De „Een" van 1912 was beslist geen eenling Kennemer Lantaarn Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia De „Twee" (Sobat, Eduarda, Polaris) herinnert met het zusterschip aan roemruchte jaren Velser Kunstkring start op 13 September ^jBrieven aan de redactie Vier huizen „in de weg" Jaap Min exposeert bij „Felison" Stijging inkomsten bij Prov. Waterleiding LANGS SLUIZEN EN HAVENS Operette in Rex Dukel speelt simultaan tegen Velsens jeugd Aan de Linnaeusstraat Verrollen is mogelijk Zoutkamper vissers mogen niet de dupe worden van afsluiting Lauwerszee Schilder van omstreden Hoensbroekse kerkje r Opnieuw beginnen - stroomopwaarts roeien Flinke aanvoer op groenteveiling Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 Vandaag valt de aandacht weer eens op een oude IJmuidense stoomtrawler, welke in 1912 door een plaatselijke rederij werd aangekocht. Het was een schip, dat 17 jaar gevaren had voor Hellyers Steam Fishing Company Ld te Hull onder de naam „Ariadne". Deze Engelse rederij deed het vaartuig over aan de gebr. Vriend te IJmui- den en opgericht werd de Maatschappij „De Een". De trawler kwam in de vaart onder de naam „De Een" en de merken IJM. 7. In die tijd week het vaartuig wat grootte, bouw en inrichting betreft, weinig af van de andere trawlers, die toen van IJmuiden uit ter visserij gingen. schappijen „Holland" en „Praxis", welke onder directie hebben gestaan van de he ren J. Prins en G. Carst en in 1928 een vloot hadden van 15 stoomtrawlers. Noch de Mij. „Holland", noch de Mij. „Praxis", noch de Mij. „Patria" hebben thans een schip. De rederijen zijn verdwenen als zo vele in het IJmuider trawlerbedirijf. Vooral Het waren er heel wat meer dan tegen woordig, want in 1912 telde IJmuiden 138 stoomtrawlers. „De Een" was een produc van de bekende werf van de heren Coo! Welton en Gemmell te Huil. De inkom bedroeg 150 reg.ton bruto en 50 ton netto de lengte was 31,22 m., de breedte 6,23 m. en de holte 3,35 m. Nummer twc Bij deze ene aankoop is het niet geble ven. Weldra schafte men zich een tweede trawler aan, welke in 1899 was gebouw, door de Earle's Co. Ld te Huil voor reke ning van de Anchor Steam Fishing Com pany Ld. De naam was „Conqueror" en een maal in IJmuiden aangekomen kwam deze tweedehandsen aanwinst als „De Twee" IJM. 145 in bedrijf. Sedert het begin in 1898 breidde het IJmuider trawlerbedrijf zich gestadig uit. De schepen konden ongestoord de visserij op de Noordzee uitoefenen. Minder gunstig zag het er uit toen de eerste wereldoorlog uitbrak. Het gehele bedrijf kwam aanvan kelijk sii,' te liggen, maar later moesten cle schepen er toch weer op uit trekken. Het artikel vis was zeer gewild, maar er moes ten heel wat gevaren getrotseerd worden om de kostbare vis te bemachtigen. Onge lukken bleven niet uit. Herhaaldelijk wer den trav/lers als over tijd gemeld en hier bij is ook „De Een" IJM. 7 gekomen. Het schip vertrok 31 uli 1917 van IJmuiden ter visserij en keerde van die reis niet terug. Het andere schip der rederij, „De Twee" [JM. 145 is er heel wat gunstiger afgeko men, hoewel het schip later nog veel mee maakte wat verandering van eigenaar be treft. Het begon in 1922. De rederijnaam veranderde in Zeevisserij Mij. „De Twee", de heer L. Vriend werd directeur en de trawler zelf verdoopte men in „Sebat" IJM. 6, maar als zodanig was dit van korte vreugde. In 1924 zien we het vaartuig al weer onder ander beheer onder de naam „Eduarda" IJM. 6. Directeur van die rederij „Eduarda" was de heer G. T. Res. Maar dit is niet de laatste rederij ge weest voordat het einde van de in 1899 ge bouwde trawler zich voltrok. Het was in 1927 dat de naam „Eduarda" plaats maakte voor „Polaria" IJM. 6 en dat kwam door dat de Visserij Mij. Patria I eigenaresse van het vaartuig was geworden. Genoemde rederij was een zusterrederij van de Maat- in het jaar 1936 heeft de sloper zijn slag geslagen in de vloot van deze drie rederijen en ook de „Polaris", ex „Eduarda", ex „Se bat", ex „De Twee, ex „Conqueror" ver trok toen voor goed uit IJmuiden. (Nadruk verboden.) ARIE VAN DER VEER De Velser Kunstkring „Voor Allen" be gint het nieuwe seizoen op Dinsdag 13 Sep tember in het Rex-theater met een voor stelling door de Hoofdstad-Operette van „Hör mein Lied, Violetta" op muziek van Oscar Strauss. Deze voorstelling voor abonnementhou ders Serie A is geheel uitverkocht, evenals die voor Serie B, welke op 27 September plaats vindt. De directie van de Hoofdstad- Operette, bestaande uit Meyer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, heeft na een onder het publiek gehouden enquête deze operette gekozen voor haar jubileumtournée ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan. De hoofdrollen van Violetta en Graaf Lava- lette worden gezongen door Ruth Rhoden en Jan Handerson. Voor de voorstellingen door het Neder lands Ballet op 19 en 20 October zijn nog enige kaarten verkrijgbaar. Hiervoor kan men zich wenden tot het secretariaat van de Velser Gemeenschap, Moerbergplant- soen 22, telefoon 5743. Op verzoek van de jeugdvereniging „De Tunnelboys" te Velsen-Noord zal de DCIJ'er B. Dukel op Woensdagavond 21 September een sdmultaanséance dammen geven voor de jeugd, uit Velsen-Noord. Allen jeugdige personen en liefhebbers van dammen kunnen tussen half acht en halftien tegen de heer Dukel spelen in het jeugdhuis te Velsen- Noord. Indien de séance snel is beëindigd zal Dukel nog een causerie over het damspel houden. De oude „F.én", voor zijn tijd een fikse trawler. (Verkort weergegeven) Kermis en dansen. Wij bevinden ons thans midden in de kermisweek en we nemen een kijkje op het kermisterrein, wagen een paar kwartjes voor een prijs van „Ome Jaap," toeren een paar malen in de autootjes en terwijl we een oliebol ver orberen gaan we naar de overkant om te kijken wat de IJmuider middenstand en de industrie ons tentoonspreidt. We kunnen gaan lachen om Jan de Cler en genieten van de goochelkunsten van Hedri en Lisette. Maar wanneer we dit allemaal afgewerkt hebben, dan lijkt mij dat er één ding ont breekt, namelijk een gelegenheid om te dansen. Hoe komt dat toch? Misschien geen toestemming van B. en W.? Of is het mis schien, omdat de enige gelegenheid in IJmuiden zich in zulk een toestand bevindt dat de eigenaar het niet aangedurfd heeft, bang dat men door de vloer zou gaan? Aan de jongelui ligt het bij mijn weten niet. U moet maar eens zien hoe velen er Zaterdag en Zondag naar de omliggende gemeenten trekken om daar te gaan dansen. H. LANGBROEK, Dennenstraat 6, IJmuiden-Oost. Naschrift redactie. Men deelt ons mede, dat er enkele aanvragen voor dansen tij dens de kermisweek zijn binnengekomen Verzoeken in deze richting worden, zo mo gelijk, welwillend bekeken, waarmee de situatie dus „gemakkelijker" is geworden dan vroeger, toen de overheid op dit punt een strenger standpunt innam, maar in deze speciale gevallen heeft de politie ge meend afwijzend te moeten beschikken, omdat de vergunningen waren aange vraagd tot na de sluitingstijd van BIMIJ en kermis. Men legt de laatste hand aan de „opmaak" der vliegtuigen, die deel zullen nemen aan de demonstraties te Farnborough (Engeland). Wel beschouwd is de Folland Gnat straaljager een dwerg vergeleken bij de reusachtige Avro Conway Ashton. De mogelijkheid is niet uitgesloten, zo vernemen wij dat de vier woningen onder één kap aan de Linnaeusstraat bij de Vis- serijschool te IJmuiden, die van hun plaats zullen moeten, omdat de in het verlengde van de Lange Nieuwstraat liggende straat moet worden doorgetrokken, verrold zullen worden. Dit in navolging van het huis te Castricum, dat in 1953 door de aannemer Biesterbos werd verplaatst over grote af stand. De onteigeningsprocedure over deze vier woningen, die aan twee eigenaren toebe horen, is thans nog aan de gang, maar wanneer het viertal eenmaal in handen van de gemeente is, zal worden nagegaan of de woningen worden afgebroken en daarna weer opgebouwd of dat zij worden verrold. De afstand, die de woningen dan moeten afleggen, is slechts enige tientallen meters. Een bezwaar is echter, dat het hier vier woningen onder één kap betreft. B. en W. van TJlrum, de gemeente waar toe het vissersdorp Zoutkamp behoort, heb ben een rapport samengesteld over de ge volgen van de droogmaking van de Lau werszee voor Zoutkamp. De economische betekenis van de Zout kamper visserij is dusdanig belangrijk, al dus B. en W., dat het zeer te wensen is dat deze visserij ook na de droogmaking van de Lauwerszee kan blijven bestaan. Over 't jaar 1953 heeft de gezamenlijke aanvoer van de Zoutkamper vissers een half milli- oen gulden opgebracht te Zoutkamp. Dat is per schip (de vloot bestond uit 38 schepen) 13500,De vijf garnalendrogerijen in Zoutkamp hebben in 1953 voor ruim een half millioen gulden gedroogde garnalen verkocht. Hiervan ging voor 350.000 naar het buitenland. Duitsland was verreweg de grootste afnemer. De pellerij van Zout kamp kocht in 1953 voor een bedrag van 130.000 aan garnalen op. Het totale be drag van de verkoop ligt ongeveer 160.000 hoger. Gemiddeld wordt per jaar 60.000 aan pel-loon uitbetaald. De investeringen van de vloot plus nevenbedrijven kunnen geschat worden op 2 millioen gulden. B. en W. komen tot de conclusie dat door afsluiting van de Lauwerszee belangrijke schade aan de visserij zal worden toege bracht. Het wordt noodzakelijk geacht dat er plannen gereed liggen, die direct kunnen worden uitgevoerd teneinde de nadelen van de droogmaking te niet te doen. „Indien door overheidsmaatregelen een gedeelte der bevolking wordt aangetast in haar bestaansmiddelen, dan heeft diezelfde overheid de plicht deze bevolkingsgroep op de een of andere wijze tegemoet te komen. Dit is een eenvoudige eis van rechtvaardig heid. De hieraan verbonden kosten zijn te beschouwen als een onderdeel van de kos ten van de afsluiting en droogmaking der Lauwerszee," aldus verklaren B. en W. in hun rapport. Zaterdagmiddag 10 September zal om half vier de opening plaats hebben van de tentoonstelling van werken van de Bergense kunstenaar Jaap Min. Deze kunstenaar werd op 16 September 1914 geboren in het schildersdorp Bergen en was dus al vroeg vertrouwd met de schilderswereld. Toen hij zich op 23-jarige leeftijd liet in schrijven als leerling van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten 'te Amsterdam, kon hij zich geheel wijden, aan het schil deren, wat daarvoor slecmts 'in zijn vrije tijd mogelijk was. Op de academie waar hij 6 jaar werkte, was hij onder meer leerling van prof. Campendonk. Na deze jaren kwam er een studiereis naar Italië, Verona, Venetië en Padua, waai de grote Italiaanse meesters en het contact met de Byzantijnse kunst, een grote in vloed hadden op de vorming van de jonge kunstenaar, die later in zijn beste werken bewees, hoe hij het wezen van de oude frescos en ikonen heeft begrepen. Geholpen door de ervaringen, opgedaan tijdens zijn abstracte periode, waarbij de invloed van de „Bergense School" ver dween en het werk van Leo Gestel hem nog slechts hielp, ontwikkelde hij zich tot een schilder, wiens religieus werk een ver nieuwing betekent, niet religieus door de voorstelling, maar door de manier waar op het onderwerp benaderd wordt. Vele kerken zijn verrijkt met zijn werk, waarvan de laatste de kruiswegstaties voor een parochiekerk te Iioensbroek zijn. De tentoonstelling, die een keur van pro fane zowel als religieuze werken omvat, zal gehouden worden van Zaterdag 10 Sept. t/m Zondag 25 Sept. en is geopend Zondag, Maandag, Woensdag en Zaterdag 's middags van 2-5 uur. Dinsdag. Donderdag en Vrij dag 's avonds van 7-9 uur. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Hydra van Rotterdam. Eemland van Ham burg. Maaskerk van Antwerpen. Amyntas van Antwerpen. Plato van La Palize. Ancora van Karlstadt. Egbert Wagenborg van Otter- backne. Tona van Leningrad. Fostram van Onega. Medemsand van Otterbacken. Wal- lonia van Gothenburg. Sigborg van Ronneby. World Harmony van Tawly. Habaranda van Bottel. Salawati van Hamburg. Bavo van Norresundepp. Ariadne van Rotterdam. Her- culis van Duinkerken. Daja Bhömer van Rotterdam. Uit IJmuiden vertrokken: Maywood naar Duinkerken. Paris naar Rouen, Isola naar Delfzijl. Ilias naar Falkenberg. Isartall naar Geffle. Brittania naar Kopenhagen. Amstel- stroom naar Ragenhamn. Santa Lucia naar Vlaardingen. Ulla naar Archangel. Luise Leonhardt naar Puerto Ortax. Falcon naar Londen. Eos naar Rotterdam. Margriet L naar Londen. Vechtstroom naar Huil. De politie van Santiago maakte gebruik van geweerkolven om studenten uiteen te drijven, die protesteerden tegen de verhoging van het transport-tarief, van 30 tot 100 procent. Op Chili zijn op het ogenblik 2.000.000 arbeiders aan het staken. Tussen goud en diamant Vader en moeder Ouwer- kerk-Deelen beleefden van daag vijfenvijftig jaar geleden in Lekkerkerk de glorieuze dag hunner echtverbintenis en die zevende September is dat hele lange leven door een moment van dankbaarheid ge worden. Maar nu, terwijl de kinders allemaal al zelf de huwelijksboot aan de levens zee hebben toevertrouwd en de acht kruisjes voor beiden gaan naderen (het diamanten halen ze beslist wel, want wie op 79 en 75 jaar nog zo vlek keloos weet door te gaan met ademhalen en nog maar vijf jaar van het diamant af zit, is haast wel moreel verplicht de zestigste huwelijksverjaardag er ook nog bij te doen) is er een dag van extra-vreugde aangebroken in de Esdoorn- straat. Daar woont hst echtpaar, dat vandaag op het gestoelte der ere zetelt, al sinds 1948 in een van de knusse woningen voor bejaarden. Volkomen verdiend, want vader Ouwerkerk heeft het niet gemakkelijk gehad. Velsen zag hem met zijn gade voor het eerst in 1913 toen zij een woning aan de Melklaan be trokken, maar zes jaar na da tum keerden zij terug naar het Zuidhollandse land, om evenwel via Amsterdam toch maar weer op de oude steê terug te keren in 1933 kon IJmuiden-Oost het paar op nieuw begroeten. Dat was ook het moment om de oude stiel van vuurwerker vaarwel te zeggen en het da gelijks brood voor anderen te gaan verzorgen. Aan de Ka- stanjestraat op nommer 27 heeft hij vele jaren met zijn vrouw vele broodjes verkocht en de wijde omtrek kende hem als een plezierig bezorger, voor wie geen klant te ver en geen brood te vers was. Vandaag is het feest en buiten die vier kinders, die twaalf kleinkinderen en één achterkleintje aan de Ouwer- kerker stamboom toevoegden, zullen er zeker legio kennis sen zijn aangewipt om moe der en vader in de versierde stoel de hand te drukken en nog eens van vader te horen, hoe perfect het geheugenma chientje nog draait onder die 79-jarige kruin: hij heeft al les, wat er in IJmuiden ge beurde bijgehouden en weet zijn weetje over de nieuwbouw beter dannou misschien nog wel beter dan ik, want ik zoek nog wel eens naar één of andere rivier of een boom soort in IJmuiden-Oost. Veel, heel veel geluk en dat ge het diamant op deze zelfde plaats óók moogt vie ren! Ook een besomming Tussen alle tenten, groot en klein, zakelijk en frivool, die de seizoenen in IJmuiden zien opbouwen en afbreken, neemt het zeildoeken dak, dat de In terkerkelijke Evangelisatie commissie zich van 15 tot en met 22 September boven het hoofd zet, een speciaal plaats je in. IJmuiden heeft die „evan gelisatietent" leren kennen en waarderen, want het is zo langzamerhand een eenvoudi ge, weinig bombastische, maar sympathieke gast in het straatbeeld geworden. Het flapperend geval, dat de mens tot bezinning maant op de waarden, die verder gaan dan staalproducten en besom mingen, verschijnt die week op het stukje.grond,bij de Rotter damse "Bank 'aan de Kenne- merlaan. Ge zult er geen Billy Gra ham in vinden en het worden vast geen 4 millioen bezoekers, zelfs geen 25.000, terwijl elke duizendste zelfs geen taart hoeft te verwachten, maar niettemin is het goed, dat in deze jachtige streek een rust punt te vinden zal zijn, vlak bij het wezen der dingen vlak bij het hart van de mede mens. Want dat is óók een be somming een beste reis zelfs. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,002.40; gr. tong 4,803,30; grm. tong 3,403,30; kim. tong 3,10; kl. tong I 2,80—2,70; kl. tong II 2,04—1,92; tarbot I 2,25—2,15, per kg. Kl. schol II 30—21; bot 20—16; v. haring 16—10; makreel 1810.40; kim. schelvis 20—19; kl. schelvis I 2215; kl. schelvis II 20—12; wijting 148; gr. gul 3734; midd. gul 3528; kl. gul 3017, per 50 kg. Gr. kabel jauw 224112; gr. koolvis zw. 6554; gr. leng 61, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 8 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 10 kisten schol, 10 kisten bot, 3710 kisten haring, 565 kisten makreel, 153 kisten schelvis, 267 kisten wij ting, 65 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten leng, 10 kisten koolvis, 13 kisten diversen. Totaal 4820 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 71 Bloemendaal f 13.440; VL 77 Abraham f25.150; Batavia f20.290; SCH 153 f2460; KW 45 f900. Ge weet zo langzamerhand wel, dat ik een zwak heb voor de mensen, die „ondanks alles" iets aandurven: deze benepen kolom heeft al meermalen gepoogd op het voortreffelijke van het ini tiatief te wijzen en stond altoos open voor degenen, die durfden te doen, wat een ander naliet uit angst voor zot te worden ver sleten. Daarom heb ik door de jaren heen een doorlopende sym pathie kunnen opbrengen voor de knapen van de Velser Jazz- society die ernstig poogden het goede recht van de moderne muziek te verdedigen dwars tegen zazou-haren en nozem schoenen in. Daarom ook wil ik uw ge waardeerde attentie afbedelen voor de mannen van de V.J.S., die tegen de stroom in zijn blijven roeien (met de vaak onvoldoende riemen, waarover het lot hun de beschikking gaf) en dus dit naderende winterseizoen parmantig tot het hunne verklaren. Ze heb ben gelijk. Vrijdag 16 September begint het weer. „Hard op een toeter blazen" hoor ik u al bedaagd zeggen. Ja, óók. Maar vooral: proberen iets te vangen en vast te houden van de melan cholie der zwarte volken, die aan de basis van de muziek terecht kwamen, toen zij hun leed en verdriet poogden te verklanken. Het begint met „The New Orleans Seven", die onlangs voor de VPRO-televisie-came- ra stonden en dus echt niet be ticht kunnen worden van wat al die verstandige mensen weten op te merken over de jazz en „ketelmuziek". Boven dien komt de „Frans Eisen Combo", samen met „The Dixieland Midges", onder wel ke laatste naam zich het huis- Parasol aan de rol De landmeters en studenten van Wageningens hogeschool treuren om hun mooie parasol, die zij als schutse tegen de zo merzon boven het gelaat had den geheven tijdens hun op bouwende werkzaamheden op het landgoed Duin en Kruid- berg. Die parasol een knaap van 2 meter „doorsnee" en met een tweedelige bruine stok, verpakt in een bruin canvas foudraal is spoorloos. Weg. Misschien verloren, misschien gestolen en de politie wil wel eens weten, waar dat kleine zonnetentje is gebleven. Als u het weet, mag u de commissa ris opbellen. Het moet tussen 11 en 20 Augustus gebeurd zijn. orkestje van de V.J.S. verscho len heeft. De jongelui hebben voor de nieuwe winter nog meer pijlen op de gespannen boog, die af geschoten zullen worden op voorwaarde, dat niet iedereen ze laat zitten. Want er komen naast de concerten ook lezingen en con tact-avonden met een lectuur- tafel over moderne muziek en een gezamenlijke bespreking over vrijelijk te draaien gra- mofoonplaten. Staan en vallen „Hij, die staat, zie toe, dat hij niet valle". Deze waar schuwing, waarvan wij allen de diepere grond wel eens hebben leren beseffen, zou als slogan gebruikt kunnen wor den voor de collecte, die tussen 19 September en 2 October in Velsen-Noord wordt gehouden voor het reclasseringswerk. Want wij, niet-met-de-re- classering-in-contact-komen- den, kunnen niet geheel be seffen, wat het wil zeggen voor de mens, die misschien net even minder „geluk" heeft gehad geluk in de aller breedste zin des woords weer uit de ellende te worden getakeld, dank zij het stille streven van een meestal on zichtbare groep maatschappe lijke vechters, wier taak het is het leven weer open te bre ken voor degenen, die er bui ten gesloten dreigden te wor den. Er zijn voor deze collecte in zamelaars en inzamelaarsters van node. Bij mevrouw De Zwarte, v. Valkenburgstraat 2 en de heren Hanepen (Geel- vinckstraat 68) en Fiege (Stratingplantsoen 30 rood) kunnen zij zich opgeven. Ze zullen open armen ontmoeten evenzeer als de reclassering steeds het hart bereid en de armen open houdt als het om steun aan hen gaat, wier le venskansen door een misstap of een milieufout weggeslagen dreigen te worden. Wanneer u deze zegen beseft, hólt u naar de drie adressen. Verkeren Het verheugende feit, dat de verkeersbrigadiertjes ook uit de Velsense diertjes worden gerecruteerd, heeft mij speciaal het hart verwarmd, omdat de mens tenslotte uit zijn mense lijke kleinheid geredeneerd wel eens een beetje tevreden wordt, als hij dan tóch heeft helpen bereiken, wat hij wilde. Maar nog meer, omdat hier mee een prachtig brok opvoe dend werk kan worden ver richt ten dienste van de puk ken, die straks achter auto- of motorstuur aan het „grote" verkeer gaan deelnemen, maar ook voor degenen, die daar thans al aan bezig zijn. Het is zeer te hopen, dat de fietsers, brommers, motoristen en automobielrijders zich aan de kleine brigadiers gaan sto ren, want zonder deze groten kunnen de kleinen wel inpak ken. Niet dat ik er bang voor ben, want ook de grootste wegrabauw zal vertederd wor den door een groepje jeugd, dat in gestrekte pas zijn heirbaan oversteekt onder de hoede van twee te wijde witte regenjas sen. Het lijkt mij echter niet on nut, deze groten nog eens en nog eens te attenderen op de vele fouten, die zij dagelijks maken, door geen richting aan te geven, op hoge snelheid door bochten te slieren en al lerhande andere overtredingen te plegen, die op een spel met de dood neerkomen. Velsen heeft zo heerlijk veel mogelijkheden voor ongeluk ken laten we ze asjeblieft niet allemaal proberen uit te buiten. Kleedkamer „de gasboeï' De nazomer van Zaterdag lokte. Het woonwagenkamp was stoffig en benauwd en dies besloten twee jonge be woners het koele nat van het Noordzeekanaal per kano te trotseren, temeer omdat er een lekkere bries over het water scheerde, die een spelevaart tot een genoegen had kunnen maken. Het is echter een avontuur geworden op de gas- boei, want een voorbijkomen de vrachtvaarder produceerde zulk een fraaie boeggolf, dat de kano ondersteboven ging en de beide varensgasten kop je onder verdwenen. Zij verstonden gelukkig de zwemkunst zeer wel en krab belden tegen de gasboei op, die daar ter attentie van de scheepvaart voor anker ligt. Er scheen niets anders op te fitten, dan de boei als wanke le garderobe te gebruiken en met de kleren op het vochtige hoofd gebonden de terugtocht naar de wal al zwemmend te aanvaarden, maar twee voor bijkomende duikers, die in deze contreien vaak genoeg onder water kunnen blijven, om er een rechtschapen boter ham aan te verdienen, hebben het druipende duo van de boei gevist en hun een gewaardeer de lift gegeven. En nu stond er in een krant, dat deze lieden onverantwoor delijk bezig waren, omdat ze niet zwemmen konden. Welles. Waarvan acte. LAMPENIER De directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland deelt in het jaarverslag 1954 mee, dat het jaar een be langrijke stijging van de inkomsten te zien geeft in vergelijking met het jaar 1953; dit is in hoofdzaak een gevolg van de metingang van 1 Januari 1954 inge voerde tariefsverhoging. Van de verhoog de inkomsten uit de waterverkoóp is een bedrag van f 1.010.000 te beschouwen als gevolg van de tariefsverhoging. Van de verhoging der inkomsten met f 1.539.000 heeft f 1.449.00 betrekking op de waterverkoop en f 93.000 op de terrei nen mede als gevolg van een gewijzigde regeling voor de vaststelling van de bij drage, die de provincie verstrekt in de kosten der recreatie. Enkele andere baten waren f 3000 lager dan in 1953. De in komsten zijn voorts gunstig beïnvloed door de vermeerdering van een aantal abonne menten met bijna 3400 tot bijna 145.000. Tegenover de stijging van inkomsten stond een stijging van de uitgaven met f 463.409. De bedrijfsinkomsten over 1954 waren ruim f 1.000.000 gunstiger dan in 1953. Ten laste van 1954 is f 175.000 gereserveerd voor de zogenaamde aanloopkosten van de N.V. Watertransportmaatschappij „Rijn-Kenne- merland" en f 45.301 bestemd voor bijzon dere afschrijvingen. Verder is een bedrag van f 1.456.592 bestemd voor de in 1952 ingevoerde afschrijving van 25 kopka- pitaal op de na-oorlogse investeringen. In de eerstvolgende jaren zullen nog zeer be langrijke bedragen moeten worden ge ïnvesteerd. Aan de algemene reserve, waarin sinds 1950 geen verandering kwam, kan ook in 1954 niets worden toegevoegd. De reserve bedraagt f 2.936.951. De aflevering van het water in eigen voorzieningsgebied steeg met ruim 7,5 hetgeen belangrijk meer is dan het nor male accrès. Het aantal abonnementen steeg met 2,4 De uitvoering van de wer ken van de N.V. Watertransportmaatschap pij „Rijn-Kennemerland" vonden voort gang. Met de aanleg van de centrale wa terleiding op Texel werd in 1954 een be gin gemaakt. Verwacht wordt, dat zij nog voor het einde van 1954 in gebruik zal worden genomen. De Kennemer tuinders kwamen Maan dag in Castricum met een flinke aanvoer voor de dag, waarvoor de handelaren de volgende prijzen besteedden: spercie- bonen 2258, stokbonen 3454, rente gevers 52, snijbonen 2638, pronkbonen 1627, bloemkool 1446, sla 1316, an dijvie I2V223, kroten 5, komkommers 817'/», tomaten 24, aardbeien 73 cent per doosje, bramen fl.65f 1.90 per mand. WOENSDAG 7 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Gangsters zonder Ge nade". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 u. BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 1423 uur, 14.30 en 16 uur, poppentheater „In den vroeden Zotscap" met „Joost de tovenaarsleerling"; 20, 21, 22, 23 uur, „Rei- naart de Vos". DONDERDAG 8 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Gestolen liefde". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. BIMIJ, bij Marktplein, geopend van 1423 uur, 20, 21, 22, 23 uur, radiokwartet Tom Erich, en accordeonist Johny Meyer. Stichting de Velser Gemeenschap, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, demonstratie- filmavond. WOENSDAG 7 SEPTEMBER t-uxor-theater, 19 en 21.15 uur: Liefdesroes. Kennemer-theater, 18.45 en 21.15 uur: Ge zworen kameraden. W.B.-theater: Geen voorstelling. Statenhuis, 20 uur: Ledervergadering schaakclub „Pat-Mat".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9