IJmuidense visserijschool was twee dagen een filmstudio smaken: Eerste visser ij-voorlichtingsfilm voor het Ministerie Ultra-modern kleuterschooltje in Driehuis officieel geopend Cineast A. Brosens aan de slag Ja! dan sltog-' 10 De heer A. Gestman gefêteerd „Sans Atout" naar vierde lustrum „Brengt kinderen eerbied bij voor alles wat leeft" P.v.d.A. luidde verkiezings- strijd in met causerie over de doorbraak Scheepvaart Velser Tafeltennisclub bereidt zich voor op het nieuwe seizoen De elftallen van „Noord" „Pat Mat" luidde het winterseizoen in Virginia American Half zwaar Zwaar Shagretta smaakt beter VRIJDAG 16 SEPTEMBER 195b NA HET UITDELEN VAN instructies en nog wat repeteren was het moment van actie gekomen. In het grote lokaal van de IJmuidense Visserijschool, waar de heer A. J. Eiff de practijk van de technische vakken onderwijst aan de leer lingen van de machinistencursus, zwoegden de zuigers van de kleine scheeps- stoommachine rustig op en neer en luisterden enige leerlingen haast verwonderd naar hetgeen de leraar over de stoommachine had te vertellen. Het was bijna het vertrouwde beeld van elke dag in de school. Bijna, want een fascinerend schouwspel was ontstaan, doordat enige schijnwerpers rond de machine stonden opgesteld en cineast Albert Brosens er met de camera rond sjouwde en deze voor enige „shots" in de eerste instructiefilm voor de visserij van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te laten snorren. Glunderend liep daar ook de heer F. J. de Veen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek rond, helpend bij het stellen van de schijnwerpers en verslepen van kabels en contactdozen. De afdeling Visserij van het Ministerie was er eindelijk in geslaagd ook eens een eigen instructiefilm te laten maken. Bij Landbouw staan de films al bij hele reeksen in de filmotheek; Visserij moest tot nu toe op alle visserij voorlichtingsavonden rolprenten uit het buitenland vertonen. De zeevisserij werd als eerste onderwerp voor een 8 mm. film gekozen, omdat deze tak van visserij zeer urgent is. Hoe de kwaliteit van het aan de wal te brengen product kan worden verbeterd, zal in deze geluidsfilm van ongeveer vijftien minuten lengte tot in alle détails en op levendige wijze worden verteld. In het .ketelhuis van de Visserijschool hebben de leerlingen van de machinisten cursus Woensdag en Donderdag met be kwame hand staan stoken om de scheeps- stoommachine in het leslokaal de kans te geven op gang te komen. Na de shots bij de lessen in navigatie, boeten, knopen, in de smederij en bij het bankwerken, schreef het draaiboek in de gedachten van cineast Albert Brosens voor, dat de leerlingen bij de stoommachine met de leraar A. Eiff aan het werk waren. Onverschillig hebben de jongens de orders van de regisseur-cineast opgevolgd; Leo Blommers wat naar achte ren, dan kom Eekhof naast meneer Eiff wijzend naar die stang en Verburg er vlak achter, allen nieuwsgierig luisterend. Er werd enige keren gerepeteerd en toen snorde de camera, van beneden in het kar kas van de machine, langs de zuigerstangen en naar de gezichten van jongens en een rustig doorsprekende leraar. Ze deden het allemaal even echt en natuurlijk, net wat Brosens moest hebben. Volgende shot, aan de andere kant van de machine, door de stangen heen. Een mooie close-up paste er juist mooi in. De schijnwerpers moesten verplaatst worden, de camera ging op de schouders naar een andere hoek van het lokaal en toen alle lampen weer aanfloepten, was daar opnieuw het geharrewar van mensen rond een kleine machine. De instructies en repetities kwamen weer los. DE LESSEN in de IJmuidense Visserij school zullen een voornaam deel van de vijftien minuten lange instructiefilm in nemen. De heren De Veen en Brosens trachten het verhaal in de film zo levendig mogelijk te maken om in December in het Herv. Jeugdgebouw op de jaarlijkse voor lichtingsavond onder auspiciën van de Vis serij Inspectie niet met een les-zondermeer aan te komen. De tekst van de leraar de heer Bronsveld wordt telkens onder streept door beelden aan boord van een Wieringse kotter, de vorig jaar in de vaart gekomen „Maryanne" WR 7 van schipper Simon Tysse. Een week lang heeft de ci neast op deze kotter in de Duitse Bocht tussen Helgoland en Borkum gezworven in een vlootje van tal van kotters. Straks, wanneer de film op het doek komt, zullen enige knapen aan IJmuidens Vissershaven slenteren en daar de schepen zien binnenkomen. Er ontstaat een discus sie of het nu wel een logger of een kotter is, die binnenkomt en wanneer het scheepje aan de IJmuidense hal afmeert, vragen de Zilveren jubilaris bij de papierfabriek De heer A. Gestman, eerste lasser-plaat werker in de electrische werkplaats van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papier fabrieken, die Donderdag vyfentwintig jaar by dit bedrijf werkzaam was, heeft op zyn jubileum veel waardering mogen ondervin den. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, werd 's morgens op het directiekantoor ontvangen, waar hij werd begroet door de heren ir. R. van Wes- sum en P. Krabbendam, respectievelijk be- drijfsingenieur en bedrijfschef van de elec trische werkplaats. Wegens afwezigheid van de directie had de heer Krabbendam, die de jubilaris de gehele kwart eeuw in zijn afdeling heeft meegemaakt, de aangename taak de heer Gestman namens de directie toe te spreken. Hij gewaagde hierbij van grote dankbaar heid voor de verdiensten van de jubilaris voor het bedrijf en getuigde van zijn goede vakmanschap. Als blijk van waardering ontving de heer Gestman een enveloppe en een schriftelijke felicitatie van de hoofd directie. Aan mevr. Gestman werd de foto in lijst van haar man tijdens de uitoefening van zijn werk aangeboden. In gebouw „Concordia", waar velen zich verzameld hadden, viel de heer Krabben dam opnieuw de eer te beurt de jubilaris toe te spreken, nu echter als zijn chef en namens de gehele werkplaats. Hier herin nerde de chef aan het feit, dat de jubilaris eerst op latere leeftijd bij het bedrijf was gekomen, na eerst als een „wilde vaart"- schip bij verschillende patroons te hebben gewerkt. Met het vieren van het anker bij V.G.Z. was de „wilde vaart" gestuit en bleek het niet alleen een uitstekend vak man „aan boord" te hebben genomen, maar bovendien een zeer prettige collega, die gaarne helpt, waar dit nodig is. Als blijk van erkentelijkheid voor de goede omgang en van vriendschap van de collegae bood de heer Krabbendam een enveloppe aan. Mevrouw Gestman werd een bouquet fleurige chrysanten overhan digd. Een aantal wederwaardigheden in en om de werkplaats en de persoon van de jubilaris waren door de heer F. Brakenhoff in rijmvorm gegoten. De heer Gestman dankte ten slotte voor de hem gebrachte huldiging. jongens aan de schipper om eens aan boord te mogen rondkijken. Een tweetal ver dwijnt in de machinekamer, een ander naar de brug, een vierde in het neltenruim. De belangstelling is zo verschillend bij ieder van de jongens en aan de hand hier van is het nog al eenvoudig voor de filmers om het contact tussen Visserijschool en haven te krijgen. Wanneer de jongens bij de netten staan te kijken, dwaalt de came ra naar de boetzolder van de Visserijschool en van de machinekamer van de kotter komen de stoommachine en de kottermotor in het leslokaal van de Visserijschool er aan te pas. Hiermee wordt de volledigheid van het onderwijs aangetoond en komt tenslotte de kern van de film aan de beurt: de visver- zorging aan boord van de schepen: hoe het dek moet worden schoongemaakt, het ge reedschap, het visruim, op welke manier het beste kan worden geijsd in het ruim en hoe een goed product aan de wal wordt gebracht. Verder wordt daarbij aangestipt, waarom dit alles van zo'n groot belang is. WAAROM deze film op een kotter als de „Maryanne" opgenomen? „We hebben dan de grootste kans om een betere verzorging van de vis aan boord te krijgen", meent de heer De Veen. „Het is bovendien beter te filmen en aan te tonen en hopelijk zal een en ander ook worden toegepast op de gro tere schepen, wanneer de bemanningen deze film hebben gezien". In het filmteam van de heren De Veen en Brozens heeft twee dagen lang ook de directeur van school, de heer P. J. Ver- waijen meegelopen. Met zijn 8 mm camera, want het was ook voor hem een geschikte gelegenheid om het zo gevarieerde onder wijs aan de Visserijschool voor zichzelf op het celluloid vast te leggen. „Even diefstal plegen", heeft cineast Brozens hem tal van keren horen zeggen, waarop er nog advie zen werden bijgevoegd. De heer Brozens is thans aan de vijfde film voor het ministerie van Visserij, Landbouw en Voedselvoorzie ning bezig. Hij vervaardigde ondermeer een voorlichtingsfilm over de rattenbestrijding, de sproei-installaties voor de tuinbouw en de oesterteelt in Zeeland. Bij Visserij van het ministerie heeft men uiteraard nog meer plannen klaar liggen: er is nog zoveel op het gebied van de voorlichting aan de visserman met behulp van de film te doen, maar voorlopig is men al heel tevreden met de stapelloop van deze eersteling. Werkfoto van de fïlmerij in de Visserijschool. Tijdens de jaarvergadering van de Be- verwijkse bridgeclub „Sans Atout" die in het Witte Kruis Badhuis werd gehouden, deelde de voorzitter de heer Ph. v. Gro ningen mede dat op Zaterdag 29 October het vierde lustrum zal worden herdacht met een feestelijke bijeenkomst. Een com missie onder leiding van de heer G. C. H. Tabak zal de plannen hiervoor uitwerken. In de competitie van de NBB komt „Sans Atout" met zeven teams uit. De secretaris, de heer N. Hendriks maakte in zijn jaar verslag melding dat de aardbeiendrive een nadelig saldo heeft opgeleverd, wat zijn oorzaak vond in het feit dat de aardbeien uit Breda moesten komen. Het ledental liep dit jaar iets terug. De heer R. Hoen, ■penningmeester, kwam over het afgelopen jaar tot een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren Ph. v. Gronin gen, voorzitter en G. Zoontjes, tweede secretaris, herkozen. In plaats van mevr. v. Essen werd mevrouw Belterman in het bestuur opgenomen. De technische commis sie zal dit jaar bestaan uit de heren H. Vollaerts, C. Spruit en G. Zoontjes. Tot commissarissen van het materieel werden benoemd de heren K. v. d. Zon en H. Oos terveen. Tot slot van deze ganimeerde ver gadering bleven de leden nog enige tijd ge zellig bijeen met het leggen van een kaartje. Donderdagavond is in de kleuterschool Jan Campert te IJmuiden-Oost een ouder avond gehouden, die heel goed bezocht was. Na een kort openingswoord van de voor zitter van de oudercommissie, de heer K. J. van Duren, heeft het hoofd van de school, mejuffrouw G. M. Woudstra, een aantal kernachtige waarheden verteld over de omgang met en het vormen van de jeugd: „de kleuterschool heeft tot taak de kin deren te vormen voor de maatschappij paedagogen immers zijn van oordeel dat het kind goeddeels wordt gevormd tussen het derde en zevende jaar." In tegenstel ling met wat wel eens wordt beweerd, is de kleuterschool geen „opvangplaats" voor kinderen; het moet zich leren aanpassen aan zijn soortgenoten en wat ouders soms niet bereiken, bereikt een ander kind wel. Kinderen verstaan elkaar. Het hoofd riep de hulp in van de ouders, om mee te werken en daardoor te bewerk stelligen dat de onderwijzeressen meer tijd krijgen voor de kinderen. „Geef daarom schoolgeld mee op Maandagmorgen en melkkaarten op Woensdagmorgen," zo vroeg zij. Voor een belangrijk punt vroeg dit schoolhoofd de bijzondere aandacht. Het is haar vaste wil, de kinderen eerbied voor alles wat leeft te willen bijbrengen. En hieronder rangschikt zij ook heel zeker bloemen. Om beter aanschouwelijk onder wijs te geven betreffende de waterbewo ners, vroeg zij om een aquarium. Op school vindt dit een dankbare plaats, zo zei zij. De schrijver van „Pinkeltje," de heer Dick Laan, vertelde hierna hoe zijn boeken serie was ontstaan. Daarbij liet hij uit komen hoe moeilijk het is om voor jonge kinderen zo te schrijven dat zij elk woord begrijpen. Het is bijvoorbeeld noodzakelijk, dat elk dier een naam heeft. Niet eekhoorn of kikker, maar de eekhoorn pluimstaart en de kikker groenpootje, dat zegt de kin deren iets. Na het nuttigen van een kopje thee ver toonde de heer Laan een paar door hem zelf opgenomen films, namelijk een verhaal van een zieke jongen en van een voetbal wedstrijd. Het werd voor de ouders onge twijfeld een leerzame avond. Ter gelegenheid van de komende verkie zingsactie van de Partij van de Arbeid hield de afdeling Beverwijk gisteravond in het Veilinggebouw „Het Centrum" een openbare bijeenkomst. Voorzitter J. Thomas heette de aanwezi gen van harte welkom en bracht in herin nering, dat Dinsdag weer Prinsjesdag zal worden gevierd bij de opening van het par lementaire jaar. Deze dag heeft de partij uitgekozen voor het begin van haar leden werf-actie onder het motto „Met Vlag en Wimpel." De voorzitter bracht voorts in herinne ring dat het volgend jaar Februari de partij haar 10-jarig bestaan gaat vieren. Hierna gaf hij het woord aan dr. Tans hoofdbestuurder van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid. Spreker zei dat zijn activiteit op politiek terrein voornamelijk in Brabant en Lim burg ligt, doch dat het hem een voorrecht was ook in Beverwijk zijn visie over het onderwerp van deze avond te kunnen toe lichten: '„politieke verhoudingen bij de aanvang van het verkiezingsjaar." Reeds nu zijn enkele politieke partijen hun activi teit voor de komendè verkiezingen begon nen en heeft men de diverse uitlatingen hierover met de diverse programmas in de dagbladen kunnen lezen. De tegenstellingen berusten, meende de heer Tans, niet op „links of rechts", maar zij liggen in wezen tussen de Partij van de Arbeid en de confessionele partijen. De Partij van de Arbeid heeft een aparte structuur, namelijk die van de doorbraak en deze betekent een groot gevaar voor de werf actie van de confessionele partijen. De Partij van de Arbeid meent niet alleen het recht te hebben op alle niet kerkelijke en andere ingezetenen van ons land, maar ook het recht op de kiezers van R.K. en Pro testants-Christelijke huize. Dit is de grond slag van het probleem. Van andere zijde wordt wel eens aangevoerd, dat de door braakgedachte een oorlogsverschijnsel is, maar dit is ten enenmale onjuist, meende hij. Zij is een historisch verschijnsel, doch de oorlog heeft de ontwikkeling ervan be vorderd. Na de pauze werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen: hiervan werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Nu het winterseizoen nadert heeft de Velser Tafeltennisclub al haar voorberei dingen getroffen om met het begin van de tafeltenniscompetitie paraat te zijn. Hoe wel de competitie pas in October gaat draaien, heeft de VTC-keuzecommissie in middels de verschillende teams samenge steld. De VTC komt in het nieuwe seizoen met zes teams in Jhet strijdperk. Het eerste team zal worden gevormd door de heren Noorman, Peek en Voogt en het tweede team zal bestaan uit de heren Keemel, Dijkhuizen en Snelders. De heren De Waal en Van Schadewijk zullen aange vuld met de jeugdige speler Van Weelde ren, het derde team uitmaken en behalve Saris, die ook vorig jaar in het vierde team speelde, komen hierin de twee nieuwelin gen Cooke en De Boer uit. Tenslotte zal het vijfde team een mixed team zijn met de dames Goossens en Van Keulen en de heer Graafland en zullen de heren Visser, Vuist en Zwart het zesde team vormen. VVBDe Kennemers (op „Watervliet", 14.30 uur): VVB: A. F. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kersbergen; G. Steinvoort, J. v. d. Linde, F. Kooimans, P. Bleeker en C. Luntz. KinheimAlkmaarse Boys (op „Roos- wijk", 14.30 uur): Kinheim: Th. Keir^gieter; A. Paap en S. de Vries; W. Groeneveld, J. van Hesselingen en J. H. v. d. Wateren; J. v. d. Griend, A. Prinssen, L. van Houwelin- gen, A. Eyke en G. Sluiter. Geel WitIEV (te Haarlem, 12 uur): IEV: H. Alkemade; J. v. d. Vlies en A. C. Lee ring; A. Leering, G. van Barneveld en C. Schoot; J. Dekker, W. Buur, W. Castricum, H. Duin en J. Schavemaker. De Kennemer schaakclub „Pat-Mat" heeft het speelseizoen weer geopend en de uitslagen van de eerste avond werden: Afd. I: J. C. de Haas-P. Hart 01; N. de Vries-J. E. Strengers 10; A. P. de Bruin- P. Zwart 01; B. Wulms-ir. D. S. Hugen 10; P. SteemanP. M. Suiker afg. Afd. II: K. ComisE. Eekhart 10; N. SoetemanL. Mostertman 10; B. de Heer P. M. Janssen V2V2; J. OortS. S. Op- penheimer 10; J. Sonneveldir. E. F. Peltzer afg. Afd. Ill: A. C. v. Lamoen M. Metselaar 01; B. Sauerir. J. M. Nijhoff 10; ir. E. de VriesP. Wage naar 10; J. SauerJ. v. Dijk afg. Afd. IV: J. M. HorstL. v. d. Meer 01; J. v. d. LelyW. Steeman 01. VOOR EEN sterk gemêleerd gezelschap van genodigden twee wethouders, vier religieuzen, vele ouders én het trotse hoofd van de splinternieuwe Maria Boreel- kleuterschool die in Driehuis nog maar pas een snel groeiende kinderschaar onder dak brengt, hebben gistermiddag een paar leerlingetjes van het schooltje een vreug dedansje uitgevoerd. Vanwege het feest der officiële opening van deze eerste Prot. Chr. kleuterschool in Velsen. En dat de nadruk tijdens dit festijn op de kinderen lag, was geen toeval: ds. H. P. Huisman, die het gebouw met een toespraak opende, zag hierin terecht de beste vorm van dank, die zowel gemeente- als schoolbestuur kan geworden voor het totstandkomen van deze waarlijk voortreffelijke school. Besommingen van Donderdag. ÏJM 10 Hattem f24.820; IJM 210 f2500; IJM 208 f3580: KW 123 f8590; KW 85 f210; KW 10 f5010: KW 128 f330; WR 33 f3670; TX 33 f 3150: LL 587 f12.130; SCH 126 f44; IJM 34 Allan water f 19.000. Wethouder H. de Boer, die met zijn ambt genoot van Financiën, de heer J. C. Aschoff, het college vertegenwoordigde, heeft later weliswaar bij de opnamen voor een klank beeld (dat op de 30e September via de NCRV wordt uitgezonden) enige bitterheid laten horen over het feit, dat met de inge diende rijksregeling voor het kleuteronder wijs die gemeenten, die als Velsen het mees te voor dit onderwijs overhadden, nu het verst achteruit worden gezet, maar hij kon het wat de Maria Boreel-school betreft slechts met de onverdeelde lof zijner mede gasten eens zijn: dit is een juweel van een schooltje geworden. Tussen 4000,- en iy2 ton Ds. Huisman haalde in zijn openings speech de herinnering aan de eerste tijden van de „Maria-Bewaarschool" in Oud- Velsen op: ten koste van 4000.werd daar in 1840 een schooltje geopend annex een woning voor het hoofd. Nu was er an derhalve ton voor de nieuwbouw nodig.. Het speet de predikant, dat de actieve se cretaris van het schoolbestuur, de heer J. Geertsema door ziekte niet bij deze kroon- zetting op vele jaren werk kon zijn en hij memoreerde ook de activiteit, die de ge meente Velsen inzake het kleuteronderwijs aan de dag heeft gelegd. Dat wethouder De Boer in dit verband speciale dank in ont vangst mocht nemen, verbaasde niemand. Dank ook bracht hij aan de families Van Tuyll, Boreel en Bohlen, wier namen een gulden klank hebben gekregen voor het oud-Velsense kleuterschooltje. Derde leerkracht Tenslotte deelde ds. Huisman mee, dat het bestuur besloten heeft een derde leer kracht aan te trekken met het oog op de snel-wassende kinderschaar, die naar het nieuwe Driehuizense schooltje stroomt. Een paar eenvoudige, maar niettemin veroverende zangspelletjes hebben daarna vooral de vele moeders onder het gehoor ontroerd juffrouw Barendsen had enige harer pupillen met wat simpele requisieten drie charmante liedjes laten instuderen en vervolgens heeft het gezelschap de vier frisse lokalen bezichtigd, waar het „bedrijf" in volle gang was. Waar de kleine vrouwen en mannen met de feestmuts op, hun splin ternieuwe meubilair aan hun behoeften toetsten en waar de leidsters tevreden kon den zijn over de legio mogelijkheden, die architect Klaas de Boer in zowel het exté rieur als het inwendige wist te verwerken. Esthetisch succes Modern, maar buitengewoon gezellig, met een serie nieuwe speeltjes in de speel zaal, die menige ouder deden terugverlan gen naar de onbezorgde jonge dag en esthetisch ongemeen geslaagd heeft dit ge bouw zijn doel bereikt: het jonge kind de ontplooiingsmogelijkheden te bieden, die het nodig heeft om harmonisch groot te worden en ietwat beslagen op het ijs van de „grote" school te komen. Als inspectrice van het kleuteronderwijs heeft mej. A. Stoll, eveneens bij het voor bereiden van het klankbeeld, haar critische instelling jegens de „Kleuterwet" niet ver zwegen, maar bovenal zag zij in deze nieuwe kleuterschool het ideaal: zó moe ten ze zijn. Altair, 15 te Buenos Aires. Almdijk, 14 v. Havanna n. Vera Cruz. Alphard, pass. 15 Kp. Vilano n. Antw. Ampenan, 15 pass. Gibraltar n. Halifax. Amstelvaart, pass. 15 Ceylon n. Belawan. Alwaki, 15 te Bremen. Andijk, 18 te Le Havre verw. Aagtedijk, 15 600 m W. Ceylon. Amerskerk, 15 te Port Swettenham. Bonaire, 15 te Paramaribo. Boskoop, 15 te Guayaquil. Beninkust, nacht 14-15 te Freetown. Boschfontein, 15 250 m. W.NW. Alexandrië. Breda, 15 v. Balboa n. Guayaquil. Celebes, 15 te Tj. Priok. Castor, 14 te La Guaira. Charis, 15 te Maracaibo. Cradle of Liberty, 14 dwars Muscat n.Suez. Dorestad, 14 85 m. NW. Trinidad. Ènggano, 14 v. Marseille n. Amsterdam. Esso Rotterdam, 15 v. Sidon n. Antwerpen. Felipes, 15 te Sibolga. Friesland (SSM), 15 v. Rotterdam n. Gdynia. Gaasterland, 15 te Bremen. Gordias, pass. 15 Wight n. Rotterdam. Gadila, 16 te Calcutta verw. Guineekust, 15 te Freetown. Gaasterkerk, 15 v. Alexandrië n. Genua. Haarlem, 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hoogkerk, 15 v. Las Palmas n. Antwerpen. Helder, 15 te Hamburg. Hera, 14 190 m. NO. Fayal. Jah. v. Oldenbarnevelt, 16 te New York verw. Jupiter, pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Karimun, 14 v. Genua n. Port Said. Kellia. 14 v. Kaapstad n. Buenos Aire^. Kota Baroe, 15 te Genua. Kieldrecht, 15 v. Port Soedan n. Aden. Krebsia, 15 te Curacao. Kalabahi, 15 te Soerabaja. Kota Agoeng, 15 te Hollandia. Liberty Bell, 15 400 m. NO. Aden Laagkerk, 15 v. Madras n. Chalna. Langkoeas, 16 Priok. Limburg, 16 Port Said. Lekhaven, verm. 16 v. Greenports n. Buenos Aires. Mermede, 15 te Dakar. Maas, 15 te Rotterdam. Molenkerk, pass. 14 Gibraltar n. Genua. Maashaven, verm. 15 v. Antw. n. Buenos Aires Mentor, 12 v. Georgetown n. Amsterdaam. Maasdam, 15 v. Cohb n. Southampton. Mapia, 15 Amsterdam. Mariekerk, 15 v. Aden n. Suez. Moordrecht, pass. 15 Perim n. Mena el Ahmadi Malea, 15 v. Bunju n. Balikpapan. Noordam, 15 te New York. Nigerstroom, 15 v. Ouala n. Lagos. Notos, 14 100 m. W. Kp. Matapan. Nestor, pass. 15 Azoren n. Paramaribo. Ouwerkerk, 15 Amsterdam. Omala, 15 Vado verwacht. Oraniefontein, 14 te Hamburg n. Antwerpen. PrinS({r Willem III, 14 te Rotterdam. Prins Willem II, 15 te Rotterdam. Prins Willem IV, 15 te Chicago. Ruys, 15 te Durban. Sibajak, pass. 14 Ouessant n. Port Said. Stad Rotterdam, 114 v. Middlesbro n. Monrovia. Sawega, 15 v. Rotterdam n .Hamburg. Stad Arnhem, pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Stentor, 15 v. Amsterdam n. W. Indië. Sigü, 15 te Singapore. Stanvac Talang Akar, 14 80 m. Z. Biliton. Swartenhondt, 15 te Bitung. Statue of Liberty, 15 125 m. W. Littlequion. Tawali, 14 v. Aden n. Tj. Priok. Teiresias, 15 500 m. O. Socotra. Tasman, 15 te Makassar. Tomori, 15 te Safaja. Trompenberg, 15 te Antwerpen. Talisse, 15 te Pladju. Tankhaven I, 15 te Sungeigerong. Tomini, nacht, 14-15 te Hamburg. Tara, 15 v. Rotterdam n. New Orleans. Tero, pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Teucer, 15 Suez. Van Waerwijck, 15 te Nacala. Van Riebeeck, 15 te Belawan. Willem Ruys, 15 te Rotterdam. Weltevreden, 15 v. Colombo n. Cochin. Willemstad, 15 te Madeira. Wonogiri, 14 v. Vancouver n. Hongkong. Waikelo, 15 te Makassar. ADVERTENTIE Geen wonderShagretta is co rijp - dank zij de natnurgefer- menteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Sbagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de p(/p De kleuters, feestelijk uitgedost, aan het spelen. W. Alton Jones, 14 140 m. N.NW. Madeira. Wieldrecht, 15 te Paulsboro. Waal, 15 te Dudrum. Waal, 15 te Gukuva. Waterman, 15 230 m. O.t.Z. Albany. Zuiderkruis, 15 te Rotterdam. Zeeland (SSM), 15 130 m. O. eil May. KLEINE VAART Aeneas, 15 te Rotterdam. Agiena, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Algarve, 15 v. Deptford n. Rotterdam. Aardenburgh, 14 v. Karlshamn n. Stockholm. Albatros, 14 v. Amsterdam te Wormerveer. Alpha, 15 v. Lysekil te Amsterdam. Arcturus, 14 v. Amsterdam n. Finland. Atlantis. 15 v. Hernosand n. Skelleftea. Betty, 15 v. Amsterdam n. Portsmouth. Brem, verm. 15 v. Oporto n. Antwerpen. Brouwersgracht, 15 v. Amsterdam te R'dam. Bestevaer, 15 v. Belfast te Southampton verw. Betty Anne S, 16 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab T, 11 te Zaandam. Boreas, 14 v. Lisboa n. Rotterdam. Batavier I, 14 v. Bordeaux te Casablanca. Beekbergen, 15 te Methil. Berkelstroom, 14 v. Amsterdam n. Londen. Birmingham, 14 v. Harlingen te Goole. Cinderella, 15 v. Duinkerken te Rotterdam. Corrie B, 15 v. Fredericia te Winday. Driebergen, 14 v. Vasa n. Leith. Duiveland, pass. 15 Holtenau n. Kopenhagen. Diana V, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Delfborg, 15 v. Colchester te Rotterdam. Evertsen, 15 v. Aarhus te IJstad. Eibergen, 14 v. Dundalk n. Swansea. Escaut, 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Express, 14 v. Rotterdam te Boston. Frans Bohmer, 14 v. Teignmouth n. Genua. Flevo B, 13 v. Rouaan te Jakobstad. Flevoland, 15 v. Kingslynn te Rotterdam. Gaasterland, 15 v. Goole te Rotterdam. Haaksbergen, 14 v. Gefle n. Zaandam. Helvetia, 16 v. Sunderland te Rotterdam verw. Helios, 15 dwars Landsort n. Grouw. Import, 18 v. Rotterdam te Lissabon verw. Ingeborg, 16 v. Manchester te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 15 v. Londen te Rotterdam verw. Joost, 10 te Kramfors. Kaap St. Vincent, 15 v. Kopmansholmen te Rot terdam. Kwiek, 15 v. Gruvon te Rotterdam. Koningshaven, 16 v. Mostaganem te Liverpool verwacht. Kaap Falga, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 13 Brunsbüttel gepass. naar Rotterdam. Leuvehaven, verm. 15 v. Kopenhagen n. R'dam Larix, 14 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Lijnbaansgracht, pass. 15 Vlissingen n. Terneuzen Marjan, 14 v. Elsinore n. Gefle. Maasym N, 15 te Buenos Aires. Marne, 15 v. Antw. te Rotterdam. Nieuwland, 15 v. Grangemouth te Rotterdam Niobe, 14 v. Amsterdam n. Helsinki Nautic, verm. 15 v. Oostende n. Boulogne. Oosterburgh, 14 v. Norrkoping n. Stockholm. Pavo, 14 v. Trelleborg n. Norrkoping. Plato. 14 te Odense n. Aarhus. Philetas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Phoenix, 15 v. Hudiksvall te Amsterdam. Koelf, 15 v. Amsterdam te Rotterdam Silvaplana, 15 v. Antwerp en te Rotterdam. Sonsbeek, pass. 15 Brunsbüttel n. Norrkoping. Stella Maris, 15 v. Hamina n. Middlesbro. Strabo, 14 v. Barcelona n. Savona. Ton S. 15 v. Rotterdam te Portsmouth. Taurus, 14 v Londen n. Antwerpen. Tilly, 13 te Zaandam. Trito, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Veenenburgh. 15 v. Middlesbro n. Rotterdam. WiPhniH pl' 15 v- 0xe'lQsund te Wismar verw. Wiebold Bohmer, 14 v. Limasol n. Carlovassi. LJstroom, 14 v. Amsterdam n. Bristol Zevenbergen, 14 v. Whitehaven n. Genua. 14 180 m. W. SLEEPVAART Leningrad met met twee Blankenburgh, baggermolen. Ebro 14 v. Drontheim n. Rotterdam bakken. Poolzee, 14 v. Dakar n. Loriënt. R°bakkene' V' Rotterdam n- Bizerta met twee Tyne, 14 60 wieiers. m. W.ZW. Madeira met twee hek-

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14