens de bemanning werd aan Prin ses Beatrix, ter gelegenheid van haar eer ste officiële bezoek aan een schip dei- Koninklijke Marine, een door de beman ning zelf ontworpen en vervaardigd ivoorkleurig Smyrna vloerkleed aange boden, waarop in de vier hoeken een blauw anker was aangebracht. In het midden waren twee ankers gekruist in rood geknoopt. Om elf uur kwamen de vorstelijke be zoekers aan bij het hoofdgebouw van „De Schelde", waar zij werden verwel komd door de directeuren, de heren J. W. Hupkes en ir. C. Kapsenberg en door de president-commissaris van „De Schelde" dr. L. G. Kortenhorst. Voorts waren aan wezig minister Staf, de secretaris-gene raal van het ministerie van Marine, de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Zeeland en Limburg. Prinses Beatrix, begeleid door ir. Staf en de heer Hupkes, besteeg de tribune en knipte een lint door waarna een fles champagne tegen de wand van het schip stuk sloeg. Prinses Beatrix doopte het schip onder het uitspreken van de woorden: „Ik doop u „Limburg" en wens u behouden vaart". Daarna hakte de Prin ses het touw door, waardoor de laatste beletselen werden weggenomen en het schip het water ingleed. Vervolgens maakten de vorstelijke be zoekers nog een rondrit over de werven van „De Schelde", waarbij een bezoek werd gebracht aan de bedrijfsschool. Daar was het bijltje vervaardigd, waarmee Prinses Beatrix het touw door hakte dat de klink vasthield waarmee het schip op de helling werd gehouden. Het was een gepolijst stalen bijltje met een zeer fraai bewerkte palmhouten steek ADVERTENTIE BARIEL10RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Vijftig jaren letter kundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuit zending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzen ding: De brievenbus gaat open o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.35 Actualiteiten. 18.45 Amusements muziek. 19.05 Zonnezomer 1955, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.40 Christopher Blake, hoorspel. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Orkanen, causerie. 22.40 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Amusementsmuziek. 23.35 24.00 Orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pla ten. 11.14 Kamerorkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal septet. 12.53 Platen of actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.35 Platen. 14.10 Promenade-orkest. 15.00 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 De Vrije Uni versiteit viert feest, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Piano. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.15 Voordracht, 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Wonderlijke we tenswaardigheden, causerie. 22.15 Volksmu ziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. BRUSSEL. 324 M- 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.45 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15, 13.35, 14.30 en 15.30 Platen. 16.05 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Omroepkoor. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Klanken van heaen voor mensen van vandaag. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les oor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). Het werd na de plechtigheid de Prinses ten geschenke aangeboden. Van de directie ontving de Prinses nog een geschenk, nl. een schakelarmband van wit goud met tien schakels. Iedere schakel is bezet met een saffier en dia manten in brilliantslijpsel. Van de hellingen van de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft Prinses Beatrix Maandagochtend de on derzeebootjager „Limburg" te water gela ten. Foto links: de klink is weggevallen en het schip glijdt, nagewuifd door de hoge gasten het water in. V.l.n.r.: mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen (met bril), de heer J. W. Hiipkes, een van de directeuren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zeeland; Prins Bemhard; Prinses Beatrix en ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine. Foto rechts: zó ging de „Limburg" te water. (Van een redacteur) NADAT REEDS DE Vara-voorzitter, mr. J. A. W. Burger, op de Zaterdagmiddag gehouden najaarsvergadering van de Verenigingsraad van de Vara een woord van protest had laten horen tegen de plannen van PTT om haar draadomroep wat aantrekkelijker te maken door het geven van eigen gramofoonplatenprogramma's via de derde en vierde lijn tussen zes en acht uur in de vooravond, heeft de omroep- secretaris en programmadirecteur J. B. Broeksz de bezwaren van de Vara tegen dit voornemen op een Maandagmiddag gehouden persconferentie herhaald. Aangrijpingspunt voor de critiek van de socialistische omroep vormt de waar schijnlijk niet ongerechtvaardigde vrees, dat deze verzoekprogramma's via de draadomroep zullen bestaan uit een répertoire van dat soort liedjes, dat voor een aantal luisteraars de grootste aantrekkelijkheid van Radio-Luxemburg of de Vlaamse gewestelijke omroepen vormt. De Vara, aldus de heer Broeksz, weert als die „lekkere, gezellige programmaatjes" bewust, omdat zij niet wenst mee te wer ken aan een vervlakking van het cultureel niveau, integendeel zij wenst dat door een evenwichtige afwisseling tussen in- en ontspanning haar opvoedende taak het best tot haar komt. „Het gaat ons om de aandacht van de luisteraar", aldus de heer Broeksz, „en PTT gaat dwars tegen dat streven in, wanneer zij juist in de voor avond, de beste tijd voor korte causerieën en klankbeelden, ons gaat beconcurreren met „gezellige plaatjes"." De heer Broeksz onthulde bij deze ge legenheid, dat de Vara er een index op na houdt, waarop ook Johnnie Jordaan en de Straatzangers zeer tot misnoegen van grote aantallen luisteraars, maar tot vreug de van de gramofoonplatenhandelaren, die juist daardoor er meer van verkopen en verder alle schone composities van het genre „Rode rozen", „Aan de muur van het oude kerkhof", „Paardenhoofdstel" en der gelijke voorkomen. De Vara is natuurlijk niet tegen lichte muziek haar programma's bewijzen het maar dan van een verantwoord ge halte. De Nederlandse productie aan lichte als een door de Vara uitgeschreven prijs vraag heeft bewezen. Er kwamen stapels composities binnen, maar er was maar weinig bij dat de toets der critiek kon door staan. Het droevige is vooral, dat de wel gekozen werkjes het bij het publiek niet deden. In het vlak van de strijd om een ver antwoorde productie aan lichte muziek ligt ook de controverse met de stichting „Onze Lichte Muziek", die een actie voert voor opvoering van het aandeel van de Neder landse lichte muziek in de aether en daar toe de Belgische en Luxemburgse pro gramma's aan de Nederlandse programma stellers ten voorbeeld stelt. In onze rubriek „Voor de microfoon" wezen wij er naar aanleiding van deze actie reeds op, dat de kwaliteit toch altijd nog belangrijker is dan de kwantiteit. In een propaganda geschrift van deze stichting wordt het overigens zo voorgesteld, alsof bepaalde personeelsleden van de Nederlandse Radio Unie er materieel belang bij hebben som mige werkjes te stimuleren en andere te weren. De heer Broeksz heeft gisteren meegedeeld, dat hij reeds in Juni aan de stichting „Onze Lichte Muziek" heeft ge vraagd hiervan met gegevens gestaafde voorbeelden te noemen, hetgeen de stich ting tot nu toe heeft nagelaten „wegens de vacanties". Voor het overige schijnt het allemaal pais en vree in de omroep. De heer Broeksz deelde mede, dat de Vara de totstandko ming van een regionale omroep in het Oosten zal toejuichen. Een zekere aan looptijd ten behoeve van de personeels- training en het peilen van de luisteraars behoeften is wel wenselijk. Voorts juicht de Vara de samenstelling van een advies raad voor de Regionale omroep Noord toe, liefst een grote raad met subraden voor de afzonderlijke provincies. De regionale om roep voor Limburg heeft een dergelijke raad reeds lang. Wat betreft de hierboven genoemde con troverse met de PTT willen wij erop wij zen, dat de draadomroep de Vara (en met haar de andere omroepverenigingen) door het geven van verzoekprogramma's a la Radio-Luxemburg het gemakkelijk heeft gemaakt in het oefenen van critiek. Wij hebben de heer Broeksz gevraagd of hij dan geen bezwaar zou hebben tegen bij voorbeeld symphonieconcerten via de draadomroep. Maar dat had hij natuurlijk ook: in feite vreest men in Hilversum de concurrentie van een „zesde" omroep. Nederland heeft Italië gevraagd om 1500 geschoolde metaalbewerkers, bouwvak- ai beiders, mijnwerkers en chauffeurs, heb ben regeringskringen te Rome medegedeeld. Een Nederlandse ambtenaar zal om streeks het einde van September te Rome aankomen om deze kwestie te bespreken met de ministeries van Buitenlandse Zaken en Landbouw en met de directies van arbeidsbeurzen in verschillende delen van het land. Nederland is bereid de reis van de arbei ders te betalen en stelt een premie bij aan komst in Nederland van 50 gulden per arbeider in het vooruitzicht. De Italianen die in Nederland gaan werken zullen profi teren van dezelfde sociale voorzieningen die gelden voor Nederlandse arbeiders en tussen 16.000 en 24.000 lires per maand naar huis mogen sturen. Waagstuk met schietstoel Majoor John S. Fifield, invlieger van de firma Martin-Baker die schietstoelen fa briceert, heeft een straalvliegtuig van het type Meteor vlak na de start per schiet stoel verlaten en landde daarna veilig per parachute. Hij was de eerste vlieger die dat waagstuk volbracht. Voordien waren proeven met poppen geslaagd. Fifield ver liet de tweepersoons Meteor toen deze juist los was gekomen en vlak boven de grond raasde. Zijn schietstoel schoot 25 meter de lucht in. Daarna daalde hij aan een parachute. De tweede piloot van het vliegtuig voerde later een geslaagde lan ding uit. (Van een redacteur De Vara hoopt in November haar dertigjarig bestaan te herdenken met enkele in artistiek opzicht bijzondere programma's. Zo werd aan Ed. Hoornik opdracht gegeven tot het schrijven van een luisterspel, dat op Woensdag 2 November zal worden uitgezonden. Gehoopt wordt bovendien, dat een cantate op teksten van Henriëtte Roland Holst en bestemd voor uitvoering door zogenaamd gebruiksorkest en koor, waartoe opdracht werd gegeven aan de compo nist Karei Mengelberg, nog zo tijdig gereed kan zijn, dat deze eveneens binnen het kader van de jubileumviering kan worden uitgezonden. Er staan voorts een paar openbare concerten op het programma, onder meer door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard van Beinum met de pianist Jean Antonietti als solist en een recital door Alexander Brailowski. Het hoogtepunt van de muziekuitzendingen wordt Woensdagavond 9 November bereikt, wanneer de opera „Faust" in concertvorm zal worden uitgezonden in een geheel Franse bezetting, met uitzondering natuurlijk van orkest en koor. Als solisten zijn geëngageerd Jacqueline Brumeau, Solange Michel, Georges Noré, Jean Borthayre en Georges Vaillant. Dirigent is de welbekende Albert Wolff. Opzienbarend nieuws behelsde de pers conferentie welke het bestuur van de Vara Maandagmiddag ter opening van het om- roepseizoen hield, niet. Het Varaprogram- ma verheugt zich al enige jaren in een algemene waardering en het was dus ook niet te verwachten, dat er ingrijpende wij zigingen in het schema zouden komen. De bekende trekpleisters komen weer terug: Familie Doorsnee, de Showboat, het Aether- forum en ,,'t Hangt aan de muur en tikt". Maar er zijn wel een paar opmerkelijke verschuivingen. Zo verhuist het Aetherfo- rum van de Maandagavond naar de Vrij dagavond om de veertien dagen. In de tus senliggende weken wordt „Hoor en we derhoor" toegepast: de commentaren van de luisteraars die het niet met de leden van het Aetherforum eens waren, zullen voor de microfoon komen en alsnog door het forum beantwoord. In de plaats van het Aetherforum komt nu ,,'t Hangt aan de muur en tikt" op de Maandagavond, om aldus in de Zaterdagse Showboat ruimte te laten voor een paar nieuwe spelletjes (ook „Dat wil ik niet meer horen" gaat verdwijnen, evenals het Betweterforum), waarbij het publiek wordt ingeschakeld en onder meer de rubriek „Floris en Flosje", een strip door Kees Stip, waarin alle per sonen tot leven zullen worden gebracht door Cruys Voorbergh. Tot de programma's, welke in de afge lopen zomer een succes bleken behoorde het Zondagmorgendivertissement „Weer of geen weer". Het zal daarom, aangepast aan het veranderde klimaat, worden voort gezet als „IJs en weder dienende". De Radiolympus verdwijnt na zoveel ja ren om plaats te maken voor een ander dis cussieprogramma onder leiding van Jaap Buys Jr., „Op de keper beschouwd", waar in maar één onderwerp per uitzending zal worden behandeld door een wisselend team van deskundigen. Voor de bejaarden zal het programma „Zestig minuten boven de zestig" elke Maandagmiddag uiteraard wanneer de Vara dan uitzendt worden gegeven. Daarna volgt de herhaling van een Woens dagavondluisterspel. De Showboatherha- lingén vallen voortaan op de Woensdag morgen. De jeugd maar ook tal van ouders zal het appreciëren, dat Benny Vreden te rugkeert met zijn liedjes over Barend Bluf. Er komt zelfs nog een rubriek bij, waarin allerlei verschijnselen uit de natuurwe tenschappen en de biologie op rijm en mu ziek gezet de kinderen „spelend doen le ren". Bij de luisterspelen blijven de vertaal de stukken, voornamelijk van Angelsaksi sche en Duitse auteurs, overwegen. Van Franse afkomst is alleen Pagnols' „Ma- rius". Evenzeer ontbreken Franse werken bij de serie „Meesterwerken uit de we reldlitteratuur", waarin overigens wel veel Nederlands répertoire is te vinden: Granida van Hooft, De Spaanse Braban der van Brederode en Schakels van Heyer- mans. Er zullen twee spelen van Hoornik wor den uitgezonden, waarvan het eerste, „De familieraad", geschreven werd ter ge legenheid van het VARA-jubileum en het emigratieprobleem van een sociaal oog punt uit behandelt en het andere „Langs een omweg" is getiteld. Dit laatste luister- ADVERTENTIE Aanvang cursus 13 September Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. ELZINGA, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. ADAM. Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. REYNEN, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. 41. Nadat de bezoeker had aangetoond, dat hij een ambtenaar in functie was, moesten Panda en Jolliepop hem wel bin nen laten. „Hier zijn uw X-hoeden", zei deze. „Men is verplicht ze te dragen, in gevolge het jongste besluit van de minis ter van Modezaken". Met tegenzin zetten zij de zonderlinge hoofddeksels op en be keken zich verbaasd in de spiegel. „Wat een lelijke dingen", riep Panda uit, „we lijken wel clowns!" Jolliepop sloot de ogen en rilde. „Is het waar?", vroeg hij met trillende stem, „zijn wij werkelijk VER PLICHT, om ons met deze gedrochtelijke wancreaties te ontsieren„Zeker", ant woordde de ambtenaar, „het zijn wette lijk voorgeschreven modellen, die door het ministerie van Modezaken aan de bur gerij worden verstrektgeheel gratis". „Vanzelfsprekend", zei Jolliepop. „Het zou ook inderdaad te ver gaan, indien men voor deze afzichtelijkeeh... dingen nog moest betalen ook". Maar de goede knecht maakte een luchtsprong van ont steltenis, toen de ambtenaar vervolgde: „Wel zal een hoeden-belasting worden ge heven. Deze bedraagt 100 per hoed en moet thans direct worden voldaan". „Wat?!", riep Panda, „maar dan kost elke hoed ons nog honderd gulden!" spel zal ook door de Belgische omroep worden uitgezonden. In de sector van de serieuze muziek treft de aankondiging van een belangrijk werk van Milhaud. Het wordt de eerste uitvoering in Nederland van het in 1947 gereed gekomen werk van deze Franse componist „Service sacré pour le samedi matin", een integrale zetting op muziek van de synagogale dienst. Het werk is voor gemengd koor, bariton, spreekstem en or kest of orgel. Het wordt in het Hebreeuws uitgevoerd, door het groot omroepkoor, Léon Combé, Wam Heskes en Albert de Klerk, die daartoe het Cavaillé-Coll-orgel in de Haarlemse Gemeentelijke Concert zaal zal bespelen. Verder maken wij nog melding van de voorgenomen uitzending van het oratorium „St. Antoine" van Sem Dresden. In de kamermuziek wordt een uitvoering geannonceerd van het kwintet voor gitaar en strijkkwartet van Castelnuovo-Tedesco met Andres Segovia als gitaarsolist. Het aantal instructieve muziekuitzendin gen bij de Vara altijd zeer talrijk wordt uitgebreid met een „Componisten portret" door Rutger Schoute op Zondag morgen. „Ad libitum" verhuist daartoe naar de Vrijdagmiddag. Verder komt er een serie Quatre-mains op Maandagmorgen, welke onder de titel „Voor de schooltijd" tot de beoefening van het vierhandig pia nospel wil opwekken. Op Vrijdagen komt ook een reeks „Zangers van deze tijd". Op de Zaterdagmiddagen tenslotte werden lessen voor blazers uit de harmonie- en fanfare-orkesten en voor leden van ama teur-zangkoren opgenomen. Bij zoveel ontwikkeling het gesproken woord (inclusief luisterspelen, sportuitzen- dingen, reportages en dergelijke) is nu al tot 40 van de beschikbare zendtijd op gelopen, hetgeen dan ook door programma directeur J. B. Broeksz als een verzadig gingspunt wordt gezien is er toch nog tijd overgebleven voor ontspanning en met name voor lichte muziek. Op dat terrein is er overigens weinig nieuws onder de zon. Er komen een paar nieuwe ensembles. Ver melden wij" nog, dat hét Blokkaclëprcgram- ma rond Hetty Blok op de Zondagavon den een opvolger krijgt "in een 'dergefijicë' serie nu om de acteur Kees Brusse. Het heet dan ook „Brussese kermis". ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88 De toneelspeler Henri Eerens is op 68- jarige leeftijd in het ziekenhuis Bronovo in Den Haag overleden. Eerens (pseudo niem), is de laatste zeven jaar verbonden geweest aan de Haagse Comedie. Hij heeft te Dortmund gestudeerd aan de Bühner Hochschule en kwam daarna naar Neder land. Hij heeft gespeeld bij verscheidene gezelschappen, onder meer dat van Eduard Verkade, bij wie hij rollen in stukken van Shakespeare vertolkte. (United Press) Een groep Russische bouwkundigen, onder wie de stadsarchi tect van Moskou, 1.1. Loveiko, is volgens radio Moskou vertrokken naar Nederland om bouwmethoden en de fabricage van bouwmaterialen te bestuderen. Onvoorwaardelijk. De meeste stakers in Chili zijn Maandag weer aan het werk gegaan. Er zullen pas onderhandelingen over de eisen der stakers geopend wor den als de normale toestand hersteld is. De vereniging van Chileense studenten heeft besloten tot een staking van 48 uur uit protest tegen de arrestatie van vakverenigingsleiders en een verhoging van de transporttarieven. Aangekomen. Koning Paul van Grieken land is met koningin Frederika voor een bezoek van acht dagen in Joegoslavië aangekomen. Dit is het eerste konink lijke bezoek aan het land sinds de oor log. President Tito bracht in 1954 een bezoek aan Griekenland. Zwermen. In de Harz (West-Duitsland) vliegen muggenzwermen rond ter hoog te van dertig meter, die een plaag voor mens en dier zijn. De zwermen zijn zo dicht, dat men de gangen van huizen, waar zij door openstaande deuren zijn binnengevlogen,' niet kan binnengaan. Grens. Een West-Berlijnse organisatie van automobilisten, heeft er op aangedron gen weer een maximumsnelheid voor motorvoertuigen vast te stellen daar dit er „waarschijnlijk toe zal bijdragen het aantal verkeersongelukken en de uit werking ervan te verminderen". In West-Berlijn zijn in de eerste vijf dagen van September dertien personen bij verkeersongelukken om het leven ge komen. Onjuist. De perschef van president Eisen hower, James Hagerty, heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering niet. voor nemens is buitenlandse maatschappijen uit te sluiten van de inschrijvingen op door de Amerikaanse regering aan te besteden werken in de Verenigde Sta ten. Hij deelde mede, dat berichten van deze strekking volkomen onjuist zijn. Weekend. Tot dusverre is een aantal van 253 doden geteld in verkeersongelukken tijdens het lange weekeinde in de Ver enigde Staten ter gelegenheid van Labor Day. Het totaal aantal slachtoffers van de algemene uittocht tijdens deze kleine vacantie stond gisteren op 318. Eerste hulp. De wereld-gezondheidsorgani satie (WHO) zal personeel opleiden voor het verlenen van „eerste hulp" aan slachtoffers van atoomstraling. Er wordt ook een studie gemaakt van de invloed van straling op de mens. Controversen. Sedert de reis van koning Boudewijn naar de Congo is in de Bel gische Congo en ook in België de wens naar voren gebracht een onder-koning te benoemen voor de Congo. Het Brus selse blad „Le Soir" tekent hierbij aan dat dit een diepgaande constitutionele studie noodzakelijk zou maken, die aan leiding zou geven tot allerlei contro versen. Ballingen. Volgens Hufvudstadbladet, het orgaan van de Zweedse minderheid in Finland, hebben de laatste presidenten van Estland en Letland, Konstantin Paets en Kalis Ulmanis, toestemming gekregen naar hun land terug te keren na een ballingschap van vijftien jaar in de Sovjet-Unie. De presidenten werden in 1940 gedeporteerd, kort na de bezet ting en inlijving van hun landen bij de Sovjet-Unie. Bezoek. Vijftien leden van het Belgische parlement, onder leiding van de socia listische voorzitter van de Tweede Ka mer Camille Huysmans, zijn in Moskou aangekomen voor een bezoek van drie weken aan Rusland. Het bezoek wordt gebracht op een uitnodiging van het Russische parlement (Opperste Sovjet). Vergaan. Zestien Japanse vissers zijn ver moedelijk omgekomen bij het vergaan van een vissersboot ten Noorden van het eiland Honsjoe. Wrakstukken van het schip, dat op 21 Augustus een SOS- signaal uitzond, zijn aangespoeld op het eiland Amoeri. Doodvonnissen. Acht leiders van een reli gieuze secte, Tsjoeng Tao, zijn door een rechtbank in de provincie Sjansi in Noord-China, ter dood veroordeeld. Zij zouden ondermijnende activiteit tegen de regering ontplooid hebben. De von nissen zijn twee maanden geleden ge veld. Betrekkingen. Bij de opening van de na- jaarsbeurs te Leipzig waaraan onderne mingen uit dertig landen, waarbij Ne derland, deelnemen, heeft de Oost-Duit se minister van Buitenlandse Handel Rau zich uitgesproken voor een hervat ting van de handelsbetrekkingen tussen de „Duitse Democratische Republiek" (DDR), en de Westelijke landen. Hij zeide dat dit mogelijk was, ook zonder dat de D.D.R. door de Westelijke landen is erkend. WIJ KENNEN in ons land natuurlijk allerlei scheve torens, die zich hals over kop op de omringende huizen, of in een grachtje schijnen te willen storten. Maar die torens geven aan hun dreiging nim mer gevolg en blijven scheef staan zonder daaraan verdere consequenties te verbin den. Het vermaarde land van de scheve to rens is echter niet Nederland met zijn slappe bodem, maar het veel minder drassige Italië. De pri- meur heeft in dit opzicht zeker de stad Bologna, waar in 1109 door Asinelli een scheve toren van 97 m. hoogte werd neer gezet, welk voorbeeld een jaar later door Garisenda werd gevolgd. Echter met dit ver schil dat Garisenda zijn toren slechts 42 m. hoog, maar veel schever bouwde. Bo vendien staan beide torens in een andere richting scheef, zodat hun verschillen nog geaccentueerd worden. De 97 m. hoge top van de Asinelli toren staat ongeveer 1 m. uit het lood, terwijl de toren van Garisen da op 42 m. hoogte al een uitslag van 2 m. te zien geeft. De naast elkaar geplaatste torens geven een beeld, dat méér door overmatig alcoholgebruik beïnvloed schijnt, dan door een gevoel voor harmonie van lijnen. Eerst veel later, n.l. in 1173 werd in Pisa met de bouw van de Campanille, of scheve toren, begonnen. Men had beslist niet het plan hier een centrum van toeristen te maken, want volgens de bouwplannen van de architect Bonannus uit Pisa en Wil helm von Innsbruck had de toren even recht moeten staan als ieder ander ge bouw dat zichzelf respecteert. De toren trok zich van de bouwplannen echter bit- "N ter weinig aan en begon al tijdens de bouw scheef te hangen. Dit heeft men trachten te verbeteren door de bovenste verdieping van de toren een méér verticale stand te geven, wat op een goede foto heel duidelijk waarneembaar is. Het heeft echter niet geholpen, want toen de bouw in 1350 was beëindigd, stond de top van de 54 m. hoge toren reeds een paar meter uit het lood, tengevolge van het feit dat de fundamen ten waren gebouwd op het nog weinig compacte aan- slibbingsgebied van de Arno. Tientallen jaren geleden heeft men al zware betonnen ondersteuningen ingebouwd, om te voorkomen dat de toren die jaarlijks 3 tot 5 millimeter verder overhelt, uiteindelijk zal instorten. Op het ogenblik is de uitslag ongeveer 4,28 m., zodat de toren een hoogst bedenkelijke indruk maakt. Toch is er voorlopig nog weinig gevaar, want de standvastigheid van scheve torens berust op een natuurkundige wet waarin we veel vertrouwen kunnen stellen. Die wet zegt ons n.l. dat zolang het zwaarte punt van een lichaam zich loodrecht bo ven het grondoppervlak bevindt, er geen gevaar voor omvallen bestaat. Valt de loodlijn, die we vanuit het zwaartepunt op de grond neerlaten, echter op de rand, of zelfs buiten het grondoppervlak van de toren, dan gaat hij kantelen en slaat om. O ja, wat zouden die koeienhuiden te betekenen hebben, waarop volgens de ver halen vele torens zijn gebouwd? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2