Dreigend tekort aan zeelui op onze koopvaardijvloot ALPHENAAR rs MUZIEKINSTRUMENTEN brylcreem (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Twee corypheeën der universiteit op „Westerveid" aan aarde toevertrouwd JEUK D.D.D. Wereldnieuws Reders hijsen de noodvlag: Oorzaken zijn bekend, maar een remedie is moeilijk te vinden De beste stuurlui gaan aan wal det MORRIS fjefmycu Lij! De radio geeft Zaterdag Textiel verduisterd ter waarde van f 57.000 Duitsers in Vinkeveen onheus bejegend Toch ió l\et zo J 2 KRUISWEG 49 HAARLEM TEL. 11552 Sturka teddy gevoerde Windjackets De sjeuis er af Toekomst op 't spel Protesten in Zuid-Afrika tegen huiszoekingen Drie arrestaties te Enschede Professoren Pos en Oppenheim begraven houdt Uw haar „in top-conditie BRYLCREEM maakt droog haar veer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM houdt BRYLCREEM geeft 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Nederlanders aan de kust en in de steden zijn vriendelijker Radio en televisie JAPONNEN DEUX-PI ECES DE ZWALUW VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 (Van een verslaggever) Het gebrek aan werkkrachten, waarmee vrijwel alle takken van handel- en bedrijfsleven te kampen hebben, baart ook de Nederlandse scheepvaart grote zorgen. Het probleem is daar de laatste maanden zo acuut geworden, dat men er slechts met de grootste moeite in slaagt, de uitvarende schepen vol doende te bemannen. Geen wonder dus dat de Nederlandse reders de hoofden bij elkaar gestoken hebben om na te gaan wat de reden kan zijn van de tanende populariteit der zeemansberoepen. „Tanende populariteit" is trouwens nog een milde voorstelling van zaken. Want de vroeger zo druk bezochte zeevaartscholen zijn nu veelal oorden van trieste verlatenheid en ook het aantal „gevestigde" zeelieden dat op een baantje aan de wal overschakelt, neemt van maand tot maand op onrustbarende wijze toe. ADVERTENTIE Op een persconferentie aan boord van de „Willem Ruys" heeft de chef van de afde ling Arbeidszaken der Rotterdamse Lloyd, de heer H. Geysen, gisteren een overzicht gegeven van de bevindingen der reders, die niet één, maar een ganse reeks van oor zaken hebben opgespoord voor het gesigna leerde verschijnsel: de lokroep van de in dustrialisatie, de nadelige gevolgen van de oorlog, de veelal lange duur der zeereizen, de sterk verminderde geneugten van het „passagieren" in vele aanloophavens, de moeilijke huisvesting van het zeemansge zin en de mentaliteit van de zeemansvrouw, casu quo de verloofde of het vriendinnetje. De industrie, zo meende de heer Geysen zuigt alle potentiële arbeidskrachten van 14 jaar aan; in de scheepvaart mag een jongeman echter volgens de C.A.O. pas monsteren als hij zestien is. Moet een jon gen dus gaan meeverdienen als hij kers vers van de schoolbanken komt, dan stelt de industrie hem daartoe in staat, met alle kans dat zijn eventuele aspiraties voor de scheepvaart volkomen opgedroogd zijn als hij, twee jaar later, de „zeemansleeftijd" bereikt heeft Wel kan de veertienjarige op een der beide opleidingsschepen der koop vaardij voorgeschoold worden, maar de animo daarvoor is al even gering als die voor de opleidingen voor stuurlieden en werktuigkundigen. Vooruitlopend op ver dere verbeteringen heeft de Lloyd nu voor de scholing der lagere zeevarenden rui mere mogelijkheden geopend, door meer prille scheepsjongens (bekend onder de weidse naam van ketelbinkies) aan te mon steren dan voorheen, wier nederige werk zaamheden (dekzwabberen, afwassen, eten halen, e.d.) wel de gelegenheid scheppen tot het kweken van „zeebenen", terwijl de jongens in deze leertijd bovendien een aar dig zakcentje verdienen. Na een jaar kun nen de beste „binkies" dan aan de wal in vier maanden opgeleid worden tot matroos. Met deze methode heeft de Lloyd al enig succes geoogst. De tweede wereldoorlog heeft ook geen goed gedaan aan het personeelbestand bij de scheepvaart. Nog afgezien van de lacu nes, ontstaan door het stopzetten van de zeemansopleidingen in de oorlogsjaren, zit bij velen ook de vrees voor dat een onver hoopte nieuwe oorlog wederom jaren van gedwongen scheiding tussen de zeeman en ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Cello en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Sport- praatje. 14.15 Filmprogramma. 14.40 Lichte muziek. 15.10 Boekbespreking. 15.25 Kamer muziek. 15.45 Platen. 16.05 Uit vroeger dagen, lezing. 16.20 Kamerorkest. 17.00 Actualitei ten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Franse chansons. 18.30 Hammond trio. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 Van het antieke Hellas naar het moderne Griekenland, reis verhaal. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 21.25 Wij zien de stoomboot al aankomen, causerie. 21.50 Het huis waarin wij wonen, causerie. 22.05 Weense muziek. 22.30 Jurre Jurk. klank beeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM H 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Marialiede- ren. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en.weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte mu ziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van hec Gregoriaans. 18.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuit- zending. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.35 Het Getuigenis over Christus, causerie. Aansluitend. Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmu ziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Zestig jaar Horecaf. 20.45 Televizier. 21.0022.15 Gevarieerd pro gramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Journaal 15.00 Omroep-orkest. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.10 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkestconcert. 20.35 Pla ten. 21.15 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 49 m.). zijn gezin kan betekenen en die vrees doet hen liever een betrekking op de vaste wal kiezen. Daar komt bij dat tal van oud varensgasten zich terecht of ten on rechte onbillijk behandeld achten door de fiscus, vooral op het punt van de Ver- mogensaanwasbelasting (die een groot deel van hun opgespaarde gevarengeld in de oorlogsjaren opslokte), maar ook ten aan zien van de normale belastingen. Tal van Nederlandse zeelui van alle rangen mon steren daarom liever op Panamese of an dere buitenlandse schepen, waar zij prac- tisch belastingvrij varen. Een andere klacht van de zeeman anno 1955 luidt: dat de romantiek uit het vak verdwenen is. Vroeger werd er uitgebreid plezier gemaakt in elke havenstad; tegen woordig is de politieke situatie in tal van aanloophavens, speciaal in de Aziatische landen, zo dat de bemanning in het geheel niet aan wal kan gaan en wat is het zeemansleven zonder het passagieren aan de havenkant? Ook de huisvesting van zijn gezin baart de zeeman zorgen. Doorgaans inwonend, moet dit gezin zich, als de man naar zee is, dikwijls de ergste plagerijen der mede bewoners laten welgevallen en ook deze dingen zijn voor vele zeevarenden aanlei ding, het schip voor een walbaantje te ver wisselen. De heer Geysen opperde in dit verband de wenselijkheid dat de huisves- tingsbureaux speciale aandacht zouden be steden aan de gezinnen van zeelieden, op dat in deze gezinnen, die het toch al zo vaak en zo lang zonder echtgenoot en vader moeten stellen, althans vrede kan heersen. Wat zijn de reders nu van plan te doen om het verloop van hun varend personeel af te remmen en voldoende „jong bloed" aan te trekken? Tot een grootscheeps ge meenschappelijk tegenoffensief zijn zij nog niet gekomen, maar wel wordt er inciden teel al hard gewerkt om bepaalde stenen- des-aanstoots op te ruimen. Zo zorgen ver schillende rederijen thans zelf voor aller- hand verzetjes voor hun bemanningen op zee en aan de wal, zij verschaffen voetbal uitrustingen, boekeri en televisie-toestellen, organiseren excursies in den vreemde en andere recreatie-mogelijkheden. De ver blijven op de meeste schepen krijgen air conditioning, het radio-contact tussen de opvarenden en hun familieleden thuis wordt uitgebreid, de subsidie aan zeemans tehuizen uitgebreid. Voorts zal men krachtige propaganda voor de zeevaart gaan voeren op middel- bare-, ulo, en ambachtsscholen, terwijl er nog andere stimulerende acties op stapel staan. En dat is hard nodig óók, want „in dien hier niet tijdig afdoende maatregelen getroffen worden," om het in des heren Geysen's eigen woorden te zeggen, „dan zou dit personeelsgebrek wel eens een funeste uitwerking kunnen hebben op onze toekomst als zeevarende natie" en daar mee op een belangrijk deel van ons natio nale inkomen! JOHANNESBURG (Reuter). Het „Afri kaanse Nationale Congres" het „Zuid-Afri kaanse Congres van Indiërs", het „Zuid- Afirkaanse Democratische Congres" en de Zuid-Afrikaanse Organisatie van Ge kleurde Volken" hebben in een gezamen lijke verklaring de huiszoekingen, die de Zuid-Afrikaanse politie heeft uitgevoerd krachtens de wet tegen het communisme, beschreven als daden die ten doel hebben „het wettige recht van oppositie van het volk tegen het bewind der nationalistische partij te beperken". Het veelomstreden wetsontwerp, op basis waarvan het quorum van het Zuid-Afri kaanse Hof van Appel wordt uitgebreid van vijf tot elf rechters wanneer grond wettelijke kwesties worden behandeld, zal op 1 October van kracht worden. Het wets ontwerp werd in Mei bij het parlement in gediend nadat zes nieuwe rechters aan het Hof benoemd waren. De politie te Enschedé heeft de 65-jarige fabrieksdirecteur W. B. uit Enschedé en twee afdelingsbazen, de 62-jarige H. H. W. K. en de 62-jarige H. L. gearresteerd om dat zij worden verdacht van verduistering, respectievelijk medeplichtigheid aan ver duistering van grote hoeveelheden textiel, die B. ter bewerking in zijn fabriek van andere bedrijven had ontvangen. Ook twee kooplieden zijn aanvankelijk, verdacht van heling, in arrest gesteld, doch later vrij ge laten. B. zou in 1950 met deze verduistering zijn begonnen. Hij sneed de zogenaamde „rekwinst" van de hem ter verving gege ven stof af, om het te gebruiken als een „voorloper", dat wil zeggen, doek dat als proef wordt geverfd vóór de eigenlijke stof en die de verver zelf dient te betalen. Op deze wijze zou in de loop van vijf jaar on geveer 25.000 meter textiel ter waarde van f 57.000 in het bedrijf zijn verduisterd. Bo vendien zou een aanzienlijke hoeveelheid garen eveneens in het bedrijf van B. zijn verduisterd. Op de begraafplaats „Westerveid" zijn gistermiddag twee bekende persoonlijkheden uit het Nederlandse universitaire leven ter ruste gelegd: prof. dr. H. J. Pos, in leven hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Amsterdamse gemeente-universiteit en prof. dr. A. Oppenheim, juridisch adviseur van de „Koninklijke" en tot 1922 hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de Leidse universiteit. Aan de baar van de op 57- jarige leeftijd gestorven prof. Pos heeft namens het college van Burgemeester en Wet houders der stad Amsterdam, uit naam van de universiteit zelve, haar curatorium en als rector-magnificus gesproken prof. dr. N. A. Donkersloot. Hij tekende de overledene, die op een paar dagen na 23 jaar de Amsterdamse universiteit heeft gediend, als een „zowel dienende als sierende zuil". In dit leven is echter meer gedacht, gedaan en tot stand gebracht dan in menig leven van langere duur. Prof. Donkersloot memoreerde de studie van de overleden hoogleraar in Hei delberg, Freiburg, Amsterdam en Parijs en schetste, hoe hij zijn hele leven het vrij heidsbeginsel had weten te verheffen tot grondslag van zijn wetenschappelijk werk. ADVERTENTIE ft Uw haar gezond, Uw hoofd huid fris Uw haar een natuurlijke fraaie glans - geen plakkende vettigheid Beecham (Nederland) N, V. foor F.ngrot Jacq. Mot A'. V., Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland houdt men zich nog steeds bezig met de vraag of de Duitse toe risten in Nederland welkom zijn. Over dit onderwerp wordt in West-Duitse kranten herhaaldelijk geschreven. Vooral sedert Duitsers geen visum meer voor Nederland nodig hebben is het aantal Duitsers, dat onze grens passeert groter dan dat van de genen, die naar andere landen gaan. Ne derland heeft de naam goedkoop te zijn. EniP, In het Hamburgse weekblad „Die Zeit" vertelt een Duitse uit Dusseldorp, dat ze met haar dochter de vacantie heeft door gebracht op de Vinkeveense plassen, ten Zuiden van Amsterdam. „Wij waren er de enige Duitsers", zo schrijft zij. „Ofschoon we ons onopvallend gedroegen, werden we op zekere dag door een gestadig aangroei ende schaar van kinderen en opgeschoten jeugd gevolgd en lastig gevallen. Men riep scheldwoorden, trapte op de hakken, smeet met stenen en spuwde ons in het gezicht. In onze afwezigheid werd onze boot vol water geschept en liet men een klein roer zinken. De volwassenen keken toe. Wij bra ken onze vacantie af en verlieten Neder land". De schrijfster voegde er nog aan toe in de steden en aan de kust alleen maar vriendelijke Nederlanders te hebben ont moet. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP -S- Minister Cals deelt in de toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mee, dat de uitbreiding van het aantal radiozenders in 1956 ten dele zal worden voltooid. In de loop van 1956 zullen FM-zenders in bedrijf komen te Hoogezand en Hulsberg, en voorts een FM-dubbelzen- der te Irnsum (Fr.). Later in het jaar hoopt men nog de FM-dubbelzender te Mierlo gereed te hebben. Voorts zal in het begin van het jaar een 100 kW-zender voor de Wereldomroep in bedrijf genomen wor den, midden 1956 gevolgd door een tweede zender van hetzelfde vermogen. Evenals voor 1955 moet voor de exploi tatiekosten van de televisie in 1956, bij de huidige zendtijd, op een hoger bedrag ge rekend worden dan het cijfer, dat de Tele- visieraad in zijn rapport had begroot voor de exploitatie van een televisiedienst van 18y2 uur per week. De minister wil tegemoet komen aan de sterke aandrang tot het instellen van een regionale omroep in het Oosten des lands. Voorlopig zal deze omroep samenwerken en één geheel vormen met de reeds be staande regionale omroep Noord. Vertegen woordigers uit de verschillende sectoren van het culturele leven in de betrokken provincies zullen worden uitgenodigd zit ting te nemen in een adviesraad, die de programmaleiding terzijde zal staan. De exploitatieuitgaven voor de televisie worden voor 1956 geraamd op 5.280.000; 800.000.is uitgetrokken voor investe ringen. De functie van gedelegeerde in te levisiezaken komt te vervallen. Verzetshelden herdacht. In de oprijlaan van het bij de ramp deerlijk gehavende slot „Moermond" in de Schouwse gemeente Renesse heeft de opperhoutvester van het koninklijk paleis Het Loo, de heer W. Brantsma. Donderdag in opdracht van Prinses Wilhelmina een krans gelegd bij de gedenk steen van de tien daar in 1944 opgehangen verzetstrijders. Tevens betekende dit een symbolische overdracht door de prinses van de beplanting rond het monument aan het bestuur van de stichting Moermond. 9. Zonder te merken, dat zij door de twee verdachte personen werden gevolgd, be gaven Pat en Panda zich op weg. „Dit opdracht bevalt me niet", zei Pat ontevre den, „een glas water wegbrengen be- korrah! Ik ben een detective en geen kell- ner!" „Dat glas moet toch om de een of andere reden belangrijk zijn", merkte Pan da op, „anders zou professor Kalker ons er niet zo'n lange reis voor laten maken. Laten we maar eerst passage bespreken op een schip naar Eldorië; als we daar eenm.aal zijn, zullen we wel verder zien". Maar de grote detective bleef doorprutte- len. „Ik ben gewend aan betere opdrach- tens", zei hij. „Geheime documentens strijd met gevaarlijke schurkens, DAT is mijn lijn". „Professor Kalker zei anders, dat het een gevaarlijke opdracht was", bracht Panda in het midden. Kletspra- tens!", snauwde Pat, „ik zie geen gevarens inHij brak verschrikt af, toen achter hen een machinegeweer begon te ratelen en de kogels hen om de voeten floten. De grote roep, welke hem daardoor omgaf verschafte hem een ongemeen groot ge hoor, vooral dank zij zijn zeldzame wijze van formuleren, een gave, die nimmer voortkwam uit de zucht tot zelfbehagen. Internationaal befaamd Zijn optreden was telkenmale een ge beurtenis, ging prof. Donkersloot verder, „in zijn hoge stem klonk het timbre door van een hooggestemde geest" en zijn geest drift werd zelfs nog verhoogd in de pole miek. Internationaal befaamd als denker heeft hij kortelings nog gebrilleerd als spreker op het filosofencongres te Amster dam. Zijn magistraal pleidooi tegen het in tellectualisme op de „Studium Generale" poogde het toenemend isolement van de verschillende richtingen in de wijsbe geerte te doorbreken. „De tijd, doorge bracht in Duitse gevangenschap, heeft deze grote geest echter wellicht toch meer ge knakt, dan wij vermoeden terwijl prof. Pos er ook een psychische klap door opliep". In het Frans richtte de hooggeleerde spre ker enige woorden van troost tot mevrouw Pos: hij hoopte, dat de aanwezigheid van zovele belangstellenden in de aula haar kracht zouden geven in haar leed. Dr. mr. K. Kuypers gaf in zijn grafrede een karakteristiek van de overledene: een onvermoeibare geestkracht en een vroegrij pe denker. Als voorzitter van de redactie van het Algemeen Nederlands Tijdschrift voor Wijsbegeerte zal de overledene moei lijk te vervangen zijn. Prof. dr. H. M. J. Oldewelt richtte zich in een vriendenwoord tot de nabestaanden, dr. J. Aler getuigde van de betekenis van prof. Post als uniek leermeester, die een fijn intellectualisme paarde aan een diep-menselijk gemoed en tenslotte sprak namens het Humanistisch Verbond diens hoofdbestuurder prof. Lippe van de Wall. De kist werd uitgedragen on der de tonen van Handels „Largo". Teraardebestelling prof. Oppenheim In de aula van het crematorium sprak onder meer jhr. mr. J. Loudon, de presi dent-directeur van de „Koninklijke" bij de baar van prof. A. Oppenheim, die vele jaren het concern heeft gediend als juri dische adviseur en daarvoor tot 1922 de faculteit der Rechtswetenschappen aan de Leidse Universiteit diende. Hij memoreerde in het kort de loopbaan van de overledene en tekende hem als een mens van grote plichtsbetrachting, die tot het uiterste zijn arbeid volhield. Zijn ad viezen waren niet louter juridisch, maar eveneens humaan en deze man met zijn groot gevoel voor élégance en fatsoen zal dan ook in het bedrijf node gemist kunnen worden. Na een persoonlijke toespraak van een vriend van de overledene sprak prof. De Groot van de Leidse universiteit, een van de leerlingen van de pverledene, die stelde, dat de Leidse Alma Mater een harer groot ste zonen heeft verloren. Hij beloofde in de faculteitskamer de nagedachtenis aan de gestorven hoogleraar levend te zullen doen houden door het laten aanbrengen van diens beeltenis. Namens de familiele den sprak de heer C. Polak aan de katafalk enige woorden van afscheid en troost waar na de teraardebestelling volgde. ADV LPTENT1E en Voorzitter. De Britse conservatieve partij heeft de benoeming bekendgemaakt van de 44-jarige Oliver Poole tot par tij-voorzitter als opvolger van de 71- jarige burggraaf Woolton. Lord Wool- ton trok zich in Juni als voorzitter te rug na de partij door de verkiezings campagne te hebben geleid. Poole heeft zijn opleiding genoten te Eton en te Oxford. Hij is directeur van een firma van makelaars in verzekeringen. Bezitter. Een West-Berlijns denazifice- ringshof heeft de bezittingen van Ernst Kaltenbrunner, het hoofd van Hitiers concentratiekampen, verbeurd ver klaard. Kaltenbrunner werd in 1946 terechtgesteld na veroordeeld te zijn door het internationale militaire gerechtshof te Neurenberg. Zijn bezit tingen worden geraamd op een kwart millioen gulden. Samenwerking. Premier Menderes van Turkije heeft er telegrafisch bij zijn Griekse collega, veldmaarschalk Papa- gos op aangedrongen, dat Griekenland zijn samenwerking in de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie hervat. Men deres herhaalde zijn verontschuldigin gen voor de anti-Griekse ongeregeldhe den in Turkije en zegde volledige schadeloosstelling toe. Orkanen. Een orkaan heeft op het Japanse eiland Kioesjioe tenminste tien mensen het leven gekost en achtduizend dakloos gemaakt. Vijf personen worden vermist en 45 hebben zware verwondingen op gelopen. Achttien personen zijn omge komen in Brits Honduras door een or kaan. Vijfhonderd mensen zouden dak loos zijn. Het aantal doden in Mexico is tot vierhonderd gestegen. Ontginning. De leider van de woestijnont ginning in Egypte, majoor Hassanein, zal volgende week een bezoek aan Rus land en Tsjecho-Slowakije brengen ter bestudering van ontginningsprojecten en de laatste methoden van bevloeiïng in de woestijn. Hassane zal ook fabrie ken voor landbouwmachines in beide landen bezichtigen. Begrafenis. De West-Berlijnse politie heeft een samenkomst van drieduizend com munisten, op een begraafplaats ontbon den en 34 aanwezigen gearresteerd, die weigerden aan het bevel van de politie gevolg te geven zich te verwijderen. De communisten waren samen gekomen voor de begrafenis van een vrouwelijk partijlid. Opgenomen. Mevrouw Benedicto, de vrouw die de baby Robert Marcus ontvoerd heeft, is opgenomen in de psychiatrische afdeling van het San Francisco zieken huis. Zij zal in staat van beschuldiging worden gesteld wegens ontvoering. Mevrouw Benedicto heeft de baby uit stekend verzorgd. Kuur. Een Amerikaanse pantserdivisie in West-Duitsland is drieduizend pond vet kwijtgeraakt na een vermageringskuur van elf maanden. Van het overtollige vet is afstand gedaan door 446 mannen, van wie er 209 dieet hielden. De andere 257 man zijn echter nog steeds te dik. Straf. De Indiase socialist Goray, die in Augustus aan de „Mars naar Goa" heeft deelgenomen is in de Portugese kolonie Goa tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het land. Goray moet bovendien gedurende twee jaar een boete van twee dollar per dag betalen. Verzuim. De Nederlander A., oud-employé van de Aniem te Semarang, is veroor deeld tot een boete van vijfhonderd roe- piah of drie maanden hechtenis wegens het verzuimen van de registratieplicht. Hij verdedigde zich met het argument, dat hij overkropt was met werk en dat hij ziek was. Indianenoorlog. Er is een bloedige strijd gaande tussen drie Indianenstammen langs de bovenloop van de rivier Madre de Dios in Oost-Peru. De drie strijden de stammen zijn de Piro's, de Ama- huaca's en de Yaminzua's. De Piro's zouden zijn doorgedrongen in het ge bied van de twee andere stammen. Bereid. Premier prins (Tengkoe) Abdoel Rahman van Malakka, is bereid tot be sprekingen met de communisten over het beëindigen van de strijd in Malak ka. De premier heeft brieven ontvangen waarin op het voeren van vredesbe sprekingen wordt aangedrongen. Deze zouden afkomstig zijn van het centrale comité van de communistische partij in Malakka. Botsing. Bij een botsing in het grensgebied van Noord-Oost India tussen twee dui zend woedende dorpelingen en leden van de opstandige Naga-stammen zijn veertien Naga's gedood. De dorpelingen hadden bolwerken der Naga's aange vallen, nadat' deze dorpen hadden afge stroopt. De Naga's die ook koppen snel len eisen een onafhankelijk „Naga- land". VROEGER WERDEN in de Zaanstreek en in veel andere plaatsen de eieren van de zwaluw voor giftig gehouden. In som mige streken werd het uithalen van een zwaluwnest als zondig aangemerkt; ook kon het een teken van armoede zijn, wan neer ergens een zwaltiw zijn nest bouwde, maar in bepaalde gebieden van Gelder land werd weer gezegd, dat geen kalf zou sterven waar zich zwaluwen genesteld hadden. Voorts wer den in Engeland eertijds in wijn gekookte jonge zwaluwen gegeten, waardoor de Angelen en Saksen meer moed zouden kunnen vergaren bij de hand tastelijkheden die op komst waren. We willen hierbij in het midden laten, of de gewenste moed in dit geval veroorzaakt werd door het zwaluwengebraad, ofwel door een over vloedig gebruik van de daarbij behorende alcoholische saus, maar in ieder geval droeg de zwaluw de naam. Voorts werden uitwerpselen van de zwaluw geregeld in de recepten van de oude volksgeneeskun de vermeld, en werd de raad gegeven zelfs een zwaluwnest in melk te koken en dit aan een kind te drinken te geven als mid del tegen stuipen. Tegen dezelfde ziekte werd ook aanbevolen een zwaluwnest in de wieg op te hangen, welk huismiddel zeker schilderachtig, maar wellicht niet erg zindelijk en probaat zal zijn geweest. Afgezien van de vraag, of dergelijke recepten doeltreffend waren, staat toch wel één ding vast, n.l. dat zij hun bestaan ontleenden aan magische invloeden die aan de zwaluw werden toegekend. Dit wordt bevestigd door de Romeinse schrij ver Plinius, die verhaalt van de wonder- baarlijke krachten die aan zwaluwnesten werden toegeschreven, aangezien deze nestjes zelfs het overstromen van de Nijl in Egypte konden beletten. En Pythagoras, die zulke mooie bewijzen voor zijn stelling kon leveren (een stelling die overigens niet eens van hem ivas) en daardoor de hoogachting en ergernis van iedere school jongen deelachtig werd, deze zelfde Pytha goras dus, duldde niet dat een zwaluw op zijn huis nestelde. Nu is deze tegenzin van Pytha goras en zijn volgelingen niet zo erg onbegrijpelijk, want vóór deze wijsgeer met zijn wiskundige stellingen begon, had hij o.u. een tijd in Egypte vertoeft, zodat we de bron van zijn bijgeloof wel kunnen vermoeden. In het oude Egypte was de zwaluw o.a. het symbool van de menselijke ziel, omdat men geloofde dat de ziel der mensen zich in die vogel (evenals valk en reigerkon reïncarneren. Plutarchus vertelt, dat de Egyptische godin Isis in de gestalte van een zwaluw de dood van de god Osiris bejammerde, waardoor we aan de macht die de zwauw door deze gedaanteverande ring ten deel viel, niet meer behoeven te twijfelen. Het dier werd dus een ziele- vogel, die naar men meende de toekomst kon voorspellen, en tevens geladen was met zekere krachten, waarvan we de af schaduwing vinden in een vogelnestje dat nog niet eens zo lang geleden in Noord holland in kinderwiegjes werd gehangen. Na de ooievaar en de zwaluw, gaan we eens spreken over de trek van deze dieren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2