Andere indeling AVRO-programma op Zondag- en Dinsdagavond Differentiatie in regelingslonen zou afwijking van loonpolitiek zijn Egypte koopt Sovjet-Russische en Tsjechoslowaakse wapens Enige persoonlijke herinneringen aan wijlen prof. mr. A. S. Oppenheim Verbannen prelaten mogen naar Argentinië terugkeren Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Rijksbijdrage voor televisie valt tegen Zachtjes bellen I Automobilist reed op militaire colonne in Minister Suurhoff: Westen slaat de ontwikkeling in het Midden-Oosten met zorg gade President Lonardi zal betrekkingen met de Verenigde Staten verstevigen Weer moeilijkheden in raad van Finsterwolde WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 5 Mager Gesproken woord Meer Nederlands Geen overleg „Pas op voor zoete broodjes van de Nederlanders" Prins Bernhard pacht in Tanganyika 1050 ha grond Een week hechtenis geëist In W.-Duitsland zijn 21.903 Nederlanders werkzaam TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Alle niet-communistische leden verlieten de zaal Bromfietser verongelukt Examens Agendo voor Haarlem (Van een redacteur) ALS LAATSTE VAN de „Grote vier" uit Hilversum heeft nu ook de Avro haar winterplannen ontvouwd. Op het eerste gezicht scheen het of aan de 's-Graven- landseweg alles bij het oude zou blijven, maar met wat goede wil blijken er toch wel een paar veranderingen te zijn, welke vermelding verdienen. Zowel de Zondagavond als de Dinsdagavond veranderen namelijk een tikje van gezicht en de Dinsdag kan daar zelfs wel bij varen. Het ligt namelijk in het voor nemen het lichte luisterspel van de Zondag er is alweer een nieuwe Paul Vlaan deren in het verschiet naar de Dinsdag te verplaatsen en dat betekent in feite meer muziek op de Zondagavond en meer „huiselijkheid" op de Dinsdag. In die richting ontwikkelt zich het gevarieerde programma van de tweede werkdag van de week ook in ander opzicht. Men heeft blijkbaar ingezien, dat men niet jaren achtereen roofbouw kan blijven plegen op humoristische akkers en daarom wordt het programma-met-conférencier gereduceerd tot één keer per veertien dagen. Het wordt eens per maand afgewisseld door de Tip-top-taptoe voor militairen en door een operetteprogramma met explicatie in dialoogvorm. Het is duidelijk, dat men op deze wijze weer wat verder uit de Bonte-treinsfeer geraakt en daar zal niemand een traan om laten. Aan dat programma „Studio I", c.q. Tip top-taptoe, c.q. operettetheater, gaat dan wat divertissement vooraf in de vorm van wat lichte muziek-ensembles uit café „II- luzione" en natuurlijk de foyermuziek van Tom Erich met daartussen een strip van Olaf de Landell, een satirische beschrijving van het wel en wee van imaginaire Palado- nië. Er komt dus wat meer ruimte op de Zon dag en die zal wel voor een groot deel aan de lichte muziek ten goede komen. Want de Zondagavondeditie wordt eens per veer tien dagen gehandhaafd en in de tussen liggende weken wordt een programma „Mens durf te zingen" gegeven, dat ook al in de sfeer van het amusement is getrok ken. Voor operaliefhebbers wordt één keer per veertien dagen de Zondagavond opge luisterd door een discocauserie van Leo Riemens tussen negen en tien uur en de amateurs van het Franse chanson zullen, eveneens een keer per veertien dagen, de heer Ben Levi kunnen horen, na het nieuws van elf uur. Voor het overige is er van hét ontspanningsterrein slechts te melden, dat het toch al overvloedige assortiment aan orkestjes met een nieuwe verschijning is uitgebreid, dat van de pianist Dick Wille- brants, terwijl andere ensembles enige wijziging in de samenstelling ondergaan. De traditionele jazzcompetitie slaat een jaar over om overspanning op dit gebied te voorkomen. De deelnemers kunnen zich dan des te beter op de volgende wedkamp voorbereiden. Wel komen er een paar „jazzshows". Bij de cabaretuitzendingen zullen wij het pittige Cabaret De Z met Hub en Ber Huising moeten missen, hetgeen niet ge heel gecompenseerd wordt door het blij ven van Chiel de Boer en Emile Lopez. Op het punt van de serieuze muziek is er al heel weinig te vertellen en we zijn geneigd deze sector als schraal bedeeld te zien, wanneer zelfs een gramofoonplaten- programma als „Muzikale corypheeën een aparte vermelding krijgt. De causerieën- reeks „Inleiding tot muziekbegrip" van Peter van Anrooy zal hervat worden, maar nu, na het overlijden van de markante fi guur van de oud-dirigent van het Residen tie-orkest, met verschillende sprekers. Ver der wordt gewag gemaakt van de uitzen ding van „nog enige opnamen van onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg uitgevoerde concerten door het Concert gebouworkest", blijkbaar als herinnering aan een de Avro dierbaar verleden. Verder gaat de Avro in 1956 niet alleen Mozart (met maar liefst twaalf klankbeelden), maar ook Schumann herdenken, zowel met concerten als in een luisterspel. Maar het zou ondankbaar zijn een aan tal andere plannen niet met waardering te vermelden, zoals „Man is a tool-using ani mal" van de Nederlandse componist Keu- ning, voor mannenkoor, twee piano's en slagwerk, de schertsopera „Charivari" (Ke telmuziek) van de Amerikaan Westergaard, een programma over Musique concrète en andere experimentele voortbrengselen, een serie van zes uitzendingen „De tweede gou den eeuw van Frankrijk", waarin Franse muziek uit de periode tussen 16501750 ten gehore zal worden gebracht, een reeks van zes programma's onder redactie van Hans Schouwman gewijd aan „Virtuozen van het hamerklavier", zoals Dussek, Hum mel, Kalbrenner, Thalberg en John Field en tenslotte enige aansluitingen met bui tenlandse operatheaters, waarvan die van een opvoering van Moussorgsky's „Kho- vantchina" uit het Bolsjoitheater te Moskou de meest spectaculaire voor zover dat woord opgaat voor een radioprogramma belooft te worden. Haarlemmers zal het wellicht interesse ren, dat in de afdeling van het gesproken woord de arts H. Tjebbo Franken een reeks praatjes over beroemde dokters voortzet, maar ook een aantal populair-medische wenken zal geven. Aan Nederlands plaats en verbintenissen in. de internationale politiek wordt op rui me schaal aandacht gewijd, inzonderheid ook aan het werk van de Unesco. In een reeks Silhouetten zal een beeld worden gegeven van een aantal letterkundigen, die hun eigen lievelingsauteurs naar voren zullen halen: die auteurs zullen namelijk in de volgende uitzending van „Silhouet ten" worden behandeld. Er is voorts een reeds begonnen reeks over de facetten van de woningnood, waarbij het nogal opvalt, dat van de negen reeds vastgestelde voordrachten er acht van werkgeverszijde worden gehouden, één als afkomstig van de consumenten kan worden beschouwd en geen enkele van werknemerszijde. De algemeen program maleider van de Avro, de heer H. de Wolf, heeft zich echter gehaast te verklaren, dat de reeks daarmee nog niet voltooid is en dat er dus ook andere belanghebbenden aan het woord zullen komen. In de sector luisterspelen komen nu ook bij de Avro meer Nederlandse auteurs aan bod. Behalve stukken van de aan deze om roep gehechte schrijvers als Peggy van Kerckhoven en Rob Geraerds staat ook een werk van Jo van de Walle op het program ma, namelijk „Het afscheid van Sjon Mai- kel", dat op Curasao speelt. Van de overige luisterspelen noemen wij een bewerking van Sacha Guitry's film scenario „Napoléon", mede met het oog op »COCOCOC<>CCCCCCCC>C<XWDCCa>»>aXX<XXX>300COCCCOCCCCCCOCCC< In het gevarieerde Dinsdagavondpro- p gramma keert het spelletje „Trek aan de p I bel" terug. Er is echter een toeziend voogd benoemd, de heer Rens van p Dorth, die een oogje in het zeil moet houden, dat er geen al te gekke dingen p bij gebeuren. In het verleden ging hetï namelijk nog al eens woest toe, omdat d de partijen in hun haast om bij de belj te komen niet alleen zich van schoeisel 8 en andere overtollige kledingstukken ontdeden, maar ook de microfoon om- ver liepen. En dat is natuurlijk het erg- ste dat de omroep kan overkomen. 8 8 »CÖOCOOCOC<XXX)OCOCXX>OOOCC©OCOOOOO<X)aX>C>OCX»OC>OOC>XOOCXXx: een serie klankbeelden „La route Napo léon", gewijd aan de plaatsen waar Napo léons legers hebben gestreden. Bij de jeugdprogramma's wordt een nieuw onderdeel op de Zondagmiddag na het nieuws van één uur geannonceerd, „Epi gram" genaamd, dat blijkbaar voor de rij pere jeugd is bedoeld en in een daarbij passende, flitsende stijl zal worden gego ten. De actieve sport is uitgebreid - in het voetspoor van de Vara - met Mensendieck- gymnastieklessen voor de huisvrouw 's morgens om negen uur. Enig overleg met de Vara, die dezelfde tijd voor het- zefde doel reserveerde, kon er niet af, in tegenstelling met bijvoorbeeld de tussen K.R.O. en N.C.R.V. bestaande samenwer king ten aanzien van warenkennislessen voor de huisvrouw. Ook ten aanzien van de sportuitzendingen op Zondagmiddag is men bij de Avro niet tot enige coördinatie geneigd. Op dat probleem hopen wij bin nenkort in ander verband terug te komen. Omtrent de televisie bestaat alleen maar onzekerheid, nu het door de regering voor 1956 uitgetrokken bedrag van ruim zes mil- lioen de omroepen is tegengevallen. Het is „slechts" een half millioen meer dan dit jaar het geval was, maar de directeur van de Avro meende, dat het billijk zou zijn, dat de kijkgelden daarenboven aan de Ne- Indottesisch minister Sociale Zaken: De minister van Sociale Zaken, Sudibyo, van de P.S.I.I., heeft in Medan gezegd, dat de bevolking op haar hoede dient te zijn, indien er Nederlanders op ondernemingen zouden zijn die „zoete broodjes bakken". Dit zou een uitvloeisel kunnen zijn van de recente verklaring van de minister-presi dent Drees over de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië. Sydibyo zei, dat indien de Nederlanders werkelijk goede betrekkingen met Indo nesië wensen, zij West-Irian, „ons recht matig bezit, dat zij nog steeds koloniali seren", dienen terug te geven. (PIA). Aan Prins Bernhard is voor 99 jaar het pachtrecht verleend van 1050 ha grond te Magara bij het meer Manyara in Tanga nyika. De grond is bij uitstek geschikt voor een gemengd bedrijf. De pacht werd uitge geven door de gouverneur van het gebieds deel, sir Edward Twining naar aanleiding van het bezoek dat de Prins er vorig jaar bracht. Hij zeide toen zeer geïmponeerd te zijn door de mogelijkheden die Tanganyika biedt. De Prins heeft het pachtrecht verkregen onder dezelfde voorwaarden als de andere pachters. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 48-jarige bak ker L. Th. H. uit Houthem, die op 16 Mei op de Valkenburgerweg onder Wylre met zijn bestelwagen in een wegbocht een mili taire colonne inhaalde, voorbijreed en toen hij door een tegenligger gedwongen naar rechts zwenkte en vijf militairen in de colonne aanreed en verwondde. De officier van Justitie zei dat verdachte in een onoverzichtelijke bocht de militaire colonne passeerde, terwijl die groep dus het uitzicht voor hem belemmerde. Dit was fout; volgens de officier had verdachte ter plaatse niet moeten inhalen en passeren. Hij bracht zichzelf ten opzichte van de tegenligger in een noodtoestand. Dit soort riskant inhalen is een vaak voorkomende verkeersfout. De officier achtte hier sprake van onvoorzichtig, gevaarlijk en roekeloos rijden en vroeg, gezien de ernstige gevol gen, een week hechtenis en ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van zes maan den. De verdediger verklaarde, dat volgens verkeersexperts de betreffende wegbocht niet onoverzichtelijk was. Hij concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 11 Oc tober uitspraak doen. ADVERTENTIE Minister Suurhoff heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Hazenbosch over de loon politiek. De vragen hadden betrekking op het besluit van het kabinet, het College van Rijksbemiddelaars te machtigen om onder bepaalde voorwaarden zijn goedkeuring te geven aan bepaalde veranderingen in de secundaire arbeidsvoorwaarden. De heer Hazenbosch vroeg onder meer welke rechtsgronden er bestaan voor deze beperking tot de secundaire arbeidsvoor waarden, die aan organisaties van werkge vers en werknemers in een bedrijfstak, die voorkeur zouden geven aan een overeen komstige verhoging van de lonen, de mo gelijkheid daartoe onthoudft. In zijn antwoord zegt minister Suurhoff dat ten aanzien van de secundaire arbeids voorwaarden nooit dezelfde mate van co ördinatie en uniformiteit bestaan heeft als ten aanzien van de regelingslonen. Daarom zal, wanneer thans nog wat meer diffe rentiatie in die arbeidsvoorwaarden wordt toegestaan, de psychologische reactie daar op in die bedrijfstakken, waar voorlopig geen verbeteringen mogelijk zullen blijken, een geheel andere zijn dan wanneer in derlandse Televisiestichting ten goede zou- sommige bedrijfstakken de regelingslonen den moeten komen. Dat scheelt weer een millioen. En vandaar wellicht ook, dat de heer Repko zich niet bij voorbaat tegen commerciële televisie wilde uitspreken, zulks in afwijking van het „officiële" N.T. S.-standpunt. Intussen heeft het er de schijn van, dat ook bij de beeldomroep de wil tot efficiënt werk en dus tot coördina tie van wat gezamenlijk gedaan kan wor den maar zwak aanwezig is. Maar ook op dat aambeeld zullen wij in de daartoe ge- eigende rubriek blijven hameren. zouden worden verhoogd en in andere niet. Een der voorwaarden, waaraan het toe staan van verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden is gebonden, is, dat voorstellen daartoe slechts bij afloop van de desbetreffende C.A.O. kunnen worden gedaan. Voor bindende regelingen zal een analoge gedragslijn worden gevolgd. Het scheppen van een in percenten uitgedrukte differentiatiemogelijkheid in de regelings lonen onder deze voorwaarde zou in twee erlei opzicht een afwijking betekenen van LONDEN (Reuter) Egypte heeft een Russisch aanbod tot levering van wapens aanvaard, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Premier Nasser van Egyp te heeft meegedeeld, dat Egypte de vorige week een overeenkomst met Tsjecho-Slo- wakije heeft getekend voor de levering van wapens. Egypte had deze stap gedaan na herhaalde mislukte pogingen om wapens van het Westen te verkrijgen, niet voor de oorlog, maar voor vrede". Nasser zei geweigerd te hebben van het Westen wapens te aanvaax'den op voor waarden, die hij niet in overeenstemming kon brengen met de doelstellingen van de revolutie. De Tsjecho-Slowaakse wapens zullen worden betaald met Egyptische pro ducten, zoals katoen en rijst. De overeen komst is „geen triomf voor Russische in vloed". „Egypte, onafhankelijk en krachtig, zal geen buitenlandse invloeden toestaan", aldus Nasser. Rusland heeft Saoedie Arabië ook wa pens aangeboden, aldus meldt het onaf hankelijke Egyptische blad „Al Ahram". Vriendschap Egypte's besluit wapens achter „het ijze ren gordijn" te kopen heeft de Westelijke mogendheden geschokt en voor een ern stige moeilijkheid geplaatst, aldus is in di plomatieke kringen te Londen verklaard. Ambtenaren nemen aan dat het communis tische aanbod tot wapenleveranties deel uitmaakt van de huidige pogingen tot het verwerven van de vriendschap der Ara bieren. Het Egyptische contact met de commu nisten stelt het Westen voor twee proble men. In de eerste plaats is het mogelijk, dat de communisten zullen trachten in het grootste deel van de Arabische wereld wa pens te verkopen en op deze wijze de kwetsbare positie van het Westen in het Midden-Oosten in gevaar brengen, aldus tekent Reuter er bij aan. Wapenleveran ciers winnen altijd invloed in de landen waaraan zij leveren, omdat de afnemers van de leveranciers afhankelijk worden voor deskundigen en reserveonderdelen. In de tweede plaats dreigt het evenwicht in bewapening tussen Israël en de Arabi sche landen verloren te gaan. Te New York is vernomen, dat de Ver enigde Staten Egypte de verzochte wapens niet heeft geleverd, omdat zij vreesden het evenwicht in het Midden-Oosten in gevaar te brengen. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat Egypte in Juni de Verenig de Staten en Groot-Brittannië had verzocht om straalbommenwerpers, zware tanks, oorlogsschepen en zware stukken geschut. Ook konden beide Westelijke landen niet voldoen aan de Egyptische verzoeken wat betreft aantal, type en prijs van de wapens. De Verenigde Staten hebben zich thans in beginsel bereid verklaard contant wa pens aan Egypte te verkopen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles hebben berichten ont kend over een Brits-Amerikaanse tegen stelling ten aanzien van eventuele Ameri kaanse wapenleveranties aan Egypte. In een officiële verklaring zeiden de minis ters dat zowel de Britse als de Ameri kaanse regering haar politiek inzake wa penleveranties aan landen in het Midden- Oosten baseren op twee beginselen: „De wens de verschillende landen in staat te stellen hun binnenlandse veiligheid en de fensie te garanderen" en „het vermijden van een bewapeningswedloop, die zeker zou leiden tot een vergroting van de span ning in het gebied". Ondanks de dringende behoeften aan vakarbeiders zijn in het afgelopen jaar slechts 6000 arbeiders geëmigreerd naar West-Duitsland, blijkens de officiële sta tistieken. Per 31 Juli werkten 76.843 bui tenlanders in West-Duitsland, van wie 58.212 meer dan tien jaar in West-Duits land gewoond hebben. De grootste groep buitenlanders wordt gevormd door de Ne derlanders, namelijk 21.903, gevolgd door 17.403 Oostenrijkers, 8734 statenlozen en 7131 Italianen. de tot nu toe gevolgde loonpolitiek. In de eerste plaats zou de in vrijwel elke C.A.O. voorkomende bepaling, welke tussentijdse wijziging van de regelingslonen mogelijk maakt, krachteloos worden. In de tweede plaats kent de praktijk tot dusverre wel enige soepelheid in de toepassing van de richtlijnen voor de regelingslonen, maar een bepaalde richtlijn of aanwijzing om trent een toelaatbaar afwijkingspercentage naar boven zou een geheel nieuwe figuur betekenen. De regering acht het niet juist in zo be langrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek, omdat daarmee vooruitgelopen zou worden op het advies van de Sociaal-Economische Raad inzake de toekomstige loonpolitiek, dat de regering dezer dagen hoopt te ont vangen. Zij acht het nodig dit advies te oc- studeren, voordat zij aan een wijziging in de huidige procedure van loonvorming medewerkt. ADVERTENTIE Naar aanleiding van het heengaan op 71- jarige leeftijd van prof. mr. A. S. Oppen heim, die Zondag jl. te Brussel overleden is, gevoel ik behoefte enige persoonlijke herinneringen weer te geven met betrek king tot deze zeer bijzondere figuur. Veertig jaar geleden, zag hij zich ge roepen als hooglei-aar te Leiden zowel het Handelsrecht als het Burgerlijk Proces recht te gaan doceren. Hem ging terecht de roep vooruit van een glasheldere docent te zijn. Zij toch, die van zijn hulp als re petitor hadden genoten, hadden volop er varen hoe levendig en helder Oppenheim hun de kennis van het recht bijbracht. Meer dan de wetenschap trok hem onge twijfeld de praktijk van de aanwending van zijn voortreffelijk verstand, van zijn ook en niet op de laatste plaats op juri disch gebied uitermate scherpzinnige geest. Oppenheim had geenszins het hoge doelmerk om zijn studenten allerlei min of meer diepzinnige wetenschappelijke theo rieën bij te brengen. Hij muntte uit gedu rende zijn kort professoraat, want langer dan een zevental jaren heeft hij dat niet vervuld, door zijn glasheldere, dikwijls ook zeer geestige colleges. Zo herinner ik mij nog levendig hoe hij het zelfs klaar speel de om een anders toch waarlijk verre van boeiende stof als die van het Burgerlijk Procesrecht, op dusdanige wijze te doce ren, dat zijn gehoor, niet in de laatste plaats ook door de menigmaal vermakelij ke aan de praktijk ontleende voorbeelden, met plezier naar hem zat te luisteren. En daarbij terstond het nodige aan kennis wist op te steken. Kortom hij was een meesterlijk docent. De gaven die hij in dat opzicht bezat had hij van geen vrienden; die had hij meege kregen van zijn vader, de zeer bekende hoogleraar in het Staatsrecht, kenner bij uitnemendheid van ons Gemeenterecht. Wat kon deze niet genieten, die ook nog als staatsraad bezield was gebleven door het hoger onderwijs, wanneer hij van stu denten van zijn zoon Adriaan, die in de wandeling door vrienden maar ook wel zij het dan niet zo direct tot hem gericht leerlingen, Aadje werd genoemd, te horen kreeg dat deze de kunst van het leven dig en duidelijk college-geven ten volle machtig was. Ik herinner me nog zeer goed hoe de oude Oppenheim indertijd, toen zijn zoon de academische loopbaan vaarwel zei, om als jurist in dienst te treden van de BPM, geenszins geestdriftig gestemd was. In zijn hart vond hij het „maar half" dat zoonlief boven een academische loopbaan er de voorkeur aan gaf een functie te aan vaarden, die nauw met het grote zaken leven verbonden was. Deze keuze van Op penheim junior was echter niet verrassend BUENOS AIRES (Reuter) Dr. Amadeo, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, heeft bekend gemaakt, dat twee Rooms-Katholieke prelaten, die door ex- president Perón waren uitgewezen, naar Argentinië kunnen terugkeren. Twee dagen na de uitwijzing van mgr. Tato, hulpbis schop van Buenos Aires en mgr. Novoa, kanunnik van het bisdom Buenos Aires, deed het Vaticaan al degenen in Argen tinië, „die de rechten van de kerk met voe ten hebben getreden", in de ban. Dr. Amadeo heeft verder bekend ge maakt, dat de Argentijnse regering met Paraguay onderhandelingen voert over het vraagstuk van politiek asyl voor Perón, die zich op een Paraguayse kanonneerboot voor de rede van Buenos Aires bevindt. Er wordt een inventaris opgemaakt van Peróns fabelachtige rijkdommen. President Lonardi heeft premier Berres van Uruguay dank gezegd voor de houding van Uruguay tijdens de revolutie in Ar gentinië en voor de gastvrijheid door Uru guay verleend aan degenen, die onder druk van het Perónistische bewind naar Uru guay zijn uitgeweken. Generaal Lonardi heeft op een persconferentie verklaard dat zijn presidentschap slechts voor een korte termijn is en er alleeen op is gericht Ar gentinië zo spoedig mogelijk terug te brengen op de weg naar de democratie. Hij zei dat de regering niet de bedoeling heeft de vakverenigingen tegen te werken, „omdat we de hulp en steun van de arbeidersklasse nodig hebben bij het Haarlemse Jazz-Club. De Haarlemse JazzClub houdt haar eerste clubavond op 30 September in de dansschool Schroder aan de Raamsingel 16, waarbij de „Jig Rhythm Club" optreedt en de gebruikelijke „jam sessions" zullen worden gehouden. In de Dinsdagmiddag gehouden raads vergadering van Finsterwolde hebben de fracties van de Partij van de Arbeid en van Gemeentebelangen de vergadering verlaten, toen nog maar vier van de vijf tien agendapunten waren behandeld. De ze punten behelsden de benoeming van twee leden voor de gemeentelijke instelling voor Sociale Zaken en vijf leden voor de Woonruimtecommissie Beide instellingen worden bestuurd door communistische en uiterst links-geöriën- teerde leden. In de vorige voltallige raads vergadering had de communistische fractie de Partij van de Arbeid en Gemeentebe langen in overweging gegeven met tegen- candidaten te komen. Met de candidaten van Gemeentebelangen, welke naar hun opvatting alleen de grote boeren vertegen woordigen, konden de communisten zich niet verenigen, waarna ook de Partij van de Arbeid haar candidaten terugtrok. Met de zes stemmen van de communisten voor tegen vijf blanco stemmen werden de af tredende leden toen wederom benoemd. De leden van de P.v.d.A. en Gemeente- langen verlieten daarop de vergadering. De voorzitter drukte zijn spijt uit over de ze gang van zaken en deelde mede, Gede puteerde Staten en de minister van Bin nenlandse Zaken hiervan in kennis te zul len stellen. De rest van de agenda werd toen verder afgehandeld met de zes com munistische raadsleden. Het beeld van Eva Perón, bestemd voor het mausoleum ter harer nagedachtenis is net te laat klaargekomen. Het kolossale monument, groter nog dan het Ameri kaanse vrijheidsbeeld, is in Argentinië niet meer gewenst. Het staat nu „renteloos" in het atelier van de Italiaanse beeldhouwer Tomassi, uitvoeren van onze taak". De regering heeft niet het minste bezwaar tegen het voornemen van dr. Paz, gewezen directeur eigenaar van het dagblad „La Prensa", om voor Argentijnse gerechtelijke instan ties een uitspraak uit te lokken over de aanspraken op zijn voormalige blad, dat door het Perónistische bewind in handen van het algemene (Perónistische) vakver bond werd gespeeld. De president ver klaarde verder dat zijn regering de betrek kingen met de Verenigde Staten wil ver stevigen. De regering heeft een algehele politieke amnestie afgekondigd en de avondklok opgeheven. Nederland, West-Duitsland, Japan, Noor wegen en Thailand hebben de nieuwe re gering van Argentinië erkend, waardoor het aantal erkenningen tot veertig is ge stegen. De 64-jarige H. Slaper te Stadskanaal is gisteravond door een autobus overreden. Het slachtoffer, dat op een bromfiets reed, is bij aankomst in het Academisch Zieken huis te Groningen overleden. S. wilde, ko mende van een brug, de weg oversteken, waarbij hij volgens de politie geen voor rang verleende aan het verkeer op deze weg. in zoverre, dat men wel wist hoe hij zich bovenal getrokken voelde tot de practische toepassing van zijn ongetwijfeld geenszins geringe kennis van het recht. De BPM en vervolgens ook de Konink lijke hebben zich gelukkig kunnen prijzen dat zij iemand als de jonge Oppenheim tot hun staf van medewerkers verkregen en dat hij later daar ook nog een leidende functie is gaan vervullen. Menigmaal toch hebben die ondernemingen heel wat zij kunnen spinnen bij hetgeen zijn juridisch brein uitdacht; dat brein, hetwelk ook open stond voor allerlei moeilijke practische vraagstukken en dat bovendien al van een grote vindingrijkheid placht te getuigen. Een van Oppenheims bijzonder aantrek kelijke eigenschappen was, dat hij volop begrip bezat en ook toonde voor niet door hem gekoesterde opvattingen. Hij was een even prettig als elegant debater, en boven dien uitermate gevat. Tegenspraak kon hij alleszins velen, ja hij kon zelfs met genoe gen luisteren naar degene die hem met de wapenen van het vernuft trachtte te be strijden. Mij is steeds bijgebleven hoe ik vele jaren geleden, toen ik als journalist te velde meende te moeten trekken tegen een bepaald door de BPM ingenomen en door haar eerste jurist Oppenheim voor gestaan standpunt inzake een kwestie, waarbij sprake was of tenminste kon zijn van aantasting van rechten van bij het pensioenfonds der Bataafse betrokken per soneel, hij zeer sportief de wijze opnam, niet alleen waarop ik mijn zienswijze uitte, maar tevens het door hem verdedigde standpunt bestreed. Op eenmaal voelde ik mij weer verplaatst in de senaatskamer te Leiden en gingen mijn gedachten terug naar het tijdstip waarop bij mijn promotie juist Oppenheim een door mij verdedigde stelling met betrekking tot de Stichting had aangevallen: het ging namelijk in het on derhavige geval juist ook weer om een ju ridische figuur, rechten en plichten van de Stichting. Oppenheim erkende ruiterlijk begrip, bovendien waardering te koesteren voor wat ik als zijn bestrijder in dit onder houdt te berde bracht. Zo was het ook later in menig gesprek met hem over de publieke zaak. Buiten kijf was het dat zijn politieke instelling een geheel andere was dan die van mij. Nooit echter heeft dit iets afgedaan aan de bekoring die er uitging van zulk een uit wisseling van gedachten met hem. Het was een genot te kunnen ervaren met welk een levendige belangstelling hij tal van gebeurtenissen in binnen- en buiten land placht te volgen. En niet in de laat ste plaats kreeg men ook volop gelegen heid om te genieten van zijn sprankelende geest, van zijn speels vernuft, dikwijls ge paard gaande met even rake als van grote humor blijk gevende karakteriseringen. Kortom, Oppenheim als causeur, wel te verstaan als causeur die ook ernstige zaken terdege wist te behandelen zij het dan ge lukkig niet op zwaarwichtige maar leven dige vlotte wijze, was een type op zichzelf. Bij dat alles, dit zij nogmaals opgemerkt, viel in het bijzonder nog te waarderen de grote sportiviteit die hem eigen was en die onder meer tot uiting kwam door zijn gave om zich in de gevoelens en zienswijzen van andersmenenden te kunnen verplaatsen zodat dit alles slechts bijdroeg tot verho ging van de aantrekkelijke sfeer die er van gesprekken met Oppenheim uitging. Dr. E. VAN RAALTE Utrecht. Aan de rijksuniversiteit zijn ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde: de heer W. L. Meyering op een proefschrift getiteld „On Community Psychotherapy"; de heer H. C. Bartlema op een proefschrift getiteld: „Luchtbesmetting en Luchtsane- ring". Amsterdam, Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: mej. V. M. Bloem, Monnikendam; mej. W. Gorter, Hilversum; H. Th. A. M. Heslen- feld, Naarden; P. A. Heydenrijk, Amster dam; M. L. H. Hintzen, Maastricht; S. W. Maroko, Tamov (Polen); J. J. v. Monsjou, Zandvoort; M. C. Th. H. M. Moons, Weert; L. V. V. Pelt, Magelang; J. M. Peters. Am sterdam; J. de Regt (cum laude), Wormer- veer; W. J. B. M. v. d. Staak, Amsterdam; H. J. M. Velthuyse, Amsterdam; J. G. J. Veltman, Amsterdam; mej. W. A. Verburg, Waarder. Leiden: Doctoraal examen II geneeskun de: mej. J. M. de Greeff, Waalwijk; mej. T. J. v. d. Meulen, Leeuwarden; de heren J. H. Bos, Rotterdam; Ch. Gips, Noordwijk Zee; F. M. Lalisang, Leiden; C. N. de Leeuw, Den Haag; H. Meinardi, Den Haag; N. H. Schreuder, Leeuwarden en T. N. A. van Tooren, Haarlem. Semi-arts examen: A. F. Bom, Den Haag; H. F. M. Busch. Gouda; J. Duijser, Heemstede; F. D. Gunning. Den Haag; J. J. van Went. Oegstgeest. Arts-exa men: mevr. C. H. R. Broer-van Roijen, Den Haag; mej. J. A. van Voorst, Rotterdam; C. v. d. Berg. Naaldwijk: J. N. Schilder, Ben- nekom; W. H. Vriend, Den Haag. Docto- raal-examen Nederlands recht: mej. L. Coe- Ungh, Bloemendaal. Amsterdam. Vrije Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Die aandeel van die Kerk in die opvoeding, spesiaal in die Kaappro- vinsie" de heer Louwrens H. Badenhorst, geboren te Colesberg in de Unie van Zuid Afrika. Promotor was prof. dr. J. Waterink. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur. Ensemble Wim Sonne- veld: „Huis, Tuin en Keuken". Frans Hals museum, 20 uur: Declamatie-avond met muzikale omlijsting door Trees Faber, Bets Nederkoorn en anderen. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 19 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „School der Dap peren, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zuider kapel Zuiderstraat 15, 20 uur: J. Sevensma. Stadsschouwburg, 20 uur: Openingsavond Volksuniversiteit. Ellen, Evertine en Albert Vogel. Grote Kerk, 15 uur: Laatste der we kelijkse gratis orgelconcerten door George Robert.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9