Veel belangwekkend nieuws op Utrechtse najaarsbeurs Golden Fiction IN DE WERELDPOLITIEK De sleutel tot de vrijheid Agenda voor Haarlem ARKA vraagt voor ambtenaren aandeel in de welvaart onze PLASTO WAVE Vijftig jaar geleden Hergroepering naar branches een grote verbetering Manoch beschuldigt mr Bouman in zaak-Schmidt Onder ons gezegd toch maar liever Huid Franse toeristen uit Rusland vertrokken ^Hoe is het ontstaan?^ Invoer sterker gestegen dan de uitvoer 3 Binnenzakradio's en dwergrecorders Fluistercampagne in Singapore Tinnen leger uit Amerika terug naar Duitsland Vragen over verhoging der P.T.T.-tarieven Kerkelijk Nieuws SM. „NVV moet eerste stap doen voor herstel samenwerking" BARON ZAKT DOOR BALC0N Verf met Dit woord: ROLLADE Vsi Tekort op handelsbalans meer dan een milliard Verdachten van moord op Nederlander aangehouden Zwarte zwaan van Kampen bij Oost-Flevoland gevonden SALON HOFFMANN Uit Haarlems Dagblad van 6 September 1905 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 Van een verslaggever) Een der prettigste verrassingen van de Utrechtse Najaarsbeurs, die vanmorgen haar deuren geopend heeft, is de bizonder overzichtelijke groepering van de geëxposeerde artikelen en producten. Moest de bezoeker vroeger als een razende Roeland door de diverse beursgebouwen en paviljoens rennen om in een dag alle stands van zijn gading te kunnen afwerken, nu heeft men in het Vredenburg-complex (in de Croeselaan-hallen is dat al langer het geval) een radicale hergroepering tot stand gebracht, op alle verdiepingen, waar men de exposanten nu veelal branche-gewijs bij elkaar gebracht heeft. Zo is bijvoorbeeld de hele parterre van de drie Vredenhof- gebouwen annex de aangebouwde Beatrix- en Irene-hallen ingeruimd voor de producenten van en de handel in huishoudelijke electrische apparaten, radio, televisie en aanverwanten, zodat belangstellenden in deze artikelen zelfs geentraptrede meer behoeven te beklimmen om een volledig overzicht te krijgen van wat er op dit gebied voor nieuws onder de zon is. Gisteren, bij een Tochtige voorbezichti- ginig, konden wij al constateren dat dit nieuws niet gering zal zijn, want hier ex poseren niet minder dan 215 firma's uit binnen- en buitenland met de nieuwste snufjes op het gebied van electrisch en electronisch comfort: radio- en t.v.-ont- vangers van Nederlandse, Belgische, Duit se, Engelse, Franse, Italiaanse, Zweedse en Amerikaanse makelij waaronder een in teressante „Hi Q" (voor high quality) -ap paratuur van Philips met aparte acoustische box-luidsprekers en „reflectoren" voor la ge en hoge tonen, die nu voor het eerst ook in huiskamer-uitvoering op de markt komt. Philips die een prachtige stand heeft op een enorme luchtbrug in de Beatrixhal, demon streert dit nieuwe radio-ontvangsysteem ter plaatse. De geluidskwaliteit van mu ziek is zo subliem dat een conventionele ontvanger daarnaast zo ongeveer als een aftands kristal-ontvangertje uit de oertijd van de radio klinkt. Verder zullen in het bijzonder de huis vrouwen in deze afdeling hun hart kunnen ophalen bij de aanblik van de honderden vernuftige mixers, ijskasten, schoonmaak- robots, strijk- en wasmachines, waarvan er enkele nu ook voorzien zijn van vol automatische wringers, waterverwarmers en centrifuges, zodat daarmee werkelijk een kind de was kan doen. Als toppunt van huishoudelijk comfort demonstreert men hier ook de nieuwste afwas-automatons en af val-vernietigers die in de Amerikaanse keukens al gemeengoed zijn, maar nog steeds te duur blijken voor een brede af zetmarkt in Europa. Speelgoed en byoux Twee groepen die op de Septemberbeurs altijd veel belangstelling trekken met het. oog op het komende „seizoen der feesten", zijn de speelgoedindustrie en de afdeling bijouterieën. De eerste, met 121 exposanten uit tien landen ook nu weer sterk verte genwoordigd, toont afgezien van wat kun stig electronisch speelgoed, weinig nouveau- té's, maar bij de bijouterieën, die op de eerste verdieping van het Vredenburg ge huisvest zijn, ziet men diverse nieuwe ma terialen en vormen, waarbij opvalt dat óók in de goedkope opsmuk de kitsch van weleer steeds meer plaats maakt voor een artistiek bevredigender vormgeving en afwerking. De groep kledingtextiel, confectie' en mode-artikelen in September altijd kleiner van omvang dan ter voorjaarsbeurs is naar de vierde en vijfde verdieping van het Vredenburg verhuisd en brengt evenals trouwens de afdeling woningtex tiel in het paviljoen woninginrichting, voor een groot deel producten uit nylon, orlon en andere kunststoffen, zoals bijvoorbeeld „echte Jacques Fath-dameskousen", die zó ragfijn zijn dat men ze nauwelijks kan zien. Het kan aan ons liggen maar wij vonden DJAKARTA (PIA) Maandag is voor het Landgerecht te Djakarta de behande ling van de zaak-Schmidt voortgezet met het horen van getuige Manoch. Hij vertelde dat hij in 1950 en 1951 had deelgenomen aan uitwerpen van bevoorrading uit vlieg tuigen van de Indonesische luchtmacht, de B.P.M., de Britse en de Amerikaanse am bassade. Zij werden verricht boven West- Java, in de omgeving van Tasikmalaja en boven Noord-Sumatra. In totaal geschiedde dit twaalf keer. Verder deelde hij mede, dat, terwijl hij in de gevangenis zat, Cohen van het Hoge Commissariaat hem aanried naar het bui tenland te vluchten en in Singapore bekend te maken, dat de getuigen-verklaringen in de zaken-Jungschhlaeger en Schmidt zeer zwak stonden. Dit moest een fluistercam pagne zijn, zo zei hij. Verdediger mr. Bou man zou gepoogd hebben, Manoch te be wegen zijn verklaringen in te trekken. Voorts zei Manoch, dat de leiding van de Nederlands Indische Guerilla Organisatie (NIGO) hem opdroeg een tijdbom onder het bureau van premier Ali Sastroamidjojo te plaatsen. Hij wist echter niet, waar het kantoor van de premier was. Manoch zei mede schuldig te zijn aan het werpen van een bom in de werkkamer van de minister van Justitie. Hij had twee medeplichtigen, die afkomstig waren van de Molukken, zo zei hij. DINSDAG 6 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afval lige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, voreten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „The Red-head and the Cow boy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw, 20 uur: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Dick van der Ven, piano. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vercailles, vorsten en vrou wen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „20.000 mij len onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „De witte droom", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cultura: Ned. Ver. van Soir. „Harmo- nia", 8 uur het een verademing tussen al deze uitstal lingen van vederlicht, doorzichtig en gla- zig-glanzend modetextiel een kleine stand te ontdekken, vol solide, zwaar-ruisende natuurzijde, geïmporteerd uit Japan en China. Het zwaartepunt van deze najaarsbeurs ligt vooral op het Vredenburg, waar de consumptie- en lichte verbruiksgoederen, die totaal ongeveer 29.000 vierkante meter beslaan, zijn samengebracht. Men vindt er, behalve de genoemde branches, als belang rijkste inzendingen de groepen uurwerken, kunstnijverheidsartikelen, lederwaren, luxe hout- en metaalwaren, glas, porselein en aardewerk cosmetica, voedings- en genot middelen en sportartikelen, vele met aar dige nieuwtjes, andere met uitgesproken rariteiten zoals ze op elke beurs in allerlei soorten en variaties te vinden zijn Om er enkelen te noemen: een tandenborstel met ingebouwd spiegeltje, waarmee de gebrui ker „ook de binnenkant van zijn tanden controleren kan", theelepels waarin echte foto's gemonteerd kunnen worden: „en wel zo dat lepel en foto één harmonisch geheel vormen dat bestand is tegen kokend water en levenslang gegarandeerd wordt". Dan een paarlencollier van plastic zonder draad („het is zeer gemakkelijk de parels uit el kaar te halen en weer in elkaar te zetten", schrijft de trotse fabrikant), een „zelfden kende wisselautomaat" die guldens voor kwartjes omruilt en die dus naast de cro- quetten-automaat goede diensten kan be wijzen, alsmede een apparaat dat, om de beschrijving van de fabrikant te citeren ,,'s winters warmte en 's zomers koelte geeft onder de naam Thermowind". Efficiency In de Bernhardhal aan de Croeselaan staat alles in het teken der bedrijfsrationa- lisatie. In deze hal is namelijk de efficien- cy-afdeling gehuisvest die dit jaar een op pervlakte van bijna 7000 m2 beslaat en een imposant overzicht geeft van alle mogelij ke kantoormachines, archief- en magazijn- inrichtingen, administratie-systemen en kantoor- en sch ooibehoeften, bijeenge bracht door 350 firma's uit dertien landen. Nieuw zijn hier o.m. een aantal nog een voudiger en goedkoper microfoto-repro ductie-apparaten en een verbeterde uitga ve van het carbonloze doorslagpapier, dat op de voorjaarsbeurs zijn debuut maakte, twee miniatuur taperecorders die als een fototoestel in een tasje meegedragen kun nen worden en nauwelijks zwaarder we gen, maar desondanks volgens de fabrikan ten, de WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse leger is er achter gekomen, dat de „National Gallery of Art" te Washington 423 van de 50.000 tinnen soldaatjes heeft die in 1945 uit een museum te Hersbruck (Duitsland) verdwenen. De autoriteiten hadden na vele navragen een verzoek aan president Eisenhower ge richt, om zijn medewerking te verlenen bij de opsporing van de verzameling, die sol daten uit de Germaanse tijd tot machine- geweerschutters uit de eerste wereldoorlog omvat. De verzameling was in 1945 door een Amerikaanse kapitein gevorderd en aan zijn superieuren overgedragen. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft de terugzending van alle 50.000 soldaatjes gelast als deze ge vonden worden. Belachelyk Een functionaris van de afdeling kunst en monumenten van het „State Depart ment" verklaarde, dat de soldaatjes waar schijnlijk verbeurd verklaard waren vol gens het demilitarisatie- en denazificatie- program, daar de soldaatjes de Duitse wa pens verheerlijkt zouden hebben. „Welbe schouwd is het echter belachelijk", zo voegde de functionaris er aan toe. Het Eerste Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (WD) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of de geruchten dat de PTT- tarieven verhoogd zullen worden juist zijn en zo ja, hoe een eventuele verhoging zich rijmt met de herhaaldelijk door de regering uitgesproken opvatting, dat er thans rust moet zijn op het gebied van lonen en prijzen. Ned. Herv. Kerk Berpepen te Wageningen (toez.) (vac. F. Offringa) P. J. v. Roon te Zierikzee; te Putten Jac. Vermaas te Bodegraven, die ook aangezocht is als zendingsdirector van de Geref. Zendingsbond; te Ouderkerk a. d. IJssel (2e maal) R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken Aangenomen naar Stad aan 't Haring vliet A. Trapman, cand. te Ottoland, die bedankte voor Dussen, Hijken, Fijnaart, Minnertsga, Kamërik en voor Vollenhove- Stad. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Aldergrave (Australië) P. Wuffraat te Barendrecht-Pernis. ADVERTENTIE VACANTIEHERINNERINGEN Zeilend op het IJselmeer Een gulden genieting voor 80 ct. Te Nijmegen is Maandag het driedaagse landelijke congres van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (ARKA) geopend. De voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, vroeg in zijn openingsrede de overheid met spoed alle mogelijke maatregelen te treffen, waardoor kan worden tegemoet gekomen aan het verlangen der ambtenaren een aandeel te krijgen in de huidige welvaart prestaties van hun grote broers van het Nederlandse volk. Hij zei voorts evenaren. De uiterst gevoelige ultra-micro foon die zo nodig als knoopsgatinsigne te dragen is, registreert muziek en gesproken woord tot op een afstand van vele meters. Een der dwerg-recorders die üitsluitend op batterijen werkt, zou zelfs 2»/2 uur muziek of 5 uur gesproken tekst kunnen opnemen, respectievelijk weergeven. Een ander nieuwtje in deze afdeling is een zakradio-ontvanger van 3,5x7,5x12,5 cm., dat inplaats van buisjes de nieuwe transistors bevat en waarmee men buiten het bereik van locale storingen niet slechts Hilversum maar ook vele Belgische mid dengolfzenders kan beluisteren. Het toe stelletje dat geleverd wordt in een leren „paraattas", heeft voorts inplaats van een bedrading een z.g. „printed circuit" het eerste voorbeeld van dit systeem in ons land. dat de ARKA hoopt in 1957 bij het 40-jarig bestaan 20.000 leden te tellen. Mr. Boot schonk ook aandacht aan de breuk met het N.V.V. Naar aanleiding van de door de heer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., geuite wens tot hernieuwde samenwerking in de Raad van Vakcentralen en in de Be- drijfsunie zei mr. Boot, dat hij van het N.V.V., dat de samenwerking verbrak, stap pen verwacht tot herstel van die samen werking. De positie der ambtenaren onderwierp mr. Boot aan een diepgaande beschouwing. Hij verwachtte nog een harde strijd, tot het peil der salarissen van overheidspersoneel gelijk is aan dat van de lonen in het par ticuliere bedrijf. De ARKA wenst ook een vrijere loonvorming. In Nederland zijn 100.000 geregistreerde vacatures in overheidsbedrijven. Dat cijfer geeft wel wat te denken, zei mr. Boot, die uitvoerig stilstond bij de pensioenregeling der ambtenaren. „De ARKA neemt in het bijzonder stelling tegen het onrecht, dat de ambtenaren bedreigt door de Aanpassings wet Pensioenwet 1922. Eenmaal verkregen rechten van de ambtenaren worden hier door aangetast. De ARKA beschouwt pen sioen als uitgesteld loon, dat niet ontnomen kan en mag worden. Zij verzet zich dan ook krachtig tegen deze aanpassingswet". Mr. Boot deelde mede dat een weten schappelijke commissie wordt ingesteld, welke historisch en sociologisch naar de oorzaken van de zijns inziens bestaande achterstand in de benoeming van R.K. ambtenaren zal zoeken. Ten slotte zei hij, dat de positie der ambtenaren in Neder land in een impasse is gekomen, en dat de ARKA terugzakt van organisatie van mede beheer en medzeggingschap tot strijdorga nisatie. „Bij de regering ligt hier grote verantwoordelijkheid. Zij heeft verzuimd, tijdig de maatregelen te treffen, welke een consequent en rechtvaardig modern per soneelsbeleid moeten waarborgen", aldus mr. Boot. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. drlngtdiep in Ull&lC&U de poriën door. doodt de ziek- tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Terwijl de glimlach op het eertijds zo wrevelige en grimmige gezicht van de Sovjet-Unie aanhoudt en steeds meer blijken van inschikkelijkheid die glimlach komen staven, blijkt van de zijde der satellieten voornamelijk van de belangrijkste: Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen geen tegemoetkomendheid of minzame goede wil. Hun volgzaamheid schijnt in dit geval verhinderd te worden door binnenlandse omstandigheden .Het kan zijn dat de greep der communistische regeringen op deze kleinere, eertijds min of meer Westelijk georiënteerde volken geen grote koers verandering kan verdragen zonder het gevaar te riskeren dat de macht aan het opgelegde regiem ontsnapt. Hiermee is de hachlijke positie der MENSEN in de satellietstaten nog eens geaccentueerd: zij winnen niets bij de vermindering der spanningen tussen Oost en West. Waar liggen thans hun winstmogelijkheden? Het heeft in de omstandigheden van de moderne tijd weinig zin meer, herinne ringen aan romantischer decennia te koes teren, waarin heldhaftige lieden onder drukten konden bevrijden met geweld. Bevrijdingsoorlogen vallen evenzeer on der het hoofdstuk der uit den tijd geraakte verschijnselen als aggressie-oorlogen. Wan neer men als vredelievend en nuchter- denkend mens vreugde voelt over het feit, dat de oorlog door zijn mechanische over- ontwikkeling zich zelf onmogelijk maakt als winstbelovend bedrijf kan men zon der inconsequent te zijn evenmin meer hopen op of drijven naar een bevrijdings oorlog. De mensen in de satellietstaten hebben wellicht nog hun verwachtingen op zulk een bevrijdingsoorlog gesteld, die hen zou moeten verlossen van het dictatoriale juk der communistische dwangregiems. Doch zij zullen daarbij dan toch moeten be denken, dat de oorlog een hersenloos mon ster is, dat geen onderscheid maakt tussen schuldige en onschuldige, onderdrukker en onderdrukten. De bevrijdingsoorlog zou over hun landen vallen als een dode lijke wolk van dood en verderf. De vrij heid die zij er van verwachten zou voor de meerderheid van hen de eeuwige vrij heid van de dood zijn en het voortbestaan van het bevrijde volk als natie zou zó problematisch worden afgezien nog van de afloop der vijandelijkheden dat alle speculaties, waarop de bevrijdingsactie oorspronkelijk gebaseerd was, zonder enige zin zouden zijn. Is het alternatief van dit alles dus, dat de onderdrukte volken aan hun lot moe ten worden overgelaten en alle hoop moe ten laten varen? Allerminst. Wanneer men stelt dat de bevrijdingsoorlog als middel onbruikbaar is geworden, volgt daar immers niet uit dat alle bevrijdingsacties van andere vorm achterwege zullen moeten blijven. In sommige Amerikaanse en Duitse kringen heeft men deze foutieve conse quentie wel getrokken en men gebruikt haar als argument tegen een verdere ver steviging der vriendschappelijke betrek kingen tussen Oost en West, terwijl men er ook nog de tamelijk oppervlakkige be schuldiging aan het adres der vriendschap bevorderaars aan vastknoopt, dat dezen verraad plegen tegenover de onderdrukte volken in het Oosten van Europa. Of deze redenering voortspruit uit edele doch domme verontwaardiging, dan wel uit kwaadwilligheid, is moeilijk uit te maken. Het staat echter vast dat zij on houdbaar is. Want hoe heldhaftig en edel het ook klinkt, aan te sporen tot een gewelddadige bevrijding der Oostelijke bezette gebieden, de werkelijkheid is dat de mensen die men op deze manier wil helpen veroor deeld zouden worden tot een inferno, dat zij zelfs in de zwaarste uren van hun hui dige onvrijheid niet hebben kunnen dromen. Welke mogelijkheden hun daarentegen bij een steeds verdergaande verzachting der tegenstellingen geboden worden, is niet bij benadering te schatten. Want be ëindiging van de koude oorlog betekent en kan niet anders betekenen dan een vergroting van de invloed der Westerse beschaving met al haar humanitaire en gerechtelijke opvattingen en praktijken op de in een stadium van verandering en ontwikkeling zijnde Oostelijke maat schappij. De vrijheid, die Aziatische volken hebben gewonnen na eeuwen van ontrechting onder koloniale systemen, is niet in de eerste plaats te danken aan geweld en op stand. Zij kan worden geschreven op het conto van een ontwikkelde, beschaafder geworden Westelijke gedachtenwereld, die tot het inzicht kwam dat vrijheid een al gemeen menselijk recht is. Wanneer tus sen Oost en West de vrees voor aggressie aan beide kanten taant en plaats maakt voor een begrip ten aanzien van de niet meer te vermijden samenwerking, zal de noodzaak van bufferstaten, veiligheids gordels en betonnen linies tussen de gren- zen langzamerhand verdwijnen. De vrij heid der Oostelijke satellietstaten ligt in een betere toekomst, een toekomst van sterker wordende universaliteit in de be trekkingen der mogendheden. De sleutel tot het geheim ener werke lijke vredelievendheid ligt ook voor de in dividuele mens in een consequente toepas sing der denkbeelden van de vrede. Voor de mogendheden is deze sleutel dezelfde. Zeker, sinds de ontwikkeling der dingen de vrede als het enige nuttige en toepas selijke eigenbelang aan de mogendheden heeft opgelegd. J. B. LENINGRAD (United Press). De eer ste na-oorlogse massa-excursie van bui tenlandse toeristen naar Rusland, georga niseerd door het Russische reisbureau Intoerist, eindigde Zondagavond, toen 761 Franse vacantiegangers zich te Leningrad inscheepten op het Poolse schip Batory terwijl het publiek op de kade de Mar seillaise zong. Het schip zal op 8 Septem ber in Le Havre arriveren. Allen in het gezelschap waren opgeto gen over hetgeen men gezien heeft gedu rende het verblijf van zes dagen in Mos kou en Leningrad. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De menigte bij het vertrek was kleiner dan bij aankomst, maar vele Leningraders verschenen met bloemen. Toen de loop plank werd ingehaald, zong iedereen de Marseillaise en een Russisch lied, waprin het heette: „we zeggen niet vaarwel, want we zullen je terug zien". ADVERTENTIE Onder geestdriftig kindergezang Van een speciale correspondent) Tijdens de jaarlijkse aubade op het slotplein van Kasteel Lama- rotte speelde zich een alleraar digst toneeltje af, dat weer eens duidelijk de sportieve geest van onze moderne jeugd in het licht stelt. Wat de oudste dorpsinwoner sinds jaar en dag had voor zien, gebeurde! Onder luid ge kraak bezweek het balcon van het eerbiedwaardige doch gam mele bouwwerk, dat sedert eeuwen de elementen had getart. En wel zelden toonde een edel man groter aanhankelijkheid aan de nalatenschap zijner Vaderen! Terwijl baron Lamarotte als rid der Zonder Vrees of Blaam (en nu ook Zonder Balcon) de dorps jeugd enigszins van uit de hoogte doch alleszins minzaam aanmoedigde tot verder vocaal vertier, werd een donderend „Lang zal hij leven in de gloria" aangeheven. Het familiespook, dat na afloop limonade serveerde, verzuimde niet enige morele munt uit het geval te slaan. „Kinderen- sprak Kees Knekel fijntjes, „Gij allen hebt nu gezien Wat Verveloosheid Ver mag. Laat deze lap sus van een Lama- rotte een leerzaam lesje zijn voor Uw hele latere leven. Gedenk te verven! lief", Er is voor het uit het Frans overge nomen woord rollade een goed Neder lands woord, dat evenwel zelden wordt gebruikt: rollende. Het is een opgerold stuk rundvlees, uit de lende gesneden, dat met een touwtje stevig bijeengebon den wordt. „Aaltje de Keukenmeid" een kookboek uit het begin der negen tiende eeuw leert ons dat een rollade zes tot tien dagen in de azijn moet lig gen voor ze gebraden wordt. De School meester rijmde: „Ook waren runder- mest en rollenden, voor de koei heur tijd nog onbekenden." De totale buitenlandse handel van Ne derland is in het eerste halfjaar 1955 ten opzichte van het overeenkomstig tijdvak van het vorige jaar met niet minder dan f 1.3 milliard of 14 pet. toegenomen. Aan gezien de invoer tijdens deze periode meer is gestegen dan de export van Neder landse producten, groeide het tekort op onze handelsbalans aan tot meer dan een milliard gulden. De hiermede gepaard gaande daling van het dekkingspecentage van invoer door uitvoer bleef echter door de sterke stijging van de totale omvang van onze internationale handel, binnen redelijke grenzen. Het daalde namelijk van 86 pet. in het eerste halfjaar 1954 tot 81 pet. in het afgelopen halfjaar. De achteruitgang in de positie van de Nederlandse handelsbalans was, naast een verhoudingsgewijs sterkere toeneming van het invoervolume ten opzichte van het volume van de uitvoer tevens toe te schrij ven aan een lichte verslechtering van de ruilvoet met het buitenland. Vergeleken met het tweede halfjaar van 1954 bleven de in- en uitvoer naar waarde vrijwel op hetzelfde peil. De stijging van de waarde van de in voer beliep ten opzichte van het eerste halfjaar 1954 17 pet. Wegens een beperkte prijsstijging nam de hoeveelheid met een lager percentage toe, namelijk 15 pet. Daar deze toeneming zich voornamelijk manifesteerde in de industriële sector, daalde het aandeel van de landbouwpro ducten in onze totale invoer van 23 tot 19 pet. De invoer uit Noord-Amerika nam toe, ten dele door vérgaande liberalisatie van de dollarinvoeren. Daartegenover trad een daling op bij de invoer uit Latijns-Amerika (met name Argentinië) en uit Indonesië. Het aandeel van West-Europa in onze invoer nam wederom toe, namelijk van ongeveer 54 tot 65 pet. Dit was vooral mogelijk door de belangrijke stijging van de invoer uit West-Duitsland met 27 pet. tegenover een uitbreiding van de totale in voer met 17 pet. De Nederlandse uitvoer gaf in het eer ste halfjaar 1955, vergeleken met het over eenkomstige tijdvak van 1954, zowel naar waarde als naar hoeveelheid een toene ming van ongeveer 10 pet. te zien. De uitvoer van landbouwproducten on derging hierbij echter slechts een geringe stijging. De uitvoer van vleesconserven naar de Verenigde Staten en van plantaar dige oliën naar West-Duitsland liep terug. De industriële uitvoer vertoonde daar entegen een verdere toeneming met onge veer 15 pet. Tot deze toeneming hebben vooral de hogere uitvoeren van aardolie producten, chemische producten, ijzer en staal en metaaleindproducten bijgedragen. DJAKARTA (P.I.A.) De Indonesische politie heeft twee personen aangehouden, die worden verdacht van de moord op de Nederlandse planter Kapitz in Zuid-Suma- tra. De heer Kapitz werd op 2 Juli om het leven gebracht en beroofd van rp 108.000, toen hij met een chauffeur van zijn onder neming geld overbracht van Telobetong naar Kedaten in de Zuidelijke Lampongs. De overval was volgens de regent van de Lampongs tevoren beraamd. Er zijn reeds bekentenissen afgelegd. De zwarte zwaan, die omstreeks Dinsdag 24 Augustus uit de Kamper plantsoenen verdween, is terecht. Wakers van de Zui derzeewerken troffen de vogel aan in het kanaal dat langs de nieuwe dijk van Oost- Flevoland loopt. De vogel zwom in de rich ting van Elburg. Met behulp van personeel van een aannemersbedrijf werd de vluchte ling gepakt. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel. Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 AMSTERDAM. Het nut der draad- looze telegraphie, waarvan aanvankelijk zoo hoog werd opgegeven, blijkt steeds meer aan grooten twijfel onderhevig te zijn. Het draadlooze station aan den Overtoom, bestemd voor het ontvangen van berichten uit Engeland, is thans reeds gesloten, omdat het telegramgeheim niet meer veilig blijkt te zijn. Iedereen die een beetje liefhebbert in de natuurkunde, kan een inrichting vervaardigen waar mede hij de seinen kan opvangen en daarmede staat wel vast dat draadlooze telegraphie, hoe mooi en vernuftig ook, voor de gewone practijk van het leven, voor het overbrengen van handels- en particuliere telegrammen ten eenenmale ongeschikt is. De exploitatie van draad looze stations moet onvermijdelijk op teleurstelling voor de ondernemers en de deelnemers uitloopen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5