Gedocumenteerde aanval van Velsen op het ontwerp-streekplan IJmond-N. Spoorweg-emplacement tussen de huizen lijkt een ongewenste zaak Over enkele weken „klaar-over" nu ook in Velsen-Noord Nihilisme onder jeugdige arbeiders baart de KAJ ernstige zorgen Industrieterrein voor de gemeente zou verjaagde VGZ moeten herbergen Eindexamen" op de De Noostraat Castricum 9 Gemeentelijke subsidie voor stichting kleuterscholen PEN verlaagt tarieven van electriciteit Examens Nederlandse regering laat Amerikaans park herstellen Streekplan wil problemen opvangen kosten deels uit overheidskas dekken Commissie van Advies W oonruimtewet Weer vijf huizen onbewoonbaar Simavi-collecte in October Vacantie-uitzending naar Wijk aan Zee werd groot succes nui DER DAG 2 2 SEPTEMBER 1955 HET STREEKPLAN VOOR DE IJMOND-NOORD valt uiteen in een aantal onderdelen, die mettertijd rechtskracht zullen krijgen en het college van burgemeester en wethou ders van Velsen heeft dan ook zijn critiek in stelling gebracht tegen een aantal détails, waarbij dit college in het geheel niet uit het oog verliest, hoe noodzakelijk het is voor dit in nationaal opzicht belangrijke gebied een visie en een groepering van richtlijnen aan te houden. Het streekplan heeft dan ook in grote lijnen de instemming van B. en W., zoals het college het evenzeer eens kan zijn met de opstelling der daarin vervatte problemen en met de conclusies, waar toe het plan komt. Maar toch en dit is één van de ern stigste punten van bezwaar de mogelijkheid van huisves ting van de bevolking is zeer aanvechtbaar voorgesteld. Plet streekplan neemt namelijk de toekomst van het Zuidelijk deel van Kennemerland en dus meer in het bijzonder IJmuiden in beschouwing, wanneer het over de ontwik keling der woonkernen tot bepaalde opmerkingen komt. Er worden in het streekplan grote bezwaren geconstateerd te gen huisvesting van de bevolking in het duingebied, dat daardoor als drinkwater-wingebied en als recreatiegebied aanmerkelijk in waarde zou teruglopen. Plet streekplan meent dan ook om deze redenen van de mogelijkheid tot verdere uitbreiding van IJmuiden te moeten afzien. Ploewel deze materie natuurlijk in het streekplan voor Kennemer- land-Zuid aan de orde gaat komen, meent het college toch nu reeds waarschuwend de vinger te moeten heffen, dat daarbij vooral niet geraakt moet worden aan de harmoni sche en natuurlijke groei van IJmuiden. Behalve deze scherp snijdende critiek, die de constellatie van nu en van de toe komst in de IJmond direct raakt en waarbij een oplettende lezer van het streekplan onmiddellijk zal hebben gedacht aan de onverkwikkelijke onmin, die in dit gebied tussen de gemeentelijke partners heerst, zijn er nog legio andere pun ten van verweer, die door het college van burgemeester en wethouders worden samengevat in een toelichting op een raadsvoordracht. Deze raadsvoordracht behelst het indienen van deze bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Noord holland „met het verzoek te willen bevorderen, dat bij de vaststelling van het streekplan daarmee rekening wordt ge houden". DE VELSENSE bezwaren vallen uiteen over een aantal onderdelen van het streek- plan.In het „bestemmingsplan" bijvoorbeeld wordt het Oostelijk gedeelte van Rooswijk voor beperkte industrie aangewezen, als onderdeel van het zogenaamde „omleg gingsplan". Velsen zou hier liever een be stemming voor basisindustrie c.a. aan heb ben gegeven en de opneming van de Staal- meubelfabriek onder deze bestemming lijkt de gemeente evenmin juist: beter ware, hier te spreken van „industrie c.a.". Papierfabriek en „Gilden'' OOK op de „toewijzing" van terrein voor de uitbreiding van de papierfabriek is het college aangevallen. (Reeds eerder maakten wij melding van het feit, dat ook de papier fabriekdirectie het op dit punt helemaal niet eens is met het ontwerp-streekplan.) Men wil de papierfabriek meer ruimte geven dan haar is toegewezen, omdat ook door het gemeentebestuur beseft wordt, hoe Van Gelder anders in de knel dreigt te raken en hoe er anders het gevaar bestaat, dat het fabriekscomplex zich straks zal moeten uitrekken tot een ongewenste „lan ge" vorm. (Later in dit artikel komen wij er op terug.) Het streekplan houdt voorts geen reke ning met de grenzen voor de woonwijk „De Gilden" in Velsen-Noord en op dit punt geeft het college in overweging de Noord- Oostelijke grens van het plan ook voor het streekplan vast te houden. Het doortrekken van de verkeersweg over het terrein van de firma Hoogenbirk (aan de Staalhavén- weg) lijkt B. en W. evenmin juist: beter ware aan dit terrein de bestemming „in dustrie" toe te kennen en de ten Zuiden van Schulpen geprojecteerde verbindings weg zou, naar de smaak van het college, beter voorzover het het gebogen gedeelte betreft, over de bruggen te projecteren zijn, die voor de tunnelaansluitingen hier toch gemaakt moeten worden. Sluisweg Het streekplan houdt voorts rekening met een beëindiging ^n de weg langs de Noordkant van de Westelijke Rijksbinnen haven, die volgens het Velsense college beter doorgetrokken zou kunnen worden over het Sluizenccmplex, omdat zij immers meer dan van plaatselijke betekenis is. Ook de ligging van de pontweg van de Halte Hoogovens af tot de Zuidelijke traverse kon geen genade bij B. en W. vinden: hier voor is in het Gildenplan reeds op een weg gerekend en het zou verstandiger zijn het daarbij te laten. Trouwens: de hele pont ontbreekt op het ontwerp-plan en het lijkt B. en W. toch wel nodig, deze verkeersschakel, die er één is van meer dan plaatselijke betekenis, in te voegen. Over het verkeer te water wordt in het algemeen gezegd, dat het streek plan te weinig gedétaileerd vooruit grijpt op de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer, met het noodlot tige gevolg, dat de omvang van de toe komstige kanaalverruimingen pas bij de behandeling van het streekplan voor de IJmond Zuid werkelijk aan de orde kan komen. Zonder spoorwegtunnel De kruising tussen de spoorbaan, leidend naar het nieuwe emplacement ten Oosten van Schulpen en de tunnelbak zou naar het oordeel van de gemeente Zuidelijker moeten worden gekozen, wat nogal ingrij pend wordt. Een directe spoorïvegaanslui- ting tussen het station Beverwijk en het Breedbandcomplex kan bovendien niet worden gemist en opneming vhn deze ver binding in het plan lijkt B. en W. dan ook van essentiële betekenis te zijn. Bovendien wordt gewezen op „het ont breken van een spoorwegtunnel op het bestemmingsplan. Bedreiging van bedrijven De bestaande bedrijven worden hier en daar in het ontwerp-streekplan bedreigd, maar B. en W. van Velsen menen, dat het beter zou zijn, uitbreiding te geven aan de desbetreffende bepalingen door er in op te nemen, dat bedrijven, welke reeds eerder in de streek gevestigd waren en om rede nen van planologische aard of wegens an dere dringende omstandigheden van hun huidige vestigingsplaatsen moeten verdwij nen op de terreinen voor „bestaande indu strie" tenminste voorrang genieten. Althans worden toegelaten. In het algemeen vinden B. en W. dat het streekplan wel wat ver gaat in zijn beper kingen ten aanzien van de industrie, waar voor onder meer een bepaalde rechtsonze kerheid haast niet te vermijden zal zijn. Dwars over fabrieksterrein Nadat er uitvoerig aandacht is besteed aan de profielen der wegen, die zo gedétail- leerd zijn aangegeven, dat de gemeente zelf weinig vrijheid meer overhoudt, terwijl bovendien bestaande toestanden lang niet altijd zoveel mogelijk worden geëerbiedigd, leggen B. en W. ook de vinger bij een huns en toen is de verwachting uitgesproken, dat inziens „eenzijdige ligging" van het rijwiel pad tussen de brug over de Staalhaven en de Grote Houtweg. Daargelaten nog, dat hier een stuk van het terrein van de firma Hoogenbirk wordt meegenomen. Kanaalbreedte Het ontwerp-streekplan neemt een spie- gelbreedte van het Noordzeekanaal aan van 275 meter ter hoogte van de tunnel en ver der ten Oosten daarvan van 150 meter dit laatste met de „toezegging.dat het voor de zeescheepvaart eigenlijk al te smal is". Voorts wordt in het plan verteld, dat bij de Papierfabriek bij een verbreding naar het Noorden van 40 meter (dan wordt het ka naal daar ook 150 meter) naar het Zuiden nog een verbreding mogelijk blijft. Hoeveel, zo vragen B. en W. zich af, wordt hier dan nog in het midden gelaten? Nee, zeggen B. en W. van Velsen, wan neer men werkelijk objectief de waarde van de beide oevers wil bekijken en de breedte van het kanaal is een essentiële zaak in het grote geheel dan moet een gelijktijdige beoordeling van het gehele complex van vraagstukken rond dit kanaal aan de orde worden gesteld. Oeververleggingen van 80 tot 100 meter zyn voor de Zuidzyde reeds eerder aange kondigd, maar dan worden de offers voor de Zuidkant zo zwaar, dat men ze niet lan ger los kan zien van verbredingen aan de Noordzijde verruimingen, die daar geen grote offers hoeven te vergen. Grond gratis? ER ZIJN voorts hevige bezwaren gerezen bij Velsens college tegen het zogenaamde „omleggingsplan". Dit omleggingsplan be helst onder meer de omlegging van spoor lijnen, stadsverkeer en andere traverses, zulks om de wijken De Gilden en Schulpen minder 'geïsoleerd te houden. Dat daarbij gronden van de papierfabriek ten offer zul len vallen, Wordt inliet' ontwerp-streekplan wel genoemd, niet echter wordt in een glo bale kostenberekening het vraagstuk van de grondverwerving en deszelfs financiële consequenties ingecalculeerd. Fietserstunnel B. en W. geven toe, dat de verbinding tussen De Gilden en Schulpen eenvoudiger kan dan zij nu is, maar of dit wel van zulk een ingrijpende betekenis is, moet volgens het college worden afgewacht: bovendien is in het plan voor deze wijken al gerekend op drie verbindingen, zowel bij de Halte Hoogovens (een tunnel voor fietsers), bij de Melklaan en bij de Zuidelijke traverse. De verbindingen met Beverwijk, die volgens het omleggingsplan beter zouden worden, kunnen naar het oordeel van het college het best worden opgelost met kruisingsvrije traversen met de Zuidelijke tunneltraverse. Dat het streekplan de hier geprojecteerde emplacementen voor spoorwegen gunstig vindt liggen temidden van woonwijken, verbaast het college kennelijk: Velsen ziet dit daarentegen als een groot nadeel. Dat wordt dan een emplacement van 9 tot 10 sporen breed midden tussen de huizen en niet alleen is daar niet voldoende ruimte voor beschikbaar, bovendien lykt het het gemeentebestuur by ster ongezellig. Niet fraai Bovendien lijkt het de gemeente technisch vrijwel onuitvoerbaar dit emplacement aan het Oostelijke randje van „Schulpen" te leggen, tussen de plantsoenstrook en het tunnellichaam. De watertransportleiding ligt daar ook nog en bovendien zou men met de hoogspanningsleidingen in de knel komen. Bovendien: als er een oplossing geforceerd zou worden, ontstaat er altijd nog een stedebouwkundige weinig fraaie oplossing. Zo worden er nog ettelijke détails meer onder de loupe genomen. Apart komt nogmaals de aantasting van het terrein van de Papierfabriek in de aan dacht, als er gesproken wordt over het ge meentelijke industrieterrein met haven aan de Noordkant van het Noordzeekanaal. Immers, zo zeggen B. en W.: Als direct gevolg van het omleggingsplan moeten de terreinen van Van Gelder Zonen te zyner tyd worden aangetast. Ten einde het plan te kunnen volvoeren zyn op delen van deze terreinen de bestemmingen „be perkte industrie c.a." en „industrie c.a." gelegd. Ter compensatie van deze voot het bedryf te eniger tyd te verliezen terreinen legt het streekplan de bestemming „be staande industrie c.a." op het terrein, dat tot dusver in diverse plannen voor ge meentelijk Industrieterrein bestemd is ge weest. Van meet af aan is bij het herstel van het zwaargeteisterde Velsen-Noord gedacht aan een aaneengesloten industrieterrein naast de woonwijk Schulpen mét een ge meentelijke haven. Dit basisplan verwierf reeds in 1950 de ministeriële goedkeuring en daarbij werd rekening gehouden met de reservering van een eveneens aaneengeslo ten fabrieksterrein voor Van Gelder, daar dit bedrijf verspreid liggende gebieden had, waarvan er enkele voor woningbouw be stemd waren. De haven: een levensbelang Tenslotte is er overeenstemming bereikt over remplacering van de te verliezen ter reinen (het was inmiddels 1953 geworden) na de verplaatsing van de ponten deze ter reinen een aaneengesloten geheel zouden gaan vormen. De Papierfabriek legde zich destijds neer bij een door de gemeente ge stelde Oostelijke limiet. Het ontwerp-interimrapport IJmond liet inmiddels geen ruimte over voor een ge meentelijke haven aan de Noordkant van het kanaal en daartegen heeft Velsen in dertijd geopponeerd, met het gevolg, dat het definitieve interimrapport de mogelijk heid voor zulk een haven weer wél open liet. Dit project is voor Velsen van het groot ste belang, maar het omleggingsplan van thans komt ten eerste met een aanzienlijke „annexatie" van het terrein voor Van Gel der en vervolgens wordt dan het gemeen telijk industrieterrein boudweg geofferd als compensatiegrond. Dat de gemeente hiertegen bezwaar heeft, steekt zij niet onder stoelen of banken: di verse bedrijven in Velsen-Noord moeten als gevolg van de herbouw daar worden ver plaatst en deze bedrijven hebben krach tens hun aard recht op een plaatsje op het gemeentelijk industrieterrein. Bovendien wordt het bestaan van Hoo- genbirk's bedryf en dat van de N.V. Staal- meubel door het streekplan ernstig be dreigd, terwijl tenslotte, zo zeggen B. en W. een haven met een loswal voor de omlig gende bedrijven van het grootste belang geacht moet worden. De afstand tot de in Beverwijk te maken loswal wordt wat erg groot en bovendien is die door de Zuide lijke traverse erg moeilijk te bereiken. Geen schaderegeling Er wordt voorts op geattendeerd, dat het ontwerp-streekplan geen schadevergoe dingsregeling kent, hetgeen evenmin juist geacht wordt. Ook de tot-in-de-puntjes re gelende activiteiten van dit streekplan worden maar matig gewaardeerd: de su pervisie bijvoorbeeld, die Gedeputeerde Staten krijgen op de vestiging van bedrij ven wordt door de gemeente ernstig aan gevochten, zoals er ook critiek wordt ge leverd op de voorschriften inzake rooilijnen en parallelwegen. Het college van B. en W. geeft de raad van Velsen dan ook in overweging het te machtigen in beroep te gaan te gen het ontwerp-streekplan voorzover door Gedeputeerden niet voldoende re kening zou worden gehouden met de hierboven in het kort omschreven be zwaren ertegen. ALS ALLES NAAR WENS GAAT en waarom zou het niet zal burgemeester mr. M. M. Kwint, als hij begin October van vacantie terug is, de eerste Velsense ver- keersbrigadiertjes officieel „op het verkeer loslaten". Dit laatste bepaald niet in mis prijzende zin, want na drie „droge" en één praktijk-les. hebben de meisjes en jongens, die straks hun schoolkameraadjes voor en na schooltijd door het drukke verkeer moe ten loodsen, wel voldoende onderscheidingsvermogen ingegeven gekregen, dat zij hun verantwoordelijke taak rustig en weloverwogen zullen uitvoeren. Onder supervisie van inspecteur A. Wijn stroom, de adjudant J. v. d. Jagt hoofd inspecteur W. Sepp is ook nog even we zen kijken hebben de brigadiers gister middag hun eindexamen gedaan op de drukke De Noostraat. Met op het „schel linkje" de genietende flatbewoners en met als voortreffelijke leveranciers van „proef werk" de automobilisten, die toevallig voorbij kwamen. Examinator Wijnstroom was tevreden, nadat zijn schare tussen tweeën en drieën in gesloten gelid enige tientallen malen over-en-weerugestoken was. De puntjes zullen dan nog wel op de i gezet moeten worden, maar niettemin liep alles perfect: de spiegeleieren gingen mooi hoog de lucht in, het „klaar.... over" klonk helder op en op een paar misstap pen na marcheerde het koppel mede-bri- gadiertjes, dat beurtelings als scholieren en als klaar-overs fungeerde, naar de andere kant van de De Noostraat. „Mooi" druk Deze Woensdagmiddag was er toevallig nog al wat verkeer op de De Noostraat en de kinderen bleken goed begrepen te heb ben, dat zij nooit tussenbeide mogen komen in de stroom: wachten, tot er een gaatje vrij is en dan pas overloodsen. Mocht er dan nóg wat aankomen, dan natuurlijk netjes tegenhouden, maat nimmer opzet- "telijk vlak voor naderende auto's de „plak" opsteken. Het was allemaal goed, begrepen en toen bij de jongensgroep een groente-auto moest parkeren, ging de brigadier, die er het dichtst bij stond, netjes even om een hoek je kijken of hij „klaarkon roepen. Het „over!" komt dan vanzelf van de andere vleugeladjudant. Begin October gaan de brigades dus de xccocxxxxxxxxxxxocccccccoookxxocooocxxxxccococccc<xxxcc<xcc<xïxcccx<xxx>xx>kxxxcoo<x)ccccccocoooccocccccccooc/c Door de „Werkcommissie voor het Westen des Lands" is het zogenaam- de „Interim-rapport IJmond" opgesteld. Toen Velsens college indertijd het ontwerp van dit rapport ter inzage en beoordeling kreeghebben B. en W. opgemerkt, dat het hun instem ming had, dat van hogerhand richtlijnen worden verstrekt, waarlangs de stedebouwkundige ontwikkeling van de IJmond zich (globaal) zal dienen te bewegen. Tegen enige in het rapport voorkomende punten hadden zij echter bedenkingen. Het voornaamste bezwaar was gericht tegen het open houden van de mogelijkheid tot vestiging van een tweede basis-industrie ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Het interim-rapport heeft de grondslag gevormd voor het door Gedepu teerde Staten van Noordholland opgemaakte ontwerp-streekplan IJmond- Noord. Vóórdat dit onderwerp ter visie is gelegd, hebben B. en W. van Velsen de tekst ervan ter beoordeling ontvangen. Zij hebben toen tegen de strekking van deze tekst hun bezwaren naar voren gebracht, waarmede bij het op maken van de definitieve tekst ten dele rekening is gehouden. Op een aantal ernstige bezwaren van de kant van Velsen kon evenwel niet worden ingegaan, terwijl bovendien in de tekst van de toelichting en de voorschriften van het plan nog diverse wijzigingen zijn aangebracht, waarvan sommige van principiële aard. B. en W. menen dan ook, dat er bezwaren tegen liet streekplan moeten worden ingediend, B. en W. hebben bovendien vrij ernstige bezwaren tegen de tijd, waarin het Streekplan ter visie werd gelegd: net in de vacantieperiode, waarin een grondige bestudering dus niet altijd mogelijk was. Ditzelfde is ook in de Zaanstreek gebeurd en ook daar heeft men laten weten, dat dit niet de juiste methode leek te zijn. Om een herhaling te voorkomen bij de behan deling van het streekplan Kennemerland Zuid, menen B. en W. van Velsen, dat een woord van protest op zijn plaats is. c<»cooccoooooooooooooocxxxoo<xxxx>Doooc»ooc<»oooco3<x»Kxx>oc>axxxxx<xx>Dooococ)oooc<x)coxoocc«xo30c»ccoo:<x>c»3ococ Zelf bouwen - gemeente wil garanderen Gezien het feit dat de stichting van nieuwe kleuterscholen ten behoeve van het R.K. kleuteronderwijs en het neutrale onderwijs steeds urgenter wordt, achten B. én W. van Heemskerk de tijd gekomen om nadere regelingen te doen vaststellen be treffende de subsidiëring van het kleuter onderwijs en ter stimulering van de bouw van bijzondere kleuterscholen, een veror dening in het leven te roepen, regelende de algemene voorwaarden voor het garanderen van rente en aflossing van door besturen van kleuterscholen aan te gane geldlenin gen ten behoeve van de bouw en inrichting daarvan. B. en W. zijn van mening dat. de meest juiste wijze van handelen is, dat de school besturen zelf tot de bouw overgaan en dat de gemeente hierbij medewerking verleent, door het garanderen van de rente en af lossing der aan te gane geldleningen en door het verlenen van een subsidie de schoolbesturen tegemoet komt in het jaar lijkse exploitatietekort. Door aldus te handelen worden de schoolbesturen volkomen in hun waarde gelaten en dragen zij volledig de verant woordelijkheid voor het beheer en onder houd der scholen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor vast te stellen: a. een verordening houdende algemene voorwaarden voor het garanderen van rente en aflossing van door besturen van kleuterscholen aan te gane geldleningen ten behoeve van bouw en inrichting van kleuterscholen; b. een verordening, regelende het ver lenen van subsidie aan instellingen of ver enigingen, welke het kleuteronderwijs be hartigen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Bernardus Maria, z. van G. A. Lute en C. Genet; Catharina, d., van A. Lute en J. C. Zonneveld; Anna Maria en Maria Hendrika, dochters van H. Schram en M. Groot; Florentia Adriana Johanna, d. van F. H. Schram en J. Knopjes; Franciscus Theodorus, z. van J. Schermer en M. Zon neveld. GEHUWD: J. Hooghordel, wonende te El- burg en W. Sanders, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Marius Willem Schvvitters, 73 j., geh. met H. Bièlsma, wonende te Castri cum; Neeltje Bult. 87 j., wed. van C. Bak ker, wonende te Castricum. straat op. Er komt zelfs een vierde „be waakte" kruispunt bij: in Velsen-Noord, waar de Da Costa-schoolkinderen aan de hoede van een brigade toevertrouwd zul len worden. Daar is het namelijk erg ge vaarlijk bij de rotonde, die een deel van de sluisverbinding afsluit. De drie andere gaan in IJmuiden aan de slag: twee bij de Julianabrug en één op de Lange Nieuwstraat bij de Velserduinweg. Als het verkeer zich zo netjes gedraagt als gisteren tijdens het „eindexamen", kan Velsens verkeerspolitie met een gerust hart een deel van de verantwoording aan de kinderen zelf overlaten. Zij hebben er kennelijk zin in. Nadat Gedeputeerde Staten van Noord holland met Maart j.l. wegens de gunstige bedrijfsinkomsten besloten hadden de ta rieven te verlagen van electriciteit, te leveren door het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland, hebben zij thans besloten wijziging te brengen in de tarie ven wegens het afschaffen van de omzet belasting op de levering van de electrische energie aan de bij de desbetreffende wet bedoelde particulieren. De wijziging gaat in na de eerste meteropname na 1 Sep tember en geldt voor de tarieven van licht en huishoudelijke doeleinden. Een kilowatt uur voor algemeen gebruik wordt verlaagd van 9.4 cent tot 9 cent; voor koken van 7.4 tot 7.1 cent; voor nacht tarief van 4.2 tot 4 cent. Verder worden de vastrechtbedragen voor deze groep met 4% verlaagd. Utrecht. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de arts R. Soelarjo, nadat hij zijn proefschrift getiteld „De Betekenis van de Sideropenic in de Oto-Rhino-Laryn- gologie" had verdedigd. Promotor was prof. dr. A. A. J. van Egmond. Groningen. Aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heren G. W. Barendsen, geboren te Groningen, op een proefschrift getiteld „Ouderdomsbepaling met Radioactieve Koolstof"; L. de Ruiter, geboren te Delft, op een proefschrift geti teld „Countershading in Caterpillars" en M. H. A. Keenleyside geboren te Ottawa, op een proefschrift getiteld „Some aspects of the Schooling Behaviour of Fish". De promotie van de heer De Ruiter geschiedde cum laude. (Un. Press) De gouverneur van Penn sylvania, George M. Leader heeft een aan bod van de Nederlandse regering geaccep teerd om een park in de plaats East Stroudsburg (ruim 7000 inwoners) te her stellen dat door de overstromingen in Augustus vernield is. „Dit gebaar van het Nederlandse volk en zijn regering is een hulde aan de vriend schap die tussen die natie en de onze be staat", zei de gouverneur. Het aanbod is overgebracht door dr. J. W. A. van Hattum, fungerend consul-generaal van Nederland, die de prachtige reactie van de. Ameri kaanse natie in herinnering riep, toen en kele jaren geleden Nederland door waters nood geteisterd werd. Naar de mening van het Diocesaan bestuur van de Katholieke Arbeidersjeugd in het Bisdom Haarlem stelt de industrialisatie, welke thans in het IJmond-gebied plaats vindt, niet alleen de raden van de hierin liggende gemeenten voor vele problemen doch ook de raden van de omliggende gemeenten, waaruit arbeiders in dit industria lisatie-gebied of de Zaanstreek werken en stelt hen voor zorgen, welke uit de om schakeling van éen deèl van zyn bevolking in dit indiistrhtlisatieprocés vóbrtvlbeieh. Daarbij komt dat deze industrialisatie voor de arbeidende jeugd een bijzonder as pect heeft. De sterke structuurverschuivin gen van het agrarische naar het gemecha niseerde industriële leven doet vooral een ernstige problematiek ontstaan onder de jeugdige arbeidende bevolking. Shock Voor tallozen is deze snelle overgang, waarop nagenoeg geen voorbereiding heeft plaats gehad, een „shockperiode", waarin zij het ernstige gevaar lopen het duidelijk besef van de geestelijke waarden te ver liezen. Uiteraard wordt deze „shock" het sterkst ondergaan door hen, die nog in hun groei zijn naar geestelijke en lichamelijke volwassenheid. De jonge arbeiders vooral kunnen de spanningen niet aan, die gaan ontstaan in de gemeenschap van hun ge zin en hun omgeving. Zonder te kunnen onderscheiden werpen zij oude tradities en bindingen van zich af en leggen in vele ge vallen een volkomen nihilisme aan de dag. Dit is een ondervinding, die men in an dere streken van ons land, waar zich even eens een snelle "industriële ontwikkeling voltrok, heeft opgedaan. De Katholieke Arbeidersjeugdbeweging is van mening, dat bijzondere aandacht dient te worden besteed aan het bovenge noemde probleem in en rond de IJmond. De K.A.J. onderscheidt zich van andere jeugdbewegingen, omdat zij een „open" beweging voor jonge arbeiders is, die haar vormende activiteiten richt op alle jonge mensen, lid of geen lid in de organisatori sche zin van het woord. De K.A.J. heeft voor het gebied IJmond en omgeving een streekplan samengesteld, waarin als onderdeel is opgenomen om jonge arbeiders, die van buiten naar het industriegebied rond de IJmond komen en niet regelmatig huiswaarts kunnen keren, op te vangen en aan een goed kosthuis te helpen. De gemeenteraad van Heemskerk dient jaarlijks te benoemen een commissie van Advies ingevolge een artikel der Woon- ruimtewet 1947. Thans hebben in deze commissie zitting de heren: F. Huneker (voorzitter), C. Jon- gejans, J. W. Neuteboom, J. A. Peekei en J. van Roon, die zich allen bereid hebben verklaard een eventuele herbenoeming als lid te willen aanvaarden. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. In verband met de slechte toestand waarin een vijftal woningen te Heemskerk verkeren stellen B. en W. de gemeenteraad voor onbewoonbaar te verklaren de per celen M. van Heemskerckstraat 2, Maere- laan 9, Voorweg 26 en 28 en Kerkweg 4a. Deze woningen zijn ongeschikt voor be woning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat te brengen. In het tijdvak van 10 tot 15 October zal in Beverwijk een collecte worden gehou den ten bate van Simavi. De gezamenlijke kosten voor de uitvoe ring van dit plan bedragen f 21.000,Ook aan B. en W. van Heemskerk heeft de K.A.J. een vex-zoek gedaan om in deze kos ten te willen bijdragen. Eenzelfde schrij ven werd gericht aan de gemeenteraden van Akersloot, Beverwijk, Castricum, Limmen, Velsen en Uitgeest. B. en W. van Heemskerk staan zeer sympathiek tegenover dit verzoek en stel len voor daadwerkelijk steun te verlenen en willen gaarne de suggestie overnemen welke door de verzoekster wordt gedaan n.l. dat subsdie zal worden verleend op basis van het aantal jaarlijks aan de ver schillende activiteiten deelnemende arbei ders van elke gemeente, een en ander te bepalen aan de hand van een over te leg gen, door een erkende accountant gewaar merkte exploitatierekening. Gemeente draagt financieel bij Evenals vorig jaar heeft het plaatselijk comité te Heemskerk ter bevordering van de vacantie-uitzending voor de schoolgaan de jeugd het verzoek gedaan om een fi nanciële bijdrage van de gemeente te mo gen ontvangen. Deze uitzending is wederom geschied in samenwerxing met de afdeling Beverwijk gedurende de grote vacantie naar het strand te Wijk aan Zee. Gelijk vorig jaar is deze uitzending een groot succes geworden, niet alleen door het grote aantal deelnemers, maar ook door aller waardering voor deze uitzending. De kinderen werden vanuit Heemskerk per autobus vervoerd. In het vacantieoord werd de melkvoorziening ten behoeve van de kind ex-en verzorgd. Van de ouders der kinderen werden de volgende bijragen gevraagd: voor het eer ste kind 2.25 per week, voor het tweede 2.per week, voor het derde en volgen de kind 1.75 per week. Indien noodza kelijk, na overleg met de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, werd een aantal kosteloze kaarten beschikbaar gesteld. Hogere bedragen der ouders, als boven genoemd, waren niet gewenst, daar het an- dars voor velen niet mogelijk zou zijn hun kinderen te laten deelnemen, waardoor het doel, om een zo groot mogelijk aantal kin daren van deze uitzending te doen genie ten, niet zou worden bereikt. Tengevolge daarvan blijkt, dat het even als vorig jaar weer noodzakelijk is een financiële bijdrage van de gemeente te ont vangen, n.l. twintig cent per kind per uit zenddag. Volgens voorlopige raming zal de totale subsidie ongeveer 600,moeten bedra gen. Het collge staat zeer sympathiek tegen over deze vacantie-uitzending en acht het gewenst te bevorderen, dat het comité dit werk jaarlijks zal blijven voortzetten en stelt daarom de raad voor het verzoek in te willigen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13