Ongerustheid over eventuele «derde man" in spionnage-spel Wie waarschuwde MacLean? Generaal Lonardi beëdigd en geestdriftig begroet Boelganin vindt Eisenhowers ontwapeningsplan te beperkt Weerbericht Haarlems Dagblad if Witboek over Burgess-MacLean Peronisten steken de kop op in de hoofdstad en andere steden De geheime conferentie van Prins Bernhard Jury sprak halfbroers vrij van moord Het woord is aan Molotov stelt voor alle plannen in de UNO-Assemblée te behandelen Geen UNO-besluit over Nieuw-Guinea 7 U e JAARGANG No 66 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 217 Afstammelingen van „Pil- grimfathers" in ons land Trein reed op twee auto's met dynamietlading in Amerikaanse ICA-missie in Nederland verdwijnt Nieuwe eruptie van de Etna UNO-Assemblée laat de kwestie-Cyprus rusten Hooggeplaatste militaire en burgerlijke autoriteiten Zaak-Emmett Till Bewijs wordt onvoldoende geacht Treinen in Frankrijk rijden weer normaal Orkaan eiste op Barbados honderd mensenlevens Onze hoofdredacteur Weerrapport ri&ii Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 25.50), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op Schiphol zijn Vrijdag- met speciale toestellen ruim 150 afstammelingen van de „Pilgrimfathers" die in 1620 uit Engeland en Nederland met de „Mayflower" naar Amerika overstaken, gearriveerd op een pelgrimstocht langs de steden en kerken, waar hun voorvaders ruim drie eeuwen ge leden hebben gewoond en hun godsdienst oefeningen hielden. (Van onze correspondent in Londen) DE BRITSE REGERING heeft een witboek uitgegeven over de zaak-Burgess- MacLean, de twee Britse diplomaten, die medio 1951 naar communistisch gebied uitweken, nadat zij er de lucht van hadden gekregen dat zy werden verdacht van spionnage voor de Sovjet-Unie. In Januari 1949 vernam de Britse veiligheidsdienst dat bepaalde gegevens van het ministerie van Buitenlandse Zaken enkele jaren geleden ter kennis van de Sovjet-Russische autoriteiten waren gekomen. Medio April 1951 een maand voor de vlucht van Burgess en MacLean was het aantal verdachten tot twee of drie beperkt. MacLean was de voornaamste hiervan, doch er was nog te weinig bewijsmateriaal om hem in staat van beschuldiging te kunnen stellen. 25 Mei 1951 verdween MacLean, dezelfde dag waarop Herbert Morrison, de toenmalige (socialistische) minister van Buitenlandse Zaken, de veiligheidsdienst vergunning had verleend hem te ondervragen. De geheime dienst had ook MacLeans woning te Ta.tsfield, in Kent, willen doorzoeken, doch het was te laat. In het gisteravond gepubliceerde witboek over deze affaire levert de Britse regering commentaar op de vraag waarom het twee tal, terwijl het verdacht was, nog zo lange tijd in dienst van Buitenlandse Zaken is gebleven. Het antwoord is dat de verden king pas kort voordat zij verdwenen op hen is gevallen. Er was onvoldoende be wijsmateriaal om hun arrestatie te recht vaardigen. Het onderzoek had in de eerste plaats ten doel gegevens over hen te ver zamelen, maar niet om een vlucht te voor komen. Ook was er onvoldoende wettelijke grond om het latere vertrek van mevrouw MacLean te voorkomen of zelfs om haar te schaduwen. De vraag rijst wie MacLean heeft ge waarschuwd. Is er nog steeds een leidende spion in het Foreign Office? zo vraagt men zich ongerust af. De eerste reactie op het witboek is dat het nog vele belangrijke punten onbeant woord laat en dat de ongerustheid over de onbevredigende gang van zaken eerder is toegenomen dan verminderd. Doch de re gering is niet van plan meer los te laten voordat het parlement eind October bijeen komt. Daar zal de kwestie ongetwijfeld verder aan de orde komen. Het magere witboek is waarschijnlijk niet in staat de openbare mening te bevredigen, zodat ver wacht mag worden dat in het Lagerhuis een diepgaand onderzoek zal worden ge- eist. Een debat zal vrijwel zeker spoedig na de terugkeer van het parlement worden gehouden. Verwacht wordt echter dat de regering zich zal verzetten tegen een speciaal on derzoek naar de interne organisaties van het Foreign Office en de veiligheidsdien sten. Zo nodig zal de regering zo wordt ten minste verwacht de vertrouwenskwestie stellen. Van regeringszijde is reeds gereageerd op de beschuldigingen, welke aan het adres van de buitenlandse dienst zijn geuit. Zeventig doden in Mexico GOMEZ PALACIO (U.P./A.F.P.) Twee vrachtauto's, beladen met negen ton dynamiet, zijn op een spoorwegovergang in Mexico met een trein in botsing gekomen. Zeventig personen, onder wie twaalf kin deren, werden gedood en honderd gewond. Het ziekenhuis van Gomez Palacio kon alle patiënten niet bergen. Een groot aantal moest naar particuliere woningen worden gebracht. De ontploffing was zo hevig dat te Torreon, op dertien kilometer van Gomez Palacio, ruiten sprongen. Geen spoor is gevonden van de lichamen der chauffeurs. Het gehele treinpersoneel en verscheidene van de treinpassagiers werden gedood. De motor van een der vrachtauto's is op zevenhonderd meter van de plaats van het ongeluk gevonden. De drie rijtuigen van de trein en de locomotief werden vernield. Een aantal huizen nabij de spoorbaan werd met de grond gelijk gemaakt. Alle bewoners zouden gedood zijn. Op de plaats waar de spoorovergang is geweest, is een geweldige krater ontstaan. Elk der twee vrachtauto's was geladen met 414 ton dynamiet. De autoriteiten zeg gen dat de voorste auto juist op de onbe waakte overweg was toen daar de trein arriveerde. De tweede vrachtauto reed op korte afstand achter de eerste, maar door de schok van de eerste explosie, kwam ook de tweede lading tot ontploffing. Het bal kon van een bioscoop in Gomez Palacio, 2'A kilometer van de spoorwegovergang^ stortte in door de kracht der ontploffing. De bioscoopbezoekers namen in paniek de vlucht. WASHINGTON (AFP) Het econo mische herstel van Europa maakt het mo gelijk, dat de missies van de Amerikaanse administratie der internationale samen werking (ICA) in Europa in omvang wor den beperkt, zo heeft Hollister, directeur van dit bureau, medegedeeld. De missies in België, Nederland, Denemarken, Noor wegen en Portugal zullen woi-den vervan gen door bureaux van kleinere omvang, die verbonden zijn aan de ambassades der Verenigde Staten. In Oostenrijk, Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brit- tannië zullen de ICA-missies tijdelijk in stand worden gehouden. De wijzigingen houden geen verband met de omvang van de Amerikaanse hulp aan de Europese landen MacMillan, de minister van Buitenlandse Zaken, nam dezer dagen het departement tegen de critici in bescherming door te ver klaren dat ondermijning van het vertrou wen in een dienst niet kan worden geduld en dat niet het departement doch de mi nister zelf verantwoordelijk is voor even tueel gemaakte fouten. Hij voegde er zo als gemeld aan toe dat de Britse buiten landse dienst, wat loyaliteit en doelmatig heid betreft, moeilijk kan worden geëven aard. MacLean was secretaris van een gecom bineerde Amerikaans-Brits-Canadese com missie die tot taak had de geallieerde atoomontwikkelingspolitiek te coördineren, kort nadat hij in 1944 naar Amerika was gegaan als tweede secretaris en later als plaatsvervangende eerste secretaris van de Britse ambassade. Hij bleef in Washington tot 1948 en was hoofd van de Amerikaanse sectie van het Foreign Office tot kort voor hij verdween. In zijn Amerikaanse functie had hij toe gang tot „topgeheime" atoominlichtingen in de periode toen de vriendschap met Rusland van uit de oorlogsdagen afkoelde tot de koude oorlog. Een afschrikwekkend monster verscheen dezer dagen in de Engelse stad Dorset, ledereen vluchtte naar binnen. Het monster wandelde snuivend en grommend door de straten ennu verder geen grapjes. Dit is het hondje Tommy, ver dwaald in het Engelse Madurodameen Lïlliputstadje te Dorset. De vulkaan de Etna op Sicilië is, na twee weken rustig te zijn geweest, opnieuw tot uitbarsting gekomen. In de Noord-Ooste lijke krater, twee honderd meter van de top, zijn na een serie ontploffingen, drie nieuwe spleten ontstaan. De top van de 3263 meter hoge berg is in zware rookwol ken gehuld. Deskundigen van het vulcano- logische observatorium in Catania stellen een onderzoek in. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) Ge neraal Eduardo Lonardi is gisteren uit Cordóba te Buenos Aires aangekomen en beëdigd als voorlopige president van Ar gentinië. De menigte die zich op het Plaza de Mayo had verzameld was groter dan ooit onder het régime van Perón. De in tocht van de generaal werd naar schatting door een half millioen mensen gadegesla gen. De Argentijnse vloot is de haven van Buenos Aires binnengelopen. In zijn eerste toespraak beloofde Lonardi een concordaat met het Vaticaan te zullen sluiten en een overeenkomst, waar bij de „Standard Oil Company of Califor nia" concessies in Argentinië krijgt, te an nuleren. Zo spoedig mogelijk zal hij ver kiezingen uitschrijven, maar eerst moeten de kiezerslijsten op eventuele vervalsingen worden nagegaan. Hij zegde verder toe: persvrijheid, vrije uitoefening van het recht tot vereniging en vergadering en vrij heid voor de arbeiders tot het vormen van vakverenigingen voor het verdedigen hun ner belangen. Het onderwijs zal weer vrij zijn. Op de onderwijsinstellingen zal geen politieke propaganda meer worden bedre ven. De vrijheid van de kansel zal ge- Groot-Brittannië zal onvermoeid naar oplossing blijven zoeken NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblée heeft een Grieks verzoek, de kwes tie-Cyprus in behandeling te nemen, af gewezen. Het besluit van de Assemblée, waarmee de aanbeveling van de agenda commissie is goedgekeurd, werd genomen met 28 tegen 22 stemmen, bij tien onthou dingen, na een debat waarin de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stepha- nopoelos, had aangeboden, zijn verzoek in te trekken als Groot-Brittannië zich be reid zou verklaren het volk van Cyprus „het recht van zelfbeschikking te verle nen". Tegen stemden onder meer Nederland, Turkije, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. De Sovjet-Unie, de satellietlan- den en enkele Zuid-Amerikaanse staten waren er voor. Indonesië en India behoor den tot de landen die zich onthielden van stemming. De Britse minister van Staat, Nutting, verklaarde na afloop van de stemming, dat Groot-Brittannië onvermoeid zou pogen, een aanvaardbare oplossing van de kwes tie-Cyprus te vinden. Stephanopoelos zei- de, dat de strijd om de bevrijding van het volk van Cyprus zou voortduren, hetzij binnen of buiten de UNO. „Niets kan de strijd voor vrijheid en bevrijding stui ten", zo zei hij. Dr Fazul Kutchuk, leider van de Turken op Cyprus, heeft verklaard dat als Groot- Brittannië het eiland verlaat Turkije het „koste wat het kost" in bezit zou nemen. Hij waarschuwde, dat elke aanval op Turken op Cyprus of schade aan Turkse eigendommen op het eiland niet onbeant woord zouden blijven. waarborgd worden. Er zal volledige ge loofsvrijheid bestaan voor de aanhangers van alle gezindten. De rechten van de kerk zullen onverkort worden gehandhaafd. Mi litairen die er op uit zouden zijn zich te verrijken, zullen uit onze rangen worden verwijderd. Mijn nieuwe regering zal in hoofdzaak uit burgers bestaan, waarbij de voorkeur zal worden gegeven aan niet-po- litieke persoonlijkheden. Enthousiasme De rede van de president werd herhaal delijk onderbroken door fanatieke toejui chingen. Er werd gefloten, toen Lonardi sprak over „de dictator, die in het rege ringsgebouw heeft gezeteld". De soldaten en mariniers, die na de president en zijn gevolg op vrachtauto's Buenos Aires bin nenreden, werden geestdriftig toegejuicht. Talrijke militaire vliegtuigen vlogen tij dens Lonardi's intocht laag over de stad. "Voor Lonardi Cordóba verliet, heeft hij tot journalisten gezegd, dat het lot van Pe rón hem niet interesseert als Perón maar ergens terecht komt waar hij het land ver der geen schade kan berokkenen. In afwachting van een vrijgeleide be vindt Perón zich nog altijd aan boord van een kanonneerboot van Paraguay in de on middellijke nabijheid van Buenos Aires. Het verluidt dat Perón pas toestemming tot vertrek krijgt als hij stukken zal heb ben ondertekend, waarbij hij zijn eigen dommen de ex-president zou fabelach tig rijk zijn overdraagt. Onlusten In Rosario hebben militairen met behulp van kanonnen, machinegeweren en pant serwagens groepen Peronistische betogers uiteen gejaagd, die optrokken naar het centrum van de stad. De betogers werden ook uit de lucht met traangasbommen be stookt Er zijn twintig doden en veertig ge wonden te betreuren. Na het verjagen van de Peronisten uit de binnenstad werd be kendgemaakt, dat zonder meer zou worden geschoten op een ieder die zich na acht uur 's avonds nog op straat vertoonde. In Buenos Aires, waar Peronisten pro beerden ook onlusten uit te lokken, vielen voorzover bekend geen slachtoffers. In sommige wijken van de stad hielden beto gers trams en bussen aan, waarop zij Pero nistische leuzen aanbrachten. Pogingen om in het centrum van de hoofdstad betogin gen te houden werden snel onderdrukt. In de arbeiderswijken aan de Zuidelijke rand van de stad moest het leger optreden. Te gen dat het donker werd werden kanon schoten en machinegeweervuur gehoord. Radio Buenos Aires deed een beroep op de arbeiders om kalm te blijven. Functionarissen van de nieuwe regering verklaarden te vertrouwen, dat de autori teiten de toestand, ondanks de onrust van fanatieke Peronisten, goed in de hand heb ben. De militaire overheid heeft de arres tatie gelast van alle Peronistische parle mentsleden om een onderzoek in te stellen naar hun persoonlijke omstandigheden. Verscheidene leden van het parlement zijn reeds gevat. Spanje, Peru en Chili hebben het nieu we bewind erkend. De „Geheime Conferentie", die georgani seerd is door prins Bernhard en die mo menteel wordt gehouden in hotel Alpenhof te Garmisch-Partenkirchen, is iets minder geheim geworden maar slechts een heel klein beetje. Vanwege de conferentie werd een com muniqué uitgegeven waarin wordt uitge legd dat het een „particuliere bijeenkomst" van personen uit verschillende West-Euro- pese landen is. Zijn enige doel, aldus het communiqué, „is de werkelijke vraagstuk ken van man tot man te bespreken en het wederzijdse begrip te bevorderen tussen de vrije mensen van het Westen zonder te komen tot definitieve besluiten of oplos singen". In het communiqué werd de nadruk ge legd op het feit dat de conferentie geen banden heeft met enige internationale or ganisatie en dat alle deelnemers „slechts als particulieren aanwezig zijn". De bijeenkomst is de derde in twee jaar welke door prins Bernhard werd belegd. De andere werden gehouden in Nederland en in Frankrijk. Onder de aanwezigen be vinden zich de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Alfred M. Gruenther, de secretaris-generaal van de NAVO, lord Is- may en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy. Het luxueuse hotel Alpenhof is volledig voor de vergadering gereserveerd en zelfs de hötel-employé's zijn voorzien van spe ciale passen die ze steeds moeten tonen als ze het hotel in willen. NEW YORK (Reuter-UP) Twee blan ken, de halfbroers John Milam (36) en Roy Bryant (24) zijn door een jury te Sumner in de Amerikaanse staat Mississippi, vrij gesproken van moord op de veertienjarige negerjongen Emmett Till, die naar de vrouw van Bryant gefloten zou hebben. De verdachten verklaarden onder ede onschul dig te zijn. De districtsprocureur noemde de moord „een laffe daad". Hij zei dat de ver dachten de jongen standrechtelijk ter dood hadden gebracht. De leider van de jury, die uit twaalf blanken bestond, een jonge boer, zei dat de jury driemaal had moeten stemmen voor dat zij eensgezind was over het „onschul dig". De eerste maal waren negen leden voor vrijspraak en drie neutraal. De tweede maal tien voor vrijspraak en twee neu traal. De beslissende factor, zei hij, was het feit, dat de staat niet heeft kunnen bewijzen dat het uit de rivier opgehaalde lijk dat van de verslagen jongen was. „Er bestaat redelijke twijfel", zei hij. De jury had voor haar beslissing een uur nodig. De uitspraak van de jury ontlokte luide bijvalsbetuigingen onder de vijfhonderd toeschouwers op de openbare tribune, van wie de meesten het gehele vijfdaagse pro ces hadden bijgewoond. De twee mannen worden ter beschikking gesteld van de aangrenzende county. Zij worden ervan verdacht Emmett Till te hebben ontvoerd, maar dit maakte geen deel uit van de acte van beschuldiging. Er wordt een nieuwe aanklacht voorbereid ter zake van ont voering. De jury deed alleen uitspraak in de kwestie of de verdachten schuldig wa ren aan moord. De mannen hebben toe gegeven de jongen te hebben ontvoerd. De moeder van Emmett Till woonde de zitting bij. Een republikeins lid van het Amerikaanse Congres, de neger Diggs zat aan de perstafel voor de neger-journalis- ten als waarnemer. Elders nieuwe stakingen PARIJS (Reuter) Zowel op de hoofd lijnen als op de lijnen van de voorsteden uit Parijs is Vrijdagavond het treinverkeer weer normaal geworden een uur nadat de staking van een volle dag die door het onafhankelijke verbond van treinmachinis ten was afgekondigd, geëindigd was. Vrijdag hebben zich bij het gas- en elec- triciteitsbedrijf hier en daar onderbrekin gen van het werk voorgedaan. Deze be drijven worden getroffen door communis tische „wisselstakingen" ter verkrijging van hoger loon. Vrijdag zijn de doodgra vers in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen en een premie voor „ongezonde ar beidsomstandigheden". In het begin van de week hebben doodkistenmakers en perso neel van begrafenisondernemingen 24 uur gestaakt. Bij de scheepswerven te Marseille zijn korte stakingen gehouden. Het tramverkeer was gedeeltelijk verlamd door een staking van bestuurders. Werkgevers te Nantes hebben een nieuw loonaanbod gedaan om een einde te maken aan een loongeschil met metaalarbeiders, die de laatste weken beurtelings hebben gestaakt en door de werkgevers uitgesloten zijn. De arbeidsonrust in Frankrijk baart de regering zorgen. Premier Faure heeft tot discipline aangespoord. De minister van Financiën, Pflimlin, heeft verklaard, dat de loonsverhoging van vijf percent, die aan de arbeiders in de vervoersbedrijven is toege kend, op het ogenblik het maximum moet zijn, wil men het prijspeil handhaven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Prof. Baas Becking: God heeft de natuur gemaakt en de mens de woestijn. MIAMI (Reuter). Een orkaan heeft op het Britse eiland Barbados (Kleine An tillen) tenminste honderd mensenlevens geëist. Er zijn duizenden daklozen. Van het lot van de groep Bovenwindse eilan den bij Barbados is niets bekend, daar de verbindingen verbroken zijn. Achtduizend? In Mexico zijn door een andere orkaan 238 mensen om het leven gekomen. Er worden vierhonderd mensen vermist. Volgens het Mexicaanse blad „El Uni versal" zal het aantal doden uiteindelijk achtduizend bedragen. Verscheidene dor pen en steden zijn geheel verwoest. Er zijn dertigduizend daklozen. In Tampico en omgeving zijn 156 doden te betreuren. In het rampgebied is het standrecht afge kondigd. Een orkaan heeft ook het Noordelijke deel van Luzon (Philippijnen) geteisterd. De berichten uit het getroffen gebied zijn schaars. De verbindingen met sommige delen van vijf getroffen provincies zijn verbroken. NEW YORK (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie heeft in zijn per soonlijke boodschap aan president Eisen hower gezegd, dat Eisenhower's plan voor uitwisseling van militaire blauwdrukken „alleen betekenis kan krijgen als overeen stemming bereikt wordt over een vermin dering van de bewapening en over het nemen van maatregelen tot een verbod van atoomwapens". Eisenhower's voorstel tot het wederzijds uitvoeren van luchtverken- ningen zal volgens Boelganin niet veel bij dragen tot de veiligheid en de uitvoering van de ontwapening. Dat betekent echter niet, „dat wy geen overeenstemming kun nen bereiken over belangrijke aspecten van het ontwapeningsprobleem, waarop onze standpunten elkaar zo dicht genaderd zyn, dat wij tot een definitief accoord kunnen komen." De Amerikaanse regering beschouwt de boodschap van Boelganin niet als een regel rechte verwerping van het plan van Eisen hower. Boelganin stelt dat indien het plan- Eisenhower wordt aanvaard, het deel moet uitmaken van een algemeen ontwapenings programma. Volgens Boelganin is het aan de Verenigde Staten te wijten, dat tegen de verwachtingen in op de ontwapeningsbe sprekingen van de UNO-subcommissie geen vorderingen zijn gemaakt. De Ameri kaanse afgevaardigde heeft de kwestie van vermindering der strijdkrachten en bewa pening en verbod van atoomwapens ter zijde geschoven en gaf de wens te kennen eerst het voorstel van Eisenhower te willen bespreken, waardoor de indruk is gewekt, aldus Boelganin, dat de Verenigde Staten het gehele ontwapeningsvraagstuk tot deze voorstellen beperken. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft in de UNO-Assemblée voorgesteld alle ontwapeningsvoorstellen, die op de topconferentie te Genève zijn gedaan, in beschouwing te nemen. „We be schouwen Eisenhower's voorstellen als een uiting van de oprechte wens de oplossing van het belangrijke probleem van inter nationale controle en inspectie op de be- (Van onze correspondent in New York) De algemene commissie van de UNO heeft haar beslissing enige dagen uitge steld ten aanzien van de vraag of de kwes tie Nederlands Nieuw Guinea al dan niet op de agenda zal worden geplaatst. Geruchten dat Nederland en Indonesië een of ander compromis bereikt zouden hebben, zijn echter onjuist. Op 29 September worden echter in In donesië verkiezingen gehouden, en men vraagt zich af of het niet juister zou zijn indien de nieuw gekozen regering opnieuw de koers bepaalde in deze kwestie. Zou een eventuele koerswijziging inhou den dat een compromis beter gezocht kon worden buiten de UNO om, waar de debat ten over zulk een onderwerp spoedig scherp worden, dan ware het verstandig thans geen beslissing te nemen over de vraag of Nieuw Guinea op de agenda zal worden geplaatst. Na aankomst van Anak Agoen, die Zon dag te New York arriveert, kan duidelijk worden of Indonesië misschien tot een dergelijke voorzichtigheid bereid is. De algemene commissie kan thans de zaak uitstellen en eventueel altijd later - indien gewenst - dit agendapunt in stem ming brengen. Daarna heeft de gehele as semblée een definitieve beslissing te ne men. Van vele zijden wordt ons telkens weer gevraagd, hoe het met de gezondheidstoe stand van de heer Robert Peereboom, onze hoofdredacteur, staat. Hij heeft enkele maanden geleden een zware operatie moeten ondergaan, waarna hij geruime tijd in het Diaconessenhuis moest blijven, dat hij omstreeks midden Juli kon verlaten. Zijn herstel van krach ten zal thans nog enige tijd vergen, maar hij gaat gestadig vooruit. wapening te vergemakkelijken", zei Molo tov. Hij wekte de Westelijke landen op, het Russische voorbeeld te volgen en de sterk te van de strijdkrachten te verminderen zonder op een ontwapeningsplan te wach ten. Hij verzocht het Westen de bases in het buitenland op te geven, na te hebben ge zegd dat de Sovjet-Unie de basis in Port Arthur (China) heeft ontruimd en die in Porkkala (Finland) dit jaar zal ontruimen. Niets nieuws Molotov en zijn Amerikaanse collega Dulles hebben kort nadat Molotov zijn rede beëindigd had, een bespreking gehad, naar verluidt op verzoek van de Russische minister. Dulles heeft gezegd dat zijn eer ste indruk van Molotov's rede was dat zij niets nieuws bevat. Antwoorden De Amerikaanse afgevaardigde Stassen heeft in de ontwapenings-subcommissie en kele Russische vragen beantwoord over het plan van Eisenhower. Hij zei dat de lucht- verkenning in eerste instantie alleen boven de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie moest gebeuren. Als het plan in werking is, kunnen andere landen toetreden. De uitwisseling van blauwdrukken moet op alle wapens betrekking hebben, ook op atoom- en waterstofwapens. De bedoeling van deze uitwisseling is de mogelijkheid van een verrassingsaanval uit te sluiten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 Ïl w-S C C3 3J2 6u SE «c E2 2- Stockholm geheel bew. WNW 1 14 0 Oslo geheel bew. windstil 16 0 Kopenhagen half bew. O 7 17 0 Amsterdam nevel ZZO 3 24 0 Londen mist windstil 21 3 Luxemburg licht bew. NNO 2 23 0 Parijs geheel bew. W 1 22 0 Bordeaux mist WNW 1 21 0,3 Grenoble half bew. windstil 23 0 Nice half bew. NW 3 24 0 Genève half bew. windstil 23 0 Zurich motregen windstil 22 U Locarno nevel windstil 23 0 Berlijn mist O 1 19 0 Frankfort nevel NO 3 23 0 München mist windstil 21 0 Wenen nevel WNW 3 20 0 Innsbruck mist W 2 25 1 Rome nevel NO 1 28 0 Ajaccio geheel .fcew. ONO 2 24 0 Mallorca zwaar Joew. NO 3 26 0 Neerslag laatste 24 uur. >XODCCCCCOOCCCCCOCCCCCOCCOOCCCOCCOOCOCCOOOOOOOCOOOOOOOO< X fi RUSTIG EN DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist, maar later op de meeste plaatsen vrij zon nig. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar. 25 September Zon op 6.31 uur, onder 18.36 uur. Maan op 15.35 uur, onder 26 September Zon op 6.32 uur, onder 18.34 uur. Maan op 16.03 uur, onder 0.14 uur. Maanstanden 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 September Hoog water: 8.42 en 21.09 uur. Laag water: 3.59 en 16.16 uur. Zondag 25 September Hoog water: 9.50 en 22.24 uur Laag water: 4.53 en 17.20 uur. Maandag 26 September 8 Hoog water: 11.11 en 23.54 uur. g Laag water: 6.11 en 18.46 uur. >:ccc<x>cco<xxocccccccoccoxooccccccoccoco=ccoocccccoooco:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1