voorkeur aan rechtstreekse an gevarieerd programma HET AVONTUUR iats ingeruimd voor muzikale che kunst van eigen bodem Wegens zware mishandeling van agent weer 1 jaar geëist M'fte tanden friese adenr met de nieuwe Oud-KNIL-leden eisen soldij op over het tijdvak van de Japanse bezetting De Pseudo- Echtgenote Arts zou agent met gebroken glas in het oog geslagen hebben van Piewiep en Pippie Toewijzing van deze en soortgelijke eisen zou Staat een milliard kosten Proces tegen Staat der Nederlanden P.T.T.-begroting 1956 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 5 luisteren Luisterspelen- T elevisie Grote brandschade in che mische fabriek Apeldoorn Kort nieuws Alleen de postdienst werkt nog met verlies Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door MARY BURCHELL van een redacteur) e radioseizoen nogal het wekelijkse amu- andering is wel, dat as aan dek" aan te echtstreeks uit de den neemt bij de r onvolkomenheden :n gehoor tijdens een ichtspanning te her- verdwijnen uit een mma. Met het oog concertzaal aan de wordt gezellige mu ziek, waartoe een groot aantal bekende orkesten en ensembles worden gecharterd. Daarbij zal het moderne Nederlandse lied een ruime kans worden geboden. De N.C.R.V. schreef reeds een prijsvraag uit ter verkrijging van bruikbare teksten, liet resultaat was gelijk aan dat van zovele andere pogingen ter verhoging van Nederlands artistieke productie: een menigte inzendingen en maar weinig dat de toets der critiek kan doorstaan. Daar de prijsvraag in de zomer viel, wordt de termijn van inzending tot 1 Maart 1956 verlengd. Het gaat alleen om teksten. Voor de muziek zullen componisten als Jurriaan Andriessen, Henk Badings, Oscar van Hemel, Herman Stra- tegier en anderen wel zorgen. f ADVERTENTIE WAAROM VERDER ZOEKEN? Wij hebben keus uit Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 ^OC<XXCCCC<X>OCOCCCCCCOCCCCC«>OOCOOCCOCOC50CCOOOOOOC5COOOO< P, Er is dit seizoen een jubilaris in de j b Nederlandse aether: de N.C.R.V,-school- o radio, die het een kwart eeuw heeft uitgehouden en zich nog in volle was- 'p dom bevindt. Achthonderd scholen vol gen thans de uitzendingen, met totaal aantal hoorders van vijftig- tot tachtig- i duizend. Vooral de combinatie van schoolradio met filmstrips voldoet goed. p De actieradius van de schoolradio gaat zich nu ook uitstrekken tot de midden- 8 klassen van de lagere scholen en tot j 8 het buitengewoon lager onderwijs. 8 Een niet te onderschatten winst van de 8 schoolradio is, dat de kinderen zich leren j 8 concentreren op een radioprogramma, 8 een kunst die aan vele ouderen nog zeer 8 vreemd is. XXOC»DCOC»OCOOOOCOOC<XX>XXX)OCOOCOCCCOCCOOOCCCOOOC<X)COCOC van de medische wetenschap nog een lezingenreeks op stapel staat. De mogelijkheid van positief-christelijke voorlichting op filmgebied wordt in beraad met de hoofdredacties der Christelijke dag bladen en in overleg met de Christelijke Filmactie (blijkbaar niet in samenwerking met het Critisch Filmbulletin van de Ne derlands Hervormde Kerk) onderzocht. De uitwerking daarvan hangt mede af van de vraag, of films, die de aandacht verdienen overal vrij kunnen worden vertoond zon der monopolistische bindingen. Op sportgebied zal regelmatig aandacht worden gegeven aan de zaalsporten zoals volleybal. De uitzendingen voor de zieken zullen nog meer dan tot heden worden ingescha keld voor de zelfwerkzaamheid der patiën ten; als nieuw verzorger zal ter vervanging van de heer Ab. Spaargaren, die door een benoeming elders heengaat, optreden de heer Jan de Vries. Even^^yoorgaande jaren zal .de evan gelisatie door middel van de radio een plaats kjijgen. Overwogen wordt over te "gaan tót kwartieruffeendingen in de avond uren in de trant van de uitzendingen van „Alle dag Kerk". Ook zeer gewaardeerde kanselredenaars blijken soms moeite te hebben met de spe ciale eisen, welke het spreken voor de microfoon stelt. Een proef, die is genomen om predikanten, die voor morgendiensten en Bijbellezingen waren uitgenodigd, de gelegenheid te bieden zich vooraf hierop in te stellen, heeft bevredigende resultaten opgeleverd. De NCRV, die zich voor de oorlog niet op dit gebied bewoog, is thans de grootste „klant" voor het uitvoeren van luister spelen bij de Nederlandse Radio Unie. Ongeveer 80% van het répertoire der avondhoorspelen bestaat uit oorspronkelijk werk. Het seriehoorspel „De jeugd vliegt uit" van Jan de Vries, loopt ook in het komen de seizoen door. Zoals reeds op de persconferentie van de KRO werd meegedeeld, vaart men bij de televisiestichting volledig in de mist wat de financiën betreft. Maar de heer Simons was niet zo terughoudend als zijn collega Mettrop in het onthullen van de desondanks bestaande goede voornemens. Na Januari 1956 zal er meer gedaan kunnen worden aan buitenuitzendingen, omdat de tweede reportagewagen van de NTS dan in bedrijf komt. Er komen uit zendingen gewijd aan de Hoogovens, aan de Leidse Sterrenwacht en aan musea. Er is thans een vrij goed voorziene portefeuille van televisiespelen: in het laatste kwartaal van 1955 zullen o.a. tot uitvoering komen „The boy with a cart" van Christopher Fry, een uit het Engels vertaald spel over de Ierse verzetsbewe ging, „The gentle gunman" van Roger MacDougall, en er zal een keus gemaakt worden uit enkele blijspelen. Later in het seizoen zal zo mogelijk in eigen productie de opera „Die Kluge" van Carl Órff wor den uitgevoerd; enkele Nederlandse auteurs hebben een opdracht tot het schrijven van een blijspel aanvaard en Jan de Koek is bezig de laatste hand te leggen aan een nieuwe editie van de Inspecteur-Fedder- Serie. Zo mogelijk zal ook een opvoering ge geven worden van „The Firstborn", het spel over Mozes van Fry. Arbeider trachtte pan met brandende terpentijn naar buiten te dragen In een chemische fabriek aan de Elsweg te Apeldoorn is Woensdagmiddag een brand uitgebroken, die enige tienduizenden guldens schade heeft veroorzaakt door het verloren gaan aan grondstoffen en eind producten. De eigenaar van het bedrijf, de heer E. S. was niet verzekerd. Een van de arbeiders van het bedrijf, de 38-jarige J. van B. was bezig met het ver warmen van een hoeveelheid terpentijn op een electrische kookplaat, toen plotseling dè inhoud van de pan vlam vatte. De man trachtte met blote handen de gloeiend hete pan naar buiten te dragen, doch moest na enkele meters gelopen te hebben deze los laten. Hierdoor verspreidde de brandende terpentijn zich over de vloed, waarbij het houtwerk en een hoeveelheid chemicaliën in brand raakten. Van B. liep een tweede graads verbranding aan handen en ar men op. Het vuur werd door de Apeldoornse brandweer met veel moeite geblust. Een der brandweerlieden liep door vallend glas verwondingen op, terwijl een andere door de hevige rookontwikkeling bewusteloos raakte. Zij werden ter plaatse door een dokter behandeld. De Italiaanse minister van Openbare Werken, de heer Romita, vergezeld door pro fessor Valle, hoogleraar in de Stedebouw aan de universiteit van Rome en enige an dere Italiaanse autoriteiten, heeft dezer dagen een bezoek aan Amsterdam gebracht. Onder leiding van de hoofdingendeur-stede- bouwkundige ir. L. H. J. Angenot heeft het gezelschap eerst de permanente expositie over de toekomstige ontwikkeling van Am sterdam in de Zuiderkerk bezichtigd en daarna een excursie gemaakt naar de Tuin stad Slotermeer en het Amsterdamse Bos. Na een langdurige zitting van het Haags gerechtshof heeft de procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse, Woensdagavond beves tiging geëist van het vonnis, waarbij de 32-jarige arts F. J. H. W. uit Rotterdam was veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek. De verdachte was ten laste gelegd dat h(j in de nacht van 23 op 24 April in de Sociëteit Oud Boymans te Rotterdam zware mishandeling had ge pleegd tegen een ambtenaar in functie. Ten gevolge hiervan had de agent van politie D. L. niet alleen het zicht van z\jn linker oog verloren, maar moest dit oog zelfs naderhand worden weggenomen. „Ik heb het niet gedaan", zei verdachte. Het hof haalde met de arts en nader hand nog met diverse getuigen de ge beurtenissen in die noodlottige nacht weer op. n isadiOBliV air!? rjO tmi SI.J ..tqsg E? 1 De 37-jarige kunstschilder D. den D., die enige tijd daarvoor wegens vernieling van het meubilair als lid was geroyeerd, was die avond weer in de sociëteit opgedoken, zij het dan in de keuken. Enkele leden, bij wie verdachte, voegden zich hier bij hem en spraken erover dat hij niet kon worden toegelaten. Ondertussen had de gérant tele fonisch de politie ontboden. Twee politie-agenten kwamen en toen de kunstschilder geen aanstalten maakte te vertrekken, pakte een van hen de man bij de schouder en nam hem mee naar de gang. De anderen van het groepje volgden, waar bij de arts, die nog steeds een glas met cognac in de hand hield. De verdachte had zich in de gang tot de politiemannen ge wend met het verzoek de kunstschilder los te laten. Deze zou ook zo wel meegaan. Volgens de verdachte had hij plotseling een duw van de agent Van V. gehad, waardoor hij met glas en al tegen een fiets tuimelde. In kwaadheid had hij vervolgens de inhoud van zijn glas naar agent Van V. gegooid. Terwijl deze zijn gummistok trok waar mee verdachte later tikken kreeg zou de andere agent, D. L., tussenbeide zijn gekomen. Wat er toen precies gebeurde kon ver dachte niet meer vertellen. Later heeft hij gehoord dat de agent ernstig aan zijn oog was gewond. Hij ontkende dat hij het glas eerst langs de muur stukgeslagen had en met het kapotte .glas de agent had gesla gen. De agent D. L. beweerde met stellig heid dat dit wel zo was. De procureur-generaal meende, na 'het aanhoren van diverse verklaringen, dat hier wel van een gewelddaad sprake was. Hij kon het optreden van de agenten vol komen goedkeuren. Mr. F. W. B. baron van Lijnden, ver- dachtes verdediger, meende dat hier geen opzet kon zijn. Hij pleitte voor vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Dit verzoek werd afge- wezeh. Arrest volgt op 5 October. O, wat schrokken Piewiep en Pippie ontzettend! Daar stonden ze, verstijfd van de schrik, en ze keken naar de kop van het roofdier, dat hen vals beloerde Maar nu was er een gelukje bij een ongeluk: doordat de kat zich voorover boog, kantelde de stoof om! Zij kwam met de open kant naar beneden te liggenNu zaten Piewiep en Pippie in de stoof gevangen; maar tegelijk waren ze nu ook buiten het bereik van de kat. Maar werkelijk veilig waren ze nietPiewiep zag opeens het oog van de kat, dat dreigend door één van de gaten naar binnen gluurde! 33-34 ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Hondt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! No kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Voor het gerechtshof in Den Haag zijn Woensdagochtend de pleidooien begonnen in de zaak van leden van het voormalige KNIL, verenigd in de stichting OMINK, contra de Staat der Nederlanden. De ex- KNIL-leden eisen hun militaire inkomsten op over het tijdvak van de Japanse bezet ting van het voormalige Nederlands-Indië. In 1953 heeft de rechtbank deze vordering ten aanzien van de Nederlandse Staat ont zegd en zich onbevoegd verklaard ten aan zien van de vordering op Indonesië. Pleitende voor de ex-KNIL-leden zeide mr. L. Bouma bij de behandeling in hoger beroep voor het hof, dat de vordering op Indonesië thans niet meer in het geding is. Het appèl geldt alleen de eis van de OMINK jegens de Staat der Nederlanden. Pleiter betoogde wederom, dat krijgsge vangenschap geen aanleiding is tot wijzi ging van de uitbetaling der salarissen, daar deze gevangenschap geldt als werkelijke dienst. Het verweer van de zijde van de Staat, dat de betrokkenen dan maar eer der en in Indonesië over de achterstallige salarissen hadden moeten procederen acht te pleiter moeilijk aanvaardbaar. „Het zou niet zijn geapprecieerd, als tij- Uit- de PTT-begroting voor 1956 blijkt onder meer dat het aantal telefoonaanslui tingen de laatste jaren met gemiddeld 44.000 is toegenomen. In de eerstkomende jaren wordt een jaarlijkse toeneming van 50.000 a 60.000 aansluitingen verwacht. De postdienst zal naar raming over 1956 een verlies geven van 3.6 millioen gulden. De postdienst is sinds het einde van de oorlog tot en met 1952 verliesgevend ge weest. De tariefsverhoging per 1 Juli 1953 bracht voor 1953 een verbetering van 4.5 millioen en voor 1954 van 9 millioen. De hieruit voortvloeiende verbetering werd echter door de algemene loonsverho gingen van 1953, 1954 en 1955 welke voor de postdienst 19 millioen uitmaakten, vol ledig teniet gedaan. De opbrengst van de telegraafdienst ver toont tengevolge van de grote ontplooiing van het telexverkeer een gunstig beeld. Voor 1956 wordt een winst van 2 millioen verwacht. Voor de telefoondienst is een winst van 15.1 millioen geraamd. Het verlies op de draadomroep wordt voor 1956 geraamd op 4.6 millioen. Sane ring van het bedrijf en tariefsverhoging zijn in overweging. Voor de postchèque- en girodienst wordt voor 1956 een winst geraamd van 1.1 millioen. De laatste jaren is de winst voortdurend gedaald. Deze ongunstige ont wikkeling is voornamelijk te wijten aan de sterke stijging van de lasten, vooral van de loonpost. Voor uitkering aan het rijk zal beschik baar komen f 51.867.000. Bij de raming der bedrijfsresultaten van de Rijkspostspaarbank is rekening ge houden met een verhoging van het maxi mum rentegevend tegoed tot f 6000. Tengevolge hiervan is de aan inleggers verschuldigde rente geraamd op 40.5 mil lioen waarbij is aangenomen, dat de rente vergoeding van 2.4 percent voorshands geen verandering zal ondergaan. Verwacht wordt, dat de genoemde maat regel een stijging van het inleggerstegoed zal veroorzaken, zodat ook de met de be legging gekweekte rente voor een hoger bedrag is opgenomen namelijk voor 60.5 millioen. dens de militaire acties in Indonesië de le den van het KNIL aan het procederen wa ren gegaan". Vervolgens behandelde mr. Bouma de vraag, of het KNIL een instru ment van de Staat der Nederlanden of van Indonesië was. „In allerlei voorschriften en reglementen is steeds gesproken over het leger in Indonesië en niet over het le ger van Indonesië", aldus pleiter. „In het K.B., waarbij destijds de instelling van het mobilisatie- en oorlogskruis werd afge kondigd, werd het KNIL in een adem ge noemd met de overige strijdkrachten van het koninkrijk. Ook de oorlog met Japan was er een van het koninkrijk en niet van Indonesië. Het is dan ook Nederland, dat een stem heeft bij het vrijlaten van Japan se oorlogsmisdadigers en niet Indonesië". Dat de betaling van het KNIL via de be groting van Nederlands-Indië liep achtte pleiter in dit verband niet belangrijk. De Nederlandse Staat heeft zich van het KNIL bediend voor het voeren van een oorlog en de staat moet dan ook de conse quenties daarvan aanvaarden. De vraag of het financieel mogelijk is de achterstallige salarissen uit te betalen, zeide pleiter niet als een argument te kunnen beschouwen. Pleitend voor de Staat zeide mr. J. J. R. Hoogewegen, dat een toewijzing van de eis financiële consequenties zou hebben, die meer dan een milliard gulden zouden be dragen, daar een dergelijke uitspraak ook aanspraken op uitbetaling van salarissen van civiele ambtenaren tot gevolg zou heb ben. Mr. Hoogeweegen betoogde, dat op basis van de Indische Comptabiliteitswet de Staat der Nederlanden niet aansprake lijk kan worden gesteld voor de achterstal lige salarissen, vooral ook gezien de aan vulling van deze wet in 1912, waarin uit drukkelijk werd bepaald, dat Nederland geen juridische of morele verantwoorde lijkheid aanvaardde. Bij de overdracht van de souvereiniteit is er privaat- en staat- rechtelijk niets veranderd. Uitvoerig lichtte pleiter zijn stelling toe, dat het KNIL een eigen strijdmacht van Nederlands-Indië was, ingesteld nadat Ne derlandse dienstplichtigen niet meer zonder hun toestemming naar de Overzeese Ge bieden konden worden gezonden en ook door Nederlands-Indië werd betaald. Mr. Hoogeweegen zeide voorts in zijn pleidooi dat niet zoals eisers stellen het leed van het Koninklijke Nederlands Indische Leger het gevolg is van de oor logsverklaring aan Japan, doch van de Ja panse overval op Nederlands-Indië. De oorlog was verklaard, zo betoogde hij, toen de overval op het punt stond te beginnen. Daarna heeft het K.N.I.L., als Nederlands- Indisch Leger, het grondgebied van Neder lands-Indië verdedigd, zeide hij. Na de replieken bepaalde de president het arrest op 16 November a.s. 2<X<XOC>OOCCOOC»COCOOCOCCC03COC003030CCCOOO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten nam.e van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE cocccoxcocodxcocoxcccccccccoxcoxcxxxxxxxxxxxjoxcccc (vertaald uit het Engels) Feuilleton 44 „Pieker er niet meer over. Zou je het gezellig vinden om morgen een autotocht met mij te maken.?" „Natuurlijk, dat zou ik heerlijk vinden. Maar heb je er de tijd voor?" „Het is morgen Zondag," herinnerde hij haar. „Ja, maar ik dacht, dat je misschien al andere plannen gemaakt had." „Nee, ik zou het erg plezierig vinden om met jou een tocht te maken." „Toch niet alleen maar om me te troos ten?" Ze keek hem glimlachend aan, ter wijl ze hem de lege kop terug gaf. „Dat is echt niet nodig, begrijp je?" „Misschien zal een autotocht ons beiden goed doen! We kunnen alle twee wel wat afleiding gebruiken. Ga nu lekker slapen, als een braaf meisje." „Slaap lekker, Michael," zei Patricia; ze had opeens het gevoel, dat het leven mis schien toch nog wel dragelijk kon zijn HOOFDSTUK X De autotocht met Michael was veel ge slaagder dan Patricia had verwacht, on danks het feit dat ze op het laatste ogen blik genoodzaakt werden Debora mee te nemen. Isobel bleek die Zondagmorgen zware hoofdpijn te hebben en Debora kwam met een zielig bedrukt gezichtje aan het ontbijt. „Mammie is ziek," legde ze uit. „En ze heeft gezegd, dat ik heel zoet moet zijn. Ik zal heus wel zoet zijn, als iedereen aardig tegen me is," voegde ze er veelbetekenend aan toe. „Zo mag je het niet zeggen, Debora," wees haar oom haar terecht. „Eerst moet jij zoet zijn, en dan zal vanzelfsprekend ieder een aardig tegen jou zijn." „Hoe weet je dat?" „WelMichael aarzelde even, „zo gaat het nu eenmaal." „Weet je dat zeker?" Debora keek hem vol twijfel aan. Ze scheen het idee om zoet te zijn, zonder een behoorlijke beloning, weinig aantrekkelijk te vinden. „Absoluut zeker," antwoordde Michael. „Goed", zei Debora en begon gedwee haar pap op te lepelen. „Wat vind je er van, Patricia, zullen we nog voor de lunch starten?" vroeg Michael. „Als je de hele dag vrij hebt. „Dat heb ik inderdaad", verzekerde hij haar. „Dan zou ik het heerlijk vinden." „Waar gaan jullie heen?" wilde Debora onmiddellijk weten. „Mag ik mee?" „O, we gaan een beetje autorijden," legde Patricia uit. „We weten nog niet precies waarheen. Niet waar, Michael?" „We kunnen de kant van Windsor op gaan. Daar zijn nog mooie plekjes, die vol komen onbedorven zijn. Maar natuurlijk kunnen we ook verder gaan, als je dat prettig zoudt vinden." „Ik vind Windsor fijn," verzekerde De bora hem op zeer besliste toon. Michael en Patricia keken elkaar onthutst aan. „We hebben helemaal niet gezegd dat we jou mee zouden nemen," merkte Mi chael streng op. „Maar je zei toch dat, als ik zoet was, iedereen aardig tegen me zou zijn!" Er was een beschuldigende blik in Debora's ogen. „Ik heb zoet mijn pap opgegeten, en ik zal ook zoet zijn, als jullie me mee neemt naar Windsor." „Isobel moet dat kind later maar advo caat laten worden," zuchtte Michael wan hopig. „Wat is een advocaat?" vroeg Debora prompt. „O, mag ik alsjeblieft mee? Ik heb niets te doen en ik ben zo alleen zonder mammie." Bij dit roerende beeld van zich zelf kwamen er tranen in Debora's ogen. „Wat vind jij er van?" vroeg Michael, Patricia vragend aankijkend. Patricia, die al medelijden begon te krijgen met het kleine meisje, knikte. En Debora riep tri omfantelijk uit: Dank je wel, tante Patricia, wat lief van je! Ik zal erg zoet zijn." „Ze vindt het blijkbaar nodig ons op dat punt gerust te stellen merkte Michael spottend op, maar hij streek zijn kleine nicht toegeeflijk over haar zachte haren. Patricia trok Debora een lichtblauw manteltje aan en zette een klein rond hoedje op haar krullende haar. Het resul taat was een allerliefst onschuldig uitziend klein meisje. Ze zat tussen Michael en Patricia in op de voorbank en gedroeg zich inderdaad voorbeeldig. Ze stelde slechts vragen, als de grote mensen niet spraken. Michael en Patricia keken elkaar zo nu en dan knip ogend aan. Debora's gedrag was haast te mooi „Fijn is het zo hè?" zei Debora op een zeker ogenblik. „Ja", gaf Patricia toe, terwijl ze haar arm om het kind heen sloeg. „Het is heer lijk." „Als mammie dood gaat, kan ik dan bij jullie komen?" vroeg Debora zonder enig verband. „Maar mammie gaat niet dood", protes teerde Patricia. „Nee, maar als ze dood gaatIk wil niet bij pappie op een boot wonen." „Ik denk ook niet, dat pappie dat prettig zou vinden," zei Michael. „Je zou daar veel te veel kattekwaad kunnen uithalen." Debora keek hem verontwaardigd aan, maar ging niet verder op het onderwerp in. Ze lunchten buiten in de tuin van een oud restaurant, vlak aan de rand van een groot bos. Debora's gedrag bleef voorbeel dig. De waardin noemde haar zelfs „een allerliefst klein meisje" en Debora scheen hiervan onder de indruk te zijn. Misschien bepiekerde ze bij zich zelf of het niet voor deliger was om zoet te zijn dan stout. Het zou voor Isobel werkelijk heerlijk zijn, als Debora wat gemakkelijker werd, dacht Patricia. Maar tegelijkertijd besefte ze, dat Debora bij haar moeder altijd de voorkeur aan stout zijn zou geven Na de lunch wandelden ze in het bos waar het zonlicht door de takken speelde en overal lichtplekjes toverde. Debora hol de voor hen uit en kwam zo nu en dan hij - gend terug, om hun allerlei opwindends te vertellen. „Het is hier heerlijk, Michael", zei Pa tricia, terwijl ze met een volkomen natuur lijk gebaar haar arm door de zijne stak. „Het was een goed idee om hier heen te gaan." Hij glimlachte. „We woonden hier in de buurt, toen ik nog klein was," zei hij. „Dat wil zeggen we waren hier elke vacantie, als ik thuis kwam van kostschool. Ik bracht soms hele dagen door in de bossen. Ik weet niet waarom, maar gisteravond kreeg Ik opeens zin om hier nog eens te gaan kijken. Misschien herinnerde ik me deze plaats opeens als een plek, waar ik altijd ge lukkig en zorgeloos was...." Ze drukte even zijn arm en bedacht zich, hoe aardig het van Michael was om haar deze afleiding te bezorgen. Ze gingen terug naar het oude restaurant om thee te drinken. De waardin, die hen bediende, merkte op: „Dat dochtertje van u is opvallend lief! Een heel verschil met andere kinderen, die we hier soms krijgen." „Ze is mijn dochtertje niet," legde Pa tricia uit. „En ik ben ook niet altijd lief", vulde Debora aan. „Ik ben vaak heel stout." De vrouw lachte en zei: „Ik dacht dat het uw dochtertje was, omdat ze ook blond is „Nee," legde Patricia verder uit, „ik ben alleen maar haar tante, een aangetrouwde tante. Toen de waardin zich teruggetrokken had, zei Debora: „Dat was de tweede, die dacht dat ik je dochtertje was, hè tante Patricia?" „Wie was de eerste?" wilde Michael we ten. Debora legde hem uit, dat er in de bus naar de dierentuin een man had gezeten, die hetzelfde had gedacht. Peinzend vroeg ze: „Zou je het prettig vinden, als ik je dochtertje was, tante Patricia?" Deze glimlachte. „Welhet is nu een maal niet zo, dus het heeft geen zin ons daarin te verdiepen. „Maar als je mij zou kunnen krijgen, zou je het dan prettig vinden?" „Ik geloof, dat ik er de voorkeur aan geef om jou als nichtje te hebben", zei Patri cia voorzichtig. „Houd je niet erg van kleine meisjes?" „O, jaweL" Debora beet in een met chocolade-crème gevuld gebakje. „Wil je zelf ook dochtertjes hebben?" vroeg ze tenslotte. „Voorlopig nog niet", verzekerde Patri cia haar op een toon, die aan verdere vra gen een eind maakte. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9