HET AVONTUUR Vier door Russen vrijgelaten Nederlanders weer thuis Centrale training Nederlands elftal in stadion hervat De Pseudo- Echtgenote Twee anderen worden nog in Berlijn gehouden voor nationaliteitsonderzoek Onderhoud in trein met de vier oud-gevangenen van Piewiep en Pippie 4 Merkt U, dat U haar verliest? FEUILLETON door MARY BURCHELL Gymnastiek BATO demonstreerde m Haarlem-Zuid-West Athletiek Tabori evenaarde het wereldrecord 1500 meter Dammen Simultaanséance en causerie door Roozenburg Sport in 't kort Voetbal Hilversum won lustrum» tournooi van Energie De Ree werd Haarlems schaakkampioen Jaarvergadering BMHG op 15 September Rabar dwong Bronstein remise af Prins Bernhard bezocht Britse luchtvaartbeurs -tisch) WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 ADVERTENTIE %INSDAQ BSUFBwhENSDfbWÊ^^&DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG tP^B&hoNDACZ MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG 6Wi7 Ma H9 Hl,o Hl/ar,21/7" M EPTEMBERÊL JmSEPTEMBERf JsEPTEMBERf ^SEPTEMBER J A WSEPTEMBERS ^1Ê$&TEMBErB ^^WSEpTEM BER Si J$jSE PTEM B ER B M, W SEPTEMBER SEPTEMBER) (Van een bijzondere verslaggever) VIER VAN DE ZES uit Russische gevangenschap ontslagen Nederlanders stapten Dinsdagavond met hun schamele bagage van houten koffers en kartonnen dozen te Oldenzaal uit de Scandinavië Expresse en zetten voor het eerst sedert jaren weer voet op Nederlandse bodem. Zij werden omringd door de gemeentepolitie van Oldenzaal en rijksrechercheurs, die de vier mannen meenamen naar een vertrek in het station Oldenzaal, waarna zfo' met een personenauto naar het politiebureau werden vervoerd. De Nederlandse autoriteiten in Berlijn willen eerst onderzoeken of Raulf en een andere vrijgelatene, J. Boumans, wel Nederlanders zijn, voor zij naar Nederland kunnen gaan. Niemand kreeg gelegenheid de mannen te spreken, met uitzondering van enkele familieleden, die tot hen werden toegelaten. De rijksrecherche deelde mede, dat de vier mannen vandaag in het ziekenhuis te Oldenzaal zullen worden onderzocht. Na een ondervraging, welke vanochtend om 8 uur is begonnen, zijn zy op vrye voeten gesteld en naar hun woonplaatsen overgebracht. De mannen hebben de afgelopen nacht op het politiebureau te Oldenzaal doorgebracht. VOOR HET EERST SINDS vier maanden is de Nederlandse elftalclub weer in het Olympisch Stadion bijeengeweest voor de centrale training. De Oostenrijkse bondscoach Merkel had op deze eerste oefenavond in het nieuwe seizoen slechts een vrij klein gezelschap spelers om zich heen. Van de tien uitgenodigde spelers moest de PSV'er Wiersma verstek laten gaan wegens een Zondag opgelopen ernstige enkelblessure, de ADO'er Timmermans stond aan de kant met een kaak-ontsteking en Clavan van SHS kwam door autopech pas laat opdagen. Aan de training namen deel: De Munck (Fortuna), Kuys (NAC), Klaasens (VVV), Van der Hart (Fortuna), Schaap ('t Gooi), De Bruyckere (Willem II) en de NAC-middenvoor Canjels. Merkel heeft hen meteen maar flink onderhanden genomen, want er is volgens hem nog heel wat aan de conditie van de spelers te verbeteren, hetgeen overigens aan het begin van de competitie niet zo vreemd is. Er bestond voor hun terugkeer grote be langstelling. Een twintigtal journalisten en fotografen uit verschillende delen van het land wachtte bij het station en het politie bureau te Oldenzaal, doch zij kregen nage noeg geen gelegenheid met de mannen te spreken. Wij waren te Bentheim in de ex presse-trein gestapt, waar we het viertal aantroffen in de derde wagon. De mannen zagen er gezond uit. Twee hunner waren gekleed in trainingspakken, de beide ande ren hadden gewatteerde Russische kleding bij zich. De mannen waren niet bereid veel te vertellen van wat zij in de Russische kam pen hadden beleefd. Zij wilden voorkomen, zo zeiden zij, dat twintig Nederlanders, die nog in Russische kampen verblijven, last zou worden berokkend. Wel waren zij be reid in brede trekken iets te zeggen over wat zij hadden beleefd voordat zij in de Sovjet-Unie belandden. Dirk Bras (38 jaar) uit Amsterdam, Ha ring Rollema (44 jaar) uit Landsmeer, Qui- rinus Jansen (37 jaar) uit Alkmaar en Harm ten Hoff (45 jaar) uit Groningen, zei den dat zij elkaar de vorige maand hadden leren kennen in het kamp Podma, op 650 km ten Zuid-Oosten van Moskou gelegen. Uit verschillende plaatsen in de Sovjet- Unie waren zij naar dit verzamelkamp ge komen. Zij hebben gemiddeld bijna 6000 km gereisd om weer thuis te komen. De laatste weken hebben zij het goed gehad. Jansen was in Duitsland toen de oorlog ten einde liep. Hij vertelde niet hoe hij er was gekomen. De Russen hebben hem, zo zei hij, nadat hij wegens spionnage in de Oost-zóne was gearresteerd, van 1946 tot 1950 in het kamp Sachsenhausen opgeslo ten. In joodse ondergrondse kringen te Ber lijn had hij kennis gemaakt met een vrouw met wie hij had willen trouwen, maar de Russen gaven geen toestemming. Jansen werd, zo zei hij, overgebracht naar het kamp Workoeta, nabij de Noordelijke IJs zee. Op 16 Augustus kreeg hij bericht dat hij naar Nederland kon terugkeren. ADVERTENTIE OOOOOOOCOOOOCOOOCOIOOOOOOOOCOOCOOOOODOOOOCOOOOOOCOOOCOOCO Roos is de eerste waarschuwing bij haaruit val. Misschien hebt U die eerste waarschu wing niet direct begrepen? Let dan nu goed op het volgende: als U thans haar in de kam vindt, moet U daar terstond iets tegen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit ver schijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruit val dient onmiddellijk te worden bestreden. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het hebben gedaan sedert Silvikrin, de biologische haar- voeding, werd uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken, het vanouds bekende haargroei-preparaat, dat over de gehele we reld honderdduizenden dankbare verbruikers telt. Silvikrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuur lijke opbouwstoffen voor de haargroei in de juiste verhouding bevat; precies de juiste dosis Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere uit de amino-groep, welker namen U minder zullen zeggen doch die voor her nieuwde haargroei onontbeerlijk zijn Herstel Uw haar met Silvikrin begin nog heden. yyx>y>yyyyyyyyyyyxoyx/yyyyyyyyy:cccccccayyccoxcrxoxa03 (vertaald uit het Engels) 31) „Waarom niet, liefje? Ik kan me heel wat dingen indenken, die minder plezierig zijn dan de zogenaamde echtgenoot van jou te spelen!" „Maar Phil, ik heb je toch gezegdEr zit niéts in dit alles, het brengt alleen een massa moeilijkheden mee.... Natuurlijk zijn we beiden als de dood, dat iemand er achter zal komen." „Wel, hoe dan ook zal te zijner tijd iemand er achter komen, dat spreekt van zelf. Je bent toch zeker niet van plan om eeuwig pseudo-echtgenote te blijven van die ridder van de droeve figuur?" „Phil, je doet alsof je 't Michael kwalijk neemt, dat hij zich ten opzichte van mij zo behoorlijk gedraagt." „Ik vind deze hele zaak tè misselijk voor woorden", zei Phil gemelijk. „Bedoel je, dat je mijn woord niet aan vaardt, dat er niets is gebeurd, dat niet door de beugel kan?" vroeg ze op koele Bras zei, dat hij in 1943 door de Gestapo te Amsterdam was gearresteerd en naar Vught was overgebracht. Op 7 September 1944 werd hij met het gehele kamp Vught naar Sachsenhausen getransporteerd. In Januari 1945 werd hij daaruit ontslagen. Hij moest toen meehelpen barricades bou wen. In Berlijn heb ik, aldus Bras, twee maanden in de illegaliteit geleefd. In Juni 1945 werd ik uitgenodigd naar Moskou te komen. Vandaar zou ik, binnen vijf dagen na aankomst, naar Nederland mogen terug keren. Ik ging niet naar Moskou. Na vijf dagen hebben de Russen mij opgehaald, waarna ik vijf jaren in een kamp heb door gebracht. In 1950 werd ik ter dood veroor deeld, doch de straf werd veranderd in 25 jaar dwangarbeid. Het motief was dat ik de internationale bourgoisie had ondersteund- Haring Rollema zei via de arbeidsbeur zen in Franeker en Arnhem in Duitsland te werk te zijn gesteld. Hij kwam in Riga, waar hij een Letlandse vrouw leerde ken nen, met wie hij in het huwelijk trad. Uit dit huwelijk is een zoon geboren, die thans negen jaar oud is. Ik heb, zo zeide hij, via de Nederlandse ambassade te Moskou ge poogd naar Nederland terug te keren, maar ik mocht niet weg. De papieren, die hij had getoond, waren niet geldig, zo vertelden hem de Russische autoriteiten. In 1952 werd Rollema te Riga gearresteerd, waarna hij in verschillende kampen heeft vertoefd. Op 19 Augustus vernam hij dat hij naar Nederland mocht terugkeren. Harm ten Hoff, wonende te Groningen, was zo zeiden zijn lotgenoten erg ge schrokken, toen hij op het Nederlandse consulaat te Berlijn hoorde dat zijn vrouw hertrouwd was. Ten Hoff kon ons weinig commentaar geven. Hij wilde maar eens rustig afwachten. Ik ben, zo zei hij, in 1943 gedwongen naar Duitsland te gaan. Als burgerchauffeur werd ik gestationneerd te Aberswalde bij Berlijn.Het Deutsche Reichs Verkehrs Ministerium hield zich het recht voor, aldus Ten Hoff, mij waar dan ook te werk te stellen. Op 27 Juli 1944 moest ik naar Rusland rijden. Eind Februari 1945 ben ik te Danzig gevangen genomen. Op 17 April 1945 werd ik door de Russen veroor deeld tot de doodstraf. Dat geschiedde in een boerderij. Na enkele maanden in de gevangenis te Grodno te hebben doorge bracht. werd ik op 21 Juni 1945 veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Ik heb, toen ik in Memel zat, dat was vóór de capitulatie van Duitsland, van alles geprobeerd om in con tact te komen met mijn vrouw. Vier brief kaarten gingen naar Groningen in 1944.. In Lithauen kreeg ik van haar bericht dat zij mijn kaarten had ontvangen, aldus Ten Hoff. Als inleiding van de vestiging van een nieuwe afdeling in Haarlem Z.W. in de Zaterdag geopende nieuwe turnzaal van de Chr. Huijgensschool hield BATO Dinsdag avond een korte optocht door dit gedeelte van Haarlem, vervolgens liet men op het grasveld naast de turnzaal enkele gym- nastieknummer zien. Zo zagen wij van een aantel dames-junio- ren enige oefeningen op de brug met on gelijke leggers en later oefeningen op de evenwichtsbalk. Een groep jongens toonde een vlotte serie oefeningen op de lange met en vervolgens een vrije oefening met weder kerige ondersteuning. Ofschoon het een korte demonstratie be trof bleek uit het applaus, dat de oefeningen toch van behoorlijk gehalte waren zodat de aanwezigen van BATO wel een goede indruk hebben kunnen krijgen toon, terwijl ze haar arm uit de zijne begon terug te trekken. „Ik neem je woord graag voor waar aan, Patricia", antwoordde hij, terwijl hij haar arm tegen zich aanklemde. „En ik begrijp dat jij denkt dat het allemaal zó is, als Michael je vertelde. Maar ik weet niet zeker, of ik zijn onwaarschijnlijk verhaal wel kan aanvaarden." ,,'t Is niet onwaarschijnlijk! Waarom zou hij zo iets verzinnen, als 't niet waar was?" „Ik weet "t niet", zei Phil en scheen niet bevredigd. Even later voegde hij er onge duldig aan toe: „Hoe dan ook, je kunt moeilijk verwachten, dat ik het leuk vind om jou te zien in de rol van echtgenote van een andere man!" Onwillekeurig kwam de gedachte bij haar boven, dat hij het idee, dat ze de echt genote van een andere man was, toch wel geaccepteerd had en zelfs geneigd was ge weest om dingen voor te stellen, die veel ernstiger waren dan dit comediespel Ze wilde daar echter niet verder aan denken. Er was natuurlijk het excuus, dat hij wanhopig was geweest en bovendien had hij de situatie volkomen verkeerd be grepenMaar toch wilde ze liever niet verder denken aan hetgeen hij had voor gesteld. Ze zou het zichzelf nooit helemaal vergeven, dat ze hem de situatie niet on middellijk had uitgelegd, vóórdat hij die minder prettige dingen onder woorden had kunnen brengen „Het spijt me, Phil!" zei ze ernstig. „Ik begrijp dat het voor jou een afschuwelijke Tijdens internationale athletiek wedstrij den in Oslo won de Hongaar Tabori de 1500 meter in 3i min. 40,8 sec., waarmede hij het wereldrecord van zijn landgenoot Iharos egaliseerde. Iharos liep op 28 Juli van dit jaar in Helsinki deze afstand eveneens in 3 min. 40,8 sec., doch deze tijd werd nog niet als wereldrecord erkend. Het officiële record staat nog met 3 min. 41,8 sec. op naam van Landy (Australië), in 1954 in Turku ge maakt. De tegenstanders van Tabori in de 1500 meter race waren de Deen Nielsen, de Noor Boysen en de Brit Gordon. Na 400 meter lagen Nielsen en Tabori op de derde en vierde plaats doch bij de 800 meter, waarvoor de tussentijd 1 min. 58 sec. bedroeg, lagen Nielsen en Tabori reeds op de tweede en derde plaats achter Boysen. Twee honderd meter voor de finish viel Boysen terug en nam Nielsen de leiding over. In een schitte rende eindsprint werkte de Hongaar zich naast Nielsen, die hij op de streep met een borstlengte versloeg. Voor Nielsen werd evenwel dezelfde recordtijd: 3.40,8 af gedrukt. Boysen bezette de derde plaats met 3.48.4 en Gordon werd vierde met 3.48,6. Onder zeer grote belangstelling had Maandagavond de opening plaats van het nieuwe clublokaal van de Haarlemse Dam club, de bovenzaal van restaurant Munmiks, Grote Markt 10, waardoor de HDC weder om in een oude vertrouwde omgeving is teruggekeerd. Wereldkampioen Roozenburg had zich bereid verklaard ter gelegenheid hiervan een simultaanpartij te spelen. Door 33 spelers werd hieraan deelgenomen. De eerste nederlaag leed de wereldkampioen tegen Luif, doch op dat moment had Roo zenburg aan vrijwel alle borden reeds groot materiaalvoordeel. Hierna bezorgde HDC's kampioen Sluiter Jr. de wereldkampioen een nederlaag. Douma (HDC) speelde remise, evenals Schrijnemaekers (HDC), Poppen („Het Oosten"), Blom (HDC) en Van der Vossen. Roozenburg won dus 26 partijen, verloor twee partijen en speelde vijf partijen remise. Na afloop gaf de we reldkampioen een causerie over het Russi sche, Canadese en Poolse damspel, welke door de talrijke aanwezigen met grote be langstelling werd gevolgd. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de En gelse league, luiden: eerste divisie: Arsenal Manchester City 00; tweede divisie: Bristol CityWest Ham United 31. GROTE PRIJS VAN BRASSCHAAT. Van de 39 renners, die aan de wedstrijd over 150 km. om de Grote Prijs van Brasschaat deelnamen, ging de Belg Janssens het eerst over de finish in 3 uur 46 min. Tien secon den later volgde een grote groep renners, van wie Van Steenbergen de sprint won voor Ockers. Wim van Est eindigde op de twaalf de plaats. Vijftien renners, bij wie onze landgenoten Hinsen en Roks, de Fransman Hassenforder. Impanis (België) en Coppi (Italië) werden dertiende ex aequo geklas seerd. BRONKHORST FLUIT IN ESSEN. De voetbalwedstrijd Rot Weiss (Essen)Hiber nian (Schotland), welke op Woensdag 14 September in Essen voor de eerste ronde van het toumooi om de „Europa-beker" zal worden gespeeld, zal onder leiding staan van de Nederlandse scheidsrechter Bronkhorst uit Velp. Onze landgenoten Martens (Zeist) en Van Gelder (Den Haag) zullen als grens rechters optreden. situatie is. Maar het zal heus niet meer voor lang zijn." „Niet meer voor lang? Maar lieve meisje, snap je niet dat dit nu onmiddellijk afge lopen moet zijn?" „We kunnen toch niet opeens alles be derven! Ik heb 't je alleen in strikt ver trouwen verteld. Niemand anders weet er iets van. Ik kon 't zelfs jou niet vertellen, zonder 't eerst aan Michael te vragen „Zonder 't eerst aan Michael te vragen!" Er kwam een blos van verontwaardiging op Phils knappe gezicht. „Denk je heus, dat ik onze zaken zal laten behartigen in over eenstemming met Michael's wensen en die van zijn idiote moeder....!" „Zijn moeder is niet idioot! En ik kan me nu niet opeens terugtrekken. Phil, nu we er midden in zitten. Dat moét je begrijpen. Ik moet wachten tot mevrouw Harnby weer helemaal beter is en een en ander haar verteld kan worden". „Allemensen, wat een ellendige geschie denis! Je zit er lelijk tussen, dat moet ik wel zeggen!" Het was heel duidelijk, dat Phil buiten zichzelf van ergernis was. Ho nend voegde hij eraan toe: „Hoe lang denk je dat die zieke oude dame nog nodig zal hebben om sterk genoeg te worden om dit waanzinverhaal aan te horen? Ik ben van mening, dat ze beter de schok had kunnen doorstaan van haar schoondochters on trouw dan deze belachelijke geschiedenis te moeten verwerken." „Ja, ik ben 't met je eens. Zoals de situa tie er nu uitziet, faalt onze opzet eigenlijk", Na afloop bespraken de leden van de Technische Commissie en Keuzecommissie, de heren Kruyver, Hoolboom, Pellikaan en Denis de mogelijkheden van het komend interland seizoen. Trainer Merkel gaf de spelers stuk voor stuk aanwijzingen voor hun persoonlijke training. De voorzitter van de TC, de heer Kruy ver, geloofde, dat het Nederlands elftal het in zijn eerste wedstrijd, op 16 October tegen België, bijzonder moeilijk zal krij gen. De Belgen weten, dat men in de top van ons voetbal beter is gaan spelen en bovendien zullen zij ongetwijfeld gebrand zijn op een revanche voor de éénnul nederlaag in de laatste wedstrijd. Over de plannen met de centrale training vertelde de heer Kruyver nog het vol gende: „Voorlopig zullen wij iedere week op Dinsdagavond bijeenkomen met deze kleine A-ploeg. Te beginnen met de vol gende week Woensdag wordt de „B-ploeg", eveneens in het Olympisch stadion, door de heer Merkel getraind. De B-groep zal iets groter zijn. De bedoeling is, een B-elf tal van jongere spelers te vormen. Boven dien kan, wanneer het Nederlands A-elf- tal moet worden samengesteld, eventueel ook uit de B-groep worden geput. Een nieuw probleem Omtrent het besluit, dat de spelers van het Nederlands elftal voor de komende Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Zaterdagmiddagvoetbalclub „Ener gie", een sportclub bestaande uit personeel van het Gemeentelijk Energiebedrijf in Haarlem, hield deze vereniging op net ge meentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat een lustrum voetbal toumooi. Hiervoor waren uitgenodigd voetbalelftallen van de Energiebedrijven uit Leiden, Den Haag en Hilversum. In de eerste wedstrijd tussen Haarlem en Hilversum zegevierden de Hilversummers met tweenul, waarna Den Haag met tweeeen Leiden de baas bleef. De winnaarsfinale ging dus tussen Den Haag en Hilversum. Laatstgenoemde zege vierde met eennul en kwam dus in het bezit van de uitgeloofde beker. In de verliezersronde versloeg Haarlem met acht—twee de Leidse ploeg, zodat de eindstand werd: 1. Hilversum; 2. Den Haag; 3. Haarlem; 4. Leiden. Na afloop van het toumooi bleven de deelnemers nog enkele ogenblikken gezellig bijeen in de Leonarduszaal aan de Wester gracht waar ir. J. H. Kouwenhoven, direc teur van het Gemeentelijk Energie Bedrijf Haarlem, met een toepasselijk woord de prij zen uitreikte. In November hoopt „Energie" het eerste lustrum „binnenshuis" te vieren. gaf Patricia ongelukkig toe. „Maar toen we ermee begonnen, leek 't dé oplossing. We dachten beiden, dat Michael's moeder op sterven lag „Waarom liet hij haar niet rustig sterven in plaats van haar te plagen met een pseu- do-schoondochter?" vroeg Phil nog steeds boos. „Dat héb ik je al gezegd! Maar je wilt 't niet begrijpen! Alsjeblieft, Phil, waarom bederf je alles?" Hij nam haar opeens weer in zijn armen. „Het spijt me, liefje, maar ik probeer je ook mijn gezichtspunt te laten begrijpen. Al je verhalen over een zieke moeder kunnen mij namelijk niet verzoenen met het feit, dat jij in het huis van een andere man woont en daar wordt geaccepteerdals zijn vrouw! Begrijp me goed! Ik houd van je en ik wil je bij mij hebben en niet bij hém!" „Natuurlijk begrijp ik je En zodra 't enigszins mogelijk is, zal dit comediespel beëindigd worden Mevrouw Harnby is aan de beterende hand, Phil, Het kan niet lang meer duren. „Goed, lieveling". Hij boog zich over haar heen en kuste haar opnieuw. „En je praat met niemand over dit alles?" Hij fronste even en antwoordde: „Ik zou niet weten met wie ik er over zou praten". „Ik bedoel, dat je niet tegen andere men sen moet zeggen dat wij eigenlijk verloofd zijn. Het zou tot de meest ingewikkelde situaties aanleiding kunnen geven. Stel je voor, dat ik aan iemand werd voorgesteld landen-duels (tegen België en Noorwegen) vier dagen tevoren op het CIOS in Over- veen bijeen zullen komen, verklaarde de TC-voorzitter, dat nog geen definitief werkschema voor deze dagen is opgesteld. Het zal overigens moeite genoeg kosten, alle spelers vier dagen extra vrij te laten maken. Timmermans bijvoorbeeld achtte het de vraag of hij zich zolang zou kunnen losmaken van het schildersbedrijf, waar van hij de leiding heeft. Vast staat wel, dat TC en KC, die toch al zoveel puzzles heb ben op te lossen, voor een nieuw en alles behalve eenvoudig vraagstuk zijn geplaatst. als mevrouw Harnby, terwijl deze persoon juist gehoord had, dat ik me met jou ging verloven!" Hij antwoordde op droge toon: „Ik be loof je, dat ik met niemand over een ver loving zal spreken". „Dank je, Phil. Ik moet er nu vandoor!" „Werkelijk?" Hij hield haar vast in zijn armen. „Ja, heus! Ik wil niet, dat ze gaan pra ten over het feit, dat ik zo veel uit ben en zo lang wegblijf. Er woont ook nog een nicht daar in huis. De moeder van de klei ne Debora. Ze is helemaal niet nieuwsgie rig, dat moet ik eerlijk zeggen, maar ik wil toch niet dat ze zich ideeën in het hoofd haalt". Hij lachte, „Wat een gecompliceerd be staan hè?" Hij scheen de situatie opeens te aanvaarden, zoals ze nu eenmaal was, en ook de komische kant ervan te willen zien, „Ja, ontzettend", antwoordde Patricia ook lachend. „Maar het duurt nu niet lang meer". „Als ik thuis kom, ga ik onmiddellijk met Michael praten", nam ze zich voor. „Misschien is mevrouw Harnby nu al wel goed genoeg om de schok te dragen. Ze is zo blij, dat Michael weer thuis is, en hij is zo dol op zijn moeder, dat dat mislukte hu welijk misschien helemaal niet zo'n drama is. Zij is bovendien de aangewezen persoon om hem te troosten". Phil bracht haar tot Charing Cross, maar ze stond erop, dat hij haar niet verder zou vergezellen. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Haarlem zijn later geëindigd dan men had verwacht. Dit kampioenschap was nog niet zo heel lang geleden een ge beurtenis, waarbij door de sterkste Haar lemse schakers fel om de eer werd gestre den en het wordt dringend tijd, dat het kringbestuur deze cracks opnieuw animeert door een vlotter verloop van de wedstrijden te bevorderen. In de hoofdklasse nam de afgebroken partij tussen Brommer en Spin hoven na de hervatting een fatale wending ten koste van laatstgenoemde, waardoor deze een kostbaar punt verspeelde. De Ree maakte van deze gelegenheid gebruik en zette zijn laatste partij tegen Herfst in winst om. Hiermee verzekerde hij zich het kam pioenschap. De Munck slaagde er in de eerste klasse in zich als eerste te plaatsen en verdiende daarmee het recht volgend jaar zijn krachten in de hoofdklasse te mo gen beproeven. De volledige eindstanden zijn: Hoofdklasse: 1. E. J. de Ree 4 pnt.; 2. en 3. P. E. Brommer en F. A. Spinhoven 3'A pnt.; 4. S. Herfst 1 pnt. Eerste klasse: 1. J. W. de Munck 6 pnt.; 2. J. Stolvoort 4j/2 pnt.; 3. F. D. Antonisse 4 pnt.; 4. K. Boersma 2 pnt.; 5. J. Ravens- bergen pnt. Tweede klasse: 1. J. v. Schoonhoven 1% pnt.; 2. F. W. Barthel 6 pnt.; 3. J. v. Berkel, 5V2 pnt.; 4. R. Barthel 4% pnt.; 5. J. v. d. Steeg 3 pnt.; 6. ir. B. A. Geerlings. Derde klasse: 1. P. H. v. d. Bos 6% pnt.; 2. A. Herckenrath 6 pnt.; 3. B. Cornelissen 4 pnt.; 4. L. Paardekooper 2% pnt. „Ik wil niet dat er nu nog moeilijkheden komen", legde ze uit. „Ik wandel van hier door het park naar huis terug". „Ik vind 't afschuwelijk om jou „naar huis" te horen zeggen, als je het huis van die vent bedoelt", zei Phil opnieuw ont stemd. Maar hij drong niet verder aan. „Laat allerlei kleinigheden toch niet dat. ene belangrijke en heerlijke in ons leven bederven", zei Patricia met een smekende klank in haar stem. Hij glimlachte. „Nee, liefje, je hebt ge lijk. Maar bel me morgen in ieder geval op en laten we elkaar zo spoedig mogelijk weerzien". „Ik zal je, als 't enigszins mogelijk is, morgen opbellen". „Als je 't niet doet, bel ik jou!" „O nee, alsjeblieft niet! Het is voor mij altijd zo moeilijk om vrijuit te spx-eken". „Ik kan toch „Majorie" zijn!" zei hij la chend. Tenslotte liet hij zich echter overtuigen, dat hij in het vervolg voorzichtiger moest zijn met opbellen en afspraakjes. Toen Pa tricia afscheid van hem nam, voelde ze zich aanmerkelijk opgelucht. Phil bleek uiteindelijk toch wel begrip voor de situatie te kunnen opbrengen. Hoe wel hij er zich natuurlijk niet bij neerleg de, scheen hij wel bereid om geduld te heb ben en tactvol te zijn. (Wordt vervolgd) Nu zou je denken, dat Piewiep en Pippie de waarschuwing van Moeder Muis wel ter harte zouden nemen. Maarkleine muizen zijn net als andere kinderen: ze doen weieens domme dingen! En zo gebeurde het, dat Piewiep en zijn zusje op een dag de deur open vonden. „Zullen we eens gaan kijken?", fluisterde Piewiep. Eerst was Pippie wel bang, omdat Moeder Muis het hun verboden had. Maar ze was toch wel erg nieuwsgierig ook ...En toen glipten ze samen de deur uit en de lange gang in! 7.5 De hockeyvereniging BMHC heeft de jaarlijkse algemene ledenvergadering in het clubhuis aan de Aelbertsbergweg vast gesteld op Donderdagavond 15 September. Het gehele bestuur treedt dan af, doch de leden stellen zich herkiesbaar. Het zijn de heren B. H. A. Schmeink, voorzitter; C. de Jong, vice-voorzitter; L. Beyst, penning meester; mr. H. Ph. H. Sluyter, secretaris: P. A. Zeven, tweede secretaris en H. Bouw man en M. Maas, commissarissen. In de wedstrijd-, tevens contactcommissie stelt het bestuur voor te benoemen de heren Fr. van Olphen, P. Zeven (tevens bestuursge- delegeerde), J. Verduin, O. Staleman en een nader aan te wijzen lid. De jeugdcom missie zal weer onder leiding staan van mevrouw L. Uhlenbroek-Delbaere. Andere leden van deze commissie zijn de heren B. H. A. Schmeink (bestuursgedelegeerde), C. Latenstein, M. Metselaar en H. Eldei'ing. Na de vergadering zal de film van het internationale Paastournooi 1955 worden vertoond en die van het uitstekend ge slaagde tournooi in 1939. Sinds 17 Augustus komen vele leden van BMHC bijeen voor de trainingsbijeenkomst op de Woensdagavond. Dit is een goede voorbereiding voor de competitie, die op Zondag 18 September begint. BMHC I zal Zondag deelnemen aan een hockeydag, uit geschreven door en op de velden van Am sterdam. Wat de competitie 1955/1956 betreft speelt BMHC I in de eerste klas waar SCHC de plaats van Be Fair heeft ingenomen. BMHC II speelt in de overgangsklasse B met alleen uit deze omgeving Straw berries en verder elftallen uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Amersfoort. Het ge promoveerde BMHC III is dus na een jaar weer teruggekeerd in de promotieklasse (C) en zal vooral uit jongere spelers be staan. Het krijgt als tegenstanders Zand- voort, Eechtrop, Aalsmeer, en verder alleen Amsterdamse hockeyclubs. Ook BMHC IV komt in de promotieklasse (D) uit. Dit team van oudere spelers moet tegen HBS spelen en tegen elftallen uit Amsterdam en het Gooi. Het vijfde elftal speelt met Al liance, DEM, Strawberries en Amsterdam se teams in de tweede klasse. BMHC VI en BMHC VII komen in de derde klasse uit, BMHC VIII in de vierde klasse van KNHB en het negende elftal in de onderbond Noordholland. Windmolens in India? De Indiase regering onderzoekt een voor stel tot aankoop van tweehonderd wind molens ten einde windkracht te kunnen gebruiken voor water- en electriceitsvoor- ziening. Interzonaal schaaktournooi De uitslagen van de partijen gespeeld in de dertiende ronde van het interzonaal schaaktournooi in Gothenburg, luiden als volgt: RabarBronstein V<Vy, Medina Ilivitsky afgebroken; BisguierGelier 01; Panno—Spassky 10; PilnikKeres NajdorfPetrosian afgebroken; Guimard Donoer afgebroken; FudererSzabo 01; Filip—Sliwa 10; StablbergUnzicker V2—V2. De uitgestelde partij uit de tweede ronde tussen Stablberg en Pachman is gespeeld, maar werd afgebroken. De stand luidt na de dertiende ronde: 1. Bronstein (Rusland), 9 punten (uit 12 par tijen); 2. Panno (Argentinië) 9 punten (uit 13); 3. en 4. Keres (Rusland) en Fuderer (Joegoslavië) 7!i pnt. (uit 12); 5. Filip (Tsjechoslowakije) 7 punten (uit 12); 6. Szabo (Hongarije) 7 punten (uit 13); 7. Ilivitsky (Rusland) 6V2 pnt. en 1 afgebroken partij (uit 12); 8. Pilnik (Argentinië) 6Jé pnt. (uit 12); 9. Rabar (Joegoslavië) 6V2 pnt. (uit 13); 10. Petrosian (Rusland) 6 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12); 11. en 12. Spassky (Rusland) en Gelier (Rusland) ieder 6 pnt. (uit 12); 13. en 14. Pachman (Tsjechoslowa kije) en Guimard (Argentinië) 5V> pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12). 15. Najdorf (Argen tinië) 5 pnt en 1 afgebr. partij (uit 12); 16. Bisguier (V. S.) 5 pnt. (uit 13)17. Stahlberg (Zweden) 4¥2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 12); 18. en 19. Unzicker (W.-Duitsland) en Sliwa (Polen) ieder 4'é pnt. (uit 13); 20. en 21. Donner (Ned.) en Medina (Venezuela) ieder drie punten en een afgebroken partij (uit 13). Prins Bernhard bracht Dinsdag een be zoek aan de Britse Luchtvaartbeurs, die op het vliegveld Farnborough de poorten heeft geopend voor technici uit Engeland en daarbuiten. Prins Bernhard, die per vliegtuig uit Nederland was vertrokken en 's avonds nog terugkeerde, was vergezeld door onder andere de heer Gerben Sonder- man. In het kleine gezelschap, dat de Prins vergezelde op zijn tocht over het veld langs de daar geëxposeerde vliegtui gen, bevond zich ook de Nederlandse mi litaire luchtvaartattaché in Londen, kolo nel J. W. Thijssen. De Prins kon vrijwel onopgemerkt zijn rondgang over de ten toonstelling maken. Bij de honderden technici, die de ten toonstelling bezochten, bevonden zich zeer vele Nederlanders van vliegtuigindustrie- en, van Zee- en Luchtmacht en van de K.L.M. ADVERTENTIE goud9ee* t\uv/eel*aC t t£n-*aS THREE LIONS VIRGINIA 75 ct 20 stuks

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6