Heemskerks raad over ontwerp streekplan IJmond-Noord Havenberichten Visserij - varia Kennemer Lantaarn Vrachtwagen van Piet Braam gaf Annie" de zet naar de vrijheid Langendijkherdenking in Haarlem Castncum Wijk aan Zee Surinaamse kunstavond in het Jeugdhuis Hondenparade" op de le October Bootje zonk, oorzaak onbekend WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 8 Volharding van havenarbeiders beloond Moeizame berging tenslotte gelukt Internationaal toneelfestival in voorbereiding DIJV gaat op karper vissen De Pion begon aan onderlinge competitie Castricum krijgt een wandelclub De onderlinge strijd bij St. Thomas Katholieke sociëteit voor bejaarden in Castricum KAV-afdeling in de badplaats KAB bridgede in het KSA-gebouw Excelsior versloeg „Scheywijck" in Lamers- bekertournooi Scheepvaart Kruis-punten Saluutje ER MAG DAN de laatste jaren in IJmuiden veel worden gesproken over meer saamhorigheidsgevoel, dat in deze groeiende stad gewenst zou zijn, een aantal IJmuidenaren heeft er Maandag en Dinsdag het bewijs van geleverd dat zij er van overtuigd zijn bij elkaar te behoren en daarnaar weten te handelen. Tientallen inwoners van IJmuiden, die niets te maken hadden met de jonge schipper Douwe Broek van de gestrande IJM. 322 „Annie" en hem alleen kenden van-in-het- voorbijgaan staken de handen uit de mouwen op het IJmuidense strand tussen de kustwacht en de Zuidpier. Maandagmiddag hadden zij geen succes: de sleepdraad naar de IJM. 23 brak tot tweemaal toe. Maar Dinsdagmiddag zijn honderden IJmui denaren er getuige van geweest hoe een dolgelukkige familie van Douwe Broek elkaar omhelsde en er zelfs tranen bij te pas kwamen, toen het garnalenkottertje door gezamenlijke inspanning weer in het water terugkeerde. De havenarbeiders hebben van volhou den en doorzetten geweten. Goed, de ber ging was Maandagmiddag mislukt, maar zij zegden Douwe Broek toe Dinsdag in de voormiddag terug te keren. Na het nachte lijke werk van de vislossing in de hallen, kwamen zij onder aanvoering van Dik Bohm weerom en begonnen gistermiddag met het graven van een geul naar het al wassende Noordzeewater. De heer J. Stolk van het aannemings bedrijf had opnieuw zijn medewerking toe gezegd en ook Piet Hamers met zijn IJM. 23 bleef niet achter. Hij zou omstreeks vijf uur weer present zijn om de sleepdraad, die met een nieuw stuk staaldraad zou worden verlengd, op te pikken en met alle paardekrachten van de kleine motor aan de „Annie" te scheuren. Half zes Tot even onder de „Annie" groeven de havenarbeiders het zand tot ongeveer veer tig cm diep weg over een afstand van ruim tien meter. Op de plaats, waar de kotter „zweefde" kwamen de ronde balken van Bohm's boksring weer goed van pas. Zij werden op maat gezaagd en op deze balken zou de IJM. 322 straks de vrijheid tegemoet moeten rollen. Het water kwam snel omhoog en tege lijk steeg de belangstelling voor dit ber- gingskarwei. „Hoe laat heb ik het nou", riep Douwe Broek van zijn „Annie". En het hele strand riep bijna in koor na het gebruikelijke gebaar van de arm: „Half zes". Sleepdraad gebroken De IJM. 23 was inmiddels weer voor het strand verschenen en met behulp van een roeisloep was men begonnen met het op trekken van de sleepdraad. Douwe Broek stond onvermoeibaar aan de handlier op de kotter te rukken om te trachten op het anker iets verder van het strand af te komen. Het baatte weinig. Ook een vracht auto van Boon, die er bij was geroepen om een duwtje te geven, kon nog weinig uit richten. Om tien over half zes was de hoogste waterstand bijna bereikt en kon de IJM. 23 beginnen met trekken. Na een korte ruk, die de „Annie" van de dommekrachten bij het achterschip deed schuiven en een „ja, hij komt" op het strand brak de sleepdraad. Men verloor de moed even wel niet. Piet Braam erbij Op het water begon men de twee uit einden van de sleepdraad te zoeken en aan elkaar te knopen en op het strand zochten de mannen naar nieuwe middelen. Het wa ter steeg meer en meer en opnieuw kwam de gedachte boven om een stevige vracht wagen tegen de achtersteven van de „An nie" te laten duwen. Toevallig naderde Piet Braam met een Chevrolet en werd door de havenarbeiders onmiddellijk be reid gevonden een handje te helpen. Bij de eerste poging zakte de wagen bijna tot over de assen in het zand, maar toen de IJM. 23 weer kon trekken en een stevige balk tussen de vrachtwagen en de kotter was geplaatst, ging het beter. Tientallen IJmuidenaren vakbonds bestuurders, havenarbeiders en kantoor bedienden hielpen de wagen van Piet Braam duwen en uiteindelijk leidde deze operatie na enige minuten tot succes. Er kwam beweging in de „Annie" en met een schuiver sprong het scheepje het diepere water tegemoet. „Ja, ja, hij gaat", werd er opnieuw ge roepen. „Hij is er af." Familieleden van Douwe Broek omhelsden elkaar in de branding van het water op het strand en van het kottertje en de IJM. 23 af werd gezwaaid. Het was gelukt. Dik Böhm en zijn mannen konden beginnen met het op ruimen van de palen en balken, die door de vloedstroom nog op het strand werden geworpen. „Kunnen we weggaan, Dik?", hebben de havenarbeiders daarna gevraagd. „Ja, ga je centen maar halen bij maat schappelijk hulpbetoon", heeft Böhm er hartelijk lachend en tevreden aan toege voegd. Ter voorbereiding van de herdenking van de sterfdag van Pieter Langendijk, de op 18 Juni 1756 te Haarlem overleden Ne derlandse blijspeldichter, heeft de stichting Haarlems Bloei een vergadering uitge schreven waarop vertegenwoordigers zijn uitgenodigd van alle in de stad werkzame belangrijke verenigingen en organisaties op het terrein van het amateurtoneel, de kunst in het algemeen, historie, ontwikke ling en ontspanning. Deze vergadering wordt op Vrijdagavond 14 October op het stadhuis gehouden. Sinds enige tijd wordt reeds gewerkt aan een plan om een internationaal toneel festival met daaraan verbonden Landju weel ter gelegenheid van de Pieter Langen dijkherdenking te organiseren. Dit project heeft reeds een grootse allure gekregen, zo als op de hierboven aangekondigde bijeen komst ook wel zal blijken. De Keninemer hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn." organiseert Zondag 25 Sep tember voor haar- leden een karperwedstrijd, die gehouden zal worden in de fortgaten. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Sigborg van Helsinborg. Oranjefontein van Antwerpen. Haaksbergen van Geffle. Bel gian Coast van Bristol. Hodus van Lulea. Baarn van Rotterdam. Silem van Karlstadt, Cottica van Antwerpen. Flevo van Gdynia. Nero van La Palice. Elmshorn van Cuxhafen. Etrusco van Bona. Alja van Stettin. Bogesund van Faja. Berkelstroom van Londen. Ar- dennia van Gothenburg. Nilstur v. Sundsvall. Vertrokken zijn: Delfland naar Hamburg. Levante naar Hamburg. Johan te Velde naar Aarhus. Agiatavara naar Antwerpen. Bern- hard naar Vasa. Morwit naar Londen. Helena naar Kiel. Möwe I naar Antwerpen. Nato naar Rotterdam. Mendoza naar Liverpool. Quintin naar Leith. Gordias naar Hamburg. Fairsea naar Port Said. Alcetas naar Ham burg. Falcon naar Londen. Margriet L naar Londen. Haulerwijk naar Hampton Roads. Lingestroom naar Londen. Sigborg naar Lon den en Marlwood naar HulL Prjjzen van Dinsdag. Heilbot 3,20; gr. tong 4,503,80; grm. tong 4,003,70; kim. tong 4,00—3,40; kl. tong I 3,70—3,30; kl. tong II 3,15—2,70; tarbot I 3,30—3,00, per kg. Tongschar 8480; kl. tongschar 57; kim. schol 54; kl. schol I 40—46; kl. schol II 45—22; schar 3936; bot 2520; v. haring 2014; makreel 1912,50; gr. schelvis 6545; grm. schelvis 6035; kim. schelvis 3530; kl. schelvis I 3123; kL schelvis II 2617; wij ting 2916; gr. gul 6662; midd. gul 5342; kl. gul 3527; kl. haai 35_; poontjes 15; kl. koolvis zw. 32; kl. koolvis wit 5046, per 50 kg. Gr. kabeljauw 320188; gr. koolvis zw. 7872; gr. koolvis wit 134119, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 32 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten, tongschar en schartong, 90 kisten schol, 5 kisten schar, 35 kisten bot, 275 kisten, haring, 2095 kisten makreel, 680 kisten schelvii, 20 kisten wij ting, 65 kisten kabeljauw en gul, 1 kist haai, 1 kist poon, 150 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 3470. kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 6 Norma Maria f29.210; Soerabaia f31.990; SCH 126 f535; KW 51 f5040; KW 118 f 800; KW 56 f 950; KW 35 f790. De leden van de gemeenteraad van Heemskerk komen op Maandag 26 Septem ber in openbare vergadering byeen. Het belangrijkste agenda-punt vormt de be spreking van het ontwerp-streekpian IJmond-Noord. De overige agendapunten zijn: 1. Vast stelling van de notulen van de openbare vergadering van 20 Juli 1955. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot het benoemen van een commissie van ad vies als bedoeld in artikel 8 der Woon- ruimtewet 1947. 4. Voorstel tot onbewoon baarverklaring van de woningen Voorweg 26 en 28; Maerelaan 9, Kerkweg 4a en Maerten van Heemskerkstraat 2. 5. Voor stel tot verkoop bouwterrein nabij de Zaal berglaan aan de heren P. W. de Boer en D. P. M. Janse te Heemskerk en G. R. A. de Kruyff en Th. N. Smit te Beverwijk. 6. Voorstel tot het garanderen van de De Castricumse schaakclub De Pion heeft in hótel Meijer een aanvang gemaakt met de onderlinge competitie. Deze eerste wed strijdavond leverde de volgende uitslagen op. Afdeling a: Walter UhlP. Beekman 10; P. HoltesWerner Uhl remise; C. BennesL. J. Born 10. Afdeling b: D. KeetbaasP. van Dijk 10; A. Kortekaas P. Zwart afgebroken; J. van Ravenzwaai S. van Weeren 01. Afdeling c: J. LuteH. Hoogervorst 10; J. BeentjesG. Streutger 1—0; A. Kors—P. Menke 0—1. Er worden in de badplaats thans pogin gen in het werk gesteld tot oprichting van een wandelclub te komen, van welke club een ieder, die belangstelling voor de wan delsport heeft, lid kan worden. Zulks als gevolg van het deelnemen aan verschillen de tochten door mevrouw G. Zandbergen- v. d. Eijnde, Nuhout van der Veenstraat 13, die inmiddels al gestart is met een groep kinderen waarmee zij het afgelopen week end aan de te Heemskerk door SWG en BB georganiseerde tochten heeft deelge nomen. Alle kinderen liepen de 10 km. uit en kregen voor hun prestatie een fraaie médaille. Zij die voor het lidmaatschap van een wandelclub voelen kunnen zich bij mevrouw Zandbergen opgeven. In afdeling I van de Castricumse Katho lieke damclub St. Thomas heeft P. Ruiter tijdens de in hotel Sport-Duinzicht voort gezette onderlinge wedstrijden zowaar een overwinning behaald op voorzitter A. de Zeeuw. In dezelfde afdeling speelden C. Reinders en P. Rietveld gelijk. P. v. d. Himst sleepte in afdeling 2 tegen L. de Ridder eveneens een gelijk spel uit het vuur en de partij R. StetC. Juffer mans werd afgebroken. H. Kortekaas ver loor van J. Groen en C. Ory zegevierde over A. Collet. Ook de ontmoeting S. Groentjes- Th. Graas werd afgebroken. De partij J. HollanderB. Louman werd in afdeling 3 een overwinning voor eerst genoemde speler. Volgende week komt de bekende IJmui dense dammer H. Laros een blindpartij spelen en, wanneer er daarna nog tijd over is, simultaan tegen de leden van St. Tho mas. In de blindpartij zal St. Thomas' sterk ste speler, C. v. d. Himst, waarschijnlijk als tegenstander fungeren. Woensdag 5 October zal de nieuwe Ka tholieke sociëteit voor bejaarden in Cas tricum in het Jeugdhuis aan de Overtoom geopend worden. In het vervolg zal voort aan iedere Woensdag de grote zaal van het Jeugdhuis de bejaarden ter beschikking staan. Het initiatief tot oprichting van de sociëteit is indertijd uitgegaan van de Ka tholieke Raad van Overleg en de practische uitvoering van het plan werd opgedragen aan de plaatselijke Katholieke Vrouwen Beweging, die zich hiertoe gaarne bereid toonde. Op Woensdag 28 September zal in hotel „Sonnevanck" te Wijk aan Zee een bijeen komst worden gehouden, waarop men zal trachten een afdeling van de K.A.V. op te richten. De districtsbestuurder, de heer J. de Lange zal het één en ander komen toe lichten. hypothecaire geldleningen ten behoeve van particuliere woningbouw voor Gebr. H. N. en P. M. Dames en P. W. de Boer. 7. Voor stel tot subsidieverlening vacantie-uitzen- ding naar Wijk aan Zee. 8. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende algemene voorwaarden voor het garan deren van renten en aflossingen van door besturen van kleuterscholen aan te gane geldleningen ten behoeve yan de bouw en de inrichting van kleuterscholen. 9. Voor stel tot het verlenen van een subsidie ten behoeve van de Katholieke Arbeidersjeugd, district Kennemerland. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet meu bilair en voor de aanschaffing van een theoliet (meetinstrument). 11. Voorstel tot het aankopen van enkele percelen grond. In het biljarttournooi om de Lamersbeker dienst van de Beverwijkse KAB de eerste klaverjasavond in het nieuwe seizoen ge houden. De uitslagen bij de dames waren: 1. mevr. v. d. Kolk 5727 prat.; 2. mevr. J. L. van IJsselmuiden 5168 pnt.; 3. mevr. A. G. v. IJsselmuiden 4437 pnt.; 4. mevr. v. d. Slief 4376 pnt.; 5. mevr. J. v. d. Plas 4364 pnt. De heren boekten de volgende resultaten: 1. G. Bakker 6099 pnt.; 2. M. Hoek 5421 pnt.; 3. C. J. Versteeg 5337 pnt.; 4. P. v. Noort 5323 pnt.; 5. J. L. v. IJsselmuiden 5252 pnt.; 6. C. Koelman 5170 pnt.; 7. A. v. Unen 5100 pnt.; 8. J. v. Zutphen 4975 prat.; 9. D. de Wildt 4719 pnt. In het biljartournooi om de Lamersbeker heeft het eerste team van „Excelsior" een 64 overwinning behaald op Scheywijck". De uitslag was: R. de Haas (E.) 124 105 19 22 5.52 E. Koopman (S.) 133 133 19 32 7.— Vessies 107 107 27 16 3.96 R. Bloemendaal 124 86 27 15 3.18 S. Oorthuys 119 119 40 21 2.97 E. Tromp 131 126 40 15 3.15 B. Groot 57 30 16 6 1.87 C. Schram 45 45 16 11 2.81 L. Wiiks 231 231 14 60 16.50 Th. v. Noort 270 93 14 18 6.64 Het is moeilijk aan te nemen dat het de bedoeling is geweest van de Surinaamse kunstavond, die Dinsdag door de afdeling Velsen van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling in het Hervormd Jeugdhuis was georganiseerd, de conclusie mee te geven, dat Suriname strikt genomen in het geheel niet over een eigen folklore beschikt. En toch had ook de heer E. J. Tjoe-Ny zich als inleider reeds enigszins in deze richting uitgelaten. Hij wees er daarin namelijk op, dat Su riname al sinds de vijftiende eeuw deel uitmaakt van het Nederlandse rijk. De kolonisatie is er de oorzaak van geweest, dat thans niet meer van een oorspronke lijke bevolking kan worden gesproken. Voor de arbeid op de plantages werden immers eerst duizenden negers uit Afrika als slaven ingevoerd, die na het einde van de slavernij in 1863 achtereenvolgens wer den vervangen door Aziaten (Chinezen), Brits-Indiërs en later Javanen, welke groepen van verschillende rassen met de Europeanen de huidige Surinaamse bevol king haar typisch beeld hebben verleend. Hij vestigde in dit verband ook de aan dacht op de samenstelling van het optre dende gezelschap - de Surinaamse Kunst kring, bestaande uit Surinaamse werkende studenten, die zeer in het oog lopende uiterlijke verschillen vertonen. Wel wees de heer Tjoe-Ny er nog met nadruk op. dat- de Surinamers zich desondanks wel degelijk als één volk gevoelen. Voor deze inleiding was gesproken, had den de vele belangstellenden zich al enig begrip kunnen vormen van landschap, flora en fauna van Suriname, door het vertonen van een tweetal Polygoon-Pro- filtifilms uit de serie over de West, name lijk „Het Oerwoud" en „Paramaribo". Hier in kwam de interessante schoonheid van dit land wel bijzonder goed tot uitdruk king. Na deze filmische voorbereiding .werd het toneel in bezit genomen door de Suri naamse Kunstkring, die een rijk gevarieerd programma ten uitvoer bracht. Hiervan leek ons de oorspronkelijke volkskunst al leen te herkennen uit de muziek en zang, welke de laatste tijd vooral door Max Woiski en zijn ensemble in ons land een zekere populariteit verworven hebben. Ofschoon de muziek door deze studenten met minder raffinement werd uitgevoerd en zij uiteraard ook niet zo opzettelijk op het grote publiek is ingesteld - zo bespaar den zij ons bijvoorbeeld het genre van Bruine bonen met rijst" - verleende het kleine orkest dit onderdeel van het pro gramma een bekoorlijke welluidendheid met een geheel aparte sfeer. Al was het doffe rhythme van de trommelbegeleiding dan ook weer duidelijk onder invloed van Afrikaanse voorouders ontstaan. De verschillende dansen waren echter geheel uit andere werelddelen geïmpor teerd, hetgeen men trouwens op geen en kele wijze trachtte te camoufleren. Zij ble ken even uiteenlopend te zijn als de volks karakters in het land van hun oorsprong, zodat het publiek een belangwekkend di vertissement van bewegingskunst uit Bali, Java en Afrika werd geboden. Hierbij on derscheidde zich vooral mejuffrouw Luit jes als een virtuoos solodanseresje, waar door de symboliek van haar „Slavendans" aart duidelijkheid niets te wensen liet. Grote bijval verwierf ook de „Oogstdans" door een deel van het ensemble, hoewel hierbij het spectaculair gebruik van dan sende lichteffecten wel degelijk als „show" aandeed. Zoals gebruikelijk werd deze eerste avond in het nieuwe winterseizoen van het Instituut met een kort woord ingeleid door de afdelingsvoorzitter, de heer J. de Vegter, die daarbij de wens uitsprak dat het de Surinaamse Kunstkring zou mogen gelukken het publiek enig begrip bij te brengen voor dit verre land en zijn bevol king. Welnu, zonder twijfel is dit gezel schap volledig in zijn voornemen geslaagd, zodat de toeschouwers het deze sympathie ke dames en heren onmiddellijk vergeven hebben, dat zij ruim een half uur te laat in Velsen arriveerden. 99 De jaarlijkse „dierendag" van de Velsense afdeling der Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren zal ook in 1955 weer een vrolijke hondenshow worden: weer achter het Herbert-asyl. Alle Velsense blaffers en keffers zijn welkom met hun kleine bazen en bazinnen vo.or allen is er weer een koekje en een stuk worst en er wordt als vanouds alleen maar naar de verzorging en beslist niet naar ras of kostbaarheid gekeken. De hondenshow is vastgesteld op Zater dagmiddag 1 October dit vanwege het feit, dat de dierendag zelf de vierde Oc tober voor de kinderen geen vrije middag bevat en om twee uur zullen de hekken van de speelweide achter het asyl open gaan. Het Velsense bestuur rekent op een 200 dieren en heeft zich bereids van een groot aantal prijzen voorzien; de zilveren lau wertak voor de allermooiste is daar ook weer bij. De adressen, waar men zich kan opgeven zijn: fam. A. Kruiswijk, Reinier Claeszen- straat 5, IJmuiden. fam. G. C. v. Kaam, Cypressenstraat 22, IJmuiden. mevr. de wed. C. Stuut-Visser, Jacob v. Heemskerkstraat 16, IJmuiden. fam. H. v. Gameren, Stationsweg 1, Vel sen. fam. J. Folkertsma, Meervlietstraat 80, Velsen. mej. A. E. Rosendahl, Jacob Catslaan 14, i Driehuis. i Loendersloots speelgoedwinkel, Hoofd straat, Santpoort-dorp. Sigarenmagazijn Tellier, Kon. Wilhelmi- nakade 77, IJmuiden. In de Beverwijker „Zwaaihaven" is Zon dag door nog onbekende oorzaak het bootje van de parlevinker J. G. N. Aggenbach naar de bodem verdwenen. Over dit zinken hangt een ietwat mysterieus waas: om wonenden en opvarenden van in de buurt liggende schepen hebben het bootje Zater dagavond nog zien liggen, maar Zondag morgen verdween het onder water. De heer Aggenbach is Zondag een paar maal opgebeld door iemand, die zich kapi tein van een coaster noemde en die naar de schade informeerde; toen hem echter gevraagd werd zijn naam te noemen, legde hij de hoorn op de haak. Maandag werd er weer gebeld en de politie is toen enkele uren bij de gedupeerde parlevinker blijven wachten om de vreemde telefonist uit te horen, maar die belde daarna niet meer op. Het bootje is inmiddels gisteren gelicht. Het zou gezonken kunnen zijn na een aan varing met een schip, dat in de Zwaai haven gekeerd is, maar dan nog blijven voor de heer Aggenbach de telefoontjes mysteries: als het een ongeluk is geweest, is er niets tegen, dat deze „kapitein" zich bekend maakt. Men zoekt hier een bepaal de concurrentienijd achter, maar de parle vinker verklaarde zelf, dat hij zijn concur renten niet in staat acht tot zulke lage handelingen. Het scheepje was verzekerd. Het staat nu wel vast, dat de onderbouw van het bootje van de parlevinker A. uit Beverwijk, dat Zondag zonk en Maandag gelicht werd, geen schade heeft geleden, daar sinds Maandagmorgen geen water in de boot te zien is. Met het aanvaren heeft de bovenbouw echter wel zwaar geleden en deze zal geheel vernieuwd moeten wor den. Ook is de schade aan groenten, fruit e.d. heel groot, daar door het vuile water niets meer voor de consumptie geschikt is. Men stelt alles in het werk om te zorgen dat de heer Aggenbach weer zo spoedig mogelijk gebruik van zijn vaartuig kan maken. De schade wordt geraamd op f 3000. f Vuil over de Maandag Dat de mannen van de vrouwen, die drie- of twee hoog aan de Lange Nieuw- straat huizen hun gade's bij staan bij het buitendragen der zware vuilnisemmers: het is in deze mannen ferm te prij zen. Dat zij dat elk week twee keer allemaal doen met al die trappen: ik min er de Lange Nieuwstraters te teerder om. Maar dat zij daarmee oorzaak worden van vele klachten en een vaak zeer onreine Lange Nieuwstraat: Ocharm, ik weet bijkans niet hoe ik het deze slovende vuilnisbaktorsers moet verklaren en diets ma ken. Kijk: des Maandagsochtends komt de vuilnisman in deze contreien. Maar des Maan dagsochtends moeten vele mannen al heel vroeg uit de koesterende veren oprijzen om voor hun vrouwen en kinde ren het dagelijks brood op de plank te houden. Dat zij dus des Zondagsavonds listiglijk denken al dan niet opge stookt door de vrouwen „Kom, laat ons die zware vuil nisbak eens vast op straat zetten, om moeder morgen ochtend de loop en ons zelve een nog vroeger ontwaken te besparen"; het is mooi en be grijpelijk. Maar dat daar dan Zondagsavonds door de Lange Nieuwstraat van IJmuiden half of geheel brood- of jene- verdronken vreemdelingen komen, die er een onmisken baar genoegen in scheppen de in slagorde opgestelde ge meente-emmers om te schop pen, subsidiair te duwen of te rammeien: daar rekenen zulke goede huisvaders niet op. Maar toch gebeurt het elke Zondagavond weerom. Met veel lawaai en veel vuil over de Lange Nieuwstraat. En nu zou het zo plezierig zijn, als de Lange Nieuw er niet elke Maandagochtend uitzag als de véalt. Begrijpt u wat ik be doel? Drie minuten eerder er uit? Weet u, hoe ik nu met u meevoel, omdat ik zelf ook éinden met vuilnisemmers sjouw? Bekroonde kwekertjes In de Jan Campertschool zijn de prijzen gevallen voor de mooiste potplanten - de jaar lijkse „Floralia"-strijd. Het is een mooie uitstalling van bloemrijk schoon geworden, vertelt mij een plantenkenner, zodat het niet te verwonderen was, dat „extra bekroond" enige malen aan de plant werd gehecht. De fuchsia's, gera niums, begonia's, balsemienen, de colleussen en tradescantla's zijn scherp gekeurd, zodat de Wilna's, de Bertjes en de Sjaakjes met de Wimmen en de Ineke's er zeker van kun nen zijn, dat zij hun prijs ook werkelijk verdiend hebben. En de klasseprijs? Naar de tweede. Met 31 punten meneer tje. Wie doet die mannen aan de Driehuizerkerkweg wat? Moet je ze zien lopen met de borst vooruit Naarmate de mens zich verplaatst, zijn kruispunten meer en meer „krüis"-punten gaan worden. Punten, waar het een kruis is, over te steken, waar vaak kruis of munt wordt gegooid watwezullengaandoen en waar, als puntje bij paaltje komt, kruisbessenjam wordt vervaardigd uit automobielen, fietsen en andere samendrukbare verkeersingrediënten. Dus heeft de slimme mens voorrangskruispunten laten uit- roepeon: punten, waar een deel van het verkeer op het andere wachten moet, daartoe gedwongen door een driehoek en het vlijmende woordje: „stop" vaak nogmaals op de straat in witte verf herhaald. Volhartige vriendelijkheid is zulk een zeldzaam goed gewor den op deez' wereld, dat ik een van de mooiste stalen ervan graag aan u voorleg: graag omdat het ondubbelzinnig uit de doeken doet, dat wij onder elkaar tóch andere dingen kunnen en kennen dan achterklap en uitroeien, egoïsme en atomiseren. Gisteren hebt ge het in deze krant omstandig voorgezet ge kregen, hoe schipper Douwe Broek uit IJmuiden met zijn niet- verzekerd maar wei-gestrand huikje „Annie" hulp en bijstand kreeg uit de hallen en van de pier-aannemer. Hulde, van harte hulde aan deze ploeg vrijwilligers. Ze staken niet alleen balken onder de „Annie" maar menigeen een riem onder het hart! En met hen ere aan degenen, die „buitenom" hielpen, toen Douwe Broek in de verslommering raakte. Waar nu gelukkig een eind aan gekomen is. Ik geloof, dat Velsen ook aan een paar van zulke kruis punten toe is, want dit goede dorp is allang stad geworden met alle verkeersproblemen van dien en alle verkeersge varen er bij. Het zou wellicht, naar mijn bescheiden maar vaste me ning, heel goed zijn het ver keer, dat van de Frans Naere- boutstraat de IJmuiderstraat- weg op «wil, tot stoppen te dwingen, willen daar de scherven niet alsmaar in het rond blijven vliegen. Het zou voorts heel juist zijn, hetzelf de te doen op een paar krui singen met de nieuwe sluis- weg: bij de Van Tuyllweg en vooral bij de Driehuizerkerk weg, waar het verkeer meest al nét niet in stukjes uiteen spat. Daarvoor hoeft de weg zelf geen voorrangsweg te worden, hoewel ook dat een oplossing zou zijn wellicht, maar is alleen op de kruis punten voorrang geboden aan het secondaire verkeer, als u me even volgen wilt. Even eerlijk: het is niét de bedoeling, mijzelf straks zelf voldaan op de schouder te kloppen en te zeggen: „ziet u nou wel" want er wordt sterk aan gedacht de voor rangskruispunten in Velsen te verwezenlijken op de bo vengenoemde plaatsen. Door de verkeerspolitie die daarbij met de bekende deskundig heid te werk gaat. LAMPENIER Andijk, 19 v Le Havre n. Antwerpen. Alblasserdijk. 20 v Antwerpen n. New York. Aldabi. pass. 20 Finisterre n. Antwerpen. Andijk. 20 te Antwerpen. Annenkerk. 21 te Singapore. Alphard. 20 te Rotterdam verw. Arendskerk. 20 te Hamburg. Ariadne. 19 v. Algeciras n. Savona. Arkeldijk. 20 te Bremen. Amstelveen. 20 200 m. ZW. Finisterre. Baarn. 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Boschfontein. 20 te Marseille. Boskoop. 20 te Callao. Cleodora, 20 te Bombay. Caltex Pernis. pass. 20 Malta n. Rotterdam. Cradle of Liberty. 20 te Suez. Caltex Delft, 22 Rotterdam verw. Cradle of Liberty, 19 dwars St. Johns eil. naar Suez. Clavella, 20 te Leix9es. Cottica, pass. 20 Vlissingen n. Amsterdam. Eemland ,20 te Recife. Elizabeth B, verm. 20 v. Londen n. Rotterdam. Felipes, 20 te Pladju. Gaasterkerk, 20 v. Genua n. Casablanca. Groote Beer, 21 te Rotterdam verw. Ganymedes, 20 te Paramaribo. Gooiland, 20 te Santos. Guineekust, pass. 19 Las Palmas n. Antw. Houtman, 20 te Tanga. Hector, 20 te Rotterdam. Heelsum, 20 te Le Havre. Hoogkerk, 20 te Antwerpen. Hydra, 19 560 m. W.ZW. Fayal. Indrapoera, 20 100 m. W. Colombo. Jupiter, pass. 20 Wight n. Rotterdam. Kertosono, 20 te Lor. Marquez. Kota Gede. 20 v. Bombay n. Tj. Priok. Karimun, 20 v. Suez n. Belawan. Kalydon, 20 180 m. W. Kp. York. Lindekerk, 20 te Bombay. Liberty Bell, 20 v. Port Said n. Philadelphia. Luna, 20 Ouessant gepass n. Amsterdam. Lissekerk, 19 te Rotterdam. Lekkerkerk, 21 te Port Said. Mataram, 19 v. Cochin n. Makassar. Metula, 20 Soerabaja verw. Moordrecht, 21 Mena el Ahmadi verw. Minjak, 21 te Makassar verw. Mentor, 19 1300 m. NO. Paramaribo. Mijdrecht, 20 te Halifax. Maureen, pass. 20 Kp. de Goede Hoop n. Beira Merwede, 20 te Freetown. Murena, 21 Port Pirie verw. Notos, 19 50 m. NW. Algiers. Oranjestad, 19 v. Aruba n. Pto Limon. Ouwerkerk, pass. 19 Finisterre n. Genua. Oranjefontein, 20 te Amsterdam. Orion, 20 te Alexandrië. Ovula, 20 te Port Darwin. Papendrecht, 18 v. Aruba n. Amsterdam. Prins Fred. Willem, pass. 20 Belle Isle n. Le Havre. Peperkust, 19 v. Dakar n. Freetown. Perna, 20 610 m. ZW. IJsland. Rijndam, 22 te New York verw. Rijnland, pass. 19 Finisterre n. Montevideo. Rotti, 20 te Port Soedan. Raki, 19 280 m. Z. Kp. Hatteras. Rempang, pass. 20 Vlissingen. Stad Leiden, 20 v. Suez n. Bahrein. Salldnd, 20 te Bahia. Sliedrecht, 20 te Kaapstad. Swartenhondt, 21 te Soerabaja verw. Tero, 20 te Botterdam. Tara. pass. 20 Fayal n. Golf v. Mexico. Tjisadane, 20 Hongkong. Teiresias, pass. 20 Djeddah n. Suez. Trajanus, 20 v. Barbados n. Trinidad. Van Riebeeck, 20 te Singapore. Willemstad, 20 v. Plymouth n. Antwerpen. W. Alton Jones, 21 te Philadelphia verw. IJsel, 20 te Malta. Zuiderkruis, 19 v. Rotterdam n. Quebec. KLEINE VAAR® Advent, verm. 20 v. Rotterdam n. Sarpsborg. Ary Scheffer, 19 v. Liverpool n. Rotterdam. Beekbergen, verm. 20 v. Kopenhagen n. Aalborg Bergsingel, 21 v. Sables d'Olonne te Esbjerg verwacht. Bab T, 18 Kiel gepass n. Domsjo. Betty, 20 v. Plymouth te Fowey. Boreas, 19 te Asd. Bernard John, verm. 21 v. Napels n. Engeland. Betty Anne S, verm. 20 v. Kopenhagen naar Lissabon. Borneo, 19 v. Vlissingen n. Londen. Castor, 16 v. Shoreham n. Middlesbro. Casana, 20 v. Kopenhagen te Rotterdam. Cinderella, 20 v. Duinkerken te Rotterdam. Duiveland, 19 v. Gdynia n. Leith. Dido, 20 v. Malaga te Antwerpen. Driebergen, 29 v. Vasa te Leith. Encarnacion, verm. 20 v. Helsingor n. Kiel. Elda, 19 Vlissingen gepass. n. Londen. Erasmus, verm. 20 v. Rotterdam n. Newcastle. Frema, 19 v. Vlissingen n. Zeebrugge. Gerry S, 21 v. Viana te Guernsey verw. Gre, pass. 19 Vlissingen n. Londen. Haskerland, 20 v. Harlingen te Leith. Henriëtte, 20 v. Middlesbro te Grimsby. Helvetia, 19 v. Rotterdam te Gent. Hoe Vinces, 20 v. Boulogne n. Antwerpen. Hunzeborg, 19 v. Vlissingen n. Malmö. Ilias, 19 v. Rotterdam n. Palermo. Julia Mary, 19 pass. Brunsbüttel n. Antw. Joost, 15 v. Kramfors n. Zaandam. Kaap St. Vincent, pass. 20 Vlissingen n. Gent. Kemphaan, 10 v. Dublin n. Bremerhaven. Kaap Falga, 17 te Rundvik. Kaap St. Vincent, 19 v. Rotterdam n. Gent. Leuvehaven, 20 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lireco, pass. 19 Vlissingen n. Lulea. Larix, 15 te Zaandam. Lutetia, 20 v. Vlissingen n. Gefle. Marcella, pass. 20 Kp. Vilano n. Genua. Muphrid N, verm. 20 v. Antwerpen n. Helsinki. Martje, 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Mado II, pass. 19 Vlissingen n. Avonmouth. Marietje Bohmer, pass. 20 Lissabon n. Liverpool. Mecklenburg, 19 v. Vlissingen n. Hoek v. Holland Metropole, pass. 19 Vlissingen n. Walkom. Minerva, pass. 20 Vlissingen n. Antw. Mynelis, 19 v. Amsterdam te Trequier. Mypuck, 19 v. Amble te Norwich. Nassauhaven, 20 v. Kristinehamn te R'dam. Netta, pass. 19 Vlissingen n. Londonderry. Nottingham, 19 v. Boston n. d. Tyne. Paris, 20 v. Gothenburg te Rotterdam. Pbecda, 20 v. Antwerpen te Rotterdam. Phidias, 19 v. Hamburg n. Kopenhagen. Plato, 18 te Asd. Pavo, 17 te Norrkoping. Rema, 20 te West Hartlepool verw. Spora, 20 v. Bayonne te Elsfleth verw. Stella Maris, 20 v. Hamina te Middelesbro verw. Stientje Mensinga, 22 v. Leningrad te Antw. verwacht. Swallow, 19 v. Turku n. Keml. Trito, 20 v. Dublin te Belfast. Tilly, 17 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Volharding, verm. 21 v. Londen n. Rotterdam. Westerdok, 18 v. Amsterdam te Londen. Zwaantiena, 20 v. Ventspils te Hamburg verw. SLEEPVAAR® Blankenburg. 19 50 m. NO. Bornholm. Ebro, 19 te Kristiansand. Goeree, 19 v. Rotterdam n. Takoradi met twee bakken. Hudson, 19 te Belem met twee hekwielers. Loire, 19 terug te Marseille. Noordzee, 19 v. New Orleans n. Guaira met zuiger. Poolzee, 19 160 m. O.t.N. Madeira n. Loriënt. Rode Zee, 19 dwars Ferrol n. Bizerta met twee bakken en ponton. Tyne, 19 170 m. NW. St. Vincent met 2 hek wielers. Witte Zee, 19 80 m. W.ZW. Monrovia met twee bakken en sleepboot.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10