Ieder jaar circa één millioen afbetalings-transacties CStefarine I Tegengaan van prijs- en kosten stijgingen blijft noodzakelijk van de Zondagswet PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws De radio geeft Donderdag van pijn belangrijk verbeterd! THREE LIONS Huurkoop en overcreditering „Liever sanering-op-eigen-kracht dan wettelijke reglementering" yfiefmycaimij! Mogelijkheid van ambshalve onder zoek bij kartels overwogen EERSTE KAMER <€cck ió Uet zo J 2 Centrale registratief Gabardine Mantels in kleuren Géén over heids-ingrij pen!" Wie HAAR verliest, zij gewaarschuwd! Emigratie van landbouwers loopt sterk terug REKEN SOMMETJE WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 (Van een verslaggever) Aan de zelfkant der samenleving bloeit een opwindend vermaak dat men het afbetalingsspel zou kunnen noemen. De spelers jongens van de vlakte en be roepsflessentrekkers kopen b.v. een radio op afbetaling, voldoen de eerste termijn en brengen het geval vervolgens regelrecht naar een opkoper, die er graag contant geld voor geeft: zo ongeveer de helft van de nieuwprijs. Vervalt clan de volgende termijn, dan wordt die betaald met de opbrengst van weer andere huurkoopartikelen, die op dezelfde manier verworven en versjacherd zijn. Zo stoppen de spelers soms maandenlang het ene gat met het andere, waarbij zij steeds een aardig zakcentje overhouden. Natuurlijk loopt het vroeg of laat mis en dan worden de heren veroordeeld tot boeten en schadevergoeding. Doch pluk maar eens veren van een kikker! De handige jongens gaan welgemoed hun subsidiair uitzitten en de huurverkopers die hun leveranciers waren, krijgen nul op het request. „Centrale registratie van alle huur kopers", zegt de Stichting Bureau voor de Afbetalingshandel in Den Haag, dat zich sinds 1950 bezighoudt met de inschrijving van alle huurkoopklanten en -contracten in Nederland. Het bureau neemt daartoe in formaties naar iedere candidaat-huurkoper, diens inkomen, schulden en morele crediet- waardigheid. Al die inlichtingen worden dan doorgegeven naar de betrokken huur- verkoper of financier, die op grond van deze gegevens beslist, of hij het gevraagde crediet al of niet verlenen zal. „Als alle financierings-maatschappijen het belang van deze registratie inzien en meedoen", zo zei ons de directeur van het C.B.A. dr Visser, „dan kan alle huurkoopellende met één slag uit de wereld geholpen worden. Lichtvaardige of zwendelende huurkopers zouden dan immers geen kans meer krij gen, hun praktijken voort te zetten en het risico van de financier zou daarmee nagenoeg tot nul gereduceerd zijn." Ook het argument van bepaalde kringen (onder andere de Amsterdamse Kamer van Koophandel) dat zulk een registratie te duur zou worden, wees de heer Visser van de hand. „Als alle betrokkenen helpen," zo verzekerde hij, „zou een informatie over een huurkoper niet duurder hoeven te zijn dan veertig cent." Velen zijn van oordeel, dat de justitie veel te lankmoedig is jegens dit soort zwendelaars. Een Amsterdamse „koopman", die onlangs in vier maanden ettelijke auto radio's, bandrecorders, tweedehands auto's en dergelijken op deze wijze had verkwan seld, werd veroordeeld tot anderhalf jaar voorwaardelijk, terwijl een ander gildelid, dat reeds elf vonnissen wegens afbetalingsgeknoei achter de rug had, er met twee maanden afkwam. Gevallen als deze zijn verre van zeld zaam. Specialisten in het spel opereren in geheel Nederland en zetten jaarlijks voor duizenden om. Dikwijls logeren zij op staatskosten, maar als ze weer 'vrij zijn, beginnen ze rustig van voren af aan. En geen wonder, want de al te gemakkelijke betalingsvoorwaarden van het huurkoop systeem geven hun als het ware de pap in de mond! Maar ook overigens doodeerlijke lieden bezwijken voor de verleiding. Begerig naar wat meer luxe en comfort laten zij zich verleiden tot huurkooptransacties, die ver boven hun draagkracht liggen. Dat een af getobde huismoeder van een groot arbei dersgezin zich een was- of naaimachine „op de reutel" aanschaft, is billijk en so ciaal-verantwoord, ook al moet het gezin in kwestie er geruime tijd krom voor lig gen. Maar als datzelfde gezin zich magne- tofoons, platenwisselaars en dergelijke overbodige zaken gaat aanschaffen(dik- wijls alleen omdat „de buren óók zo'n ding hebben"!), dan komen er onher roepelijk moeilijkheden. Men kent ge vallen van lieden met vijf of zes kin deren, die van hun weekloon ad 60 meer dan de helft moeten afbetalen (zie het staatje hieronder) en zich voor vele honderden guldens in de schuld steken bij de huurkoopmagazijnen. Dat het huishoudboekje zo'n loodzware be lasting niet kan dragen, ligt voor de hand - en legio van deze gevallen vin den hun droevig einde dan ook voor de kadi. Ook in zulke gevallen kunnen de verkopers meestal naar hun centen fluiten. Dat is het gevaar van de overcreditering, volgens -de deskundigen verreweg het erg ste euvel van het huidige afbetalings systeem. Wat ertegen te doen is? ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR. 48 A:DAM - UUWM:. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Actualiteiten. 8.30 Platen. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.15 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Pla ten 11.45 Ik ben dikcauserie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 Voordracht. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Voordracht. 16.30 Pla ten. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Reportage. 17.45 Minvor. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Cabaret. 19.25 Voor de jeugd. 19.50 Instrumentaal kwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Napoleon, hoorspel. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.2524.00 Chansons met commentaar. HÏLVERSUM n 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12 30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Platen. 14.00 Metropole orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Vocaal ensemble en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Amusementsmuziek. 18.15 Platen. 18.20 Piano muziek. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.50 Voetstappen op Islamietische bodem, causerie. 21.10 Kamerkoor. 22.10 Tijd schriften kroniek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Spiegel der kuns ten. 20.50 Reportage Biljart-demonstratie. 21.15 Pauze. 21.30 Spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Ver zoekprogramma. 20.10 Missiemontage. 20.40 Strijkkwartet. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek festival Nuits de Sceaux. 22.5523.00 Nieuws. BBC. uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Wij bespraken dit probleem ook met de heer Van Westreenen, directeur van de „Mahuko" dochteronderneming van de Amsterdamse Bank-Incassobank en een der grootste huurkoop-financieringsmaat schappijen in Nederland. Ook hij was van mening, dat de overcreditering drastisch aan banden gelegd moet worden en dat centrale registratie daarvoor de aangewe zen weg is. „Maar dan door de grote finan cierings-maatschappijen onderling, die als dépendances van de belangrijkste bankcon cerns én verkoopmaatschappijen van Phi lips, Erres, e.d. het gros der afbetalingscre- dieten in Nederland ik schat het jaar lijks totaal op ongeveer een millioen huur koopcontracten verschaffen. Daarom overzien zij beter dan wie ook de omvang van het afbetalingswezen en de misstanden die eraan vastzitten en daarom zijn zij het, die dit alles voorzichtig in betere banen kunnen leiden. Daar komt bij, dat deze maatschappijen meer belang hebben bij een gezonde sociale ontwikkeling van het huurkoop-verschijn sel dan bij een ogenblikkelijke hoge winst neming. „Uit sociaal verantwoordelijk heidsbesef wijzen wij b.v. categorisch alle credietaanvragen af, wanneer de aanvrager niet kan aantonen, dat hij een bepaald huurkoopartikel dringend nodig heeft. Ra dio's van 600 b.v. financieren wij niet als blijkt, dat het gezin in kwestie evengoed een toestel van 300 kan aanschaffen en dit geldt zelfs, wanneer zo'n gezin ge noeg verdient om die 600 moeiteloos te kunnen aflossen." Wanneer de grote financieringsmaat- ADVERTENTIE De eerste ernstige waarschuwing voor haar uitval wordt in roos op Uw kraag geschre ven. Wellicht hebt U die waarschuwing niet gezien en heeft niemand U iets durven zeg gen. Vandaar het volgende. De man die roos op zijn kraag heeft en daar niets tegen doet, zal binnenkort haar in zijn kam vinden. Ge lukkig is het nog niet te laat voor hem. Hij kan zijn verzuim nog inhalen en direct, van daag nog, Silvikrin gaan gebruiken. Silvi- krin, de biologische haarvoeding, verhelpt de hoofdhuid-verhoorning die de oorzaak van haarroos is. Silvikrin brengt vervolgens de haargroei weer op gang. Silvikrin heeft tal loze mensen hun haar teruggegeven, omdat Silvikrin het enige haargroei-preparaat is, dat de 14 natuurlijke haar-opbouwstoffen be vat in de juiste wetenschappelijke verhou ding: d.w.z. Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere microstoffen uit de amino- groep. Bestrijdt roos en redt Uw haar! Met Silvikrin schappijen gezamenlijk een registratie- en informatiedienst omtrent alle huurkoop transacties op touw zetten en daar heb ben de betrokkenen wel oren naar dan is het binnen afzienbare tijd afgelopen met de overcreditering," zegt de heer Van West reenen. „Overheidsbemoeiing, althans in dit stadium, lijkt mij niet gewenst, omdat deze hele materie nog in chaotische, onbe rekenbare beweging verkeert. Pas als dit alles tot vaste vormen is ingestold in ons economische leven, kan men aan sanering, ordening en zo nodig reglementering-van- bovenaf gaan denken. Tot dan toe kan men alleen voorzichtig richting proberen te geven teneinde de scherpste kanten eraf te slijpen en die taak kan het beste door de financierings-maatschappijen vervuld worden. ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en... doen dan ook wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk ai beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et. Extreme gevallen van overcreditering door afbetalings-aankopen. (Uit minderheidsrapport der Staatscommissie-Lichtenauer) Beroep huurkoper Gezins Inkomen Aantal Afbet. Week- sterkte p. week afbet. schuld afloss. Landarbeider 3 53,64 4 1355 ƒ19,75 Steuntrekker 2 30,65 2 484 11,50 Wasmeester 5 ii 85, 1 1185 34,60 Bloemenverkoper 2 I, 69,— 7 2567 33,40 Chauffeur 3 83,— 33 2217 52,— Schilder 8 60,— 8 686 29,- Het gaat volgens de directeur van de Christelijke Emigratiecentrale, de heer T. Cnossen, bij de emigratie van landbouw- krachten niet zo goed als maatschappelijk wenselijk zou zijn. Tijdens een studiecon ferentie in Den Haag gaf hij als zijn mening te kennen, dat de vermindering van het aantal emigrerende landbouwkrachten voornamelijk te danken is aan de gunstige economische situatie hier te lande. Het is onmogelijk in Nederland alle boerenzoons in de landbouw te plaatsen door gebrek aan grond, zeventig percent van de Neder landse landbouwbedrijven is kleiner dan 10 hectare en heeft doorgaans te grote ar- beidsbezetting. Weliswaar kan door tijdige voorlichting en goed onderwijs een aan zienlijk gedeelte van het overschot van de agrarische bevolking naar de industrie en het bedrijfsleven overgaan, maar de heer Cnossen kon zich toch niet voorstellen, dat er zo weinig aanpak in de jonge landbou wers en geschoolde landarbeiders zit, dat zij hun kansen op een goed en welvarend eigen bedrijf elders niet grijpen, ook al kost dit meer inspanning en ook al zijn de risico's groter. In 1948 en 1949 was ongeveer de helft van de Nederlandse emigranten afkomstig uit de landbouwsector. Toen in 1950 de emigratie naar Australië begon, werden bepaalde industriële en administratieve groepen belangrijker. De jaren 1953 en 1954 vertonen een toe nemende teruggang van het aantal emigre rende plattelanders en in de eerste helft van dit jaar deed dit verschijnsel zich nog sterker voor. De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, verklaart in de Memorie van Toelichting op zijn begroting voor 1956, dat een gezonde structurele ontwikkeling het tegengaan van een verdere prijs- en kostenstijging vereist. Een bezwering van dit gevaar kan naar de mening van de minister niet in voldoende mate worden bereikt door de afremming van de binnenlandse conjunctuur. Een vermindering van de bin nenlandse bestedingen leidt tot een vergroting van de uitvoer tengevolge van de toch nog altijd sterke zuigkracht van de buitenlandse vraag. De bestrijding van het in flatiegevaar zal zich moeten richten tegen de doorwerking van inflatoire neigingen in het kosten- en prijspeil. De regering heeft zich ten doel gesteld de rust op dit terrein te bevorderen. Ongemotiveerde prijsverhogingen worden tegengegaan en de overheid zal zich, zoveel als mogelijk is, onthouden van maatregelen, die een kosten- en prijs verhogend effect zullen hebben, totdat onze economie in een rustiger vaarwater zal zijn gekomen. Het optreden van de overheid tegen kar tels, die in strijd met het algemeen belang handelen, had tot voor kort in hoofdzaak plaats naar aanleiding van ontvangen klachten. De ervaring bewijst echter, dat het algemeen belang niet gedoogt met een optreden alleen op grond van klachten te volstaan. Bovendien leidt een dergelijk systeem gemakkelijk tot een ongelijke be handeling van gelijksoortige gevallen. De minister wil daarom bevorderen, dat bij de kartels, waarvan het vermoeden gewettigd schijnt, dat zij in strijd met het algemeen belang handelen, ook ambtshalve een on derzoek kan worden ingesteld. De prijsontwikkeling noodzaakt ook de prijsbewaking te activeren. De bevoegd heden, die de regering thans met betrek king tot het ingrijpen in de prijzen heeft, berusten op de Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet 1939. De vraag, in hoeverre de re gering bij voortduring de beschikking moet hebben over permanente bevoegdheden op dit gebied, is om advies voorgelegd aan de Sociaal-Economische Raad. De raad heeft onlangs haar advies uitgebracht, waarover de regering zich thans beraadt. Gasvoorziening De afzet van het aardgas vertoont een snel stijgend verloop. In het gehele jaar 1953 werd nog slechts 2.036.247 kubieke meter aardgas aan gasbedrijven geleverd. Deze afzet was in 1954 8.542.457 kubieke meter en in de eerste zes maanden van 1955 reeds 14.292.638 kubieke meter, daar naast werden rechtstreeks aan industrieën geleverd 1.374.344 kubieke meter in 1953, 63.041.370 in 1954 en 35.747.254 in de eer ste zes maanden van 1955. De minister is van mening, dat de voor waarden voor een technisch en economisch rationele opbouw van de landelijke gas voorziening in grote trekken zijn vervuld. Thans is het tijdstip aangebroken, om ook voor de bestuurlijke en organisatorische problemen van de gasvoorziening een defi nitieve oplossing te vinden. De minister zal hierover binnen afzienbare tijd nadere mededelingen doen. Minder overheidsbemoeiing Een op expansie gei-icht economisch be leid houdt een afneming der directe over heidsbemoeiing op het gebied van produc tie en afzet in. Op 1 April werd het Rijks bureau voor Textiel opgeheven. Het laat ste der rijksbureaux, het Rijksbureau voor Diamant, is op 27 September opgeheven. Het besluit tot opheffing van het Rijks bureau voor Diamant hing ten dele samen met het voornemen van de minister, geen nieuw voorstel te doen tot verlenging van de werkingsduur van zijn op de Distribu- tiewet 1939 gegronde bevoegdheden, welke werkingsduur op 26 September afliep. On der de huidige omstandigheden acht de mi nister het niet langer nodig over de bedoel de -bevoegdheden, waarvan reeds geruime tijd geen gebruik behoefde te worden ge- ADVERTENTIE (lu«e elxacht (an-tas-^ VIRGINIA 75 ct 20 stuks maakt, te beschikken. Zodra de interna tionale toestand zulks evenwel noodzake lijk maakt, zal hij aan de Kroon een voor stel doen om hem deze bevoegdheid op nieuw toe te kennen. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming (met aan tekening van het communistische „tegen") heeft de Eerste Kamer zich vex-enigd met het wetsontwerp ter aanvulling van de kort geleden gewijzigde Zondagswet. Die aan vulling was noodzakelijk gebleken omdat regering noch volksvertegenwoordiging zich voldoende rekenschap hadden gegeven van de leemten, die de nog geen twee jaar geleden in het leven geroepen gewijzigde Zondagswet bleek te bevatten. Mr. C a m m e 1 b e e k (P. v. d. A.) ver weet de regering destijds al te zeer geneigd geweest te zijn de verantwoordelijkheid voor een aanvullende wetsuitlegging op de schouders van de rechterlijke macht te leggen, maar minister Beel ontkende, dat een dergelijke opzet aanwezig was ge weest. Wel gaf hij toe, dat het, bij nader inzien, de voorkeur verdiend zou hebben tijdig in het overleg, waaruit het compro mis was ontstaan, ook de kerkgenootschap pen te beti-ekken. Bij de toepassing der gewijzigde Zondags wet hadden zich in het bijzonder in Lim burg moeilijkheden voorgedaan, onder meer doordat niet voldoende rekening was ge houden met bestaande tradities en gebrui ken, geworteld in het volksleven. Bij de in de Tweede Kamer over het aanvullingswetje gehouden debatten zijn door amendementen van de heren Maenên (KVP) en Bruins Slot (A.R.) nog enige veranderingen aangebracht. Volgens M r. Cammelbeek zou toen het compromis van weleer enigermate in het gedrang zijn gekomen, vooral ook, doordat de wetgever anderzijds niet soortgelijke, door de heer Stufkens in een van regeringszijde onaan- 7. „Hier is geld voor jullie reis", zei pro fessor Kalker, een stapeltje bankbiljetten op tafel leggend. „Breng dus dit glas water naar Eldorië en let er op, dat jullie on derweg niet morsen". „Een rare opdracht", zei Panda. „En aan wie moeten we dat glas water geven, wanneer we in Eldorië zijn aangekomen?" „Datantwoordde de geleerde een weinig verlegen, „kan ik me ook niet meer herinneren. Mijn ge heugen laat mij de laatste tijd wel eens in de steek, weet je?" „Dat weten we", snoof Pat. „U hebt een hoofd met gatens!" „Mijn gedachten zijn nogal erg in beslag genomen door een nieuwe vinding", zei de geleerde, hen naar een ander vertrek bren gend. „Ik maak me daar nogal zorgen over". Bij deze woorden wees hij naar een vreemd toestel, dat op zijn grote werkbank stond. „Wat zijn uw zorgens daarover?", vroeg Pat. „Wil dat uitvinding niet luk ken?" „O nee, de uitvinding is reeds klaar", antwoordde de geleerde. „Maar ik maak mij zorgen, omdat ik mij niet kan herin neren, WAT ik hiermee eigenlijk heb uit gevonden!" vaardbaar genoemd amendement nage- sti'eefde „liberaliteit" op Zondagmoi'gen tegenover bepaalde uitingen van volkscul tuur ging toelaten. MinisterBeel stelde echter, dat men daarmee juist buiten het kader van de Zondagswet getreden zou zijn en dat er derhalve ook geen spi'ake was van aantas ting van het compromis. In de ogen van de heer Brandenburg (CPN), hierin voorgegaan door zijn frac tiegenoot G e u g j e s, getuigde het aan hangige ontwerpje echter te zeer van dis criminatie tegenover het niet-kerkelijk volksdeel om er mee accoord te kunnen gaan. Al met al was het in onze Kamer van Vijftig slechts een herhalen van hetgeen reeds aan de overzijde van het Binnenhof te berde was gebracht. Zelfs mr. Regout (KVP), die nog een lofzang aanhief op de genoeglijke „muzi kale harmonieën" in Limburg, kon er geen muziek meer in brengen! Volgende week, op 4 October, komt de regeling inzake het kijkgeld voor de televi sie aan de orde. Protest. Frankrijks leidende socialistische vakverbond de Confédération Gene rale du Travail Force Ouvrière heeft de wex-eldfederatie van vakbon den opgewekt te protesteren tegen de vrijspraak van twee blanken te Sumncr in de Vei-enigde Staten, die beschuldigd waren van moord op de 14-jarige Em met Till. De Franse bond zeide dat de federatie alle vereiste stappen dient te nemen op dat de rechten en plichten van de vrije mens niet een lege phrase blijven. Clementie. Te Sebring in de Amerikaanse staat Florida is een blanke veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het aanranden van een negerin, die hij met een revolver had bedreigd. De rech ter verklaarde, dat hij de verdachte tot de doodstraf had moeten veroordelen, als de jury, die geheel uit blanken be stond, geen clementie had bepleit. Eerbewijs. De Turkse regering heeft de Griekse regering meegedeeld, dat in Istanbul en Izmir militaire eer zal wor den bewezen aan de Griekse vlag. De Griekse regering had dit na de anti- Gi'iekse ongeregeldheden in Turkije verlangd als voorwaarde voor het her vatten van de Grieks-Tui-kse samen werking in de Noord-Atlantische-Ver- dragsorganisatie en de Balkanbond. Uitwisseling. Een Brits vlooteskader, be staande uit zes schepen zal van 12 tot 17 October een bezoek aan Leningrad brengen, tex-wijl in dezelfde periode een gelijk aantal Russische oorlogsbodems Portsmouth zullen bezoeken. Voorbij. Ecuador heeft de organisatie van Amerikaanse staten meegedeeld, dat de bedreiging van zijn gebied door Peru voorbij is. Een commissie bestaande uit Amerikaanse, Braziliaanse, Chileense en Argentijnse waarnemers stelde vast dat er geen aanwijzingen voor een dreigende invasie waren. Verticaal. In het Amerikaanse proefsta tion voor de luchtvaart te Philadelphia worden proeven genomen met kleine modellen van een verticaal opstijgend vliegtuig dat snelheden kan bereiken gelijk aan anderhalf maal de snelheid van het geluid. Schadeloosstelling. Groot-Bi'ittannië, West- Duitsland, Frankrijk en de Benelux- landen hebben te Genève op een bij eenkomst van een commissie der alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) te kennen gegeven, dat zij schadeloosstelling van de Ver enigde Staten verlangen wegens de verhoging van de Amerikaanse invoer rechten op rijwielen. Orkaan. De krachtigste wervelstorm uit de geschiedenis van de Stille Oceaan na dert de Japanse kust met een straal van ongeveer 240 kilometer. De storm heeft de gebouwen op het Amerikaanse eiland Iwo Jima voor negentig procent ver nield. De bomen op het eiland, voor zover zij niet ontwoi'teld werden zijn van alle bladeren beroofd. Vliegtuigen werden verpletterd onder instortende vliegtuigloodsen. Passief. Aartsbisschop Makai'ios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Gi'iekenland (Enosis) heeft een oproep gericht tot alle Griekse Cy- pi'ioten af te treden als lid van ge meenteraden' en andere openbare licha- ipen. Hij drong aan op een „stelselma tige campagne van passief verzet ter véi-krijging van nationale vrijheid". Electro-therapie. Premier Hatojama van Japan is in Tokio teruggekeerd van een verblijf in de bergen waar hij een electrotherapeutische behandeling heeft ondergaan waardoor hij zijn linkerarm en -been die verlamd waren, weer ge deeltelijk kan gebruiken. De 72-jarige Hatojama heeft in 1951 een beroerte gehad. Buskruit. Bij een ontploffing in een bus- kruitopslagplaats te Aleppo in Syrië zijn twaalf personen om het leven ge komen en 45 gewond. Vier huizen nabij de opslagplaats werden vernield. Slede. Op de proefterreinen van de Ameri kaanse basis Edwards in de staat Cali- fornië heeft een raket, gemonteerd op een slede die op rails loopt, een snel heid bereikt van 2050 kilometer per uur, een nieuw wereldrecord. Eénrichting. De eerste rechtstreekse tele foonverbinding via een onderzeese ka bel van 1940 zeemijlen tussen Groot- Brittannië en Noord-Amerika is vol tooid. De kabel loopt van Oban aan de Schotse westkust naar Clarenville op Newfoundland. Er kunnen nu gesprek ken in Oostelijke richting gevoerd wor den. Een tweede kabel die tegen het einde van het volgende jaar gereed moet zijn, zal gesprekken in beide richtin gen mogelijk maken. ER ZIJN NU eenmaal altijd jongelui die graag de geboortedatum van een be paald meisje willen weten, mits zij hun kennis hierover op een niet al te sterk in het oog lopende manier kunnen ver krijgen. Waarom de verjaardag van dat meisje zo bijzonder belangrijk is, gaat ons geen steek aan, en onze enige taak kan dan ook alleen maar gelegen zijn in het bieden van de behulpzame hand in dit complot. Vraag dus aan het meisje in kwestie de datum van haar verjaardag op te schrijven, zodat niemand het kan zien. Vervolgens moet ze het getal der dagen verdub belen en bij de uitkomst 5 op- tellen. Dit nieuwe getal moet ze met 50 vermenigvuldigen en hierbij het getal van de maand optellen. Wat is de uitkomst? Als het lieve kind geen fout heeft gemaakt zal ze bijvoorbeeld 2255 zeggen, en zonder veel nadenken kunt u haar dan vertellen dat ze op 20 Mei jarig is. En dat is nog goed ook! Het lijkt toverachtig, wat hier gebeurd is, maar in werkelijkheid is het erg sim pel. Het getal 20 werd eerst verdubbeld tot 40 en hierbij werd 5 opgeteld, zodat de uitkomst 45 bedraagt. Dit werd met 50 vermenigvuldigd tot 2250 en hierbij werd 5 (van de 5de maand) opgeteld, zodat de einduitkomst 2255 bedroeg. Zodra u dit getal hoorde, heeft u er in gedachten 250 van afgetrokken, waardoor het getal 2005 ontstond. En om dit laatste getal gaat het nu eigenlijk, want 2005 kunt u splitsen in 20 en 05, waarbij 20 het getal van de da tum aangeeft, en 05 het getal van de maand. Probeert u het maar met iedere willekeurige datum, en u zult zien dat het klopt. Wat is hier eigenlijk gebeurd? We heb ben de datum gesplitst in het getal der dagen (a) en het getal der maanden (b). Door de verschillende bewerkingen is vervolgens de volgende vergelijking ont staan: (2 a 5) 50 b 250 x, of uit gewerkt: 100 a -h 250 b 250 x. Korter gezegd, X, dus de datum die u zoekt 100 a b. Van het getal (dat u dus na aftrekking van 250 heeft gekregen) geven de honderdtallen het getal van de dagen aan en de daaraan voor afgaande twee cijfers duiden het getal van de maand aan. Dergelijke grapjes behoeven natuurlijk niet alleen bij aantrekkelijke meisjes ter sprake te komen, maar kun nen ook te berde worden gebracht bij een moeder met twee kleine kinderen. Wanneer zij de leeftijd van het jongste kind met 5 vermenigvuldigt en hierbij het getal 7 op telt, de verkregen uitkomst met 2 ver menigvuldigt en hierbij de leeftijd van het oudste kind voegt, heeft zij als einduit komst bijvoorbeeld 62 verkregen. Hieruit kunt u ogenblikkelijk concluderen dat haar kinderen 4 en 8 jaar oud zijn, want in gedachten heeft u van het getal 62 het getal 14 afgetrokken, waardoor 48 over blijft, zijnde 4 jaar voor het ene kind en 8 voor het andere. Dit berust op de ver gelijking (5 a 7) 2 b 14 10 a 14 b 14 10 a b. M.a.w. het tiental van het getal dat u na aftrek van 14 heeft verkregen, geeft de leeftijd van het éne kind aan, en het getal der een heden de leeftijd van het andere kind. We hadden het zojuist over geboorte data, waardoor we gemakkelijk kunnen overstappen op de vraag, waarom nu juist ooievaars als brengers van baby's zijn aan gewezen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2