Minister Cals wil slechts aan enkele wensen tegemoet komen Nieuwe loonronde nodig voor welvaartsverdeling Groen Co PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Qbv.ïïleijev Verklaring van het hoofdbestuur NVV: Critiek op traag tempo Soc. econ. onderzoek iüu! De radio geeft Zaterdag $TQTE (XPR£SS Inwilliging van alle verlangens der Tweede Kamer zou jaarlijks f 25 millioen meer kosten ^ocU ió het zo J VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 2 Jee nuttKlü oefwjfcü ouj/! Sturka Teddy Windjacks gev. ƒ28.65 Overwegwachter vergat de spoorbomen te sluiten Dodelijk verkeersongeval in Den Haag; student omgekomen OLIESTOOK-INSTALLATIES Regeling kleuteronderwijs Betaling abonnementsgeld per giro Internationaal congres van medische studenten Premier Eden heeft griep Handelaar in fictieve „her- bouwplichten" in arrest Nederlandse waarnemers bij referendum in de Saar Parijs zonder autobussen DAMESJAPONNEN va. f 49.75 PYRO- METERS In zijn Woensdag te Utrecht gehou den vergadering heeft het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen een verklaring vastgesteld, waar de mening wordt uitgesproken dat een nieuwe loonronde noodzakelijk is om de werknemers een rechtvaardig aandeel te doen krijgen in de gestegen welvaart. De verklaring luidt als volgt: „In zijn verklaring van 17 Februari 1955 heeft het NVV zijn verontrusting uitge sproken over de ontwikkeling van de fiscale en sociaal-economische politiek van de regering, zoals deze tot uitdrukking kwam in een aantal maatregelen, welke de voor afgaande maanden waren voorgesteld be treffende belastingverlaging, huurver hoging en de prijspolitiek. Daarbij heeft het NVV nadrukkelijk gesteld, dat een rege- ringspolitiek. welke in een periode van stijgende welvaart zou leiden tot het stabi liseren van het levenspeil van de werk nemers of zelfs tot een terugdringen van dat levenspeil tengevolge van prijsver hogingen, volstrekt onaanvaardbaar is. Naar zijn opvatting zal bij stijgende wel vaart aan de werknemers een evenredig aandeel in die welvaart moeten worden toegekend door een verhoging van het reële loonpeil, hetzij door een nominale loonsver hoging, hetzij door prijsdaling en een ver betering van de vacantierechten, in het bij zonder ook voor jeugdigen. De hoofdbesturenvergadering heeft ken nis genomen van het verslag van het ver- bondsbestuur inzake de sedert het afgeven van deze verklaring genomen initiatieven en van de in de Stichting van de Arbeid en tussen de Stichting van de Arbeid en de Regering gevoerde besprekingen. De hoofdbesturenvergadering betuigt haar instemming met het voornemen van de regering om, in afwachting van het S.E.R.-onderzoek, nu reeds een uitbreiding te geven aan de vacantierichtlijnen, waar door het toegestaan zal worden de vacantie richtlijnen, waardoor het toegestaan zal worden de vacantie uit te breiden voor vol wassenen tot 12 aaneengesloten dagen plus 3 snipperdagen en een vacantiebijslag te verlenen van twee weken loon (4 percent van het jaarinkomen), alsmede een dien overeenkomstige uitbreiding te geven aan de vacantierechten voor jeugdigen. De ver gadering kan er mede instemmen, als daarbij de mogelijkheid geboden wordt, om in plaats van een uitbreiding van de vacantierechten andere secundaire arbeids voorwaarden boven de thans daarvoor gel dende richtlijnen te verbeteren. De rege ring zal naar te verwachten valt daarbij als voorwaarden stellen, dat in het bedrijfs- taksgewijze overleg daaromtrent overeen stemming moet zijn bereikt, de wijziging bij vernieuwing van de CAO tot stand komt en daarvan geen prijsstijging te ver wachten is. De hoofdbesturenvergadering acht de laatste voorwaarde inzake het prijseffect slechts aanvaardbaar, totdat het resultaat van het S.E.R.-ruimteonderzoek bekend zal zijn. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Platen. 14.45 Streekuitz ending. 15.10 Boek bespreking. 15.25 Kamermuziek. 15.45 Uit vroeger dagen, lezing. 16.00 Kamerorkest en solist. 17.00 "Actualiteiten, 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Operettemu ziek. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Oud-Christelijke kerk in Ierland, cause rie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.40 Licht programma. 21.10 Orkest-concert. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Weense muziek. 22.45 Jurre Jurk, klankbeeld 23.45 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 19.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.2C Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amuse- mentsmuizek. 14.30 Amateurprogramma. 15.00 V.V.V.-dag te Scheveningen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regerings uitzending. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed en litr gische kalender. 19.45 Platen. 20.25 De B.B. leeft, toespraak door Z.K.H. Prins Bcrnhax-d. 20.35 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Platen. 22.00 Reportage. 22.10 Platen. 22.15 Radio Philhar- monisch orkest. 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (NTS, NCRV) 10.5511.45 Reportage. 17-September-dienst op het Airborne Cemetry in Oosterbeek. 16.55-18.45 Eurovisie: Voetbalwedstrijd Zwit serlandHongarije. 20.15 Journaal. 20.25 De B.B. leeft, toespraak door Z.K.H. Prins Bern- hard. 20.35 Weerbericht. 20.38 Gevarieerd programma. 22.05 Dagsluiting. 22.3022.40 Epiloog vanaf het Airborne-Cemetry in Oosterbeek. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoek programma. 14.00 Orkest-concert. 16.30 Dans muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Dansmuziek. 17.30 Jazzmuziek. 18.30, 19.00 en 19.28 Platen. 19.30 Nieuws. 20.00 Platen. 20.30 Orkestcon cert. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Dansmuziek. 23.55 Nieuws. BBC. uitzending voor Nederland 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken (Op 224 en 49 m.). De hoofdbesturenvergadering constateert, dat de door het verbondsbestuur reeds bij herhaling uitgesproken verwachting, dat het niet mogelijk zou zijn het reële loon peil te verhogen door prijsdaling, helaas bewaardheid is. Sedert de laatste loonronde is het nationale inkomen niet onbelangrijk gestegen en het reële loonpeil door een stijging van de kosten van levensonderhoud enigermate gedaald. Derhalve dient naar de mening van de hoofdbesturenvergadering het verstrekken van een rechtvaardig aandeel in de gestegen welvaart aan de werknemers door een nominale loonsverhoging te geschieden. In dat verband kan de vergadering zich wel verenigen met het voornemen van de rege ring om een onderzoek door de S.E.R. te laten instellen naar de sociaal-economische positie van ons land in verband met een mogelijke verbetering van de arbeidsvoor waarden. Zij betreurt echter, dat mede door gebrek aan overeenstemming in de Stichting van de Arbeid het instellen van dit onderzoek wordt vertraagd. Indien van meet af aan medewerking aan de NVV- initiatieven zou ziiu gegeven, had het onderzoek reeds voltooid kunnen zijn en zouden nu reeds onderhandelingen over richtlijnveranderingen gevoerd kunnen worden. De hoofdbesturenvergaderig stelt vast, dat de confessionele vakbeweging sinds de laatste loonronde geen concrete voorstellen tot wijziging van de richtlijnen heeft inge diend. Deze vakbeweging heeft zich slechts beperkt tot een pleidooi voor een bedrijfs- taksgewijze loonpolitiek, zonder ook daar voor concrete voorstellen te doen. De hoofdbesturenvergadering, overtuigd van de noodzakelijkheid om de bestaande spanningen als gevolg van het uitblijven van loonherzieningen op te heffen, spreekt de verwachting uit, dat de S.E.R. zijn rap port zo spoedig mogelijk zal uitbrengen en dat daarna de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid over de herziening van de richtlijnen zoveel mogelijk zullen worden bespoedigd. De hoofdbesturenvergadering, onder strepende de noodzakelijkheid om de ge coördineerde loonpolitiek ook in de toe komst te handhaven terwille van het be houd van een volledige werkgelegenheid, een evenwichtige betalingsbalans, een zo hoog mogelijk levenspeil voor de gehele arbeidersbevolking en een rechtvaardige verdeling van de loonsom tussen de werk nemers in de verschillende bedrijfstakken, spreekt haar ernstige verontrusting uit over de ondermijning in woord en daad van deze politiek. Zij doet een dringend beroep op het gehele Nederlandse volk deze poli tiek, niet alleen ten bate van de sociaal- economische positie van de werknemers, maar ook terwille van de gehele bevolking, te steunen." (Gecombineerde straf opgelegd De arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft de 23-jarige overwegwachter bij de Nederlandse Spoorwegen G. A. te Gro ningen veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en f 30. boete subsidiair 25 dagen hechtenis. De officier van justitie had veertien da gen geleden twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk en f 75.boete geëist. De overwegwachter had op 6 December van het vorig jaar vergeten de spoor bomen te sluiten, van de weg langs het Hoendiep. Het gevolg was een botsing van de diesel-electrische trein Groningen Delfzijl met een vrachtauto. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade, voor namelijk omdat de bestuurder van de trein het verzuim van de overwegwachter ontdekte en krachtig remde. De 26-jarige automobilist J. v. J. K. uit Delft is op de natte tramrails van de Rijs- wijkseweg te Den Haag bij de hoek van de Draaistraat geslipt met zijn wagen en tegen een lichtmast van de tram gereden. Hij maakte daarbij een slag-om van 180 graden. Zijn passagier, de 27-jarige student J. Maters kreeg ernstige inwendige kneu zingen bij deze botsing. De chauffeur liep zelf een zware hersenschudding op. Beiden zijn in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen, waar Maters kort na aankomst is over leden. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 ADVERTENTIE Een sigaret van wereldvermaardheid lighter and milder r Ook in doosjes van 10 stuks 50 ct. In cellophaan Minister Cals noemde gisteren in de Tweede Kamer de voorgestelde rege ling van het kleuteronderwijs een stap vooruit omdat hij ervan overtuigd is dat verdere verbeteringen zullen vol gen. Het ideaal is niet ineens te berei ken en op korte termijn kan niet meer worden gedaan dan wat thans wordt voorgesteld. Indien alle wen sen, neergelegd in amendementen, zou den worden ingewilligd, zouden de jaarlijkse kosten voor het rijk, thans geschat op f 50 millioen, met ongeveer f 25 millioen stijgen. Kleinere klassen, langere opleiding van de leidsters en vervroegde pensionnering zouden bo vendien een tekort aan personeel voor de kleuterscholen doen ontstaan. Daar om wees de minister al dergelijke wen sen van de hand. s Minister Cals verklaarde wel dat uitbrei ding van het geneeskundig schooltoezicht tot het kleuteronderwijs hem gewenst lijkt. En er valt met hem te praten over de waarborgsom die wordt geëist voor bijzon dere kleuterscholen. Het bedrag zal in ieder geval meer moeten zijn dan 15 per- 0OO0OO30CC0CCCCOCOOX«X»0CO^0C<>^MCOCCODDDCCOODCOCXXXX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Het vierde congres van de Internationale Federatie van Landelijke Organisaties voor Medische Studenten (IFMSA) brengt van 23 tot en met 28 September circa 80 gede legeerden uit 16 landen tezamen in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Het doel van dit niet openbare congres is te komen tot een internationaal uitwis selingsprogramma, waarbij door de lande lijke studentenorganisaties de mogelijk heden onderzocht en geschapen worden om buitenlandse medische studenten te laten werken in ziekenhuizen. Voorts zal men zich beraden over de op leidingen in de onderscheidene landen als mede over de levensomstandigheden van de medische studenten zoals huisvesting en voeding. Men wil ook trachten een inter nationaal medisch studententijdschrift op te richten ter versteviging van het onder ling contact. cent van de stichtingskosten, zoals de meerderheid van de Kamer zou verlan gen, maar de minister houdt niet vast aan de door hem voorgestelde 25 percent. Een leerlingenschaal van 40 komt vol gens minister Cals in de praktijk neer op 35 kleuters per leidster. Een leerlingen- schaal van 35 zou de jaarlijkse kosten met ruim f 12 millioen verhogen. Het is de vraag of er dan voldoende leidsters zou den zijn, waaraan thans geen direct tekort bestaat. Instelling van een drie-jarige opleiding voor kleuterleidsters is thans niet mogelijk, omdat dan in 1958 geen leidsters van de opleidingsscholen zouden komen *en er een tekort zou ontstaan. In beginsel heeft de minister echter geen bezwaar tegen een drie-jarige opleiding. Hij wil de voorbe reidingen daartoe treffen zonder zich ech ter te binden aan een bepaald jaar van in gang. Hij was voorts bereid tot een wets wijziging om uitzonderingen mogelijk te maken voor de thans in het wetsontwerp vastgelegde splitsing van een twee-jarige A-opleiding en een twee-jarige B-oplei ding. Daarmede wilde hij tegemoet komen aan de bezwaren van mevrouw Fortanier De Wit (WD). Tijdens de beschouwingen van minister Cals over de financiële gelijkstelling voor het openbaar en het bijzonder onderwijs bezwoer minister Cals mevrouw Fortanier De Wit dat hij juist het openbare onder wijs wil beschermen. Mevrouw Fortanier: „U bent een vrien delijke man, maar zal uw opvolger dat ook zijn?" „Daarom geeft de wet op het kleuteron derwijs, onafhankelijk van het inzicht van de minister, juist grotere waarborgen voor de oprichting van scholen dan de wet op het lager onderwijs", zei de minister, die bereid was een amendement van mevrouw FortanierDe Wit over te nemen om in de wet te doen vervallen de bepaling dat de gemeenteraad een verzoek om oprich ting van een kleuterschool kan weigeren indien hij van oordeel is dat in naburige gemeenten op bevredigende wijze in de behoefte aan openbaar kleuteronderwijs wordt voorzien. Maar de gemeenteraad zou volgens hem daar toch rekening mee moe ten houden. Overigens was ook de minister van mening dat kleuters geen grote afstand moeten afleggen naar school omdat zij in tal van 30 kleuters als eis voor de stich- het verkeer het kwetsbaarst zijn. Een aan- ting van een school vond hij niet onrede lijk. Bijna in alle gemeenten zal dit aantal aanwezig zijn en de wet laat uitzonderin gen toe. De mogelijkheid van vervroegde pensionnex-ing van kleuterleidsters zal mi nister Cals bepleiten bij minister Beel van Binnenlandse Zaken. Er werd na het antwoord van de mi nister niet gerepliceerd. De verdere behan deling van het wetsontwerp zal pas vol gende week Donderdag wox-den voortgezet omdat de Kamer eerst een principieel debat wenste over het al of niet ontslaan van de huwende ambtenares, waarbij dan ook wordt gedacht aan de huwende kleuter leidster. LONDEN (United Press) Downing- street 10 heeft bekend gemaakt, dat de premier Sir Anthony Eden het bed moet houden, omdat hij griep heeft. Op medisch advies heeft Eden al zijn afspraken afge zegd. Een van deze bezoeken en ontvang sten is de jaarlijkse logeerpartij op het Schotse kasteel Balmoral als gast van ko ningin Elizabeth. Zaterdag zouden Eden en zijn echtgenote naar Schotland vertrek ken. 50. Onbewust van het feit, dat alles wat hij deed en zei door de televisie werd uit gezonden, ging Joris rustig verder met het maken van mode-ontwerp en onder spot tende opmerkingen aan het adres van de genen, die zo dwaas waren om die bui tensporigheden ook werkelijk te dragen. Panda keek bibberend naar de snorrende televisie-camera zonder in staat te zijn iets te doen, want Joris had hem in een ontwerpje gewikkeld, dat spreken en be wegen onmogelijk maakte. „Oei, oei", dacht hij, „wat zal Joris daar een LAST mee kijgen Het zag er inderdaad naar uit, dat minister Joris weinig goeds meer had te verwachten van zijn eens zo trouwe vrouwelijke aanhang. Ziedende dames, die het tergend lachende gelaat en de smade lijke opmerkingen van de Modeminister niet langer konden verdragen, vernielden hun televisietoestellen. Daarna renden zij tierend naar buiten naar het Ministerie van Modezaken! De Amsterdamse Centrale Recherche heeft de 40-jarige koopman A. van den B. gearresteerd die er ernstig van verdacht wordt zich aan oplichting te hebben schul dig gemaakt door zich voor te doen als eigenaar van zogenaamde herbouwplichten. Personen, wier woning of bedrijf door oorlogsgeweld is vernield kunnen van de overheid een herbouwplicht krijgen en daarbij een bepaalde premie ontvangen voor het te herbouwen pand. Deze plicht kan ook worden overgedaan. De genoemde koopman zou sedert 1953 met diverse personen in contact hebben gestaan en in Dm Haag een belangstel lende drie van deze „plichten" te koop hebben aangeboden. Als deel van de koop som zou Van den B. 7500 gulden hebben ontvangen, waarvan niets meer over is. 3: Bij gelegenheid van de zevende internatio nale postzegelmarkt heeft de kleinste republiek San Marino, op de Noord-kust van Italië, een nieuwe postzegel uitgege ven. De nieuwe zegel is in het blauw uit gevoerd en vertegenwoordigt een waarde van 100 lipe. LONDEN (Reuter/AFP). De Raad van de West-Europese Unie heeft besloten waar nemers te belasten met het toezicht op het referendum in de Saar, dat op 23 October zal worden gehouden. De burgerlijke waarnemers zullen afkomstig zijn uit de vijf landen, die vertegenwoordigd zijn in de Eux'opese commissie voor het Saarge- bied: Groot-Brittannië, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Deze waarnemers zullen tegenwoordig zijn in de stembureaux en het tellen der stemmen. (Van onze correspondent in Parijs) Sinds een paar dagen zijn er weer moei lijkheden bij het Parijse personen-vervoer. De autobus-chauffeurs zijn ontevi-eden over hun lonen en het aantal dat het werk heeft neergelegd is zo hoog gestegen dat de meeste lijnen moesten worden stilgelegd. De, stakingsgolf is ook naar de metro over geslagen waar de vrouwelijke controleurs, die de kaartjes moeten knippen, er de brui aan hebben gegeven. Op tal van lijnen kan men zonder betaling van de ondergrondse gebruik maken. Er zijn onderhandelingen met de regering gaande. Men houdt er echter rekening mee dat de onrust bij het overheidspersoneel ook in andere secto ren tot stakingen zal leiden. Misbruik. Het hoofd van de provinciale voorlichtingsdienst van Midden-Sumatra, Mas Muhadi, is te Padang gearresteerd, onder verdenking de dienstkas te hebben misbruikt om verkiezingsborden voor de P.N.I. te laten maken. De regering tracht een methode te vinden, om te voorkomen, dat leden van hel corps bin nenlands bestuur hun positie misbrui ken om de politieke partij, waarvan zij lid zijn, te bevoordelen. Ingeslagen. Een zeskantige meteoriet van een kilogram is volgens radio-Moskou op 2 September ingeslagen in de Oe- kraine. De meteoriet sloeg een flinke krater. Toen men de steen vond was deze nog warm. De meteoriet is bedekt met een donkerbruine korst die bespik keld is met zwavelijzer. Boodschapper. Het staatshoofd van Zuid- Vietnam Bao Dai heeft zijn 52 meter lange jacht, Hoeong Giang (525 ton) in Monaco verkocht aan een Italiaanse maatschappij. „Hoeong Giang" betekent: boodschapper van de liefde. Geregeld. Veertigduizend Belgen bezitten een televisietoestel. Men schat, dat ge middeld tweehonderdduizend personen de uitzending geregeld volgen. Het aan tal zenduren, dat einde 1953 twaalf per week bedroeg, is uitgebreid tot 21, waarbij geen rekening is gehouden met de Eurovisie-programma's en de recht streekse reportages. Waterzuil. De Italiaanse gebieden ten Noorden van de Adriatische Zee zijn door noodweer geteisterd. In Julisch Venetië is grote schade aangericht. In de Golf van Triëst is een waterzuil waargenomen van bijna tachtig meter hoog, in de vorm van een omgekeerde trechter. Uitstel. Koning Paul van Griekenland, die in zijn land is teruggekeerd van een of ficieel bezoek aan Joegoslavië, heeft besloten een vacantiereis naar Oosten rijk en Beieren uit te stellen. Leiders van de oppositie hadden hierom ver zocht, met het oog op het geschil om Cyprus. Verboden. Het bestuur van Cyprus heeft de ondergrondse organisatie EOKA, die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland voor een jaar verboden. In een verklaring wordt gezegd, dat de or ganisatie wordt gebruikt voor het aan stoken van onrust op het eiland. Vacantie. Sir Winston Churchill is met zijn echtgenote in Cap d'Ail aangekomen om zijn vacantie in de Franse Rivièra door te brengen. Het echtpaar heeft de villa „Capontina" van Lord Beaver- brook betrokken. Vervangen. Het Egyptische ministerie van Onderwijs heeft bekend gemaakt, dat geen ongehuwde onderwijzers les mo gen geven op meisjesscholen. Alle on gehuwde onderwijzei's op deze scholen worden nu vervangen door gehuwde. Namaak. Bij manoeuvres in het Engelse graafschap Salisbury is een imitatie atoombom tot ontploffing gebracht, die bestond uit drie grote cylinders met een mengsel van benzine en olie, waarbij rookgranaten waren geplaatst. De ont ploffing veroorzaakte een paddestoel- vormige rookkolom, zoals bij een echte atoomexplosie. Afgewezen. Australië heeft het verzoek van Japan om een algemene vrijlating van oorlogsmisdadigers tien jaar na het ein de van de oorlog in het Verre Oosten afgewezen. Er verblijven nog 152 Ja panse oorlogsmisdadigers, die door Australische gerechtshoven veroordeeld zijn, in de Soegamogevangenis te Tokio. Afgeschaft. De Chinese ambtenaren die tot op heden een gedeelte van hun salaris ontvingen in de vorm van huisvesting, voedsel of kleding zullen in het vervolg hun salaris geheel in geld uitgekeerd krijgen. De gedeeltelijke betaling in na- tura is afgeschaft, aldus een bericht van het officiële persbureau „Nieuw China". Razzia. Enkele honderden Britse militairen hebben gisteren vier dorpen in het dis trict Famagusta op Cyprus omsingeld en daarna huis aan huis een grondig onderzoek ingesteld. De bewoners van de dorpen, allen Grieken, moesten zich laten fouilleren. Zes mannen werden aangehouden. e ADVERTENTIE »«n tjcia H a F -m JERSEY en WEVENIT ALS NORMAAL meetinstrument, waar mede hoge temperaturen geregistreerd kunnen worden, dient de lucht- of water stof thermometer, welke op het beginsel berust, dat gassen bij stijging van de tem peratuur uitzetten. Hierbij kunnen twee werkwijzen worden gevolgd: het gas be vindt zich in een afgesloten ruimte, zodat het bij verhitting niet kan uitzetten; bij stijging van de temperatuur zal dan de druk toenemen, zodat de temperatuur nauw keurig kan worden berekend door de druk te meten. De andere methode bestaat hier in, dat de druk van het gas constant wordt gehouden en dat bij verhitting de uitzetting wordt gemeten. Aangezien de gasthermome- V ter echter voor niet hogere temperaturen dan 1300° bruikbaar is, die nen voor het meten van hogere waarden andere meettoestellen te worden gebruikt. Deze kunnen berusten op het beginsel dat de electrische weerstand in een geleider met de temperatuur toeneemt, zodat men door het aflezen van de verhoogde weer stand de temperatuur bepalen kan. Deze electrische toestellen zijn zeer nauwkeurig en hebben bovendien het voordeel klein van afmeting en gemakkelijk hanteerbaar te zijn. Voorts - en dat is wel bijzonder gemakkelijk - kunnen ze op een betrek kelijk willekeurige afstand van de te on derzoeken warmtebron worden geplaatst. Voorts heeft men nog toestellen welke berusten op het verschijnsel dat op de sol- deerplaatsen van twee verschillende me talen een thermostroompje ontstaat bij verhoging van de temperatuur, maar bij grote hitte kunnen deze niet worden ge- bruikt, aangezien de metaalcombinatie van ijzer en constantaan maar tot 800° en die van platina en platinarhodium tot 1600° C. bruikbaar is. Het gemakkelijkste en meest tot de ver beelding van de leek sprekende toestel is echter de stralingspyrometer, waarmee op eenvoudige wijze de hoogst denkbare tem peraturen in een oogwenk gemeten kun nen worden. Uiteraard bestaan van dit toestel verschillende typen, waarvan de optische pyrometer de meest gebruikte is. Het principe hiervan is hoogst eenvoudig, want het komt er op neer, dat het gloeiende oppervlak waarvan de hitte moet wor den gemeten, door een kij ker wordt bekeken. Achter het objectief van de kijker bevindt zich een gloeidraad die door een electrische stroom verhit wordt. Door de stroom sterker of zwakker af te stellen wordt de gloeidraad helder of minder hel der, en men heeft nu niets anders te doen dan de stroom zó te regelen, dat de gloei draad géén contrast vormt tegen het gloeiende oppervlak waarop de kijker ge richt is. Zijn gloeidraad en oppervlak pre cies even helder, dan kan op de kijker de temperatuur worden afgelezen van de warmtebron. U ziet, een kind kan de was doen. Althans na enige oefening. Het spreekt welhaast vanzelf dat we na dit babbeltje over de pyrometer overstap pen op een paar geweldige branden die ons uit de geschiedenis bekend zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2