HET AVONTUUR Sport in het kort Hongaren op de weg terug Van de Corn (wall) in de sloot De Pseudo- Echtgenote Schmeling vijftig jaar Q.lh^taritïïnïa Ook basketballers gaan beginnen J.G. MARTIN&ZONEN Spannende draverijen verwacht in Lisse van Piewiep en Pippie 4 Vroeger boksen, nu marters en tabak Voetbal Keuzespelers trainden op nieuw oefenveld DANS-ACADEMIE LIKDOORNS WONDEROLIE Van Scheltinga eindigt goed in Kapfenberg Biljarten Om de Zilveren Bal Schaken Candidaten-schaaktournooi weer met Penny Heemskerk HDG gelijk (10-10) met de Weesper Damclub Nederlandse motorrijder in Duitsland verongelukt Faillissementen Salarisherziening bij lager nijverheidsonderwijs Bannister en Chataway Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS FEUILLETON door MARY BURCHELL WOENSDAG 2S SEPTEMBER 1955 De balans van het Hon gaarse voetbal op interna tionaal gebied is sedert het einde van de wereldoorlog buitengewoon gunstig ge weest. Sedert 1945 heeft Hongarije niet minder dan 77 landenwedstrijden ge speeld, dat is ongeveer 8 per seizoen. Van deze 77 wedstrijden heeft Honga rije er slechts acht verlo ren. Thuis heeft Hongarije in tien jaren geen ontmoe ting verloren. Zondag heeft het eens zo roemruchte team van de Magyaren bijna van Rusland een ne derlaag te slikken gekre gen. Slechts een strafschop enkele minuten voor tijd toegewezen, redde de ploeg van Puskas. Maar objectief gezien: de ploeg zoals deze tegen Rus land speelde, is nog slechts een schaduw van het elf tal, dat Engeland in het Wembleystadion met 63 versloeg. En daarom ver moedt men ook in Boeda pest, dat het einde van de Hongaarse voetbalhegemo nie in Europa in zicht is. Reeds zijn gaten in de „wonderploeg" ontstaan: keeper Grosics, achterspe lers Lantos en Lorat zijn verdwenen. Zakarias, Toth en Budai worden niet meer in de ploeg opgenomen. Koes bleek voorts niet meer de bewegelijke speler van vroeger, die alleen een ge hele verdediging uit elkaar kon rukken. Het enthou siasme van Hideghuti is verdwenen en de soloren- nen van Puskas waren zeldzamer. Gustav Sebes weet wel wat er aan ont breekt. En hij voorspelde, dat het tenminste een jaar zou duren voor en aleer de cracks van vroegere jaren op voldoende wijze ver vangen kunnen worden door jongere spelers. Dan nóg, zo heeft Sebes ver klaard, zal het een tijd du ren voor de homogeniteit van de ploeg, een der ty pische trekken, hersteld zal zijn. Opvallend is het gebrek aan critiek in de Hongaarse Maandagbladen. Het woord „onsportiviteit", de uit drukking „grof spel" of „rauw spel" komt men niet tegen, terwijl toch ieder een deze feiten in de wed strijd tussen Hongarije en Rusland heeft kunnen con stateren. De Hongaarse verslaggevers geven toe, dat beide teams nerveus hebben gespeeld en ook wel hard, maar verder komt men niet in zijn cri- tische beschouwing. Zelfs wordt niet vermeld, dat enkele spelers in het veld elkaar dreigementen toe riepen. „Nep-sport" schrijft dat de Hongaarse voorhoe de beslist zwak heeft ge speeld en dat de aanval lers eenvoudig vergaten hoe men moet samenspe len. Eén conclusie mag men zeker uit deze wedstrijd trekken: na de overwinnin gen van Rusland op Zwe den en Duitsland en het dubbele gelijke spel tegen Hongarije (in Moskou en Bogdapest) staat de kracht van het voetbal in Rus land op hetzelfde niveau als dat van de allerbeste Europese landen. Een van de bekendste Duitse boksers, de zwaargewicht Max Schmeling, wordt van daag vijftig jaar. Hij is op 28 Sept. 1905 in Klein Luckow in Brandenburg geboren en verscheen voor het eerst in 1924 als ama teur in de ring. Zijn carrière is er een ge worden van ups en downs, met als glans punt een wereldtitel in het zwaargewicht, behaald op 12 Juni 1930 in New York door disqualificatie in de vierde ronde van zijn Schmeling in zijn jonge jaren. tegenstander Jack Sharkey. Twee jaar la ter nam Sharkey revanche want hij ver sloeg de Duitser in 15 ronden op punten waardoor de titel op hem overging. Schmeling handhaafde zich echter als ti- telpretendent en behaalde wellicht de fraaiste overwinning van zijn carrière in Juni 1936 toen hij Joe Louis, op dat mo ment niet veel meer dan een nieuweling vergeleken bij de ervaren Duitse bokser, in 12 ronden k.o. sloeg. Twee jaar later, in Juni 1938, stonden de twee nogmaals te genover elkaar en nu werd Schmeling in één ronde „gesloopt" door Louis, die in middels wereldkampioen was geworden. Dat was tevens het einde van Schmtling als topklasser ofschoon hij nog enkele ma len in de ring verscheen, ook na de wereld oorlog waarin hij als parachutist had ge diend. Zijn laatste wedstrijd bokste hij op 43-jarige leeftijd in Berlijn tegen Richard Vogt. Zijn rechterwijsvinger was stijf ge bleven en hij verloor met een gering pun- tenverschil. Schmeling, die zijn in de ring verworven fortuin in de oorlogsjaren grotendeels was kwijt geraakt, is momenteel als tabaks planter en houder van een farm van mar ters voor de bonthandel in goede doen. Hij woont in Hollenstedt, doch treedt herhaal delijk op als scheidsrechter bij bokswed strijden. Hij is gehuwd met de gewezen filmactrice Anny Ondra en heeft zijn po pulariteit in Duitsland onverminderd be houden. ADVERT EN TUL Kunt U mij misschien ook vertellen, Waar ik mijn vulpen kan laten herstellen? „Bij DANTUMA. Mijnheer! Daar doen ze dat meer, U hoeft ze desnoods maar té bellen". Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Voor de Haarlemse basketballers is het zoyer dat de competitie 1955/1956 zal be ginnen. Voor dit begin zijn echter reeds de nodige wijzigingen aangebracht. Het eerste team van Aurora zal deze competitie name lijk in de derde klasse uitkomen, terwijl de plaats van dit team in de tweede klasse zal worden ingenomen door Black Pirates 2. Voor deze week komt de districtsklasse- wedstrijd van Black Pirates te vervallen, aangezien deze vereniging momenteel met moeilijkheden te kampen heeft. De wed strijd tegen het Haagse L.D.S., het team van Amerikaanse zendelingen, zal nu Za terdag worden gespeeld door The Typhoons. De naam van de districtsklasser ESSO (Den Haag) is veranderd. De Hagenaars zullen deze competitie uitkomen onder de naam The Leathernecks. Het programma voor Donderdag geeft de wedstrijd van de heren overgangsklas sen The White Stars en Sportclub Haar lem, zodat in deze nieuwe gemengde com petitie gestart zal worden met een plaat selijke ontmoeting. De basketballers zullen ook Zaterdag in het Krelagehuis aanwezig zijn, voor welke avond enkele aantrekkelijke wedstrijden op het programma staan. Dameskampioen HOC start tegen The Typhoons en zal on getwijfeld winnen. Districtsklasser The Typhoons begint tegen het sterke Haagse LD.S. Het programma voor Donderdag luidt: DAMES, le klasse: Rapiditas '31Exer- citia (Velsen). 2e klasse: ÏHJ—ZB VS. 3e klasse: White Stars 3—ZBVS 3. HEREN, Overgangsklasse: 20 uur S. C. HaarlemThe White Stars; 2e klasse: Typhoons 2Black Pirates 2:' 3e klasse: TramvogelsS. C. Haarlem 2; Aurora 2 HOC 3. Wijkhuizen (IIFC) één van de weinige amateurs De Nederlandse elftalclub heeft Dins dagavond officieel het nieuwe oefenveld by het Olympisch stadion in gebruik ge nomen. Onder leiding van trainer Merkel deden de spelers hier baloefeningen, maar het de laatste tijd op het programma staande party tje tegen jeugdspelers werd toch nog op de grasmat in het stadion ge speeld. Wiersma, Heijnen en Kuys, die vandaag in Den Bosch spelen, waren niet aanwezig. Het oefenelftal werd nu geformeerd door De Munck, Klaassens, Schaap, Van dei- Hart, De Bruyckere, Timmermans, Rijnvis, de B-spelers Iieerschop(Donar), Goedhart (DWV) en Schouten (Feyenoord) en de jeugdspeler Wijkhuizen (HFC). Er waren dus slechts drie amateurs in het gezel schap, want ook de jeugdploeg bestond geheel uit semi-profs. Het nieuwe oefenveld ligt achter het stadion en grenst aan de bijvelden. Het heeft een toplaag van Akense rode as, een bijproduct van de staalhoogovens in het Roergebied. Behalve in Duitsland worden dergelijke velden in ons land reeds ge bruikt door militairen. 1-Iet voordeel is, dat men onder alle weersomstandigheden kan oefenen en dat de grasmatten gespaard blijven. Het veld is 90 meter lang en 47 meter breed en wordt geheel bestreken door 24 lampen van elk 1000 watt, ver deeld over vier lichtmasten. Het veld is ook geschikt voor het uitleggen van velden voor basketbal, volleybal, korfbal, tennis en natuurlijk voor de training van andere veldsporten. ADVERTENTIE 't Darts-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Tot één van de weinige kortebaanvereni- gingen, die zich nog in een gestadige groei en bloei mogen verheugen, behoort nog steeds de Harddraverij-vereniging „Lisse en Omstreken". Donderdagmiddag legt de vereniging hiervan weer getuigenis af, want op het zo bekende grasland achter „De Witte Zwaan" zullen niet minder dan 24 dravers de hele middag strijden om het niet onaantrekkelijk bedrag van 2050. Alle kortebaancracks zijn van de partij, zodat een voorspelling weer uitermate moeilijk wordt, temeer daar de grasbaan van Lisse soms buitengewoon zwaar kan zijn, hetgeen weer geheel andere eisen aan de paarden stelt. Met veel belangstelling wordt het debuut van de 9-jarige Duitse hengst Carlos tege moet gezien. Zowel in Duitsland als in de afgelopen maanden in ons land heeft deze hengst, die door Jan Wagenaar in prima vorm is gebracht, getoond, dat hij aan de start enorm snel is. Of hij echter in staat is de gehele middag dit specialistenwerk vol te houden, moet worden afgewacht. Zijn taak is bovendien niet gemakkelijk, daar hij aan zijn jongere rivalen 20 m voorgift moet geven en op gelijke afstand met de cracks O Maryke en Louis FH moet starten. Stal Wagenaar heeft echter nog meer ijzers in het vuur met O Nelly Zora, Prinses Zora, Ria Kitty en Octavia. Voor de zoveel ste keer in dit seizoen zullen zij het moeten opnemen tegen de uitstekende kortebaners van de Haagse stal Knijnenburg, die het leeuwendeel van de kortebanen voor zich opeist. Ook Donderdagmiddag ziet het er weer naar uit, dat dit zo zal zijn. Daar in tegen stelling met de meeste korte banen de af stand in Lisse 25 m korter is, krijgt de zwaar gehandicapte O Maryke het zeer moeilijk. Mocht zij echter tegen Ria Kitty of Surprise G sneuvelen, dan staan altijd nog Thea Cornelia en Sylvia Anna klaar om de taak van de stalgenote O Marijke over te nemen. De verwachting is dan ook, dat stal Knijnenburg in Lisse zal winnen voor de vertegenwoordigers van trainer Wapenaar. ADVERTENTIE VERWIJDERD HEI Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het nijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart II vepl ellende (60) De resultaten van de partijen, gespeeld in de laatste ronde van het internationaal schaaktournooi in Kapfenberg luiden: JohnerPolzer 10, NedeljkovicVan Scheltinga 1/21/2, dr. TroegerAuer 10, BusekRobatsch 01, WeghoferScafa- relli 1/2—1/2. De hangpartij tussen Busek en Scafa- relli uit de voorlaatste ronde eindigde in remise. De eindstand luidt: 1. dr. Troeger (Duits land) 7 punten; 2. Robatsch (Oostenrijk) 6 1/2 punt; 3. dr. Nedeljkovic (Joegoslavië) 6 punten; 4., 5. en 6. Van Scheltinga (Ne derland), Auer (Oostenrijk) en Scafarelli, allen 41/2 punt; 7. Busek (Oostenrijk) 4 punten; 8. Johner (Zwitserland) 3 punten; 9. en 10. Weghofer en Polzer (beiden Oos tenrijk), ieder 2 1/2 punt. Gisteravond werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de „Zilveren Bal" tussen Groenendaal en Hof van Holland. De eerste avond werd de stand 8-4 voor Groenendaal. Ketel 250 250 12 72 20.83 2 250 163 12 56 13.58 0 Kooyman 180 180 29 39 6.20 2 v. d. Berg 180 150 29 32 5.17 0 G. de Bruyn 190 140 16 42 8.75 0 Hoek 220 220 16 76 13.75 2 Ketel 250 250 15 75 16.66 2 Luiten 250 220 15 87 14.66 0 G. de Bruyn 190 98 15 23 6.53 0 Hoek 220 220 15 70 14.66 2 Wester 85 85 23 12 3.67 2 Kloos 90 42 23 8 1.72 0 Van 2 tot 31 October wordt in Moskou het candidatentournooi voor dames gehou den, waarbij de winnares het recht heeft de huidige wereldkampioene Elisaveta By- kova uit te dagen voor een tweekamp om de titel. In totaal nemen 20 schaaksters aan dit tournooi deel, onder wie onze landgenote Fenny Heemskerk, die gisteren vertrokken is. Zij zal worden bijgestaan door Van Scheltinga. De volgende schaakspeelsters komen in Moskou tezamen: G. de Moccini (Arg.), A. Ivanova (Buig.), B. Kertes (Hong.), Edith Keller-Hermann (Oost-Duitsland), Fenny Heemskerk (Nederland), K. Goloj (Polen), Son ja Graf-Stevenson, G. Gresser en May Karff (allen VS), V. Borisenko, L. Volpert, Y. Gurfinkel, Kira Zvorykina, Olga Igna- tyeva en Olga Rubtsova (allen Rusland), Claudet de Silan (Frankrijk), R. Sucha (Tsjechoslowakije), B. Carasco de Budinic (Chili), M. Lazarevic en V. Nedeljkovic (beiden Joegoslavië). Als tournooileidster treedt op mevrouw Nina Hruskova-Belska (Tsj. sl.), die drie jaar geleden zelf aan het candidatentour nooi heeft deelgenomen. Groot Brittannië is niet vertegenwoordigd in dit tournooi. Naar men zich zal herinneren eindigde Fenny Heemskerk in het vorige candi datentournooi voor dames, dat 22 October 1952 in Moskou was begonnen en vele weken duurde, op de gedeelde tweede en derde plaats. Winnares werd toen Elisaveta Bykova met 11 1/2 punt uit 15 partijen. Laatstgenoemde heeft toen in een twee kamp, in 1953 gehouden, de wereldtitel veroverd op Ludmilla Rudenko. De wedstrijd Weesper DamclubHaar lemse Damclub is, de traditie getrouw, een bijzonder vinnige strijd geweest. In het begin zag het er voor de Haarlemmers zeer hoopvol uit, want J. van Looij (bord 8) won vrij spoedig van G. Ridder Jr. en J. P. van Eijk (bord 6) van D. Slump (4-0). Hierna keerden echter de kansen, want door drie achtereenvolgende verliespartijen van J. H. Blom (bord 41 tegen H. van Ravenstein, G. Zeeuwe (bord 10) die in gewonnen stand foutief voortzette tegen J. van Proosdij en J. V/. van Dartelen (bord 3), die eveneens in voordeliger stand de. juiste voortzetting verzuimde tegen S. Meijer, verkregen de Weespenaren een 6-4 voorsprong. Henk Langbroek (bord 9) bracht de par tijen weer op gelijke voet door van K. Proosdij te winnen (6-6). Hierna ontspon zich een enerverende strijd om de leiding, doch in de vier resterende partijen tussen J. B. Sluiter Jr. (bord 1) en J. H. Beeke; H. T. Luif (bord 2) tegen B.van Essen; Nico Blom (bord 5) tegen W. C. Beeke en J. H. Meure (bord 7) tegen L. Beeke, werden de punten gedeeld, zodat deze ontmoeting ten slotte eindigde in een 10-10 gelijk spel. De 67-jarige J. Geldhof uit Rotterdam, die met zijn stiefzoon een vacantiereis door Duitland maakte, waarbij elk der mannen gebruik maakte van een motor, is Dinsdag in de onmiddellijke omgeving van Hammerstein nabij Neuwied op nog onverklaarbare wijze om het leven geko men. Toen de stiefzoon op een zeker ogenblik bemerkte, dat zijn vader niet meer achter hem reed, is hij teruggereden. Hij vond zijn vader toen ernstig gewond aan de kant van de weg. Op weg naar het ziekenhuis te Neuwied is de heer Geldhof aan zijn verwondingen bezweken. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 27 September in staat van faillissement verklaard: A. Eigenhuis, trans portarbeider te Aalsmeer, Zwarteweg 79. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag 27 September opgeheven het faillisse ment van H. Irik te IJmuiden-Oost. Ratel- straat 2. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Curator mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost en het faillissement van A. Jansen, rooier, te Nieuw-Venmep, Hoofdweg 998. Rechter commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. J. F. Sachse te Aerdenhout. In het Staatsblad is afgekondigd een Koninklijk Besluit tot herziening van de regeling inzake de bezoldiging van het personeel aan de rijks- en gesubsidieerde gemeentelijke en bijzondere scholen voor lager nijverheidsonderwijs. In vergelijking met de bestaande rege ling zijn in het nieuwe besluit verande ringen aangebracht, die onder meer be treffen de vaststelling van de salaris- ancienniteit, gelijke salariëring van de leraren in de technische vakken en de leraren, die bevoegdheid bezitten voor de algemene vakken, i.e. de bezitters van de hoofdakte, de invoering van een bezoldi- digingsregeling voor de volledige betrek king, het aantal wekelijkse lessen, dat in dag- en avondbetrekking tezamen voor bezoldiging in aanmerking komt, de akte toelage en de bezoldiging van directeuren van avondscholen. In de weddebedragen zijn de salarisver hogingen van 6 en 3 percent begrepen. Het ligt in het voornemen de belang hebbenden te zijner tijd een uitkering in eens over de maanden Januari-Augustus 1955 te geven, omdat de datum van in werkingtreding van het besluit acht maan den later valt dan aanvankelijk mocht worden verwacht. De Engelse motorrenner, die men op het plaatje ziet, zal zich zijn race in Cornwall nog geruime tijd herinneren. Tijdens een daar dezer dagen gehoudenwedstrijd vloog hij met grote snelheid uit de bocht waarna hij over een vrij aanzienlijk gras veld en door dichte bossages in een sloot verdween. Wonder boven wonder liep hij geen schrammetje op. Korte tijd na zijn onvrijwillige escapade gierde hij weer rustig over Cornwalls wegen. Dr. Roger Bannister heeft een overeen komst aangegaan met de BBC, waarbij be paald is, dat deze athleet de eerste die de mijl binnen de 4 minuten heeft ge lopenéxclusiëf voor deze'ornröep athle- tiekcommentaar en interviews voor de tele visieafdeling zal verzorgen. Chataway, de Engelse lange afstandsloper treedt voor de Britse commerciële TV, de concurrent van de BBC op. ADVERTENTIE HAARLEM Nu ze eenmaal door dat gat waren, liepen Piewiep en Pippie hard door de gang, die naar hun huisje voerde. En zo nieuwsgierig als ze daarstraks door diezelfde gang op avontuur waren gegaan, zo verlangend waren ze nu, weer thuis te zijn. Daar was de deur alNog maar een klein eindje lopen, en ze waren er. Pippie keek, onder het hollen, angstig achterom. O, als die kat hen nu maar niet op het laatste ogenblik nog in zijn klauwen kreeg! Nu stonden ze voor de deur. Piewiep klopte er hard op. „Moeder Moeder Doe open alsjeblieft!", gilde hij. 43-44 (vertaald uit het Engels) Feuilleton 49 „Maarhoe bent u achter de waarheid gekomen?" „In de eerste plaats, omdat je in geen enkel opzicht overeenkwam met de schoon dochter, die ik naar de beschrijvingen had kunnen verwachten. Ik weet, dat de meeste mannen vrouwen niet goed kunnen be schrijven Michael is stellig geen uitzon dering maar uit hetgeen hij mij over jou schreef, maakte ik op, dat ik je allesbe halve aardig zou vinden. En toen ik je zag, vond ik je op het eerste gezicht buitenge woon sympathiek!" Patricia lachte haar vol dankbaarheid toe. „Toen was er dat vraagstuk inzake je brievenvervolgde de oudere vrouw. „Mijn brieven?" „Ja, jij bent niet het soort meisje, dat haar schoonmoeder volkomen zou negeren. Je vond het een vreselijk idee, dat je me helemaal nooit geschreven zou hebben, en je verzon iets over een brief, die me nooit bereikt had. Ik heb echter grote bewonde ring voor de posterijen en ik geloof niet in zoekgeraakte brieven. Patricia! Hoe heet je eigenlijk in wèrkelijkheid?" „Ik héét Patricia! Door die naam werden we tot onze comedie geïnspireerd." „Juist. Wel, Patricia, denk er in het ver volg om, dat brieven bijna nooit zoekraken! Op het toneel of in boeken kan het mis schien als een excuus gebruikt worden, maar in werkelijkheid komt het eigenlijk niet voor. Dat gedraai over die brieven en je opval lend niet-gelijken op het beeld, dat Michael me in zijn brieven van je gegeven had, maakten me van het begin af aan arg wanend." „Ik begrijp 't. Ik had er geen idee van, dat ik zó slecht toneelspeelde", zei Patricia op verdrietige toon. „Je behoeft helemaal niet triest te zijn, liefje. Je moet blij zijn, dat je niet deugt voor de rol van een onaangename jonge vrouw. Daar kwam bovendien nog bij, dat Michael je heel anders behandelde dan de vrouw, waarover hij mij had geschreven. Uit zijn brieven kreeg ik de indruk, dat hij niet veel van zijn vrouw begreep. Hij had ontzag voor haar, maar voelde zich niet helemaal op z'n gemak. Tegenover jou was hij echter heel anders en hij was niet in het minst een type, waarbij iemand zich niet op z'n gemak zou voelen. Je bent een meisje, waarvan het begrijpelijk is dat een man gaat houden, maar je bent stellig niet het type, waarvoor een man benauwd is." Patricia lachte. „Wilt u me eigenlijk ver tellen, dat u al die tijd, dat wij ons uit sloofden om u om de tuin te leiden en de onplezierige waarheid voor u verborgen te houden, de situatie doorzag en uw eigen visie over een en ander had?" Mevrouw Harnby glimlachte en Patricia moest denken aan Susan's opmerking, dat de kleine Debora soms op de oudere vrouw geleek. „Ik kon geen vertrouwelijkheid forceren, Patricia, noch met jou, noch met Michael. Maar er was geen enkele reden, waarom ik niet toe zou geven aan het maken van enkele veronderstellingen. Natuurlijk had ik het mis, wat de détails betreft, maar het punt, waar het op aan kwam, was juist. Ik ben heel trots op mijn doorzicht in zulk soort zaken en ik geloof, dat ik het, zelfs als mijn toestand verergerd was, nog door zien zou hebben. En lijkt het nu niet beter om mij ook maar alles over die jonge vrouw beneden te vertellen?" „O, ik had helemaal niet meer aan haar gedacht!" riep Patricia vol schrik uit. „Ik weet natuurlijk niet, of ze van zóveel belang is, dat jij je erover moet opwin den", zei mevrouw Harnby, „maar we moe ten het arme mens nu eenmaal in aanmer king nemen. Is ze erg berouwvol en tracht ze Michael over te halen om haar weer te rug te nemen?" „Néé!" Patricia was blij dat ze hierop zo positief een ontkennend antwoord kon geven. „Nee, spijt speelt bij haar geen en kele rol. Als ik het goed begrijp, is haar Marseillaans avontuur om de een of andere IWANOV. De 24-jarige Rus Albert Iwanov verbeterde in Moskou het wereld record over 25 km hardlopen, dat met een tijd van 1 uur 19 minuten 11,8 seconden op naam stond van Zatopek, met bijna 2 mi nuten. Iwanov liet een tijd van 1 uur 17 min. 24 see. adrukken. FANGIO EN MOSS. In automobielkrin gen in Milaan neemt men aan, dat Fangio en Mos het volgend seizoen met Maserati zul len rijden. Naar bekend neemt Mercedes niet meer deel aan de races in de formule 1. ZATOPEK. Zatopek heeft zijn laatste woord nog niet gesproken. In een interview met een Tsjechisch blad heeft hij zijn voor nemen bevestigd om een aanval te doen op het wereldrecord voor de 10.000 meter dat sinds Juni 1945 met 28 min. 54.2 sec. op zijn naam staat. ENGELS ELFTAL. Het Engelse voet balelftal, dat Zondag 2 October in Kopen hagen tegen Denemarken zal uitkomen, heeft een oefenpartij van ruim een uur tegen een sterke combinatie van Charlton Athletic ge speeld. Het Engels team won met 21. MARTHA NORELIUS. In St. Louis is op 45-jarige leeftijd mevrouw Martha BrownNorelius overleden, in de twinti ger jaren een zwemster van internationale reputatie. Zij won bij de Olympische Spe len van 1924 in Parijs en bij die van 1928 in Amsterdam de gouden médaille voor de 400 meter vrije slag. GROTE PRIJS VAN MODENA. De Grote Prijs van Modena, die Zondag 2 Oc tober voor de vijfde maal zou worden ge reden, is afgelast. Dit besluit is genomen dooi de automobielclub van Modena op grond van de overweging dat de wedstrijd in technisch en spectaculair opzicht niet de belangstel ling zou hebben gewekt die karakteristiek is voor de door deze club georganiseerde autoraces. Nader werd vernomen dat moei lijkheden betrekking hebben op doelmatige veiligheidsmaatregelen alsmede de afwezig heid van Mercedeswagens. MITRI. De oud-kampioen voor Europa in de middengewichtsklasse Tiberio Mitri (ge wicht 73.7 kg) heeft gisteren een punten- overwinning behaald op Constant Alcantara uit Dakar, die een kilo lichter was dan hij. Het was zijn vierde puntenzege op Alcantara. reden een grote teleurstelling geworden en is ze nu bezig om van Michael te halen wat er te halen valt. Ze had afgesproken om Michael ergens te ontmoeten. Maar ten slotte kwam ze in eigen persoon hierheen. Eerst wilde ze een eis tot echtscheiding in dienen op grond van de situatie hier. Maar het nieuwste is haar voorstel dat Michael de eiser zal zijn in een scheidingsprocedure, op voorwaarde dat hij „Haar schadeloos stelt?" vulde mevrouw Harnby aan. „Zij noemt het natuurlijk anders, maar daar komt het op neer," antwoordde Patri cia. „Ze voert aan, dat ze toch ergens van moet leven en Michael vindt, dat hij in zekere zin wel enige verantwoordelijkheid voor haar draagt." „Bespottelijk!" zei Michael's moeder. „Ze lijkt me een hoogst onaangenaam persoon tje en het lijkt me het beste, dat je mij eens met haar laat praten. Ik krijg de indruk, dat jullie tweeën haar niet helemaal aan kunt." „Haar hier brengen?" Patricia keek me vrouw Harnby vol ontsteltenis aan. „Maar dat is toch uitgesloten!" „Waarom?" De oudere vfouw was op nieuw bezig haar nagels te vijlen en zag er volkomen onbewogen uit. „U wéét heel goed, dat ik dat niet kan doen! U mag geen opwinding hebben en. „Wie zegt, dat ik me zal opwinden? Ik verzeker je, dat ik van plan ben héél kalm te blijven. Tot dusverre ben je veel opge wondener geweest dan ik, als ik 't wel heb." „Ja, dat is waar," moest Patricia toe geven. „Het spijt me heel erg, dat ik ge huild heb en er zo'n scène van heb ge maakt. Dat was helemaal niet m'n bedoe ling. Maar dat is niets vergeleken met de scène, die zij zou maken. U hebt er geen idee van wat voor soort vrouw zij is.... Ze is. „Ik kan me haar héél goed voorstellen, liefje," onderbrak mevrouw Harnby haar. „En ik kan je geruststellen: ik heb méér dan eens met dit type te maken gehad. Je schijnt te vergeten, waar ik ben opge groeid. In de wereld van het theater, in Centraal-Europa. Ik kan je verzekeren, dat we daar soms met heel vreemdsoortige mensen in aanraking kwamen. Kom, schiet op, breng dat onaangename vrouwsper soontje hier bij mij boven." „Michael zal woedend zijn," stribbelde Patricia nog zwakjes tegen. „Michael weet heel goed, dat ik, wanneer ik iets vast van plan ben, héél koppig kan zijn," antwoordde zijn moeder op droge toon. Er scheen niets anders op te zitten. Pa tricia liep langzóam naar de deur van de kamer en even later liep ze vol aarzeling de trap af. Haar bezoekster zat met een uitdrukking van verbaasde ergernis te wachten. Pat scheen werkelijk verontwaardigd te zijn over Patricia's lange wegblijven. „Zo, bent u daar", merkte ze ijzig op, ter wijl ze Patricia vijandig aankeek, „ik dacht dat u de benen had genomen." „Nee," antwoordde Patricia, „daar was geen sprake van. Zoudt u met mij mee naar boven willen gaan? Michael's moeder zou graag even met u willen spreken." „Michael's moeder..?" Patricia constateerde tot haar voldoening, dat de jonge vrouw tegenover haar werke lijk onthutst was. „Wat wil diè van mij?" De koele blauwe ogen werden enigszins dichtgeknepen en haar hele wezen verried een plotselinge nervositeit. „Ik heb er geen idee van", antwoordde Patricia. „Ik denk dat ze het prettig vindt om eindelijk eens kennis te maken met de echtgenote van haar zoon." „Bedoelt u, dat ze wéét wie ik ben?" „Ja, zeker „Hoé weet ze dat?" „Ik heb haar alles verteld", antwoordde Patricia zo onbewogen mogelijk. Het was heel duidelijk, dat Pat deze v/ending in de zaak allesbehalve prettig vond. En ook scheen ze Patricia's houding niet te begrijpen. Ze herstelde zich echter snel het paste nu eenmaal niet bij haar levenshouding om zich lóng uit het veld te laten slaan. „Goed", zei ze, terwijl ze haar hand schoenen en tas opnam, „laten we gaan kennismaken met de charmante schoon moeder!" Patricia ging haar zwijgend voor. En toen ze de slaapkamer binnenkwamen, zei ze, mevrouw Harnby's zonnige glimlach zien de, op luchtige toon: „Hier is Pat, me vrouw Harnby. Michael's vrouw." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6