In zijn huidige vorm mag de werkput niet naar zee PANDA EN DE MODE-MEESTER Manoch gaf met opzet onjuiste verklaringen in zaak-Schmidt Wereldnieuws Justitie zal uitvaren verhinderen U Op verzoek van mede-arrestanten om de verhoren in de war te sturen Jeugdappèl in het Rijkenspark TccU ió Uet zo J 2 Om het goud van de „Retiate" Prof. R. A. J. van Lier Vergissing in apotheek Wereldcongres van anaesthesisten Laatste week der K.W.F.-postzegels Jee, riUftKto oejjotejou mij! DAMESPULLOVERS VESTEN De radio geeft Donderdag J. B. MEENK'8 Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg! Twee jaar voor verduistering van 33.000 Blauwkapel-zaak voor het gerechtshof Voorkom en bins die znnrbrand op de maag. Met Rennies. Bezinning op een voorbereiding van winterwerk Dr. W. H. Levend overleden Verzending zeepost V.. KOEIEN- HUIDEN O ENS DAG 7 SEPTEMBER 1955 dat de toren beslist niet stevig gefundeerd staat, wanneer hij tot op de zeebodem is (Van een verslaggever) Naar wü vernemen kan het thans als uitgesloten worden geacht, dat de bergings toren van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" U.A., die bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal wordt gereed gemaakt voor de reis naar het wrak van de Duitse stomer ten Noordwesten van Den Helder om het goud te ber gen, in zijn tegenwoordige vorm zal uitvaren. De Arbeidsinspectie en Rijkswater staat hebben enige maanden geleden aan de heer Visser kenbaar gemaakt, welke verbeteringen aan de werkput moesten worden getroffen. Weliswaar is de heer Visser met de firma Genius uit IJmuiden aan het werk geslagen, maar de verbeteringen zijn beperkt gebleven tot het verstevigen van de bodem van de werkkamer en het stutten met stalen balken van de vloer van de ballasttanks. Vandaag brengen per sonen van de arbeidsinspectie uit Haarlem en de Rijkswaterstaat een bezoek aan de put om te controleren of aan de gestelde eisen is voldaan. Daar hiervan geen sprake is, is te melden, dat de Minister van Justitie in overleg met zijn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat aan de hand van het door Arbeidsinpectie en Rijkswaterstaat uit te brengen rapport, opdracht zal geven te verhinderen dat de toren zal uitvaren. Men staat op het standpunt, aldus onze ter van 18 meter, zodat ^het gevolg^ zal^ zijn, informaties, dat de heer Visser en zijn vereniging de theoretische kans hebben gehad de toren te verbeteren. In de te genwoordige vorm kunnen deze verbete ringen niet voldoende worden geacht; er zouden bij het werk mensenlevens verlo ren gaan. 12 September: gereed De heer Visser heeft als datum van uit varen Maandag 12 September gesteld maar Bureau Wijsmuller N.V. te IJmui den gaf ons vanmorgen te kennen dat nog niet om sleepboten is verzocht. De datum van 12 September, die door „Het Vrije Volk" is genoemd, moet dan ook worden gezien als het tijdstip waarop de toren door de firma Genius aan de heer Visser wordt opgeleverd. De door de heer Visser nodig geachte verbeteringen zullen dan zijn aangebracht. Onder drijfzand Voorts vernemen wij, dat thans vast staat, dat het wTak van de „Renate Leon hardt" onder drijfzand ligt. Men heeft de zer dagen proeven genomen door een buis in de zeebodem boven het wrak te steken. Twaalf maal is de buis naar beneden ge gaan en twaalf maal is ze blank, geheel schoon boven water gekomen. Voor de deskundigen, die bij deze proeven de lei ding hadden, geeft dit als enige conclusie: drijfzand, waarop en waarin niet is te werken. Heuvel boven wrak De deskundigen hebben vastgesteld dat boven het wrak geen vlakke zeebodem ligt. Er is een heuvel met een diameter van on geveer twaalf meter boven het wrak, die een hoogte heeft van ongeveer één meter. De toren heeft een bodem met een diame- Prof. dr. R. A. J. van Lier, directeur van het planbureau-Nederland voor Suri name, zal aan het eind van dit jaar aftre den. Het ligt in het voornemen der Suri naamse regering, prof. Van Lier te benoe men tot adviseur van de Surinaamse re gering voor het vervullen van specifieke taken, die in Nederland ten behoeve van Suriname kunnen worden verricht. Prof .van Lier blijft hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij empirische sociologie en sociografie zal doceren. Aan de universiteit te Leiden zal hij tevens zijn colleges in sociologie en cultuurkunde van Suriname en de Ne derlandse Antillen voortzetten. Door een vergissing van een apothekers assistente is een 39-jarige Amsterdamse vrouw vijf weken in een ziekenhuis ver pleegd, nadat zij van een drankje een eet lepel had ingenomen. In de apotheek, waar het drankje volgens de gegevens van het doktersrecept was bereid, was in de drank een schadelijke vloeistof gemengd. De 48-jarige apothekers-assistente C. J. R. had zich thans voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden. Zij verklaar de dat het drankje niet dadelijk klaarge maakt kon worden, omdat men daarvoor een preparaat van de fabriek moest laten komen. Er werd „diaethylendiamine" besteld en de volgende dag kwam een flesje, dat vol gens het etiket „diaethylaminum" bevatte. De apothekers-assistente zei gedacht te hebben, dat dit een afkorting was. Het t-, - fo hohHon nn- drankje was klaar gemaakt door een jon- derade'bodem van de toren het zand weg te f assistente volgens de aanwijzingen van de verdachte. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat er twee fouten zijn gemaakt: ADVERTENTIE HET EULAN V I ETIKET \DE GA GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EULAN voor mofechte behandeling von wol en onder» dierli|ke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van tientallen joren op zijn deugdelijkheid beproefd. vreten en de toren te ondermijnen. Hier door zou hij kapseizen. Tenslotte vernemen we, dat de heer Vis ser ook niet de zienswijze wil delen om twaalf in plaats van vier ankers te ge bruiken. Een gebruik van vier ankers moet beslist als onvoldoende worden aangeno men. ten eerste door de fabriek en ten tweede door de verdachte, die verzuimd heeft de inhoud van het flesje te controleren. De officier eiste een boete van f 100. De rechtbank zal op 20 September uit spraak doen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in de Ridderzaal in Den Haag het wereldcongres van anaesthesisten ge opend met een toespraak, waarin hij on der meer zei, dat de betekenis van de anaesthesiologie in de komende jaren steeds meer naar voren zal komen, waar door de mens steeds meer in staat zal zijn om door de toepassing van wetenschap en techniek zijn eigen bestaan en levens kansen te verbeteren. De kans bestaat, dat de mens zelf steeds meer tot een object wordt, dat technisch en wetenschappelijk beoordeeld en behandeld wordt. Het legt daardoor op de schouders van hen, die de methoden kennen en beheersen, een steeds grotere verantwoordelijkheid. De moderne anaesthesist weet echter, dat het beheersen van de wetenschap en de tech niek alleen niet voldoende is. Elke anaesthesie moet aangepast worden aan de persoonlijke gesteldheid van 't lichaam en de psyche van de individuele patiënt. Daarom moet de anaesthesist zich verdie pen in de gesteldheid van de patiënt en dit betekent, dat het menselijke element in de verhouding arts-patiënt gelukkig niet verloren behoeft te gaan en het we zen van de geneeskunst, het helpen van de zieke mens, behouden blijft, zo zei mi nister Suurhoff, die tenslotte verklaarde dat de regering het als een grote eer be schouwt dat Nederland gastvrijheid mag bieden aan dit wereldcongres. ADVERTENTIE De bijzondere postzegels, uitgegeven ten bate der kankerbestrijding, zijn slechts vier weken verkrijgbaar. De laatste week van verkoop is thans ingegaan, met Za terdag 10 September als einddatum. De serie bestaat uit vijf waarden. De voorstelling, die voor aïle waarden de zelfde is, geeft als hoofdmotief een micro scoop te zien. Voor de frankering zijn de zegels geldig tot en met 31 Recember 1956. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest en solist. 11.45 Vraaggesprek. 12,00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Dartmoor, hoorspel. 14.25 Platen. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Herinneringen aan Oud Am sterdam. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: De Marine luchtvaartdienst in de ontwikkeling van Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Amuse mentsmuziek. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Actualiteiten. 19.15 Theaterorkest. 19.45 Discussie. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 20.50 Maria Stuart, hoorspel. 22.25 Orgel. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30^-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Strijkkwartet. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 24 uur tot uw dienst, klankbeeld. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.50 Kent gij het land, der zee ont rukt, causerie. 21.10 Koorzang. 21.35 Leger des Heils-orkest. 22.10 Periodiekenparade. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Rond om de kachel, causerie. 20.55 Filmprogram ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Koorconcert. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 10.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Die Walküre, opera (le acte). 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 rn.) Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel en radicaal Verdreven door Meenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! GENEESMIDDELEN EËI Twee jaar gevangenisstraf heeft de Utrechtse rechtbank de 49-jarige schade- expert mr. F. D. van B. uit Zeist opge legd, die beschuldigd was van verduiste ring van ongeveer f 33.000.—. De verdachte had in de jaren 1952/'54 vorderingen geïnd voor cliënten maar gel den voor zichzelf gehouden om zijn vele schulden te betalen. Bovendien was hij opgetreden als curator in faillissementen, hetgeen moeilijkheden opleverde toen de justitie er achter kwam, dat de verdach te de hem in beheer gegeven gelden niet van zijn eigen financiën gescheiden hield en de uitkering van crediteuren niet vlot te. Op deze wijze werd een bedrag van on geveer twintig mille aan belanghebben den onttrokken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de behandeling voortgezet van de zaak-Blauw kapel, waarin één van de twee verdachten hoger beroep had aangetekend. Hij is de 37-jarige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt, die door de rechtbank te Utrecht tot vier jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstelling van de regering werd veroordeeld. Zijn mede-verdachte, een 35-jarige ex-SS'er uit Zeist heeft in zijn vonnis van twee jaar en terbeschik kingstelling berust. De beide mannen hadden twee jaar ge leden een plan beraamd om een 54-jarige dame, voor wie zij eerst een levensverze kering zouden afsluiten, van het leven te beroven door middel van een treinontspo ring bij Blauwkapel. De rails zouden ter plaatse worden losgeschroefd en de trein zou dan tegen een seinhuisje botsen, waar in de vrouw aanwezig zou zijn. Het plan lekte uit, omdat een man, aan wie zij verzochten de rails los te schroe ven, de spoorwegrecherche waarschuwde. Over de verzekeringsagent was thans een tweede psychiatrisch rapport uitgebracht. Prof. Baan uit Utrecht kwam daarin tot de conclusie, dat de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De psychiater be twijfelde of hij inderdaad de bedoeling heeft gehad het ingewikkelde en riskante plan werkelijk uit te voeren. De procureur-generaal eiste bevestiging van het reohtbankvonnis. Het hof zal op 20 September uitspraak doen. DJAKARTA, 6/9 (P.I.A.) Tijdens de voortgezette behandeling van de za&k- Schmidt voor het Landgerecht te Djakarta heeft getuige Manoch verklaard dat hij slechts eenmaal een rechtstreekse opdracht van Schmidt had gekregen, namelijk om te infiltreren in het parket. Verdachte noemt de verklaring van getuige van het begin tot het einde onbetrouwbaar en noemt ge tuige zelf een goed gedresseerde papegaai. De officier van justitie heeft in de voor gaande zittingen zelf de tegenstrijdigheid van getuiges verklaringen kunnen consta teren. Over een verklaring van getuige, dat Schmidt hem 1500 rupiah voor een geheime brief zou hebben gegeven zegt verdachte, dat het geen geheime brief was, doch een brief, die niet eens gesloten was. Ten aan zien van een andere verklaring van Ma noch, dat getuige honderd kilo goud zou hebben overgedragen aan de plaatsvervan ger van Pereira (van de Nederlandse mili taire missie), merkt verdachte op, dat men een waarde van omstreeks zestig mil- lioen niet zo maar overhandigt. Verdachte zegt Manoch slechts te hebben ontmoet in openbare gelegenheden, zoals hotels. Hij ontkent, zoals Manoch zei, veelvuldig alleen in een auto gereden te hebben. Vele zijner vrienden kunnen dit bevestigen. Schmidt vraagt verder de rechter alle processen- verbaal over de arrestanten, die intussen weer zijn vrijgelaten, bij de stukken te voegen in het belang van zijn verdediging. Op een vraag aan Manoch over een ver klaring, als zou de officier van Justitie zelf in de Nederlands-Indische Guerilla-Orga- nisatie zijn geweest, zegt Manoch dat hij dit mogelijk gezegd heeft, maar hij herin nert zich dit niet meer. Hij erkent ver scheidene onjuiste verklaringen opzettelijk te hebben afgelegd, teneinde de verhoren in de war te sturen. Hij zegt dit te hebben gedaan onder aandrang van de mede-arres tanten Prins en Van Hulst (Prins is in Ne derland en Van Hulst is overleden). Van Hulst had hem ook aangeraden na men te noemen van mensen, die buiten In donesië vertoefden. Tot zijn verdraaide verklaringen behoorde de verklaring, dat hij Jungschlaeger niet persoonlijk kende, hoewel hij onmiddellijk onder hem werkte. Hij vertelt in September 1954, toen hij op vrije voeten was gesteld, ofschoon hij nog onder politietoezicht stond, door- een auto met een C.D.-nummer van het Nederland se Hoge Commissariaat naar een huis in Djakarta te zijn gebracht, waar mr. Bou- man instapte. Deze poogde hem over te halen zijn verklaringen in te trekken en gaf hem vijfhonderd rupiahs voorschot. Manoch zegt, dat hij ook door middel van deze auto, die bestuurd werd door een Indo-Europeaan van het Hoge Commissa riaat, Cohen ontmoet had. Manoch zegt vele malen in een der gebouwen van het Hoge Commissariaat te zijn geweest, waar hij vaak aanbiedingen kreeg. Hij hield het parket hiervan op de hoogte. De verde digster, mevrouw Bouman, betwist dit. Zij licht toe, dat de betrokkene van het Hoge Commissariaat zich altijd Cohen Stuart noemde. De volgende zitting is bepaald op 12 Sep tember. ADVERTENTIE Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijn lijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. 42. „Het is een schandaal, dat de regering ons dwingt om deze stuitende hoofddek sels te dragen en er ons nog bovendien zo'n exorbitante prijs voor laat betalen!", zei Jolliepop verontwaardigd. „Voor de hoed hoeft u niet te betalen", vjeerlegde de mode-ambtenaar, „het is alleen de hoedenbelasting, die u moet voldoen" „Honderd gulden per hoed kreunde Jolliepop, „dat maakt deze weerzinwek kende hoofdtooisels wel uitermate kost baar!" „Het is maar, hoe u het beschouwt", zei de ambtenaar, „alleen moet u er MIJ niet boos op aankijken; IK word er niet rijker van. Goedenmiddag". „Ik begrijp best, wie er WEL rijker van wordt", merkte Panda bitter op, „dat is Joris, de minister van Modezaken!" En inderdaad al het geld, dat deze „gratis" hoedenuit- deling opleverde, stroomde bij Joris bin nen. De ene mode-ambtenaar na de andere stortte daar de geïnde hoedenbelasting uit zijn tas. „Hoe schoon is het toch om het land te dienen", murmelde minister Joris. „Stort maar uit, m'n nijvere ambtenaar tjes, Mijne Excellentie is zeer tevreden". Nu shirts en shorts zo langzamerhand weer verdwijnen in de linnenkast om daar te blijven tot een volgende zomer, de dagen weer korter worden, en de „r" in de maand is, neemt het verenigings leven in alle mogelijke vormen weer een aanvang. Menig leidster en leider van een jeugdgroep heeft enige tijd genoten van vacantie, maar deze veelal niet met luieren doorgebracht. Er zijn mogelijke nieuwe en betereplannen beraamd voor het komende clubwerk en het zal straks van het enthousiasme van de meisjes en jongens afhangen of deze met zorg gekozen plannen er „in" gaan. Ook in Hervormde kringen zijn alle mogelijke maatregelen genomen om het winterwerk zo goed mogelijk te doen verlopen. Om nu te komen tot een gezamenlijke start heeft de Herv. Centrale Jeugdraad, omvattende alle Hervormde verenigingen in de gemeente Velsen, het plan opgevat om Zondagmiddag van 2.305 uur in het Eurgemeester Rijkenspark te Santpoort een jeugd-appèl te houden met alle Her vormde verenigingen. Dit jeugd-appèl heeft de bedoeling de meisjes en jongens van CJVF., CJMV, Jonge Kerk, Bosvolk, Vrije Vogels, Jeugd-Gemeenschap nader met elkaar in contact te brengen, ter ver steviging van het saamhorigheidsgevoel. Het is tevens de bedoeling dat de jeugd cleze middag vult en blijk geeft van haar kunde op muzikaal en tonelistisch gebied. Daarnaast wordt het programma verder opgevuld met muziek van de mondac- cordeonvereniging „De Monica's" uit Velsen-Noord, samenzang onder leiding van de heer Huizinga met aan de piano de eveneens zeer bekende Alb. de Groot. Het Jeugdkoorkapel uit Santpoort komt met het zangspel „De poppenkast", terwijl aan het slot van de middag ds. Ter Steege uit Santpoort een kort woord zal spreken tot de jeugd. Gezien het programma belooft het een prettige middag te worden. De organisa toren hopen nu maar dat het weer gunstig is, zodat op het mooie stukje grond in Santpoort de jeugd zich kan presenteren en het een waardige aanvang wordt van een hopelijk goed clubseizoen. Directeur Leids Academisch Ziekenhuis Op 64-jarige leeftijd is plotseling over leden dr. W. H. Levend, sinds 1947 direc teur van het Leids Academisch Ziekenhuis. De heer Levend werd in 1891 in Utrecht geboren, waar hij in 1919 het artsexamen aflegde. Na een assistentschap aan het ge meentelijk ziekenhuis te Arnhem promo veerde hij in 1921 te Utrecht. Nadien was hij van 1921 tot 1935 directeur-geneesheer van het Centraal Hospitaal te Siantar op Sumatra's Oostkust. In 1935 werd hij di recteur van de gemeentelijke geneeskundi ge- en gezondheidsdienst en van het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam, en op 1 Maart 1947 directeur van het Leids Aca demisch Ziekenhuis. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Highland Chieftain" (12 Sept.); Australië: m.s. „Sibajak" (10 Sept.); Bra zilië: s.s. „Highland Chieftain" (12 Sept.); Canada: s.s. „Rijndam1" (8 Sept.), m.s. „Pr. Alexander" (12 Sept.); Chili: via New York (8 Sept.); Indonesië: s.s. „Zeeland" (8 Sept.), s.s. „Prometheus" (10 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Stentor" (12 Sept.); Ned. Nw Guinea: s.s. „Peleus" (10 Sept.); Nieuw Zeeland: via Engeland (10 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Zw. Afrika: m.s. „Win chester Castle" (10 Sept.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Ontploffing. In een anthracietmijn in het graafschap Carmathenshire (Wales) heeft zich een mijngasontploffing voor gedaan, waardoor twee mijnwerkers werden gedood en veertien werden ge wond. Twee mannen worden nog ver mist. Inkomens. Er waren in het afgelopen jaar in Groot-Brittannië slechts 190 perso nen, die een inkomen hadden van meer dan 6000 per jaar. In 1938, toen de kosten van levensonderhoud aanzienlijk minder bedroegen waren er 6600 perso nen met een inkomen van 6000 of meer per jaar. Ruchtbaarheid. Het Oost-Duitse hoogge rechtshof heeft dezer dagen de 56-ja- rige directeur van de „Electrische Ap paraten-fabriek Treptow" in Berlijn, wegens „economische sabotage" ter dood veroordeeld, aldus meldt de West- Berlijnse „Commissie van onderzoek van vrije juristen". Een andere direc teur kreeg levenslange tuchthuisstraf. In de Oost-Duitse pers is aan het proces geen ruchtbaarheid gegeven. Patriarch. De heilige synode en de leken- raad van de Egyptische Koptische kerk hebben eenstemmig besloten de 84-ja- rige patriarch, Amba Joesab II af te zetten omdat hij zich aan corruptie zou hebben bezondigd. Het vorige jaar werd hij door een groep jongeren ontvoerd en gedwongen een acte te onderteke nen, waarin hij verklaarde af te treden. De Egyptische politie kwam toen tussen beide en de patriarch werd in zijn rechten hersteld. De Koptische kerk is een van de oudste Christelijke kerken ter wereld. Zij werd in het midden van de eerste eeuw na Christus door de evangelist Marcus in Alexandrië ge sticht. Contacten. Negen vooraanstaande West- Duitse iunctionarissen van de Evan gelische kerk zijn in Berlijn terugge keerd van een bezoek van zestien da gen aan de Sovjet-Unie. Er zijn betere contacten gelegd met de Russische or thodoxe kerk en men is het eens ge worden over een uitwisseling van theologische studenten. Voor het eerst in veertig jaar zullen geestelijken in de Sovjet-Unie Duitse theologische boeken kunnen bestuderen. De groep legde in Riga (Letland) contacten met de Evan- gelisch-Lutherse kerk aldaar. Modelarbeider. De „modelarbeider-1952" van communistisch China is volgens een officiële mededeling veroordeeld „we gens contra-revolutionnaire actie". Over de straf waartoe de arbeider, Soeng Teh Feng, is veroordeeld, werd niets gezegd. De titel „modelarbeider" is hem ontnomen. Gerust. De kapitein van het stoomschip Chusan van de P. and O. line heeft verklaard er gerust op te zijn dat zich geen bom aan boord van zijn schip be vindt. Een zorgvuldig onderzoek heeft niets opgeleverd. De kapitein was door Scotland Yard gewaarschuwd dat een anonieme brief ontvangen was waarin verteld werd dat in Athene een bom in de machinekamer zou ontploffen. Voordelig. Radio-Boekarest meldt, dat Roemenië besloten heeft zijn grenzen voor buitenlandse toeristen open te stel len. Het reisbureau „Carpati" is bezig „tegen voordelige prijs" reizen te orga niseren, ook voor Roemenen, die naar het buitenland willen. Luxueus. Te Knokke le Zoute (België) zijn op aanwijzingen van de interna tionale politieorganisatie Interpol twee leiders van een bende smokkelaars in verdovende middelen gearresteerd. Volgens geruchten zou de bende zich ook met handel in blanke slavinnen hebben ingelaten. De twee arrestanten, een Brit en een Egyptenaar, die aan het hoofd van een belangrijke inter nationale bende zouden staan, leiden te Knokke sinds geruime tijd een luxueus leven. Men verwacht nog meer arres taties. Waarschuwing. Honderdduizend Uruguayse arbeiders van 42 verschillende vak verenigingen hebben aan een staking van 24 uur deelgenomen ter ondersteu ning van de looneisen van drie honderd metaalarbeiders, die reeds twee maan den in staking zijn. De massa-staking is bedoeld als waarschuwing aan de rege ring dat de arbeiders zich zullen ver zetten tegen elke overheidsbemoeienis. Brandstichting. De Oostenrijkse staatspoli tie heeft op verzoek van de Russische autoriteiten te Wenen drie West-Duit sers aangehouden in verband met de brand die verleden week Donderdag uitbrak in het Weense „Grand Hotel", dat door de Russen wordt gebruikt. Volgens het Weense blad „Weltpresse" is de brand veroorzaakt door brand stichting. DE OUDSTE KERK van Amsterdam is de Oude of St. Nicolaaskerk., waarvan het stichtingsjaar weliswaar niet met zeker heid bekend is, maar waarvan toch vast staat dat zij in het begin van de veertien de eeuw reeds bestond, zodat op goede gronden het jaartal 1306 als stichtingsjaar wordt aangenomen. Zij bestond toen niet in haar huidige vorm, want latere geslach ten voegden er nieuwe kapellen aan toe, tot de kerk in 1571 haar tegen- woordige gedaante bereikte. Van deze kerk wordt gezegd, dat voor het oude gedeelte nooit geheid is en dat de fun dering rust op ossenhuiden, een verhaal dat van verschil lende andere kerken in ons land eveneens wordt verteld. De waarheid hiervan is uiteraard moeilijk meer te achterhalen, maar aangezien de geschiedenis van de ossenhuiden herhaal delijk en met grote hardnekkigheid op duikt, telkens als er sprake is van (be trekkelijk) grote bouwwerken uit de mid deleeuwen, kan het zeker geen kwaad bij dit gerucht even stil te staan. De functie die de ossenhuiden bij de fundering van bouwwerken zouden moeten verrichten, schijnt aanvankelijk nogal duister, tenzij we onze blik eens slaan op de Franse dakvensters (in alle bescheiden heid overigens). De dakvensters worden in het Frans „oeïls de boeuf" genoemd, maar zij hebben, wat hun natuurlijke sa menstelling betreft, toch niets met het oog van een os gemeen. De aanblik ervan lijkt weliswaar wat op een koeienoog, maar dit brengt ons toch niet op het idee op een Franse zolderétage naar werke lijke koeienogen te zoeken. Zo zit het ook met de ossenhuiden, die we in werkelijkheid nergens onder oude bouwwerken zullen aantreffen, hoewel de vorm van de fundering dier oude gebou wen er wel wat aan doet denken, zodat de nagalm van hun naam nog in onze oren doorklinkt. Het was destijds algemeen be kend, dat de toog van een brug, poort of venster een bij uitstek geschikte vorm is om te dragen. Deze wetenschap is welis waar niet zo oud als de bouwkunst zelf, maar treedt bij verschil lende volken vroegtijdig aan het licht en onze middel eeuwse voorouders waren van deze constructie uitste kend op de hoogte. Men redeneerde nu aldus: wat de toog in opwaartse rich ting vermag te schragen, kan een op de „ossenhuid" gelijkend metsel- verband in nederwaartse richting. Men metselde dus togen in omgekeerde vorm, enigszins gelijkend op hol-gespannen os senhuiden. Op de verheven punten, waar de metselsegmenten elkaar ontmoetten, werden massief stenen pilaren gebouwd, waarop zware togen in opwaartse vorm werden gemetseld. Hierop kwam dan de gemetselde stenen vloer te liggen, waarop het zware bouwwerk, zoals bijvoorbeeld een toren kon worden geplaatst. U ziet, een werkelijke ossentotid komt er niet aan te pas, hetgeen trouwens ook niet goed denkbaar zou zijn. Over runderen gesproken, weet u, dat u aan de horens van een koe kunt zien hoeveel kalveren zij heeft gekregen en hoe oud ze ongeveer is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2