Credieten voor hótelbouw met garantie van het rijk Weerbericht Herstel van Eisenhower (en van Wallstreet) verloopt gunstig Algerijnse parlement legt de Franse voorstellen terzijde Onbestendig weer |i ai af! Haarlems Dagblad Nota over toerisme Coördinatie van activiteiten op het gebied van het toerisme gewenst Nog geen besluit over de kwestie-Algerije De Klaksvikings zoeken weer moeilijkheden Delegatie van bevoegdheden in studie Twee straaljagers na botsing neergestort Het woord is aan Onvermoede omvang van verzet tegen inlijving als deel van Frankrijk Twee nieuwe Technische Scholen geopend Zuid-Afrikaanse politie zoekt „landverraders" P.E.N. verlaagt tarief voor kleingebruik Aanklacht tegen Der Spiegel ingetrokken 70e JAARGANG No 69 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Geen direct uitvoerende taak voor de overheid Nederland zal tegen opneming op UNO-agenda stemmen Disconto in Zuid-Afrika met half percent omhoog Smokkelarij in Egypte Boven Oss in Noord-Brabant: Een der twee piloten omgekomen; Andere redde zich met schietstoel 299e JAARGANG No 220 Te Eindhoven en Brielle Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 3080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De staatssecretaris van Economische Zaken heeft in een afzonderlijke nota bij de ontwerp-begroting van Economische Zaken een uiteenzetting gegeven over enkele aspecten van het toerisme en het vreemdelingenverkeer. Volgens deze nota wordt voor 1956 een verhoging van de overheidssubsidie aan de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer noodzakelijk geacht en wel met 512.000.— tot een totaal bedrag van 1.420.000.—. Door middel van c;arantie-credietverlening zal de bouw van de meest urgente toeristische zaken- nótels worden gestimuleerd. Aan het bedrijfschap voor het Horecabedrijf zal advies worden gevraagd in zake de behoefte aan hotelaccommodatie en de ont wikkelingsmogelijkheden van het hötelbedrijf. Nagegaan zal worden, op welke wijze in de activiteiten op het gebied van het toerisme meer coördinatie kan worden gebracht. In de nota wordt onder meer gezegd dat volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1954 ruim 40 percent van de Nederlandse bevolking de vacantie buiten de eigen woonplaats heeft doorgebracht. In dat jaar bedroeg het ge registreerde aantal overnachtingen van buitenlandse bezoekers in Nederlandse hotels en pensions ongeveer 2,2 millioen. Een belangrijk aandeel in de bevorde ring van het toerisme hebben de vervoer en hótelondernemingen. Verder wordt zeer belangrijk werk op toeristisch gebied ver richt door particuliere organisaties, die zich bezighouden met een op Nederland gerichte propaganda en bevordering van een goede ontvangst (het V.V.V.-wezen) of wel met voorlichting op verkeersgebied en vacantiebesteding. De prestaties van het bedrijfsleven en de particuliere organisaties zijn op dit gebied zo belangrijk, dat de overheid ten aanzien van de bevordering van het toerisme geen direct uitvoerende taak heeft, zo wordt in de nota verklaard. Het binnenkomende gedeelte is voor een groot gedeelte geconcentreerd op vacan- tieoorden als de Noordzeebadplaatsen, de Veluwe, Zuid-Limburg en in mindere mate het Gooi en de Utrechtse heuvelrug. Te zamen trekken deze gebieden ongeveer 50 percent van het binnenlandse toerisme aan. Het vreemdelingenverkeer is vooral ge richt op de steden Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, maar een niet onbelangrijk gedeelte ongeveer 30 per cent valt aan de genoemde vijf vacan- tieoorden ten deel. In de vijf toeristische centra bedraagt het aantal overnachtin gen door binnenlandse toeristen ongeveer 16 millioen. De totale hötelbezetting voor Augustus is daar te stellen op 540.000, ver meerderd met 160.000 uit hoofde van vreemdelingenverkeer, is 700.000 overnach tingen, of ruim 23.000 per etmaal. De hótel- capaciteit in de genoemde centra bedraagt ongeveer 24.000 bedden. Er is dus slechts een geringe speling. Wat de grote steden Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhage en Utrecht be treft, wordt in de nota opgemerkt, dat het vreemdelingenbezoek in Augustus ge middeld ongeveer 5600 overnachtingen per etmaal meer dan de helft van de hotel- capaciteit ongeveer 10.000 bedden in beslag neemt. Hoewel de hotelaccommodatie in ons land steeds wordt uitgebreid en verbeterd NEW YORK (Reuter/AFP). De UNO- Assemblée heeft nog geen beslissing geno men over de vraag of de kwestie Algerije op de agenda moet worden geplaatst, zo als dertien Aziatische en Afrikaanse lan den wensen. De agendacommisssie heeft zich tegen opneming van deze kwestie uit gesproken. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, dr. Fawzi, verklaarde dat als men het „onhoudbare Franse standpunt zou aanvaarden het kolonialisme de over winning zou behalen. Een koloniale macht zou in dit geval een koloniaal volk een status van „pseudo-staatsburgerschap van het moederland" geven. „Als dat zo is dan kunnen we beter inpakken en naar huis gaan, want wat zou er verder nog voor ons te doen zijn", zo zei hij. De Syrische ver tegenwoordiger zei dat Frankrijk door een bespreking van de Algerijnse kwestie ge holpen zou kunnen worden beide kanten van het probleem duidelijk te zien, waar door een oplossing zou kunnen worden ver gemakkelijkt. Mohammed Ali van Pakistan zei dat de kwestie Algerije nauw is verbonden met het gehele probleem van het streven van de Noord-Afrikaanse volken naar zelfbe schikking en onafhankelijkheid. Dr. Al-Jamali van Irak zei dat de dagen van slavernij en regeren met geweld voor bij zijn. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann zei, dat zijn delegatie tegen zal stemmen omdat Nederland van mening is, dat de kwestie Algerije op juridische gronden buiten de bevoegdheid van de UNO valt en dat de vorderingen, die in andere delen van Noord-Afrika in de rich ting van bevredigende toestanden waren gemaakt, het vertrouwen rechtvaardigen, dat Nederland ten aanzien van de kw~V;e- Algerije heeft. Nadat de Colombiaa; tia zich tegen behandeling van de 1 had uitgesproken, werd de zitting tot va derdag verdaagd. kan de behoefte nog niet worden bevre digd. Bij de banken en op de beurs heerst een grote terughoudendheid ten aanzien van investeringen in hótelbouw, hetgeen voor namelijk zijn oorzaak vindt in de vaste lasten-structuur dezer investeringen en de conjunctuurgevoeligheid van het hötelbe drijf. Naar de mening van de minister en de staatssecretaris zal gedurende de eerst komende jaren een stimulerende activiteit van overheidswege niet kunnen worden ge mist. Financiering hótelbouw Over financiering van hótelbouw is over leg gepleegd met de Maatschappij tot Fi nanciering van het Nationaal Herstel. In principe is overeenstemming bereikt over een regeling, waarbij 1/3 van het totaal te investeren bedrag uit de eigen middelen van de ondernemers en het resterende 2/3 deel door deze bankinstelling wordt ge financierd, en wel door middel van een credlet, waarvan 75 percent komt voor risico van de staat en 25 percent voor ri sico van de bank. Deze risico-verdeling zal ingaan na af loop van een aanloopperiode, gedurende welke de op de credieten geleden verlie zen geheel door de staat zullen worden ge dragen. De garantie van overheidswege zal wor den beperkt tot een bedrag van f 2.500.000. Rekening houdende met het garantiedeel van de bank eh het uit eigen middelen op- te brengen gedeelte der financiering zal op deze wijze deelgenomen kunnen worden in financieringen tot een totaal bedrag van f 5.000.000,—. Deze credietregeiing moet gezien worden als een overgangsvorm met een aflopend karakter. Coördinatie De minister en de staatssecretaris achten het wenselijk, dat in de activiteiten op het gebied van het toerisme meer coördinatie wordt gebracht, waardoor zowel de werk zaamheid van de overheid als die van het particulier initiatief op het terrein van het toerisme aan effectiviteit zal kunnen winnen. Zij zijn daarom voornemens door een interdepartementale commissie te doen onderzoeken, op welke wijze deze coördi natie tot stand zal kunnen worden ge bracht. THORSHAVN, Faroër, (United Press) De stijfhoofdige inwoners van het plaats je Klaksvik op een van de eilanden der ruige Faroër, die in het begin van dit jaar zich gewapenderhand dreigden te verzet ten tegen het ontslag van de Deense arts dr. Halvorsen, hebben zich niet definitief bij de huidige gang van zaken neergelegd. Zij willen opnieuw recht in eigen hand nemen en hebben geëist, dat dr. Halvorsen „overeenkomstig de belofte, die door de Kampmann werd gedaan,, naar Klaksvik zal terugkeren. Een delegatie van drie man onder leiding van een republikeinse afgevaardigde in het „Lagting", de wetgevende vergadering van de Faroër, heeft zich daarop per boot naar Thorshavn begeven, waar zij een resolutie aan de Deense gouverneur van de eilanden, Hansen, overhandigde. Deze heeft de tekst van de resolutie onmiddellijk doorgezonden aan het Deense staatsministerie en is naar Klaksvik gegaan om de gemoederen te bedaren. Hij werd daar echter vastgehou den en mocht niet meer naar zijn stand plaats terug. De bewoners van Klaksvik lieten hem vanmorgen, nadat een protesttelegram van premier Hansen was gearriveerd, weer vrij. Premier Hansen eiste in zijn telegram dat de inwoners van Klaksvik de gouver neur en zijn metgezellen onmiddellijk zou den vrijlaten opdat vrede en rust gehand haafd zouden blijven. De moeilijkheden in Klaksvik hebben de Deense regering vannacht aanleiding gegeven het fregat Rolf Krake naar Klaks vik te dirigeren en de minister van Finan ciën, Kampmann, opnieuw als bemidde laar naar de Faroer te zenden. PRETORIA (Reuter). De South Afri can Reserve Bank heeft het disconto ver hoogd van 4 tot 4Vï percent. Een dergelijke maatregel is reeds eerder genomen in de Verenigde Staten, West-Duitsland, Groot- Brittannië, Canada en andere landen van het Britse Gemenebest om inflatie tegen te gaan. Egyptische grenswachten hebben na ge vechten van vijf dagen met smokkelaars in de Heliopoliswoestijn bij Caïro een hoeveelheid hasjisj en opium ter waarde van ongeveer vijf millioen gulden in be slag genomen. DENVER (Reuter/AFP) Volgens bulle- f tins van het Fitzsimons legerhospitaal te Denver (Colorado) blyft de toestand van president Eisenhower op bevredigende wijze vooruitgaan. Er doen zich geen com plicaties voor. Na een goede nachtrust te hebben genoten bleef de patiënt Dinsdag op vier uur voor rust en slaap na, buiten de zuurstoftent. „De president voelt zich goed en hy is opgewekt." Een van de bekendste hartspecialisten, dr. White, die door de behandelende ge neesheren in consult was geroepen, is naar zijn woonplaats, Boston, teruggekeerd. Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat de presi dent na een periode van twee of drie we ken van volledige rust wellicht enige werkzaamheden zal kunnen hervatten. Deze week en de volgende zullen geen be zoekers in de ziekenkamer worden toe gelaten. Eisenhowers zoon John zal van daag vermoedelijk naar zijn garnizoen terugkeren. Dinsdagmiddag om tien voor vier zijn boven Oss in Noord-Brabant twee Meteor- straaljagers van de Koninklijke Nederland se Luchtmacht door nog onbekende oorzaak met elkaar in botsing gekomen. De be stuurders van de toestellen een van de vliegbasis Leeuwarden en een van de basis Soesterberg trachtten zich met de schiet stoel te redden. De piloot van het uit Leeu warden afkomstige toestel slaagde daarin en bereikte ongedeerd de grond. De poging van de andere piloot mislukte; hij is om het leven gekomen. Het ene toestel kwam neer in de polder De Meer bij Berghem, het andere bij Al phen (Gld.) Beide vlogen in brand en wer den geheel vernield. De omgekomen piloot is de 27-jarige on gehuwde reserve-tweede-luitenant-vlieger A. M. van Vilsteren uit Zwolle. De pi- >ot die zich kon redden is de 30-jarige, eveneens ongehuwde sergeant-vlieger Da- rieux uit Katwijk. De minister van Justitie, Brownell, die met het oog op de ziekte van Eisenhower zijn vacantie in Spanje heeft onderbro ken, heeft in New York verklaard, dat zo spoedig mogelijk een besluit zal worden genomen over de vraag van eventuele delegatie (overdracht) van presidentiële bevoegdheden gedurende de ziekte. Voor bereidend werk is reeds door het departe ment van Justitie verricht voor de bijeen komst van de Nationale Veiligheidsraad, die morgen wordt gehouden. Koopjes Wallstreet gaf gisteren bij opening een herstel te zien op het bericht dat Eisen hower een goede nacht had gehad. In het eerste beursuur werden meer dan een mil lioen aandelen omgezet. De koersdaling van Maandag heeft naar geraamd wordt de beurswaarde van de op de New Yorkse effectenbeurs genoteerde aandelen met bij na dertien milliard dollar doen dalen. Gis teren was er echter grote drang tot kopen en men trachtte koopjes te halen. De vraag was zo groot, dat de tikker, die ge woonlijk de prijs van iedere transactie binnen enige seconden doorgeeft, aan het einde van het eerste beursuur een kwar tier achter was. De markt sloot vast met talrijke koersstijgingen, die in de meeste gevallen tot vier dollar of meer bedroegen. De Londense effectenbeurs stond giste ren bij de opening onder invloed van de scherpe koersdaling van Maandag te New York. Enkele leidende industriële fondsen boekten bij de eerste transacties koers dalingen van bijna twee shilling. De no tering voor dollarfondsen werd een half uur uitgesteld. Toen de eerste koersen werden vastgesteld bleken deze voor de leidende fondsen tot acht dollar lager te zijn. T el e gr am Eisenhowers medestrijder uit de tweede wereldoorlog, de Russische minister van Defensie Zjoekov, heeft Eisenhower het volgende getelegrafeerd: „Daar ik op vacantie ver van Moskou geweest ben, heb ik nu pas gehoord van uw plotselinge ziekte. Ik ben diep getrof fen door dit nieuws. Mijn gezin en ik wensen u van ganser harte een spoedig herstel en nieuwe levensjaren. Met eer biedige groet, Georgi Zjoekov, maarschalk der Sovjet-Unie." Ook de partij-secretaris Kroesjtsjev heeft een telegram gestuurd. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S José Ortega y Gasset: Het leven op zich is leeg; wij moeten er een inhoud aan geven, die het aanlokkelijk maakt. Te Rome is onder voorzitterschap van mr. Oud een congres begonnen van de Internationale unie van gemeenten. Het congres wordt bijgewoond door ongeveer 1100 gedelegeerden. Men ziet hen hier in de rijk geornamenteerde congreszaal bijeen. 'Van onze correspondent in Parijs) Het parlement van Algerije, dat uitslui tend een adviserende bevoegdheid bezit, heeft in een bijzondere zitting met 61 van de negentig stemmen geweigerd de voor stellen van de Franse gouverneur-generaal Soustelle over een toekomstige integratie van Algerije in de Franse gemeenschap in behandeling te nemen. Soustelle heeft daarop voor de radio verklaard dat de wei gering het gevolg is van de druk waar onder het parlement door revolutionnaire elementen is geplaatst, zodat hij besloten had de zitting te verdagen tot de rust zal zijn weergekeerd. De minister van Binnenlandse Zaken Bourgès-Manoury, onder wiens departe ment Algerije dat het officiële statuut bezit van een Frans departement, ressorteert, moet Soustelle de verzekering hebben ge geven dat Frankrijk nooit een andere poli tiek zal overwegen. Soustelle heeft daarop afgezien van zijn voornemen onmiddellijk af te treden. De Algerijnen verlangen nu in grote meerderheid dat hun land naar het voorbeeld van Tunesië, binnenlands zelf bestuur zal worden toegekend waardoor zij uiteindelijk volledige souvereiniteit kunnen krijgen. In een manifest dat door dezelfde grote meerderheid der Algerijnse afgevaardigden is ondertekend, wordt bovendien geëist dat Frankrijk onmiddellijk iedere militaire actie tegen de Fellagha en andere opstan delingen zal staken. Netelig Het was in Parijs bekend dat er in de leidende Algerijnse kringen een belangrijke oppositie tegen de Franse integratieplan nen bestond. Dat deze oppositie zo sterk zou zijn dat zij de plannen zonder verder onderzoek van de tafel zou kunnen schui ven, hadden zelfs de pessimisten onder de politieke waarnemers niet verwacht. In tussen is Frankrijk tengevolge van die wei gering ook in Algerije in een moeilijke situatie geraakt. Wanneer het Algerijnse parlement blijft weigeren zal er weinig Dc minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft Dinsdagmiddag in Brielle de Nieuwe Tech nische School geopend. Behalve de minis ter waren er de inspecteur van het nijver heidsonderwijs de heer J. P. J. van den Bergh, de hoofdadviseur van de rijksgebou wendienst de heer J. Sietsma, burgemees ters uit de omliggende gemeenten en de voltallige gemeenteraad van Brielle. Mr. ir. M. Goote, inspecteur van het Nij verheidsonderwijs heeft de nieuwe Techni sche School te Eindhoven officieel ge opend. Tot de aanwezigen behoorden mgr. W. Mutsaerts, die het gebouw eerder in de morgen had ingewijd, prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, ir. P. F. Otten en ir. F. Philips, dr. Hub. van Doorne en tal van functionaris sen uit de wereld van het Nijverheids onderwijs. anders opzitten dan dit college te ontbin den. Verkiezingen lijken onder de huidige verscherpte omstandigheden, nu in grote delen van het land de Franse troepen in openlijke strijd met de opstandelingen zijn gewikkeld, onmogelijk. De Fransgezinde Algerijnen zouden waarschijnlijk sterk in aantal geslonken blijken. Troosteloos Nu ondanks de geruststellende verkla ringen, die minister July voor de buiten landse persvereniging heeft afgelegd, ook in de Marokkaanse kwestie geen vordering wordt gemaakt, moet premier Faure vol gende week met een troosteloze balans voor de Nationale Vergadering verschijnen. De balans van acht jaar verstarring, van aar zelingen en van beloften, die niet werden nagekomen, en die tot gevolg hebben dat Frankrijk het vertrouwen van het Marok kaanse en van het Algerijnse volk schijnt te hebben verspeeld. Het Franse hoofdkwartier verklaart, dat Maandag in het gebied ten Noorden van Constantine tachtig Algerijnse opstande lingen zijn gedood. Vliegtuigen, artillerie en tanks hadden aan de strijd deelgenomen. Razzia op documenten onder voorwendsel van communistenjacht JOHANNESBURG (United Press) Spe ciale afdelingen van de politie hebben Dinsdag in geheel Zuid-Afrika invallen gedaan bij particulieren en organisaties. Het hoofd van de speciale politie in Johan nesburg, majoor A. T. Spengler, verklaarde dat gezocht werd naar „landsverraderlyke documenten". In Johannesburg werd o.m. een inval ge daan in het bureau van de geestelijke Tre vor Huddleston, een felle bestrijder van de apartheidspolitiek. Huddleston ontving de detectives bij de thee in de priorij in Ro- settenville. Hij vertelde later dat men bij hem 44 documenten in beslag had ge nomen, waaronder het boek van Somerset Maugham, „The Razor's Edge". De politie doorzocht ook de bureaux van het Indische Congres te Johannesburg, Kaapstad, East-London, Durban en Port Elizabeth. De politiemannen waren van mach tigingen voorzien om alle documenten, die zij daarvoor in aanmerking meenden te moeten laten komen, in beslag te nemen. De papieren zullen worden overgedragen aan de „commissie voor overtredingen, ver raad en opstand". De gewezen secretaris van het Zuid- Afrikaanse Indische Congres Y. A. Cacha- lia, deelde mede dat in zijn woning een schrijfmachine en pamfletten geconfiskeerd waren. Gewapend met speciale instructies en lijsten met namen van 48 „verdachte" or ganisaties, betraden de politiemannen par ticuliere woningen, klinieken, advocaten- bureaux, vakverenigingsgebouwen en han delskantoren van personen van allerlei ras in alle delen van de unie. De meest uiteen- Er waren chèqueboek-souches bij, maar lopende zaken werden in beslag genomen, ook politieke insignes. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland heeft een tariefsverlaging voor kleinverbruik aangekondigd, die zal ingaan bij de eerste meteropneming na 1 September 1955 en een gevolg is van de vrijstelling van Omzetbelasting voor parti culiere afnemers. De KWh-prijzen voor licht en huishou delijke doeleinden worden als volgt ver laagd: voor algemeen gebruik van 9,4 cent op 9 cent, voor electrisch koken van 7,4 cent op 7,1 cent. De vastrechtbedragen worden met vier percent verlaagd en de prijs voor nachtstroom wordt van 4,2 cent op 4 cent gebracht. (Van onze correspondent in Bonn) Het proces te Hannover waarbij de ge wezen agent van een Franse geheime dienst Schmeisser, en de uitgever en twee redacteuren van het Hamburgse weekblad „Der Spiegel" op de verdachtenbank zaten, is plotseling afgebroken. Daags te voren had Schmeisser, die een avontuurlijk leven geleid heeft, nog verklaard dat hij in de loop van dit proces opzienbarende ont hullingen zou doen. Nadat urenlang tussen Bonn en het gerechtsgebouw in Hannover was getelefoneerd, las zijn verdediger een verklaring voor behelzende dat hetgeen hij indertijd over bondskanselier Adenauer, de tegenwoordige ambassadeur bij de Noord Atlantische Verdragsorganisatie in Parijs, Blankehhorn, en de consul-generaal in Ca nada Reifferscheidt aan „Der Spiegel" ver teld had, geen beledigende bedoelingen heeft gehad, en dat hij zijn beweringen, voor zover daarin het verwijt van hande lingen lag opgesloten die in strijd geweest zouden zijn met de eer en met de plicht van deze heren, niet handhaafde. Ingetrokken heeft Schmeisser zijn beweringen nog niet, maar „Der Spiegel" gaat vrij uit. Hij zal voor de medeverdachten van „Der Spiegel" de kosten voor het proces dragen, die op twee duizend mark worden geschat hoe wel hij geen cent bezit. Het is duidelijk dat Bonn geen prijs stelt op voortzetting van dit proces. Men ver baast zich er wel over dat men na een voor onderzoek van di-ie jaar het toch nog tot een openbare zitting heeft laten komen waarvoor getuigen op kosten van de bonds regering zelfs van overzee moesten komen. De partijen hebben tot een schikking besloten. Dr. Adenauer, Blankenljorn en Reifferscheidt hebben de aanklacht in getrokken. Het K.N.M.I. deelt mede: Al enige dagen achtereen stroomt koele en onstabiele lucht via de Noordzee naar ons land. In deze lucht komen vrij veel buien voor. Een kleine storing deed de buiïgheid vannacht nog toenemen. Op som mige plaatsen viel in de nachturen om streeks 10 mm. regen. Bij IJsland is in tussen een nieuwe actieve depressie ver schenen, die in Noord-Oostelijke richting koerst. Mede onder invloed van deze sto ring blijft het weer onbestendig. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand 60 •- O SP 60 *3 EB ZS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca mist half bew. mist regen zwaar bew. regen half bew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist onbewolkt geheel bew. regen nevel geheel bew. regen half bew. onbewolkt licht bew. NW 1 NNW 1 WNW 4 4 W W w N NW 10 NW 4 NNO 2 windstil O 3 W 4 ZZW 4 WNW 2 NW 4 windstil NO 3 ONO 3 N 2 14 0 15 0 14 0 16 13 17 0 14 0,3 17 0 19 0 14 0 25 0,1 14 0,3 13 9 23 0,1 15 0 17 0,4 13 2 15 2 16 9 24 0,1 25 0 22 1 Neerstag laatste 24 uur xxxxxccooocoococccccccccccoccccccocooccoocccoociosoooa» AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Afnemend buiig. In het binnenland vannacht kouder en plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke maar langs de kust aanvanke lijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en West. 29 September Zon op 6.37 uur. onder 18.27 uur. Maan op 17.06 uur, onder 3.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 September Hoog water: 1.07 en 13.35 uur. Laag water: 8.57 en 21.16 uur. Donderdag 29 September Hoog water: 1.54 en 14.18 uur. Laag water: 9.52 en 22.07 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1