Hollanders leerden Franse boeren iets beters uit de grond halen ROTERDDN Andrews Otto B. de Kat hoogleraar aan de Rijksakademie Lesje voor schatgravers Vendée-kust kan bollenstreek van Frankrijk worden Mysterie van goudschip „La Confiance" Duitse auto's bekrast Nieuw systeem van toelating Daar zit muziek in Dodelijke aanrijding bij Etten Exploitanten van geheime zenders bekeurd Fietser aangereden Middel tegen het krimpen van wol ontdekt Snel A ers vijg!/ zeker TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, REUMATISCHE PIJNEN Veertien dagen geëist tegen tramconducteur Dodelijk ongeluk op veiling terrein te Wateringen Saldo van het Rijk met 12 millioen gulden gestegen Waarom kijkt een dokter naar uw tong? Verkeer eist 443 levens in lang Amerikaans weekeinde Prof. O. B. de Kat Snelheidsrecord verbeterd door Amerikaanse vlieger Seconde wordt korter voor wetenschappelijk gebruik WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 5 HET IS DE BEWONERS van het kleine kustplaatsje La Faute-sur-Mer in de Vendée in Frankrijk ongeveer hetzelfde vergaan als met de beide zoons van de oude boer in een fabel van La Fontaine: zij zijn koortsachtig de aarde gaan om woelen naar een schat, die zich er naar hun mening moest bevinden en zij hebben tenslotte een ongedachte weelde van een heel andere aard aangetroffen, die echter blijvend hun werkkracht en hun toewijding vroeg. In twee jaar tijd heeft zich op dit stukje van de kust een ware revolutie voltrokken: daar waar voorheen vrijwel niets anders wilde groeien dan aardappels en uien, strekken zich nu bollenvelden uit, die in het voorjaar door hun vele tinten onmiddellijk doen denken aan de Hollandse landschappen in de omgeving van Haarlem. „Het is allemaal begonnen met dat gekke wrak", zegt Riton, de „patron" van het cafétje van La Faute, „maar ach, die on gelukkige geschiedenis heeft ook zijn goede kanten gehad. Als we die hocus- pocus niet hadden meegemaakt, dan was La Faute nooit in twee a drie jaar gewor den tot wat het nu is. U zult eens zien hoeveel toeristen van alle kanten hierop afkomen als het weer voorjaar wordt Het verhaal van het wrak was al bijna een legende geworden, zoals zoveel voor vallen, die meer dan een eeuw geleden gebeurd zijn en dan nog wel op Kerst avond. Op deze gewijde avond van het jaar 1831 was een schoener uit Bordeaux, „La Confiance" voor anker gegaan in de haven van St. Martin-de-Ré. Ré is een eilandje, recht tegenover La Faute-sur- Mer. Het vaartuig kwam regelrecht uit Amerika, waar het Madame Charrier had gehaald, die als weduwe en als erfgename van een geweldig fortuin naar haar land terugkeerde. Zij had het ruim van „La Confiance" doen vullen met vaten stof goud en met staven goud. Volgens de ar chieven van de secretarie zou de rijke weduwe de kapitein uitgenodigd hebben om met haar de Kerstmis in St. Martin mee te maken. En niet alleen hij zou zijn meegegaan, maar de gehele bemanning. Er bleef niemand op het schip achter. Op het middernachtelijk uur kwam er een grote storm opzetten, die de schoener van de rede joeg en deed stranden op de kaap L'Aiguillon. Daar schijnt het goudschip kapotgebeukt te zijn door de grondzeeën en in het slib te zijn verzonken. Aardstralen In 1953 werd het verhaal weer opge haald. De boerin Germaine Brosseau, die op dit kustgedeelte van L'Aiguillon woon de, las in een tijdschrift een indrukwek kend artikel over aardstralen en wichel roeden, en de toepassing ervan bij het zoeken naar verdioenen schatten. Onmid dellijk wist zij zich een geroepene en de buren zagen haar in merkwaardige hou dingen door de akkers en de duinen schui felen: zij liep met de pendel, geconstru eerd uit een van haar moeder geërfde broche en een streng paardehaar. Op een ADVERTENTIE ja, maar om er later goede muziek uit te halen, moet je eerst leren je twee handen te gebruiken, dreumesje. Twee inplaats van één. Zo is het in de muziek, zo is het in het huishouden. Neem de was bijvoor beeld. Waarom zijn er ontelbaar vele vrou wen zo ingenomen met OMQ? Omdat OMO twee voordelen heeft, inplaats van een zoals de meeste andere wasmiddelen. Met OMO wordt het goed niet alleen in tens wit, maar bovendien verdwijnen de vlekken volkomen. Daarom kan van OMO met recht worden gezegdèn zuiver wit én vlekkeloos, dat's OMO-schoon. Het moderne OMO kent het geheim van dez.g. dubbele waskracht. Daardoor komt het dat de talloze gebruiksters met blijde voldoening zeg gen OMO voor de schoonste was van mijn leven. Vader van vijf kinderen omgekomen >2COCOO«>MCOC03COOOCOC»OCO!>00<X<X>OCCaX>aX<X>OCOOCCCCCOa •S In het bekende Franse weekblad 0 „Samedi-Soir" staat een boeiende re-j 9 portage over het plaatsje „La Faute- 8 sur-Mer" in de Vendée in Frankrijk, waar, zoals wij al eens eerder hebben bericht, een nieuwe bollenstreek bezig 'fj is te ontstaan onder de toegewijde zorg 8 van twee Nederlanders, Hans Matthys- 8 se en Jan van Waveren. Het verhaal, 8 dat geschreven werd door Michel Ag- 8 nellet, draagt tot titel „De tulpen van i 8 Haarlem braken de betovering van „La Confiance"Het is een titel, die een' 6 voorgeschiedenis doet vermoeden. En P het is juist ook om die voorgeschiedenis, 8 dat wij hierbij de inhoud van dit arti- 8 kei weergeven. XXX>XX»DOC<X>OODCOCOOOOOOOa)OCCCOOOC)OOOCOCCCCOOCXXXXX300a mooie morgen klopte zij aan bij haar buurvrouw, Eglantine Mady, om de ver baasde vrouw vertrouwelijk toe te fluiste ren: „Ik heb het wrak van „La Confiance gevonden. Het ligt op veertig meter diepte in uw wijngaard. Uit het gedrag van mijn pendel kan ik opmaken, dat het propvol goud zit. Het is voor milliarden francs. Ik schat tussen de dertig en de veertig mil liard". Nadat alle reserves van buurvrouw Ma dy overwonnen waren werd haar wijn gaard in een werkterrein vol bedrijvigheid herschapen. Tal van boeren uit het vlak bij gelegen La Faute-sur-Mer verkochten hun vee en hun grond om deel te nemen in de onkosten voor de ontgravingen en zwoegden mee. Madame Brosseau moedig de de werkers aan door mede te delen, dat volgens de gedragingen van haar pendel het wrak aangetroffen zou worden tussen de 15de en de 20ste Juli. En inderdaad op 19 Juli stootte men met de boornaald op de romp van een scheepswrak. Maar het lag nog dertig meter onder het niveau waarop men werkte en na grote kosten die men zich tot nu toe al getroost had zou het nog wel 200.000.000 frs. vergen voordat men het wrak zou kunnen ont graven. Betovering „En nu denkt u misschien wel, dat we bijgelovig zijn, hier in La Faute", vertelt een inwoner van dat dorpje, „maar een vreemde historie is het met „La Confian ce". Je zou zeggen, dat er een vloek op rustte. Eerst die storm, die precies te mid dernacht opsteekt, dan dat schip, dat zon der een mens aan boord oversteekt en helemaal in het zand verdwijnt. En nu weer de ongelukken, die bij de opgra vingen zijn gebeurd!" Eerst botste er bij de afvoer van de ar beiders een truck op een andere, waarbij er twee omkwamen en drie ernstig werden gewond en kort daarna gebeurde er een ongeluk, waarvan twee man het slacht offer werden. Een van hen brak zijn wer velkolom. Toen Madame Brosseau in het begin van 1955 de arbeid wilde doen voortzetten kon zij er niemand meer voor krijgen. Want tegen een betovering is nu eenmaal niets te beginnen. Het was beslist een andere welvaart, die 't dorpje toelachte. Want terwijl men druk doende was met het omwoelen van de wijngaard van Madame Mady op zoek naar het goud, dat er wellicht nooit ge legen had, wroetten er vlakbij opeens ook vier buitenlandse touristen in de grond. Zij namen grondmonstertjes mee en sloten zich verder op in een gehuurd huis vlak bij de zeereep. Ook al goudzoekers? Vreemde, zwarte fietsen Iedereen vroeg zich af wat zij kwamen doen. Zij kwamen, zij keken rond, zij wroetten in de grond en zij gingen weer op vreemde, zwarte fietsen, hun blonde haren wapperend in de wind. Overal vroe gen zij beleefd of zij de grond even moch ten bekijken. Het was wel duidelijk, dat zij geen goud kwamen zoeken. Maar toch zouden zij in de tijd van een paar maan den de grondslag leggen voor een nieuwe welvaart van La Faute en omgeving. De aardigste van deze nieuwe tovenaars heet Hans Matthysse, landbouwkundig in genieur uit Rotterdam, opgetogen over Frankrijk en vooral over de grondsoort van La Faute, die heel veel op de bollen grond bij Haarlem lijkt. Hij en zijn vriend Jan van Waveren willen niets minder dan van deze kleine kuststrook een centrum van intensieve bollencultuur maken: tul pen, hyacinten, gladiolen en andere bol- bloemen. „Ik was afgestudeerd voor de tropische landbouw", vertelde hij, „en ik heb drie jaar in Indonesië gewerkt, maar toen ik begreep dat het koloniale tijdperk voor altijd voorbij was ben ik in Rotterdam teruggekeerd. Daarna heb ik college ge lopen op het Institut des Tabacs de Berge rac en daar ben ik Frankrijk gaan waar deren. Ik besloot erheen te emigreren. Ik heb heel Frankrijk van Duinkerken tot Biarritz doorkruist om geschikte grond voor de bollenteelt te vinden en die heb ik hier tenslotte gevonden". Nieuwe welvaart En dit jaar zijn er in La Faute en om geving 300.000 tulpen ontloken van aller lei variëteiten: Reine de Nuit (zwarte), William Pitt (rode), John Gay (oranje), White Sail (witte), Orgeuil de Zwanen- bourg (rose) en andere. En zo gretig als de bloemen door de touristen worden gekocht zo goed gaan de bollen van de hand bij de boeren, aan wie Hans Matthysse ze wil verkopen. Als het tulpenseizoen voorbij is breekt dat van de gladiolen aan. Het duurt tot ver in Augustus en het betekent voor de boeren die voor deze cultuur een con tract met de Hollandse bollenkwekers heb ben getekend een winst, die vijf a zes keer zo groot is als die, welke de aard appelen opleverden. Het is wel juist, wat La Fontaine in een van zijn fabels de oude tegen zijn gouddorstige zoons liet zeggen: probeer iets anders uit de grond te halen. „Toronto"„Bontekoe" en „Nachtegaal" zonden uit in Noord-Nederland Rijkspolitie en personeel van de opspo ringsdienst van de PTT hebben een einde gemaakt aan het bestaaan van de geheime zender „Toronto" of de „Jacksons". De zender bleek zich te bevinden ten huize van H. B. H. te Kalkwijk, gemeente Hoogezand- Sappemeer. Tegen de exploitant en diens helper J. H. uit Sappemeer, werd proces verbaal opgemaakt. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de zender het eigen dom was van een zekere H. K. uit Veen- dam, die de apparatuur in bruikleen aan H. B. H. had afgestaan. Tegen H. K. uit Veendam werd eveneens proces-verbaal opgemaakt, ook omdat hij zijn zoontje toegestaan had met de zender te werken onder de naam „Bontekoe" of Voddeman". Bovendien is proces-verbaal opgemaakt tegen A. K. uit Nieuwe Pekela. Deze had zijn geheime zender, waarmede hij onder de naam „Nachtegaal" in de aether kwam, naar H. B. H. te Kalkwijk gebracht, maar aie gaf de voorkeur aan de apparatuur uit Veendam. H. had zelf ook een zender, maar die was niet al te best. Later is gebleken dat een broer van H. deze zender in het kanaal heeft geworpen. De zender van A K. uit Nieuwe Pekela heeft men nog niet kunnen vinden. Vier maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste mr. Rosingh, officier van Justitie voor de Almelose rechtbank tegen de 34-jarige Enschedése brandstoffenhan- delaar M. B. Deze wordt er van beschuldigd op Februari van dit jaar in Enschedé op de Hogelandsingel met zijn vrachtauto te zijn ingereden op de fietser D. G., met wie hij een twist had over een voorrangskwestie Uitspraak over veertien dagen. Nabij de steenfabriek de Bremberg tus sen Etten en Liesbosch is een ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan H. Vergouwen uit Sprundel, arbeider aan de genoemde fabriek. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk geschiedde toen V. plotse ling de weg overstak juist op het moment dat een auto, bestuurd door een arts uit Bergen op Zoom, passeerde. De arts trachtte nog een botsing te voorkomen, doch raakte V., die op slag werd gedood. De wagen kantelde en kwam in een sloot terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Nu de herfst nadert maken mïllioenen vogels zich gereed voor de trek naar het warme Zuiden. Ook deze zwaluwen zijn gereed voor de lange zware tocht: start klaar zitten ze op een stel telefoonlijnen - als het ware een „afscheidssymphonie" componerend. MELBOURNE (Reuter) Geleerden hebben een middel ontdekt om een einde te maken aan het krimpen van wol. Dr. E. C. Carter, technisch directeur van het internationaal wol secretariaat, heeft ont huld dat een nieuwe vinding is gedaan in de laboratoria van de raad der organisatie voor wetenschappelijk en industrieel on derzoekingswerk. Tijdens een openbare de monstratie aan de universiteit te Mel bourne deelde dr. Carter mede, dat het krimpen van wol, dat veroorzaakt wordt door het dragen en het wassen, voorko men kan worden door de vezels met een kleine hoeveelheid synthetische hars aan elkaar te lassen. Sokken die op deze wijze vervaardigd zijn krimpen en vervilten vrij wel niet. De nieuwe techniek wordt reeds toegepast op heren- en jongenssokken en zal spoedig ook voor andere kleding ge bruikt worden. De Haagse politie heeft een zekere T. B. aangehouden, die bezig was met de haak van een hondenriem een geparkeerde Duitse auto te bekrassen. Bij verhoor be kende B. op deze wijze 15 tot 20 Duitse auto's te hebben beschadigd. Bij de politie waren reeds 12 aangiften binnengekomen. ADVERTENTIE De boeren van La Faute-sur-Mer, te leurgesteld van het opgravingsavontuur, dat hen alleen maar armer gemaakt had, begonnen zich al gauw levendig te interes seren voor de plannen van de twee Hol landers. En deze beloofden hen, zij het op een zeer voorzichtige manier, een nieuw tijdperk van welvaart. Velen bleven aan vankelijk nog een beetje met hun activi teit spotten, maar toen in het voorjaar tal van automobilisten stilhielden bij de eer ste kleurenpracht en goede prijzen voor de tulpen betaalden werd het anders. Ver scheidene boeren kwamen bij de Hollan ders om bollen te kopen. Bejaarde vrouw werd slachtoffer van te vroeg afbellen Een 73-jarige Amsterdamse vrouw werd op 3 Mei van dit jaar zo ernstig gewond, toen zij bij het verlaten van lijn 16 in de Ruysdaalstraat te Amsterdam ten val kwam, dat zij nog diezelfde avond overleed. Op het ogenblik, dat zij via het achter- balcon van de motorwagen wilde uitstap pen zij was gebrekkig en gebruikte een stokje, waarmee zij reeds op de straat steunde, terwijl zij zelf nog op de treeplank stond zette de tram zich in beweging. De vrouw viel van de treeplank, werd over een korte afstand meegesleurd en aange reden door de bijwagen. De conducteur van de motorwagen, de 24-jarige H. V. stond thans terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Hem was ten laste gelegd dat hij te vroeg afgebeld had zonder zich ervan overtuigd te hebben, dat alles veilig was. De conducteur stond die avond op het voorbalcon van de tram en keek, nadat de tram vrij lang stil had gestaan terwijl het helemaal niet druk was buitenom om te zien of er soms nog passagiers wilden in- of uitstappen. Hij had niets gezien en had het sein voor het vertrek gegeven. Hij kon niet door de tussendeur in de wagen kijken omdat deze deur zwart gemaakt is. Ter zitting kwam de merkwaardige vorm van de wagens van lijn 16 ter sprake, die van voren en van achteren schuiner toe lopen dan de wagens van andere lijnen. De politie had van het voorbalcon langs de tram foto's gemaakt op diverse af standen en daarbij bleek, dat het moeilijk is om van het voorbalcon iemand op de treeplank van het achterbalcon te zien. Een chef van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf verklaarde, dat er geen instructies bestaan over de plaats waar de conduc teur zich moet bevinden. Hij mag echter pas het vertreksein geven als hij zich over tuigd heeft dat alles veilig is. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat het ongeluk te wijten is aan de eigenaardige vorm van de wagens van lijn 16 en aan de conducteur, die naar binnen had moeten gaan of op straat had moeten gaan staan alvorens hij het vertreksein gaf. De officier eiste veertien dagen gevange nisstraf tegen de conducteur. De rechtbank zal op 20 September uitspraak doen. Filmstrijd De Spaanse afvaardiging op het film festival te Venetië heeft zich teuggetrokken omdat de film „El canto del Gallo" door de leiding van het festival verboden is. De film werd verboden, omdat zij in strijd wordt geacht met het reglement van het festival, dat vertoning van films die kwet send zijn voor het nationaal gevoel van andere volken, verbiedt. De film zou kwet send zijn voor Hongarije. Op religieuze gronden is de Tjechische film „John Hus" geweigerd. De 69-jarige L. H. van Gaaien, tweede keurmeester aan de Wateringse Groenten- en Fruitveiling, is op het veilingterrein van een aanhangwagen gevallen. De heer Van Gaaien was op de aanhangwagen gespron gen, juist voordat deze een scherpe bocht maakte. In deze bocht werd hij van het voertuig afgeworpen. Zwaar gewond is hij naar het Hippolytusziekenhuis te Delft vervoerd, waar hij aan de gevolgen van het ongeluk overleed. Wiedbachtalbrug eiste weer slachtoffers De gevaarlijke Wiedbachtal-brug op de autoweg tussen Keulen en Frankfort, die op 23 October 1953 de Nederlandse vracht autochauffeur Dirk de Baat noodlottig werd, heeft Maandag nieuwe slachtoffers geëist. Een Duitse autobus ramde voor de brug bij het passeren twee personenauto's en een vrachtauto. Tien inzittenden van de autobus liepen verwondingen op. Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 5 September blijkt, dat het saldo van 's rijks schatkist met ruim ƒ12 millioen gestegen is tot 357 millioen. Het rijk heeft weliswaar grote betalingen moeten verrichten (een bedrag van circa 90 millioen moest op tafel worden ge bracht wegens couponbetaling, aflossing en vervallen schatkistpapier) doch hiertegen over staat, dat veel middelen naar de schatkist zijn toegevloeid uit hoofde van belastingbetalingen, met name vennoot schapsbelasting. De bankbiljettencirculatie is deze week nog een kleinigheid gestegen. Zij is thans gekomen op ruim 3,772 millioen, waar mede het na-oorlogse record van 25 Juli 1955 is geëvenaard. Het saldo van de ban ken is voorts achteruitgelopen met 22 mil lioen tot 499 millioen, waarmede de ban ken nog boven het gemiddelde blijven dat zij verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Voorts is de post voorschotten in rekening-courant met 4 millioen gedaald tot 26 millioen. Op de geldmarkt is een en ander niet van verstrekkende invloed geweest. De positie is hier weliswaar iets minder stroef dan de vorige week, doch van een merkbare verlichting kan niet worden gesproken en daggeld doet nog steeds percent. De netto deviezenreserve is opnieuw een kleinigheid achteruit gelopen en wel van 1488 millioen tot 1481 millioen. De goud voorraad bleef onveranderd met 3.045 millioen. De Centrale Bank heeft voorts 800.000 kortlopend schatkistpapier afge geven waardoor de desbetreffende post ver minderd is tot ƒ322,3 millioen. De overige mutaties zijn van ondergeschikte betekenis. Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 September tot hoogleraren aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam benoemd: „Walter Clénin, Otto B. de Kat en Charles F. Roelofsz. Prof. Clénin volgt professor H. M. E. Campendonck op, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 September 1955 eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, als hoogleraar voor de monumentale en versie rende schilderkunst. Hij werd op 19 Fe bruari 1897 geboren in Ligerz am Bielersee in Zwitserland en is thans nog in Bern woonachtig. Professor Clénin geniet in Zwitserland en daarbuiten grote bekend heid door de vele opdrachten voor wand schilderingen, gebrandschilderde glazen en mozaieken, die hij heeft vervuld, onder meer voor overheidsgebouwen, kerken en bedrijven. De schilderklasse aan de Akademie ge niet zoveel belangstelling, dat het voor de huidige hoogleraar prof. Jan Wiegers niet wel mogelijk is aan elk der leerlingen vol doende aadacht te schenken. Daarom zal prof. De Kat naast hem als hoogleraar voor de schilderklasse optreden. Hij zal zich in het bijzonder belasten met de zorg voor de leerlingen van het eerste jaar. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zal een proefklasse worden ingevoerd ter vervanging van het tot nu toe gevolgde sy steem van toelatingsexamens, waarbij de candidaten werden onderzocht op hun be kwaamheid in het tekenen naar de natuur en op hun kennis van anatomie, perspectief enzovoorts. Toelating tot de proefklasse, die als een propaedeutische afdeling kan worden gezien en waar theoretisch en practisch onderwijs zal woren gegeven, ge schiedt op grond van ingeleverd werk. Na afloop van het proefjaar zal worden beoor deeld, welke leerlingen tot de klassen voor tekenen, schilderen en boetseren kunnen worden toegelaten. Vertrouwd wordt dat op deze wijze een zuiverder selectie kan worden verkregen, dan door formele toe- latings-examens. Prof. Roelofsz zal als hoogleraar voor deze proefklasse optre den. Hij werd geboren op 5 Maart 1897 te Amsterdam, vertrok op jeugdige leeftijd naar Indonesië, verbleef ook in Argentinië, was docent ,aan de Normaalschool voor tekenleraren te Amsterdam, woont in Bla- ricum en is bekend als vrij en monumen taal schilder. ADVERTENTIE Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam aflegt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onver teerd voedsel zich in uw ingewanden op hoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen gevoel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsigna len van uw inwendig verkeersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water» om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. CHICAGO (United Press) Het aantal doden dat het verkeer geëist heeft tijdens het weekeinde van Labor Day in de Ver enigde Staten bedraagt 443. Dit week einde loopt van Vrijdagavond 6 uur tot Maandag te middernacht. Het weekeinde van Labor Day in 1951 eiste 453 men senlevens. Bovendien verloren 73 perso nen het leven door verdrinking, tien in vliegtuigen en 66 bij diverse andere onge lukken. Prof J. M. Luttge, tot heden lector aan de Rijksakademie, zal als buitengewoon hoogleraar worden belast met de leiding van de avondklassen. Otto Boudewijn de Kat werd op 7 Juni 1907 te Dordrecht geboren. Hij studeerde aanvankelijk voor architect aan de school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem en was enige jaren werkzaam op architectenbureaux. 's Avonds studeerde hij echter aan de Rijks akademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam. Hij zei de architectenopleiding definitief vaarwel, toen hij in 1928 naar Parijs ging om aan de Academie Libre te studeren. In 1929 werd hij lid van „De On- afhankelijken" en enige jaren later van „Arti et Amicitiae". In de jaren 1934 en 1935 verbleef hij in Zuid-Frankrijk en Ita lië. Van 1936 tot 1940, het uitbreken van de oorlog, woonde hij in Ukkel bij Brussel, waar hij zich had laten inschrijven voor de modelklasse van de Académie des Beaux Arts. Otto B. de Kat is ook lid van „De Groep" van Haarlemse beeldende kunstenaars. Na de oorlog was hij een der oprichters van de Hollandse Aquarellistenkring, waarvan hij sinds 1946 secretaris is. Hij woont thans in Overveen en neemt zeer actief deel aan het Nederlandse kunstleven. Hij was enige jaren bestuurslid van de Vakgroep Kunstschilders van de Neder landse Federatie van Beroepskunstenaars, is lid van de Commissie voor Sociale Kunstopdrachten te Haarlem en van de subcommissie voor Beeldende Kunst van deze gemeente. Hij is secretaris van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant". Van 1948 tot 1951 was hij medewerker voor beeldende kunsten aan Het Vrije Volk, sinds 1951 aan Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. Hij was enige tijd lid van de redactie van het Federatieblad, sinds 1954 is hij lid van de Examencommis sie M. O. Tekenen. Hij exposeerde onder meer in Amster dam, Den Haag, Haarlem, Groningen, Rot terdam, Dordrecht, Rome en Brussel. Op uitnodiging van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, nam hij deel aan tentoonstellingen in Zuid-Afrika, Indonesië, Schotland, Ierland en Engeland. In 1952 zond hij werk in voor de Exposition Internationale des Beaux Arts te St. Moritz. In hetzelfde jaar begon hij met grafisch werk. Schilderijen, aquarellen en grafiek van hem bevinden zich onder meer in het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, het Museum Boymans in Rotterdam, het Ste delijk Museum in Amsterdam, het Frans Halsmuseum en de Teyler Stichting in Haarlem, het gemeentehuis in Enschedé, het gemeentehuis in Heemstede, het Con certgebouw te Amsterdam, in rijks-bezit en vele particuliere collecties, ook in het bui tenland. LOS ANGELES (Reuter). Volgens de „North American Aviation Company" heeft kolonel Horace Hanes met een straal jager (F 100 C super Sabre) met het be reiken van een snelheid van 1323,10 kilo meter per uur het wereldsnelheidsrecord verbeterd. Het officieel bevestigde record staat op 1212,50 kilometer per uur. Het werd bijna twee jaar geleden gevestigd door de Amerikaanse luitenant-kolonel Pete Everest in een F 100. DUBLIN (A.F.P.) Een der gevolgen van de conclusies waartoe het congres van de internationale astronomische unie te Dublin is gekomen, zal zijn, dat de seconde een kortere tijdseenheid wordt, aldus heeft een der afgevaardigden. Smith, lid van het koninklijk conservatorium van Greenwicht verklaard. De seconde werd totnogtoe be rekend als onderdeel van de zonnedag. Voortaan zal zij worden berekend als onderdeel van het jaar, hetgeen tot resul taat heeft, dat zij 0.0000018 percent korter wordt. Smith zei, dat de seconde geen uni forme duur heeft en dat de verschillen voor de astronomen en natuurkundigen belang rijk zijn geworden. De nieuwe vaststelling van de seconde is door het congres goedgekeurd. Het besluit zal worden gemeld aan het algemene comité voor maten en gewichten, de inter nationale instantie voor de vaststelling der legale ppnhpflpn

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7