BUISMAN Goed en mooi Snijbrander en beitel heersen thans op de bergingstoren Vijftien jaar geëist tegen 38-jarige man die zijn bejaarde buurvrouw neersloeg Opnieuw poging tot behoud van de oude Bergense „Bello" OVER AUE WERELDZEEËN Radio-Reparatie Liquidatie van bergingsvereniging kan niet lang meer uitblijven Horeca-vereniging wendt zich tot Gedeputeerde Staten Knoeierijen in Den Helder berecht WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 In de koude avondlucht Om het gevaarte lichter te maken Sukarno verdedigt tweede vrouw tegen protesten Zondagsdiefstallen uit boerderijen berecht Achthonderd Nederlanders uit Oost-Java vertrokken Cambodja breekt formele banden met Parijs af H. 3. MAERTENS N.V. Dienstbode ging met vriend inbreken ZOWEL de Troonrede als de Millioenen- ncta hebben de nadruk gelegd op de vaste wil der regering om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de heersende woningnood. Deze nog steeds niet geheelde oorlogswonde, die de gezonde ontwikkeling van ons volk tegenhoudt en veel energie ondermijnt, zal. in 1956 nog meer aandacht krijgen dan in de voorbije jaren, waarbij de uitbreiding van het aantal vakarbeiders gepaard zal worden aan een efficiënter bouwmethode. Deze twee factoren zijn bij de heersende noodtoestand uiteraard verantwoord, al brengen zij nadelen mee. Materiaalbesparing gaat immers vaak ten koste van aesthetiek en duurzaamheid, terwijl een overvloed van arbeiders in het bouwvak risico's oproept ten aanzien van plotselinge werkloosheid bij een eventuele voorziening der woningbehoefte in de toekomst. Dit laatste gevaar is wellicht door een nauwgezette regulering der vakopleiding en tijdige omschakeling te voorkomen, doch het eerste dat wij worden opgescheept met massa's lelijke en ondegelijke huizen zou onherstelbare consequenties kunnen hebben. De noodwoningen, die na de eerste oorlog zijn gebouwd, zijn jarenlang een bespotting geweest van alles, wat men als minimum-eisen voor de bewoning mag stellen. Zo erg zal het echter deze keer niet worden, al is er reeds (volgens betrouw bare deskundigen) links en rechts heel wat gebouwd dat de toets der critiek niet had mogen passeren. Dat slaat dan vooral op gebrek aan degelijkheid. Wat de aesthetica aangaat, kan men uit het standpunt van persoonlijke smaak altijd nog met deskun digen redetwisten en blijft er dus vaak de onzekerheid over, dat men zelf te weinig of te veel voorliefde voor moderne bouw kunst heeft of te zeer dan wel niet genoeg vastzit aan traditionele détails. Maar in het algemeen kan men toch niet genoeg bezorgd zijn over de vraag, of wel allerwege met voldoende verantwoordelijkheid aan wo ninguitbreiding wordt gewerkt. De haast en de nood, de materiaalschaarste en de hoge bouwkosten mogen geen argumenten zijn om onze nazaten op te schepen met stadswijken, die noch het aanzien, noch de onderhoudsgelden waard zijn. In dit verband moge ook een optimistisch geiuid worden verbreid: Vele Nederlandse architecten die niet altijd het laatste woord hebben en vaak moeten schipperen met plaatselijke opvattingen en gemeente lijk geldgebrek geven blijk van een ruime en gezonde nieuwe geest in hun moeilijke werk der massa-woningproductie. Daarnaast staan verschillende gemeente besturen die eenzelfde frisheid van ideeën tentoonspreiden en deze samenwerking en wisselwerking doen hier en daar stadsuit breidingen ontstaan, waarmee ook onze kindskinderen nog verheugd zullen zijn. Het blijkt, dat vooral de plaatselijke autoriteiten de gelegenheid tot initiatief en originaliteit in dit opzicht wordt gegeven. De regering heeft een tiental millioenen uitgetrokken om stadsbesturen te helpen met saneringsplannen. Het is dus zaak, dat deze stadsbesturen grote voortvarendheid aan de dag leggen, wanneer er in hun plaats behoefte aan sanering en uitbreiding bestaat, opdat hun initiatieven beloond worden met rijksmedewerking en zij daardoor het beste en het mooiste kunnen doen verrijzen, wat in de gegeven omstan digheden bereikbaar is. J. L. ADVERTENTIE TEGEN HOEST IN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL dreigt gevaar voor verkoudheid. Neem daarom als U naar buiter» gaat, steeds enige Wybertjes in de mond ter bescherming van Uw' keel. IN PLAATS VAN het treffen van de nog nodig geachte voorzieningen in de bergingstoren van de Bergingsmaatschappij „Renate Leonhardt" zijn enige bestuurs leden gistermorgen begonnen met sloopwerkzaamheden, zoals wij nog in een deel onzer oplaag van Dinsdag konden melden. Wil de toren nog eens de Noordersluis passeren, dan zal de diepgang van 11.92 moeten worden teruggebracht tot 10 meter. Dat is de eis van Rijkswaterstaat. Om nu alvast een halve meter van die 1.92 meter af te halen, is de heer P. Visser er accoord mee gegaan dat de betonvloer tussen de eerste en tweede ballasttank wordt gesloopt en dat ook het beton tussen de onderste ballasttank en de werkkamer wordt weggebroken. Mocht de toren ooit nog eens op de Noordzeebodem boven een wrak zakken, dan zou er dus 220 kubieke meter water op de bodem van stalen platen tussen de ballasttank en de werkkamer komen te rusten. Ook het berghout wordt door de heer Visser uit de toren ver wijderd. Hij hoopt het gevaarte met dit alles 25.000 kg lichter te maken. Over de inbeslagneming is niets naders te melden. De heer P. Visser heeft een lange brief aan de Officier van Justitie in Haarlem geschreven over een „onrecht matige daad van Genius", maar hierop heeft hij tot nu toe niets vernomen. De heer Visser beweert, dat het geld voor de firma Genius op dq bank klaar staat, maar dat eerst een verschil van mening over enige posten op de rekening opgelost die nen te worden. Dit besluit heeft het bestuur genomen. Ontslagen Het bestuur is inmiddels alweer uitge dund. De heer L. J. H. Hillebrands uit Leek heeft bedankt en is naar Frankrijk ver trokken. Nadat de duiker v. d. Schans zijn ontslag bij de vereniging had ingediend, heeft ook de kikvorsman-duiker Van Schaik uit Amsterdam vanmorgen de heer P. Visser meegedeeld verder van de expe ditie af te zien. Vrijdag Maar de heer Visser blijft optimist. On danks de tegenwerking van officiële in stanties, zoals hij zegt, wil hij zo spoedig mogelijk toch uitvaren. Ondanks brieven van de Directeur van het Loodswezen, van de Hoofdingenieur van Rijkswaterstaat te Hoorn en van de Arbeidsinspectie te Haar lem. Vrijdag moet het springvloed zijn en met de tegen die tijd lichter gemaakte en hoger drijvende toren hoopt de heer Visser toch naar zee te gaan bij gunstige weers omstandigheden. Rijkswaterstaat heeft de heer P. Visser evenwel verboden met de toren eventueel naar IJmuiden terug te keren of de oorlogshaven Den Helder bin nen te lopen. Als enige uitwijkmogelijkheid zou dan Hoek van Holland overblijven. Liquidatie? Dat de toren deze week (en nog ooit) naar zee gaat, moet uitgesloten worden ge acht. In het Noordzeekanaal kan de toren niet blijven liggen. Hij is al zwaar verroest en ligt te vergaan. De heer Visser zit der halve duidelijk in een dwangpositie. De toren is ook niet naar Amsterdam terug te brengen en de 5000 cautie, die hij bij Rijkswaterstaat heeft moeten storten voor eventuele schade tijdens het slepen, vast lopen of slopen, zal niet voldoende zijn. Liquidatie van de vereniging met alle nare gevolgen van dien hangt dan in de lucht. Kas bijna leeg Voorts vernemen wij, dat de kasmiddelen van de Bergingsvereniging bijna zijn uitge put. Toen de heer Visser weer voorzitter werd na de bewogen ledenvergadering was er nog 72.000 in kas. De firma Genius trof voorzieningen, de „Cycloop" was met duikers en bemanning meer dan 24 uur voor de vereniging in bedrijf, sleepboten van de rederij Goedkoop trokken de toren vlot na ruim zes uur sleepwerk in totaal, er moesten waarborgsommen bij Rijks waterstaat, bij de PTT en meerdere instan ties worden gestort. Het is derhalve heel moeilijk voor het bestuur om een beslissing te nemen. Twee brieven Daar de heer P. Visser geen waarde hecht aan hem door officiële instanties toe gezonden brieven, waarin waarschuwingen zijn vervat, menen wij er goed aan te doen, twee van deze brieven te publiceren. Arbeidsinspectie Het schrijven, dat de Arbeidsinspectie in het zesde district aan het bestuur heeft ge richt luidde als volgt: „Aan het Bestuur van de C.V. Bergings mij. „Renate Leonhardt," Noorderweg 137 te WIJDE WORMER Haarlem. 19 Augustus 1955 betreffende goudberging Hierbij bevestig ik u hetgeen u namens mij werd medegedeeld op 29 Juni j.l. ten kantore van de Rijkswaterstaat, arrondis sement Hoorn. Na bestudering van de mij ten dienste staande gegevens en inlichtin gen ben ik van mening, dat een poging het goud van de „Renate Leonhardt" te bergen De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft wegens moord een gevan genisstraf van vijftien jaar en ter beschik kingstelling van de regering geëist tegen de 38-jarige fabrieksarbeider J. H. uit Leider dorp, die op 31 Juli van het vorig jaar zijn 75-jarige buurvrouw van het leven heeft beroofd. Op de deur van haar huisje had de dader een briefje geplakt met de woor den „Afwezig tot 15 Augusus." Nadat de politie aanvankelijk een verkeerd spoor had gevolgd, arresteerde men vier dagen later de dader, die aanvankelijk ontkende en trachtte de schuld op anderen te gooien. Nadat men zijn vingerafdrukken had ge vonden in het huisje van de vrouw en bloedsporen in de spijkergaatjes van zijn schoónzolen bekende hij. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte dat hij geld nodig had. Hij wist dat zijn buurvrouw er warmpjes bij moest zitten. Zijn plan was haar bewusteloos te slaan en dan haar huisje te doorzoeken. De avond te voren maakte hij thuis het bordje „Afwezig tot 15 Augustus" vast klaar, want, zo zei hij later tegen de politie, „des noods zou ik haar doden." Voor de rechtbank herriep hij deze ver klaring in zoverre, dat hij toen nog niet aan moord had gedacht. Na de weduwe met een fles bewusteloos te hebben geslagen, doorzocht hij een kast, waarin, naar hij vermoedde, de spaarcen tjes zouden liggen. Hij vond echter niets. Toen hij omkeek, lag zijn slachtoffer op de grond. Haar ogen waren open en zij scheen hem recht aan te kijken. De verdachte ver klaarde daardoor zo bang geworden te zijn, dat hij in paniek de kamer uitrende. In de keuken zag hij een mes en een vork liggen. Hiermee keerde hij terug naar zijn slacht offer, en bracht het steken in hoofd en hals toe. De officier van Justitie achtte doodslag met voorbedachten rade bewezen. Het was niet nodig een briefje te maken met de datum 15 Augustus als de verdachte alleen het plan gehad had zijn slachtoffer bewus teloos te slaan. De eis luidde 15 jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. F. H. Piket, uit Den Haag, noemde de misdaad onbegrijpelijk, daar de verdachte altijd een zeer deugd zaam leven heeft geleid als lekenpreker op evangelisatiebijeenkomsten. De om wonenden, de naaste familieleden, zijn vrouw en zijn schoonmoeder geloven nog niet dat hij het misdrijf werkelijk gepleegd heeft; zij menen dat hij iemand anders dekt, alcïus mr. Piket, die voorbedachten rade niet bewezen achtte. De verdachte had geen enkel wapen meegenomen naar het huisje van de weduwe. Op juridische gronden bestreed mr. Piket ook de subsi diair tenlaste gelegde doodslag en poging tot diefstal. De wil van verdachte was niet gericht op het doden van zijn slachtoffer. Hij heeft evenmin zijn voornemen om te stelen ten uitvoer gebracht. Mishandeling met voorbedachten rade meende pleiter het misdrijf te moeten noemen. Hij drong aan op een kortere gevangenisstraf en voor waardelijke ter beschikkingstelling. Tijdens zijn gevangenschap kan verdachte dan een psycho-therapeutische behandeling onder gaan. De rechtbank zal 11 October uit spraak doen. door vanuit de bergingstoren het wrak bin nen te gaan onder atmosferische diruk als uitermate gevaarlijk en derhalve onverant woordelijk moet worden geacht. Mocht het uw bedoeling zijn de berging onder hogere dan atmosferische druk uit te voeren, dus als caissonwerk, hoewel u op 23 Juni 1955 te IJmuiden mondeling de toezegging heeft gedaan niet op caissonwerk te zullen over gaan, dan deel ik u verder mee, dat de huidige bergingstoren niet voor dit werk geschikt is. De eisen, waaraan een caisson moet voldoen, vindt u in de Caissonwet en het Caissonbesluit. (W.G.) De Hoofdinspec teur Directeur van de Arbeid, Hoofd van het 6e District der Arbeidsinspectie, hand tekening onleesbaar." Rijkswaterstaat De Hoofdingenieur van de Rijkswater staat Directie Noordholland, arrondissement Hoorn, de heer Ringma, schreef op 9 September 1955 de volgende brief aan de heer P. Visser: „Aan C.V. Bergingsmaatschappij „Renate Leonhardt" de heer P. Visser, Zuiderweg 3 te WIJDE WORMER, Hoorn, 9 Sept. 1955 onderwerp: bergingstoren Mijne heren, I. Naar ik vernomen heb bent u van plan met de provisorisch versterkte toren de berging van de lading van de „Renate Leonhardt" binnenkort te ondernemen. 2. Waar ik met het vorige bestuur uitvoerig technisch contact over deze toren heb ge had en moest concluderen, dat het absoluut onverantwoord is om tot berging over te gaan zonder de door mij onder meer aan gegeven onderzoekingen en verbeteringen, acht ik mij geroepen u op dit moment nog maals te waarschuwen dat naar mijn mening deze onderneming voor u op een financiële mislukking uitloopt en dat u enorme verantwoordelijkheid op u neemt voor het verlies van mensenlevens bij het gebruik van deze toren in de toestand waarin zij verkeert en in de situatie waar in de zeebodem zich blijkbaar bevindt. 3. Ik ga niet meer op détails in, doch heb uit de pers begrepen dat de bodem niet uit een goede kleisoort, doch uit een normale zandlaag bestaat. Dit betekent, dat de door u gedachte werkwijze niet mogelijk is. De toren zal ontgrond worden en rond de onderzoekingskoker zal zich drijfzand vor men, met alle gevolgen vandien. 4. Afge zien van deze toestand zou de druk van stromend water op deze toren bij rustig weer ongeveer 5 t. bedragen. De krachten in uw ankerbolders en ankerkettingen kunnen bij een zomerstormpje oplopen tot 100 a 150 ton en in de torenzooi tot 100 t. en minder. 5. De toren, zowel als de onder zoekingsbuis vertoont veel gebreken door een onoordeelkundig ontwerp en proviso rische uitvoering, terwijl de veiligheden en zekerheden van de bedieningsapparaturen mijns inziens beneden elke redelijke waar de liggen. 6. Ten opzichte van het belang van uw Vereniging en de veiligheid der arbeiders wens ik u een wijs besluit in deze aangelegenheid toe, dat mijns inziens alleen kan bestaan in het afzien van deze onder neming. De Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, w.g. Ringma." In zijn functie van inspecteur-generaal van de luchtmachtheeft Prins Bernhard Dinsdag per helicopter een bezoek gebracht aan de luchtbasis Deelen. De foto toont de Prins tijdens een onderhoud met een van de brandweermannen van de eveneens op de basis gevestigde brandweerschool. DJAKARTA (UP/PIA) President- Su karno heeft aan Indonesische journalisten verteld dat hij een Indonesische vrouwen delegatie nimmer heeft beloofd dat hij niet met zijn tweede vrouw Hartini in het open baar zou verschijnen. „Ik heb beloofd dat ik haar niet zou laten optreden als de eerste dame in den lande. Ik heb dat ook nog nooit gedaan". Sukarno reageerde op het verwijt van een vrouwendelegatie dat hij zijn woord had gebroken. De delegatie protesteerde de vorige week bij premier Harahap. Volgens de delegatie is het niet de be doeling de persoon van Sukarno aan te vallen, maar juist om zijn prestige als staatshoofd te verhogen. De delegatie be treurt het, dat Sukarno de leer van de Islam misbruikt om de hartstochten de vrije teugel te laten en dat er nog geen protocol bestaat dat de positie regelt van de echtgenote van de president. De dele gatie hoopt, dat mevrouw Fatmawati een trouwe echtgenote zal blijven, ook al heeft zij de wens te kennen gegeven dat zij niet langer presidentsvrouwe wil blijven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de alle schuld pertinent ont- kennéndë' 52-jafigë koopman N. B. uit Leiden, terzake van diefstal in vereniging door middel van braak, inklimming en verbreking, dezelfde straf opgelegd als waartoe de Alkmaarse rechtbank hem in eerste instantie had veroordeeld: vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest van bijna een jaar. De koopman, die een blank strafblad had, en zijn kameraad A. V. waren diverse inbraken in boerderijen in de Wieringer- meer en de Noord-Oostpolder ten laste gelegd, allemaal gepleegd op Zondagen in September 1954. De kameraad van de koopman heeft bekend en in zijn vonnis berust. Tegen B. had de procureur-gene raal drie jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering geëist. NADAT HET ER aanvankelijk op geleken heeft, dat de strijdende partijen rond Bergens „Bello" zich bij het verdwijnen van het trammetje zouden neerleggen, is er thans weer nieuw leven in de brouwerij gekomen door een uitvoerig request van de Vrije Vereniging van Horecabedrijven Bergen, de zogenaamde VVHB, wier be stuur met grote meerderheid van stemmen besloot de strijd voor het behoud van de tramverbinding voort te zetten. Via haar rechtsgeleerde adviseur, mr. J. W. Cre- feld uit Velsen is er een brief gericht aan Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin een aantal argumenten voor het behoud van „Bello" wordt aangevoerd. Argumenten, die er op neer komen, dat het natuurschoon en het karakter van het dorp Bergen Binnen vernietigd zouden worden, indien de snelweg over het tracé van de verdwenen tram werkelijkheid wordt en dat bovendien het vervoerprobleem door de bussen niet op te lossen is: de capaciteit van de vier hiervoor gecontrac teerde bussen is bij lange na niet in staat de tram te vervangen, die op drukke dagen tussen Bergen Binnen en Bergen voor zulke pieken in het vervoer komt te staan, dat alleen extra-wagons voor een redelijk transport kunnen zorgen. Bergen is immers een familiebadplaats, zo betogen de Horeca-mensen en géén plaats, voor doortrekkende dagjesmensen. Juist een gewaarborgd vervoer naar en van het strand maakt Bergen zo aantrek kelijk voor deze gasten wanneer dit wegvalt zal Bergen de concurrentie tegen de rondom opkomende badplaatsen zeker niet lang meer kunnen volhouden. Bovendien voert mr. Crefeld een juri disch spitsvondigheidje ten tonele: hij be twijfelt namelijk, of het servituut, dat de gemeente wil aanvaarden na het verdwij nen van de tram en dat inhoudt, dat er nimmer meer van de vrijkomende grond gebruik mag worden gemaakt voor de aan leg van een tramverbinding verantwoord is. De enig denkbare strekking van dit ser vituut zou immers zijn, de exploitatie in de toekomst van een concurrerende tram verbinding te weren en aangezien er in ADVERTENTIE De Nederlanders hebben steeds alle zeeën bevaren en de Neder landse producten overal heengebracht. BUISMAN behoort daar thans in steeds groeiende mate ook toe, omdat overal ter wereld, tot in Japan toe, de grote waarde van BUISMAN wordt erkend, n.l. be sparen op koffie, terwijl ze tevens lekkerder wordt door BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN' wonderen! Er wonen er nog 16.000, waarvan 11.000 in Surabaja Bij het vertrek van achthonderd Neder landers met de „Waterman" uit Surabaja naar Nederland heeft de Nederlandse com missaris in Surabaja, dr. J. van der Zwaai, medegedeeld, dat de Nederlandse bevol kingsgroep in Oost-Java, die In 1950 werd geraamd op 40.000 zielen, thans volgens de Indonesische immigratiedienst is vermin derd tot 16.050 zielen. Hiervan wonen er 11.026 in Surabaja. Dr. Van der Zwaai onderscheidde twee groepen in de Nederlandse gemeenschap: de uitgezonden krachten die geheel op Ne derland zijn georiënteerd en de Nederlan ders in Indonesië, die ten dele door de ont wikkeling werkeloos zijn geworden. Het overgrote deel van de tweede groep wordt met een voorschot van het rijk naar Neder land overgebracht, omdat het onmogelijk is hun en hun kinderen in Indonesië een werkkring te verzekeren. In Oost-Java wordt thans meer dan twintig percent van deze groep door het rijk gesteund. Opvallend noemde dr. Van der Zwaai het, dat een groot aantal Nederlanders, dat niet is uitgezonden, doch in Indonesië een goede betrekking had, op eigen kosten naar Nederland is vertrokken. De stroom is begonnen, toen de Indonesische regering de spaarremises afschafte. Hij zei het te be treuren, dat deze mensen niet eerst de ont wikkeling wilden afwachten. In tientallen en misschien in houderden gevallen gaven zij een materieel vrij onbezorgd leven op voor een onzeker, althans nieuw bestaan in Nederland. Rijdende Spaarbank. De Nutsspaar- bank in Den Haag heeft wegens het tekort aan mogelijkheden om bijkantoren te stich ten, een rijdende spaarbank laten bouwen, die wekelijks twee keer in zeven nieuwe wijken een standplaats zal innemen.. Sihanoek premier PNOMPENH (U.P./AFP). Prins Siha noek van Cambodja heeft een voorstel van het Nationale Congres van Cambodja, het premierschap op zich te nemen, aanvaard en verklaard, dat hij de functie drie maan den zal uitoefenen. Cambodja heeft haar laatste formele banden met Frankrijk verbroken. Het nieuwe nationale congres, dat geheel uit afgevaardigden van Sihanoeks socialisti sche volksgemeenschap bestaat, heeft bij stemming besloten in de grondwet de zin snede „Cambodja, autonome staat die tot de Franse Unie behoort als een geasso cieerde staat", te vervangen door „Cam bodja, een souvereine en onafhankelijke staat". Hiermee werd formeel een eind gemaakt aan een associatie van bijna een eeuw tus sen de beide landen. In 1863 sloot Frankrijk een verdrag met het koninkrijk en behoed de Cambodja voor Siamese overheersing. De zitting werd geopend door koning Norodom Suramarit, de vader van Siha noek. Waarnemers geloven dat nauwe betrek kingen met Frankrijk zullen blijven be staan op economisch gebied. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Tijdens het najaar van 1954 en dit voor jaar zijn in Den Helder knoeierijen ge pleegd, waarbij botteliers en magazijn bedienden van Hr. Ms. „Neptunus" ener zijds en een Alkmaarse groentenhandelaar en zijn kennissenkring anderzijds betrok ken waren. De marinemensen zijn reeds gestraft met ontslag uit de dienst en ge vangenisstraffen. De burgers stonden thans voor de Alkmaarse politierechter te recht. De Alkmaarse groentenhandelaar G. Z. moest voor een Alkmaarse grossier ge regeld kisten groenten bij de marine schepen afleveren. Hij leverde echter wel eens enkele kisten te weinig af, hetgeen door de sergeant-bottelier bij de marine F. B. geaccepteerd werd. Hij stopte deze sergeant, die inmiddels tot een gevangenis straf van drie maanden veroordeeld en uit de dienst ontslagen is, eenmaal f 30 en enkele malen f 10 toe. Behalve voor het geven van steekpenningen stond Z. terecht wegens heling. Door de marinemensen werd aan Z. af en toe een partij goederen, afkomstig uit het magazijn van de „Nep tunus", in zijn auto meegegeven, die Z. dan in zijn kennissenkring aan de man bracht. De officier van justitie eiste vier maan den gevangenisstraf. De politierechter leg de Z. één maand gevangenisstraf op. De Helderse cafetariahouder A. B. was ten laste gelegd dat hij een partijtje koffie van 5 kilo had gekocht van zijn neef J. B., die bottelier was op de „Neptunus". Hij werd veroordeeld tot f 50 boete. Een viertal andere helers, de Oudorper slager C. D., die een stuk vlees van Z. had gekocht, de Helderse caféhouder A. V., die een stuk spek had aangenomen, de Aker- sloters C. V. en P. B., die een partijtje thee en een stuk spek van Z. gekocht hadden, I werden veroordeeld tot f 25 boete. het geheel geen tekenen zijn, die er op wijzen, dót er zulk een concurrentie zal komen, verzeilt men met deze redenatie in een bepaalde rechteloosheid: het hele geval heeft geen enkele echte waarde. Niet vernietiging van raadsbesluit Het gaat er dus in deze hernieuwde actie bepaald niet om, het raadsbesluit van de Bergense gemeenteraad ter vernietiging voor te dragen en ook niet om de verkoop van de grond ongedaan te maken, maar slechts om de naar het oordeel van de requestranten werkelijke waarden voor Bergen: het natuurschoon en het karakter van het dorp. Plus dan om de juridische aanvechtbaarheid van het veel-omstreden servituut. De kwestie van de onmogelijkheid van de vervanging der tram door een busver binding licht mr. Crefeld toe met een aan tal cijfers. Tevens grijpt hij terug op een memorandum van B. en W. en de ge meenteraad uit 1952, dat een autoweg met bussen ten sterkste afwijst en er zelfs een vernietigend oordeel over velt. Zijn cijfers wijzen uit, dat in Augustus 1955 de tram van zee naar Bergen Binnen in totaal 57957 personen vervoerde ofwel 1869 men sen per dag, waarvan naar de telling uit wees 1308 personen voor Bergen binnen zelf bestemd waren: de overigen reisden door naar Alkmaar. Maar, afgezien van het feit, dat vier bussen hier de handen vol aan zouden hebben en het zelfs niet aan zouden kunnen, blijft nog het argument, dat bij plotselinge weersomslag ten goede of ten kwade het vervoer zo intens op loopt, (tot 200 maal!), dat alleen extra- tramwagons met hun grote opneemcapa- citeit redding kunnen brengen. „Het pu bliek wacht op het strand en weet, dat er op gezette tijden een tram gaat, die hen altijd meeneemt; het publiek staat nooit in een file en men is altijd op tijd aan tafel in de vele kleine logeergelegenheden in Bergen Binnen." ADVERTENTIE ALLEEN ECHT MET HET BAYER KRUIS De rijkspolitie te Blaricum heeft de Bla- ricumse dienstbode H. B. J. B. en haar vriend, de boekhouder-vertegenwoordiger K. W. uit Huizen aangehouden. Zij hebben bekend zich te Blaricum en omgeving aan verschillende inbraken en diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Voorts hebben zij uit een geparkeerde auto te Blaricum goederen ontvreemd. Een groot deel van de gestolen goederen kon worden achter haald bij opkopers te Amsterdam en Hil versum, onder meer tafelzilver, gouden en zilveren sieraden, een radiotoestel met pick-up, bronzen beelden, tafel- en divan kleden en een bontjasje. Ook is gearresteerd een inwoner van Naarden, die samen met de dienstbode en de boekhouder enige inbraken buiten Bla ricum heeft gepleegd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5