„Herderlijk schrijven is geen politiek stuk en geen mandement" Tachtigjarige J. Heiligers stapte uit zijn heiligdom Het Stormvogels-elftal in een geheel nieuwe formatie te velde 19 13 Prof. van Niftrik in IJmuiden: Filosofisch-theologisch gesprek Over de vrijheid, de angst en de verzuiling lédlVeeAt: Een werkelijk goede sigaar voor een werkelijk lage prijs! C Caopeiatie Wethouders luidden hem uit Beverwijkse" invloeden in de voorhoede Watervliet I naar Den Helder Nederlands aandeel in kolenvervoer op de Rijn Volledig competitieprogramma voor „IJmond" Burgerlijke stand Beverwijk Derde lustrum van DIJV gevierd met goede cabaretavond Geen verrassingen verwacht Betaling abonnementsgeld per giro Overleg over transport van andere goederen in October VRIJDAG 30 SEPTEMBER 195 5 1 (Van een redacteur) MET EEN INDRINGEND BETOOG, dat het diepste wezen van de Christelijke leer steeds weer raakte moeilijk te verteren, maar steunend op een wijsgerige theologie, die voortdurend boeide, heeft prof. dr. G. C. van Niftrik, een der mede-„redacteuren" van het onlangs verschenen Herderlijk Schrijven der Synode van Hervormde Kerken in Nederland zijn visie gegeven op dit Herderlijk Schrijven, Het gebeurde gisteravond voor een klein gezelschap van leden der Christelijke Historische Kiesvereniging, predikanten en belangstellenden, in het gebouw „De Lariks" naast de Gereformeerde Kerk aan de Zeeweg en deze causerie zal ongetwijfeld nog vele malen stof tot een gesprek opleveren, omdat zij binnendrong tot in de meest verborgen schatkamers van de religie en blijk gaf voort te komen uit een bezieling, die geen rekening hield mei klein-mense- lijke vooroordelen. Na te zijn ingeleid door de voorzitter, de heer P. Tanis, heeft prof. Van Niftrik het Herderlijk Schrijven getiteld „Christen zijn in de Nederlandse samenleving" uit een pogen te rafelen. De heer Tanis stelde om te beginnen de vraag, of het juist is dat de kerk zich bemoeit met de politiek. Zijn antwoord was ja en nee: ja, wanneer men er van uitgaat, dat het Christendom ook zal moeten doorklinken in het dage lijks werk van de mens en zal moeten leven op elk terrein der maatschappij. De doorbraakgedachte achtte hij evenzeer no dig van een bepaald standpunt uit gezien: niet naar het Liberalisme of het Socialisme, maar wel naar het geloof. Later zou de inleider hier dieper op ingaan. Geen politiek document Prof. Van Niftrik pakte het Herderlijk Schrijven aan op de passages, die het meest gecritiseerd zijn: daar namelijk, waar deze doorbraak wordt besproken en waar het bestaansrecht van de Christelijke organisaties discussiabel worden gesteld. Om het antwoord hierop in zijn juiste pro porties te zien, moet er echter terdege van worden uitgegaan, dat deze „zendbrief" niet als een politiek document gezien moet worden, maar als een „preek" een bood schap. Vandaar ook, dat het zo verdrietig is, aldus de hooggeleerde spreker, het Her derlijk Schrijven te zien ophangen aan een paar passages: de critiek heeft zich vooral geworpen op enige zinsneden en daarmee de hele bedoeling van dit stuk miskend. Dat geldt niet alleen voor de criticasters, maar ook voor degenen, die het Herderlijk Schrijven prezen, voorzover zij het dan prezen om een bepaald aantal opmerkin gen, „die hen wel lagen". Overeenkomst Het gaat de Synode namelijk in de eerste plaats om een „preek", daarna pas orn de toepassing ervan. Als het belang rijkste hoofdstuk zag hij dan ook „De kracht der verwachting", zoals het hoofd stuk over de Opstanding ook het essentiële hoofdstuk uit de Bijbel genoemd kan wor den. Pas na begrip voor de opstandings gedachte zijn de Evangeliën ennigermate te doorgronden. Qua structuur heeft het Herderlijk Schrijven dus enige overeen komst met de Evangeliën. De „verwach ting" immers zal alles geheel anders kun nen maken in de staat, maar óók in de kerk. Het is vreemd, zo zeide prof. Van Niftrik, dat de eenling dit gaarne aan vaardt, maar dat het collectief er blijkbaar niet aan wil: verenigingen en organisaties zagen er een aantasting van hun bestaan in. Het feit echter, dat niet alleen de mens sterfelijk is en dus „zijn pennen niet te diep in de grond moet drijven, omdat zijn aardse woning slechts een tijdelijke tent woning is", blijkt critiek te wekken, zodra het van toepassing wordt op de Christelijke corporaties. Ook en zelfs de kerk is een „tentwoning" en het is in dit verband goed, een heilige ontevredenheid te blijven koesteren jegens al deze tijdelijke organisaties. Eenheid Dat wil niet zeggen, dat de Christen een durende criticaster moet zijn, want hij zal veel kunnen doen en ruimschoots kunnen genieten voor en van de eenheid der vol ken, de eenheid der Kerk en, in kleiner verband, de samensmelting der richtin gen binnen die Kerk. Wanneer hier echter een poging toe gedaan wordt en prof. Van Niftrik haalde de reis van Protestants ChristeHjken naar Rusland zeer bewust als voorbeeld aan dan zoekt men er onmid- ADVERTENTIE NU HET KOUDER WORDT... brengt de reiszak uitkomst. Prijzen vanaf 19.75. Reisplaids om uw kleine in te wikkelen Aa-Be 14.50 - Otterburn - Sole Mio VOOR DE BABY Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 GEBOORTEN: Johanna C., d. van E. Groen en C. M. de Boer, wonende te Velsen; Hermanns, z. van J. C. Gerrits en E. Gen-its; Rudolf D., z. van L. J. J. den Nieuwenboer en J. C. de Haan; René Lucien, z. van E. van Luijn en W. P. van der Breggen; Hendrika d. van J. van der Winden en N. H. Kuijlman; Diana, d. van A. F. Nieuwenhuijs en W. P. T. van Mark; Ingrid D., d. van D. J. Bloem zaad en C. Noord'hoek; Elisabeth M. W„ d. van G. J J. M. van Langend ijk en W. M. Grannetia: Andrea, d. van F. Engel en E. A. Beugeling: Rudolf L.. z. van R. L. de Boer en J. Schaafsma, wonende te Velsen; Joanna M„ d. van W. van Rijssen en S. Gerrits: Johanna H„ d. van W. van Zutphen en H. S. Sievekimg; Cornelis, z. van D. R. Scheirlinck en P. M. Schama. ONDERTROUWD: J. J. Otte en A. Rei- mes; J. M. Los en N. Hop; G. Butter en A. J. Tamis; J. F. van der Vliet en H. G. Suanet. GETROUWD: B. Schelvis en T. M. Schel- levis; W. J. Duinmeljer en P. C. van Opdorp; A. G. M de Jong en C. G. van der Meij; B. van Amstel en C. B. W. van der Wel. OVERLEDEN: H. Zonneveld, 61 j.; J. Muijs, 77 j., gehuwd met J. J. M. Kant; G. W. Gertenbach, 65 j., gehuwd met R. C. van Vuure. dellijk politiek achter. Elk moment echter, dat de gemeenschap der kerken even op leeft, kan tot een diepe tevredenheid aan leiding geven. In kliener verband: de Hervormde Kerk heeft sinds de bevrijding het gesprek met de andere kerken niet geschuwd en zelfs gezocht: hiermee gaf zij gestalte aan de begeerte de scheidsmuren te slechten. „Want wie leeft uit de kracht der Chris telijke verwachting kan de scheiding der kerken niet erkennen". Het is dan ook apert fout uit dit Hervormde document een stuk politiek onder het mom van de religie te halen, ging hij voort: het is slechts de wens naar bekering en wedergeboorte, die er het aanschijn toe gaf. Dat daarbij moder ne taal is gebruikt, heeft menigeen ver schrikt, heeft zelfs een verwijt opgeleverd, dat dit Herderlijk Schrijven existentialis tische tendenzen verborg. Zo zé kei Prof. Van Niftrik vergeleek de mens met een pijl: op de boog van God een hogere macht zal hem afschieten en de mens heeft af te wachten in welke richting dit zal zijn. Het Nederlandse Christendom weet echter altijd zo goed, in welke richting de schut ter zal gaan richten, maar dit Herderlijk Schrijven wil daarentegen alleen maar de diepere zin van de menselijke afhankelijk heid van een hogere macht demonstreren. De mens van de vorige eeuw werd beheerst door de antithese: hij stond strijdbaar tegenover de anderdenkende, maar nu, in onze tijd is dat anders geworden: de mens staat naast zijn medemens. De angst Er is een solidariteit gegroeid, die deels voortkomt uit een gezamenlijke angst voor het bestaan: hij wordt beheerst door een diepe vrees. Deze solidariteit zou echter naar de mening van prof. Van Niftrik niet alleen in het persoonlijk leven, maar voor al ook in organisatieyerband moeten blij - leen. Hetgeen bepaald nog niet het geval is, want de samenwerking hier en daar is goeddeels schijn: wanneer het in de „top" niet in laatste instanties om de verdeling der subsidies zou gaan, zouden ook daar de banden doorgesneden worden. „Geen mandement" Het Herderlijk Schrijven poogt hier mee kwam prof. Van Niftrik in de filoso fische theologie terecht het Evangelie het Evangelie te laten. Hij verwees ter sta ving hiervan naar het Katholieke mande ment, dat een „wet" wil zijn en een verbod tevens. „Christus echter geeft geen verbod. Slechts een Evangelie en soms een wet. De reformatie betekende juist, dat het Evan gelie weer als Evangelie werd erkend en niet als de „Nova Lex" (nituwe wet) van het Roomse geloof. Vele Protestantse Christenen willen echter óók een mande ment, maar wanneer men leeft uit de die pe overtuiging der Christelijke leer is zulks niet mogelijk: het Evangelie is niet samen te vatten in een aantal leefregels, zomin als het Evangelie tot dogma's is om te wer ken". Het Herderlijk Schrijven spreekt dus zeer bewust van de onvolmaaktheden dei- menselijke werken, maar laat het Evangelie opzettelijk apart op Evangelische hoogte. Wanneer de kerk uit de kracht van het Evangelie spreekt, is zij immers nimmer een „concurrerende" macht op aarde? Geen neutrale vrijheid Hij vatte voorts de vrijheid aan, die ook in de Evangeliën zo uit en te na wordt be keken. Deze vrijheid mag niet gezien wor den, aldus de inleider, als een neutrale vrijheid, maar zij moet haar oorzaak vin den in Christus: „onze keuze mag niet ge lijk gesteld worden met een absolute ge hoorzaamheid". Hij ging er voorts van uit, dat het recente Herderlijk Schrijven slechts betekenis kan ontlenen aan zijn eigen woorden, zoals alles, wat in de loop der eeuwen is beklijfd, betekenis kreeg door de kracht van de woorden, waarmee het gezegd is. Het is aangepast aan de con crete situatie van dit tijdbestek, maar het is heel goed mogelijk, dat het de kracht niet bezit en dus niet „aanslaat". De critici, die thans zeggen, dat zij zich door dit mandement" niet de wet laten lezen, heb ben er niets van begrepen, betoogde prof. Van Niftrik: het gezag van de kerk houdt de vrijheid van de gelovige enkeling hoog tot in het uiterste dat gezag is slechts middel om de gemeente de vrijheid te ver schaffen. Verbod is appèl Dat er niettemin een (uiterste) uitspraak in het Herderlijk Schrijven is opgenomen, behelzende een verbod van een bepaalde partij, moet gezien worden als een appèl op het persoonlijk geweten, nooit als een dwang. Naast de „zonde" van' het neutralisme staat de zonde van het sectarisme: neutra lisme, dat dus zegt, dat geloof en politiek niets met elkaar te maken hebben. Dit is „zonde": op elk terrein van het leven zit Gods wil duidelijk voor als laatste maat staf. Hetgeen niet wil zeggen, dat hieruit een propaganda voor de eigen richting of partij gepuurd moet worden, want dan wordt de oplossing al te banaal en wordt het Evangelie voor het karretje van het eigenbelang gespannen. De hebbelijkheid om bepaalde houdingen als de enige juiste te zien, rangschikte prof. Van Niftrik zon- meer meer onder het „zondige" sectarisme. Deze stelling sluit natuurlijk geloofsge hoorzaamheid niet uit, maar keert zich wel tegen het opleggen van de eigen wil aan anderen: de keuze van de ene of de andere Christen kan naar het oordeel der Synode wel degelijk een diepgaand verschil ople veren. „Wie kiest, kieze uit zijn geloof, maar houde rekening met de theologische, sociale of andere motieven van een ander". Dit niet-kunnen-vinden van de juiste politieke bestemming is eveneens terug te brengen tot het wezen van het Evangelie, meende hij: de uitleg van het Evangelie kan een serie verschillen opleveren, waar over al eeuwen wordt gediscussieerd en nog eeuwen zal worden getwist. Het woord uit de Bergrede „laat uw licht schijnen voor een ander" kan leiden tot aansluiting bij een a-religieuze groepering, het kan echter ook juist tot voorzichtig heid aanleiding geven waar het de politie ke keuze betreft. Er is geen wet, er is slechts vrijheid. Tenslotte is het Evangelie ook niet onder één noemer te brengen. Verzuiling Het gevaar van het sectarisme in het Christendom noemde prof. Van Niftrik aan zienlijk: men houdt zichzelf zo graag de vermeende absolute waarde van de eigen opvatting voor. Want elke groepering is „ook maar een tentwoning". Al mag daaruit dan ook weer geen reltivisme ontspruiten, dat „alles goed" acht. Vervolgens ging hij in op het „euvel der vereenzelviging", dat de zendbrief noem.t: de politieke keuze mag nimmer als wet'gel den en de Goddelijke macht mag.nimmer vereenzelvigd worden met de menselijke. In Nederland is het gebruikelijk de sa menleving vast te schroeven op de situa ties uit het midden der vorige eeuw („toen waren ze zo gevaarlijk, <iat zuilen ze nu nog wel zijn"), maar inmiddels is er het één en ander gewijzigd: de Synode meent, dat er een nieuwe situatie ontstond, doordat de trots van de individuele mens is gebroken door de angst. En het Evangelie kreeg nieuwe kansen, wat te merken is aan de uitlating van velen, die het werken buiten de kerk makkelijker en plezieriger vinden dan het werken in die kerk. Tenslotte besprak hij de toenemende verzuiling, waartegen ook het Herderlijk Schrijven zich ten zeerste heeft gekant: het volk dreigt geheel uiteen te vallen door deze vérgaande verzuiling en dat is tegen het Woord: de Hervormde Kerk zal hier als „volkskerk" zeker tegenin moeten gaan. Een dankwoord van de heer Tanis sloot dit hooggestemde betoog af en na ue pauze was er gelegenheid tot discussie. ADVERTENTIE Vrijbuiter Record 'n fijne, fori* bolknak ct. Vrijbuiter Merula Een forse Senoritas. Licht en geurig. In dozen 10 siuks „KENNEMERLAND" u.a. Onze winkels zijn gevestigd: KENNEMERLAAN 87 ZEEWEG 220 EEN WEINIG BEDUUSD van de grote belangstelling voor zijn afscheid als con cierge van de gemeentelijke vergaderzaal aan de IJmuidense Abeelenstraat is de tachtigjarige heer J. Heiligers met echtgenote gisteravond zijn domein binnengestapt. Hij kwam er om een stuk van zijn leven af te sluiten: de tienjarige periode met de functie van concierge en tevens zette hij daarmee eindelijk en verdiend een punt achter het grote werkzame deel van zijn leven. Van vele verenigingen waren ver tegenwoordigers naar het zaaltje gekomen en ook van het gemeentebestuur waren twee wethouders, waaronder de loco-burgemeester H. de Boer en de gemeente secretaris aanwezig om de scheidende bewaker van het gemeentebezit lof toe te zwaaien en om op tafel cadeau na cadeau op te stapelen. Loco-burgemeester I-I. de Boer is na een inleidend woord van de heer G. W. F. de Man, gemeentelijk ambtenaar voor cultu rele zaken en enige stukjes muziek van het jeugdkorps van de „IJmuider Har monie" de eerste spreker geweest. Nog nimmer had hij gesproken bij het afscheid van een persoon, die op 70-jarige leeftijd in gemeentedienst was gekomen en er pas tien jaar later mee stopte. „Toen u con cierge werd, was dit zaaltje ten dode op geschreven", zei de heer De Boer, „de za- lennood in Velsen kon echter in die tijd goed worden verholpen, door restauratie van deze centrale keuken. U hebt tien jaar gewaakt en gewerkt in dit gebouw en daarbij bleek u de juiste vader te zijn: u maakte een ieder zonder aanzien des per- soons attent op zijn fouten of u riep hem tot de orde. Men heeft wel eens beweerd dat u lastig was. Dat bent u niet geweest, u waakte over het gebouw". De heer De Boer bezorgde de heer Hei ligers een compliment voor het goed laten functionneren van het verdelingssysteem van de zaal en vond de aubade, die de jeugd van de „IJmuider Harmonie" aan deze tachtigjarige bracht, een voortreffe lijke symbolische handeling. Als dank van het gemeentebestuur overhandigde hij de heer Heiligers een boek een reisverhaal en verraste hij mevrouw Heiligers met een bouquet bloemen. Sociaal werk Ook wethouder C. P. J. Maas. was pre sent. Van de tachtig levensjaren van de heer Heiligers heeft hij er veertig mee gemaakt; genoeg om de persoon Heiligers te kennen. Hij maakte hem mee als voor zitter van de IJmuider Bestuurders Bond, bij de drankbestrijding, aan de bestuurs tafel van VSV en in verband met zijn be stuurslidmaatschap van het ziekenfonds. Veel heeft de heer Heiligers op menig ter rein weten te verrichten in zijn leven. Voor de Velser Gemeenschap was de heer W. Bunte gekomen om de heer Hei ligers dank te zeggen voor de fantastische manier van werken in het belang van het Velsense verenigingsleven. Alle vereni gingen hadden nu samen iets gedaan voor de scheidende concierge: er was een fruit mand, een rokertje en bovendien een waardevolle enveloppe. Zwembad i.o. De heer H. van Schadewijk bracht „Opa" Heiligers namens de „IJmuider Harmonie" alle dank over. „We hebben veel van u gevergd." En daarmee was de heer R. Olt- hoff het namens de Ouden van Dagen in Velsen eens. Ook hij bracht hem dank voor alle goede daden. 59 Dat het met het Stormvogels-elftal tot nu toe niet naar wens gaat, daarvan zal één blik op de ranglijst een ieder overtuigen. En dat het niet alleen de supporters der Vogels zijn, die deze mening zijn toegedaan, maar ook de Technische Commissie der hlauwwitten er zo over denkt, moge blij ken uit de haast revolutionnair veranderde opstelling, waarmee Stormvogels Zondag tegen Rigtersbleek in het veld komt. Om een aantal dakloze Parijzenaars althans enige beschutting te bieden heeft de organisatie van Abbé Pierre aan de oever van de Seine een tentenkamp opgebouwd. Voor de bezitters van een „echt" huis moge het kamperen in de winter waarschijn lijk weinig aanlokkelijk zijn - deze Parijzenaars vinden het. linnen huisje een uitkomst. Deze ziet er als volgt uit: N. A. de Graaf; B. Freriks, C. Post; Fr. Venus Sr., H. Snoeks Sr., J. Tol; H. M. Jansen Jr., J. Luppens, J. H. Jansen Sr., A. de Boer, J. P. Snoeks Jr. Reserves zijn: J. Visser en A. v. Onselen. Zoals hieruit blijkt, zijn weliswaar tien van de elf spelers, die de vorige Zondag tegen Limburgia het elftal vormden, ge handhaafd alleen Van der Meer is ge passeerd maar staan er slechts vier van hen op de plaats, die ze ook voor Zondag bezetten, en wel De Graaf, Snoeks Sr., Post en Tol. De voorhoede verschijnt in een ge heel nieuwe slagorde. Beide Jansens (ex- Kennemers) zijn nu in de voorhoede opge nomen en daar De Boer gehandhaafd is, zij 't dan ook niet als rechts- maar als links binnen, bestaat de IJmuider aanval voor meer dan de helft uit Beverwijker spelers. Opvallend is het uitkomen van Snoeks Jr. op de linksbuitenplaats, maar insiders zal het bekend zijn, dal Snoeks in het begin van zijn eerste-elftal-loopbaan met spre kend succes zowel links- als rechtsbuiten heeft gespeeld. Dat hij dan ook op de vleugel wel zal voldoen, zal niemand zich met ongerust heid hoeven af te vragen. De supporters kunnen slechts hopen, dat de elftalcommissie met deze „revolution- naire" eltalwijziging een goede greep ge daan zal hebben! Stormvogels 1Rigtersbleek 1, aanvang 2.30 uur, terrein Schoonenberg. Blauw Wit 2Stormvogels 2, aanvang 12 uur, ter rein Olymp. Stadion. Stormvogels 3 VVB 2, aanvang 12.30 uur, terrein Schoo nenberg. Stormvogels 4HFC 3, aanvang 10 uur, terrein Schoonenberg. Stormvo gels 5Kinheim 2, aanvang 10 uur, terrein Schoonenberg, VVB 4Stormvogels 6, aan vang 9.45 uur, terrein WB (Velsen-N.). Tuinbouwstudieclub bijeen De leden van de Land- en Tuinbouw studieclub „Heemskerk Vooruit" komen vanavond (Vrijdag) voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. De directeur van de gemeentelijke bad en zweminrichtingen in Velsen, de heer Van Schreeven heeft de herinneringen op gehaald aan de dagen, toen hij alleen aan de oprichting van de nieuwe dienst in het kleine kantoor van de vergaderzaal begon. De heer Heiligers was er trouw present met koffie en thee al stonden er sneeuw stormen en kwamen de kopjes bijna leeg aan de overkant. Namens het viertal, dat lange tijd in dit kantoor aan de heropening van het Velserbad heeft gewerkt, over handigde hij de heer Heiligers een tafel aansteker. Met koek De heer Kiewiet bleef in stijl. Namens de Groninger Vereniging „Moushorn" had hij een Groninger koek meegebracht en ver volgens hebben ook de heer A. van Ros- sum van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden en L. van Hameien van de PvdA in Velsen het woord gevoerd om Heligers dank toe te zwaaien. Als oud-ambtenaar voor de sport heeft verder de heer P. Dijk stra gesproken, namens de Volksmuziek school en diverse zangkoren, de heer J. Huizinga en voor het I.v.A.O. de heer J. de Vegter. De heer G. de Man heeft tenslotte met enige anecdotes geïllustreerd wie Heiligers was: kwam een jongeman om een muziek instrument uit het lokaal te halen, dan was daar de stereotype vraag van Heiligers: „Eerst een brief, eerder geef ik niets af". En toen de burgemeester mr. M. M. Kwint eens langs kwam om een gast de zaal te tonen en daarbij vroeg: „Heiligers mag ik even de sleutel", zei de concierge: „Die sleutel geef ik niet af. Er is een kapitein op een schip en ik ga zelf wel even mee". Als dank namens het drietal ambtenaren, dat ook lange lijd onderdak heeft gevon den in de gem. vergaderzaal, zegde de heer De Man, een foto van de huldiging van het echtpaar op deze avond toe. Liefde voor de zaal Vlot en in stijl heeft de heer Heiligers alle sprekers tegen tien uur bedankt voor alle goede woorden en gaven. Hij had nim mer gedacht, dat deze afscheidsavond zou worden gehouden, want zijn gedachten- gang steunde slechts op „Je komt en je gaat". „Het is me meegevallen", heeft hij er eerlijk aan toegevoegd. Hij heeft de historie van het gebouwtje nog een keer naar boven gehaald en daarbij verteld hoe de centrale keuken van een stal tot een verkleinde uitgave van „Rex" werd, hoe het er in de winter van koud tot warm werd, hoe de vloer van tegels werd ver vangen door een houten en hoe tenslotte onder de piano grote wielen werden ge schroefd, zodat de tachtigjarige Heiligers in zijn eentje de hele piano kon verrollen. „Ik heb m'n plicht gedaan", meende Hei ligers. „Ik keek niet op een kwartiertje, ik heb uit liefde voor de zaal gehandeld en niet anders." Het vijftienjarig bestaan van de Bever wijkse Hengelsportvereniging „De IJzei-en Voorn" is Donderdagavond gevierd met een cabaretvoorstelling verzorgd door het gezelschap Tony van Zwol. De bijna ge heel gevulde zaal van het Luxor-theater heeft kunnen genieten van een vlot lopend programma dat elk wat wils bood. Schetsjes en liedjes wisselden elkaar op prettige wijze af, waarbij vooral het optre den van Fons Dankart en Liesbeth Lunow bijzonder in de smaak viel. Deze brachten enige fragmenten uit Weense operettes. „De Cavelli's" toonden zich op hun ac cordeon ware meesters en „Two Stefanis" lieten het publiek genieten van onbegrij pelijke goocheltoeren. Voorts werkten nog mede Anja de Clerk en Nicky Nobel, voor de begeleiding van een en ander zorgde Jan Vogel. Al met al een avond die uit stekend slaagde. De spelers(sters) van het eerste Water vliet korfbaltwaalftal gaan Zondag de verre reis naar Den Helder ondernemen voor de westrijd tegen KVH; een wedstrijd, die voor de Watervlieters zo op het oog geen verrassingen zal opleveren. KVH, dat Zondag tegen ZKV in Zaandam met 8-2 verloor en uit drie wedstrijden met 9 doel punten voor en 26 tegen nog geen enkel punt bemachtigde, zal het uiteraard tegen lijstaanvoerder Watervliet niet gemakke lijk hebben. Wanneer de Velsense ploeg er niet te licht over denkt kan de vierde over winning een feit worden. Watervliet 2 speelt Zaterdagmiddag al op „Watervliet" tegen ZKC 2 en dit zal geen gemakkelijke wedstrijd worden, hoe wel van DTV 3 vorige week werd gewon nen. Het derde Watervliet-team, dat vorige week vergeefs naar Nieuw Flora 2 reisde (verdronken veld!) krijgt Sport Vereent 2 Zondagmorgen op bezoek en Watervliet 5 gaat naar Zandvoort voor de wedstrijd te gen ZKC 1. De stand in derde klas B KNKB is nu: Watervliet 3 3 0 0 6 25- 7 ZKV 3 3 0 0 6 24-10 BEP 3 2 1 0 5 22-7 Holver 3 2 0 1 4 17-12 Nw.dammerham 3 1 2 0 4 11- 7 ICVD 3 1113 14-17 ZKC 3 1 0 2 2 14-14 SKV 3 0 0 3 0 6-19 KVH 3 0 0 3 0 9-26 Sport Vereent 3 0 0 3 0 9-32 De opstellingen zijn: Watervliet 1 dames: G. Kluft, J. Kluft, R. Leyenaar, B. Koet. S. Meyer, D. Hartman: heren: J. de Boer, S. Hartman, M. Veerbeek, W. Berghuis, F. Vos, J. v. d. Berg. Watervliet 2 dames: L. Kloosterman, A. de Niet, B. Hessen, B. Hoen, C. Zandber gen, I. Waagmeester; heren: A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Verkerk, H. Mol, A. Koet, D. v. Lodesteyn. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart d.aarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE DUISBURG (DPA) De internationale ar beidsgemeenschap voor de Rijnscheep vaart heeft te Kettwig bij Essen een over eenkomst gesloten, waarbij het kolenver voer in het grensoverschrijdende verkeer onder de aan het Rijnverkeer deelnemen de landen wordt verdeeld. Duitsland krijgt 44 percent van dit vervoer toegewezen, Nederland 37, Frankrijk negen, België acht en Zwitserland twee percent. De overeenkomst treedt op 1 Januari in wer king en geldt voorlopig voor drie jaar. De onderhandelingen die in het begin van het jaar begonnen hadden ten doel de bezetting van de verschillende Rijnvloten beter te regelen en ongerechtvaardigde verschillen op het gebied van vrachtprij zen in het grensoverschrijdende verkeer op te heffen. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over een soortgelijke overeenkomst voor het graanvervoer en het is de bedoeling overeenkomsten aan te gaan voor de rege ling van het vervoer van non-ferrometaal- ertsen en hout. Bovendien hebben verte genwoordigers van de Duitse Rijnrederijen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse rederijen een aandeel in het Rijnverkeer binnen Duitsland voorgesteld. Voorlopig zal deze deelneming beperkt blijven tot het vervoer van kolen uit het Ruhrgebied naar Zuid-Duitsland. In Octo ber zal men beraadslagen over een uitge breider regeling. De uitvoering van de conventie zal onder leiding staan van de Nederlandse rederijdirecteur dr. J. N. van den Houten. Het secretariaat zal te Duis burg worden gevestigd. De invoering van uniforme Rijnvrachl- tarieven voor de koleninvoer in West- Duitsland wordt van Duitse zijde voordelig genoemd voor de Duitse afnemers, daar de schommelingen der vrachttarieven zul len verdwijnen. Hiermede is althans voor kolen voldaan aan het verzoek van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal om de verschil len in de Rijnvrachttarieven voor EGKS- goederen op te heffen. De handbalvereniging „IJmond" krijgt voor de eerste maal in deze competitie een volledig programma af te werken, omdat thans ook het derde herenelftal is samen gespeelde wedstrijden er nog maar één opgenomen. De heren van IJmond 1, die van de drie gespeelde wedstrijden er nog meer één hebben gewonnen en twee verloren, krij gen bezoek van Blauw-Wit 2. Dit elftal speelde drie wedstrijden en won er twee. Dit betekent dat IJmond 1 weer een las tige wedstrijd tegemoet gaat, temeer daar het doelgemiddelde van de gasten veel gunstiger is. Er zal de IJmonders echter veel aan gelegen liggen om zich te handhaven en daarom mag worden verwacht, dat zij met felle strijdlust bezield de gasten zullen ontvangen. De IJmond 1-dames krijgen bezoek van Zandvoortmeeuwen 1. Na de duidelijke overwinningen in de tot nu gespeelde wed strijden mag worden aangenomen, dat de IJmond 1-dames opnieuw voor een zege zullen zorgen. De heren van IJmond 2 be zoeken Rapiditas 2 en het nieuwe IJmond 3-elftal ontvangt De Blinkert 2. Voor de meisjes-junioren is vastgesteld: Rapiditas-IJmond en voor de meisjes- adspiranten: IJmond 1-Zandvoortmeeuwen 1; IJmond 2-Zandvoortmeeuwen 2. De opstellingen zijn: IJmond 1 dames: M. Klesser; L. Mossel en B. Schoon; K. Beers, J. Woudsma en T. v. Tunen; T. Schuit, G. Slatman, D. Marckelbach, H. Venus en T. Jak. IJmond 1 hex-en: J. Böhm; W. Siebers en W. Reijmer; P. Siebers, J. v. Buui-en en J. Wolters; J. Molenaar, H. Boom, B. Hol man, E. Sauer en K. Sauer.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15