De beste sigaret met 't beste filter Uitgaan in Haarlem Gevaarlijke zebra 's Agenda voor Haarlem Hersenspoelingscursus toch te realistisch bevonden Vijftig jaar geleden Enkele onderdelen tijdelijk vervallen Internationaal congres reserve-officieren /"Hoe is het ontstaan?^ VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 Sneeuw in Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Frankrijk Publiciteit om prinses Margaret betreurd Ulster is niet te koop voor 24 millioen dollar Mr. Kranenburg opende het congres te Amsterdam Dr. R. Brenninkmeyer te Amsterdam overleden Kerkelijk Nieuws Dit woordPINDA Republiek Zuid-Molukken doet beroep op UNO-leden Uit Haarlems Dagblad van 16 September 1905 Wanneer de regering de suggesties van de Centrale Commissie Verkeersveiligheid ten aanzien van het beveiligen der voet gangers overneemt, zullen deze laatsten binnenkort dus voorrang genieten op de met zogenaamde zebrastrepen aangegeven oversteekplaatsen. Ofschoon het verheugend zou moeten worden genoemd, als de minister eindelijk eens aandacht zou gaan besteden aan de veiligheid van voetgangers op de steeds drukker wordende verkeers wegen en -straten, vervult het denkbeeld van „voorrang op zebrastrepen" de aan dachtige beschouwer met enige huivering. Het is namelijk in het verkeer zo, dat het door alle omstandigheden vertrouwen op een verkeersregel vaak funeste gevolgen heeft. Een voetganger, die weet voorrang te hebben en dus onvervaard over zijn heilige zebrastrepen wandelt, heeft weinig voor deel van zijn goed recht, wanneer hij, ge- lijkhebbend, in het ziekenhuis belandt. Hij zal in deze overweging dus zeer voorzich tig tewerk gaan en eerst terdege willen vaststellen of die naderende automobilist inderdaad zal stoppen of niet. Daardoor wordt het voor de chauffeurs een verleide lijk geval. Want stoppen voor mensen die wel willen, doch niet durven oversteken kan men alleen van de allerbeschaafdste, allerverantwoordelijkste autorijders ver wachten. Er is echter aan dit zebra-geval nog een ander, zeer levend gevaar verbonden. Het is namelijk de gewoonte dat autorijders, die hun voorrijder zien stoppen of lang zamer rijden, deze onmiddellijk trachten te passeren. Het zou dus geen overbodige weelde zijn aan de invoering van de zebra voorrang tegelijkertijd een passeerverbod te koppelen, wat trouwens een grote ver lichting voor de verkeerssituatie in het algemeen zou betekenen. Want verreweg de meeste auto-ongelukken zijn het gevolg van onverhoeds of ondeskundig of onvoor zichtig passeren. In Haarlem zijn ettelijke zeer smalle verkeerssleuven voorzien van platen, die een passeerverbod uitdrukken, zoals het gedeelte Wagenweg tussen Plein en Westerhoutpark, de enge binnenstad straten en andere. Uitbreiding van dit passeerverbod zou talrijke ongelukken voorkomen en althans enige orde scheppen in de chaos. De zebra-voorrang eist boven dien een onvermoeid streven naar weder invoering der maximumsnelheid in de be bouwde kommen. Want voorrang voor voetgangers op oversteekplaatsen wordt met handhaving van de vrije snelheid een dodelijke val voor de argelozen, die geen idee hebben van de remmogelijkheden van auto's en derhalve hun berekeningen op foutieve verwachtingen baseren. Deze maatregel is inderdaad verheugend uit het oogpunt van de redenering: „er wordt eindelijk eens iets gedaan," doch verder gaat zijn betekenis niet, wanneer men er niet een ganse reeks van andere hervormingen aan vastgeknoopt. J. L. ADVERTENTIE VRIJDAG 16 SEPTEMBER Minerva: „Duel in the sun", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur, Studio: „Grazige weiden", 14 j-ar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale archi tectuurtentoonstelling, 13.30—17.30, 19—22 uur. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De man, de vrouw en de moord", Nederl. Comedie, 8 uur. Con certgebouw: Concert door „Inter Nos", o.l.v. Jan Boda en het Duitse mannenkoor „Glocke". Minerva: „Soldaat Boem", alle leeft., 2,30 uur; „Duel in the sun", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De eerbiedige lichte kooi". 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale architectuurtentoonstelling, 13.30—17.30, 19—22 uur. ADVERTENTIE Filtra Americano 85 ct Filtra Virginia Fl LTRA LUCHTMACHTBASIS STEAD (United Press) De Amerikaanse luchtmacht zal wellicht tijdelijk enkele onderdelen van de „hersenspoelingsopleiding" doen vervallen, ten dele wegens de publiciteit, al beschou wen de autoriteiten deze als een overdrij ving van wat de recruten doormaken. Dit is medegedeeld door kolonel McKenzie, de commandant van de basis Stead, waar de school is gevestigd. McKenzie en andere officieren van de basis ontkennen dat de opleiding zo onbarmhartig was als het tijd schrift Newsweek het had doen voorko men, doch de commandant is voornemens de leerlingen te ontslaan van de verplich ting zich te onderwerpen aan „ondervra ging" van gevangenen. Het wachten is op nieuwe richtlijnen van Washington, waardoor de opleiding in overeenstemming zal worden gebracht met de nieuwe code voor krijgsgevangenen, die voorschrijft dat militairen onder geen om standigheden inlichtingen welke hun afde ling of de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar kunnen brengen, aan een vijand mogen verstrekken. Volgens McKenzie is slechts vijf per cent van de 29.000 militairen die de trai ning hebben gevolgd aan de ondervragings methode onderworpen. De training is erop gericht de mannen te leren hoe zij in vijandelijk gebied in le ven kunnen blijven, (hoe verwondingen be handelen, hoe aan voedsel te komen en hoe onderdak en kleding te krijgen), aan de vijand kunnen ontkomen, (hoe zich het beste schuil te houden, hoe de weg te vin den zonder kaarten, hoe een eventuele aan valler onschadelijk te maken) en na ge vangenneming kunnen ontsnappen. Spanning Om de omstandigheden „echt" te maken, moet onder spanning gewerkt worden. De mannen worden hongerig gemaakt. Zij worden gedwongen voedsel te zoeken als zij dreigen te verhongeren. Ook worden zij aan een verscheidenheid van invloeden blootgesteld om hun physieke en mentale uithoudingsvermogen op de proef te stel len. Een week wordt hun geleerd hoe alle mogelijke dieren, tot slangen toe, te van gen, te bereiden en te eten. Dan moeten zij in een bos het geleerde in practijk bren gen. Op het ogenblik zijn er 250 man in de bossen, verdeeld in kleine groepjes. Zij krijgen een hertenkarkas mee met net ge noeg vlees eraan om een begin te kunnen maken. Na zeventien dagen worden zij aangevallen en moeten een trektocht on dernemen om aan gevangenneming te ont komen. Die tocht, met een lege maag en net zoveel kleren als zij van gevangen die ren en van hun parachutes hebben kunnen maken, gaat door de bergen van de Sierra Nevada, over afstanden van 75 tot 225 ki lometer. Bluf Een gesnapte vluchteling moet in een krijgsgevangenenkamp het leven van echte krijgsgevangenen leiden. Zij moeten wen nen aan „bluf'-methoden, zoals het ge zicht op een geheel voor een executie in gereedheid gebrachte galg, doodkisten en een graf waarin men hen „levend zal be graven". In ondervragings-tenten moeten de vrijwilligers onder schelle lampen zit ten, terwijl hun ondervragers trachten hen op alle mogelijke manieren, dan eens met zachtheid dan weer met wreedheid te bre ken. Tot die methoden behoort ook het toe dienen van geringe, doch scherp-gevoelde electrische schokken. In het opleidingskamp wordt nergens een poging gedaan om te verhullen dat men bij een eventuele vijand aan Rusland denkt. De opschriften in het „krijgsgevan genenkamp" en in de ondervragingstenten zijn in het Russisch gesteld. Scherper De Amerikaanse minister van de Lucht macht Donald Quarles, heeft in een televi sie-uitzending verklaard, dat er plannen bestaan om de hardingsoefeningen voor vliegers met het oog op eventuele krijgs gevangenschap nog te verscherpen, on danks de critiek. Quarles is over de resulta ten zeer tevreden en acht de methoden, door sommigen te wreed genoemd, volko men gerechtvaardigd. De conventie van Genève bepaalt dat een krijgsgevangene slechts naam, rang, le- gernummer en geboortedatum behoeft op te geven. INNSBRUCK (United Press) In delen van West-Oostenrijk en Tsjechoslowakije is de temperatuur tot het vriespunt ge daald. Zware sneeuwval heeft verscheide ne alpenwegen geblokkeerd. Alle wegen boven de duizend meter zijn met sneeuw bedekt. Op sommige plaatsen was de sneeuwlaag een halve meter dik. De Gross- glockner-weg was voor het eerst dit sei zoen geblokkeerd. Vandaag wordt nog meer sneeuw in de bergen verwacht. Vol gens radio Praag heeft het gisteren in de bergen van Tsjechoslowakije de gehele dag gesneeuwd. In de Franse Alpen, de Pyreneeën, de Auvergne bergen en zelfs in de Vogezen sneeuwde het gisteren. Aan de Franse Ri- vièra is het warm, droog en zonnig. Kwestie van manieren MALVERN (United Press) Sir Linton Andrews, de voorzitter van de Britse pers- raad, heeft de pers verzocht niet langer bij prinses Margaret aan te dringen op ont hulling van haar trouwplannen en haar met rust te laten. Sir Linton zei in een rede tijdens de jaarvergadering van het Institute of Journalists (IOJ): „Ik kan het niet eens zijn met die kranten die op het standpunt staan dat een lid van de ko ninklijke familie altijd het onderwerp van nieuws is. Ook de leden van de konink lijke familie hebben hun privé-leven dat alle behoorlijke mensen dienen te eerbie digen. Het is eenvoudig een kwestie van manieren. Wanneer een prinses nog niet weet met wie zij zal gaan trouwen zijn aansporingen hoogst ongepast." „Zij heeft tot nu toe gezwegen over haar voornemens. Ik geloof dat de onverant woordelijke gissingen veel kwaad hebben gedaan. Geen van ons zou de dochters van onze beste vrienden willen beroven van het recht goed over hun toekomst na te denken." Sir Linton oogstte geen algemene bijval. Er werd betoogd dat de pers het recht heeft belangstelling te tonen voor het wel en wee van de koninklijke familie maar dat matiging van de nieuwsgierigheid ge boden is. BELFAST (Reuter) De in Ierland ge boren Amerikaan John Hanley kwam Ulster (Noord-Ierlana) binnenrijden, zwaaiend met een chèque van 24 millioen dollar, roepend „ik wil dit hier kopen". De 63-jarige Hanley, die zich baron van Broad way noemt, reed in een grote groen, wit en goud geschilderde auto. In 1950 bood hij zes millioen dollar min der. „De baron van Broadway" wil het Britse Noord-Ierland kopen en aan het on afhankelijke Eire (Zuid-Ierland) overdra gen. Hij kreeg echter ten antwoord dat Ul ster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich een boze menigte. „Ouwe sukkel, ga naar huis en word eens verstandig", zo werd geroepen. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen het achtste congres van de Internationale Organisatie van Re serve-officieren (CIOR) geopend. Aan dit congres wordt deelgenomen door delega ties van de Verenigde Staten, Griekenland, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Zwitserland, West-Duitsland en de SHAPE. Verscheidene regeringen van NATO- landen hebben waarnemers gezonden. De openingszitting werd bijgewoond door vertegenwoordigers van prins Bernhard inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht van generaal Gruenther, opperbevelhebber der Ver enigde Strijdkx-achten in Europa, en van ambassadeurs van verschillende bij de NATO aangesloten landen. Voorts waren aanwezig de commissaris van de koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, de waarnemend burgemeester van Amsterdam, mr. A. de Roos, en een aantal andere hoge en civiele en militaire autori teiten. De Nederlandse majoor mr. A. Th. E. Kastein, voorzitter van de CIOR, presi deerde de zitting. Prins Bernhard, die het congres zou openen, was wegens verblijf in Rome waar hij een vergadering van de Vereni ging EuropaAmerika presideert ver hinderd aanwezig te zijn. Namens hem werd door mr. Kastein een boodschap aan het congres voorgelezen. Te Amsterdam is Woensdagavond in de leeftijd van 63 jaar overleden dr. R. Bren ninkmeyer, oud-directeur van de N.V. Al gemene Confectiehandel van C. en A. Bren ninkmeyer. Dr. Brenninkmeyer, die sedert enige ja ren in Bussum woonachtig was, is een van de belangrijkste figuren geweest in de fir ma C. en A. Brenninkmeyer. Een groot aandeel heeft hij gehad in de opbouw van de C. en A.-bedrijven in Duitsland en me de aan hem is het te danken, dat na de ver woesting door de oorlog deze bedrijven thans wederom tot grote bloei zijn geko men. Buiten zijn werkzaamhéden ten bate van de firma heeft de overledene zich veel bewogen op sociaal-charitatief gebied. Zijn verdiensten op dit terrein werden erkend door zijn benoeming tot commandeur in de orde van St. Gregorius de Grote. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. van de afd. Dedems- vaart in combinatie met de afd. Balkbrug- Hasselt van de Ver. van Vrijz. Herv., J. E. Durfer, hulppred. te Westerbork, die deze benoeming aannam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vries (Dr.) L. A. de Groot te Neede. Geref. Kerken Beroepen te Roermond M. D. Geleynse te Winsum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer P. N. Ribbers te Ulrum. Oud Geref. Gemeenten Beroepen te St. Philipsland H. Wiltink te Doetinchem. Het woord pinda heeft een wereldreis gemaakt voor het in Nederland arri veerde: Het is afkomstig uit het Congo- lees, waar het mpinda luidde en werd door de Afrikaanse negers overgebracht naar Amerika. In het Papiamento (ne ger-Engels) verloor het de m en zo is het woord verder gereisd. De vrucht, die pinda heet, heeft ook tal van andere na men. Men spreekt van olienoten, grond- noten, apenoten, Curaqaose amandelen en heeft de laatste naam weer verbas terd tot: Sause mangelen en dit tot: sausjes. Ook in het Portugees en het ^Engels wordt de naam pinda gebruikt^ MUZIEK WEEK HAARLEM Maandag 19 September, Grote Markt, 19.15 uur: Gedurende een uur torenmuziek van af de Grote Kerk door het Kennemer Ko persextet, bestaande uit C. Valten, F. Vreugdenhil, N. Hoogerwerf Jr., trompet P. Wouda, J. Schaap, A. M. Michels, trom bone. Beiaardier: Arie Peters. Er worden werken uitgevoerd onder meer van Th. Simpson, Schein en Purcell. Maandag 19 September, Ridderzaal Stadhuis, 20.15 uur: Inleiding tot de Haarlemse mu- ziekweek door prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, vervolgens concert door „Mu- ziekkring Obrecht" bestaande uit Antoi nette van den Hombergh, vedel; Marijke Otten, kleine harp, fluit; Folly Collette, sopraan; Joannes Collette, vedel, gambe, luit, fluit; Kees Otten, fluit, zink; Hans van den Hombergh, portatief. Er wordt muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance ge speeld. Dinsdag 20 September, Frans Halsmuseum, 12.30 uur: Pauzeconcert; werken van Swee- linck, Scarlatti, Pegliotti, Dowland en an deren worden uitgevoerd door Nelly de Bock, zang en Gertrude Maclaine Pont, clavecimbel. Dinsdag 20 September, Grote Markt, 19.15 uur: Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 20 September, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van Sweelinck en andere zeventiende eeuwse meesters. Woensdag 21 September, Frans Halsmuseum, 12.30 uur: Pauzeconcert; werken van Eccles, Bach en J. Barrière worden uitgevoerd door Hendrika Hoekstra-Hessels, cello en Bets Nederkoorn, clavecimbel. Woensdag 21 September, Grote Markt, 19.15 uur: Torenmuziek van de Grote Kerk door het blaasensemble „Tubilustrium" onder leiding van Frits Mehrtens, bestaan de uit Jan Marinus en Max van den Broek, trompet; Henk de Leeuw en Wijnand Se- venstern, trombone. Met medewerking van Arie Peters, beiaard. Er worden werken uitgevoerd onder meer van Melchior Franck, Donati, Hassler en Taeggio. Woensdag 21 September, Stadhuis, 20.15 uur: In de Ridderzaal voert „Alma Musica" be staande uit Everard van Royen, fluit, Haakon Stotijn. hobo, Paul Godwin, viool, Johan van Helden, viool en altviool, Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel en Gusta van Royen, clavecimbel, werken uit van Bach, Loeillet en Mozart. Donderdag 22 September, Frans Halsmuseum, 12.30 uur: Pauzeconcert; Didi Sanders, zang en Ans Bouter, piano, voeren werken uit van Schubert. Schumann en Franck. Donderdag 22 September, Grote Markt, 19.15 uur: Torenmuziek vanaf de Grote Kerk door het blaasensemble „Tubilustrium" en Arie Peters, beiaard. Er worden werken uitgevoerd van S. Reda, H. Barnefeld, H. Distier en P. Hindemith. Donderdag 22 September, Stadhuis, 20.15 uur: In de Ridderzaal concerteert het Hollands Strijkkwartet bestaande uit Nap de Klijn, viool, Jaap Schroder, viool, Paul Godwin, altviool, Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel. Op het programma staan kwar tetten van Beethoven, Brahms en Franck. Vrijdag 23 September, Concertgebouw, 20.15 uur: Pauzeconcert; de organist Albert de Klerk speelt werken van Jacques Ibert, D. Milhaud, Marcel Dupré en M. Duruflé. Vrjjdag 23 September, Concertgebouw, 20.15 uur: De Haarlemse muziekweek wordt be sloten met een concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, het Neder lands Kamerkoor, Annette de la Bye, so praan, Annie Hermes, alt, Han le Fèvre, tenor. Jan de Man. piano; dirigenten: Ma rinus Adam en Felix de Nobel. Er worden werken uitgevoerd van Hendrik Andries- sen, Jurriaan Andriessen, Sas Bunge, Albert de Klerk en Felix de Nobel. TONEEL Zaterdag 17 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Fons Radema kers speelt de Nederlandse Comedie „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin. Met Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Mien Duymaer van Twist, Pierre Myin, Henk van Ulsen. Décor: George Wakhévitch. Zondag 18 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Heropvoering door de Nederlandse Comedie van „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin. Voor bijzon derheden: zie Zaterdag 17 September. Donderdag 22 September, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Onder regie van Richard Flink speelt de toneelgroep Theater „Bushalte richting Topeka", van William Inge. Met Annie de Lange, Jenny van Maerlant, Marijke Bakker, Richard Flink, Robert de Vries, Bernhard Droog en anderen. Décor: Jan Verhoeven. MUZIEK Zaterdag 17 September, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het jeugdkoor Inter Nos" onder leiding van Jan Booda, be geleiding Emmy van Eden. Als gast het Duitse mannenkoor „Glocke" onder leiding van Bernh. Bittscheidt. Een helicopter, die in dienst is gesteld voor de bescherming van de burgerbevolking in Engeland, stijgt op deze foto op voor een vlucht naar South Bank in Londen, gade geslagen door een menigte Landenaars. De machine zal gebruikt worden voor het maken van verkenningsvluchten en het leggen van verbindingen wanneer de radio is uitgevallen. Zaterdag 17 September, Grote Markt, 20 uur: Jef Rottiers, beiaardier van Meise (België), bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Maandag 19 September, Grote Markt, 15.30 uur: de stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 20 September, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van Banchieri, Guammi, Frescobaldi, Swee linck, Scheidt, Scheidemann, Pachelbel en Buxtehude. Woensdag 21 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap voert de Nederlandse Reis opera „Forum" onder muzikale leiding van Paul Pella de opera „Figaro's Hoch- zeit" van Mozart uit. Met Cora van Doesburg, Anneke van der Graaf, Eugène van Dongen en anderen. Donderdag 22 September, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Rober speelt werken van Bach, Handel, Muffat, Honeg- ger en Dupré. DIVERSEN Zaterdag 17 September, gebouw H.J.M.V., Lange Margarethastraat, 20 uur: Ter gele genheid van het vierjarig bestaan van de Invalidenvereniging „Ons Belang" speelt de toneelvereniging „Door inspanning uitspanning" „De kat en de strafschop". Zaterdag 17 September, gebouw St. Bavo, 20 uur: Optreden van het Nederlands Cabaret onder leiding van André Carell ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de speeltuinvereniging „Frans Hals". Na af loop bal met medewerking van het orkest „The Wico's" onder leiding van C. Lagen dijk. Zaterdag 17 September, Lidotheater, 23.30 uur: „De eerbiedige lichtekooi" met Bar bara Laage en Ivan Desny. Zondag 18 September. Lidotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de natuurfilm „Vijf maanden in de Braziliaanse wil dernis". Zondag 18 September, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Rus sisch ballet". Dinsdag 20 September, Brinkmann. 20.15 uur: Voor leden van de Haarlemse Kunst Ge meenschap geeft de architect W. van Gelderen een toelichting op de architec tuurtentoonstelling in de Vleeshal. Na afloop bezoek aan de tentoonstelling. Woensdag 21 September gebouw St. Bavo 19.30 uur: Ontspanningsavond voor leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen met mede werking van het cabaretgezelschap „De kleine K". Herhaling op Donderdagavond 22 September. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en gra fiek van Ina Rahusen t. g. v. haar 60ste verjaardag. Geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur. De Waag. Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Huis met de Kogel: Portefeuille met Haar lemse stadsgezichten van de hand van de Haarlemse kerkintei'ieur-tekenaar Willem Horsman, tot en met 22 September. Schil derijen en etsen van Dirk Breed. Geopend op werkdagen van 10 tot 18 uur. Teylers museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt. Michel Amgelo, Claude Lorrain: Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 11—17 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur. des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.30—5 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Huis Van Loov: Jubileumtentoonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten", dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, 's Zondags van 1417 uur. Vleeshal: Nationale en internationale ten toonstelling van architectuur 1945/1955 in samenwerking met de Kring Haarlem van de Nederlandse Bond van Architecten. Dagelijks geopend van 13.30 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. NEW YORK (Reuter) De republiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) heeft Indo nesië beschuldigd van „koloniale onder drukking", verzocht om terugtrekking van de Indonesische strijdkrachten uit de Zuid- Molukken en bij de UNO aangedrongen op het in behandeling nemen van haar zaak. De afvaardiging van de Zuid-Molukken in de Verenigde Staten heeft in gelijklui dende brieven de zestig ledenstaten van de UNO steun verzocht bij het „zo spoedig mogelijk" indienen van de kwestie der Zuid-Molukken op de aanstaande Alge mene Vergadering van de UNO. HAARLEM. Sinds jaar en dag staan er schildwachten aan het toegangshek van de Cavaleriekazerne aan den Schot er- weg. Deze militairen hebben altijd veel last van de straatjeugd, die, in de weten schap dat deze schildwachten hun post niet mogen verlaten, hen tot het mik punt van vaak ongepaste plagerijen maakte. De commandant van de kazerne heeft nu de posten aan het hek ingetrok ken. Het hek is gesloten en er is een bordje met het opschrift „Verboden Toe gang" bij geplaatst.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5