Elke mannequin is geen Bettma Sneeuwklokjes in de tuin Baby jasje Koe slikt alles, ook broches en messen Geen overeenstemming over honorering van huisartsen Andrews „l'Abeille" in Duin en Kruidberg VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 DIT MAKEN WE ZELF Na seizoen van hard zwoegen wat vacantie ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Septembermenu's WONDERLIJKE COLLECTIE Als de huisvrouwen aardappelen schillen i/wfi/m/?jii MHif/mimii! W K GEBAKKEN MAKREEL URAB1E Breiwol een weelde van kleuren U per st dagelijks 3 kg vocht en voedsel door uw maag Een jaar en zes maanden voor verduisteringen ARAN DA iii/2 ct n gentleman's cigar Kerkelijk Nieuws Indonesië neemt stelling tegen RMS in Nederland Prof. Lattimore weer bij de John Hopkins universiteit <V oor cUfV rouw (Van onze correspondent in Parijs) Rond een duizend Parisiennes zijn samen over één ding blij, en dat is dat het zomerseizoen er nu weer opzit. Vacantie hebben ze niet gehad. Integendeel heb ben ze vanaf omstreeks Juli tot begin September een werk verzet dat men gerust onder de zwaarste categorie van arbeid mag rangschikken. Ze zijn tezamen even eens ook nog wel verheugd omdat in de afgelopen weken hun kas dusdanig kon worden gespekt, dat ze nu tenminste op hun beurt ook een dag of wat vacantie kunnen nemen. Die duizend Parisiennes vormen zusterlijk met elkander het neusje van de zalm van het Franse vrouwelijk schoon en ze oefenen u heeft dat al wel weer begrepen het beroep uit van mannequin. Het is een beroep waarin ook al weer verschillende rangen en standen bestaan en waar het hoge geluk en het grote succes maar voor enkelen is weggelegd. De beroemdste mannequin van Parijs is vandaag wel Bettina die je sedert jaren nu al bijna wekelijks ziet afgebeeld in alle Franse en in vele buitenlandse mo detijdschriften. Bettina is als onge kroonde koningin der Parijse manne quins een paar jaar geleden Praline op gevolgd die toen bij een auto-ongeluk tragisch om het leven kwam. Bettina, een brunette met een spiritueel gezicht en donkere wat malicieuse ogen, is se dert kort in het huwelijk getreden, en haar schoonheid moet voor haar echt genoot niet alleen een bron van voort- durend-persoonlij ke voldoening en fier- heid zijn, maar ook van financiële ba ten, want terwille van de echt heeft ze haar verbintenis met de mode toch niet willen en hoeven verbre ken. Haar mede werking aan een modeshow verze kert de organisa tor Bettina is niet vast aan een bepaald huis ver bonden een be langstelling en een toeloop waardoor hij bij voorbaat al een fikse voor sprong op zijn con currenten heeft, en om gedurende een paar uurtjes vijf, zes keer van robe te verwisselen of in een salon op steeds nieuwe schoentjes enkele passen voort te schrijden, betaalt men haar met ple zier vlot een drie- k vierhon derd gul den uit. Een „op treden" in de provincie brengt haar het dubbele bedrag op en wan neer een fotograaf haar om een „pose" verzoekt, dan komt hij voor minder dan een tweehonderd gulden óók niet van haar af. Werk wordt haar méér aangeboden dan ze afkan en Bettina bereikt, zo fluiste ren haar zusters in de mode, dan ook maandsalarissen die een minister of een grootindustrieel schuchter zouden doen verbleken. Tot deze hoogste klasse van los-werkende sterren of vedettes behoren nog enkele andere mannequins als Franqoise Dam- bier, Sophie en Ol- ga, en ook de thans beroemde filmdiva Brigitte Bardot is haar snelle carrière vanaf deze stellin gen begonnen. Het vak van mannequin is trouwens géén Een vlot mantelpakje met luipaard mof, -muts en -kraaggarnering. Een charmant geheel voor een droge winterdag. beroep waarin je oud kunt worden, en zodra deze meisjes tussen hun twintig ste en dertigste jaar de wind wat krach tig in de zeilen voelen blazen, kijken ze al uit naar de mogelijkheid van een overstapje. Nicole Parent die ook tot de superklasse mag worden gerekend, droomt zo van een toekomst als gevierd danseres. Ghislane de Boisson heeft het nevengebied van de modejournalistiek al betreden. Diane zou niets liever dan amazone willen worden en Chantal Ma- billan heeft bij zichzelf een schilderta lent ontdekt waaraan al ijverig wordt gewerkt. Een stuk lager in de hiërarchie be vinden zich een tweehonderd manne quins die vast aan een modehuis ver- bonden zijn, en be- halve dat ze aan zienlijk minder ver dienen dan hun glorieusere vakge noten wordt er van ben ook nog veel meer en zwaarder werk geëist. In het hoogseizoen treden ze „naar buiten" op, maar in de rest van het jaar moe ten ze uren per dag poseren voor hun meesters die niet gauw moede wor den al maar andere stofjes op steeds verschillende wij zen rond haar schouders te drape ren om zo hun idee- en en inspiratie aan de gracieuse wer kelijkheid van deze modellen te kunnen toetsen. Ik weet niet of u van passen houdt bij een naai ster? Persoonlijk kan ik me fleuriger tijdspasseringen voorstellen. Welnu, denkt u zich even in dat je elke och tend en middag toiletten moet pas sen die bovendien dan nog niet eens voor jezèlf zijn be stemd. Een slaven leven. Niettemin bereiken in de wereld der Parijse mannequins verreweg de mees ten, een achthon derd als ik me niet verreken, dit ni veau van sociale welstand en zeker heid nog niet eens. Dat zijn de losse krachten, de meis jes die in de tijd der grote shows zo hier en daar een .srhnabbeltje" pro beren mee te pik ken. maar voor wie het beroep van mannequin toch eieenlijk maar een tweede baantje is. Het zijn meest naai stertjes werkzaam oo de grote ateliers, of ook wel steno- typistetjes en secre taressen die in hun snipper- (of spij bel) uurtjes een paar stuivers als mode- Misschien vindt u het wat vroeg; sneeuwklokjes moeten nu echter besteld worden wilt u volgend voorjaar plezier hebben van die mooie tere witte bloempjes. Ze zijn allerliefst, doch ze moeten op de juiste wijze en op de goede plaats gepoot worden. Die kleine knolletjes houden er helemaal niet van om evenals tulpen elk afzonderlijk ge poot te worden; ze houden van gezel schap en daarom zet men er wat bij elkaar. Ze zijn ook niet geschikt voor perkbeplanting; ze komen het best tot hun recht op een licht schaduwplekje, bijvoorbeeld aan de voet van een hoge niet te dichte boom of onder of tussen niet te dicht struikgewas. Ook in het gazon kan men er heel goede resultaten mee bereiken, doch poot ze dan ook niet allemaal op een rijtje naast elkaar, doch strooi ze maar over het gazon uit en daar waar ze dan ook toevallig neer- rollen, kunnen ze gepoot worden en het is nuttig indien er dan enkele vlak bij elkaar staan. U moet mij dan echter beloven dat het loof volgend voorjaar niet afgemaaid wordt indien het nog niet helemaal is afgestorven. Sneeuw klokjes voldoen uitstekend in een klein rotstuintje, doch plaats dan een tiental bolletjes dicht bij elkaar aan één polle tje. Ze houden beslist niet van verse stalmest; de bekende tuin- en gazonmest kan voor hen heel goed gebruikt wor- Sneeuwklokjes bloeien vroeg het voorjaar. in model of als invallend mannequin pro beren bij te verdienen. Jp de hoop na tuurlijk, dat monsieur Dior, madame Fath of een ander almachtig persona ge haar bijzonder type of talent nu ein delijk eens zal gelieven te ontdekken. Een hoop die maar hoogst zelden wordt vervuld. Voor bijna iedere jonge vrouw die een beetje vrouw is, lijkt het wel een verblindend-schoon bestaan, zo altijd maar in de allernieuwste, zo niet aller mooiste gewaden rond te mogen lopen. Maar pas op. De nevenzijden van de mé daille van het mannequinbestaan toont een heel wat minder begerenswaardig en fascinerend beeld. Het beeld van hard zwoegen, na meestal heel lang verbeiden, onder omstandigheden die van de zenuwen en het gestel van een jonge vrouw, soms aanmerkelijk meer eisen dan redelijkerwijs door haar kan worden opgebracht. ève Schenkel, aardappelen en princesse- bonen Schenkel wordt door velen alleen voor soep gebruikt, maar weet u, dat schenkel heel geschikt is om te stoven en als vol waardig vlees op tafel te brengen? Maak er een volgende keer eens een pittige ragout of haché van. Stoofschotel van schenkel, aard appelen en princessebonen (voor 4 personen). 400 a 500 g. schenkel met been, VA kg. aardappelen, kg. princessebonen, 75 g. boter of margarine, 1 1. water, zout, des gewenst nootmuskaat. Het vlees wassen en drogen. De boter of margarine in een braadpan of vuur vaste schotel heet laten worden en het vlees aan weerskanten er door wentelen. Het vlees bruin bakken. Het water erbij schenken, in het begin bij kleine scheut jes tegelijk, zout toevoegen en het geheel aan de kook brengen. De warmtebron temperen en het vlees ongeveer 3 uur zachtjes stoven. Zo nodig een deel van het vocht afgieten, zodat er nog een paar cm. in de pan overblijft. De aardappelen en groente schoonmaken en in stukken verdelen. Deze bij het vlees voegen. Nog een weinig zout erover strooien en het geheel in ongeveer 20 minuten gaar koken. De bestanddelen even losjes omscheppen zodat vlees en groente goed tussen de aardappelen ver deeld zijn. Er desgewenst wat nootmus kaat over strooien. Uw dochter zeurt al zo lang, of ze iets mag maken voor de baby van uw nichtje; daarom plaatsen we dit keer het patroon van een heel eenvoudig babyjasje. Echt een gezellig gevalletje om cadeau ta geven, makkelijk te maken en niet duur. Het zal goede diensten bewijzen als de baby eenmaal in de box mag, het is te kort om vuil te worden van het kruipen en het is toch lekker warm. Het patroon is voor ongeveer één jaar. U heeft er 55 cm wit flanel voor nodig, 1 m zig-zagband (rose of blauw), en 50 cm lint voor de sluiting. Als u het patroon hebt nagetekend, legt u het op de stof zoals de tekening laat zien. Hieronder houdt u dan de biezen over om de buitenkant mee af te werken, wij maakten ze 2 cm breed. De naden stikt u met een Engelse naad dicht, onder het okseltje tijdens het stik ken de stof wat rekken, anders trekt het daar later. Nu de bies op de ver keerde kant aanstikken. Op de goede kant stikt u haar over en legt er gelijk het band voor de helft tussen. De mouw tjes met een zoompje afwerken en de hals met een schuine bies. Tot slot het lintje aannaaien. Ik-Ji *'i* den. Poot die bolletjes maar met een puntig stokje in het gazon. G. KROMDIJK. Een slachtplaats is nooit een prettige plaats om binnen te stappen. Ik lust dol graag een lekker runderlapje, maar als ik met een koe op een onbewoond eiland zat, zou het beestje zonder twijfel op een natuurlijke manier aan zijn eind komen. Nu ziet het Gemeentelijk Slachthuis in Haarlem er beslist niet bloeddorstig uit. Misschien is het om de argeloze koeien en varkens te bedotten, maar het lijkt op een vriendelijke villa en de directeur, de heer Bruins, is één dei- zachtaardigste mensen, die ik ooit ont moet heb. Dit alles maakte het gemak kelijk om de vrouwelijke anti-slacht- complexen op te bergen en in één der mooie, lichte kantoorlokalen de won derlijke collectie te gaan bekijken, die één der vorige directeuren uit liefheb berij heeft bijeengebracht. Het eerste wat men ziet is een kalf met twee koppen, dat aan de muur hangt (alleen de koppen wel te ver staan), maar niet minder interessant is de gemummificeerde kat, die men eens tussen een dubbele wand ingemetseld vond. Toch kwamen we voor een ander deel van de collectie, namelijk het deel, dat verband houdt met de uitdrukking: „Het beest heeft scherp in". Dat is bij de koe een tamelijk veel voorkomende kwaal en dan speciaal bij die koeien, die met schillen en afval worden gevoerd. Hoe dikwijls zal een huisvrouw niet haar aardappelmesje kwijt zijn en mer ken dat het tussen de schillen is ver zeild geraakt. Die schillen zijn dan misschien al opgehaald en het mesje is op weg naar de magen van de koe, want het schijnt ondoenlijk te zijn voor de boer al dat afvalvoer te gaan nakijken. Maar het zijn heus niet alleen mesjes, die in de schillen achterblijven. Bekijk die grote borden maar eens, die aan de muur van het Slachthuis hangen. Dat koperen ding is het ouderwetse belas- tingf ietsplaat je, waarop we jaren gefoe terd hebben en die broche heeft beslist eens heel mooi gestaan op een effen jurk. Welke geschiedenis vertelt de ro zenkrans, die door de koe is ingeslikt en hoe lang is het al geleden, dat knopen- haken voor rijglaarzen werden ge bruikt? Aan de collectie is zelfs de evolutie in de mode te zien. Waren het vroeger haarspelden, die men vond, nu zijn het meer moderne krulspelden. Dit alles verdwijnt in de traag kauwende bek van de koe en meestal merkt men Driehonderd voorwerpen vond men eens in één koeienmaag. Een zonderlinge verzameling. lange tijd niets van de gevolgen, tot er iets verkeerd komt te zitten en de koe opeens ziekteverschijnselen gaat verto nen. De boer komt dan meestal zelf al tot de conclusie: „Het beest kon wel eens scherp in hebben". Hoeveel „scherp" dit kan zijn, zien we op één van de borden aan de wand van het Slachthuis, waarop driehonderd voor werpen te vinden zijn, die in het in wendige van één koe werden gevonden. In de grote kast daarnaast vindt men nog meer wonderlijke dingen: een grote, gave, viltige bal, die ontstaat door het likken dat de kalveren doen aan zich zelf en aan hun moeder, het koeiehart- op-alcohol, waarin een venijnige stop naald zich heeft vastgeprikt, een stukje varkenspoot, waarin tussen teen en been een fitting van een lamp is meege groeid en een fietsband van wel een meter lang, die door een koe naar bin nen werd gewerkt. Ik heb aldaar even moeten slikken, voordat ik iets durfde bekijken, want het heeft allemaal een zekere mate van griezeligheid. Maar mijn gebrek aan moed werd aangevuld door de interesse. Eén ding is zeker: sinds ik deze vreem de verzameling heb gezien, graaf ik iedere dag minitieus met mijn handen in de schillen. Liever een schrammetje aan mijn vinger dan „scherp" in de maag van zo'n trouw koebeest. Gebakken makreel, aardappelen, sla van rauwe andijvie en tomaat havermoutpap. De schoongemaakte makreel snijdt u aan de buikzijde verder open tot aan de staart. U kunt nu de vis door zachtjes drukken helemaal open leggen en er de graat uitnemen. Bak de vis in hete olie, margarine of boter, maar niet te hard en druppel er wat citroensap of azijn over. Voor de sla wordt de andijvie heel fijn gesneden, de tomaten in partjes verdeeld. Door deze sla is een sausje van zacht gekookt ei met olie en azijn heerlijk, maar ook met een eenvoudiger saus kunt u er een heel smakelijk gerecht van maken. Een stoofschotel Is snel en gemakke lijk te bereiden. U kookt de ingrediënten in één pan, maar stampt ze niet. Ons vierde menu bestaat uit zo'n stoofschotel: ADVERTENTIE Een door de Ziekenfondsraad na een ge- dachtenwisseling gehouden stemming over een tussen de organisaties van Algemene Ziekenfondsen en de Landelijke Huisart senvereniging overeengekomen honore ringsregeling, heeft niet de voor goedkeu ring daarvan vereiste meerderheid van stemmen opgeleverd. De goedkeuring is dus niet verleend. Uitgebracht werden 31 stemmen, waarvan 18 voor en 13 tegen goedkeuring. Het reglement van orde voor de Ziekenfondsraad bevat de bepaling dat een besluit van de raad over zaken een meerderheid van tenminste tweederden van het aantal der stemmende leden ver eist. Volgens de regeling zou met ingang van 1 October aan de huisartsen voor de eerste 2000 verzekerden, op naam van een huis arts ingeschreven, 10,20 en daarboven 7,50 per verzekerde zijn betaald. In deze honoraria zouden zijn begrepen de be staande toeslagen voor dunbevolkte ge bieden, uitgezonderd die voor de eilanden, de Biesbosch en andere gebieden, welke zouden worden aangewezen in onderling overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen zouden vaststel len. Ook de bestaande toeslag voor ouden van dagen zou in de vastgestelde honoraria zijn inbegrepen. Voorts was voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 een regeling Het zo fraai gelegen hotel Duin en Kruid berg was Donderdag het middelpunt van een modegebeurtenis. In de diverse zalen toonde het Couturehuis l'Abeille haar na- jaars- en wintercollectie in combinatie met hoeden van Toon Smit. De zeer geslaagde en uitgesproken ge distingeerde collectie was in sobere tin ten van beige, bruin, blauw en grijs uitge voerd, waarnaast het klassieke zwart ook niet ontbrak. Als aardig détail hadden en kele mantels lange splitten aan de zijkant en zakken, die ver naar achteren waren geplaatst. De jurkjes waren streng van lijn en vaak aanééngeknipt, dus zonder taille naad. Over het algemeen was de halslijn hoog en de rok nauw, terwijl vaak blinde sluitingen waren toegepast. De taille werd normaal geaccentueerd. Zowel de lange als de korte mouw was ingezet. Een speciaal woord van lof verdienen de ensembles, waarvan de jasjes thans weer iets langer vallen. De cocktail- en avond jurken waren alle wijdgerokt, soms met een asymetrisch verlopende onderkant. Fluweel of organza en brocaat met Oosterse motie ven bedrukt vormden het materiaal. Bontgarneringen speelden een grote rol, niet alleen in de vorm van een klein détail, zoals een kraagje van nerz, maar ook als stola met bijpassende mof. Al op even hoog peil stonden de hoeden, die dan ook veel succes oogstten. Lang harige melusine, bont en fluweel was o.a. het materiaal waarmee Toon Smit werkte. Behalve uitgesproken grote modellen soms in de vorm van een paddestoel toonde hij diep om het hoofd getrokken cloche-typen en variaties op de baret en turban. De bollen van de kleinere hoeden zijn alle hoger en forser dan vorige seizoe nen, terwijl de hoed thans grotendeels recht op het hoofd gedragen wordt. De twee nieuwste Parijse coiffures wer den door maison Léonard die de kapsels verzorgde gelanceerd. Geïnspireerd op de muts van een harle kijn is „Arlequin", een coiffure waarbij het haar aan de zijkanten naar achteren en omhoog is gekapt. Bij „Cesar" daaren tegen is al het haar naar voren geborsteld, waar het in fijne franje het gezicht omlijst. Een lieflijke bruid in een japon van witte quipure-kant, met een kroontje van het zelfde materiaal als hoofdtooi besloot deze interessante mode-manifestatie. T. R. ADVERTENTIE Vis u na een flinke maaltijd nog eens écht rek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauwsluiten de kleding uw spijsvertering eenvoudig geen kans geeftdan gaan uw maag en inge wanden protesteren. Een opgeblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water. An drews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Da.i functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het wexk. f. 1.65 per bus. Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank de 21-jarige kantoorbediende J. C. van B. veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Hij had in de jaren 1954 en 1955 talrijke geldsbe dragen verduisterd, tot een totaal bedrag van circa 10.000 gulden. Na een vorige ver oordeling voor eenzelfde delict en een daarop gevolgde reclassering, was hij als assistent-boekhouder bij een installatiebu reau geplaatst in Amsterdam ten nadele waarvan hij de laatste verduisteringen heeft gepleegd. overeengekomen, waarmede de over die periode krachtens een voorlopige regeling betaalde honoraria zouden zijn verrekend. De partijen hadden de overeenkomst met zekere restricties voor de tijd tot 1 Januari 1960 aangegaan. De kosten van de bestaande (voorlopige) regeling, welke 1 Juli 1953 is ingegaan, be dragen voor de verplichte ziekenfondsver zekering 41,5 en voor de vrijwillige 14 mil- lioen gulden per jaar. Als gevolg van de overeengekomen regeling van 1 October af zouden de uitgaven voor de verplichte ver zekering zijn gestegen tot 55,8 millioen gul den, dus met 14,3 millioen, en voor de vrij willige tot 19 millioen, dus met 5 millioen. ADVERTENTIE Een copie van deze tekening 10 x 25 cm (zonder reclame) ont-« vangt U na verzending van een gulden in postzegels aan Velasques, Meerveldhoven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kockengen J. T. Doornen bal te Oene. Aangenomen naar Veenendaal Jac. Ver maas te Bodegraven die bedankte voor Bennekom en Putten. Bedankt voor Kampen K. v. d. Pol te Veenendaal; voor Delden H. de Nie te Oen- kerk; voor Sint Maartensdijk J. v. Rootse- laar te Wijk bij Heusden. Benoemd door de Raad van de Prot. Theol. faculteit te Brussel als buitenge woon hoogleraar voor de Oud-Testamen- tische vakken dr. J. Schoneveld te 's-Gra- venhage. NEW YORK (Reuter). De Indonesische UNO-delegatie heeft te New York in een verklaring gezegd dat Indonesië steun van welke regering ook aan de „onwettige ac tiviteit" van de „republiek der Zuid-Mo- lukken" niet kan toelaten. De verklaring is het antwoord op een mededeling van de „Republiek der Zuid- Molukken" waarin werd aangedrongen op terugtrekking van de Indonesische troe pen van haar „grondgebied" en op behan deling van de aangelegenheden door de UNO. Volgens de Indonesische verklaring is de opstandige activiteit die haar centrum op Ambon had later de kop ingedrukt. „De aanwezigheid van het rebellenhoofdkwar- tier in Nederland dat gesteund wordt door enkele Nederlandse organisaties en afzon derlijke personen, is een voortdurende bron van last voor de Nederlandse regering", al dus de verklaring. BALTIMORE (United Press) Professor Owen Lattimore, deskundige op het gebied van het Verre Oosten, is hersteld in zijn functie van lector aan de John Hopkins universiteit. Lattimore was een slachtoffer van senator McCarthy. Hij werd in Decem ber 1952 met verlof gezonden, nadat een aanklacht tegen hem was ingediend op grond van de beschuldiging onwaarheden te hebben gesproken voor een Senaats commissie. Lattimore had tegenover de commissie ontkent ooit het communisme welgezind te zijn geweest. In Juni sloot de Amerikaanse regering de zaak-Lattimore door de laatste beschuldigingen wegens meineed tegen Lattimore te schrappen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11