Agenda voor Velsen IHIELËNE HUBBELING: VELSENSE PIANISTE r Kennemer Lantaarn Kort en bondig] „Vaterland" kwam onder slechte voortekenen in de vaart Pensioen voor een oud'gardist Old Clothes New Uniforme vuilnis emmers in gebruik 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS De ex-Duitser „Leviathan" heeft de Amerikanen de smaak voor transatlantisch vervoer bijgebracht Vele Urkers dachten vorige week aan vorig jaar DRY CLEANING ONLY Tropenkenner voor „Felison" over „Primitieve Volkskunst" Alarmoefening van de Nationale Reserve t-, „Thalia" met „That midnight kiss" Prof. Oud opende congres van gemeente te Rome 't Karpertje gaat vissen GESPREKJES MET EN OVER DE CULTUUR V J ANMB huldigt trouwe leden Vier abonnements-v oor stellingen r Lopen, lachen en dansen y iiiil Vergoeding: 2% van huurwaarde (tot f 10.-) Hotac- en Rapidity-spelers met prijzen uit Haarlem terug A.V.R.O.-tournée in Beverwijk Aantal veilingen wordt teruggebracht Zendingsavond over Spanje B.A.V. naar Duitsland IN SEPTEMBER van het jaar 1911 werd op één der hellingen van de Scheepswerf Blohm Voss te Hamburg de kiel gelegd voor een groot passagiersschip, dat was besteld door de HamburgAmerika Lijn. De tewaterlating kon plaats vinden op 3 April 1913. Het schip werd „Vaterland" gedoopt en de plechtigheid werd verricht door Prinz Rupprecht von Bayern. Een jaar later werden de technische proef tochten gehouden, waarbij een snelheid werd behaald van gemiddeld 25,84 mijl. Daarmede was de topsnelheid nog niet bereikt want die bedroeg 26,3 mijl bij een vermogen van 90.000 pk. Na de officiële proeftocht, die op 30 April gehouden werd vertrok de „Vaterland" op 14 Mei 1914 voor de eerste reis van Hamburg naar New York. Het was toen het grootste schip van de wereld met een bruto inhoud van 54.282 reg. ton, een lengte van 276,60 m, breedte van 30,56 m en een holte van 17,73 m. De bemanning bestond uit 1234 koppen en het schip bood accommodatie voor 976 passagiers in de eerste, 548 in de tweede en 1878 in de derde klasse. Dit grote schip 'is wel onder de meest ongunstige omstandigheden gereed geko men. Vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog maakte de „Vaterland" slechts drie rondreizen en in Augustus 1914, toen het schip zich te New York bevond, werd het daar geïnterneerd. Pas in April 1917 legden de Amerikaanse autoriteiten beslag op het trotse bezit van Duitslands koop vaardijvloot en enige maanden later kwam het schip gereed als troepentransportschip No. 1326. Onder de naam „Leviathan" kwam het schip op 15 December 1917 op de transatlantische route in de vaart. Als troepentransportschip deed de „Leviathan" gedurende het resterende deel van de oor log 10 transatlantische reizen en vervoerde 96.804 Amerikaanse soldaten naar Frank rijk. Naar de U.S.L. Toen de oorlog ten einde was werd het schip gebruikt voor het repatriëren van Amerikaanse troepen, om daarna overge dragen te worden aan de U. S. Shipping Board, die het bestemde om weer normaal aan de transatlantische vaart deel te ne men. De „Leviathan" moest echter een grondige verbouwing en herstelling onder gaan en dat nam twee jaar in beslag. Ge reed in Juni 1923 kwam het trotse passa giersschip onder beheer van de United States Lines. Deze bekende Amerikaanse maatschappij was toen nog in haar prille jeugd, want het jaar van oprichting is 1922. De Amerikanen hadden voor de eerste we reldoorlog weinig belangstelling gehad voor de transatlantische vaart. Daarna deed de gunstige gelegenheid zich voor dank zij het grote aantal in beslag genomen Duitse pas sagiersschepen in de Amerikaanse havens, waar ook de „Leviathan" toe behoord heeft. Als passagiersschip onder Amerikaanse vlag arriveerde het schip op 10 Juli 1923 van New York te Southampton. Door een speciale meting was de bruto inhoud van 54282 reg.ton opgevoerd tot 59957 ton, maar dat is op den duur niet voordelig gebleken. Het is namelijk in 1931 voorgekomen dat men uit zuinigheidsoverwegingen tot her meting over moest gaan en de bruto in houd werd toen tot 48943 ton terugge bracht. Als zodanig is het schip twee jaar in de vaart gebleven om daarna weer een verbouwing te ondei'gaan, maar dit mocht niet verhinderen dat de „Leviathan" in September 1934 opgelegd werd. De lezer zal het wel begrijpen dat het schip ten slotte is gesloopt, maar op dat moment heeft het nog drie jaar liggen wachten. Andere schepen zijn er voor in de plaats gekomen. De twee nieuwste passagiers schepen van de United States Lines zijn de „United States" en de „America", die ech ter zonder de „Leviathan" nimmer in de transatlantische vaart waren gekomen, want het is dat schip geweest waarmede deze Amerikaanse maatschappij ruim der tig jaar geleden de vaart opende. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) In tegenstelling tot het vorige jaar toen de hele Urker vloot gemeerd in de haven lag wegens de storm, kon verleden week, begunstigd door mooi herfstweer, de vis serij ongestoord worden uitgeoefend. Nu op het Noordelijk deel van het IJselmeer met de kuil sinds 15 September niet meer gevist mag worden, vissen motorloze Zeil- vaartuigen en motorvaartuigen nog op het Zuidelijk deel van het IJselmeer. In dit ge deelte iiggen veel wrakken, zodat hier veel vistuig verloren gaat. De motorloze zeil- vaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 40 tot 70 pond. De be sommingen waren van f130 tot f 300 per zeilvaartuig. De motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 100 pond. Hiervan waren de weekresultaten van f 215 tot f 560 per vaartuig. De prijs der kuilpaling was van f 0.79f 1.00. Met de lijn- of beugaal- visserij was het de vorige week zeer slecht gesteld, vangsten tot 50 pond. De prijs be droeg f 0.93f 1.08 per pond. Per lijnaalvis ser waren de weekbesommingen van f 80 f 170. Door één vaartuig werd fuikaal aan gevoerd. De prijs varieerde van f 1.21 f 1.81 per pond. De vangsten van de staand- netvissers liepen de vorige week iets terug. Per etmaal werd van 50 tot 80 pond snoek baars aangevoerd, waarvan de prijs f 0.58 f0.70 bedroeg. Rode baars tot 40 pond, waarvoor f 0.48f 0.63 per pond werd be taald, blei en voorn tot 140 pond, prijs 4 tot 6 ct. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 WOENSDAG 28 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Laatste der Comanches". Rex, 20 uur, „Opstand der Maori's (offi cieuze opgave). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend v. 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „That midnight Kiss". Rex, als Woensdag. Pieter "Vermeulenmuseum, als Woensdag. Gem. Vergaderzaal, Abelensti'aat, 20 uui', afscheid van de heer J. Heiligers. „Felison", de vereniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in de gemeente Velsen geeft een lezing, welke gehouden zal worden door de heer F. Wagner, ver bonden aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De titel luidt: Primitieve volkskunst. De lezing zal plaats hebben op Vrijdagavond 30 September in de tentoonstellingszaal van Felison aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost. Velsense en Beverwijkse leden der natio nale reserve hebben Dinsdagavond deel genomen aan een grote „alarmoefening" in IJmuiden. In de vooravond kwam het bericht van de proefmobilisatie binnen en kort daarop reed de eerste militaire auto met op ge vechtssterkte uitgerukte reservisten, weg. Het is een nuttige oefening geworden, die bewees, dat het apparaat in korte tijd klaar staat als de nood aan de man komt. De vroegere „Vaterland" de (Duitse) diensten over pionier van de Amerikaanse passagiers- de Oceaan. Mario Lanza en Kathryne Grayson spe len samen de hoofdrollen in deze serieuze musical, die in technicolor de carrière van een jong zangeresje volgt en dus geen ge legenheid ongebruikt laat de stemmen van „Johnny" Lanza en „Prudence" Grayson samen te laten klinken, hetgeen een voor treffelijk geluid oplevert. Er komt overi gens nogal wat kijken, voor het paar, dat uiteraard ook door andere dan muzikale banden samen wordt gehouden, over de voetlichten van de Metropolitain zijn geluk kan uitzingen. José Iturbi heeft zich weer eens laten lijmen als vaderlijke beschermheer van jong talent, maar hij blijft dat doen met een ontwapenende vriendelijkheid, die de toe schouwer van meet af aan vergevensgezind maakt. De film, een Metro Goldwyn-product, draait Donderdagavond in een speciale voorstelling van „32halia". Mr. P. J. Oud, de vroegere burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de Inter nationale Unie van Gemeenten, heeft Maan dag op het congres van de Unie verklaard dat de gemeenten als „de kleinste gemeen schappen" een vitale rol hebben te spelen in de strijd om de wereldvrede. HU zei dat onderling begrip tussen de landen, het enige dat de beschaving van een oorlog kan redden, „moet wordeix op gebouwd van onder af aan, door alle be volkingsgroepen". Als dit al geldt voor alle bevolkingsgroepen, zo geldt het zelfs nog meer voor ons, de gemeenten, de kleinste openbare gemeenschappen." Het congres wordt bijgewoond door on geveer 1100 gedelegeerden van bijna 700 gemeenten uit 28 landen. In een overzicht van het programma van het congres, dat een week zal duren, noem de mr. Oud als een van de onderwerpen „Gemeentefinanciën en het belang daarvan voor de Locale Autonomie". Dit betreft, zo zei hij, „het directe doel van onze organi satie, dat uiteindelijk en dat moeten we nooit vergeten de strijd voor locale auto nomie is". Als tweede onderwerp noemde hij „Ge meenten en Cultuur" een terrein waar van de gemeente-n zich op het ogenblik veel meer de mogelijkheden bewust zijn. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" houdt Zondag 2 October een onderlinge koppelwedstrijd. Er zal gevist worden in de Fortgaten. ER STAAT een glanzen de, diepgroene fles op de grond en aan de muren hangt een enkel, modern schilderij een smaakvol ceramiekje hier en daar en een bos fel-gele herfst- asters. Maar bovenal staat er een piano, met een oude, vaak gebruikte metronoom op de hoek want deze piano is het belangrijkste meubel in de kamer van Helene Hubbeling, 25 jaar, pianiste, leerlinge van Jaap Spaanderman en sinds haar jongste jaren al de toegewijde leermeesteres van ettelijke beginnende pianistjes en pianisten. Zij is een heel klein beetje Indisch. Dat komt dan hoogst waarschijnlijk door de geboorteplaats Soerabaya en door de prille jeugd in de tropen, die voor haar één herinnering heel duidelijk overliet: een handenklappende inlandse bediende, die haar als nauwelijks op twee beentjes rondscharrelende peuter aan het dansen bracht. Dansen deed ze vóór lopen, dat weet ze zeker. En pianospelen vóór praten? NeeHelene Hubbeling uit Velsen was in het geheel geen wonderkind tenminste, als zulke fenomenen niet gerekend worden tot de meisjes, die als bloemenfeetjes in zangkoortjes optreden en door een bijzonder zuiver stemmetje opvallen bij het duidelijk ontroerd publiek van overheersend-moeders en als ze niet thuishoren in het kamp van de durvende bakvisjes, die in Dokkum (want Helene woonde jaren in het Noorden van Friesland, waar vader werkte) zelf nog maar nauwelijks aan de études van Chopin ontwassen zijnde, al stiekum les gaven aan nog minder ontwikkelde talenten. DE MUZIEK is haar aan het hart gebakken. Zij speelde zon der al te veel moeite zij speelde vooral Bach, wiens préludes al op haar tiende jaar een hevige bekoring op dit meisje bleken uit te oefenen en het nog steeds doen. In Amsterdam kreeg zij les van Maria van Veen-Müller, zij werkte voor het Staats examen en slaagde drie jaar terug voor L.O., later ook voor het theoretisch gedeelte M.O. en zij concerteerde met het Sympho- nie-orkest „Haerlem" en het Hoogoven-orkest, op vele kamer muziekavonden en als schuchtere debutante in Rex. Helene Hubbeling is een van de talrijke culturele talenten, die in de cultuursteppe van de IJmond te vinden zijn als nog on opvallende bloemen tussen het gras, dat deze steppe tot een steppe maakt. Hoe zij het culturele peil hier vindt? „Laag". Er is een bovenlaag weliswaar, die steeds meer naar een werkelijk cultureel leven haakt, maar helaas wil het hier nog niet erg. De gezelligheid van de omliggende grote steden doet IJmuiden een te zware concurrentie aan. IJmuiden, dat misschien nog niet durft en Beverwijk, dat wat meer durft, maar ook onder de magneten van Amsterdam en Haarlem eveneens veel goeds naar elders ziet verdwijnen. ER IS immers geen echte concertzaal in heel Velsen? Bij het brood werden de spelen toch duidelijk vergeten en dat wreekt zich toch telkens weer? En de enige, die er is, zou wel eens veel te duur kunnen zijn voor de verenigingen, die slechts van goeden wille, maar zeer schaarse contanten kunnen gewagen.'Het pu bliek is verder zulk een heterogeen gezelschap, merkt Helene op, dat het inderdaad moeilijk is, hier iets te brengen, dat de ene boeit en de ander niet afschrikt. DAAROM zoekt ook zij haar toekomst buiten deze IJmond. In Amsterdam, of liever nog in Parijs. De hoofdstad van Nederland zal haar 7 November een kans bieden in de vorm van een con cert in „De Suite", het zaaltje, waar vele kunstenaars zich reeds aan het Amsterdamse muziekminnend publiek voorstelden en waar tweemaal per week een concert gegeven wordt tegen een achtergrond van andere uitingen der cultuur: schilderijen langs de wand een expositie van tekeningen of foto's. Samen met de alt Ans Wiersema zal Helene ook optreden in het Frans Halsmuseum te Haarlem, waar zij 10 November speelt en dan staat er nog in Amersfoort een concert op het programma, op 11 Januari een concert in Beverwijk. Met het eerste pianoconcert van Beethoven. Wij zullen in de loop van deze winter af en toe een kunste naar uit onze eigen streek aan u voorstellen. Uit alle richtingen zullen zij op deze plaats voor u verschijnen. Niet alleen om deze mensen aan algemene bekendheid te helpen, maar vooral om het cultuurpessimisme, dat in deze IJmond gevaarlijke vormen aan gaat nemen, tegen te gaan met het bewijs, dat er genoeg is om trots op te zijn. En om te bewijzen, dat een tempel der cultuur hier broodnodig is. Even nodig als brood, willen wij zeggen. HaF. In de bovenzaal van ,,'t Centrum" wordt op Zaterdag 1 October een feestavond ge houden voor de leden van de Beverwijkse afdeling van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond. Hier zullen een vijf entwintig tal trouwe leden worden gehul digd waarvan er drie zijn die zich veertig jaar geleden hebben aangemeld en nu worden beloond met een gouden médaille. Als spreker zal optreden de heer L. Nelemans, lid van het hoofdbestuur. De avond wordt gevuld met muziek, zang en voordracht. Door de Stichting Abonnementsvoor stellingen te Beverwijk worden in het ko mende seizoen vier voorstellingen voor de leden georganiseerd. Op 6 October komt „De Toneelvereni ging" en op 15 December het gezelschap „De Plankeniers". Het gezelschap „Puck" speelt op 2 Fe bruari en op 15 Maart zal „Nieuwe Come- aia" het seizoen besluiten. Alle voorstel lingen vinden plaats in het Kennemer Theater. Bocht recht, fietsers weg Gij zult mij nimmer hdren morren tegen de reële aan spraken van het snelverkeer op de dingen, die ons lief zijn. Maar het moet niet te gek worden met dat snelverkeer en ik vrees, dat het op de Velsen se Stationsweg binnenkort wèl te gek gaat worden. Te ge vaarlijk voor fietsers, die vlak na de bocht de Torenstraat in of uit willen en daartoe de schrikkelijk drukke Stations weg moeten zien over te ko men, weliswaar beschermd door een oversteekplaats, maar niettemin overgeleverd aan het gas- en rempedaal der vlotte passanten. Want om het verkeer nog wat sneller te doen pulseren wordt de bocht in de weg, die nogal slipperig was, er uit ge haald, zodat men daar straks niet 60 maar 80 kilometer in een uur kan gaan ontwikkelen. Dat maakt twee seconden eer der bij de vlak daarop volgen de oversteekplaats en dat maakt weer een rist levens méér in gevaar. De „gex-echte" bocht is on herroepelijk, hoewel mijns in ziens niet terecht, want dan wordt daar maar wat zuiniger gekoerst; de oversteekplaats moet er nu echter nodig van daan. Leg haar bij de viaduc ten en laat alle fietsers aan de Noordkant van de Stationsweg blijven, dan is tenminste het drukke fietsverkeer door de Torenstraat niet helemaal aan de heidenen overgeleverd. Melk van morgen Indien iemand mij voor aarts conservatief zou willen uitma ken, zou ik daartegen enige bezwaren ontketenen, want ik voel me echt wel een weinig progressief, 'maar dat ik zo futuristisch ben, dat ik Maan dag melk van Dinsdag moet consumeren - het overtreft mijne stoutste verwachtingen, vrinden. Toch kan het in Velsen, waar mij Maandagmorgen 'n mooie, forse fles melk werd voorge zet door de bloedeigen slijter met op de capsule „Dinsdag". Wie durft te beweren, dat het dus melk van de vorige week was, krijgt geen gelijk. Nee - ik heb melk van de vol gende dag gedronken. Nu ik er over nadenk, was de smaak ook nog wel wat grassig. Als dit zo door gaat, wordt het straks nóg een dag vroeger en. kan ik beter mezelf achter schrikdraad plaatsen en met de zachte tong een polletje hier en een boterbloempje ginds omvatten, om het dan met de forse snijtanden af te scheren en vervolgens behaag lijk in een luie stoel te gaan liggen herkauwen. Wanneer mijn Velsense melkfabriek 't systeem slechts consequent doorzet, zal ik de melk van volgend jaar Tweede Pinksterdag binnenkort op ta fel zien verschijnen. Maar, mijne vrinden, hoe houd ik die melk dan een half jaar goed? voor het dier) AL ACHT IK met de geplaagden in de Radarstraat vliegen kwalijke dieren, vele andere dieren zijn u en mij toch wel zo lief, dat ik er een lansje voor durf breken. Moge er dus gewezen worden op en gepleit worden voor de collecte, die tussen 3 en 8 October in Velsen wordt gehouden door de Dierenbescherming? Niet alleen ten laste van uw portemon- naie, die gij in die week voor twee trouwe hondenogen of een verlaten poezebeest beter kunt trekken dan voor de kastelein, want die komt er toch wel maar ook ten koste van uw vrije tijd. Al is het maar een uurtje. BINNENLAND S. Vcldmeyer. De heer S. Veldmeijer, hoofd van de afdeling Wegvervoer van het Directoraat-Generaal van het Verkeer, te vens belast met de functie van rijkshoofd inspecteur van het Verkeer voor Overheids diensten, zal met ingang van 1 October de rijksdienst verlaten. Poging tot moord. Wegens poging tot. moord is de 52-jarige arbeider B. van der Z. uit Giethoorn door de Zwolse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 21 November 1954 heeft hij zijn vriend, de 42-jarige arbeider J. S., met wie hij on enigheid had gekregen, op de Kerkweg te Giethoorn drie steken met een mes toege bracht. S. is van zijn verwondingen her steld. Voor het platteland. Zondag 2 October opent minister Mansholt een serie uitzen dingen via de V.P.R.O.-microfoon onder de verzamelnaam „Het platteland nu". Deze uitzendingen konden tot stand komen door de samenwerking tussen het ministerie van Landbouw en plattelands-experts enerzijds, en de leiding van de V.P.R.O. anderzijds. Damesbcurs. De heer J. van Zwijn- drecht, wethouder van Onderwijs en Kun sten van Den Haag, heeft als loco-burge meester de 73ste Damesbeurs op Houtrust geopend. Beverrat. Bij het lichten van paling fuiken aan de Maas trof een visser in een der netten een beverrat aan, die niet min der dan 20 pond woog. Het dier werd on schadelijk gemaakt. Het is de eerste bever rat, die in Noord-Limburg op de Maas werd aangetroffen. Dr. J. Schoneveld. Aan de protestantse theologische faculteit te Brussel is tot hoog leraar voor de oud-testamentische vakken benoemd dr. J. Schoneveld uit Den Haag. Dr. Schoneveld heeft zijn benoeming aan genomen. EEN DER WEINIGE overgeblevenen uit een tijd, die het vis serijbedrijf een machtige opzwaai liet maken en kort daai'op naar de diepste ellende verwees, zal de pen op Dinsdag 4 Oc tober naast zich neerleggen, het grootboek sluiten en de zalen van de VEM aan de Trawlerkade verlaten. Het wordt het besluit van een loopbaan, die de piepjonge kantoorbediende J. M. Jimmink op 28 November 1907 bij de toenmalige „Alge- meene Visscherij Maatschappij" aanving en die daarvoor al bij de goede oude „Planteid" van start was gegaan. Zodat meneer Jimmink niet te veel zeggen zou, als hij zeggen zou, dat de historie van het bedrijf in de wildste jaren hem op het lijf geschreven werd en tot menige grijze haar aanleiding was. Hij zegt het echter niet, want deze krach tige figuur is in het geheel niet gesteld op de lof en de eer, die hem rechtens in grote mate toekomen. Het was 15 Februari 1920, dat de hoofdboekhouder van de „Algemeene" in die functie overstapte naar de jonge „Ver- eenigde Exploitatie Maat schappij", welke immers in het jaar 1932 de VEM opleverde. In 1952 had hij al met pen sioen zullen gaan, maar de lauweren waren hem nog wat te vroeg om op te gaan rusten. De boog kan evenwel niet tot in het oneindige gespannen blijven en op 1 October wordt het dus „fini". Verdiend en ten x-echte. Maar de VEM laat een harer trouwste getrouwen niet zomaar gaan zij zal de heer Jimmink op Dinsdag 4 October met alle gemeende hartelijk- heid, die aan de langjarige banden vast kwamen te zitten, uitzwaaien tussen 11 en 12 uur op kantoor. Daarna is er gelegenheid, om deze overtuig de vriend van IJmuiden de hand te drukken voor die genen, die hem hebben leren waarderen als een stevige pi laar onder een vaak wanke lend geheel. Niet die VEM na tuurlijk, maar het gehéél. Mevrouw A. A. W. v. Game renRauws, Stationsweg 1 en de familie Van Kaam, Cy- pressenstraat 22, kunnen na melijk nog best wat montere dierenvrienden gebruiken, om de Velsenaren enige kopeken uit de zak te kloppen wie wel eens in het asyl is ge weest, meldt zich na enig na denken nu subiet, als zij of hij tenminste de leeftijd van 16 lentes heeft overschreden. Het kan ook telefonisch: 5157. Dat er op Zaterdag 1 Oc tober bij het Kerbert-asyl weer een hondenparade wordt gehouden voor alle blaffers van de IJmond (en zelfs uit Wijk aan Zee melden de aspi- rant-prijzenwinnaars zich al met de tong uit de bek), wist "ge reeds. Wie mee wil doen. zal moeten opschieten, want het lóópt hard. En dan zal Beverwijk, waar dierenbescherming jax-en slui merde als een schildpad in zijn winterslaap, op 5 October een bazuinstoot vernemen in 't Centrum. Een jolige avond is er uitgeschreven vrinden met bal en trekking der ver loting en wie die avond niet Vliegen op radar Een der waardigste aanhan gers dezer Lantaarn meldt mij droef het navolgende: „Alle bewoners van de Ra darstraat zijn druk aan het sparen voor een levensgroot standbeeld (in compost) van hun gemeenschappelijke vij and, die het wonen in hunne huizen tot een volstrekte on mogelijkheid maakt en die alle etenswaren in deze zelfde hui zen ten verderve voert." Reeds bij het ontwaken be merkte deze trouwe vazal van deze, zijn lijfrubriek, in zijn slaapkamer behalve zijn wet tige echtgenote een veertigtal belagers, die zich zeer moeilijk lieten overtuigen van het on gewenste hunner aanwezig heid. Toen hij ten einde raad naar zijn huiskamer evacueer- komt is een domoor. Temeer, omdat alle centjes, die er deze avond zullen rinkelen, naar de pot van het asyl verhuizen. Voor degenen, die aan al deze drie dierenbeschermingsevene menten meedoen, stel ik de vergulde lantaarnpaal mét het klassieke hondje (in brons) ter beschikking. de, trof hij daar evenwel 68 paren concerterende vleugels aan, die een hooggestemde „ode aan de vuilnisbelt" aan hieven, omdat elke rechtge aarde vlieg prat gaat op zijn afkomst. Zij bleken dus duide lijk te stammen, evenals hunne broeders en zusteren ter slaap kamer, van de vuilnisstort plaats en desgevraagd hebben zij zoemend verklaard, dat' zij zich zeer gerust gevoelden, omdat de gemeente toch niets tegen hen ondernam en het ontwijken van zogenaamde vliegenmeppers, lijmstroken of busjes met Flit zuiver een kwestie van vliegenhandigheid was, waarbij men even een aantal slachtoffers door de po ten moet kunnen zien om het kunstje dóór te hebben. Van een meevoelende be hanger heeft deze Radarstratei inmiddels enige vellen behang ten geschenke gekregen, om zijn besmeurde wanden nieuwe gloed te geven, een ander heeft hem aan een jaargang van dit blad geholpen, om vliegen meppers van te vervaardigen. Nu nog even doorzetten voor het composten standbeeld, dat ongetwijfeld een plaatsje zal krijgen in een der vele groen stroken, die de stad óók rijk is en dan is deze zaak naar aller genoegen geregeld. Die vuilnisbelt zal tóch wel niet weggaan, weeklaagt hij. Tenzij alle Radaristen met spandoeken Nee, niet doen. Nog even vertrouwen, diep en mooi vertrouwen. Bovendien wordt het straks winter en wie w.eet, wat er allemaal vóór het volgende vlieg-seizoen geschied is. LAMPENIER Beverwijks gemeentelijke reinigingsdienst zal onder het motto „nieuwe emmers, scho ne sti-aten", teneinde zowel straatveront reiniging als stofverspreiding bij het laden van de vuilnisauto's zoveel mogelijk tegen te gaan, een verbeterd systeem van vuil- inzameling gaan invoeren. Voor dit doel zullen afsluitbare uniforme vuilnisemmers van een speciaal model in gebruik worden genomen. Aan ieder gezin worden niet meer emmers verstrekt dan voor normaal gebruik nodig zijn. De emmers blijven het eigendom van de gemeente en moeten bij verhuizing worden achtergelaten. Zij mogen voor geen ander doel worden gebruikt, dan waarvoor zij be stemd zijn. Voor het gebx-uik maken van de gemeen telijke reinigingsdienst voor het afvoeren van huisvuil en afvalstoffen is een belas ting (reinigingsrecht) verschuldigd. Deze belasting bedraagt per jaar wegens het ge bruik en regelmatige lediging van één em mer 2 van de kadastrale huurwaarde van het perceel, nadat deze op een veelvoud van f 5 naar boven is afgerond, met een maximum van f 10. De mogelijkheid bestaat meer dan één emmer in bruikleen te krijgen. Wegens gebruik en regelmatige le diging van meerdere emmers is verschul digd f 2.50 per emmer per jaar met dien verstande dat: a. deze verhoging niet is verschuldigd wegens gebruik en regelma tige lediging van een tweede emmer door belastingplichtigen, voor wie de belasting (reinigingsrecht) f 5 of meer bedraagt: b. een belastingplichtige, voor wie de belas ting minder dan f 5 bedraagt, wegens ge bruik en regelmatige lediging van twee emmers niet meer dan f 5 verschuldligd is. Wegens tijdelijk gebruik en regelmatige lediging van extra emmers is verschuldigd f 0.75 per emmer per kwartaal. Te grote stukken droog huisvuil mogen aan de ophaaldienst worden meegegeven, als ze niet groter zijn dan 80x40x40 cm. en niet zwaarder dan 15 kilo. De Haarlemse tafeltennisvereniging „Togido" organiseerde haar jaarlijks ta- feltennistournooi. In afwijking met vorige jaren was de deelname uit de IJmond niet groot. De successen waren er echter niet minder om. Mejuffrouw M. Pie (Hotac) won de eer ste prijs in het damesenkel (4e kl.), F. v. Woensel (Rapidity) de eerste prijs in het heren-enkel (3e kl.), terwijl laatsgenoemde nog samen met H. Huisman (Hotac) de eerste prijs in het heren-dubbel der derde klasse behaalde. De overigen deelnemers wisten niet in de finales door te dringen. Op Woensdag 5 October zal de AVRO- tournée Beverwijk aandoen. In het Kenne mer Theater treden op: Eddy Christiani en zijn orkest, Truusje Koopmans, Frans Vro lijk, Johan de Mol, Freddy Verdo en The Johnsons. „Als speciale attractie" wox-dt aangekondigd het spel „Trek aan de bel". Door de kleinere aanvoeren ter Beverwijk se markt komen de veilingen op Dinsdag en Donderdag voortaan te vervallen. Er wordt nu alleen op Maandag, Woens dag en Vrijdag geveild. De Evangelisatie vereniging „Marana- tha" te Beverwijk houdt op Zondag 6 No vember in gebouw „Nieuw Leven" te Be verwijk een bijeenkomst die wordt ver zorgd door de Europese Evangelische Zending met als onderwerp Spanje. De Beverwijkse Accordeon Vereniging is uitgenodigd door het Wüthners Accor deonorkest te Weiper (Duitsland) om op 29, 30 en 31 October concerten te geven. De orkestleden zullen in Volendamse kle derdracht optreden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11