Nachtelijk, hooggestemd gesprek over de IJmond-Noord in raad V elsens raad steunde van harte avondlyceum Waar blijft de mens in het plan Gilden-onteigening ontmoette aanvankelijk weer tegenstand Geen tweede hasis-industrie in IJmuiden Openbare leeszaal en katholieke directrice Godfried Bomans sprong „van de hak op de tak" Heemskerk (Jastricum Het dure Vermeulen- museum WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 9 Royaal met water Bedreigde industrie Ademnood Nachtelijke viering Trein en Geen basis-industrie meer Spreken met twee IJmonden Het antwoord Buitenlandse oorlogs bodems passeren IJmuiden Filmavond voor aspirant-emigranten „DIJV" viert derde lustrum met feestavond „Het verleden keert weer" bij „Vriendenkring" Forum-avond van Raad van Overleg Kapelaan Friebel neemt afscheid H. Laros speelde blind en simultaan Foto-studieclub in oprichting Agenda voor Beverwijk Nieuwe huisvesting commissie yy yy DE BEZWAREN tegen het ontwerp-streekplan IJmond- Noord zijn gisteravond in Velsens raad aanleiding geweest tot een voorlichtend verhaal van Velsens directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, en van een nachtelijke discussie over deze bezwaren, waarbij de heer v. O s v. d. Abe el en (Arbeid) scherp en duidelijk naar voren bracht, dat de vestiging van een nieuwe basis-industrie in de Zuidelijke IJmond het gevaar zou opleveren van een over belasting van dit gebied. Aan de andere kant zou volgens hem het gebruik van het duin voor het zetten van nieuwe woongebieden geen ramp voor de recreatiemogelijkheden hoeven te betekenen. De heer Nuyens (Kath.) roerde aan, wat in eerdere beschouwingen in dit blad reeds naar voren werd gebracht: waarom vult men de IJmond-Zuid niet meer op ten voordele van de Noordelijke cultuurgronden? Wethouder Verbeek (openbare werken) gaf een groots antwoord op deze vaak grootse critiek hij hield de raad voor, dat dwars tegen alle planologie in de geschiedenis haar eigen bedding bepaalt en dat het niet ondenkbaar is, dat de voorkeur van de arbeidende bevolking zich metter tijd op Velsen-Zuid als woonoord richt inplaats van op de IJmond-Noord. Tegen een tweede basis-industrie in de IJmond-Zuid verzette ook hij zich als mens zoals hij uit de menselijke hoek dit ganse probleem beschouwde en tegelijkertijd betreurde, dat de IJmond-planalogie zo weinig rekening houdt met diezelfde mens. yy Ir. D. H. D a m m e r s, Velsens directeur van het bedrijf van Openbare Werken heeft dus gisteravond laat, bij wijze van intermezzo van de gemeenteraad, de bezwaren tegen het ontwerp voor het streekplan IJmond-Noord ontleed en toegelicht. Dat hij daarbij de voorgeschiedenis op planologisch niveau moest aanroeren de interim rapporten, de instemming van de ministerraad en de opdracht van G.S. aan de pla nologen om bij het opstellen van het streekplan rekening" te houden met het interim rapport IJmond werkte op zichzelf wel verduidelijkend. Het voorontwerp-1952 is tenslotte als ontwerp-streekplan ter visie gelegd, de be zwaren er tegen had de raad deze avond te behandelen. Al houdt de toelichting op het ontwerp rekening met de eerder ge opperde bezwaren, er blijven er nog legio over: op bepaalde onderdelen wordt bij voorbeeld gesteld dat de Hoogovens straks 20.000 werkers tellen, die op een areaal van 640 hectare hun „basis-industrie" zul len vinden. Daarnaast sluit ten oosten aan de strook van de hinderlijke chemische in dustrie en ten derde wordt op een gordel van aanhangende industrieën gerekend. Kleinere bedrijven worden tenslotte onder gebracht in een vierde strook en „beperkte industrie" vinden langs de randen der ba sisindustrie en van de bestaande industrie hun vestigingsplaats. Het Gilden-plan is het enige uitbrei dingsgebied in Velsen-Noord, daarnaast nog uiteraard zijn Beverwijk en Wijk aan Zee met hun bekende uitleg der stadskern bezig: de „Schulpen"-wijk is hier buiten gehouden, als vallende onder „bestaande bebouwing". Het streekplan is zeer royaal met het verkeer te water omgegaan, meen de de heer Dammers; de bestemmingen voor weg- en railverkeer zijn evenzeer veel-omvattend opgelost. Zelfs met het structuurplan d.d 1950, ge concipieerd door Velsens en Beverwijks stedebouwkundigen komt het ontwerp- streekplan in grote lijnen overeen maar uit de détails springen de afwijkingen naar voren. Samenvattend meende de heer Dammers, dat voor de Staalmeubel-fabriek weinig goeds uit het ontwerp-streekplan te voor schijn komt, evenmin als voor het bedrijf van Hoogenbirk, wier verwachtingen nu ten dele in rook opgaan wat hun uitbrei dingsmogelijkheden aangaat. De papierfabriek ziet eveneens haar groei belemmerd zij wordt doorsneden door een snoer van beperkte industrie: de gebruiksmogelijkheden van haar terrein worden op die manier belangrijk ingekort. De Plaatwellerij kan tenslotte nauwe lijks ademhalen. Voor het Noordzeekanaal wordt evenwel een zeer grote ruimte ge laten, maar ir. Dammers meende dat hier over haast niet te concretiseren is, omdat het allemaal nog zulke onduidelijke toe komstmuziek is. Dat er echter aan de Zui delijke oever offers moeten worden ge bracht bij een verbreding van het Noord zeekanaal: men stelt wel een begrenzing voor het kanaal aan de Noordkant, maar Over de sollicitatie voor het directeur schap van de Openbare Leeszaal te Velsen kwam van de kant der Katholieke fractie een onverwacht potje van het vuur: de heer Nuyens vond het namelijk rond uit vreemd, dat er een „advies" is gegeven een bepaalde sollicitante niet te benoemen, omdat zij Katholiek was en in Roermond haar opleiding genoot. Dit zou dan met redenen omkleed zijn: de Katholieken had den een aparte leeszaal willen hebben en de gemeente moest dus geen Katholieke directrice voor de openbare leeszaal enta meren. Hij ging er nog even op door: het is de Katholieken nog steeds een doorn in het vlees, dat Velsen zo weinig Katholieke hoofdambtenaren heeft. Maar hij meende, dat het college het met dit advies, dat uit bepaalde ambtelijke kringen is gekomen, moeilijk eens kan zijn. De heer Van Dongen (C.H.) vroeg zich af, wanneer die leesbibliotheek nu eindelijk start; wethouder De Boer zag dit jaar of vorig jaar een begin op de scholen. De ambtenaar, die het college „adviseer de" gaf geen advies: hij notuleerde uit sluitend hetgeen de commissie besprak en was dus bepaald niet in overtreding. De wethouder haalde de oude leeszaal historie nog even op: de Katholieken vie len af bij de poging een algemene leeszaal te vormen en kregen afzonderlijke subsidie. Wanneer nu in deze bibliotheek een leider of leidster werd benoemd die Katholiek was, zou het bij de niet Katholieken onge twijfeld groot verzet oproepen, meende de wethouder, die overigens uitsluitend wens te te letten op bekwaamheid bij benoemin gen. De heer Nuyens kwam terug: hij wil de ondanks alles diskwalificeren de opmer king in de notulen over deze kwestie en achtte B. en W. zelf intelligent genoeg om de situatie te begrijpen. Men zou er immers veel meer uit kunnen halen? Van de op merking dat een ambtenaar geen schuld treft, nam hij gaarne acte, waarmee het in cident gesloten was. XOOC<X>C>CCCCCOOOCOCOCOCC<XXXXXXXXCCOOCOCOCCGOCCOCCCCCCOO: O o Om kwart over één brak plotseling de H spanning in de Velsense raad, toen de heer J. v. Os v. d. Abeelen tot de ont- o dekking kwam, dat wethouder R. Ver- o beek al vijf kwartier jarig was. Er is de jarige, die het zichzelf niet eens gerealiseerd had, een haastige bloemen hulde bereid en de raad bracht ondanks het vroege uur een hartelijk en gemeend applaus op: dat door de wethouder in dank werd aanvaard. !OCCOOOCXXXX)OCX>OOOOOCCICOCCC)OCOCCOCOOCOOOQOOOOODOOCOCXXXX< laat de Zuidoever in het onzekere. Dit is echter nooit eenzijdig te zien en het kan onmogelijk goed gaan, de zaken uit hun verband te rukken. Ook het spoorwegverkeer- het befaam de „omleggingsplan" heeft heel wat be zwaren ontmoet: nadat enige jaren geleden de keus gesteld werd het spoorwegverkeer langs de bestaande banen met enkele af takkingen te leiden óf een nieuwe trace ring te leggen, is er nu een dualistische op vatting ontstaan: handhaving van de be staande banen maar tevens aanleg van nieuwe. Het spoorwegemplacement, dat ten Oos ten van Schulpen dreigt te komen kan evenmin veel waardering oogsten bo vendien zal de begrenzing van de Noorde lijke Velsense woonwijken door spoorem- placementen een weinig-fraaie stedebouw- kundige oplossing blijken te zijn. Heel vreemd is ook de aanduiding in het ontwerp van de Sluisweg benoorden het kanaal als.... fietspad, evenals het ontbreken van de pontenverbinding. Het was elf uur geworden maar de raad beet door: men wilde de agenda voltooien, liever dan Donderdag weer bijeen te ko men. Voor de vergadering echter op de normale wijze werd voortgezet, hebben di verse raadsleden de kans gegrepen, hun licht omtrent bepaalde détails bij de heer Dammers op te steken. Maar daarna is er nog eens uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer v. O s v. d. A b e e 1 e n (Arbeid) roerde ter inleiding nogmaals de trom over de haast belachelijke wijze van documen tatie, die hogere oz-ganen aan dit plan ga ven. Verder is er zo geheimzinnig met de IJmond-materie omgesprongen, dat het pijnlijk werd: waarom zijn deze dingen niet normaal in grote oplaag verspreid? Hij filosofeerde over het IJmond-beginsel. Zeer materieel werd hij daarna echter, zeggende dat het streekplan bijvoorbeeld over de opslagterreinen van Van Gelder wat geringschattend heenloopt omdat er toch niet zulke kostbare materialen liggen terwijl er soms voor 30 millioen aan hout opgetast is. Met de grootste nadruk sloot hij zich ook aan bij de bezwaren op het punt van de detaillering van het Noor den en het gelijktijdig niet-noemen van het Zuiden. Tegen het stichten van een basis-indu- strie in de Zuidelijke IJmond ontwikkelde hij eveneens nadrukkelijke critiek. De moeilijkheden zouden er alleen maar gro ter door worden alleezi al op het stuk van huisvesting en de teisteringen door rook en smook. Men loopt daar vaak al te makkelijk juist over deze menselijke facto ren heen. Mocht West-IJmuiden die basis-industrie moeten huisvesten, waarom daar dan geen woon-eenheden in of bij de duinen, vroeg de socialistische fractiepraeses zich af. Het hele schaars-bezochte complex, de Kennemerduinen eiz de Waterleidingduinezz benoorden Wijk aan Zee vormen nog zulke enorme longen, dat er niet zoveel bezwaar tegen zou zijn een klein stukje van de duinen af te knabbelen voor nieuwe woonwijken. Hij miste in het hele IJmond-streekplan een prognose over de economische en de sociale consequenties van de komende op stuwing een gemis, dat hem bepaald pijnlijk had getroffen, even pijnlijk als het voorbijzien van allerlei industriële belan gen van bijvoorbeeld de vertrouwde IJ- mond-fabriek van V G Z. Dat de IJmond-geest vaardig zal moeten worden over de IJmond-mens wenste ook hij; dat een omleggingsplan bijvoorbeeld door Velsen fel wordt gecritiseerd en door Beverwijk met gejuich wordt begroet is op zichzelf bedenkelijk. Hij hoopte, dat hierbij aan Velsens kant volkomen integere argu menten hebben voorgezeten. De KVP-fractie kon zich daaraan refe reren. De agrarische aspecten kregen van de heer Nuyens nog een aparte beschou wing; hij gaf uiting aan een diepe be zorgdheid over de komende vernietiging van cultuurgrond. Waarom kan de bevolking in het Zuiden niet worden uitgebreid tot 90.000 met be houd van cultuurgrond in het Noorden? Waarom kan de lage duingrond geen tuin- bouwareaal worden? Het waren vragen, die hem tot de kernen van het IJmond- probleem voerden, omdat hier tot uiting kwam dat een „omzwaai" van het IJmond- plan nog niet eerder zo sterk in het open baar is geuit. Tegen enen kwam wethouder Verbeek met een wei-gedoseerd antwoord: achter de tekentafels is vaak niet voldoende re kening gehouden met de plaatselijke con stellaties. Zelfs al zou het streekplan bindend zijn, dan nog is de loop der historie niet altijd te dwingen: dit streekplan zal heus nog wel eens veranderd worden. „In deze wetenschap zal het de raad misschien wat makkelijker vallen de zaak te accepteren", zei hij. „Maar ik meen toch wel, dat het nationale belang wat al te zwaar speelt en daarmee de Hoogovens, in al hun conjunctuurgevoeligheid". Over de verdeling van de bevolking over de IJmond zal nog wel het een en ander te zeggen zijn, ging hij voort: de mensen zul len veelal niet gelukkig zijn in een uit de grond gestampte stad in het Noorden en als de mensen liever in het Zuiden, buiten de rook der industrie, wonen, zal daar niet veel tegen ondernomen kunnen worden. In dat verband is het nimmer aanvaardbaar, dat bij IJmuiden een tweede basis-industrie wordt gevestigd, die over Velsen uitblaast, wat Beverwijk als schadelijk ervaart. Dat in het algemeen de mens verwaarloosd werd in het ontwerp-streekplan, achtte de wethouder ronduit ergerlijk „hoé de mens hier zal moeten leven, hoe het school kind moet ademen in een gebied, dat zelfs geen beukebomen groot kan brengen, schijnt niet belangrijk te zijn". Inmiddels voorzag hij, dat het grif aan vaarden van het omleggingsplan in Vel sen-Noord door Beverwijk (en de critiek daarop door Velsen) wel eens een nadeel voor de bewoners zou kunnen opleveren. Er kwam een motie uit de Katholieke koker: een door alle fracties gesteunde aandrang om vooral de schade van hon derden hectare cultuurgrond voor de agrarische bevolking duidelijk bij de ho gere bestuui-sorganen kenbaar te maken. Op suggestie van de socialisten nam het In het Brusselse Noorder station heeft de tegenwoordige stationschef, de heer Leroy, Maandag een ijzeren koffertje geopend, dat op 27 September 1841, dus 114 jaar geleden, door Koning Leopold I van België werd ingemetseld in de eerste steen voor het toen in aanbouw zijnde Noorderstation. Het koffertje werd teruggevonden bij het slopen van de oude resten van dit station. Het bevatte geldstukken geslagen uit goud, zilver en brons, welke uiteraard zeer goed bewaard zijn gebleven. Onder bevel van de commandant van de 42ste divisie torpedobootjagers van de Ver enigde Staten, kapitein-luitenant ter zee Ch. A. Burch van de Amerikaanse marine, bezoeken de torpedobootjagers USS Eugene A. Greene, commandant kapitein-luitenant ter zee D. F. Larkin, en USS Bristol, com mandant kapitein-luitenant ter zee F. J. Goroczyk van 27 September tot 3 October Amsterdam. De Eugene A. Greene meet 2450 ton en is geheel ingericht voor radar-verkenning (z.g. „radar picket destroyer"), USS Bristol meet 2200 ton standaard-waterverplaatsing. Van 24 tot 28 October bezoekt een smal deel van de Canadese marine onder bevel van de senior Canadian officer afloat (At lantic), commandeur E. P. Tisdall, Neder land. Van dit smaldeel zal het vliegkampschip HMCS Magnificent onder bevel van kapi tein ter zee A. H. Glaedow Storre te Rot terdam binnenlopen, terwijl de torpedo bootjagers HMCS Haida. commandant ka pitein-luitenant ter zee V. Browne, HMCS Huron, commandant kapitein-luitenant ter zee R. A. Webber, en HMCS Micmac, com mandant kapitein-luitenant ter zee E. T. G. Madgwick.te Amsterdam worden verwacht. HMCS Magnificent was oorspronkelijk een zusterschip van Hr. Ms. vliegkamp schip Karei Doorman. In de loop der jaren is echter aan beide schepen vrij veel ver bouwd en vertimmerd, zodat er thans dui delijke verschillen zijn. Ten slotte wordt van 19 tot 24 November te Amsterdam verwacht het 11.000 ton metende Britse depot-schip voor torpedo bootjagers HMS Tyne, welk schip thans vlaggeschip is van de commander-in-chief Home Fleet. college de motie spontaan over en het dé bat werd besloten met een stemming over het bezwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan. De communisten waren tegen - maar niet tegen de motie. Met een dank baar slotwoord jegens de dienst voor Open bare Werken voor alle goede voorlichting werd de raad om kwart over één gesloten. Voor hen die willen emigreren, wordt cp Dinsdag 4 October in het Beverwijkse KSA-gebouw een filmavond gegeven door een reis- en passagebureau. Vertoond woi-den films over Zuid-Afrika, Canada en de Verenigde Staten van Amerika. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Kennemer Hengelsport vereniging „De IJzeren Voorn" wordt op Donderdag 29 September in het Luxor Theater een cabaretavond gegeven voor leden en donateurs. Het programma wordt verzorgd door het gezelschap van Tonv van Zwol. Op de openingsavond van het nieuwe cursusjaar van de Mater Amabilisscholen te Beverwijk hield de Haarlemse auteur Godfried Bomans een bloemlezing over van zijn hand gepubliceerde werken. De presidente van de Mater Amabilisstichting, mej. F. Bokeloh, sprak in haar openings rede de wens uit, dat de leerlingen de school regelmatig zouden blijven bezoe ken tijdens het cursusjaar, opdat met het mooie startgetal van 170 ook geëindigd zal kunnen worden. Zij gaf hierna de heer Bomans het woord, die enkele fragmenten voordroeg uit zijn allereerste werk „Pieter Bas", geschreven in de vijfde klas van het gymnasium. Hierna gaf hij enkele stukken uit „Buitelingen" weer en na de pauze kwam uit „Kopstukken" zijn visie op het St. Nicolaasfeest aan de orde; met zijn kos telijke korte karakterstukjes als „De Brandmeester", „De Worstelaar", „Een dagsvlieg" èri „De schatrijke bramenpluk ker" werd de avond besloten. Na afloop dankte de voorzitter de heer Bomans voor de geestige wijze waarop hij bestuur, docenten, genodigden en leerlin gen had onderhouden. De R.K. toneelvereniging „Vrienden kring" te Heemskerk geeft op Zondag 2 October in zaal Dam een opvoering van het toneelspel „Het verleden keert weer". Georganiseerd door de R.K. Raad van Overleg te Heemskerk vindt vanavond (Woensdag) in zaal Nijman een forum avond plaats. Deskundigen op allerlei ge bied zullen hier de gestelde vragen vanuit het publiek gesteld beantwoorden. Wegens het vertrek van kapelaan W. Th. Friebel naar Rotterdam zal Donderdag in het Heemskerkse K.S.A.-gebouw een af scheidsavond worden gehouden. De kape laan heeft vier jaar in Heemskerk gearbeid en zich doen kennen als een volijverig wer ker voor het verenigingswerk. Hij wordt opgevolgd door pater E. Hollink van de Kruisheren. Dc bekende IJmuidense dammer H. La- ros is Maandag in Castricum de gast ge weest van de Castricumse damclub „St. Thomas". De heer Laros speelde in hotel Sport-Duinzicht allereerst een blindpartij tegen „St. Thomas" sterkste dammer C. v. d. Himst, een partij, die de IJmuidenaar na een spannende en fraaie strijd won. Daarna speelde Laros simultaan tegen alle aanwezige leden van „St. Tomas". Van de 21 partijen won hij er 18, verloor hij er twee en eindigde er een in rémise. Er bestaan plannen om in Castricum tot oprichting van een amateur-foto-studie- club te komen. Men is thans doende be langstelling voor deze club bij enige ama teur-fotografen te wekken en naar het zich laat aanzien heeft het plan kans van slagen, zodat binnenkort de oprichtingsvergade ring verwacht kan worden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Woensdag 28 September Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Bekente nis ener liefde". WB.-theater: Geen voorstelling. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Casa nova's nacht van avontuur". Groentenbeurs, 20 uur: Bijeenkomst Kath. Werkn. Middenstand. DE EERSTE HELFT van de Dinsdagavond, die Velsens raad doorbracht met een om vangrijke agenda (17 punten) werd tot omstreeks 10 uur besteed aan een serie besluiten, waarvan de steun aan de stichting van een avondlyceum de belangrijkste was. Het voorstel kwam er door na ampele discussie, waarbij de raad zijn beduchtheid uitsprak voor afzuigen van leerlingen van andere (dag) scholen het college stelde de dames en heren evenwel gedeeltelijk gerust met de opmerking, dat in allerlei gedétailleerde problemen alsnog voorzien kan worden, indien de raad eenmaal zijn fiat heeft gegeven zodat op 3 October het jonge lyceum kan beginnen. Zowel college als raad erkenden de redelijkheid van een „streekschool", op den duur voortvloeiend uit dit Velsense instituut, het aantal van 60 leerlingen voor het eerste begin en na één enkele advertentie leek B. en W. eveneens geen slecht begin. In deze raad, die het geslaagde debuut hoorde van wethouder loco-jburgemeester H. de Boer, het eerste optreden van wethouder R. Verbeek en de maiden-speech van de nieuwe Arbeid-afgevaardigde de heer Van Hameien, is voorts het eerder teruggenomen voorlopige onteigeningsplan voor diverse percelen in de Gilden ter sprake gekomen. Hierop kwam meer weerstand, maar tenslotte luwde deze na een weerwoord van wethouder Verbeek, die de raad diets maakte dat er al vele jaren onderhandeld is over deze grond, zonder enig resultaat en met opzettelijke „prijs opdrijving" aar. de kant der grondeigenaren. Voortgaande op eerder gespuide vragen omtrent het weinig renderende Pieter Vermeulenmuseum, dat tot nu toe al 31.000 overheidsgeld kostte, wilde de heer Lips (A.R.) in de aanvang van de zitting wel eens weten, wat daar aan te doen is; de heer Van Hameien (Arbeid) maakte zijn raadsdebuut door hierop aan te sluiten met de tip: laat de schoolreisjes langs het museum komen en adverteer daartoe in de verschillende onderwijs-organen. Uit de communistische hoek kwam cri tiek op de hoogte van de huurprijs van de woningen aan de Prins Hendrikstraat in IJmuiden-West, die aangekocht werden het college antwoordde, dat huizen, die niet meer worden opgeknapt, ook niet onder de huurverhoging vallen. Nog steeds beswaren Het aangehouden raadsstuk over de voor lopige goedkeuring van de onteigening van Gilden-gronden, dat de vorige keer niet in de commissies was geweest en derhalve na aandrang uit de raad door het college werd teruggenomen, leverde bij tweede behan deling weer heel wat spraakwater op: de heer N ij s s e n (Kath.) had bezwaar tegen de weinig gedétailleerde toelichting door B. en W. en stond op nader contact met de gedupeerden; de heer Tabernal (Arbeid) refereerde aan zijn vroegere standpunt: hij was nog steeds niet overtuigd van de nood zaak dezer onteigening. Als tweede Katho lieke spreker nam mr. T o n i n o het woord: dit is een stuk vol kwade kansen, zowel voor de gemeente als voor de wederpartij, omdat nog in het geheel niet vast staat, dat alle oplossingen om tot een minnelijke schikking te komen, inderdaad zijn uitge put. Hij bond het college aan zulk een uit spraak, evenals de heer Kruisman (C. P.N.) die aan de hand van de beschikbare stukken nog lang niet tot zulk een ingrij pende beslissing zou durven komen. Met steun van mevrouw H e ij k o o p (Vrijheid) en de heer Markerink (A.R.) echter met de heer Hartman (Arbeid) als dissi dent die wist, dat er al vier jaar lang onderhandeld is, tornde dus de hele raad nogmaals tegen de ook al debuterende wet houder Verbeek op. Die het ten zeerste had verbaasd, dat in dit ene geval uit vele jaren een hele raad zich kant tegen een onteigening, die be paald niet bedoeld is als een afslachting van een aantal grondeigenaren, maar wel alle waarborgen biedt voor een eerlijke behandeling. Inderdaad zijn de onderhan delingen over deze grond al in 1951 begon nen, waarbij een vraagprijs naar boven kwam van 5.tot 6.per vierkante meter. Dit was te gek en elke poging, om tot redelijker prjjzen te komen, liep op niets uit; dit voorlopige voorstel tot ont eigening is de enige manier om de kloof te overbruggen, omdat de eigenaren van de grond zich dan wellicht zullen losmaken van hun gemachtigde, die het bij de ge meente blijkbaar wel enigszins heeft ver korven. Het dubbele „Voor de gasfabriek hebben wij het dub bele betaald", hield de heer Tabernal vol, die de vraagprijs ietwat verdedigde door de kosten van de opstallen en de staat van de te onteigenen grond even vlug te calculeren. De heer Hartman kreeg te horen, dat hij wat erg materialistisch had gedacht; de heer N ijs sen vond ook, dat de gemeente ook en vooral op de sociale belangen der gemeentenaren moet letten en drong aan op hernieuwde onderhandelin gen. Overigens was de heer Tabernal niet tegen de onteigening op zichzelf, maar de noodzaak moest hem nog bewezen wor den. „Als de stukken in orde waren ge weest, was er niet zo lang over gepraat", merkte de heer Markerink op: „waar om was er geen rapportje van de directeur van Openbare Werken bij?" Niettemin er kenden enige raadsleden wel, dat de korte toelichting van de wethouder verduide lijkend heeft gewerkt. De heer T o n i n o hield evenwel het been stijf: naar zijn mening had er een rapport bij de stukken moeten liggen met een verklaring van de hoegrootheid van de prijs: waarom achtte de gemeente deze vraagprijs te hoog? O nder-ged ocumenteerd Tenslotte verdedigde de heer Verbeek nogmaals de voordracht: de vergelijking met de grond voor de gasfabriek is scheef, want dat was midden in de bebouwde kom, Tuindersgrond is er echter al zoveel ge kocht, zonder veel moeilijkheden. Als het dan eens mislukt, omdat de gemeente niet overvraagd wil worden (en het ware beter geweest als het college wat gedocumen- teerder op de proppen had kunnen komen) gaat het niet aan een querulante grond eigenaar de hand boven het hoofd te blij ven houden. Pas in uiterste nood grijpt de gemeente naar de onteigeningsmogelijk heid. Overigens sluit het besluit van de raad een verdere onderhandeling niet uit. Dit deed voor de heer Tabernal de deur dicht: de raad heeft de kans nog de definitieve onteigening goed te keuren. Een stemming kwam er niet eens van, zodat de raad zich kennelijk had laten overtuigen. Avondlyceum en „vluchtschool" Het te stichten avondlyceum maakte een hele reeks tongen los: de heer Lips (A.R.) beet het spit af, maar verzocht direct al om een besloten vergadering voor enige vragen van persoonlijke aard. Bij herope ning deelde de voorzitter (loco-burge meester H. de Boer) mee, dat in het cura torium geen lid van het college maar een door het college aan te wijzen curator plaats zal nemen. Mevrouw K I i m p (Arbeid) steunde het plan in zoverre dat er onder vele volwasse nen ongetwijfeld grote belangstelling voor deze mogelijkheid tot uitbreiding der alge mene ontwikkeling zal bestaan. Niettemin achtte zij noch de voorberei ding noch de basis van dit Velsense avond lyceum voldoende: elders in den lande is het verloop van de leerlingen zo ongunstig, dat de 60 leerlingen, die Velsen kan aan voeren nauwelijks een stevig fundament voor 'n avondlyceum genoemd kunnen wor den: de taak is na een volbrachte werkdag velen op den duur toch te zwaar. Verder zou zij er niets voor voelen, als de nieuwe school er toe zou leiden dat ouders hun kinderen halverwege de opleiding overdag zouden laten verdienen en des avonds laten leren. Het feit, dat er zo weinig onderwijs deskundigen in de commissie zitten en het ontbreken van contact aangaande de school met Beverwijk en Velsen had haar even eens lichtelijk teleurgesteld. IJ mond-integratie Als de belangstelling aan de overkant van het kanaal groter mocht worden dan hier, dan moet het geen kwestie van lang bedenken worden om het instituut naar de Noordelijke IJmond te verplaatsen, meen de deze afgevaardigde. Met sympathie had de A.R.-fractie het voorstel begroet, maar de heer Lips had toch een aantal vragen in petto, ook in de richting van het door mevrouw Klimp ge vreesde leerlingenverloop. Aanknopend op haar opmerking over de „vlucht"-neiging, die eventueel door een avondlyceum zou worden aangewakkerd, zoals in Haarlem is gebeurd, leek het de heer Lips beter dit „vluchten" van een dagschool in de verordening tegen te gaan. In principe was mevrouw H e k o o p (Vrjjheid) het met de zaak eens, al zou ook zjj het liefst een streekschool uit dit lyceum zien groeien. De Katholieke fractie heeft bij monde van de heer Van Leeuwen haar volledige instemming met het initia tief betoond hij zag het niet als een vlieg, die van de andere IJmond-partners wordt afgesnoept, maar als een noodzake lijke eerste stap: overleg zal daarna zeker nodig zijn. Het had wethouder De Boer genoegen gedaan, dat de nieuwe school aller waar dering had ontmoet; hij poogde de angst van enige raadsleden te ontzenuwen over een tekort aan leerlingen: als de school gaat draaien zullen er beslist meer leerlin gen komen uit het woongebied rond Velsen, temeer omdat er ook een onderwijzers opleiding aan verbonden is. Dat dit lyceum nooit een vluchtschool mag worden, was de heer De Boer volmaakt met de raadsleden eens, die hiervoor beducht waren: er wordt echter streng tegen gewaakt. Allerlei waar borgen zullen evenwel nog worden vast gesteld, wanneer de raad de eerste schrede eenmaal heeft gezet. mond-school Het college is uitsluitend gezwicht voor het onmiddellijke belang van de school, maar ziet deze school wel degelijk als een streekschool. Beverwijk heeft nog geen outillage, maar als de toestand daar ver andert. zal het worden bejubeld, als de zaken op bredere basis worden voortgezet. Nimmer mag dit dan ook een conflictpunt tussen de gemeenten worden. In de voor bereiding speelde trouwens ook de haast mee, waarmee de school is gevormd het voorlopige bestuur heeft zich in korte tijd ongelooflijk veel moeite getroost. Als de andere gemeenten niet meedoen, is Velsen voor één jaar aansprakelijk voor het hele tekort, zo ging de wethouder verder de verantwoordelijkheid voor de school zal echter volkomen in handen van het Stich tingsbestuur berusten. De raad ging accoord na een tweede ronde, die maar weinig nieuwe gezichts punten opleverde Velsen heeft zijn avondlyceum uit de failliete Haarlemse boedel weten te redden. De nieuwe huisvestingscommissie is gis teren door Velsens raad als volgt samenge steld: de heren J. Nat, H. Wichmann, J. v. Leeuwen, G. Veltman en C. v. Kuilenburg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7