Zorgwekkend gebrek aan arbeiders in bouwvakken ja graag STOFZUIGERS In 1960 zullen voor het V.M.H.O. 10.000 bevoegde leraren nodig zijn Agenda voor Haarlem Chefarine „4" doet wonderen! Patroons gaan nu, als stimulans, betere hygiënische voorzieningen treffen Vrije tijd Rapport aan minister Cals 3 H. 3. MAERTENS N.Y. Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Peking-China laat twaalf Amerikaanse burgers vrij Kerkelijk Nieuws Surinaamse begroting heeft tekort van 9 millioen Franse autofabrieken verlagen de prijzen Commissie beveelt toekenning van renteloze voor schotten aan ter bevordering van academische studie Zilveren jubileum van Eduard van Beinum Van Looy-tentoonstelling wordt Zaterdag geopend WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 HET GAAT NIET zoals het zou moeten gaan in het bouwbedrijf. Ondanks het feit dat er nu jaarlijks bouwprogramma's tot een waardevolume van ongeveer twee milliard gulden verwezenlijkt worden, is dit onvoldoende om de grote ach terstand op het gebied van de woning- en andere bouw binnen een redelijke tijd in te halen, ja, zelfs heeft de regering zich onlangs verplicht gezien, de uitvoering der bouwprogramma's nog verder af te remmen. Een van de oorzaken van dit alles en misschien wel de voornaamste is het feit, dat de bouwvakken er niet in slagen, voldoende jonge krachten aan te trek ken. Vele jongelui, die van de schoolbanken komen om te gaan „verdienen", kiezen liever een fabrieksbaantje en dat ondanks het feit, dat de lonen in de bouwnijverheid over het algemeen net zo hoog of nog hoger liggen dan in „de industrie", terwijl de toekomstperspectieven er zeker voor de eerste tientallen jaren veel gunstiger zijn. Op het ogenblik bestaat er, zoals de heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf, ons in een onderhoud meedeelde, een tekort van ongeveer twintig procent bouwvak-arbeiders, een manco dat de laatste jaren vrijwel constant gebleven is en zelfs nog een neiging tot toeneming vertoont. Ofschoon de eis tot een vijfdaagse werk week in ons land nog niet in het brand punt der sociale discussie staat, wijzen de voortekenen er toch op dat het bedrijfs leven rekening zal moeten gaan houden met een steeds nadrukkelijker wordend streven der vakverenigingen in die rich ting. De katholieke mijnwerkers hebben thans via hun organisatie deze eis ken baar gemaakt en ofschoon zij argumenten aanvoeren die wel zeer speciaal voor hun vak gelden, zou het denkbaar zijn dat andere bedrijfstakken met dezelfde pro bleemstelling worden geconfronteerd. De regering heeft tijdens de laatste loongesprekken met de organen van werk gevers en werknemers laten blijken, dat zij niet ontvankelijk is voor verdere al gemene loonsverhogingen, doch wel kan toestemmen in verlenging van vacanties en verhoging van gratificaties. Verlenging van vacanties werkt in dezelfde richting als verkorting der werkweek, wanneer men deze maatregel beschouwt uit het oogpunt van de veranderde verhouding tussen werkduur en vrije tijd. Er schijnt dus ook in regeringskringen een neiging tot verkorting van de werktijd te bestaan, althans een neiging om de beheersing der economische omstandigheden mede te zoeken in een andere verdeling van werk duur en vrije tijd. Het is denkbaar dat in tijden van economische teruggang een massale werkloosheid zou kunnen worden ondervangen door een drastische bekorting van de werktijd, waardoor de hoeveelheid beschikbaar werk over meer werkers zou worden verdeeld. Dit probleem is echter momenteel niet actueel, doch wel actueel is de vraag of men van regeringswege niet naarstig moet zoeken naar de moge lijkheid enige speling in het arbeidsproces te bereiken, teneinde door beïnvloeding van de werktijden een regulator te hebben tégen zulke economische depressies. Onmiddellijk samenhangend met dit probleem is de vraag, of meer vrije tijd een weldaad zonder meer voor de werk nemer betekent. Nu talloze werkers in hun mechanische, gestandariseerde arbeid niet meer de arbeidsvreugde kunnen vinden die in vroeger tijden bijvoorbeeld de be oefening van een handwerk schonk, kan men zeker niet meer de stelling huldigen dat arbeid louter geluk geeft en dat wer ken de ware bron van geestelijke wel vaart is. Wie een vak of beroep uit roeping be oefent en er zijn ganse persoonlijkheid en ambitie aan wijden kan, is zeer zeker een gelukkig mens. Doch in de fabrieken en aan de lopende banden is vaak van enige roeping geen sprake meer en een mens, die zijn hele leven doorbrengt met het zelfde model schroefje vastdraaien in het zelfde apparaat en dat iedere dag van het ochtendkrieken tot ver in de namiddag moet doen, mist ongetwijfeld een stuk van het leven. Dit in aanmerking nemend, zou een ver groting van de vrije tijd voor velen een verrijking betekenen, ware het niet dat velen de goede besteding van hun vrije tijd verleerd hebben en de weinige uren, waarin zij zichzelve kunnen zijn, vullen met onnutte, landerige vermaken, die hen geestelijk nog meer afstompen dan hun vreugdeloze arbeid. Een totale heropvoeding, waarin de overheid niet de eerste taak heeft, zou nodig zijn om de mensen hun grotere vrije tijd te doen genieten op een verheffende wijze. Er komt nog bij dat de vermaken, die de moderne samenleving aan de vrije- tijd genietende mens biedt, bijna alle een commerciële basis hebben en dus veel geld kosten. „Vrije tijd is duur" - dat is een waarheid die niet tegen te spreken valt en men kan eraan toevoegen dat veel vrijetijdsbesteding eenvoudig niet te beta len is. Dit alles schept een samengestelde pro blematiek, die men toch wel onder ogen mag zien voordat men in ernst de eis tot verkorting van de arbeidstijd van vak verenigingszijde gaat opnemen in het so ciale hervormingsprogramma. J. L. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 DIT ZORGWEKKEND verschijnsel wordt thans bestudeerd door een commissie van deskundigen, bestaande uit vertegenwoor digers van de werkgevers- en werknemers organisaties. De taak van die commissie is, de oorzaken van de weinige populariteit der bouwvakken te analyseren en, zo mo gelijk, uit de wereld te helpen. Doch daar het hier een complex van vele vraagstuk ken betreft, zal de uitvoering van die taak nog wel geruime tijd men denkt in ter men van enkele jaren vergen. Een der knelpunten van de aversie tegen „het vak" vormen de slechte hygiënische voorzieningen van de arbeiders op de bouwplaatsen. „Wij zijn er ons van be wust", zo zei ons de heer Dura, „dat de werknemer in het bouwbedrijf ten aanzien van de toiletten, was- en kleedgelegenhe den en dergelijke al sinds jaren stiefmoe derlijk bedeeld is en dat vooral sinds de bevrijding de achterstand in dit opzicht, vergeleken bij andere bedrijfstakken, zeer groot geworden was Nu zijn zulke voor zieningen in een fabriek of andere indu strie met vaste zetel natuurlijk veel mak kelijker en goedkoper te realiseren dan in het uiterst mobiele bouwbedrijf, dat zich steeds moet verplaatsen en dikwijls maar voor zeer korte tijd ergens neerstrijkt. Des ondanks is er door de Raad van Bestuur een „Commissie Hygiënische Voorzienin gen" ingesteld, teneinde te onderzoeken, of hierin geen verbetering te brengen is. Die commissie, waarin behalve de werk gevers ook de werknemers-organisaties en de Bond van Nederlandse Architecten zit ting namen, heeft thans twee maanden na aanvang van haar werk reeds een compleet stel richtlijnen geproduceerd met minimum-eisen omtrent de inrichting van schaftlokalen of schaftwagens, toiletten, was- en kleedgelegenheden, drinkwater kranen en fietsenbergplaatsen op de bouw plaatsen, welke richtlijnen inmiddels door alle betrokkenen: aannemers en uitvoer ders, architecten en werknemersbonden, al ADVERTENTIE HAARLEM GENèVE (A.F.P.) Twaalf van de veertig in communistisch China vastgehou den Amerikaanse burgers zullen binnen kort in vrijheid worden gesteld, aldus heeft de Chinese ambassadeur Wang Ping Nan op de dertiende Chinees-Amerikaanse bij eenkomst te Genève medegedeeld. Negen van de twaalf, onder wie zes vrouwen, kunnen China onmiddellijk verlaten, aan gezien op hun verzoek gunstig voor een uitreisvisum is beschikt. Twee anderen kunnen vertrekken wanneer zij uitreisvisa aanvragen. De laat ste kan gaan zodra de zaken van de maat schappij welke hij vertegenwoordigd, zijn geregeld. De Amerikaanse ambassadeur Johnson verklaarde na afloop van de vergadering met nadruk, dat hij het eerste punt van de agenda de repatriëringskwestie nog niet als afgedaan beschouwt. Zaterdag zal het overleg terzake worden voortgezet. De Chinezen willen het eerste agendapunt tijdelijk laten rusten om over te gaan tot de bespreking van een mogelijke slechting van de huidige handelsbarrières rond Peking-China en een mogelijk staken van het vuren in de Straat van Formosa. Naar verluidt vormen de twaalf bege nadigden vrijwel de gehele groep Ameri kanen, aan wie tot dusver weliswaar uit reisvisa zijn geweigerd, doch die zich wel op vrije voeten bevinden. Naar van welin gelichte zijde verluidt beschouwen de Chi nese communisten de 28 anderen in het bijzonder 25 in de gevangenis als mis dadigers die slechts kunnen worden vrijge laten na revisie van hun proces. in principe aanvaard zijn. Ook de grote op drachtgevers met Rijk en gemeenten vooraan hebben zich met deze normen accoord verklaard, zodat er op korte ter mijn een begin gemaakt kan worden met de uitvoering van al deze verbeteringen. Wel adviseren de deskundigen, die voor zieningen geleidelijk en „met tact" in te voeren, daar anders hun effect op de jaren lang aan „r. .zooi" gewende arbeiders wed eens averechts zou kunnen uitvallen. „Bouwbedrijven, die op eigen initiatief al eerder dergelijke hygiënische voorzienin gen op hun bouwplaatsen deden aanbren gen, hebben er in elk geval de gunstigste ervaringen mee opgedaan", zo werd ons verzekerd. MEN VERTROUWT er op, dat deze en dergelijke maatregelen er is namelijk ook een Commissie Klimaatsinvloeden aan het werk, die onderzoekt dn hoeverre men de bouwvakkers bij hun arbeid meer be schutting zou kunnen geven tegen regen, kou en wind, terwijl men voorts een begin wil maken met een hartelijker „persoon lijke verzorging" der werknemers een gunstige invloed zullen hebben op de toe loop van nieuwe krachten naar de bouw nijverheid en tevens de teamgeest en de productitviteit op de werken zullen ver hogen. Deze indirecte voorzieningen, zo hoopten onze zegslieden, zullen waar schijnlijk meer effect sorteren dan een verhoging der lonen van de bouwvakkers, die trouwens in het algemeen met hun verdiensten het gros van hen krijgt clandestien 30 tot 35 percent meer dan het contractloon volgen de C.O.A. wel te vreden zijn. Hetgeen wij hen, gedachtig aan het nijpend tekort aan nieuwe wonin gen, gaarne helpen hopen! Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Nigtevecht (toez.) M. v. d. Bosch, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Opheusden en Tholen C. Treure te Ederveen; voor Nieuwerkerk a.d. IJsel Jac. Vermaas te Bodegraven. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Wormerveer K. J. Velema te Midwolda en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Tanganyika als Zendings- pred., L. G. Chr. Grabandt te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen (vac. A. Verhagen) W. C. Lamain te Grand Rapids (USA). De regering van Suriname heeft bij de staten de Surinaamse begroting voor 1955- 1956 ingediend. Het geraamde tekort op de begroting voor 1956 bedraagt 41/: millioen. De begroting toont een geraamd overschot op de gewone dienst van 1.3 millioen, waar tegen de buitengewone dienst een nadelig verschil heeft van 5.8 millioen. Onder de uitgaven voor de buitengewone dienst is rekening gehouden met een bij drage aan het tienjarenplan ad 4 millioen. Het tekort wordt, naar uit de toelichting blijkt, beïnvloed door bedragen, die door Suriname in 1954 vooruit gefinancierd werden voor werken, voortvloeiende uit het tienjarenplan. (De bedragen zijn aangegeven in de Su rinaamse munteenheid. Uitgedrukt in Ne derlandse guldens moeten de bedragen worden verdubbeld). De Franse autofabriek Panhard heeft een prijsverlaging van 102.000 francs be kend gemaakt voor haar zespersoons model. Directeur Jean Panhard heeft bekend ge maakt dat de grote prijsverlaging mogelijk is geworden door een betere rationalisatie der productie en de samenwerking met Citroën. Men verwacht dat alle grote Fran se autofabrieken vóór de Parijse auto-ten- toonstelling, die van 6 tot 16 October ge houden zal worden, eveneens prijsverlagin gen bekend zullen maken. In Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee is Dinsdagmorgen de vergadering begonnen van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap. We zien hier een deel van de conferentietafel: tweede van rechts de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino; vijfde van rechts zijn Luxemburgse collega Joseph Bech en achteraan in het midden de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen. ADVERTENTIE De Minister van Onderwijs Kunsten cn Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een door de commissie voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs uitgebracht rapport aangeboden over maatregelen welke nodig zijn wegens de uitbreiding van het voorbereidend hoger onderwijs, vooral met het oog op de behoefte aan leraren bij deze tak van onderwijs. De commissie is erin geslaagd een prog nose van de in de komende jaren te ver wachten aantallen leerlingen en klassen op op te stellen. Het benodigd aantal bevoegde leraren valt vrij nauwkeurig te berekenen. De huidige recrutering van leraren is echter ten enenmale onvoldoende om in de snel groeiende behoefte te voorzien, verklaart de commissie. De omvang van de gemiddelde generatie 12- en 13-jarigen bedroeg in 1930 en 1950 respectievelijk 145.000 en 164.000. Voor 1955, 1960, 1965 en 1970 wordt dit aantal berekend op 187.000, 247.000, 223.000 en 224.000. De belangstelling voor het v. h. m. o. is in de periode van 1945 tot 1954 sterk toegenomen, hoewel de gemiddelde generatieis 12- en 13-jarigen in die zelfde tijd vrijwel dezelfde omvang hadden. In de periode van 1955-1961 zullen deze gene raties echter snel groter worden. De commissie komt tot een prognose voor de jaren 1955 tot 1966 van 10.600, 115.000. 124.000, 137.000, 154.000, 165.000, 173.000, 176.000, 178.000, 177.000, 175.000 en 173.000 leerlingen op 15 September van elk dezer jaren. In 1954 waren er 4829 klassen. Bij de becijferde groei zal het aantal in 1960 en 1966 respectievelijk 6891 en 7538 bedragen. Het aantal leraren bedroeg in de cursus 1954-1955 7254; 5975 bevoegden en 1279 onbevoegden. De onbevoegden geven ge middeld minder lessen dan de bevoegden. Gerekend naar het gemiddeld aantal lessen dat de bevoegden geven, zouden er 6913 bevoegde leraren nodig zijn geweest. In feite was er dus in 1954 reeds een tekort van ruim 900 bevoegde leraren. De snelle stijging van de schoolbe volking vereist voor 1960/1961 onge veer 10.000 bevoegde leraren. In deze cijfers is de behoefte van de kweek scholen, de middelbare technische scholen en de overige scholen voor hoger beroepsonderwijs aan leraren, in het bezit van de voor het v. h. m. o. vereiste bevoegdheden, voor zover niet door leraren bij het v. h. m. o. in ne venbetrekking vervuld, niet begrepen. Afgezien van het huidige tekort van 900 leraren zullen er in 1955 met in begrip van de vervanging wegens ver trek of overlijden 650 leraren moeten worden aangesteld, een aantal, dat in de daaropvolgende jaren snel groeit en in 1959/1960 en 1960/1961 telkens 1200 zal bedragen. Het aantal aangestelde bevoegde lera ren bedroeg in 1950-1951/1953-1954 gemid deld 400 per jaar. De jaarlijkse toekom stige behoefte bedraagt voor 1955 onge veer 650 en zal oplopen tot 1200 in 1959- 1960 en 1960-1961. De ongedekte behoefte aan bevoegden was in 1954 900. Massaal tekort aan leerkrachten Voor 1962-1963 valt een tekort van 3600 bevoegde leraren te verwachten, terwijl het totale aantal bevoegden dan 7000 be draagt. Dit betekent, dat een derde van de lessen in 1962-1963 niet door bevoegden zal kunnen worden gegeven. Uit de aantallen studenten, die er thans zijn, zal het niet mogelijk zijn in de be hoefte aan leraren te voorzien. Het is dui delijk, zo zegt de commissie, dat alleen grootscheepse maatregelen kunnen voor zien in de te verwachten massale tekor ten. De gestegen vraag naar leraren zal niet van tijdelijke aard zijn. Een uitbreiding van het lerarenkorps zal niet worden ge volgd door een periode van overvloed na die uitbreiding, omdat als gevolg van de blijvende groei van de bevolking en de grotere belangstelling voor het V.H.M.O. de vraag groot blijft. De aanvulling van het lerarenkorps moet voorzien in de ver vangingsbehoefte van een aantal leraren, dat aanzienlijk groter blijft dan het hui dige aantal bedraagt. De commissie is er van overtuigd, dat het tekort van bevoegde leraren gezien moet worden als een onderdeel van het vraagstuk van de behoefte aan academisch gevormden in ons land. Het zal onmoge lijk zijn maatregelen te beramen, die uit sluitend het middelbaar onderwijs ten goede komen. Onevenwichtige toestroming naar het leraarschap zal een vacuum el ders veroorzaken, waardoor nieuwe maat regelen getroffen zullen moeten worden. In de stijgende vraag naar academici zal over de gehele lijn gelijkmatig voorzien moeten worden. Voorgestelde maatregelen De commissie adviseert de volgende maatregelen te nemen: Aan allen, die op 1 Octpber 1955 de leef tijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt en die in het bezit zijn van een diploma, dat toegang geeft tot de universitaire exa mens, wordt een renteloos voorschot toe gekend, als zij in September 1955 de aca demische studie beginnen. Voor ieder jaar na het behalen van de bevoegdheid, waarin een betrekking bij het onderwijs van ten minste 20 lesuren wordt vervuld, wordt 1,5 van het renteloos voorschot kwijtge scholden. Aan allen, die niet bij het onderwijs werkzaam zijn, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben be reikt en die in het bezit zijn van akten of een diploma, op grond waarvan een middelbare acte met onderwijsbevoegdheid voor de HBS met vijfjarige cursus kan worden verkregen, wordt een renteloos voorschot toegekend, mits zij hun studie in September 1955 beginnen. Dit voorschot kan op dezelfde wijze worden kwijtge scholden als voor de eerste groep. Aan hen, die werkzaam zijn bij een an dere tak van onderwijs dan het V.H.M.O., de kweekscholen, het M.N.O. die op 1 Oct. 1955 de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt en die in het bezit zijn van akten of een diploma, op grond waarvan een middelbare akte met onderwijsbevoegd heid voor de hogere burgescholen met vijf jarige cursus kan worden verkregen, wordt een renteloos voorschot toegekend voor de goedgekeurde lesgelden, aankoop van boe ken en reiskosten. Dit renteloze voorschot wordt omgezet in een beurs op het ogenblik, waarop de middelbare akte wordt verkregen. Ook voor het volgen van gesubsidieerde avond lycea worden onder bepaalde voorwaarden beurzen beschikbaar gesteld. De commissie meent, dat deze maatrege len nog vóór het begin van het academi sche studiejaar 1955-1956 genomen dienen te worden. De minister van Onderwijs zal de voor gestelde maatregelen overwegen en zo spoedig als mogelijk is, aan de Tweede Kamer nadere mededelingen doen. Opdrachten aan componisten In September 1956 zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat Eduard van Beinum als dirigent aan het Concertgebouw-Orkest werd verbonden. Het bestuur van de Ne derlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouw deelt mede, dat een huldigingscomité in oprichting is. Op verzoek van Eduard van Beinum heeft het bestuur inmiddels reeds besloten aan een drietal componisten een opdracht te verlenen. Hiervoor zijn componisten uit verschillende leeftijdsgroepen gekozen, na melijk Sem Dresden, Hans Henkemans en de in 1930 geboren Hans Kox. De opdracht geldt een werk voor een aantal soli-instru- menten met orkest: de werken zullen in het seizoen 1956/1957 worden uitgevoerd. De solo-partijen zullen worden vervuld door leden van het Concertgebouw-Orkest. Door dr. J. Hulsker namens minister Zaterdagmiddag 10 September om drie uur 's middags zal dr. J. Hulsker als ver tegenwoordiger van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem de tentoonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten", welke ter gele genheid van het feit, dat deze schrijver- schilder honderd jaar geleden in Haarlem werd geboren in het Huis Van Looy wordt gehouden, openen. Dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht zal de herdenkingsrede uit spreken. De expositie bestaat onder meer uit een zaal, waarin om het bekende zelfportret van Van Looy de portretten van een aan tal tijdgenoten zijn gegroepeerd, zoals zijn leraar Allebé, Floris Verster en de schrij vers Verwey, Van Deijssel, Van Eeden en anderen. Verder is er een grote collectie belang wekkende tekeningen te bezichtigen, af komstig uit twee verzamelingen, die van het Rijksprentenkabinet en van het Teyler- museum. ADVERTENTIE tegen punen en griep. 20 tabletten 65 cm! WOENSDAG 7 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Af vallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Tanganyika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De witte droom", alle leeft., 8.15 uur. Cul- tura: Ned. Ver. van Spirit. „Harmonia", 8 uur. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „20.000 mij len onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: The world in his arms, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „De witte droom", alle leeft., 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: ds. J. Visser, 8 uur. Gebouw Immanuël, Nieuwe Kruis straat 14 c: Peter van Woerden, Hammond orgel, 8 uur. De geur is de voorbode van de smaak. Neem de proef, open een pakje ROXY •- - en ruik, hoe uitnodigend Steek dan op en U weet waarom ze zeggen 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd. Dubbel gezuiverd Standvastige mélange

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5