met melk meer mans Stemmen staakten over het amendement- Stokman INE Maat houden is ook het devies voor de sociale politiek Thans 2\ jaar geëist tegen „Rooie Henk" Onze veiligheid KNP zal worden opgeheven Wet op het kleuteronderwijs Kamer begint op 4 October algemeen politiek debat Christelijke organisaties betreuren regerings beslissing Minister Suurhoff: De roof uit de postauto Prof. Kistemaker volgt prof. Fokker op ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 3 Bromfietskampioenschap pen op 30 October in Soest LAST VAN DIARRHEI Knipperlichten voor slecht-zichtbare overweg Examens Schip overvaren in het Noordzeekanaal Procureur-generaal is er van overtuigd dat Henk de diefstal pleegde Dr. Drees hield redevoering in W.-Berlijn Benoeming bij Teyler Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT HAARLEM vloeren Agenda voor Haarlem Het komt telkens weer dwingend voor de geest en het is in de afgelopen week op nieuw in scherpe duidelijkheid naar voren geschoven dat een van onze departe menten en dus ook de daar bewindvoeren- de minister een volkomen verkeerde, ver warringwekkende naam draagt: het mi nisterie van Oorlog. Oorlog is de helft van het begrip „natio nale veiligheid", waarvoor dit departement en deze minister geacht worden zich in te spannen. Zijne Excellentie ir. Staf heeft niet de taak, noch het voornemen, zijn ar beid in dienst van het oorlogvoeren te stel len, doch hij is wel zeer categorisch de functionaris die de nationale veiligheid dient. „Oorlog''' is de helft van het begrip, waarvoor dit departement zich inspant. De andere helft is „Vrede". Terecht komt de vraag naar voren, waar om wij niet aangezien wij over een de partement Oorlog beschikken een depar tement voor de Vrede en een minister voor de Vrede bezitten, wiens begrotingsaandeel menig belastingbetaler met zijn offer zou verzoenen. Het kan moeilijk worden volge houden, dat het reusachtige bedrag voor de bewapening, dat minister Staf van de na tionale begroting opeist, met bereidwillige sympathie door de burger wordt opge bracht. Deze omstandigheid lijkt echter op een misverstand te berusten, aangezien slechts de néém van het departement van Oorlogen de titel van de minister van Oor log verkeerd zijn, doch niet hun streven. Dit departemeni dient namelijk tegelijk een departement van Oorlog en Vrede te zijn. En in de tegenwoordige omstandigheden, nu het verschijnsel oorlog steeds bruter zelfs de minimale veiligheid van een mens en een volk aantast, gaat het begrip vrede steeds verder in de richting van synonimi- teit met „vrede". De taak van de minister van Oorlog wordt dus steeds meer verscho ven in de richting van het vredeswerk, aangezien alleen die richting nog succes belooft ten aanzien van de nationale vei ligheid. Wanneer men echter de toelichting ver neemt, die minister Staf op zijn begroting voor 1956 heeft gegeven, vraagt men zich af of dit begrip voor verschuiving eigen lijk: modernisering wel duidelijk genoeg tot deze bewindsman is doorgedrongen. Modernisering is een eis, waaraan ieder de partement en iedere minister zijn volledige aandacht dient te wijden. Dat de opvatting ener mini; ..-riële taak door moderner denk beelden die het gevolg zijn van reeds geijkte en niet te vermijden ontwikkelin gen op internationaal niveau kan veran deren en zelfs tot in de vezels harer struc tuur kan worden gewijzigd, is tenslotte vaak genoeg onweersprekelijk aan de dag getreden. Een bewindsman die deze mo dernisering bijhoudt en aanvaardt, kan men tot de verlichte leiders rekenen, die als waarlijk geroepenen hun volk voorgaan op de weg naar steeds groter nationaal geluk, dat in de eerste plaats veiligheid nodig heeft om te kunnen gedijen. „Veiligheid" is dus de inspirerende bron van arbeid, die het departement van Oorlog bezighoudt althans dient bezig te hou den, wil het zijn moderne taak verstaan en ten uitvoer brengen. Wij zijn ervan over tuigd, dat minister Staf deze veiligheid met al zijn krachten nastreeft, doch het zou kunnen dat hij daarbij minder het instru ment „vrede" dan het middel „oorlog" in gedachten heeft. Minister Staf immers houdt zich ogenschijnlijk uitsluitend bezig met bewapening en soldaten, militaire ver bintenissen en defensieve integraties. Niet echter met het waarlijke vredeswerk, wat toch onmiskenbaar bij zijn functie behoort. En hij argumenteert, bij de verdediging van zijn beleid, slechts in militaire termen. Welk een belangrijke taak zou een klein land als Nederland, dat militair nooit iets zal kunnen betekenen ook al heeft het een Zwitsers geleid projectiel kunnen vervullen op het gebied van het vredes werk, de internationale toenadering en het begrip tussen de volken. Een hoge militaire borst opzetten en in het koor der groten alsmaar zware woorden gebruiken over Westelijke militaire kracht en militair evenwicht in de wereld dat is geen waarlijk vredeswerk en evenmin een bij drage tot hogere nationale veiligheid. De kracht van Nederland ligt op ander dan militair niveau. Zijn nationale bestaan is afhankelijk van andere factoren dan ge leide projectielen. Liever dan te sluimeren op het zachte kussen van twijfelachtig mi litair idealisme, afgekeken van andere na ties, zou ons volk zich initiatieven moeten permitteren die de wereldvrede effectief dienen. Deze initiatieven zijn het, die wij voortdurend tevergeefs verwachten van ons ministerie voor nationale veiligheid, dat zich onbewuste, doch schrijnende ironie! halsstarrig het departement van Oorlog blijft noemen. J- L. Behoudens toestemming van de autoritei ten houdt de Nederlandse Bromfietsbond op Zondag 30 October een betrouwbaarheidsrit om het kampioenschap van de Nederlandse Bromfietsbond op een parcours in de ge meente Soest. Aan deze rit kan deelgenomen worden door fabrikanten-, dealer- en vereni- gingsteams en individuelen. Nadere inlichtingen omtrent deze rit zijn te verkrijgen bij W. Peters, Steenhoffstraat 34 in Soest. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zulvelbureou, 's Gravenhage 32 (Van onze parlementaire redacteur Er heerste gistermiddag weer enige span ning in de Tweede Kamer bij de beslissing over een amendement op de Wet voor het Kleuteronderwijs, welk wijzigingsvoorstel minister Cals overbodig had genoemd, al wilde hij er zich niet met hand en tand tegen verzetten. De kwestie betrof het amendement van dr. Stokman (K.V.P.) om in de wet vast te leggen dat de gemeenteraad zich bij de aanstelling van een kleuterleidster de be voegdheid kan voorbehouden haar bij hu welijk te ontslaan. Het resultaat van de spannende stemming was dat de stemmen staakten (4343) zodat in de eerstvolgen de vergadering, op 4 October, opnieuw moet worden gestemd. Het amendement-Stokman dat wel steun kreeg van prof. Romme, die de bevoegd heid van de gemeenteraad in de wet veran kerd wilde zien, bleek voor de heer Koer sen (K.V.P.) en enige zijner fractiegenoten onaanvaardbaar te zijn aangezien het huns inziens overbodig was en daardoor tot mis vattingen zou kunnen leiden. Jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen (C.H.) achtte onjuist dit amendement in de wet op te nemen, omdat zij daarin een aanmoediging zag voor de lagere organen ontslag ingeval van huwelijk te gaan geven. Dit standpunt deelde de heer Krol (C.H.) niet, die de dag tevoren met zijn zoeven genoemde fractiegenqte wèl voor de motie-Tendeloo had gestemd. Zoals reeds gezegd is staak ten de stemmen: 4343. Van de „rechtse" afgevaardigden stemden er vijf tegen, te weten jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en van de K.V.P. mej. De Vink, mej. Klompé en de heren Koersen en Visch. In de eerstvolgende openbare vergadering, op 4 October, zal een tweede stemming over dit amendement gehouden moeten worden. Als dan de stemmen opnieuw staken geldt het als verworpen. Het artikel inzake het schoolgeld kwam er met 47 tegen 39 stemmen door. Met de P. v. d. A., de communisten, de V.V.D. (be halve de heren Cornelissen en Van Leeuwen) lieten twee C.H.-afgevaardig den het „tegen" horen. De heer V a n S 1 e e n (P. v. d. A.) wilde, evenzeer als bij het Lager Onderwijs, geen schoolgeld geheven zien, een denkbeeld eveneens door de heer Gortzak (C.P.N.) voorgestaan. Maar minister Cals be riep er zich op, dat indertijd (in de Troon rede 1952) uitdrukkelijk vrijstelling van schoolgeld alleen ten opzichte van ver plicht onderwijs was aangekondigd, het geen op een toen bereikt compromis be rustte. Dit moest men dus nu niet aantas ten door hetzelfde te verlangen voor het niet-verplichte kleuteronderwijs. Hierna trok de heer Van Sleen zijn amendement in met de verklaring: „Wij komen er later op terug". Niettemin vroeg mr. Burger (P. v. d. A.) hoofdelijke stemming over deze kwestie. De heer Peters (K.V.P.) vond de op brengst van 2 y2 millioen gulden aan schoolgeld bij een totaal aan kosten van 51 millioen zeer gering. Het liefst zag hij aan passing van het schoolgeld aan het tegen woordige belastingpeil. Hij vond het on juist, dat elke progressie ontbreekt, zodat arm en rijk over één kam 1.per maand worden geschoren. Juist omdat dit bedrag zo gering is, was de minister tegen differentiatie gekant. Met 48 tegen 38 stemmen besloot de Ka mer op voorstel van de heer Koersen (K. V.P.) de stemming over het tweede amen dement-Stokman, dat beoogde in de acte van benoeming van kleuterleidsters een bepaling over ontslagverlening bij huwelijk op te nemen, tot 4 October aan te houden. Op die datum beginnen ook de algemene beschouwingen over de rijksbegroting. De financiële beschouwingen zullen op 8 No vember beginnen. Het convent der Christelijk-sociale orga nisaties, waarin samenwerken het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Middenstandsbond en het Christelijk Na tionaal Vakverbond, heeft naar aanleiding van de beslissing van de regering ten aan zien van de huidige loonpolitieke situatie een verklaring van het gemeenschappelijke standpunt van de in het convent samen werkende organisaties afgelegd. Het convent spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat ten aanzien van de thans te nemen maatregelen de regering zich heeft beperkt tot enige secundaire arbeidsvoor waarden. Nu ook de regering de mogelijk heid van bedrijfstaksgewijze afwijkingen van de richtlijnen aanvaardt, is het convent van oordeel, dat er geen genoegzame grond bestaat deze mogelijkheid te beperken tot de secundaire arbeidsvoorwaarden. Indien in het overleg in een bedrijfstak wordt voldaan aan de vier door de regering gestelde voorwaarden, valt niet in te zien, waarom van boven af bepaald zou moeten worden, dat de in de bedrijfstak aanwezige „ruimte" alleen mag worden gebezigd voor verbetering van bepaalde daartoe aange wezen arbeidsvoorwaarden, aldus de ver klaring. ADVERTENTIE m. m legen maag- en darmstoornissen Onlangs heeft de ANWB de directeur- generaal van het verkeer verzocht maat regelen te nemen voor de overweg in de verbinding Sloterdijk-Hembrug, waar de spoorbomen slecht zichtbaar zijn voor het wegverkeer als zij zijn neergelaten. Deze overweg is thans geplaatst op de lijst van spoorwegovergangen die zullen worden voorzien van rode knippei'lichten. Het aanbrengen hiervan zal worden be spoedigd, zo is toegezegd. „Een van de gevaren in de huidige situa tie van hoogconjunctuur is, dat ai ië velen blijkbaar de indruk hebben, dat nu zo on geveer alles mogelijk is. Niet alleen alles, maar alles tegelijkertijd. „Maat houden" in de hoogconjunctuur is blijkbaar een moei lijke kunst. Zij wordt te moeilijker, wan neer ieder haar wel op de wensen en be hoeften van de ander, maar niet op zyn eigen wensen wil toepassen." Dit zegt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de toelichting op zijn begroting voor 1956. Hij verklaart te zullen trachten ook op het terrein van de sociale politiek maat te houden. Dit goede voornemen kan slechts verwezenlijkt wor den als ook buiten de sociale sector maat gehouden wordt en reeds aanwezige span ningen worden weggewerkt. De minister herinnert aan de sterke daling der werkloosheid en verklaart dat tot deze gunstige ontwikkeling ook de emi gratie het hare heeft bijgedragen. De netto emigratie was echter niet elk jaar even belangrijk tengevolge van de hoge immi- gratie-cijfers, voornamelijk uit Indonesië. De minister gaat uitvoerig in op de vraag, of, gezien de huidige situatie op de arbeids markt, onveranderd moet worden doorge gaan met het verlenen van subsidie aan hen, die wensen te emigreren. Hij merkt op, dat ons geboorte-overschot zich nog steeds rondom de 150.000 per jaar beweegt, mede door ons dalend sterftecijfer (vóór de oor log 8,5 per 1000 inwoners, thans ongeveer 7,5 per 1000 inwoners), hetgeen ons nood zaakt een emigratie-politiek op lange ter mijn te voeren. De gemiddeld bij de ge boorte te verwachten levensduur is van ongeveer 661/? jaar vóór de oorlog tot on geveer 72 gestegen. Hierin weerspiegelt zich uiteraard de zeer gunstige gezond- Den Haag. Examen logopaedie en goniatrie: mejuffrouw T. Broersen, Haarlem. Tijdens zijn bezoek aan Berlijn heeft minister-president dr. W. Drees ook een kijkje genomen aan de grens van de Oostzóne. Hier onderhoudt hij zich met de heer De Hoop Schefferp secretaris van de Nederlandse missie in Berlijn en enige West- Berlijnse douanebeambten. (Telefoto) heidstoestand, waarin ons volk zich mag vérh'ëügènV Maar''intussen' is Nederland met 329 inwoners per vierkante kilometer het dichtstbevolkte land ter wereld geworden. Dat dit economische en wegens de toene mende eisen van huisvesting, verkeer en recreatie ook zeer grote ruimtelijke pro blemen schept, is duidelijk. Het uiterste wordt gedaan om een zo goed mogelijke arbeidsvoorziening van het bedrijfsleven te verkrijgen door uitbrei ding van de scholing op de rijkswerkplaat sen voor vakontwikkeling, door binnen landse migratie te bevorderen, door toepas sing van verantwoorde systemen van pres tatie-beloning, door tijdelijke werkvergun ningen voor buitenlandse arbeidskrachten te verstrekken en door een soepel beleid ten aanzien van overwerkvergunningen. Over het loonbeleid zegt de minister dat, vergeleken bij 1952, een stijging van het reële loon met ongeveer 10 pet. heeft plaats gehad. Na de prijsstijgingen rond de jaar wisseling zijn de kosten van levensonder houd niet verder omhoog gegaan. Zij ver toonden eerder een neiging tot dalen. Het heeft zeker niet in de bedoeling van de regering gelegen, toen zij aankondigde naar stabiliteit in het loonpeil te willen streven, daarmee voor langere tijd een loonstop af te kondigen. Wanneer de wel vaart blijft stijgen, dan zullen ook de loon- trekkenden daarin moeten delen. Menings verschil daarover bestaat er nauwelyks. Wel lopen de meningen sterker dan vroeger uiteen over de vraag, wanneer, op welke wyze en welk deel van de gestegen wel vaart aan de loontrekkenden ten goede dient te komen. Wyziging van Werktijdenbesluit De minister kondigt een wijziging aan van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936. De strekking hiervan is in hoofdzaak de arbeid van jeugdigen bui ten de normale werktijdbegrenzing voor industriële ondernemingen in het bijzon der voor ploegenarbeid af te schaffen Wat betreft de werktijden voor winkel personeel ligt het in de bedoeling om de thans nog geldende werktijd van 9Vs uur per dag en 53 uren per week, terug te bren gen tot 8V2 uur per dag en 48 uren per week, behoudens uitzonderingen bij wijze van overgangsmaatregel. Definitieve kinderbijslagregeling Voorts verklaart minister Suurhoff dat alles in het werk zal worden gesteld om zo spoedig als enigszins mogelijk is gereed te komen met een wetsontwerp aangaande een definitieve kinderbijslagregeling. Hem staat voor ogen een algemene, de gehele bevolking omvattende kinderbijslagverze kering, welke èn wat de kring van ver zekerden èn wat de wijze van vaststelling en inning der premies betreft, nauw aan sluit bij het wetsontwerp op de algemene ouderdomsverzekering. Naar zijn mening zullen beide regelingen gecombineerd moe ten worden tot één, de gehele bevolking omvattende, algemene kinderbijslagverze kering. Vanochtend om circa kwart voor acht is in het Noordzeekanaal ten Z.O. van de Jan van Riebeeckhaven het geladen binnen schip Theo II overvaren door het 4653 brt. metende Engelse m.s. African Prince van de Prince Line Ltd. Londen. De 106 metende Theo II is direct gezon ken. De twee opvarenden, de schipper en zyn vrouw, hebben zich kunnen redden en zyn opgepikt door de sleepboot Anna Goedkoop. Het wrak ligt in het midden van het vaarwater. Tegen de 29-jarige koopman H. E. S. uit Amsterdam, bij zijn vrienden bekend als Rooie Henk", die tezamen met zijn kame raad Frans J. H. door de rechtbank te Am sterdam was veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens heling van het geld, dat op 28 October van het vorig jaar op klaarlichte dag is geroofd uit een postauto die langs de bijkantoren reed, is in hoger beroep wegens diefstal twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist door de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof. De officier van justitie, die indertijd tegen Henk vier jaar gevangenisstraf had geëist wegens diefstal, was alleen tegen het vonnis van Henk in hoger beroep ge komen, omdat volgens hem de diefstal door Henk was gepleegd. Henk hield voor het hof echter vol dat hij onschuldig is aan de roof van 60.000, uit de postauto. Hoewel hij aanvankelijk hardnekkig had ontkend iets van de dief stal en van het geld te weten, heeft hij later toegegeven, dat hij ten huize van Frans geld heeft geteld, dat afkomstig was uit de postauto. Na ijverig speurwerk had de recherche ontdekt, dat bij Frans in een loods een trommel met een groot bedrag aan geld onder de vloer was verborgen. Met behulp van een politiehond en door vingerafdrukken kwam men er achter dat Henk wel degelijk iets van het geld afwist. Hij gaf toen toe het geld te hebben geteld. De als getuige gehoorde, reeds door de rechtbank veroordeelde Frans zei dat iemand, die hij Piet wilde noemen, het geld had gebracht. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag van Henk en van diens verdediger, cf Henk het geld bij hem had gebracht. „Frans heeft gezegd, dat twee mannen het geld hebben geteld in de loods: hij en Piet. Henk heeft toegegeven te hebben meegeteld, dus daaruit volgt dat Henk Piet is, die de diefstal heeft gepleegd", aldus de conclusie van de procureur-generaal, die uitvoerig inging op alle onderdelen van deze ingewikkelde zaak. Henk heeft een groot aantal diefstallen gepleegd door han dig op auto's te springen. Daardoor heeft hij een zekere routine verkregen. De pro- Ruim een week geleden zijn de delegaties van KVP en KNP tot een gunstige afslui ting van haar besprekingen gekomen. Na dien werden besprekingen gehouden, waar bij van KVP-zijde aanwezig waren de he ren mr. Van Doorn, prof. mr. Romme en de leden der delegatie dr. Albering. prof. dr. Gielen en Middelhuis en van KNP-zijde de heren Weiter, prof. Lemaire en de leden der delegatie drs. Dreesmann, De Wolff en Zwarts. In de laatste bijeenkomst werd tussen beide partijen overeenstemming be reikt. 1. In overeenstemming met hetgeen ter zake staat vermeld in het Bisschoppelijk Mandement 1954 wensen de beide partijen de politieke eenheid der Nederlandse Ka tholieken te herstellen en wel in het ene verband van de Katholieke Volkspartij. De KNP zal derhalve worden opgeheven. Beide partijen stellen zich hierbij uiteraard op het standpunt, dat er binnen een poli tieke partij generlei plaats is voor welke georganiseerde groepsopvatting dan ook. 2. Met de organisatorische opbouw en inrichting van de KVP kan men zich van KNP-zijde geheel verenigen. 3. Voor wat het werkprogram der partij betreft, is men het er over eens, dat een volksvertegenwoordiger van de KVP het beginselprogram alsmede het werkpro gramma 1956 zal moeten onderschrijven, zoals dat laatste door de partijraad der KVP in zijn vergadering van 5 November 1955 aande hand van het reeds opgestelde en gepubliceerde ontwerpprogram zal wor den vastgesteld. 4. Met betrekking tot de werkzaamheid van de leden der Katholieke Kamerfrac ties wordt in overeenstemming met de gel dende practijk aanvaard, dat de volksver tegenwoordiger metterdaad vrijheid van inzicht, van openbare meningsuiting en van stemmen heeft, binnen het kader van de programma's der partij, daarbij reke ning houdend met de fractie-eenheid om wille van het politieke beleid. De partijen zijn het er over eens, dat hieruit voort vloeit, dat politieke oppositie, die in we zenlijke strijd zou zijn met het beleid der fractie, uitgesloten behoort te zijn. 5. Het partijbestuur van de KVP zal binnen het kader van de bestaande regle menten der partij bevorderen, dat twee figuren, die vertrouwen genieten in de hui dige KNP-kring bij de eerstvolgende Twee de Kamerverkiezingen op de lijsten der KVP worden verkozen. 6. Gelet op de uitspraak der kiezers zullen de KVP-fractie en de KNP-fractie in de Tweede Kamer tot aan de verkiezin gen 1956, zelfstandig blijven bestaan. Ontvangst op stadhuis Dr. Drees heeft Vrijdagavond op uitnodi ging van de „Ernst Reuter Geselschaft" te West-Berlijn een rede gehouden, waarin hij uiteenzette in welke deplorabele toestand Nederland aan het einde van de Tweede Wereldoorlog verkeerde en op welke wijze er sindsdien aan het herstel is gewerkt. Na te hebben verklaard dat hij de deling van Duitsland en van Berlijn niet alleen voor Berlijn en voor Duitsland, doch ook voor Europa als noodlottig beschouwt, sprak dr. Drees aan het eind van zijn betoog de wens uit, dat de toestand in Europa zich 7.0 ontwikkelt, dat Berlijn weer in normale betrekking komt te staan tot geheel Duits land en dat dan ook nauwere banden dan thans mogelijk zijn, tussen deze stad en Nederland tot stand komen. Tijdens een receptie in het stadhuis van West-Berlijn zei burgemeester Suhr in een korte toespraak dat de Berlijners het ver zet van de Nederlanders tijdens de Tweede Oorlog appreciëren. Suhr gaf dr. Drees een verkleinde nabootsing van de West-Ber- lijnse vrijheidsklok. cureur-generaal leverde critiek op het feit, dat dergelijke grote geldzendingen in een slecht gesloten auto zonder voldoende be waking worden vervoerd. De raadsman, mr. W. K. S. van Haastert, achtte in deze zaak absoluut niets bewezen; noch de heling, noch de diefstal. Hij trachtte uitvoerig de getuigenverklaringen te ontzenuwen en zei te weten, wie de on bekende Piet is. Hij was niet overtuigd van de onschuld van zijn cliënt, die wellicht heeft meegewerkt, doch ook niet van zijn schuld. Nadat zijn verzoek tot onmiddel lijke invrijheidstelling was afgewezen, zei Henk: „Vraagt u Frans nog eens of ik het was die hem het geld gebracht heeft. Ik ben onschuldig." De president zei niet in herhaling te willen vervallen en bepaalde het arrest op Vrijdag 7 October. Bijzonder hoogleraar te Leiden in experimentele natuurkunde De directeuren van de Teylerstichting te Haarlem hebben benoemd tot bijzonder hoogleraar in de experimentele natuur kunde vanwege de stichting aan de Rijks universiteit te Leiden en tot conservator van het natuurkundig kabinet der stichting te Haarlem dr. J. Kistemaker, directeur van het laboratorium voor massaspectrografie der stichting fundamenteel onderzoek der materie te Amsterdam. Prof. Kistemaker wordt de opvolger van prof. dr. A. D. Fokker, die sinds Maart 1927 aan de Teylerstichting is verbonden en tegen 1 October ontslag uit zijn ambt heeft verzocht. Dr. Kistemaker werd op 23 Api'il 1917 te Kolhorn (Noordholland) geboren. Hij promoveerde op 21 November 1945 tot doc tor in de wis- en natuurkunde te Leiden na verdediging van een proefschrift: „Ther- mo-dynamische eigenschappen van helium in de omgeving van het lanbdapunt". Hij werkte van 1939 tot 1946 op het Kamer- lingh Onneslaboratorium te Leiden en bracht daarna een jaar door in het labora torium van prof. Niels Bohr te Kopen hagen. Op 1 Januari 1947 trad hij in dienst van de stichting voor fundamenteel onder zoek der materie voor het ontwikkelen van een electromagnetische isotopen separator. Deze werkzaamheden geschiedden aan vankelijk onder leiding van prof. dr. C. J. Bakker op het zeemanlaboratorium van de Universiteit te Amsterdam. In Septem ber 1949 betrok dr. Kistemakers werkgroep een eigen laboratorium te Amsterdam. Op 1 Juli 1953 werd hij benoemd tot leider van deze werkgroep en op 1 Januari 1955 tot directeur van het in 1953 officieel in ge bruik genomen laboratorium voor massa spectrografie. In de jaren van 1947 tot he den maakte hij vele buitenlandse reizen door West- en Noord-Europa, de Verenigde Staten en Canada. Zo kreeg hij hierdoor gelegenheid een maand op het beroemde Institute for nuclear studies in Chicago te werken, alsmede een dergelijke tijd bij pro fessor Nier in Minneapolis. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 ZATERDAG 24 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uui\ Lido: „Oase", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaai', 7 en 9.15 uur. Minerva: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vertwijfelde speurtocht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en inter nationale tentoonstelling van achitectuur, 13.30—17.30 en 1922 uur. Stadsschouwburg, 20 uur, Ensemble Wim Sonneveld: „Huis, Tuin en Keuken". ZONDAG 25 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Russisch Ballet", 11 uur; „Le rouge et le noir", 18 jaar, 1,30, 4, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 4,15. 7 en 9.15 uur. Lido: „5 maan den in de Braziliaanse wildernis", 11 uur; „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Youmg at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vertwijfelde speurtocht", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en inter nationale tentoonstelling van architectuur, 13.30—17.30 en 1922 uur. Stadsschouw burg, 20 uur, Ensemble Wim Sonneveld: „Huis, Tuin en Keuken". Gebouw Cultura, 10.30 uur, Wijdingsmorgen van Ned. Ver. van Spir. „Harmonia". Grote Kerk. 19 uur, Gezinsdienst voor het Comité Bijzonder Kerkewerk Ds. W. M. van Asperen, org. Klaas Bolt. Concertgebouw, 20 uur. Jazz- show, met het Dutch Swing College Band, de blues-zangeres Beryl Bryden, The Dia monds en anderen. MAANDAG 26 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. 2 en 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brief Encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „School der Dap peren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale tentoonstelling van architectuur, 13.3017.50 en 1922 uur. Stadsschouwburg, 20 uur, Ensemble Wim Sonneveld: „Huis, Tuin en Keuken", Con certgebouw, 20 uur, Het jongenskoor „Wiener Sangerknaben." geeft een concert. Gebouw „Zang en Vriendschap", 20 uur, Genezings dienst van het Geestelijke Centrum „De Grotere Wereld".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5