„Toen ik op watertoren stond dacht ik: stóp met deze bouw AVONTUUR Canadese lof voor de Nederlandse emigranten Dat weer. Nansen-medailles voor Koningin Juliana en mevrouw Roosevelt GupaKNEEDBAAR HOUT van Geta Bever De Pseudo- Echtgenote Prof. Wijdeveld in Zandvoort: Geestelijke vader van boulevardplan sprak Noordhollandse burgemeesters toe Internationaal congres Amerika-Europa De oef ening Storm vuur' met succes besloten Nederlands gezant te Genève nam me daille voor Koningin in ontvangst van Piezviep en Pippie Hitier op de fles „Uw verlies is onze winst" zegt voor zitter Canadees werkgeversverbond Twee inbraakjes opgehelderd Opening te Rome geschiede door prins Bernhard Amerikanen schoten haarscherp met atoomkanonnen Kort nieuws FEUILLETON door MARY BURCHELL VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 „Toen ik op de watertoren stond en over Zandvoort keek, heb ik gezegd: stop met deze bouw, want deze op drift geslagen wereld wil iets anders en dat is niet tegen te houden. Want niet de kunstenaars maken de wereld, zij creëren slechts wat de tijd hun voorzet, de kunstenaar kan slechts uit de hedendaagse techniek de harmonie scheppen, zoals de componist zijn muziek schept. Uw dorp en uw stad is een instru ment, dat u moet beheersen. En toen, na het bezoek aan Zandvoorts watertoren, ben ik met een project gekomen. Jan Wils en ik hebben het uitgewerkt, omdat de Stichting wilde dat naast mij een architect zou staan, die de economische mogelijk heden zoun aanvoelen. Overeenstemming met de Spoorwegen om het nieuwe station in dit project op te nemen, werd reeds bereikt en samen hopen wij nu spoedig aan de verwezenlijking ervan te kunnen beginnen". Dit zeide de geestelijke vader van Zandvoorts Boulevardcentrum-project, de architect, prof. H. Th. Wijdeveld, Donder dagmiddag op de jaarvergadering van de afdeling Noordholland van de Vereniging vn Burgemeesters in Noordholland, die in Hötel Bouwes te Zandvoort werd gehou den en waar ongeveer vijftig burgemeesters uit de hele provincie aan deelnamen. De spreker hield zijn bijzonder geestdrif tig betoog onder de titel: „Regeren is voor uitzien" en toonde de schetsen van het toe komstig boulevardcentrum. Hij deelde er voorts tal bijzonderheden over mede, die in dit blad reeds maanden geleden gepu bliceerd zijn naar aanleiding van een lezing van de burgemeester van Zandvoort voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Haarlem. Prof. Wijdeveld herinnerde aan een ge sprek dat hij eens met de dichteres Roland Holst had gehad en waarin het hem duide lijk was geworden dat de bruisende kracht in haar gedichten was gaan plaatsmaken voor de weemoedige vraag: waar gaan wij heen? Het oude vergaat en het nieuwe komt op, reeds het spel van onze kinderen geeft daarvan de voorbeelden te zien. Na van zijn ervaringen, opgedaan in vele landen en met name in Amerika te hebben verhaald, schetste de spreker de vooruit gang der techniek in de laatste zestig jaar en de invloed daarvan op het leven der mensheid. Waar men vroeger kon genieten van vrede en rust, waar men alleen kon zijn met zijn gedachten, daar is nu de massa gekomen, overal en overal wordt ge drongen en gewrongen in deze jagende jachtende wereld. Dat feit moet men niet proberen te negeren, men moet vooruitzien. Liever bruggen dan tunnels „Waarom, burgemeesters," riep de spreker de vergadering toe, „hebt ge eertijds niet gezegd: Wij leggen morgen onze functie neer als er geen brug komt over het Noord zeekanaal ten tijde dat de Afsluitdijk ge reed zal zijn? Hebt ge toen niet begrepen, welk een gedrang dit zou gaan geven bij de gebrekkige pontverbinding? Zo is er zoveel, wat voor de toekomst uw aandacht vraagt. Uw gemeenten groeien uit. Amster dam groeit aan Haarlem, Haarlem aan Zandvoort en het is onmogelijk, dat dit zó kan doorgaan. En waarom zoudt ge uw verkeer onder de grond gaan leiden? Vecht voor het behoud van de schoonheid van uw steden en dorpen. Bouw bruggen, hoog boven uw prachtig landschap, want dat het kan, bewijst de prachtige Washington- bridge met een spanning van 1150 meter. U zegt: Er is woningnood, maar hoe on gelofelijk en paradoxaal het ook moge klin ken, ik geloof, dat er éérst nog gesloopt zal moeten worden,vóór er wordt gebouwd, want een stad, een dorp moet op een ge geven ogenblik kunnen zeggen: „wij zijn vol, er kan niemand meer bij." Doch wat doet men? Men bouwt dóór en vernielt daardoor het schoon van zijn dorpen en steden. Nu zult u zeggen: Nederland is één der dichtstbevolkte landen. U zegt wellicht met Roland Holst: Waar gaan wij heen? Wel, het antwoord is héél eenvoudig: Bouw nieuwe steden en nieuwe dorpen, want er is nog ruimte en plaats genoeg! Trouwens, men gaat daartoe reeds over. Men bouwt een nieuwe stad, die men „IJmond" noemt, men bouwt een nieuw forensendorp by Harderwyk en er zijn meerdere voorbeelden te noemen. Ik hou van Holland, want als ik Holland noem, dan noem ik myzelf en ik ben trots op dit land met zijn wyde polders, zyn prachtige luchten en zyn geweldige zee en wanneer ik onze kinderen zie spelen, dan voel ik het telkens we#er, dat wy voor onze kinderen moeten bouwen en dat wy daarby ons schone Holland niet mogen vernielen.Daar- Tijdens de kermisweek in Santpoort is twee maal ingebroken: eenmaal in een huis aan de Van Dalenlaan en vervolgens in het kantoor van een meubelfabriek. Onder meer werd daarbij een cartonnen spaarbusje ontvreemd en aanvankelijk tastte de recherche in ,het duister omtrent de dader(s). Tenslotte viel enige tijd gele den de verdenking op een zwervende koopman, C. M. Hij werd door een politie hond uit Santpoort in het nauw gedreven en legde een bekentenis af. De koopman, iemand zonder vast domicilie, is ingesloten. om moeten wy organiseren en binden, op dat de randstad Holland géén randstad „Noordholland" wordt. Vermydt daarom de studies, die met de ontwerper ten grave dalen. „Dit was het", aldus spreker, „dat my bracht tot het grote plan voor Zand voort." Prof. Wijdeveld besloot zijn rede aldus: „Zandvoort is Amsterdam aan zee. Haar lem, de prachtige oude bloemenstad, ligt daartussen. Wanneer men de moed zou hebben, randwegen daaromheen te leggen, bleef hun schoonheid behouden. Maar dan geen tunnels, doch bruggen, zich ma jestueus welvend boven het schone land schap. Wij krijgen een nieuwe wereld, daar is niets aan te doen. Op u, burgemeesters, rust de taak, deze nieuwe wereld tot har monie te brengen." De spreker eindigde zijn rede met zijn reeds vóór de laatste oorlog geschreven proza-dichtwerk: „De oogst is ons", waar van aan alle aanwezigen een exemplaar werd verstrekt en waarin Moeder Aarde spreekt tot Europa en dat eindigt met de volgende woorden: „Vormen verzinken, bezit vergaat maar boven tijd en volkeren staat schoon en onvergankelijk: de idee Dank Europa! Dank De oogst is ons!" De voorzitter, burgemeester J. C. Haspels uit Bussum, vertolkte de dank der aan wezigen door erop te wijzen, het moeilijk te vinden, op deze rede het juiste antwoord te vinden. „U hebt ons buitengewoon ge boeid" zei deze spreker. „Moge het gevolg ervan zijn, dat wij onszelf kunnen verhef fen boven het alledaagse in ons werk." Tenslotte werden nog enkele huishoude lijke zaken afgehandeld, terwijl in de plaats van de heer Haspels, die deze functie niet langer kon waarnemen, als voorzitter der vereniging werd gekozen mr. A. G. A. Rid der van Rappard, burgemeester van Heem stede. De internationale conferentie over ver sterking van de banden tussen Amerika en Europa is Donderdagmiddag om 5 uur door prins Bernhard te Rome geopend in het Kapitool. Onder de ruim duizend genodig den bevonden zich de ambassadeurs en ge zanten van vry'wel alle deelnemende landen. Achter de voorzitterstafel zaten de bur gemeester van Rome, die als gastheer op trad, met aan zijn linkerzijde mevrouw Bi- dault, aftredend presidente van het „Con gress of European American Association" en aan zijn rechterzijde prins Bernhard aan wie, staande de vergadering, het ere voorzitterschap werd overgedragen. Links van mevrouw Bidault zaten mevrouw Lu ce, ambassadrice van Amerika en de Ita liaanse diplomaat Tarchiani, die als voor zitter van het genootschap „Italië-Amerika" deze bijeenkomst heeft georganiseerd, rechts van de prins bevonden zich de Itali aanse minister van Buitenlandse Zaken Martino en de Franse oud-minister Bidault. Al deze personen hebben achtereenvol gens het woord gevoerd, waarbij prins Bernhard eerst in het Engels getuigde van zijn vertrouwen in en zijn hoop op-steeds inniger samenwerking der volkeren, om daarna in het Frans de grote verdiensten te onderstrepen van mevrouw Bidault als propagandiste van Europees-Amerikaanse samenwerking. Het congres zal duren tot Maandagavond. Op Vrijdag en Zaterdag zullen de zittingen worden voorgezeten door graaf Carandini en Maandag, de belangrijkste dag, verlegt het congres zijn zetel naar het vorstelijker en grootser paleis van Barberini. Op die dag waarop onder meer de heren Spaak, Bidault en Hofmann zullen spreken, gal prins Bernhard de vergadering voorzitten. De prins verlaat Rome Maandagavond laat om bijtijds in Den Haag te kunnen zijn voor de opening van de Staten Generaal. Donderdagmiddag om kwart over een viel bij Munsterlager het laatste schot in de artillerieoefening „Stormvuur". „De artil lerie van het eerste legercorps van de vier de divisie heeft een nuttige oefening ach ter de rug", zei onmiddellijk daarna de commandant van het eerste legercorps lui tenant-generaal A. T. C. Opsomer, „wat schieten betreft was zij soms beter en soms minder dan de oefening „All Availa ble" van vorig jaaar, maar wat betreft het werk van de vuurregelingscentra was er een positieve verbetering". Zeer veel nut heeft „Stormvuur" ook ge had voor de waarnemers, die eigenlijk al leen geoefend kunnen worden als er met scherp wordt geschoten. Bij deze oefening was, zoals bekend, ook enige infanterie in geschakeld om het 'aanvragen van vuur- steun reëel te maken. „Volgend jaar worden waarschijnlijk weer grote internationale manoeuvres ge houden. Waar, dat is nog niet vastgesteld, want nu ook de Duitsers met de opleiding beginnen van hun eigen leger, wordt de spoeling, wat de manoeuvregebieden be treft dunner", zei luitenant-generaal Op somer, die van mening is, dat de kwestie van het kiezen van oefenterreinen in de toekomst een zaak van de SHAPE zal moe ten zijn. Lof had hij ten slotte voor de comman dovoering en de luchtwaarneming, die hij uitstekend noemde. De Amerikanen waren uiterst tevreden over de samenwerking met de Nederlanders, die geen enkele moei lijkheid hadden opgeleverd. Het was op merkelijk hoe nauwkeurig de Amerikanen met hun 280 mm. atoomkanonnen schoten. De televisie kon opnamen van. de inslagen maken op 300 meter afstand, een ruime veiligheidsmarge, zoals bleek, en de Ame rikanen hadden zelf 180 meter gegaran deerd, doch dit kon, gezien de bestaande veiligheidsvoorschriften, niet geaccepteerd worden. Verkeersongeval. In de nabijheid van het R.T.M.-station te Zierikzee is de 42- jarige W. L. Schittekatte, die per rijwiel de post in de buitenwijken van de stad bezorg de, door een hem achterop komende vracht wagen gegrepen en op slag gedood. Sparen. De spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank bond hebben in Augustus een spaaroverschot behaald van f23.118.619. Inleg en terugbetaling beliepen respectievelijk f77.797.929 en f54.679.310. Bij de niet-aangesloten spaarbanken werd f73.899 gespaard. De bankspaarbanken be haalden een overschot van f42.767. Bij de Rijkspostspaarbank werd vorige maand f 17.1 millioen gespaard. ADVERTENTIE waar we 't allemaal altijd over hebben, veranderen we toch niet. U doet alleen erg verstandig er rekening mee te houden, dat het in ons landje heel vaak „van dat weer" is. L I P P I T S heeft fantastisch mooie mantels en jassen voor elk weer. DAMES- EN HERENMODES KRUISWEG 72 HAARLEM ADVERTENTIE Donderdag zijn in het Europees Bureau van de Verenigde Naties te Genève de eerste twee Nansen-médailles voor ver dienstelijk werk ten behoeve van de vluch telingen uitgereikt. Die voor 1955 is toege kend aan koningin Juliana en die voor 1954 aan mevrouw Eleanor Roosevelt. Voor de koningin nam de Nederlandse gezant in Zwitserland, mr. A. W. C. baron Bentinck, de médaille in ontvangst. De médaille is genoemd naar de Noorse onderzoeker dr. Fridtjof Nansen, die van 1921 tot 1930 de eerste Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Volkenbond was. De heer A. Pelt, directeur van het Euro pese Bureau van de UNO, leidde de plech tigheid. Hij las een boodschap van secre taris-generaal Hammarskjoeld voor, waar in deze de nagedachtenis van Nansen eerde. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de UNO voor Vluchtelin gen, zei dat het vluchtelingenprobleem nog lang niet is opgelost. In de officiële kampen zijn nog een 70.000 mensen. Eerst werd de médaille voor 1954 uitge reikt. Mevrouw Roosevelt zei zeer vereerd te zijn, dat haar naam wordt genoemd te zamen met die van de Nederlandse vorstin. Vervolgens, bij de uitreiking van de mé daille voor 1955, schetste mr. Van Heuven Goedhart de bemoeiingen van koningin Juliana ten behoeve van de vluchtelingen. Hoe zij er eerst bij president Truman en later bij president Eisenhower op heeft aangedrongen nieuwe stappen te doen om aan het vluchtelingenleed een einde te ma ken. Een nationale campagne in Nederland, op haar initiatief tot stand gekomen, bracht meer dan 4.200.000 gulden voor de vluch telingen op. Nederland, als dichtstbevolkte land van West-Europa, opende zijn gren zen voor 250 vluchtelingengezinnen en bood hun woningen en werk aan. Het comité dat belast is met de toeken ning van de Nansen-médaille wil in ko ningin Juliana de voorvechtster van de zaak der vluchtelingen eren alsmede de vorstin „van een edelmoedig en goedwil- „Ik weet niet, wat het is", zei Piewiep. „Maar het ruikt wel lekker, hè?" Het was puddingvla. Piewiep en Pippie bogen zich over de rand van de schaal en keken nieuwsgierig naar het goedje, dat zo heerlijk rook. Maar dat was gevaarlijk de rand van de schaal was glad en Piewiep boog zich wel wat erg ver naar voren... En toen, opeens,,verloor hij zijn evenwicht en ploem, daar plonsde hij in de natte puddingvla! Helemaal kopje-onder! 23-24 lend land, dat ondanks zijn kleinheid en de onmogelijkheid alleen zo'n geweldig pro bleem om te lossen, handelde in de overtui ging dat het niet nodig is te hopen om aan te pakken, noch te slagen om vol te hou den". Baron Bentinck, die de médaille voor koningin Juliana in ontvangst nam, las een boodschap van de vorstin voor, waarirj zij zegt dat de eer die haar te beurt is geval len, het gehele Nederlandse volk toekomt. Zij noemt de hulp aan de vluchtelingen een ereplicht en zegt: „als de landen het Hoge Commissariaat van de UNO in staat stellen plannen te maken en uit te voeren, zal het vluchtelingenprobleem ongetwij feld met Gods hulp spoedig opgelost zijn". De koningin spreekt haar grote waardering uit voor het schitterende werk dat tot nu toe door het hoge commissariaat is verricht. OCCCCCOO<XOCCCCO(X>K30COCCCCCCOCCCOOOCOCCCOCCCOOOOOOOOCCO De verkoop van sierkurken, waarop als handvat een caricatuur van Hitier is aangebracht, heeft in München ge ruime tijd stilgestaan daar de wette lijke toelaatbaarheid van dit blijkbaar zeer gewilde handelsartikel eerst dien de te worden onderzocht. Een plaatselijk gerechtshof heeft nu tot grote opluchting van de souvenir winkels, die in het bijzonder Ameri kaanse cliëntèle hebben moeten teleur stellen, bepaald dat het hier geen „sym bool van een verboden organisatie" be treft. Er bestaat namelijk een na-oor- logse West-Duitse wet waarbij het ver boden is, een hakenkruis of een nazi adelaar openlijk ten toon te stellen. Enige weken geleden werd de eigenaar van een souvenirwinkel, die honderden houten Hitlertjes gereed had staan voor de verkoop door de politie opgepakt en voor de rechter geleid, die hem be boette met zestig mark. De man was hiertegen in beroep gegaan. c«oco^oa>coccoDccco!>3co3xoooo2coocoocccoccc>oooooococxc Het is een goede gedachte geweest van het Verbond van Nederlandse Werkgevers de president van de Cana dian Manufacturers Association, de heer Thomas A. Rice, voor een bezoek aan Nederland uit te nodigen. Zoals tij dens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen bleek, biedt dit bezoek zowel gelegenheid tot het nog strakker aanhalen van de reeds hechte banden tussen beide landen als voor het nog maals tot uitdrukking brengen van de grote dank welke wij het Canadese volk zijn verschuldigd. De voorzitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra, legde in zijn welkomstwoord op dit laatste de nadruk. De Canadese am bassadeur, de heer Thomas A. Stone, ge tuigde van de vriendschap en het begrip welke tussen het Canadese en het Neder landse volk bestaan. Hij illustreerde dit door te zeggen dat hij het moeilijk vond na een drie-jarig verblijf hier te lande zich zelf nog als Canadees te beschouwen. De heer Thomas A. Rice hield een uit voerige toespraak, waarin hij onder meer de handelsrelaties tussen Nederland en Canada belichtte. De economische structuur van Canada en Nederland vertoont op vele punten ge lijkenissen. In Nederland is 2/5 deel van de werkende bevolking in de industrie werkzaam, terwijl 1/6 deel werk in de agrarische sector vindt. In Canada zijn deze cijfers respectievelijk 14 er iets meer dan 1/6. Op handelsgebied evenwel zijn er verschillen. Nederland importeert de meer derheid van de benodigde materialen en exporteert het volledig afgewerkte pro duct of een halffabrikaat. In Canada is dat precies andersom en dat is een van de grootste problemen. Lof voor Nederlanders in Canada De heer Rice sprak ook over de immi- ADVERTENTIE VOOR DUIZEND IN ÉÉN DOELEINDEN gratie. Hij was vol lof over de Nederland se emigranten, daar zij volgens hem tot het beste deel van de bevolking behoren. „Uw verlies is onze winst", zo karakteriseerde hij de kwaliteit der emigranten. Hij ontze nuwde twee argumenten, die in Canada worden gehoord tegen immigratie: de vrees dat immigratie de werkgelegenheid voor Canadezen zal verkleinen en een crisis zou kunnen veroorzaken en dat men alleen im migranten moet toelaten wanneer men ge reed is hen te ontvangen. „Het eerste is nonsens", zei de heer Rice. „Iedere immi grant doet de vraag naar goederen stijgen en vormt zo een tegenwicht voor het ver lies aan werkgelegenheid. Ook het twee de punt is bij nadere beschouwing onhoud baar. De immigrant verhoogt.de vraag naar huizen, een vraag die zelfs niet bestaat zo lang de immigrant er niet is". Over emigratie van Nederlanders sprak ook de regeringscommissaris voor de Emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman. Hij ver wachtte dat dit jaar ongeveer 30.000 Ne derlanders zullen emigreren. Het jaarlijks emigratie-overschot heeft in de jaren 1950- 1954 20.000 bedragen. In 1981 zal ons land 14,3 millioen inwoners tellen en wanneer het emigratie-overschot van 20.000 gehand haafd zou kunnen blijven, 13,4 millioen. De situatie op de overspannen arbeids markt wordt volgens de heer Haveman door de emigratie nauwelijks beïnvloed, ten hoogste voor 10 percent. Het vertrek van 20.000 personen bete kent ook een relatieve verlichting van de arbeidsmarkt, omdat voor hen niet gepro duceerd behoeft te worden. De heer Haveman sprak ook over de emigratiemotieven. De drang naar zelf standigheid bij de Nederlanders was vol gens hem de voornaamste. De vestigings voorschriften zijn waarschijnlijk talrijker dan het aantal bordjes „Verboden toegang"; voor velen betekenen zij in ieder geval het zelfde, zei de heer Haveman, die steeds op nieuw heeft waargenomen welk een op gekropte hoeveelheid energie los komt zo dra de Nederlander de mogelijkheid tot zelfstandige vestiging voor zich ziet. „Door onze emigranten heb ik pas goed begrepen hoeveel kracht en initiatief in ons volk schuilen", zo zei hij. (vertaald uit het Engels) 39) „Juist." Hij bleef gedurende enkele ogen blikken zwijgend voor zich uitkijken en zei dan langzaam: „Als het je bedoeling is mijn raad te vragen, lieveling, dan moet ik je zeggen, dat je naar mijn mening het Don Quichotte-element overdrijft. Het is toch jouw schuld niet, dat die twee hun huwe lijk tot een trieste affaire hebben gemaakt!" Ik wil niet nakaarten over het waanzinnige van deze hele opzet, maar wel kan ik je zeggen, dat het me niet verbaast, dat je thans zo erg in de knoei zit!" „Maareh.... vind je het niet erg, als ik er bij Michael op aandring, dat hij zich moet verweren?" „Of ik dat erg vind?" Hij glimlachte even en haalde zijn schouders op. „Natuur lijk vind ik het heel erg, dat jij zo iets on plezierigs moet doormaken, en eerlijk ge zegd, zou ik je willen aanraden, de zaak zo stil mogelijk af te handelen en de ver liezen over en weer te nemen....* „Maar er is geen sprake van over en weer! Michael zou alleen het slachtoffer zijn! O, het is allemaal zo intens gemeen. Zij is er natuurlijk op uit om een behoor lijke uitkering in de wacht te slepen, en dat terwijl ze zich zó misdragen heeft ten opzichte van Michael." „Ze zal haar toelage stellig niet krijgen, als de zaak onbeslist blijft" „Nee, dat weet ik. En zou de rechter niet ontvankelijk zijn voor ons verhaal, als zowel Michael als ik volhouden dat dit de volledige waarheid is?" Phil streek peinzend langs zijn kin. „Het is wel een wat sterk verhaal om in een echtscheidings-affaire op te dissen", zei hij langzaam. „De rechter gelooft zo iets niet gauw". „Misschien niet. Maar hoe dan ook lijkt het me beter dat we de rechter de waarheid vertellen dan rustig toe te laten, dat dat mens Michael gaat exploiteren." „Je kunt het best een advocaat raad plegen." „Ja, natuurlijk. Maar Philheb jij er geen bezwaar tegen?" Ze keek hem bijna smekend aan. „Ik, liefje? Nee. Dit is een zaak die eigenlijk alleen jóu aangaat. Ik heb je eerlijk mijn mening gezegd, maar je moet in deze zélf beslissen". „O, dank je!" Ze voelde zich opgelucht. Maar aan de andere kant vond ze zijn houding niet helemaal verklaarbaar.. Natuurlijk was het prettig, dat Phil zo toegeeflijk was en haar eigen weg liet gaan. Maar toch was zijn honding enigszins vreemdhet was alsof hij werkelijk meende, dat hij hiermee niets te maken hadEn tenslotte was dit toen een allesbehalve prettige geschie denis, waarin zijn verloofde betrokken was! „Phil, geloof je niet, dat jouw fa milie het vervelend zal vinden?" vroeg ze aarzelend. „Mijn familie. „Ik dacht speciaal aan je moeder.Ik heb het gevoel, dat ik haar een en ander persoonlijk zal moeten uitleggen." „Mijn lieve kind!" De uitdrukking van zijn gezicht veranderde en hij keek haar verschrikt aan. „Ik zou stellig niet pro beren een onderhoud-onder-vier-ogen met mijn moeder te hebben, als ik jou was!" „Maar ik vind dat ik haar een uitleg schuldig ben. De meeste moeders zijn een beetje bang, dat hun zoon met een ver keerd meisje trouwt en „Maar liefje", onderbrak hij haar op zachte toon. „Ik geloof dat we volkomen langs elkaar heen praten! Ik heb nooit over een huwelijk met je gesproken!" HOOFDSTUK IX Patricia staarde Phil aan. Naderhand had ze het gevoel, dat het eindeloos had geduurd, voordat ze iets kon uitbrengen. Toen ze eindelijk iets kon antwoorden, klonk haar stem vreemd en hees. „Wat zei je? Ik begrijp het geloof ik niet goed. Ik daoht, dat we van elkaar hielden en het er over eens waren, dat. „Natuurlijk zijn we het er over eens, dat we van elkaar houden, lieveling." Hij trok haar naar zich toe en nam haar in zijn armen, geen aandacht schenkend aan haar onwillekeurige weerstand. „Maar dat betekent toch niet absoluut, dat we ook met elkaar gaan trouwen! O, laten we er niet over kibbelen. Al dat geargumenteer helpt je geen steek verder! Laten we er niet over praten, maar onze liefde op deze éne en aller béste manier regelen En hij begon haar hartstochtelijk te kussen, precies zoals hij haar toen in het park omhelsd had. Maar dit keer was het toch héél anders! Misschien was zijzelf ook veranderd. Ze was zich nog heel duidelijk bewust van zijn onweerstaanbare charme en zijn warme vitale hartstocht. Maar ze bekeek dit alles als het ware alsof Phil opeens in het schijn sel van felle schijnwerpers stond Ze voelde haar weerstand toenemen. „O neealsjeblieft"! Ze wrong zich los uit zijn omhelzing. „Ik wil het niet!" „Wil je niet, dat ik je omhels?" Hij lachte ongelovig. Maar, lieve schat, wat is nu pret tiger voor ons dan elkaar onze gevoelens te tonen! Je wéét, hoe heerlijk ik het vind om je te zoenen. En je weet toch ook, dat jij het zelf prettig vindt! Patricia laat toch geen ouderwetse principes en vooroordelen ons geluk in de weg staan! Ik begrijp, dat mijn opmerking voor jou met je zéér uitgesproken ideeën over goed en kwaad enigszins schokkend geweest moet zijn, pseudo-echtgenote van een wild-vreemde man moet je toch wel iéts geleerd heb ben. „Hoe durfde'je zoiets te zeggen!" Ze zou het nooit geloofd hebben, dat ze op zo'n ijzige toon tot Phil zou kunnen spreken „Je weet heel goed, dat er tussen Michael en mij nooit iets gebeurd is, dat niet door de beugel kon. Michael zou noch zichzelf, noch mij willen beledigen door zó iets voor te stellen „Dan is hij nog dwazer dan ik dacht, liefje!" antwoordde Phil kortaf. „Maar natuurlijk gaat het mij niet aan, hoe hij zich ten opzichte van jou wenst te gedragen onder de gegeven omstandig heden. Waarschijnlijk hoort hij tot het bloedeloze soort Als ik jou echter hoor praten over het slapen op de echte lijke slaapkamer met een volkomen vreem de man en je vervolgens heel nuchter hoor redeneren over een eventueel optreden in een echtscheidingsprocedure, dan begrijp ik niet waarom je die hysterische houding aanneemt, als de man, van wie je houdt, je vraagt datgene te doen, wat normaliter voortvloeit uit de liefde tussen twee men sen „Als je bedoelt, dat de situatie met Mi chael een uitstekende leerschool was om jouw maitresse te worden. „Patricia! Luister nu eens goed! Bederf al het mooie tussen ons toch niet door lelijke woorden en argumenten! Heus, wat er tussen ons is, is heel bijzonder en kost baar! Heel veel mensen leren dat nooit kennen! We zouden hier samen zo intens gelukkig kunnen zijnJe hebt zelf ge zegd, dat dit flatje je beviel. Je zag er stralend uit, toen we samen spraken over ons nieuwe huisMoet je dit alles op geven enkel en alleen in verband met dat antieke versleten begrip „huwelijk"? Zo veel betekent dat toch niet?" Het betekent juist de scheidingslijn tussen hetgeen ik wél en hetgeen ik niét accepteer," antwoordde Patricia op koele toon. Het betekent het verschil tussen „ja" en „nee". Het spijt me, Phil. Zoals je al zei, we hebben langs elkaar heen gepraat!" „Maar je kunt er zo toch geen einde aan maken?" „Ik héb er al een einde aan gemaakt", antwoordde Patricia, terwijl ze opstond. „Nee, lieve schat, dat is onmogelijk!" Hij probeerde haar opnieuw in zijn armen te trekken, maar ze verweerde zich heftig en iets in haar optreden deed hem afzien van verdere pogingen. „Patricia, je gooit ons beider geluk weg", zei hij alleen nog op zachte toon. Ze keek hem ernstig aan en zei lang zaam: „Mijn geluk is je nooit bijzonder ter harte gegaan. Je wist heel goed, dat je verwachtingen bij mij wekte, welke je nooit in vervulling zou doen gaan. Ik schaam me niet, dat ik dacht dat jij met me wilde trouwen. Ik schaam me echter wél over jouw onoprechtheid." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9