Heftige anti-Griekse onlusten in twee Turkse steden Weerbericht Conferentie over Cyprus in Londen op dood spoor Opnieuw Franse versterkingen naar Marokko overgebracht Europese eenheidsmarkt is kernprobleem van integratie Watersnood in Voor-Indië maakte millioen en dakloos Haarlems Dagblad Winkels, woningen en consulaat verwoest Vrees voor onlusten op 12 September Conferentie van Noordwijk Het woord is aan oproep tot hulp Droog weer Brits aanbod Niet neef maar achterneef prins Bernhard vrijgelaten Spanning Inspectie is de spil in ontwapeningsgesprek Chinees als omkoper in Djakarta gearresteerd Nehroe eist vertrek uit India van Portugezen Aardverschuiving kostte tien Italianen het leven Hitte en branden Eden maakte vlucht met straalbommenwerper Weer rapport 70e JAARGANG No 51 Kennossierlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAABLEMSCHE COUHAWT 299e JAARGANG No 202 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 2731(17 ten name v. Haarl Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ISTANBUL (Reuter/AFP) Duizenden mensen met Turkse vlaggen en poi tretten van de voormalige president Kemal Ataturk hebben Dinsdagavond i m Istanbul honderden winkels en huizen van Grieken verwoest. De betogers riepen de naam van Ataturk en „Cyprus is Turks". De politie heeft krachtige veilig heidsmaatregelen genomen in de nabijheid van het Griekse consulaat en mili tairen zijn opgeroepen om de politie te helpen. Een officiële Turkse woord voerder heeft het publiek opgeroepen zijn kalmte te bewaren. Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat anti-Griekse demon stranten in de Turkse stad Izmir (Smyrna) het Griekse consulaat in brand hebben gestoken. Ook het Griekse paviljoen op de handelsbeurs in die stad onderging dat lot. Een Griekse vlag werd omlaag gehaald en verbrand. Verscheiden organisaties, waaronder het genootschap „Cyprus is Turks", hebben ge protesteerd tegen een bomaanslag te Salo- niki in de omgeving van het Turkse consu laatgebouw. De ruiten werden verbrijzeld, doch er vielen geen slachtoffers. Een Griekse regeringswoordvoerder heeft mee gedeeld, dat de aanslag niet èoor Grieken is gepleegd. Een commando-eenheid van 630 mariniers is van Malta op weg naar Cyprus, zo heeft een woordvoerder van de Britse admirali teit meegedeeld.Het vliegdekschip „Ocean" zal vermoedelijk Vrijdag met legermate- riaal naar het eiland vertrekken. De troe pen dienen ter versterking van de orde troepen op Cyprus, waar het verzet zich de laatste dagen weer heeft doen gelden. De jongste razzia heeft nog geen resultaten opgeleverd. Niemand werd gearresteerd. De Britse regering heeft zich bij monde van minister MacMillan tegenover Grie kenland en Turkije bereid verklaard, aan Cyprus een grondwet te geven, waardoor de half millioen inwoners van deze Britse kolonie een grote mate van zelfbestuur onder Britse souvereiniteit zou krijgen. MacMillan deed dit aanbod, toen de drie- mogendhedenconferentie te Londen na vorige week Vrijdag te zijn opgeschort, was hervat. Groot-Brittannië wil zijn souvereiniteit over het eiland handhaven, terwijl Grie kenland Cyprus, waar tachtig percent dei- bevolking van Griekse afkomst is, wil in lijven. Turkije heeft evenwel laten weten, dat Griekenland moet kiezen tussen het handhaven van deze eis of het bewaren van de vriendschap met Turkije. Groot-Brit- tannië heeft reeds twee maal aan Cyprus een ruime mate van zelfbestuur aange boden, doch beide keren in 1948 en in 1954 hebben de Griekse bewoners van het eiland dit afgewezen en aansluiting bij Griekenland geëist. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat de Britse voorstellen door de Griekse en Turkse ministers zullen worden verworpen. De Griekse minister, Stefano- Onder degenen, die in Berlijn door de Sowjet-Unie vrijgelaten zijn, bevindt zich een familielid van prins Bernhard. Het secretariaat van prins Bernhard maakt bekend, dat de naam van dit familie lid luidt Simon prins zur Lippe (niet Bies- terfeldHet is geen oom, doch een achter neef van prins Bernhard. De prins zur Lippe is of wordt niet naar Nederland vervoerd, doch is naar zijn familie in Erbach terug gekeerd. poelos zou de voorstellen afwijzen, omdat het recht van de Cyprioten om zich by Griekenland aan te sluiten niet wordt er kend, en de Turkse minister, Zorlu, omdat de gelijkheid der Turkse minderheid (100.000) met de Griekse Cyprioten (400.000) niet wordt gegarandeerd. Men verwacht daarom, dat de conferentie in de komende dagen zal eindigen. Turkse troepen en politie zijn vandaag in groten getale te Istanbul en Izmir op de been. In Athene en Saloniki is de Griekse politie gealarmeerd en zijn sterke wachten geplaatst voor de Turkse ambassade en consulaten, uit vrees voor tegen-betogin gen. De Griekse regering heeft de zaakge lastigde in Ankara opdracht gegeven, zo krachtig mogelijk te protesteren bij de Turkse regering. De gezinnen van alle Griekse officieren, die te Izmir zijn gedetacheerd bij het Zuid- Oost-Europese commando van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, worden naar Griekenland teruggebracht na de ont vangst van berichten, dat vijftien hoge Griekse officieren bij de NAVO zijn aan gevallen. De Griekse kerk in Izmir zou zijn geplunderd. Gebroken ikonen waren op straat gevonden. Een speciale koerier is met een rapport over de toestand naar koning Paul van Griekenland gezonden, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Joegoslavië. AFP meldt, dat onbekenden vandaag te Kyrenia (Cyprus) twee keer geschoten heb ben op een schildwacht voor het verblijf van de opperbevelhebber van de Britse luchtmacht in het Midden-Oosten, Sir Claude Pelly. De schildwacht werd niet geraakt. Volkomen veilige methode is evenwel niet te vinden NEW YORK (AFP/Reuter) De Britse afgevaardigde, Anthony Nutting, heeft bij de voortzetting van de ontwapeningsbe sprekingen op het hoofdkwartier van de UNO te New York verklaard, dat Groot- Brittannië de kwestie van het gebruik van atoomwapens ter verdediging tegen aggressie niet wil onderwerpen aan het vetorecht in de Veiligheidsraad. Nutting hield de Sovjet-afgevaardigde, Sobolev voor dat een doeltreffend stelsel van in ternationale controle een noodzakelijk onderdeel uitmaakt van iedere beperking der strijdkrachten of een verbod van atoomwapens. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen, zei dat inspectie de allesbeheersende kwestie is, die moet worden uitgewerkt. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn het er over eens, dat de geleerden der beide landen niet in staat zijn een volko men veilige inspectiemethode te vinden voor het uitbannen van atoomwapens. Nutting zei, dat Groot-Brittannië en Frankrijk een voorstel voor het peil van de strijdkrachten der vijf grote mogend heden hebben ingediend, dat gelijk was aan het plan, dat de Sovjet-Unie op 10 Mei naar voren heeft gebracht. Het Brits- Franse voorstel houdt als voorwaarde in, dat een doeltreffende internationale con trole tot stand komt. Stassen zei dat Washington voorbehoud maakt ten aanzien van al zijn eerder met betrekking tot ontwapening ingeno men standpunten, hangende het resultaat van een studie der inspectiemethoden. Dit besluit was genomen in het licht van de belangrijke wijzigingen in de moderne wapens en de middelen om die te gebrui ken. CASABLANCA (Reuter/AFP) De j lingen zullen aansluiten, waardoor de reeds Fransen blijven versterkingen in Marokko aanvoeren met het oog op het naderen van 12 September, de datum, welke zij zich hebben gesteld om tot een „nieuwe rege ling" van de Marokkaanse aangelegen heden te komen. Franse militairen en Marokkaanse militiemannen hebben in de inheemse wijken van Casablanca aanplak biljetten verwijderd, waarin werd opge wekt tot een algemene staking op de twaalfde, „indien de Franse regering haar beloften niet nakomt." Generaal Franchi. de militaire bevelhebber van Casablanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Sinds Zon dag zijn er vier Franse militairen aange vallen. Alle wachtposten moeten ten minste vijf man sterk zijn. De militairen moeten in de Arabische wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. De Fransen vrezen, dat Marokkaanse deserteurs zich mogelijk bij de opstande- Van onze Haagse redacteur) „De politieke en economische evolutie in Europa en de wereld vraagt, méér dan ooit, dat men alle krachten samenbundeld om het werk (de integratie van Europa) tot 'n goed einde te brengen." Dit is de belang rijkste zinsnede uit het, overigens weinig zeggende communiqué, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen gisteravond, na hun eendaagse ontmoeting in Noordwijk, hebben uitgegeven. De conferentie van Noordwijk heeft wei nig nieuwe gezichtspunten opgeleverd, maar dat lag ook niet in de lijn van de ver wachtingen. De ministers zijn gisteren in de eerste plaats bijeengekomen om een globaal beeld te verkrijgen van hetgeen de studiecommissie in Brussel tot dusverre op het pad der integratie heeft bereikt. De voorzitter van de studie-commissie, Paul Henri Spaak, heeft deze voorlopige stand van zaken in een uitvoerig exposé toege licht, zonder in allerlei détails af te dalen. Ofschoon de studiecommissie in de afge lopen maanden bergen werk heeft verzet, zijn de problemen, die aan de economische integratie vastzitten, toch zó omvangrijk gebleken, dat men het oorspronkelijke tijd schema heeft moeten loslaten. Vandaar, dat de ministers gisteren hebben besloten de termijn voor de indiening van het eindrap port van 1 October te verschuiven naar 1 December. Intussen heeft het werk van de studie commissie wel aan het licht gebracht dat het gehele complex van vraagstukken, dat thans aan de orde is, zich voornamelijk concentreert rondom de kwestie van de gemeenschappelijke markt, zoals minister Beyen na afloop van de conferentie op merkte: „Het probleem van de eenheids- markt is het kernprobleem, waartoe men alle overige problemen kan herleiden." Vooral de plaats van deze eenheidsmarkt tegenover de buitenwereld en de vraag welke (supranationale) bevoegdheden zij moet bezitten, staan hierbij op het eerste plan. Een andere vraag: hoever willen de Fransen gaan in hun economische samen werking? De Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, heeft zich hierover gisteren in zijn weinig zeggende rede niet uitgelaten, maar het is toch dui delijk dat juist de houding van Parijs straks de doorslaggevende betekenis kan zijn. Zullen de Fransen instemmen met een bescheiden opzet (beperkte tolunie) voor een voorlopige termijn van vijf jaar? De volgende ministersconferentie, die na de indiening van het eindrapport zal plaats vinden, zal hierop het antwoord kunnen geven. De Duitse Europa-politiek is gisteren eveneens onderwerp van gesprek geweest. De Duitse staatssecretaris, prof. dr. W. Hallstein, ontkende in zijn toespraak dat de Duitsers onder invloed van de minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Ehr- hard een andere koers zijn gaan varen. „Dit moet op een misverstand berusten," zei Hallstein, „de regering in Bonn is er, na de jongste ontwikkelingen op het wereldtoneel, meer dan ooit van overtuigd dat de Europese zaken op de oude voer moeten worden voortgezet." Dit is dan de zinsnede, die men enigszins gewijzigd in het slotcommuniqué kan terugvinden. niet onaanzienlijke hoeveelheid wapens, die de rebellen na de wanordelijkheden van 20 Augustus bemachtigden, nog groter zou worden. Op een markt nabij Marrakesj zijn vijf tien Joodse kooplieden door marlctbezoe- kers gewond. De toestand van drie hunner is ernstig. Nabij Casablanca hebben brand weerlieden de gehele dag door brandstich ting veroorzaakte branden bestreden. In Rabat is een einde gekomen aan het innemen van de wapens der Berber-stam men, die zich in de gebieden van Oued Zem, Boejad en Kenifra na strafmaatregelen, hadden overgegeven. Te Casablanca wonende Amerikaanse gezinnen zijn verhuisd naar de Amerikaan se luchtbasis te Noeaceur. De Franse auto riteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het vorderen, in geheel Marokko, van leeg staande woningen ten behoeve van Europeanen, die, als veiligheidsmaatregel, uit hun eigen huizen naar elders zijn over gebracht. Viervoudige moord Algerijnse rebellen hebben de vrouw en drie kinderen van een overwegwachter in het gebied van Philippeville vermoord. De overwegwachter kwam de autoriteiten waarschuwen. Bij verscheidene schermut selingen zijn in Algerije vijftien opstande lingen en wtee leden van de veiligheids krachten gedood. O nettigheid Zes leden van het bestuur van de Marok kaanse nationalistische partij Istiqlal heb ben in Rome geheime besprekingen ge voerd over de Marokkaanse crisis. Bou Abid, een advocaat uit Parijs en een dei- leiders van de Istiqlal, heeft verklaard, dat hij na de huidige conferentie naar Parijs zal gaan en daarna een bezoek zal brengen aan de verbannen sultan Ben Joessef in Madagascar. Allal El Fassi, secretaris-generaal van de Istiqlal, heeft in Caïro verklaard, niet naar Rome te zullen gaan omdat het geen nut heeft deel te nemen aan besprekingen over een nieuwe koers, die niet in overeen stemming is met het standpunt van de Istiqlal. Het vormen van een troonraad is een Franse zet, om onze sultan uit te ran geren. Ik wens niet, dat de Marokkaanse zaak, die draait om het verlenen van onaf hankelijkheid en souvereiniteit, wordt teruggebracht tot een louter invoeren van binnenlandse hervormingen in het huidige Franse protectoraat. Ik ben er zeker van dat Ben Joessef zelf ieder compromis van de hand zal wijzen, zei hij. In Frankrijk worden de tegenstanders van de voorgenomen nieuwe koers actiever. In de komende dagen zullen tegen de regering gekante conservatieve afgevaardigden zich op vergaderingen tegen deze Marokkaanse politiek uitspreken. Tachtig Algerijnen, die zijn gearresteerd omdat zij de Algerijnse opstandelingen zouden hebben gesteund met propaganda en het verzamelen van gelden in Parijs, zijn per vliegtuig naar Algerije overge bracht, waar zij ter beschikking' van de rechter van instructie gesteld zullen worden. Zoals wij bloemenmozaïeken maken in de bollenstreek, zo worden in Menton aan de Franse Rivièra met citroenen hele tableaux ontworpen, waarvan dit onderdeel een wel heel verrassende werking heeft. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Napoleon Bonaparte: De vrijheid mag slechts één wa pen voeren om zich te doen gel den: dat wapen heet Vrijheid. DJAKARTA (P.I.A.) De Indonesische militaire politie heeft een Chinees gearres teerd, die haar trachtte om te kopen, ten einde arrestanten vrij te krijgen, wier zaak verband houdt met de ontdekking van smokkelgoederen ter waarde van tien mil lioen rupiah op de „Tjiluwah". De Chinees zou. gepakt zijn op het ogenblik, dat hij driehonderdduizend rupiahs overhandigde aan een officier van de militaire politie, die zijn supérieuren reeds had gewaarschuwd. In Banjuwangi zijn een lid van de regent- schapsraad en twee zakenlieden gearres teerd bij een onderzoek naar corruptie. In Pati is het hoofd dienst voor de industrie van bed gelicht. In Surabaja is huiszoeking verricht bij een bekend zakenman. Reeds verscheidene dagen heeft men op het vliegveld van Djakarta uitgezien naar de oud-minister van Economische Zaken, Iskaq, die uit Singapore werd verwacht. Volgens berichten uit Singapore heeft hij daar een verblijfsvergunning voor veertien dagen. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Iskaq was door het Indonesische parket verzocht terug te keren voor het geven van inlichtingen. (U.P.) Zijn papieren vermeldden de naam en het adres van een Chinese impor teur, bij wie hij zijn intrek zal nemen. De importeur zei dat Iskaq verblijf hield in een hotel, maar dat hij geen verdere inlich tingen kon verschaffen. Zelfs als de bevolking van Goa het niet zou wensen NIEUW DELHI (Reuter/APP) Premier Nehroe van India heeft bij het debat in de Indische Senaat over de buitenlandse politiek over de kwestie-Goa gezegd: „Zelfs al zouden de bewoners van Goa zulks wensen, wij zullen de aanwezigheid in India van welke buitenlandse mogend heid ook niet dulden". De kwestie-Goa dient volgens Nehroe in twee stadia ge regeld te worden: Eerst moeten de Por tugezen Goa verlaten en daarna moeten de Goanezen uitmaken, of zij zich bij de Unie van India willen aansluiten. Nehroe zeide niet te wensen, dat het gezag van India aan de Goanezen tegen hun wil opgedrongen wordt. Van ingrij pen van de politie of het leger ter force ring van een oplossing voor de kwestie- Goa kan geen sprake zijn en individuele of massale demonstraties voor overdracht van Goa aan India zijn ongewenst. Nehroe liet doorschemeren dat op nationaal en internationaal plan gewerkt wordt aan een oplossing. De economische sancties tegen Goa die al enige tijd van toepas sing zijn gaan geleidelijk meer effect sorteren, zo zei hij. Van de zijde der oppositie werd de po litiek ten aanzien van Goa gehekeld. Nehroe zeide nog er niet aan te twij felen, dat Goa Indiaas gebied zal wor den, omdat de bevolking zulks wenst en niet omdat India haar er toe drijft. India zal zich aan vreedzame midde len houden. Economische en ook interna tionale krachten zijn volgens Nehroe aan het werk om een oplossing te bespoedi- gen. Actie Bhupesh Gupta, leider van de com munistische fractie, zeide voorstander te zijn van een ultimatum aan Portugal. Daarna diende India het recht te nemen tot vrijheid van actie, met inbegrip van de vrijheid tot het voeren van een „politiële actie". De Raad van Staten (Senaat) heeft met grote meerderheid de buitenlandse poli tiek van de regering-Nehroe goedge keurd. Verbod Het bestuur van Bombay heeft verboden, dat Indiase „satyagrahi's" (mensen van het geweldloze verzet) het Portugese gebied van Goa en Damao betreden. De politie aan de 280 kilometer lange grens kreeg last groepen of individuele betogers uit India tegen te houden, aldus is in ambtelijke kringen te Bombay vernomen. Naar ver luidt heeft de Indiase staat Saurasjtra, aan de Noord-Westkust, een dergelijk verbod afgekondigd met betrekking tot de kleine Portugese nederzetting Dioe. TAGLIACOZZO (United Press) De wolkbreuk, die het dorp San Sebastiano in de Abruzzen teisterde heeft aan tien mensen het leven gekost. De reddings ploegen werken onvermoeid om het dorp van een millioen kubieke meter modder en puin te bevrijden. Aan het opruimings- werk nemen vier brandweerploegen uit Rome, plus honderden politiemannen en vrijwilligers deel. De dorpen Tagliacozzo en Avezzano tellen vijftig gewonden en zeshonderd daklozen. Veertig woningen zijn verwoest en meer dan honderd zwaar gehavend. Politiebrigades maken met dynamiet de versperde wegen vrij. Tonnen rotsblokken en aarde, die van de hellingen der Abruzzen naar beneden rollen na een uur van tro pische regenval moeten nog verwijderd worden. De reddingsploegen hebben assi stentie gekregen van de dorpsbewoners, die zich beschikbaar stelden nadat zij hun gezinnen in de scholen van naburige dorpen hadden ondergebracht. De catastrophale overstroming in Oost- India en Oost-Pakistan heeft 45 millioen mensen van hun woning beroofd. De liga van Rode-Kruisorganisaties in Zwitserland heeft een dringend beroep op de wereld gedaan om hulp te zenden voor de slachtoffers in India en Pakistan. Dr. Frangois Daubenton gedelegeerde van de liga, is naar Genève teruggekeerd na zestien dagen in de overstroomde ge bieden te hebben vertoefd. Hij noemde de overstromingen „de ernstigste uit de ge schiedenis van Azië". Hij raamde het aan tal daklozen op 45 millioen. Tot nu toe heb ben 30 landen geantwoord op de oproep om hulp, die 23 Augustus de wereld in ging. Totnutoe is, naar hij verklaarde voor een waarde van 25.000 dollar aan kleding, beddengoed en medicamenten bijeenge bracht. Volgens berichten van de gouverneurs van Bengalen en Orissa zijn 150 personen door het kolkende water van de Mahanadi meegesleurd toen te Dalai Ghai een dijk bezweek. Honderden anderen konden zich bijtijds op enige hoger gelegen punten en in bomen in veiligheid stellen. De gou- verneuers hebben dringend om hulp ver zocht om de vele in levensgevaar verke rende personen te redden. Later werd gemeld dat tengevolge van het bezwijken van de dijk te Dalai Ghai 400 dorpen onder water zijn komen te staan, waardoor 200.000 personen gedwon gen werden hun woningen te ontruimen. SACRAMENTO (United Press) Door een nu reeds zeven dagen durende hitte golf in Californië, welke tenminste 60 do den heeft geëist, zijn felle bosbranden ont staan, waardoor alleen al 25000 m2 maag delijk bos en grasland een zwartgeblakerde woestijn is geworden. De bosbranden, die men voor een groot deel niet meer meester is, plaatsen zich nu snel voort in de richting van de „General Grant Redwood Grove". In het nationale Sequoia-park ten Oosten van Fresno. De „General Grant" is op een na de grootste en de oudste boom ter wereld. Naar schat ting is deze boom, een Sequoia, 5000 jaar oud. Het park bevat vele van deze ontzag lijke woudreuzen, die een hoogte van meer dan 100 meter kunnen bereiken. Dit Sequoia-oerbos werd pas in het midden van de vorige eeuw ontdekt en is van grote waarde voor de wetenschap geweest. 17.000 vrijwilligers en brandweerlieden zijn onvermoeid bezig het steeds opdrin gende vuur een halt toe te roepen. De toestand in Los Angeles is vrijwel on houdbaar geworden nu bij de grote hitte van de afgelopen zeven dagen ook nog een verstikkende „smog" een combinatie van smoke (rook) en fog (mist) is ge- FARNBOROUGH (United Press). Pre mier Eden verwisselde gisteren zijn ver trouwde deukhoed voor een vlieghelm om een vlucht te maken in een van de nieuw ste Britse straalbommenwerpers. „Geen rollers alsjeblieft", zei Sir Anthony tot „wing commander" Roland Falk, toen hij zijn plaats in de viermotorige Vulcan- bommenwerper met „delta-vleugel" in nam. Eden nam de uitnodiging voor de vlucht aan, toen hij de luchtvaartshow van Farnborough bezocht. De vlucht ging naar het vliegveld Blackbush, zestig kilo meter ten Westen van Londen, vanwaar Eden met een helicopter naar zijn land goed Chequers terugvloog. Eden is de eer ste Britse premier die een vlucht in een straalvliegtuig heeft gemaakt. Gedurende enkele minuten heeft hij boven Zuid-En- geland de stuurknuppel zelf gehanteerd. komen. Alleen al in deze stad zijn naar officieel is medegedeeld tenminste 60 men sen direct of indirect door de hittegolf om het leven gekomen. MEXICO CITY (United Press) Leden van reddingsbrigades in roeiboten en op vlotten waren vannacht nog steeds bezig slachtoffers van de overstromingen, die een toevlucht in boomtoppen hadden gezocht, naar veiliger oorden over te brengen. Naar schatting zijn 60.000 mensen door de over stromingen dakloos gemaakt. Men vreest, dat zich nog veel doden be vinden in de huizen, die geheel onder water zijn komen te staan. Tot dusverre heeft men slechts negen lijken kunnen bergen, maar er is nog geen officieel dodencijfer vastgesteld. Het KNMI deelt mede: Een storing in de hogere luchtlagen, veroorzaakte vandaag hoofdzakelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land nog vrij veel bewolking, waaruit hier en daar wat regen viel. Intussen heeft zich bov,en Engeland een hogedrukgebied gevormd, dat zich in de richting van de Oostzee verplaatst en daarbij nog in betekenis toeneemt. Het weer in ons land zal steeds meer onder invloed van dit hogedrukgebied komen. Men mag droog weer en overdag zonnige perioden verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c ■Ó+2 -O'S c g ca 2d ei toestand r t; t-. u jrf gj g EÜ r. *zS Stockholm zwaar bew. NW 2 23 0 Oslo zwaar bew. N 2 20 0 Kopenhagen nevel ONO 2 20 0 Amsterdam licht bew. N 2 20 0 Londen nevel windstil 20 0 Luxemburg zwaar bew. NNO 2 18 0,1 Parijs nevel NNO 2 23 0 Bordeaux zwaar bew. NO 1 24 0 Grenoble licht bew. windstil 25 0 Nice zwaar bew. NW 5 27 0 Genève nevel ZW 1 24 0 Zürich nevel NNW 4 21 19 Locarno zwaar bew. ONO 2 26 1 Berlijn nevel windstil 21 0 Frankfort nevel windstil 21 0,4 München zwaar bew. windstil 20 9 Wenen half bew. W 25 3 Innsbruck regen O 19 22 Rome licht bew. zo 3 Ajaccio zwaar bew. ONO 3 27 0 Mallorca licht bew. NNW 3 29 0 Neerslag laatste 24 uur. raccoooooccococ PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht plaatselijk mist, morgen overdag zonnige perioden met dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. 8 September Zon op 6.03 uur, onder 19.16 uur. Maan op 21.54 uur, onder 13.53 uur. Maanstanden 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 September Hoog water: 6.36 en 18.59 uur. Laag water: 2.24 en 14.37 uur. Donderdag 8 September Hoog water: 7.19 en 19.43 uur. Laag water: 3.04 en 15.17 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1