Partij nam afscheid van oud-wethouder W. F. Visser aanstekers RONSON Agenda voor Velsen SINETEX Overste J. v. d. Hoog sprak voor Velsense ruiters over rijkunst Havenberichten Coöp&caÜa) Velsens Cultureel leven in de komende week Visserij -varia Katholieke leeszaal groeit en heeft nog vele plannen Aanmeldingsformulier 14 „ARTISTIEK" Van alle kanten betuigingen van dank Fa R. de Boer CoöpetalieJ „kennemerland" u.a. IJmond-handballers zetten competitie goed in 9 IJmuidenKromhout Winterprogramma Velsens Humanistisch Verbond Gerard van Praag Twee concerten van „IJmuidens Roem" Medische verzorging tijdens het weekeinde Burgerlijke stand Beverwijk Agenda voor Beverwijk Achthonderd Beverwijkse leden het doel van dit jaar Laatste bedeltocht van de B.H.K. Autodeur alleen op stap VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 HET MOET GISTERAVOND in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abeelen- straat voor de scheidende wethouder W. F. Visser haast pijnlijk zijn geweest om zoveel dankbare en mooie woorden over zichzelf te horen, temeer daar hij door vrijwel alle sprekers werd gekenmerkt als een bescheiden mens, die „opvallend onopvallend" was. De heer W. Mensink, bestuurslid van de Partij van de Arbeid had eigenlijk geen ervaring met de heer Visser, maar wist toch wel zoveel van hem, dat hij de loopbaan van de heer Visser zag als een symbool, namelijk dat van de strijdende arbeider. De heer Visser had bewezen zijn ideaal te hebben ver wezenlijkt en spreker noemde het een enorme prestatie om van eenvoudig tabaks bewerker tot wethouder van een dynamische gemeente als Velsen op te klimmen. Het grootste cadeau, dat hij de 70-jarige kon bieden was de wens, dat de jongeren zouden groeien naar het voorbeeld van hem en de ouderen wekte hij op om begrip te hebben voor de moeilijkheden en wel licht andere zienswijzen van de jongere partijgenoten. Als penningmeester van het gewestelijk bestuur had de heer Visser vele jaren ge werkt en de heer P. J. Kapteijn kwam hem daarvoor dank zeggen. Hij rangschik te de heer Visser onder de figuren van „ontzaglijke betekenis", die in de moèi- lijkste tijden kans zagen door hun er varing hun werk te vervullen, hetgeen de jongeren nog niet konden. Een pijp (met twee mondstukken) en een enorme zak tabak moesten er aan meehelpen de heer Visser nu eens niet „de zuinige" te laten spelen. Wethouder H. de Boer, die als cere moniemeester fungeerde, dankte' zijn oud ambtgenoot voor de wijze lessen. Sprekend namens de Federatie Velsen beschreef hij de heer Visser als een bekendheid en hij betreurde meer in het algemeen, dat er zich steeds meer personen van gewicht uit het openbare leven terugtrekken, die even als de heer Visser nog de begintijd van de socialistische beweging en de daaraan ver bonden narigheden aan den lijve hadden meegemaakt en ondervonden. Hij stelde he: op prijs te kunnen vaststellen, dat zelfs politieke tegenstanders vertrouwen en waardering in en voor de oud-wethouder hadden en hij hoopte, dat de heer Visser in gezondheid de vruchten van zijn werk zou mogen zien. Een porceleinen tabakspot was het geschenk van de Federatie. Beverwijk jaloers Ook de Federatie Beverwijk was ver tegenwoordigd door de heer S. Coelingh, die behalve een boekenbon ook veel dank baarheid jegens de heer Visser toonde. Hij zou graag zien, dat in Beverwijk ver wezenlijkt werd, wat in IJmuiden onder Visser's leiding tot stand was gekomen. Als „kersverse" voorzitter van de raads fractie sprak de heer J. A. van Os van den Abeelen de scheidende makker toe. Hij memoreerde een aantal markante hande lingen en gezegden van de heer Visser, waaruit hij diens standpunten concludeer de. Zijn werk stond in het teken van „ge luk brengen" en als zodanig zou spreker trachten de heer Visser als lichtend voor beeld voor ogen te houden. De heren J. Groot en E. Sanders, afge vaardigden uit Santpoort en Velsen-Noord, sloten zich bij de meningen van voor gaande sprekers aan; de heer Sanders bracht de tijd van 1923 in herinnering ADVERTENTIE nieuwste modellen voorradig Alléén KENNEMERLAAN 60-62 Bijna 40 jaar Uw juwelier en zaak van vertrouwen VRIJDAG 16 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Fernandel weet 't te verkopen". Rex, 20 uur, „Carla de zondares van het eiland" (officieuze opgave). „Felison", 1921 uur, Heidestraat, Jaap Min exposeert. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Velsen Jazz Society, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, 20 uur, concert. ZATERDAG 17 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Fernandel weet 't te verkopen". Rex, als Vrijdag. „Felison", 1417 uur, als Vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. „IJmuider Harmonie", 1416 uur, recep tie in foyer Rex Theater. Aquariumver. „Kennemerland", Patro naatsgebouw, 20 uur, lezing. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 20 uur, concert „Veluwse zangers". toen de heer Visser voorzitter was van de SDAP Velsen-Noord en de bloei, die om streeks die tijd begon door zijn toedoen. Voor de Vrouwengroep had de wethou der altijd al een zwak en over „krenterig heid" met de financiën had mevrouw Ans Schaar echt niet te klagen gehad. Zij dank te de heer Visser voor zijn goede raad en steun en hoopte hem nog vele malen op vergaderingen te ontmoeten. Het zangkoor „De stem des volks" onder leiding van Ben Nuyens bracht enige strijdliederen ten gehore, waarbij „Mor genrood" en „Makkers verheft u ten strij de", en het was merkbaar, dat de leden zich inspanden om de nummers zo goed mogelijk uit te voeren. Mevrouw B. de Man declameerde een aantal gedichten, alle betrekking hebbend op werkers en de ontwikkeling van het socialisme. Gelukkigste tijd De heer Visser kwam zo tussen de rij van sprekers zelf aan het woord, om allen te danken voor de belangstelling en de goede wensen en hij zei, dat het eigenlijk geen verdienste was, dat hij wethouder was geworden, maar dat hij „rustig z'n werk gedaan had en men daarmee niet te koop behoefde te lopen". Hij was blij te hebben kunnen meewerken aan de ver wezenlijking van het socialistische ideaal. Zijn gelukkigste tijd was wel die tijd, waarin hij had kunnen meehelpen aan de bouw van woningen, die van gemeente wege werden 'gezet, hierdoor had hij kun nen waar maken, hetgeen hij had gepropa geerd als jonge „opposant". Zijn werk had hem altijd „voldoende vol doening" geschonken, maar hij wilde be scheiden blijven en 't werk nu overdragen aan jongere krachten, die nu maar eens hun bescheidenheid opzij moesten zetten. Van de vele sprekers, die nog volgden, waren er die oude herinneringen ophaal den en anderen hebben de scheidende ge prezen om zijn doorzettingsvermogen, on kreukbaarheid en vriendschap. De Partij van de Arbeid nam op harte lijke wijze afscheid van een van haar hardste werkers. Alle aanwezigen maakten van de ge legenheid gebruik om de heer Visser, zijn vrouw en familieleden de hand te drukken. Met de nederlaag nog vers in het geheu gen (enkele weken geleden kwam WIJ in de finale om de Kromhoutmotor uit tegen „Kromhout" en verloor met 4-1) komt WIJ Zaterdag weer tegen deze ploeg in het veld. Nu geldt het een competitie-wedstrijd. De IJmuidenaren zullen er voor moeten waken niet dezelfde fouten te maken als toen, want komt „Kromhout" eenmaal voor te staan, dan is het een moeilijk te overwin nen tegenstander. Als er goed gespeeld wordt, is de kans op een overwinning zeer groot. Het elftal ziet er als volgt uit: W. Koster; K. Wielinga, M. Overzier; P. Neder- lof, R. de Boer, G. de Boer; A. v. d. Sleen, L. v. d. Plas, T. v. d. Plas, G. v. d. Vlies, P. Ramakers. Het tweede elftal gaat op bezoek bij RCH. Het derde elftal krijgt een moeilijke uitwedstrijd tegen VEW en het vierde elf tal trekt naar „Concordia". Zondagochtend 18 September wordt in het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen de eerste lezing in het nieuwe seizoen voor de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond gehouden. Dr. D. H. Prins uit 's Gravenhage zal spreken over „Bezinning en bezieling voor buiten kerkelijken". Muzikale medewerking wordt verleend door de dames Emmy Holïmann (zang) en Jo van Stuyvenberg (piano). Het winterprogramma tot en met Februari 1956 vermeldt de volgende bijeenkomsten: Zon dag 16 October P. Talsma: „Mens, durf te leven"; Woensdag 9 November D. d'Angre- mond: „Tien jaar Humanistisch Verbond"; Zondag 20 November dr. W. Jong: „Zeg niet ik, zeg wijZondag 18 December mevr. A. J. Groenman-Demiun „Wording"; Zondag 15 Januari dr. J. P. van Praag: „Het groene gazon"; Woensdag 1 Februari mevr. D. Heroma-Meilink „Practisch Hu manisme" en op Zaterdag 18 en Zondag 19 Februari de viering van het tienjarig be staan van het Humanistisch Verbond te Amsterdam. ADVERTENTIE im. leren damesjasjes (gewatteerde voering) nieuwste modekleuren ADVERTENTIE Kfnncrocf' Uaa 100 OVER DE VOOR VELSEN vrijwel onbekende ruitersport heeft de luitenant-kolonel J. v. d. Hoog gisteravond voor de leden van de piitersportvereniging „Velsen" in hötel „Velserend" een interessante lezing gehouden. Deze avond werd georganiseerd met het oog op een onderlinge dressuur-proefdie eind September zal plaats vinden en om de leden i?i de gelegenheid te stellen goede kennis in de theorie der rijkunst te verkrijgen. Overste J. v. d. Hoog heeft als inleiding voor de pauze „Het paard door de eeuwen heen" behandeld en sprak daarna over het rijden, waarvoor hij als definitie aanvoerde: Het rijden is het besturen van het paard, het veranderen van de gangen, tempo en richting, door middel van hulpen: de beenhulp, gewichts hulp en teugelhulpen". De heer Th. Nieuwenhuysen, voorzitter van de jonge ruitersportvereniging, heeft in zijn welkomstwoord moeten meedelen, dat de burgemeester en de twee wethou ders, die belang hebben bij de groei van de ruitersport, helaas verstek hadden moeten laten gaan voor deze avond, daar zij ver hinderd waren. Hij memoreerde het enthousiasme en de steun, die men van burgemeester en wethouders heeft onder vonden bij de oprichting van de manége en de vereniging. Adel en militairen Overste J. v. d. Hoog is teruggegaan in de historie en heeft verteld van het eerste paard, dat ter wereld moet hebben rond gelopen: 25-40 cm. hoog. De eerste fokker van paarden was Karei de Grote en lang zaam steeg het aantal paarden. De adel onderscheidde zich op het paard van de andere mensen en in de tweede plaats werd het paard door de militaire macht gebruikt. Vermindering Het aantal paarden in Europa is de laatste jaren sterk verminderd. Bedroeg dit aantal in 1938 20 millioen, in 1946 was dit 15 millioen en thans is het nog 11 mil lioen. De komst van de motor is hier wel oorzaak van. Een eeuw geleden telde men in Neder land 230.000 paarden op 3 millioen men sen; thans ongeveer 240.000 op ruim 10 millioen mensen. Was er dus vroeger 1 paard op 13 mensen, thans is het er 1 op 45. In het begin van de negentiende eeuw zijn de eex*ste volbloedpaarden in Engeland binnen gehaald. Het waren de drie stam paarden van alle thans bestaande volbloe den, die uit Arabië kwamen. Alle vol bloedpaarden zijn nu ingeschreven. Ierland Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen levert goede paarden. De kalkachtige bo dem is zeer geschikt om een sterk paar- dengeslacht te ontwikkelen. Omtrent de ouderdom van het paard, vertelde overste J. v. d. Hoog, dat het dier op vijfjarige leeftijd volwassen is en ge schikt wordt om de ruiter te dragen. Tot het vijftiende jaar kunnen de paarden het werk verrichten; er zijn evenwel leeftijden van 40 en 60 jaar bekend. Een duur paard kostte in 1700 ongeveer f150; ook werd f 10 of f 15 betaald. De voeding vroeg een halve eend per dag; thans 365 maal zoveel. Rijkunst Overste J. v. d. Hoog heeft na de pauze de eigenlijke rijkunst behandeld en is be gonnen bij de aankoop van het paard: waarop moet worden gelet, zoals het hoofd, de hals, de schoft, rug en goede ligplaats van zadel, de staartinplanting, hoe het paard op de benen staat, de hoog te en de leeftijd van het paard. De heer J. v. d. Hoog beh'andelde verder het af richten van het paard, het straffen en be lonen en vervolgens de gangen, - stap, draf en galop - het tempo en de richting. De Accordeon Vereniging „IJmuidens Roem" geeft ter gelegenheid van het zesde lustrum op Zaterdag 24 September en Zaterdag 1 October een concert. Behalve het C- en A-orkest van de vereniging wer ken nog mee: Sylvain Poons, de Noten krakers, de twee Corty's, Claire Russell en The Artnis. Dolf Brouwer verzorgt de mu zikale omlijsting en The Migdana's spelen de entr'act muziek. Helaas vermeldt het programma niet waar de feestavond wordt gehouden. In IJmuiden kwamen gisteren, binnen: Köln van Hamburg. Phoenix van Hudiks- valL Frema van Skoghal. Dieter Waltraut van Rotterdam. Escaut van Hamburg. Larix van Mantyluoto. Christen Smith van Ar changel. Whitbey Abbey van Goole. Wester dok van Londen. Freye van Zweden. Bull finch van Londen. Zaanstroom van Huil. Ilias van Gothenburg. Mapia van Londen. Luhesand van Antwerpen. Prosyon van Lon den. Ouwerkerk van Rotterdam.. Hada van Swansea. Surthe van Huil. Rijnstroom van Londen. Travemunde van Bathrust. Narval van Hull. Gerd van Geffle. Nato van Jakobstad. Vertrokken zijn: Brouwersgracht naar Rotterdam. Betty naar Portsmouth. Hollandia naar Gothenburg. Stahlheim naar Randers. Anja naar Gothenburg. Gert naar Belfast. Ma'djoe naar Kastrup. Stentor naar Barba dos. Haskerland naar Harlingen. Thorswald naar Le Havre. Ranella naar Isle of Green. Titus naar Rotterdam. Vrijbuiter Corona 'n kloeke sigaar van 'n uitstekende kwaliteit Onze winkels zijn gevestigd: KENNEMERLAAN 87 - ZEEWEG 220 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 17 tot en met Zaterdag 24 September. ZATERDAG 17 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en van 14— 16.30 uur. Felison, Heidestraat, 1417 uur, Exposi tie werken van Jaap Min. IJmuider Harmonie, Rex, 1618 uur* receptie. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 20 uur, concert „Veluwse Zangers". Aquariumvereniging „Kennemerland". Patronaatsgebouw, 20 uur: Lezing dr. J. M. Lodewijks „Als aquariaan heel Frank rijk door". ZONDAG 18 SEPTEMBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, Cultureel Ge bouw, 10.30 uur: Lezing dr. D. H. Prins „Bezinning en bezieling voor buitenker kelijken". Leger des Heils, „Velserbeek", 15.30 uur: uitvoering „Veluwse Zangers". Felison, Heidestraat, als Zaterdag. MAANDAG 19 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Felison, Heidestraat, als Zaterdag. DINSDAG 20 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Felison, Heidestraat, 1921 uur, als Za terdag. Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Suri naamse avond. WOENSDAG 21 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Felison, Heidestraat, 1417 uur, als Za terdag. VELSEN-NOORD „De Tunnelboys", Jeugdhuis Velsen- Noord, 19.30 uur: Simultaan-séance dammen tegen B. Dukel van DCIJ. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 12 uur tot het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen: H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zaterdag en Zondag wordt de dienst waar genomen door de Kennemer Apotheek, Wijk éan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Vrijdagavond en Zondagavond: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tele foon 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door Apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is dit weekeinde te raadplegen de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310. Apotheken Zaterdag en Zondag wordt de dienst waar genomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K. 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tele foon K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Driehuis en Santpoort: zr. T. de Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor IJmuiden-Oost en IJmuiden: zr. Kuiper, Sluiseiland 16 en voor IJmuiden-Oost, Velsen-dorp en Velsen-Noord: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. CASTRICUM Dokters H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommen- straat 10, telefoon 354. Wijk- en kraamverpleging Zuster J. van Beers, Koningin Juliana- straat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- meinstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijks straatweg 16, tel. 02512 240. DONDERDAG 22 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Felison, Heidestraat, 1921 uur, als Za terdag. Kinderkoor „De Goede Herder", Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Zanguitvoering. VRIJDAG 23 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Felison, Heidestraat, als Donderdag. Badminton Vereniging „Velsen", Aula „Felisenum": demonstratie badminton door Ierse ploeg. ZATERDAG 24 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, als vorige week Zaterdag. Felison, Heidestraat, 1417 uur, als Don derdag. Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering m.m.v. radio-artisten. BIOSCOPEN Thalia: Vrijdag 20 uur, Zaterdag 19 en 21.15 uur, Zondag 15, 19 en 21.15 uur: „Fer nandel weet 't te verkopen7' Maandag, Dinsdag en Woensdag 20 uur: „De Strijd om het Heelal" Donderdag 20 uur: „De heerser van Ceylon". Rex (officieuze opgave): Vrijdag tot en met Maandag 20 uur: „Carla, de zondares van het eiland" Woensdag en Don derdag 20 uur: „De vrouw van de half bloed". Pryzen van Donderdag. Heilbot 3,00 2,90; gr. tong 4,704,20; grm. tong 3,50—3,25; kim. tong 3,50—3,05; kl. tong I 3,40—3,05; kl. tong II 2,802,64; tarbot I 3,00—2,10; zalm 97, per kg. Tarbot 90; tarbot IV 8527; tongschar 75; gr. schol 7564; grm. schol 64—69; kim. schol 67—55; kl. schol I 56—46; kl. schol II 46—13; schar 38—21; bot 18—16; v. haring 1813; makreel 1814; gr. schel vis 4831; grm. schelvis 4623; kim. schelvis 3421; kl. schelvis I 2813; kl. schelvis II 2011; wijting 2310; gr. gul 47—40; midd. gul 3226; kl. gul 2217; kl. haai 30; kim. hake 100; pieterman 75; kl. koolvis wit 37; kl. rode poon II 12, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204134; gr. koolvis zw. 6057; gr. hake 212, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 255 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten tong schar en schartong, 845 kisten schol, 50 schar, 45 kisten bot, 2110 kisten haring, 1340 kisten makreel, 880 kisten schelvis, 230 kisten wijting, 170 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten haai, 4 kisten hake, 15 kisten poon, 150 kisten koolvis, 17 kisten diversen. Totaal 6120 kisten. GEBOORTEN: Alex N. W., z. van W. P. Leijden en W. F. Kaper; Gerardus M., z. van S. C. Zonneveld en H. M. de Ruijter, wonen de te Heemskerk; Wilhelmina C. M., d. van T. L. Pauëlsen en J. A. Leegwater; Mattheus F., z. van L. van der Sluis en A. van Balen; Richard H„ z. van T. G. Willemse en A. M. Rood; Milly, d. van C. de Reus en H. G. J. Koek; Robert J., z. van J. Katers en N. de Vries, wonende te Velsen; Jan C., z. van G. van Langen en M. C. Schoorl; Ajxs, d. van S. F. de Haas en J. Reitsma; Joan M„ d. van J. M. Kuijer en G. Doornbos; Cornelia E., d. van E. Kamp en E. Nuis; Anneke, d. van W. C. Grapendaal en D. Klein; Tineke, d. van W. C. Grapendaal en D. Klein; Benjamin, z. van B. Crezee en B. de Wachter, wpnende te Velsen; Annemarie E., d. van A. J. Graaff en A. van den Bor; Egbert J., z. van J. Lever en K. Buisman.; Johannes G. M., z. van G. Pepping en A. M. Goedhart. ONDERTROUWD: H. Steenbakker en M. A. Ellens; D. H. Horst en J. W. Kooiman. GETROUWD: M. J. du Pau en G. F. Kamphuis; N. Komen en H. M. Eversdijk; J. H. A". Smit en A. C. M. de Mol. OVERLEDEN: L. Cazemier, 67 j„ gehuwd met M. Brinkman; S. Lagrand, 42 j., gehuwd met R. T. J. Schram. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Drie matrozen in Parijs." Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Ge trouwd met de band." W.B.-theater, 20 uur: „De schat van de Amazone". In een in hotel Ter Burg, door het be stuur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Beverwijk, belegde perscon ferentie, gaf de voorzitter van deze stich ting, mr. J. F. Homulle, een samenvatting van de ontwikkelingsgang en de activiteiten naar buiten van de bibliotheek en leeszaal in het afgelopen jaar, alsmede de plannen die gekoesterd worden voor het nieuwe seizoen 19551956. Sinds de oprichting in Januari 1955 heeft men reeds 600 leden kunnen inschrijven en men hóópt voor het einde van dit jaar de 800 te bereiken. Het bezoek aan de leeszaal was zeer bevredigend, hoewel in de maan den Juli en Augustus een sterke teruggang viel te bespeuren, wat aan de vacanties dient te worden toegeschreven. Deson danks bezochten 700 personen de leeszaal, waaronder ruim 200 dames. Het aantal boe ken heeft een uitbreiding ondergaan. Mede dank zijn een aankoop van een particuliere bibliotheek en door ruime boekengiften, steeg het aantal werken tot 12.000. Uit krantenknipsels is een documentatie ge- groeid'over de ontwikkeling in het IJmond- gebied en op allerlei terrein tracht de bibliotheek aan vele vragen te voldoen. De directrice met haar assistenten hebben in een maand tijds een aanvullende catalogus uit de grond gestampt, waarin alle tot op heden aangeschafte werken (en dit zijn er ruim 4000) zijn opgenomen. Daarnaast heeft mejufrouw J. L. M. T Meuwese en haar eerste assistente mejuffrouw P. F. M. Sormani, de kaftuur van de boeken gron dig gewijzigd. Deze zijn hu van een door zichtig plastic omhulsel voorzien. Mr. Ho- mulle onthulde, dat alle assistenten van mejuffrouw Meuwese voor hun examens geslaagd zijn, zodat met volwaardige krach ten wordt gewerkt. Een van de assistenten is nu aangesteld als Jeugd-bibliotheearesse. Ook het filiaal te Wijk aan Zee verheugt zich in een grote belangstelling, zelfs in de vacantiemaanden is de uitleen zeer bevre digend geweest. Voor Wijk aan Zee is een aparte catalogus verschenen. Mr. Homulle wenste er de nadruk op te vestigen dat al dit werk kan slagen, door de buitengewone subsidieregeling die de gemeente Beverwijk de bibliotheek verstrekt. Deze is uniek in ons land: 80 percent van de exploitatie kosten wordt door deze subsidieregeling gedekt. Naast het werk van de bibliotheek vraagt ook de leeszaal veel aandacht. Om de be zoekers de nodige rust te verschaffen, heeft men besloten slechts die klassen van de lagere scholen toe te laten die een be wijs van het hoofd van de school bezitten. Aan de vooravond van het nieuwe sei zoen, de juiste datum was nog niet bekend, wordt een tentoonstelling „rond het boek" georganiseerd en de heer Swenke zal op deze avond een lezing houden. Op 15 December spreekt onder auspiciën van de leeszaal Gabriel Smit over „De Keerkring," en aan de vooravond van de Nederlandse boekenweek zal eind Februari, begin Maart Jos Panhuysen komen spreken over „Van Homerus tot Harry Scheepens." Ook de jeugd wordt niet vergeten. Een speciale jeugdboeken-week zal van 24 tot en met 29 October worden georganiseerd. Het tamboercorps der Beverwijkse Har monie Kapel gaat er Zaterdagmiddag voor de laatste maal op uit om te proberen nog een flinke hoeveelheid oudpapier, ijzer en vodden voor het uniformfonds op te halen. Dit keer worden de straten in het villa park en de Boeweg met een bezoek ver eerd. Ook hiervoor had men een spreker aange zocht, doch Jac. van Hattum zal op 26 Oc tober niet beschikbaar zijn. Men zal trach ten een ander hiervoor in te schakelen. Tot slot herinnerde mr. Homulle aan enkele hoogtepunten uit het afgelopen sei zoen. Zo was de Paaszaterdag de drukst bezochte dag in 1955, niet minder dan 300 personen kwamen boeken ruilen; in de week heeft de Vrijdagavond de meeste af trek. Men overweegt aan elke nieuwe in gezetene van Beverwijk een prospectus uit te reiken waarin hij behalve een platte grond van Beverwijk (met de gebruikelijke pijl verwijzende naar de bibliotheek) ook alle gegevens zal aantreffen die voor een nieuweling van belang kunnen zijn. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: deur van auto, hond, damesvset, zilveren broche, 2. muntbiljetten, schort, muntbiljet, bankbiljet, damesrijwiel, Spaans woordenboek, 2 zakken met kippenvoer, glas. van auto, pop, damesportemonnaie met inhoud, handpompje, rode lantaarn, kindervest, plastic regenjas, kinderporte- monnaie met inhoud, poppenwagentje, fil- tefkop van auto, nagelgarnituur in étui, autoped, autoped met rem, kinderrijwiel, hex*enrijwiel, rozenkrans in étui, bood schappennetje, motorkap, stapeltje linnen goed, deksel van melkbus, zilveren broche, oude damesfiets. De handbalvex-eniging „IJmond", waar in de handbalclub „Bevex*wijk" is opge gaan, heeft blijk gegeven nu wel krach tiger te zijn dan in het vorige seizoen, want de competitie, die verleden week be gon, hebben de IJmonders goed ingezet. (De herenploegen IJmond I en II wonnen respectievelijk met 1310 van Vriendschap en 42 van Zandvoortmeeuwen en het eerste dameselftal behaalde een 32-over- winning op Rapiditas). Komende Zondag krijgt „IJmond" de ge legenheid om te laten zien, dat het menens is. Dit zal de dames van IJmond I niet zo moeilijk vallen, nu zij tegen hun club vriendinnen, IJmond 2, moeten spelen. De heren van IJmond I kx-ijgen het in Aals meer tegen het reserveteam niet zo gemak kelijk, maar een grote dosis geestdrift (als in het laatste kwartier tegen Vriendschap) kan wonderen doen. De heren van IJmond 2 ontvangen De Blinkert I op „Watervliet" en verder spe len de meisjes junioren IJmondConcor dia en meisjes adspix-anten IJmondRapi ditas. Dat het met „IJmond" nu goed gaat be wijst overigens de inschrijving met een derde heren-elftal voor de competitie. Zaterdag wordt in het Statenhuis een feestavond gehouden ten einde op deze wijze een nog beter ondex-ling contact van de leden te stimuleren. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. Klesser; L. Mossel, B. Schoon; K. Beers, J. Woudsma, T. v. Tunen; II. Venuss, T. Schuit, D. Marckelbach, G. Slatman, T. Jak. Heren IJmond I: J. Böhm; W. Siebers, W. Reymer; P. Siebers, K. Sauer, J. v. Buu- ren; J. Wolters, J. Molenaar, B. Hofman, H. Boom, E. Sauer. GESLAAGDEN De door het Zeevaartinstituut opgeleide heren M. Slagboom en H. J. Kerkhoff te IJmuiden zijn geslaagd voor respectievelijk landmachinist B en aanv. diploma stuur man K.H.V.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13