„Huurkoop-colportage moet aan banden gelegd worden" r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Herstel van de Spaarndamse sluis kan nu ter hand worden genomen Wereldnieuws HERBERT Onsympathieke crediet- opdringing De radio geeft Vrijdag Advocaat deed onjuiste opgave aan belastingen Chr. Duyn in ongelijk gesteld Toch io het zo J) ONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 2 Afbetalingsexperts menen: FOTOHANDEL hm! Jet riUKWO befcteym vuj/> Suède Dasjes in kleuren ƒ110. Prins Bernhard leidt derde conferentie Amerika Europa NederlandBrazilië Werktrein ontspoord bij Griendtsveen TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Door zuigkracht van water onder straat door gesleurd Kerkelijk Nieuws Examens Huis der Koningin Lekken stoppencapaciteit vergroten Subsidie voor jeugdwerk in de IJmond Geschil met „Rijnland" over bundergeld BB deelde 7000 porties stamppot uit Een maand voor overweg wachter die vals proces verbaal opmaakte Procureur eist 4 jaar tegen jeugdige inbreker Zeeman van „Zonnewijk" gevonden in Sydney a Quarantaine J (Van een verslaggever) BETALING-IN-OVERLEG, het lijdt geen schijn van twijfel, is uit ons econo mische leven niet meer weg te denken: driekwart van alle fietsen en stofzuigers, de helft van de radio's, en ongeveer'25 percent van de meubelen, ijskasten, televisie-toestellen en auto's worden volgens voorzichtige schattingen „op de reutel" verkocht. Vele grote winkelzaken in duurzame gebruiksartikelen ver kopen evenveel, of nog meer, op huurkoopcondities als a contant; de kleinere firma's moeten wel mee, omdat anders hun klanten weglopen. Het is niet over dreven om te zeggen, dat er in Nederland nauwelijks nog een radiohandelaar te vinden is, die niet op termijnbetaling levert en zo is het in de meeste branches. Of zij zich er wel bij bevinden? Om die vraag te beantwoorden, moet men eerst een ander aspect van het vraagstuk bezien: ae klantenkring. Voor de oorlog waren het in hoofdzaak de arbeiders, die „op de stotter" kochten; de ietwat beter gesitueerden haalden er hun neus voor op. Thans echter vindt vrij wel niemand het meer vernederend, een duur stuk voor het huishouden in ge deelten te betalen. Velen kunnen trouwens niet anders ondanks hun relatief grotere inkomen. Duizenden pasgetrouwden zouden er b.v. nooit aan hebben kunnen denken, zich behoorlijk te installeren, als zij hun meubelen en hun uitzet contant hadden moeten voldoen. Zo bezien is deze afbetaling dus een weldaad voor beide partijen: het schept nieuwe klanten, nieuwe behoeften en een grotere omzet en het dient, aan de kant van de kopers, een belangrijk sociaal doel. ADVERTENTIE LANG VEERSTRAAT 11—13 - TEL. 11178 Over afdrukwerk gesproken We houden rekening met Uw speciale wensen ALLE LEVERINGEN 100 °/o GARANTIE GEVAARLIJK wordt dit alles pas als er kwade trouw in het spel komt en kwade trouw is er, helaas, aan beide kanten. Sinds de winkeliers we stipten het al eerder aan hun huurkooprisico's op de zoge naamde financierings-maatschappijen kun nen afwentelen, hebben zij geen zorgen meer over de vraag, of hun klanten wel zullen afbetalen, zodat zij tijdig hun eigen verplichtingen jegens fabrikanten en groothandelaars kunnen voldoen. Deze in principe prachtige oplossing van het finan cieringsvraagstuk heeft echter ook haar schaduwzijden, want nu gingen vele han delaars huurkoop-klanten aantrekken, die zij soms anders geen cent crediet waardig gekeurd zouden hebben. Sommigen stuur den colporteurs op pad, wier handige smoesjes zelfs gezinnen van werklozen ver lokten tot het kopen van luxe-gebruiks voorwerpen op afbetaling. Was er in zo'n gezin niet voldoende geld voor de „aanbe taling" (meestal tien procent van de con- tantprijs) dan was de vriendelijke colpor teur wel bereid, dat even „voor te schie ten". NIET DAT DIT SOORT beunhazerij groot was de overgrote meerderheid van de détaillisten heeft er zich nooit mee ingelaten maar waar het voorkwam waren de gevolgen veelal funest. De laatste twee jaar heeft men veel van deze ergerlijke praktijken de kop kunnen indrukken. De financieringsmaatschappijen meestal dochterondernemingen van banken en verkoopsmaatschappijen van grote industrieën gingen samenwerken en informaties uitwisselen, zij legden een zwarte lijst aan en weigerden rigoreus elk huurkoopcontract te financieren, dat vol gens hun oordeel op niet bona fide wijze tot stand gekomen was. Maar nog altijd schuimen gewetenloze afbetalings-colpor- teurs stad en land af naar nieuwe slacht offers onder de economisch-zwakkeren en het lijdt geen twijfel, dat hun buit groot is. Natuurlijk er zijn ook respectabele colporteurs, die alleen werkelijk poten tiële klanten bezoeken. Maar toch zijn ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR.. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 4.8 A'DAM TEL. 717162' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen, 11.35 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest. 14.30 Boek bespreking. 14.50 Fluit, viool en clavecimbel. 15.15 Platen. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Kamer orkest. 16:30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.45 Klaar voor het Gouden Jaar, cause rie. 19.00 Harprecital. 10.10 Meisjeskoor. 19.30 Causerie over Dietrich Bonhoeffer. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Streekndeuws Twente. 20.10 Platen. 20.30 De Verenigde Naties. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Pla ten. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Ni euws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platena. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Radio Philharmonisch orkest. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Hobo en piano. 14.30 Kamerorkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koer sen. 17.45 Dansmuziek. 18.15 Musettemuziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Waarvoor en waartoe een Middenstandsvoorlichtings dienst. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gods schepselen van de zesde dag, radio documentaire. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Prome nade-orkest en solist. (Intermezzo: Kamp vuren langs de evenaar). 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Film muziek. 13.00 Nieuws. 13.15. 14.00, 14.40, 15.00 en 15.45 Platen. 16.02 I'Heure Espagnole, opera. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lich te muziek. 18.00 Zang en piano. 18.20 Hoorn en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 iNeuws. 19.40 en 20.00 Platen. 20.15 Orkest concert. 21.30 en 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Hollanad Festival: Koorzang. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). de meeste deskundigen het erover eens, dat dit leuren met afbetalingsartikelen in wezen fout is en dat de wet gever vooral hiertegen beperkende maatregelen zou moeten uitvaardigen. Door deze onsympathieke crediet- opdringing zijn namelijk vele gezin nen in ernstige nood geraakt. De veel vuldige zware aflossingen zijn oorzaak, dat bakker, kruidenier, slager en melk boer niet meer betaald kunnen wor den, totdat ook dezen niet meer durven leveren. In laatste instantie volgen dan dwangmaatregelen, civiele procedures, loonbeslag of zelfs verkoop bij execu- tei. Wat er onder die omstandigheden van huiselijk geluk en huwelijkswede overblijven, laat zich raden. Het grootste aandeel in alle afbetalings misère hebben echter waarschijnlijk de huurkopers zelf; althans dat deel van hen, dat maar voor de vuist weg allerlei zaken koopt, die ver boven hun draagkracht lig gen. In een volgend artikel zullen wij daar van een paar kenmerkende voorbeelden geven. Prins Bernhard zal vandaag naar Gar- misch vertrekken, waar onder zijn leiding een derde internationale conferentie, be trekking hebben op de verhouding tussen Amerika en Europa, wordt gehouden. De Nederlandse delegatie bestaat naast de prins uit de heren mr. E. N. van Kleffens, dr. P. Rijkens en het Eerste Kamerlid P. J. Kapteyn. De prins zal Maandag uit Gar- misch terugkeren. RIO DE JANEIRO (A.F.P.) De Bra ziliaanse kanselarij en de Nederlandse am bassadeur in Brazilië, de heer T. Eling Schuurman, hebben nota's gewisseld met betrekking tot de oprichting van een ge mengde Nederlands-Braziliaanse commis sie voor de ontwikkeling van de economi sche betrekkingen. Deze commissie zal zich bezighouden met de ontwikkeling van het handelsverkeer tussen beide landen. Woensdagmorgen omstreeks half zeven is op de spoorlijn Venlo-Eindhoven onder het dorp Griendtsveen een werktrein van de Nederlandse Spoorwegen ontspoord, die arbeiders en materiaal vervoerde voor de electrificatie van de lijn. Er waren geen persoonlijke ongevallen. Twee wagens liepen uit de rails. Een er van was beladen met een kraan van 40 ton gewicht. Tengevolge van deze ontsporing werd de enige spoorbaan, die thans in ge bruik is, versperd. Het reizigersverkeer tussen Venlo en Eindhoven werd in stand gehouden door busdiensten tussen Horst en Deurne, van welke plaatsen uit de trei nen normaal reden. De diensten werden als gewoon onderhouden maar hadden een uur vertraging. ADVERTENTIE Achtjarige jongen viel in afvoerbuis Woensdagmiddag heeft de 8-jarige T. C. M. uit de Sluisstraat te Amsterdam een angstig avontuur beleefd. Tijdens het spe len viel hij in een afwateringsput, die dient voor het afvoeren van water bij de land- opspuiting in de Riekerpolder in Amster dam-West. Hij geraakte door de sterke zuiging in de afvoerbuis die onder de Rie- kerweg doorloopt en werd meegezogen. Dertig meter verder kwam de jongen aan het einde van de buis in een sloot terecht, waarna hij zelf nog kans zag op het droge te komen. Hij is naar het Wilhelminagast- huis vervoerd en daar opgenomen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen door de Generale Synode voor buitengewone werkzaamheden (vlootpred.) W. Hoekstra te Vierhuizen; idem (geestelijk verzorger v. h. militair hospitaal te Utrecht) A. G. H. Kroneman te Aalten; idem (gees telijk verzorger) militairen in Duitsland (Kon. Ned. Luchtmacht) L. Luteyn te Tjerkwerd. Beroepen te Emmeloord (2e pred.pl.) A. A. Koolhaas te Amersfoort. Aangenomen naar Amsterdam (vac. Oude kerk) W. A. Smit te Dordrecht. Bedankt voor Sommelsdijk C. Treure te Ederveen; voor Veenendaal N. Kleermaker te Leiden. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn) dr. R. J. v. d. Meulen te Sche- veningen en R. Ypma te Emmen. Beroepen te Perth (W.-Australië) P. v. d. Schaaf te Vlissingen; te Barneveld P. A. E. Sillevis Smitt te Mechelen (Belg.) Amsterdam. (Gemeente-universiteit). Ge slaagd voor het doctoraal examen Semieti- sche letteren de heer M. Reisel te Rotterdam. Utrecht. Aan de rijks-universiteit is gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr. G. Overdiep uit Groningen op een proefschrift „Rechtsbescherming van de feitelijke verhouding tussen het onwettige kind en zijn ouders, gezien in het licht dier verhouding in Drente". De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft bevestiging van het vonnis in eerste aanleg, twee maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf, geëist tegen de Haagse advocaat mr. J. A. M. van S. Verdachte was ten laste gelegd een on juiste aangifte van zijn inkomen aan de belasting te hebben gedaan. Hij had toege geven, dat hij van 1944 af in totaal te wei nig had opgegeven een bedrag van 35.000, waarvan opzettelijk een bedrag van 17.000.De president hield verdachte voor, dat deze zo vrijmoedig was geweest in 1948 en 1949 nog tegen zijn aanslag te hebben gereclameerd, waarop hij een la gere aanslag kreeg. De verdediger, mr. G. H. Nysingh, hield een zeer uitvoerig pleidooi, dat een belas- lingtechisch karakter droeg. Sprekende over de opzettelijk onjuiste aangiften, zei hij, deze opzettelijkheid te betwisten, al heeft mr. Van S. deze toege geven. Het gaat hier in hoofdzaak om on kosten die geschat moeten worden en, zo als bekend, is zo'n schatting uiteindelijk altijd een slag in de lucht. Hoogstens is verdachte aan te wrijven dat hij in dit op zicht naar zich heeft toe gerekend. De raadsman meende dan ook dat er goede gronden bestaan voor het hof om tot een vrijspraak te komen. Mocht het hof dit niet doen, dan gaat het om de strafmaat en aangezien het hier een kwestie van lichte schuld betreft, drong mr. Nysingh aan op een geldboete. Het hof zal op 5 October uitspraak doen. Op de rijksbegroting voor 1956 voor het Huis der Koningin is met het oog op de 18de verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari 1956 voor het eerst als het inkomen van de Prinses over dat jaar uitgetrokken 275.834,—. De restauratie van het Huis ten Bosch zal in de loop van 1956 worden voltooid. Hier voor zal naar schatting 220.000 benodigd zijn. Het voor dit doel op de begroting 1956 opgenomen bedrag komt evenwel in min dering op het in de begroting 1955 geraam de bedrag voor restauratiewerkzaamheden over de beide jaren ad 720.000, Met het accoord van de financiële com missie uit de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland te Leiden achter zich, heeft deze vergadering gisteren zonder discussie of stemming de onder handse aanbesteding van de herstelwerk zaamheden aan de grote sluis te Spaarn- dam goedgekeurd. Het college van dijk graaf en hoogheemraden had namelijk ge merkt, dat een nauwkeuriger raming van ADVERTENTIE De critiek op het Hoogheemraadschap van Rijnland, die door de heer Chr. Duyn te Santpoort werd gebaseerd op de aan vechtbare begrenzingen van het Hoogheem raadschap over de Westlaan in Santpoort, is door de verenigde vergadering van „Rijnland" volgens het voorstel van de commissie voor de bezwaarschriften afge wezen. Hierbij ging het vooral om het feit, dat de reclamant met zijn percelen buiten de grens van Rijnland zei te vallen en dus geen bundergeld dacht verschuldigd te zijn. Al erkent Rijnland met Provinciale Staten dat bepaalde bebouwde percelen, wier waterlozing buiten de Rijnlandse grenzen geschiedt, billijkheidshalve niet dezelfde bundergeld-heffing zouden moeten onder gaan als die percelen, welke wel op Rijn lands boezem lozen, het reglement van Rijnland! fs nu eenmaal zo en slechts Ge deputeerde Staten kunnen een reglements wijziging aanhangig maken. Voorts was ook door de bezwaarde Sant poorter gewezen op het feit dat hij reeds in 1924 de waterschapslasten van enige zijner percelen had afgekocht, welke afkoop naar zijn mening nog geldt. Rijnland repliceert echter, dat het regle ment van Rijnland geldt, tot door een hoger gezagsorgaan anders beslist. Reclamant had namelijk aangevoerd, dat het regle ment, dat de afkoop niet erkent, in strijd zou zijn met de algemene maatregel van bestuur, die het wel doet. De verenigde vergadering heeft er giste ren niet over gediscussieerd, noch over ge stemd. Proef alarm in Arnhem Bij wijze van oefening is Woensdagmid dag in Arnhem omstreeks het middaguur alarm gegeven om aldus de cantinedienst van de Dienst Sociale Verzorging der B.B. de nodige ervaring te laten opdoen bij een massale voedseluitdeling. Het eten een portie andijviestamppot met vlees en spek van een halve liter werd uitgereikt in de acht opvangposten in de stad. De toeloop van de Arnhemmers naar de opvangposten was bijzonder groot, groter zelfs dan men had verwacht. Dit had tot gevolg, dat men langer in de rij moest staan dan wenselijk zou zijn geweest, terwijl men bovendien eten tekort kwam op enkele punten. Er waren ook onvoldoende cartonnen bekers, waarin het eten gratis werd verstrekt, in clusief een miniatuur lepeltje van hout. Met inbegrip van de door de BB-congres- sisten genuttigde porties zijn er op deze dag ongeveer zevenduizend porties uitgedeeld; het eten viel over het algemeen wel in de smaak. 2. „Ik hoop, dat het haantje nog vacant is", dacht Panda, terwijl hij naar het huis van professor Kalker rende. „De krant, waarin de advertentie stond, was al drie dagen oud!" Maar toen hij het opgegeven adres bereikte, bleek iemand hem al voor te zijn en nog wel niemand minder dan de grote detective Pat O'Nozel. De scherp zinnige speurder zat in een schommel stoel, die zodanig aan het bellekoord was verbonden, dat bij elke schommeling de bel rinkelend overging. „Pat!", riep Pan da verbaasd. „JIJ hier?! En wat doe je daar?!" „Domme vragens viel Pat ge- ergerd uit. „Altijd domme vragens! Na tuurlijk ben IK hier, als ik hier ben. En wat ik doe, kun je zien: ik trek aan de bel". „Maar waarom doe je dat op zo'n rare manier?", vroeg Panda. „Met een schommelstoel en zo?" „Probeer JIJ maar eens om drie dagens lang aan de bel te trekken, bekorrah!", was Pat's bittere ant woord. de reeds eerder voorgenomen werken aan de sluis de aanvankelijke raming verre overschreed, zozeer, dat het wenselijk is voorgekomen de werkzaamheden tot het bepaald noodzakelijke te beperken. De be perking bestaat hierin, dat de Westzijde van de schutkolk, met de loopsteiger, in de bestaande toestand wordt hersteld, hetgeen weinig kostbaar is. Aan de Oostaljde alleen zal het glooiende talud door een rechte wand worden ver vangen, wat de juist aan deze zijde gecon stateerde ernstige lekkage zal opheffen en de schutcapaciteit der sluis zal verdubbe len, daar er na deze vernieuwing twee vaartuigen naast elkander zullen kunnen liggen. (Wat thans met schepen van enige capaciteit niet mogelijk is). Hiermede blijft men binnen de aanvan kelijke begroting en wordt toch in de be hoefte voor jaren voorzien. Een meer in grijpende voorziening wil Rijnland liever overlaten aan een volgend geslacht, dat beter zal kunnen beoordelen, welke eisen de scheepvaartvoorziening te Spaarndam zal stellen en in hoeverre Rijnland hierbij een taak zal blijven behouden. Het bestek voor het werk is klaar en men zou reeds tot openbare aanbesteding ervan zijn overgegaan, ware het niet, dat openbare aanbesteding in de laatste tijd ook bij Rijnland teleurstellende ervaring had opgeleverd. Zolang de bouwmarkt in de huidige omstandigheden verkeert, schijnt onderhandse aanbesteding, indien men althans tot afdoening wil komen, de enig mogelijke weg. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 58-jarige overwegwachter der Neder landse Spoorwegen A. K. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het op maken van een onjuist proces-verbaal van een ongeluk op de spoorovergang bij Ze venhuizen op het traject Den Haag-Gouda. Op 11 Januari reed de 63-jarige groen- tenhandelaar J. D. uit Gouda met zijn auto op deze overweg tegen een spoorboom. K. had in zijn proces-verbaal echter ver klaard dat D. in zeer snelle vaart tegen de reeds neergelaten spoorboom was opgere den. Vastgesteld kon echter worden dat de spoorboom werd neergelaten toen de auto van D. zich reeds op de overweg bevond. De rechtbank had eveneens K. veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft bevestiging geëist van het vonnis in eerste aanleg, namelijk vier jaar gevangenisstraf, tegen de Rot terdamse schilder R. S. Wel vroeg de pro cureur-generaal een aftrek van praeven- tieve hechtenis tot de dag van de uit spraak. S. zijn verschillende diefstallen ten laste gelegd, onder andere in Rotter dam, Vlaardingen en Maassluis. Op zijn strafblad stonden reeds vier veroordelin gen. De president hield verdachte voor dat dit alles toch wel heel erg was, gezien het feit dat S. pas 27 jaar is. De procureur- generaal noemde verdachte een gevaar voor de maatschappij. Het hof zal op 5 October uitspraak doen. (United Press) De Nederlandse zeeman van het vrachtschip „Zonnewijk", die met een schoonheid uit Tahiti in Sydney was ondergedoken, is na een week zoeken door de politie ontdekt. De 18-jarige Anita Williams uit Tahiti, die zich op het Nederlandse schip had ver borgen gehouden uit angst dat haar Neder landse vriend anders niet meer met haar zou willen trouwen, werd 10 dagen geleden door de kapitein ontdekt en in een hut op gesloten. Zij wist echter door een kajuit- raam te ontkomen en nam de 20-jarige Nederlander mee op haar vlucht. De man behoort tot de bemanning van de „Zonnewijk", meer wenste de politie niet mede te delen. Ze werden bij een Australi sche familie ontdekt die de jongelui had laten onderduiken. Anita werd door de douane beschuldigd van het op onwettige wijze het land binnenkomen en wat men tegen de Nederlandse zeeman zal onder nemen werd nog niet bekend gemaakt. Hij gooide met een baksteen en een eind hout naar een fotograaf die een opname wilde maken toen hij door de politie werd weg geleid. Radiopraatje. Premier Ngo Din Diem, van Zuid-Vietnam, heeft verklaard, dat er geen sprake van kan zijn dat zijn rege ring met communistisch Noord-Vietnam besprekingen zou beginnen over verkie zingen in het gehele land zoals de Ge- neefse overeenkomst van 1954 voor schrijft. Wel zouden gezichtspunten via de radio uitgewisseld kunnen worden, aldus een communiqué. Onbetamelijk. De Sovjet-Unie heeft haar spijt betuigd over het „onbetamelijke gedrag van een officier van het Rus sische leger, die een lid van het Ame rikaanse Congres in Moskou met een revolver heeft bedreigd. De officier werd disciplinair gestraft. Een eerdere Russische nota over deze zaak was „on bevredigend" genoemd. De lezing van het incident in de Russische nota ver schilt van de Amerikaanse, maar de Amerikaanse regering beschouwt het incident nu als gesloten. Offensief. Het Zuid-Vietnamese leger is ten Zuid-Oosten van Saigon een groot offensief begonnen tegen de troepen van de Binh Xuyen-secte, die de scheep vaart op de rivier de Nhabe, de ver binding tussen Saigon en de zee, hinde ren. Het nieuwe offensief vormt een vervolg op de gevechten in Saigon in April, toen de Binh Xuyen uit de hoofdstad werd verdreven. Verbod. De parlementaire fractie van de christelijk-democratie unie heeft haar leden geïnstx-ueerd geen uitnodigingen tot een bezoek aan de Sovjet-Unie te aanvaarden. De West-Duitse partij stelt zich op het standpunt dat dergelijke be zoeken op het ogenblik ongewenst zijn. Overgelopen. Een hoge functionaris van de communistische verzetsbeweging Pathet Lao is naar de koninklijke rege ring van Laos overgelopen. De commu nisten beschuldigen de regering er van de betrokkene, majoor Keonakorn ge heten, te hebben ontvoerd. Bestorming. In Chartres (Frankrijk) heb ben honderden winkeliers de gevange nis bestormd om een winkelier in ijzer waren te bevrijden, die gevangen zit wegens weigering om belastingambte naren inzage van zijn boeken te geven. Van buiten de stad waren leden van de anti-belastingbeweging van Poujade naar Chartres gekomen ter versterking. De politie dreef de menigte met traan gas uiteen. Twee andere firmanten van de ijzerwinkel zijn in vrijheid gesteld. Bijdrage. Het Russische Rode Kruis heeft het Amei-ikaanse Rode Kruis een chèque ten bedrage van 25.000 dollar gezon den als bijdrage aan de hulpverlening aan de slachtoffers van de stormen en overstromingen in de Verenigde Staten. Vijf. In Basoetoland zijn fossiele sporen ontdekt van een Dinosaurus, die vijf te nen had. Tot op heden waren in Zuid- Afrika slechts sporen gevonden van Dinosaurussoorten met drie tenen. Gul. President Paasikivi van Finland heeft van zijn Russische gastheren een luxueuze auto, een televisietoestel, een mand kaviaar, champagne en fruit mee gekregen. Premier Kekkonen kreeg ook egn' auto, een „zis", die een maximum snelheid van 180 kilometer heeft. Prijs. Het Parijse gemeentebestuur heeft een bedrag van tien millioen francs uit geloofd als prijs voor het beste ontwerp voor een zeven kilometer lange tunnel, die van Noord naar Zuid onder de hoofdstad door zal moeten lopen. De tunnel maakt deel uit van een plan om het verkeersprobleem in de Franse hoofdstad op te lossen. Nieuwsgierigheid. Sinds het Kremlin twee maanden geleden voor het publiek werd opengesteld, hebben één en een kwart millioen mensen het historische gebouwencomplex bezichtigd, aldus een bericht van radio-Moskou. Bezoek. Premier Segni van Italië heeft een uitnodiging van bondskanselier Adenauer aanvaard in October een offi cieel bezoek aan West-Duitsland te brengen. Segni zal worden vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Za ken, Martino. Laatste. De laatste Britse bezettingstroe pen die nog in Stiermarken waren, zijn vertrokken. Alle geallieerde troepen hebben nu Oostenrijk verlaten. Hier en daar regelen officieren nog allerlei kwesties. Verwijderd. De bemanning van een Argen tijns vliegtuig, dat de naam „Eva Perón" droeg, zag te Lissabon toe hoe een employé van de Argentijnse lucht vaartmaatschappij de naaam overschil derde. De portretten van de ex-presi dent en zijn overleden echtgenote Eva, werden uit het toestel verwijderd. HET WAS IN de middeleeuwen niet aan de aandacht ontsnapt, dat epidemieën zich als regel van het ene land naar het andere verspreidden, waardoor het denkbeeld rijpte dat verspreiding van ziekten wel licht kon worden tegengegaan door de rei zigers aan de grens enige tijd in afzonde ring te houden. Aangezien dit middel bij pestepidemieën uiteraard niet afdoende was, omdat geen aan dacht werd geschonken aan de ratten die van besmette sche pen op de wal sprongen, werd door deze afzonderingsmaatre gelen toch een eerste en be scheiden begin gemaakt tot beteugeling van het kwaad. Na de grote pestepidemie van 1348 stel de de Republiek Venetië daarom de eerste officiële afzondering in van reizigers of schepelingen die er van verdacht konden worden de ziekte te verspreiden, hetzij doordat zich onder hen lijders aan pest bevonden, hetzij doordat het land waaruit zij vertrokken waren door de ziekte werd bezocht. Een moeilijkheid bij het instel len van deze afzonderingsbepaling was de tijdsduur, tijdens welke de reizi gers moesten worden vastgehouden. Van de oorzaken der ziekte en de wijze van besmetting wist men immers niets af, en de incubatietijd die thans als maatstaf van afzondering geldt, kon destijds dus niet worden aangelegd. Men baseerde zich daarom op de Bijbel, waarin de tijd van veertig dagen herhaaldelijk ai*s duur van speciale afzondering wordt genoemd. Mo- zes had veertig dagen op de berg Sinaï doorgebracht en Christus had zich veertig dagen in de woestijn afgezonderd. Deze periode werd. ook voldoende geacht voor afzondering van verdachte reizigers of schepelingen die de voet op Venetiaanse bodem wilden zetten, en hierdoor kwam het woord en tevens het begrip quaran taine in de wereld, waarin u het Franse woord quarante veertigduidelijk kunt herkennen. v In de 18 de eeuw waren in verscheidene landen van Europa dergelijke quarantaine voorschriften van kracht, maar zij konden niet altijd ten uitvoer worden gelegd. Toen Napoleon bijvoorbeeld van zijn Egyptische expeditie terugkeerde, trok hij zich van dergelijke bepalingen niets aan, want de man had - zoals altijd - haast, omdat hij meende dat zijn aanwezigheid elders werd vereist. Deze overtreding was voor de abt Sieyès, die het niet erg op Napoleon begrepen had, voldoende aanleiding om in de Nationale vergadering voor te stellen als bestraffing voor dit misdrijf Napoleon te laten doodschieten. Zoals geheel Europa heeft kunnen ervaren, werd hieraan geen gevolg gegeven, hetgeen trouwens met nog meer voorstellen in de Nationale Vergade ring het geval is geweest. Aangezien de quarantaine het uitgangs punt voor deze ontboezeming vormde, is het wellicht dienstig er eens op te wijzen, welk een belangrijke plaats het getal veer tig in vroeger tijden in het Oosten heeft ingenomen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2