Motie ten gunste van huwende ambtenares aangenomen Het VELP0N Uitgaan in Haarlem zie je er geen Eis van levenslang gewijzigd in vijftien jaar wegens doodslag barst van! Vijftig jaar geleden Het Oude TWEEDE KAMER „Het ligt niet op de weg van de overheid de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden Specialisatie betekent ook: verarming VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 3 Agenda voor Haarlem Baron de Vos van Steenwük: Dit jaar eerste „leesweek" Ir. J. H. Wilton overleden Vijfde zitting over zaak tegen Eindhovense opperman Zitting van één minuut in de zaak-Jungschlaeger Uit Haarlems Dagblad van 23 September 1905 Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren na een spannende stemming de motie van mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.) met 46 tegen 44 stemmen aangenomen. In deze motie spreekt de Kamer als haar oordeel uit dat het niet op de weg van de staat ligt, behoudens bij het blijken van misstanden, de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden. De rege ring wordt verzocht het hiermee in strijd zijnde besluit te herzien. Ter ere van de 's middags om één uur geboren dochter van de heer Peschar (P.v.d.A.), welk Kamerlid zich nog tijdig na dat blij gebeuren naar de vergadering kon bege ven om aan de stemming deel te nemen, zorgden de over de behaalde parlementaire zegepraal verheugde vrouwelijke afgevaardigden voor een bloemenhulde. Overigens zou zelfs indien de jonge vader niet op het appèl had kunnen zijn de motie nog een meerderheid hebben behaald. Met de P.v.d.A., de V.V.D. en de communisten gaven daaraan mej. dr. Klompé, mej. mr. De Vink, mr. Blaisse, de heren Visch en Koersen van de K.V.P. en jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Krol van de C.H.- fractie hun stem. Zo moest dus minister Beel, die zich alle moeite had gegeven ter verdediging van het mede in het Kabinet bereikte compromis, dat het Koninklijk Be sluit van 13 September tengevolge had, het onderspit delven. Door dat K.B. is in artikel 97 van het Rijksambtenarenreglement de bepaling op genomen, dat op de regel van ontslag aan de huwende ambtenares zowel voor be paalde groepen als voor bepaalde functies een uitzondering kan worden gemaakt. Plet door de minister van Binnenlandse Zaken uiteengezette standpunt kwam hierop neer, dat volgens hem zowel degenen, die menen, dat de staat het recht op arbeid van de huwende ambtenares moet eerbiedigen als zij, die op de voorgrond plaatsen, dat de gehuwde vrouw voor alles haar taak in het gezin heeft te vervullen, van oordeel zijn, dat de staat zich in dezen heeft uit te spreken. De overheid heeft het recht als werkgeefster uit te maken, wat uit dienst- oogpunt verantwoord is. Het over één kam scheren van alle werknemers is onjuist. De overheid heeft ten aanzien van de ge huwde ambtenares ook rekening te houden met haar plaats in het gezin. Men mag volgens minister Beel niet volstaan met de stelling, dat de beslissing aan het echtpaar overgelaten dient te wor den. Degene, die arbeid verricht, is meer dan alleen maar werkkracht. De werkgeef ster moet ook ter dege acht slaan op de volledige mens en heeft van oprechte be wogenheid daartegenover blijk te geven. Toen een der dames uit de Kamer inter rumpeerde: „Hoe is het dan met de werk sters gesteld?", verzocht minister Beel haar geduld te hebben en hem toe te staan zijn betoog af te maken. Als de verbodsbepaling wordt ingetrok ken wil men dan, dat de overheid als werk geefster in elk geval van een huwende ambtenares gaat uitmaken of al dan niet reden tot ontslag bestaat? Waar blijft dan de rechtszekerheid? De beslissing aan het echtpaar over te laten gaat niet aan, want dat behoort niet op de stoel van de over heid plaats te nemen. Aldus minister Beel, die ten opzichte van de gehuwde schoonmaaksters moest toe geven, dat het geen ideale toestand is, dat deze buiten het verbod vallen. Zij werken juist op uren, waarop zij in het gezin het slechtst gemist kunnen worden. Maar het betrof hier nu eenmaal een gegroeide toe stand. En verder kon men in de desbetref fende gezinnen die inkomsten slecht missen. Tenslotte maakte de minister ernstig be zwaar tegen de motie. Zij houdt geen reke ning met hetgeen de overheid dient af te wegen tussen dienstbelang en gezinsbelang. Dr. Stokman (KVP) voerde tegen de motie aan, dat de tekst van de motie iedere preventieve maatregel vanwege de staat zou uitsluiten. Hiertegenover voerde zijn fractiegenote mejuffrouw mr. De Vink aan, dat vol gens haar de motie wel degelijk beoogt, dat de overheid heeft in te grijpen als op grond van concrete aanwijzingen door de arbeid van de gehuwde vrouw het algemeen wel zijn in gevaar wordt gebracht. Nadat mr. De Graaf (KVP) namens enige mannelijke fractiegenoten kenbaar had gemaakt eigenlijk tegen de bestaande verbodsbepaling te zijn, maar anderzijds te veel bezwaren tegen de opzet van de motie te koesteren om er voor te kunnen stem men, werd het reeds vermelde resultaat bereikt. Tien afgevaardigden ontbraken, voor het merendeel door verblijf in het buitenland, een paar door ziekte. Was dit tiental wel aanwezig geweest, dan zou de motie met 52 tegen 48 stemmen zijn aan genomen, zodat er dus niet van een toe vallige meerderheid gesproken kan worden. Toespraak dr. Kortenhorst Bij het begin van de vergadering hield de weer benoemde voorzitter, dr. Korten horst, een intree-toespraak, waarin hij ge waagde van de door hem te vervullen rol van „volkomen objectieve en onpartijdige kamprechter." Voor een van nature strijd bare persoonlijkheid noemde hij het gaan zitten op het voorzittersgestoelte geen ge ring offer. Maar hij was ook de aantrek kelijke zijden van de hem toebedeelde taak gaan waarderen. Het presidentschap van de Kamer biedt volop gelegenheid de goede VRIJDAG 23 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en. 9.15 uur. jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Young at heart", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Vertwijfelde speurtocht", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen,,, 18 uur. Wilhelminastraat 22, 7.30 uur, Trance-wijdingsdienst van de Ver. van Spir. „Het Licht". Stadsschouwburg, 8 uur, „De Plankeniers" voeren op „Fataal ge heim". Vleeshal: Nationale en internationale tentoonstelling van architectuur, 13.3017.30 en 1922 uur. ZATERDAG 24 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Young at heart", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vertwijfelde speurtocht", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internatio nale tentoonstelling van architectuur, 13 3017.30 en 1922 uur. Stadsschouwburg, 20 uur, Ensemble Wim Sonne veld: „Huis, Tuin en Keuken". sfeer in de openbare beraadslagingen te handhaven en aan het Nederlandse parle ment zijn eigen stijl te doen behouden, en ook om leiding te geven aan tal van ver beteringen en vernieuwingen, die ertoe bij dragen de afstand te overbruggen tussen het volk en de volksvertegenwoordigers en om het aanzien en gezag der Kamer naar buiten te vergroten. Tenslotte onderstreepte de voorzitter, dat de Staten-Generaal het aan zichzelf verplicht zijn „elke dag op nieuw te trachten door te dringen tot het moeilijk bereikbare hart van het nogal stugge Nederlandse volk." Na het applaus gingen tal van leden de voorzitter met zijn herbenoeming ge lukwensen. Ook dr. Stokman (KVP), maar niet en dit viel op als een voortgezette demonstratie na wat er zich twee dagen tevoren bij de stem ming voor het voorzitterschap had voorgedaan prof. Romme (KVP). Bij het agendapunt: samenstelling van de commissies onthulde de heer Wagenaar (CPN), dat de Kamervoorzitter het initia tief had genomen voor overleg inzake wederopneming van communisten in be paalde commissies, waar zij tot dusverre al tal van jaren buiten waren gehouden. Hij zag daar een teken in, dat men iets begon te beseffen van zekere internationale ont spanning. Kleuteronderwijs De rest van de dag ging heen met de be handeling van het ontwerp-Kleuterwet,, waarop 36 amendementen waren ingediend. Een niet onbelangrijk aantal ging van de baan tengevolge van ministeriële onaan vaardbaar-verklaring vanwege de kosten. Soms koesterde minister C a 1 s ook om andere redenen onoverkomelijke bezwaren, bijvoorbeeld toen de heer Gortzak (CPN) bepaald wilde zien, dat in elke ge meente van overheidswege voldoende openbaar kleuteronderwijs in een genoeg zaam aantal scholen wordt gegeven. Dit ging volgens de minister in het ontwerp niet aan, omdat het stelsel daarvan de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder kleuteronderwijs op andere wijze tracht te bereiken dan in de Lager Onder wijswet. Nadat zowel mr. Roosjen A.R.) als de heer Van Sleen (P. v. d. A.) dit amendement eveneens hadden be streden, trok de voorsteller het in. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (VVD meende in artikel 9 een tenachterstelling bij het bijzonder onderwijs bespeurd te hebben. Daartoe wilde zij de gemeenteraad, die volgens bepaalde regels aan een ver zoek tot oprichting van een openbare kleu terschool moet voldoen, doch zulk een ver zoek kan afwijzen als er in een nabije ge meente wèl een dergelijke onderwijsinrich ting bestaat, deze laatste bevoegdheid ont houden. Minister C a 1 s stelde hiertegen over, dat het erom gaat of er voldoende ge legenheid voor openbaar kleuteronderwijs bestaat. Bij aanneming van het amende ment van mevrouw Fortanier zou het theoretisch denkbaar zijn, dat in een grote gemeente de raad met één school zou vol staan, zulks onder verwijzing naar de be paling zoals deze afgevaardigde die aange vuld wilde zien. In de avondvergadering mocht mevrouw Fortanier het genoegen smaken, dat de minister een van haar amendementen overnam. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat in plattelandsgemeenten, ook als er slechts 30 kleuters zijn voor wie men het bedoelde onderwijs wil, een openbare kleu terschool tot stand komt. Laat op de avond verdedigde d r. Stok man (KVP) een amendement om moge lijk te maken, dat de gemeenteraad zich bij de aanstelling van een leidster de bevoegd heid kan voorbehouden haar ingeval van een huwelijk te ontslaan. Ook al was nu de motie-Tendeloo aangenomen, de over heid dient toch de bevoegdheid te hebben tot ontslagverlening aan een huwende kleu terleidster over te gaan. Mr. Burger (P. v. d. A.) betwijfelde of dr. Stokman er in geslaagd was duide lijk te maken met zijn voorstel niet in te gaan tegen de 's middags gevallen beslis sing. In dit amendement zag mr. Burger iets van gebrek aan sportiviteit om zich aldus toch eigenlijk niet helemaal neer te leggen bij de 's middags door de Kamer ge dane uitspraak. „Het heeft er veel van dat men hier te maken heeft met achterhoede gevechten in verband met een verloren zaak." Deze uitdrukking achtte de heer T i 1 a n u s (C.H.) misplaatst. Het gaat heir alleen om het vastleggen in de wet van de bevoegd heid voor lagere organen door een huwen de kleuterleidster te ontslaan.. Zowel de heer Gortzak (CPN) als mevrouw For- t a n i e rD e W i t (VVD) verklaarde zich er tegen, waarna prof. Romme (KVP) betoogde, dat hetgeen dr. Stokman wilde en de motie-Tendeloo „met elkaar precies niets te maken hebben." Minister C a 1 s meende, dat in eerste in stantie de gehuwde vrouw met haar man moet beslissen of zij ambtenares wil blijven en dat niet de wetgever aan de gehuwde onderwijzeres de toegang tot de kleuter school moet ontzeggen. Maar wèl moet de wet de werkgever (hetzij de overheid, hetzij 't schoolbestuur) vrij laten om in 't contract met de kleuterleidster, dus bij haar aan stelling, het recht op ontslagverlening in geval van huwelijk op te nemen. De minister achtte het amendement-Stokman welis waar niet onaanvaardbaar, maar wel on nodig. In elk geval vatte hij het niet op als ingaande tegen de motie-Tendeloo. ADVERTENTIE In zijn kwaliteit van president-curator van de rijks-universiteit te Leiden heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, oud- Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Donderdagmiddag in Brink- mann voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel gesproken over het onder werp „Algemene ontwikkeling versus spe cialisatie". Als een mens de maatschappij binnentreedt, aldus betoogde dr. baron De Vos van Steenwijk, verlangt men twee dingen van hem: algemene ontwikkeling en vakbekwaamheid, dat wil zeggen spe cialisatie. Algemene ontwikkeling in haar eenvoudigste vorm is kunnen lezen, schrij ven en rekenen. De vakbekwaamheid is gegaan in de richting van steeds verdere specialisatie; economische factoren hebben deze specialisatie gestimuleerd. De voort schrijdende specialisatie betekent enerzijds verfijning, anderzijds evenwel verarming. Het komt tegenwoordig niet zelden voor, dat bijvoorbeeld een metselaar slechts be dreven is in een bepaald soort metselwerk, terwijl hij van de overige werkwijzen wei nig of geen verstand heeft. Vooral het stadsleven heeft de specialisatie verscherpt, de buitenmens, die afgelegen woont, is een meer all-round vakman. Het is moeilijk een definitie van alge mene ontwikkeling te geven. Er is een tijd geweest, dat men de „Renaissancemens" als dé algemeen ontwikkelde mens zag; de negentiende eeuw zag het ideaal van de algemene ontwikkeling vooral in de litte raire richting. Ook kan men de natuur wetenschappen in de algemene ontwikke ling betrekken, maar dit is hachelijk: halve kennis is hier vaak gevaarlijker dan geen kennis. Algemene ontwikkeling betekent in geen geval encyclopaedische kennis. Op een deze zomer te Cambridge gehouden congres van rectores der West-Europese universiteiten is, na veel moeite, de volgende definitie gevonden: algemene ontwikkeling stelt ons in staat onze geest te voeden, ons vermogen tot kritsch denken te ontwikkelen, vormt ons karakter en schept belangstelling in de wereld en de mensen van onze tijd. Men zou ook kunnen zeggen: algemene ontwik keling is wat er over blijft als je alles vergeten hebt, wat je op school hebt ge leerd (maar je moet het eerst geleerd hebben!). Wat valt uit dit alles te concluderen ten opzichte van het universitaire onderwijs? In de medische faculteit heersen spannin gen. De wet stelt de eis, dat de medicus alles op zijn gebied moet weten; de specia list moet een zeer lange studie doormaken en is pas later klaar. Hij zal later de hoge kosten, die zijn studie met zich meebracht, met gepeperde bedragen op zijn cliënten verhalen. Volgens spreker kan deze toe stand niet bestendigd blijven. De juridische opleiding, hoewel als vakopleiding bedoeld, leidt in feite op voor allerlei niet-juridi- sche beroepen en nadert meer tot de Cam- bridge-definitie van algemene ontwikke ling. Litteraire en natuurkundige faculteiten hebben een dubbele doelstelling: zij leiden op voor wetenschappelijk „speurwerk" (research) en voor onderwijs. Naar de mening van de spreker zijn deze facultei ten voor de onderwijs-opleiding te zwaar. Slechts met moeite gelukt het er nog iets van de voor de aanstaande docent zo be langrijke vakken als didactiek, puberteits- psychologie en geschiedenis der wetenschap bij in te persen. Het congres in Cambridge is tot de con clusie gekomen, dat dit in de eerste plaats in sterke mate afhangt van de kwaliteit van de opleiding, dat wil zeggen, de hoog leraar moet ontwikkeld zijn wat zijn eigen vak betreft, maar bovendien een persoon lijkheid van brede allure, die zijn kritische geest en zijn karakter moet kunnen over dragen aan zijn studenten. In de tweede plaats zijn vereist speciale colleges in de verschillende stadia, colleges, die algemene ontwikkeling bieden, zonder tot een exa men te leiden. In de derde plaats: herha ling van het onderwijs in kleine groepen, waarbij de docent kan „afdwalen". Baron De Vos van Steenwijk bepleitte aan het eind van zijn betoog de instelling van een baccalaureaat, een korte, drie jarige studie, geen vakopleiding, die een grondslag van algemene ontwikkeling legt. ADVERTENTIE Ik lees dat in Parijs de laatste gaslan taarns door mooie uitstralende lichtbuizen worden vervangen. Dit is geen belangrijk bericht. Het is een gewoon bericht. Men mag niet anders ver wachten dan dat de tijd en zijn verworven heden zich overal laten gelden, in ieder opzicht ook, ook in zo iets triviaals als straatverlichting. Natuurlijk gaat alle gaslicht verdwijnen en eigenlijk is het verwonderlijk dat dit niet reeds lang is geschied. Toch is dit on belangrijke belangrijk genoeg. Want soms behoren Parijs en gaslicht helemaal bij el kaar. Soms is Parijs zonder dat zachte gele licht in melkglazen bollen, geen Parijs. Dat is het jammere. Dat met die laatste becs- de-gaz een stuk Parijse ambiance verdwij nen moet. Ontastbare, immateriële dingen als licht en donker, schaduw en glans zijn zozeer wezenskenmerk van een stad, dat zonder hen dit wezen wèg is. Althans een goed deel ervan. Zo zullen ook onze vaderen het vervan gen van de fiaker door de taxi hebben er varen. Het wonderlijke van Parijs is dat het nauwelijks verdraagt „modern" te worden. „Modern" is een onwijs woord, want mo dern bestaat niet. Over tien jaar is het er niet meer. En tien jaar is te kort om een begrip rechtvaardiging te schenken. Maar ik bedoel: Parijs moet Parijs blijven. Parijs in neonlicht, Parijs met grijze wolkenkrab- bersblokken, met beton en glas, is Parijs niet. Het moge de naam blijven dragen, maar de ziel is vervlogen op de adem van de „moderniteit". Parijs gevoelt dit zelf. Daarom wil het toch waar het kan, zich zelf blijven. Ergens zegt het moet een streep getrokken worden. Daarom is be paald dat de gaslampen op de Place de la Concorde b 1 ij v e n. Deze bepaling is overtuigend voor het ongelijk der modernisering en bijna-ont- roerend van hulpeloosheid. Zonder gaslicht op die grootse Place de la Concorde ben ik, zo zegt Parijs, helemaal mij zelf niet meer. En ergens in het midden van mijn hart moet ik mij zelf blijven. Maar ge begrijpt wel dat deze strijd hopeloos is en dat de vlam van het gelige glas niet kan b 1 ij v e n flakkeren om haar schaduwen en haar glanzen op het oude gelaat van deze stad te leggen. Er zal een tijd komen dat ook die allerlaatsten ver dwijnen gaan. Wat dan? Ge moet daar maar geen antwoord op geven. Het zou te wanhopig zijn. ELIAS. Prof. dr. H. Bergenia. De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken heeft benoemd tot zendingshoogleraar in Kampen, in de vacature van prof. dr. J. H. Bavinck, dr. H. Bergema. ADVERTENTIE De Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheken zal van 8 tot 15 October een „leeswek" houden. Hierdoor hoopt deze bond te bereiken, dat de zogenaamde „boekheidenen" meer in contact met het boek worden gebracht. In 1956 zal de Bond van Leesbibliotheken, die is aangesloten bij de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels en die de be langen van de winkelbibliotheken behar- tgt, zijn vijfentwintigjarig bestaan vieren. De propagandacommissie hoopt ter ge legenheid van de volgende leesweek het is de bedoeling in het vervolg ieder jaar zo'n week te organiseren een culturele daad te stellen ten bate van de Neder landse auteur. De Bond ziet zijn taak niet alleene als een commerciële, doch ook als een cultureel opvoedende. Zij beschouwt de leesbibliotheek als springplank naar de boekhandel. Ir. J. H. Wilton, hoofdingenieur en be drijfsleider van de Rotterdamse Werf van de N.V. Dok- en Werf Mij. Wilton-Fije- noord te Schiedam, is Donderdagmiddag te Reedijk, waar hij de laatste tijd het bed hield, overleden. Ir. Wilton zou vandaag 46 jaar zijn geworden. ADVERTENTIE Tydens de vijfde zitting die de rechtbank te 's Hertogenbosch wydde aan de zaak tegen de 33-jarige Eindhovense opperman M. J. v. d. V., heeft de officier van justitie mr. J. Houben, de aanvankelijke eis tot levenslange gevangenisstraf wegens moord gewijzigd in een eis tot een gevangenisstraf van vijftien jaar wegens doodslag. De opperman wordt ervan beschuldigd zijn vrouw in de avond van 9 October van verleden jaar door een messteek om het leven te hebben gebracht. Verdachte blijft het hem ten laste gelegde hardnekkig ont kennen. Mr. Van Everdingen, die in eerste aanleg als officier in de zaak optrad, had op 24 Maart in de eerste zitting levenslang geëist. De verdediger, mr. P. Scheefhals uit 's Hertogenbosch vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Aan dit verzoek werd toen door de rechtbank vol daan. Bij de uitspraak in April is de zaak naar de rechter-commissaris terugverwe zen en werd de verdachte opnieuw, maar nu op andere gronden, gedetineerd. De der de zitting werd verdaagd omdat een getuige moest worden gehoord, die toen niet aan wezig was, en de vierde zitting werd ver daagd voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport door prof. dr. Baan in Utrecht. Bij de vijfde zitting deelde de officier mee dat er onvoldoende bewijsmateriaal kan worden aangevoerd ter staving van het primair ten laste gelegde. Hij meende, dat het subsidiair ten laste gelegde, name lijk doodslag, wettig en overtuigend bewe zen is en eiste vijftien jaar gevangenisstraf zonder aftrek van het voorarrest. Volgens het psychiatrisch rapport kan geen vermin derde toerekeningsvatbaarheid bij verdach te worden geconstateerd, hoewel het niet uitgesloten wordt geacht, dat bepaalde factoren van invloed kunnen zijn geweest op het doen en laten van verdachte. De raadsman, mr. Scheefhals, meende dat de officier niet beschuldigen kan omtrent zaken, waarover in het lijvige dossier met geen woord wordt gerept. Mr. Scheefhals achtte het wat vreemd, dat een eis tot levenslang zonder voldoende argumente ring teruggebracht wordt op een eis tot vijftien jaar. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte werd dooi de rechtbank afgewezen. De uitspraak is op 16 October. MUZIEK Zondag 25 September, Concertgebouw, 20 uur: Jazz-show door de Dutch Swing Col lege Band. Verder werken mede de blues zangeres Beryl Bryden, Roefie Hueting's Down Town Jazzband, The New Orleans Seven en The Diamonds. Maandag 26 September, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het koor der „Wiener- sangerknaben". Het programma bestaat uit motetten en andere geestelijke liede ren, een zangspel, waarvoor een keuze uit het oeuvre van Mozart, Haydn en Lort- zing wordt gedaan. Liederen van Schubert, Brahms en Mozart, Mahler en Reger. Maandag 26 September, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeelt de stads- beiaardier Arie Peters het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 27 September, Grote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Dinsdag 27 September, Concertgebouw, 20 uur: Concert door N. Ph. O. voor leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap, en de Haarlemse Jazz Club. Dirigent Toon Verhey, solist Naum Sluszny, piano. Uit gevoerd worden werken van Strawinsky, Gershwin, Milhaud. Donderdag 29 September, Grote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en gra fiek van Ina Rahusen t. g. v. haar 60ste verjaardag. Geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Teylers museum: Schilerijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt. Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, .Tansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen"). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Huis Van Looy: Jubileumtentoonstelling Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten", dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, 's Zondags van 1417 uur, tot en met 1 October. Vleeshal: Nationale (tot 26 Sept.) en inter nationale (tot 2 Oct.) tentoonstelling van architectuur 1945/1955 in samenwerking met de Kring Haarlem van de Nederlandse Bond van Architecten. Dagelijks geopend van 13.30 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. Huis met de Kogel: Schilderijen en schetsen van Dirk Breed. Geopend op werkdagen van 108 uur (tot en met 24 Sept.). MUZIEKWEEK MAARLEM Vrijdag 23 September, Concertgebouw, 20.15 uur: De Haarlemse muziekweek wordt be sloten met een concert door het Noordhol lands Philharmondsch Orkest, het Neder lands Kamerkoor, Annette de la Bye. so praan, Anode Hermes, alt, Han le Fèvre, tenor, Jan de Man, piano: dirigenten: Ma- rinus Adam en Felix de Nobel. Er worden werken uitgevoerd van Hendrik Andries- sen, Jurriaan Andriessen, Sas Bunge, Albert de Klerk en Felix de Nobel. DIVERSEN Zaterdag 24 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Het ensemble Wim Sonneveld treedt op in het programma „Huis, tuin en keu ken". Met Conny Stuart, Kitty Kluppell, Yda Andrea, Mieke Last, Wim Sonneveld, Joop Doderer, Jan Staal en Nico Knap per. Pianist: Jelle de Vries, guitarist: Jan Blok. Dinsdag 27 September, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Eerste voordracht van de muziekcursus gegeven door Paul Chr. van Westering, toonkunstenaar. Dinsdag 27 Septemebr, Minervatheater, Heemstede, 20.15 uur: Wereldreizigers- serie 1955/56. Mr. Drs. Th. Regout vertoont de film „De wondere wereld van de Stille Zuidzee". Dinsdag 27 September, Frans Halsmuseum, 20 uur: Declamatie-avond met muzikale omlijsting door mejuffrouw Bets Neder-- koorn. Woensdag 28 September, Grote Kerk, 20 uur: Bijzondere bijeenkomst ter gelegenheid van de Nationale Reclasseringsdag 1955; Medewerking verlenen Klaas Bolt (orgel), het muziekcorps van het Leger des Heils o. 1. v. Berend Schut en het kerkkoor van de Sint Liduina-parochie o. 1. v. P. Q. de Wolf. Sprekers dr. H. van der Loos, me vrouw J. H. de Vries Robbé, pater A. Loof O.F.M. en majoor Souverein. Woensdag 28 September, gebouw St. Bavo, 20 uur: Het Friese gezelschap „Gijsbert Japix" voert op „De Moske-Flap" van Y. C. Schuitmaker. Woensdag 28 September, Frans Halsmu seum, 8 uur: Declamatie-avond door Trees Faber, met muzikale omlijsting door Bets Nederkoorn, piano, Lex van de Brul, hobo en Kitty Nederkoorn, sopraan. Donderdag 29 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Openingsavond van de Volks universiteit voor Haarlem en Omstreken. Voordrachten door Ellen Vogel, Albert Vogel, met medewerking van Evertine Vogel, piano. Uitgevoerd worden werken van Alfred de Musset, H. Heine, Theocri- tes, W. Bürger, M. Nijhoff, B. Björnson, E. A. Poe. Vrijdag 30 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor leden van de Vereniging „Ge loof en Wetenschap" houdt mr. J. Mertens de Wilmars een lezing over „Het scho- lenvraagstuk in België". DJAKARTA (PIA) De 31ste zitting in de zaak-Jungschlaeger voor het Landge- recht te Djakarta heeft gisteren één minuut geduurd. Rechter Maengkom deelde mede, dat er geen griffier ter beschikking was. Hij verdaagde de zitting tot 6 October. De verdachte was niet aanwezig. ADVERTENTIE Vraag soort DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft bepaald dat de hoornsignalen in de kazernes beperkt moeten worden. Er mag in den regel alleen signaal geblazen wor den om iets aan te geven waarvan ce- voren niet bekend was dat het gebeuren zou, dus bijvoorbeeld bij brand of onverwachts appèl. De minister is van oordeel dat het vele blazen in de kazernes de traagheid in de hand werkt. Er werd tot nu toe geblazen voor de water- en werkmarsch, voor de wachtparade, het strafpeloton, de recruten, de kerk, het fourageren, de zieken, de gestraften, voor de hoofdofficieren en officieren, voor licht op en licht uit, voor aardappel schillen en voor ophouden met vuren en stormloop. De minister acht het niet noodig om, zooals de inspecteur der infanterie had geadviseerd, de hoofdstippen van het dienstrooster door een bel te doen aan geven. Hij vindt het aanschaffen van één klok per compagnie voldoende.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5