r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER DAAR GAAT HET OM „Cycloop" met duikers boven het wrak van de „Renate" efe'l Rode leger verliet Oostenrijk met muziek, zang en dans Officier stelt requisitoir uit wegens ziekte van een raadsman Wereldnieuws Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Bergingstoren in het Noordzee kanaal nog niet vlot getrokken De radio geeft Zaterdag Koningin Juliana naar filmvoorstelling Ja! Shagreita „maak* beter dan De ontvoering der Joodse pleegkinderen Zitting verdaagd tot 10 October aanstaande ^oclt ió Aet zo J 2 Transport ging vandaag niet door aim! Jet nuftKio oefoteycu oiujr Ook Danny Kaye komt bij Nederlandse première Israel betuigt spijt maar blijft in omstreden zóne K Gratificatie voor provinciaal personeel Examens r K. HET GETAL VEERTIG VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 SCHEEF EN VERLATEN na alle drukte van gisteren stond de roestkleurige bergings toren van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" vanmorgen vroeg nóg steeds bij de Noordersluis op de bodem van het Noordzeekanaal. De gebeurtenis sen rondom de goud-expeditie hebben elkaar Donderdag in snel tempo opgevolgd, maar het resultaat ervan was, dat de bergingstoren vanmorgen niet naar zee is ver trokken. Het vertrekuur is gisteravond uitgesteld tot Zaterdagmorgen bij het eerste hoog water: omstreeks acht uur. Zeker is dit tijdstip echter niet, want het duiker- onderzoek van de sleepboot „Cycloop" af boven het wrak van de „Renate Leonhardt" heeft gistermiddag tussen vijf en half zeven niet het gewenste resultaat gehad. De „Cycloop" van Bureau Wijsmuller is met het bestuur van de vereniging en twee dui kers vannacht op zee gebleven en vanmorgen zouden de duikers opnieuw 21 meter afdalen om een onderzoek op de Noordzeebodem in te stellen, de positie van de mast van het wrak precies te bepalen en om grondmonsters te nemen. ADVERTENTIE Aloha erby In de buurt van de sleepboot „Cycloop" was gisteravond het Schiedamse jacht „Aloha", dat door de vereniging is ge charterd voor de tijd van twee weken. Bovendien heeft de vereniging de beschik king over de Helderse viskotters HD. 12 en HD. 47 en heeft men gisteren te IJmui- den met verschillende factors en rederijen onderhandeld over het huren van nog enige kotters. Vanmiddag zou hieromtrent een beslissing worden genomen. Verklaring De Inspecteur van de Scheepvaart inspectie te Amsterdam is gistermiddag aan boord van de bergingstoren in het Noordzeekanaal geweest en heeft by zijn terugkomst tegenover ons verklaard: „Wanneer de toren Vrijdagmorgen om acht uur nog dryft in dezelfde positie als thans, dan hebben we er geen bezwaar tegen om een verklaring af te geven". Op onze vraag wat deze verklaring inhoudt ant woordde de Inspecteur: „deze verklaring bis 2 uit de Schepenwet houdt in dat de veiligheid van de runners op de toren gegarandeerd is". De scheepvaartinspectie, zo vernamen we nader, heeft als eis gesteld, dat tijdens het transport twee runners aan boord van de toren zullen zijn. Wanneer een witte vlag wordt gestreken en er een rode vlag voor in de plaats komt, betekent dit voor de kapitein van de sleepboten, dat er iets op de toren aan de hand is. De bergings toren moet dan op het strand worden gezet. Bok er achter? Omtrent de wens van Rijkswaterstaat, dat de toren 24 uur dient te drijven, al vorens de sluizen mogen worden gepas seerd, was gisteren geen zekerheid te krij gen. Wel heeft de heer P. Visser in over weging gekregen om een bok tijdens het uitvaren te IJmuiden achter de bergings toren te laten varen. Mocht de toren vastlopen in de vaargeul, dan zou de bok kunnen bijspringen. „Cycloop" op terugweg De sleepboot „Cycloop", waarvan ook vanmorgen duikers afdaalden naar de zee bodem bij de Haaksgronden, keerde van morgen om half acht terug naar IJmuiden. ADVERTENTIE BARTÊLJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 71716? HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.20 Kamermuziek. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Sport- praatje. 14.15 Postharmonie. 14.35 Betuws programma. 15.00 Instrumentaal trio. 15.15 Wat Socialistische Studenten willen, lezing. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Van de Wieg tot het Graf, causerie. 16.15 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Impressies uit Spanje. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Liederen. 20.45 Gevarieerd programma. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Het huis waarin wij wonen, toespraak. 22.15 Platen. 22.30 Jurre Jurk, klankbeeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33. Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Musette orkest en so liste. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amusementsmuziek. 14.40 Amusements muziek. 14.55 Platen. 15.05 Kroniek voor Let teren en Kunsten. 15.40 Amateursprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Dameskoor. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemtair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Amusementsmuziek. 21.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Metropole-orkest en soliste. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 16.0016.45 Eerste steenlegging voor do Wereldtentoonstelling te Brussel, in 1958. 20.15 Actualiteiten, wereldvisie en weer bericht. 20.35 Telemimiek. 20.55 Tentoonstel ling Het geheim der Etrusken. 21.2522.15 Cabaret. Eurovisie: 22.2523.05 Tosca, opera van Puccini (2e acte). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Radio journaal. 15.00 Instrumentaal trio. 15.45 Pla ten. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Koorazng. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Zigeunermuziek. BBC, uitzending voor Nederland 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur, Sport (Op 224 en 49 m.). Omstreeks half elf werd de sleper te IJmui den verwacht. Via Scheveningen Radio deelde goud visser P. Visser mee: „We hebben vastge steld dat alles nog klopt. De mast is terug gevonden en de juiste positie van het wrak hebben we nu genoteerd." Op de vraag of de toren vandaag nog zou vertrekken, ant woordde de heer Visser: „We zouden van daag nog graag uitvaren, maar ik moet eerst kyken hoe het met de toren in IJmui den staat en of er nog moeilijkheden zyn. Daarna kunnen we de beslissing nemen." Voorts deelde de heer Visser via Scheve ningen Radio vanmorgen mee, dat de grondmonsters opnieuw hebben uitgewe zen, dat boven het wrak van de „Renate" geen klei ligt. Het is echter ook geen drijf zand, maar goede vaste grond. Toren staat scheef De bodem van het Noordzeekanaal hield vanmorgen nog steeds de bergingstoren gevangen. De wrakkenexpert, de heer D. J. Luijting uit Alkmaar is vanmorgen te IJmuiden aangekomen om bij het drijvend brengen van de toren van advies te dienen. Toen gisteren 220 nri water uit de toren was gepompt,bleef deze op de kanaalbodem rusten. Er zat geen beweging in de toren. Men heeft getracht lucht en water onder de toren te spuiten, teneinde hem op deze wijze vlot te krijgen, maar het gevolg was dat de toren scheef in het kanaal kwam te staan. Vanmiddag zal men daarom opnieuw trachten de toren drijvende te krijgen. Men vermoedt, dat de berekeningen bij het be- tonstorten verkeerd zijn geweest. De bodem is namelijk vorige week verstevigd met staal en beton. Koningin Juliana heeft het voornemen op 6 October in het Metropole-Tuschinski Theater te Den Haag een speciale voorstel ling van de film „Kinderogen glunderen weer" bij te wonen. Aan deze film, die be oogt het werk van de Unicef (Kinderfonds van de UNO) in het Verre Oosten onder de aandacht van de wereld te brengen, ver leende de filmster Danny Kaye zijn mede werking. Tijdens de bijeenkomst zal het woord woorden gevoerd door Maurice Pate, directeur-generaal van de Unicef. Ook Danny Kaye zal de voorstelling bijwonen. Geen wonder! Shag- retta is zo rijp dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! Smaakt ook beier in de pijp (Van onze correspondent in Wenen) Het Russische bezettingsleger heeft Oos tenrijk vrij ordelijk ontruimd. In de buurt van Wiener-Neustadt hakten soldaten op eigen gelegenheid telefoonpalen om en deden de waardevolle kabels voor een prikje over aan de eerste de beste opkoper om een souvenir te kunnen kopen, maar over het algemeen is er niet veel gestolen. De scholen, kazernes, huizen en villa's, waar de Russen waren ondergebracht, zijn behoorlijk aan de rijkspolitie of aan de burgemeesters overgedragen. Ook het Grand Hötel in Wenen, waar onlangs een felle brand uitbrak, waarschijnlijk door het overhaaste verbranden van documenten, is ontruimd. Een verarmde Weense professor vond zijn kostbare particuliere bezittingen terug in zijn villa die door de Russische comman dant van de voorstad Mödling was gebruikt. Professor Herbert Franz groef in de kelder zijn collectie gouden munten en familie juwelen op, tezamen zeventigduizend gul den waard, hoewel twee jaar geleden in de kelder gegraven was om een gesprongen waterleidingbuis te herstellen. De Amerikanen, Britten en Fransen heb ben van hun vertrek geen ophef gemaakt. In de meeste garnizoenstadjes van het Oos ten en in Wenen gaf het Rode Leger af scheidsconcerten en soms zang en kozak- kendansen. Communisten of overtuigde leden van de Sovjet-Oostenrijkse vereni ging zorgden er voor dat Oostenrijkse kin deren in klederdracht met boeketten klaar stonden en dan werd er gefotografeerd. Nederlang Oorspronkelijk dacht men dat de Russen met stille trom zouden aftrekken en dat was aanvankelijk ook zo, toen zij wagon ladingen waardevol materiaal wegbrachten. Maar tenslotte hebben ze getracht als de beste vrienden afscheid te nemen. De Oostenrijkers hebben gedaan alsof zij een kort geheugen hebben, want ofschoon het merendeel van de wuivende en bloemen- zwaaiende kinderen van communistische huize was, bleken de opkomst en de bijval bij de afscheidsconcerten groot te zijn. Hoe de Oostenrijkers in werkelijkheid over de Russen denken, zal straks blijken bij de verkiezingen. De communisten, de vrienden van de Russen, gaan de grootste nederlaag tegemoet, die zij ooit hebben geleden. ADVERTENTIE Het proces over de verdwijning van het Joodse meisje A. B. is Donderdag na een langdurige zitting verdaagd tot 10 October. In een deel onzer oplage is gisteren ge meld dat de zaak tegen de hoofdverdachte mej. G. M. L. van M. uit Hilversum is aan gehouden wegens ziekte van haar raads man en dat een nicht van mej. G. van M., namelyk mevrouw E. M. D. van M. uit Overveen, als verdachte zich heeft moeten verdedigen tegen de beschuldigingen als zou zy in Mei 1948 het Joodse meisje B. M. en op verschillende tijdstippen in de periode 19481951 het Joodse meisje A. B. verborgen hebben gehouden in haar woning. De officier heeft zyn requisitoir tegen de 6 verdachten uitgesteld omdat hij alle zaken in één requisitoir wil behandelen. Aangezien in de dagvaarding tegen de voortvluchtige mej. C. E. M. van M. een wijziging is aangebracht en zij niet was verschenen, moet een nieuwe dagvaarding aan haar worden uitgebracht. Aan de orde kwam vervolgens de zaak tegen de 45-jarige vertegenwoordiger C. Y. F. B. uit Den Haag. De president releveert, dat verdachte voorheen pater Amons is geweest. De verdachte erkent met opzet een auto te hebben gehuurd, doch ontkent geweten te hebben dat de kinderen door de justitie werden gezocht. Hij acht het mogelijk dat B. A. van M. hem gevraagd heeft een auto te huren. Via zijn missie- arbeid kwam hij in contact met B. A. van M. en zo met de gezusters Van M. te Hil versum, waar hij het meisje A. B. zag en haar geschiedenis hoorde. Men vertelde hem, dat de ouders van het meisje er geen bezwaar tegen hadden gemaakt dit meisje in een katholiek gezin te plaatsen. Diverse malen bezocht deze verdachte in verband met zijn spreekbeurten voor de radio, de gezusters Van M. te Hilversum. Uit een verklaring voor de politie van verdachte las de president voor dat B. be grepen had dat er iets aan de hand was en hij begreep zich schuldig te hebben gemaakt aan onttrekking doch zo kwam hij hier in een latere verklaring op terug niét bewust. Vervolgens werd de zaak behandeld van de 71-jarige oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum mej. J. F. W. uit Vianen. De verdachte weet alleen, dat het meisje daar in 1948 enige weken is geweest. De directrice van het pensionaat, aldus verklaarde de verdachte, kon kinde ren aannemen. Zij zelf was wel het hoofd van het klooster, doch bemoeide zich niet met kleinigheden. „Ik heb verder aan deze zaak part noch deel". Als getuige in dit onderdeel werd gehoord de hoofdverdachte, die verklaarde noch iets te weten van de reis van het Joodse meisje van Haarlem naar het klooster Mariënburg te Bussum, noch van de rit van Bussum naar het klooster te Valmeer in België. Ook werd als getuige voorgeroepen mej. B. A. van M. Zij deed een beroep op het ver schoningsrecht. Daarna kwam aan de orde de zaak tegen de moeder-overste A. V. van het klooster Ave Maria te Valmeer, die echter niet is verschenen. De zaak werd daarom bij ver stek behandeld. De president las haar eer der afgelegde verklaring voor. De beide meisjes kwamen in haar klooster onder de naam Van Laar. Later hoorde zij haar werkelijke JERUZALEM (Reuter/AFP). Premier Mosje Sjaret van Israel heeft in een schrij ven aan generaal Burns, het hoofd van de UNO-bestandscommissie voor Palestina, verklaard, dat een Israëlische legereen heid door een misverstand is binnenge drongen in het hoofdkwartier van de ge mengde Israelisch-Egyptische bestands commissie in de gedemilitariseerde zone van El Auja (Nitzana). Israel is bereid de troepen uit de zone terug te trekken, zodra de Egyptische posten in het gebied zullen zijn opgeheven en Egypte de verzekering heeft gegeven, dat het niet opnieuw wij zigingen zal aanbrengen in de demarcatie lijn. Volgens Egyptische zegslieden bren gen de Israëliërs nu mijnen en draadver sperringen aan. Bij Meron, in Noord-Israel, zijn drie personen gedood en negen zwaar gewond bij een aanval op een bus door Arabische infiltranten. 3. „Ik kwam op een advertentie, die pro fessor Kalker drie dagen geleden in de krant heeft gezet", zei Panda. „Hij vraagt daarin een scherpzinnige detective, voor „Ja, ja, ik ken de feitens", viel Pat O'Nozel hem in de rede. „Zet dat baan maar uit je hoofd; je hebt geen kansens". „Hoezo?", vroeg Panda bedremmeld. „Heeft de professor dan al iemand aange nomen?" „Nog niet", antwoordde Pat. „Maar hij neemt MIJ aan, natuurlijk, zo dra hij open doet". Panda's teleurgestelde snuitje ziende, vervolgde de speurder ech ter grootmoedig: „Blijf maar hier, dan mag je meedoen als mijn assistent". Zo was dat dus tot beider tevredenheid gere geld en nu was het alleen nog zaak, de professor te spreken te krijgen. Een tijd lang klonk er niets anders dan het ge kraak van de schommelstoel en het luide overgaan van de bel bij elke schomme ling. „Zou hij misschien niet thuis zijn?", opperde Panda. „Onzin", antwoordde Pat „Ik schommel al drie dagens onafgebroken aan de bel en ik heb hem niet naar buiten zien komen. Dus moet hij binnen zijn". Als om de waarheid van zijn woorden aan te tonen, ging eindelijk de deur open en pro fessor Kalker kwam naar buiten. Hij had een stuk ijs op het hoofd. „Professor!" riepen Pat en Panda tegelijk. „Wij komen om u„Strakjes, vrienden", zei de geleerde. „Ik moet eerst dringend naar een dokter. Al drie dagen lang heb ik een afschuwelijk gebel in mijn hoofd". namen. Opnieuw verscheen de hoofd verdachte als getuige. Zij verklaarde „toe vallig" in Valmeer te zijn geweest. Zij zag daar het genoemde klooster en heeft toen aan de moeder-overste gevraagd of de twee Joodse meisjes daar zouden kunnen loge ren. „Ik vertelde", aldus deze getuige, „dat er „moeilijkheden waren met personen, die ze van ons af wilden nemen." Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten aan personeelsleden van de provincie, die een cursus bedrijfszelf bescherming hebben gevolgd, gerekend met ingang van 1 Januari 1955, een gratificatie te verstrekken. Geen gratificatie wordt verstrekt, indien de cursus geheel tijdens de diensturen werd gegeven. De gratificatie zal uiteraard slechts worden toegekend, in dien de gehele cursus met vrucht is door lopen. De te verstrekken gratificaties va riëren van tien tot dertig gulden. Rotterdam. Nederlandse Economische Ho geschool. Candidaatsexamen in de Econo mische wetenschappen: R. Sasonotomo Poerwosoedibjo, Rotterdam; Wiratmo, Rot terdam; G. J. Kroese. Rotterdam; R. Hima- wan Sundoro, Den Haag; G. Roelvink, Rot terdam; W. J. Janssen van Raay, Rotterdam; A. J. J. Rattink, Breda: R. RÖseler, Rotter dam; R. Nieuwenihuis, Rotterdam; A. C. van Houte, Biervliet. Doctoraal examen in de economische we tenschappen: J. Plandsoen, Rotterdam: A. Oosthoek, Rotterdam en J. B. Jolink, Doe- tinchem. Groningen. Doctoraal examen rechtsge leerdheid: H. Horst, Enschedé; J. J. de Rijke, Groningen. Leiden. Rijks-universiteit. Candidaats examen A wis- en natuurkunde: R. David, Leiden. Candidaatsexamen K wis- en natuur kunde: H. .Smit, Leiden en A. J. Cave, Lei den. Candidaatsexamen F wis- en natuur kunde: J. H. Blekkineh, Rijswijk. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld „Grensgebie den van de Resectietherapie bij de Long- Tuberculose". de heer W. H. B. Michgelsen, geboren te Gouda en thans wonende te Breda. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde on proefschrift, getiteld „Bij drage tot de Pharmacologic van enkele Sym- paithicomimetica". de heer M. C. van der Pol. geboren te Rotterdam en thans wo nende te Werkendam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde oo proef schrift, getiteld „Passiviteit van IJzer en I.Tzer-chroom-legeringen", de heer R. Oli vier, geboren te Rotterdam en thans wonende te Geleen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can didaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. J. M. Abend's en de héér J. P; van der Linden, Amsterdam. ADVERTENTIE Bij LIPPITS weten ze over het algemeen precies waarom het U gaat. En daar gaat het omi Dames- en Herenmodes KRUISWEG 72 HAARLEM Open Deur dienst. Vanavond, Vrijdag 23 September wordt in gebouw Maranatha te Bloemendaal een Open Deur dienst ge houden. Ds. G. P. Klijn, redacteur van het blad „De Open Deur" zal spreken over „Gebeuren er nog wonderen?". Mevrouw L. de Boerde Bruin zal vocale medewerking verlenen. Vooroordeel. De Amerikaanse minister van arbeid Mitchell heeft verklaard, dat de Verenigde Staten gebrek hebben aan geschoolde arbeiders en dat de werkge vers hun vooroordeel tegen personen, die ouder dan 45 jaar zijn, zullen moe ten laten varen. Eerste. In het West-Duitse doorgangskamp Friedland is vernomen, dat de eerste groep Duitse gevangenen die als gevolg van bondskanselier Adenauers reis naar Moskou wordt vrijgelaten, volgende week in het kamp zal aankomen. De groep zal bestaan uit vijfhonderd man nen, van wie er 150 ernstig ziek zijn of aan geestesstoornissen lijden. „Vergeten". Een 68-jarige Rus, een zekere Gregori Bojkov, die door zijn eenheid was „vergeten" toen de Russische be zettingstroepen Oostenrijk verlieten, heeft op zijn verzoek asyl gekregen. Hij zal onderdak krijgen in een tehuis voor ouden van dagen in Wiener Neustadt. Gelukwens. Voor de eerste keer heeft Ko ning Boudewijn van België ter gelegen heid van zijn 25ste verjaardag een ge- lukwenstelegram ontvangen van de re gering der Sovjet-Unie. Duur. Drie Italianen, onder wie een amb tenaar van een ministerie, zijn van zes tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het onthullen van staats geheimen. Volgens de politie stonden de geheimen in een document van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie dat de mannen hadden getracht te ver kopen aan de communistische partij. Vier anderen werden wegens gebrek aan bewijzen in vrijheid gesteld. Geheim. De Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.) heeft in New York bekend gemaakt, dat de West-Duitse regering de ICCC heeft genoodzaakt een einde te maken aan het oplaten van ballons in West-Duits- land met Bijbelse lectuur voor Oost- Europese landen. De West-Duitse auto riteiten zouden hebben verklaard, dat op de topconferentie in Genève een ge heime overeenkomst is gesloten om een einde aan deze vorm van propaganda te maken. Val. Een driejarige jongen, Harold Meier, het zoontje van een Duitse immigrant in Canada, is boven Labrador uit een ver keersvliegtuig gevallen en omgekomen. Het noodluik van het toestel was open gesprongen, doordat de jongen met de handgreep van het luik had gespeeld. Opgehangen. Boven de Straat van Messina (tussen Italië en Sicilië) zijn nu vier electriciteitskabels van elk bijna vijf kilometer lengte opgehangen, onder steund door twee 70-meter hoge stalen masten. De kabels hangen 65 meter of hoger boven de golven. Intrede. Donderdagavond heeft de commer ciële televisie haar intrede in Groot- Brittannië gedaan. Tot dusver heeft de British Broadcasting Corporation (BBC) het monopolie voor televisie uitzendingen gehad. Vastgelopen. De Canadese provincie Alber ta heeft de eerste sneeuwstorm van het nieuwe seizoen gehad. In 37 uur is in het gebied van Calgary zestien centi meter sneeuw gevallen. Honderden auto's zijn in sneeuwstuivingen vastge lopen. Zéstien. Naar vernomen wordt 'Zijn zes tien personen omgekomen bij het onge luk met het vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC dat bij Idriss brandend neerstortte na tegen een rij palmbomen te zijn opgevlogen. /erklaring. Professor Carlo Schmid, de West-Duitse socialist die deel uitmaakte van de West-Duitse delegatie naar Mós kou, heeft verklaard, dat oud-premier Malenkov aan een hartkwaal lijdt. Schmid gelooft, dat deze ziekte wellicht de beste verklaring voor Malenkovs af treden als premier is. Hij zei, dat Ma lenkov gerespecteerd wordt en dat hij een van de weinigen is bij wiens bin nenkomen in een vertrek de andere Sovjet-leiders opstaan. Diana. Nabij Newport in het Engelse graafschap Monmouthshire zijn resten van een bouwwerk gevonden dat vol gens oudheidkundigen waarschijnlijk een aan Diana, de Romeinse godin van de jacht, gewijde tempel is geweest. Het gebouw zou omstreeks 260 na Christus zijn opgetrokken. Reis. De leider van de linkse Italiaanse socialistische partij, Pietro Nenni, is uit Rome vertrokken voor een bezoek aan Moskou en Peking. HET IS opmerkelijk, hoe veelvuldig het getal 40 voorkomt in verhalen en gebeur tenissen uit het verleden. In de eerste plaats zullen allen zich herinneren, dat Jezus 40 dagen en nachten in de woestijn vastte (Matth. 42). Hij verbleef 40 uren in het graf en vertoefde 40 dagen op aarde (Hand. 1 3). Trouwens, ook in algemene zin is het getal 40 in de Bijbel verbonden met perio den van wachten en voorbereiden, want 40 dagen en nachten verbleef Mozes op de berg Sinaï, 40 jaren zwier ven de Joden in de wildernis rond vóór zij bij het land Kanadn kwamen, 40 dagen duurde de zondvloed, 40 dagen en nachten waren gemoeid met Elia's reis tot aan de berg Horeb, 40 jaren duurde de overheersing der Filistijnen, de vredesperiode onder Othniël strekte zich over 40 jaren uit, en de overheersing der Medianiten werd voorafgegaan en gevolgd door twee tijdvakken van rust die eveneens 40 jaren duurden. Ook op allerlei andere terreinen vinden we in het O.T. het getal 40 vermeld. Niet meer dan 40 slagen mochten de onrecht vaardige worden toegediend (Deut. 25 3), de reinigingsperiode na de geboorte van een zoon was vastgesteld op 40 dagen, na de geboorte van een meisje op tweemaal 40 dagen (Lev. 122-5), 40 dagen duurde de rouw van Jozef over de dood van zijn vader Jacob, twaalf maal 40 jaar nd. de uittocht uit Egypte werd met de bouw van de tempel begonnen door Salomo, die 40 jaar regeerde, terwijl David en Joas even eens 40 jaren heersten. Voorts werd het land Kanadn gedurende 40 dagen verspied, Goliath stelde zich 40 dagen achtereen vóór de Joden op en daagde hen uit, en Ninivé zou volgens de voorspelling van Jona na 40 dagen worden verwoest. Echter, de Joden waren niet de enigen die met het getal 40 vertrouwd waren, want een legende over een Oosters kloos ter verhaalt ons van de 40 derwischen, en wie herinnert zich niet de Arabische ver telling van Ali Baba en de 40 rovers? En de sage der Skyten spreekt van de 40 Amazonen. Voorts wordt in de Talmoed gezegd dat de mens eerst na zijn 40ste jaar tot verstandelijke rijpheid is gekomen, een regel, die ook door de Romeinen werd aanvaard, aangezien het ambt van praetor te Rome eerst bij het bereiken van de ouderdom van 40 jaren mocht worden be kleed. Voorts werd de Rom,einse keizer Augustus door 40 man van zijn lijfwacht v ten grave gedragen; de 28 koningen die over het oude Brittannië zouden hebben ge regeerd werden door 12 andere persoonlijkheden aan gevuld om het getal 40 te vormen; bij de bouw van zonnetempels, zoals de be roemde Stonehenge, werden 40 geweldige stenen pijlers gebruikt, waar van dertig stuks werden geplaatst in een kring die een middellijn had van 40 pas sen. enz., enz. We zullen het aantal voorbeelden, die zelfs uit de Chinese kuituur of uit de dodenritus der Danalja-stammen in Nubië kunnen worden geput, niet verder vervol gen, doch wijzen er uitsluitend op, dat in de volksgebruiken en -overleveringen het getal 40 een grote rol is gaan spelen als gevolg van een drietal grondslagen, t.xo. de Bijbelse, de Babylonisch-astrologische (in Babyion waren de Pleiaden 40 dagen door de stralen van de zomerzon onzicht baar, terwijl het getal 40 een combinatie vormde van astrologisch hoog gewaar deerde getallen 12 en 28) en de rekenkun dige (de volgelingen van Pythagoras be schouwden 40 als de hoogste volmaakt heid). We zullen ons in deze verwarring ver der niet begeven, maar stappen over op de saluutschoten, die altijd in oneven aan tallen worden gegeven. Waarom? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2