Uitgaan in Haarlem Officier van Justitie signaleert toe nemend gebruik marihuanasigaretten Ki de beler<! Vijftig jaar geleden Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! e( bev"lsl 0 Uitbetaling van salarissen tijdens Japanse bezetting geëist EVENWICHT PIJNLIJK A nderhalf jaar geëist tegen smokkelaar /"Hoe is het ontstaan? Proces van Beuningen contra prof. Coremans gestaakt 3 „Algemeen belang eist ditmaal hoge straffen" Prof. G. J. Held overleden Vakbondsgebouw in Buenos Aires met geweld bezet Militaire uitgaven van de Verenigde Staten stijgen (Oók als het om Virginia-sigaretten gaat!) blijft 'n klasse beter! Rijksbijdrage van 1,1 millioen in exploitatie kosten van kernreactor Dit woord: ARTS J Voormalige Nederlandse ambtenaren contra de Staat Kleuter op weg naar school overreden Hakenkruisen uit Amerika Uit Haarlems Dagblad van 30 September 1905 V R IJ D A G 3 0 SEPTEMBER 1955 Het evenwicht in het Midden-Oosten, waarover de drie Westelijke grote mogend heden zo angstvallig waken, dreigt opnieuw verstoord te worden. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vijf jaar geleden een waarborg gegeven voor de grenzen van de staat Israel temidden van openlijk-vijandige Arabische landen en hebben sindsdien mondjesmaat wapentuig aan beide partijen geleverd. Zolang Egypte militair onder Britse voogdij stond, diende de Britse bezetting in de zone van het Suezkanaal als een schild voor de Zuide lijke grens van Israel. Sinds het Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten naar Cyprus is verhuisd, willen de militaire machthebbers van het souvereine Egypte hun zelfbewustzijn kracht bij zetten met een sterk leger. De overweging dat het landsbestuur te eniger tijd aan burgers toevertrouwd moet worden, zal aan dat verlangen niet vreemd zijn. De Westelijke grote drie beloofden Egypte op zijn verzoek wapens, maar leverden niets of slechts kleine hoeveelheden om het evenwicht niet te verstoren. De acht landen van de Arabische Liga kunnen ge zamenlijk geen leger uitru'sten dat zich met het goed-geoefende en uitstekend bewa pende Israëlische leger meten kan. Dat steekt de militaire regering in Caïro, die zich zo graag aandient als leider van de Liga en niets liever zou willen dan een verenigd Arabisch leger onder Egyptisch opperbevel. De Westelijke mogendheden hebben die plannen echter steeds door kruist en Israel scheidt Egypte van zijn machtigste bondgenoten: Jordanië, Syrië en Irak. Het vorstenhuis van Saoedi-Arabië is Washington zeer genegen vanwege de vaste bron van inkomsten uit de Amerikaans- Arabische oliemaatschappij ARAMCO. Irak heeft zich, ondanks fel Egyptisch ver zet en ijverige bemiddeling van de Libanon, met Turkije verbonden in een pro-Westers en anti-communistisch verdedigingsver drag. Het Arabisch Legioen van Jordanië staat onder bevel van de generaal Glubb Pasja, die nauwe verbindingen met Londen onderhoudt. De jonge vorsten van Irak en Jordanië zijn achterneven, die beiden in Engeland hun opleiding hebben gehad. Terecht of ten onrechte vreest Egypte aggressie van de zijde van Israel, dat steeds machtiger wordt. Immigranten doen de be volking, en handel, nijverheid en landbouw de welvaart toenemen. De achterlijkheid van het arme Egypte steekt daar scherp bij af. Het is begrijpelijk, maar te betreu ren, dat Egypte onmachtig op deze vreedzame terreinen met het modern uit geruste Israel te wedijveren de begeerte naar het bezit van oorlogstuig niet heeft kunnen bedwingen. De Sovjet-Unie en haar satelliet Tsjecho- slowakije zijn bereid wapens te leveren in ruil voor de natuurlijke producten van Egypte: katoen en rijst. Dat heeft de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Israel tot diplomatiek verweer geprikkeld. Het ziet er naar uit dat het wankele evenwicht slechts bewaard kan blijven door aan de Egyptische wensen te voldoen, waarna een bewapeningswedloop met Israel niet kan uitblijven. Het voornaamste doel waarmee de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zijn onderminister Allen naar Caïro stuurt is ongetwijfeld de Russische invloed te neutraliseren en dat kan moeilijk anders door tenminste hetzelfde te bieden. Goede woorden vallen op onvruchtbare bodem. In Beiroet zal hij de Libanese leiders wel pro beren te bewegen bemiddeling te verlenen. Terloops zal hij in Athene een poging doen de Grieken tot bedaren te brengen, die we gens het geschil over Cyprus en de daaruit voortgevloeide anti-Griekse onlusten in Turkse steden, de samenwerking in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie met de Turken in de practijk hebben opge schort. Het Haagse gerechtshof heeft deze week twee zaken te behandelen gekregen, die de gedachten weer doen teruggaan naar de dagen, waarin Nedeiland zowel in Europa als in Oost-Indië slagen te verduren kreeg die nauwelijks te dragen schenen: Neder land was bezet door de Duitsers, Neder- lands-Indië viel ten offer aan de Japan ners. Alles leek verloren, ondanks de moe dige en zelfverloochenende offers van velen hier en ginds, die alle materiële bezit en toekomst afschrijvend zich verbitterd en trouw verzetten tegen wat zij als een onrechtmatige en brute overval op hun samenleving zagen. In het voormalige Nederlands-Indië was dat verzet en later het leed belichaamd in militairen en burgers, die na de nederlaag en dus na hun verloren strijd in dienst van het Ko ninkrijk der Nederlanden jaren van grauwe wanhoop en martelkampen tegemoet gin gen. Thans treden deze twee groepen leden van het voormalige Koninklijke Neder lands-Indische Leger en civiele gouverne mentsambtenaren als eisers in een recht zaak op tegen de Staat, die zij indertijd met hun persoonlijk bestaan verdedigden en ook in de kampen bleven beschouwen als hun „eigen huis". Zij moeten op deze wijze uitbetaling eisen van hun salarissen over de tijd, die zij in de kampen door brachten. Het is te betreuren, dat deze eis via een juridisch proces moet worden gesteld en dat, na de heroïeke strijd in de tropen, de advocaten en niet de verbondenheid, trouw en eensgezindheid van weleer aan het woord zijn gekomen om deze achterstallig heid te delgen. De nuchtere argumenten zijn in de plaats gekomen van de stem van het hart, die indertijd een onoverwinlijke kracht wakker riep. Daardoor worden deze argumenten, hoe spitsvondig ook, pijnlijke klanken voor het oor dat eens met vreugde de wederopstanding van het vaderland vernam. De grootheid van een mens en de grootheid van een Staat blijken steeds meer van geheel ander gehalte en waarde te zijn. In Amsterdam heeft voor de rechtbank een smokkelaar van Indische hennep, dat gebruikt wordt voor het rollen van de Marihuana-sigaretten, terecht gestaan. Tegen de 24-jarige zeeman W. J. L. uit Amsterdam, die erkende 1400 gram van dit verdovende middel ons land te hebben binnengesmokkeld en te hebben verkocht, eiste de officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, ondanks het blanco strafblad van de verdachte, maar met het oog op het dreigende maatschappeiyke gevaar, een gevangenisstraf van l/z jaar met aftrek van de ruim 2 maanden voor arrest. Hij voegde daaraan toe te hopen, dat van een hoge straf preventieve werking zou uitgaan op andere lieden, die zich met deze voor de volksgezondheid zo schade lijke handel bezig houden. Tegen een jeugdige kunstschilder, de 22-jarige uit het voormalige Nederlands-Indië afkomstige M. P. A. de V., die niets anders had gedaan dan Marihuana-sigaretten roken, eiste hij voorts, eveneens uit een generaal- preventief oogpunt, een geldboete van 100.of 10 dagen plus 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens de zitting lieten zowel de president als de officier herhaaldelijk blijken, dat bij dit proces als spook op de achtergrond het slechte voorbeeld van Amerika een rol van betekenis speelt. De handel in deze siga retten, waarvan de roker of rookster een verdovende invloed ondergaat, is vooral in New York onder de opgroeiende jeugd tot een schrikbarend euvel uitgegroeid. „De smokkelaars weten zich ook in ons land een afzetgebied te verschaffen door eerst deze verdovende sigaretten uit te delen. Het gevolg is, dat sommige lieden er aan verslaafd raken en terugkomen. Dan vragen zij geld voor de sigaretten. In ons land varieert de prijs al naar gelang het beschikbare aanbod groter of kleiner is tussen twee en drie gulden per sigaret", zo vertelde de officier in zijn requisitoir. „Het is duidelijk, dat mensen met gemid delde inkomens zich onmogelijk het dage lijks roken van zulke dure sigaretten kun nen veroorloven. Zijn zij er echter eenmaal aan verslaafd, dan gaan zij tot het uiterste om zich de sigaretten niettemin verschaf fen. De eenvoudigste weg is dan om op welke manier dan ook aan voldoende geld te komen. Daartoe geven de jonge meisjes zich over aan prostitutie, mannen gaan stelen en zelfs volkomen eerbare medici zien geen andere uitweg, dan het plegen van valsheid in geschrifte op recepten". „De handel neemt de laatste tijd ook in ons land toe", zo verklaarden rechercheurs van de Amsterdame politie evenals de in specteur-rijksrechercheur Van Brienen uit Den Haag, die verbonden is aan de onder de ministerie van Justitie ressorterende centrale ter bestrijding van de smokkel handel in verdovende middelen. „Het zijn vooral musici, schilders en andere artisten en dan vooral ook negers, die de sigaretten roken". In de verdachtenbank stond de 24- jarige zeeman L., die de rechtbank mede- spelde, dat hij zich feitelijk van de ernst dezer dingen nauwelijks bewust is geweest. Hij was daags na de aankomst van de „Meerkerk", waarop hij voer, op het Mu seumplein te Amsterdam gearresteerd, toen hij daar een afspraak had met een koper. Bij het verhoor gaf hij toe sedert 1953 van iedere reis naar Afrika het hennep te hebben meegenomen. In totaal had hij op die wijze circa 28 „kannetjes", een een heid van 50 gram, voor 50 gulden per stuk te hebben verkocht. De handelaars maakten van de 1400 gram ruim 3000 sigaretten, die tezamen vele duizenden guldens hebben opgebracht en vele Nederlanders aan de Marihuana-sigaretten-verslaving ten gron de hebben gericht. „Bij deze zaak móét rekening gehouden worden met het grote algemene belang", zo zeide de officier nog. „Tot iedere prijs moet Nederland trachten deze buitenge woon schadelijke frauduleuze invoer de kop in te drukken", en daarom eiste hij tegen de zeeman de straf van IV2 jaar. Als raadsman drong mr. K. B. J. M. Haase, die zeide dit niet verwacht te heb ben, alsnog op het uitbrengen van een voorlichtingsrapport aan. Hij zeide het te betreuren, indien de verdachte het slacht offer zou worden van een zo streng door gevoerde generale preventie. Zowel in de zaak tegen de zeeman als tegen de jeugdige kunstschilder, zal de rechtbank op 13 October uitspraak doen. Bij het verhoor van de laatste werd nog medegedeeld, dat hij zijn sigaretten kreeg in café's op het Leidseplein te Amsterdam. De jongen ontkende aan de sigaretten ver slaafd te zijn geraakt. Bovendien verdiende hij zo weinig geld, dat hij ze nimmer had kunnen kopen. „U kreeg de sigaretten", zei de president nog, „hoe ze daar van hand tot nand gingen en wie dat daar deden, zullen we hier in het openbaar maar niet behandelen". ADVERTENTIE DJAKARTA (PIA) Professor G. J. Held, die sinds 1946 gewoon hoogleraar in de culturele anthropologic aan de universi teit van Indonesia was, is op de leeftijd van 49 jaar in het ziekenhuis van Djakarta ten gevolge van een hartkwaal overleden. Prof. Held zou over 2 maanden naar Ne derland repatriëren. De laatste 3 jaar ver richtte hij onderzoekingen op Soembawa, waarvan hij de resultaten binnenkort hoopte vast te leggen. BUENOS AIRES (Reuter). Rondom het hoofdkantoor en een ander gebouw van de bond van gemeentepersoneel te Buenos Aires zijn Donderdagavond tanks en pantserauto's samengetrokken. Het le ger eiste overgave van het gebouw, nadat het bondsbestuur en een groep aanhangers van Perón geweigerd hadden huiszoeking in het gebouw toe te staan. De vakbonds leden in beide gebouwen gaven zich later over waarna de gebouwen grondig door het leger werden doorzicht. Er zijn op nieuw vooraanstaande Peronisten gear resteerd. Aan de moeder en drie zusters van wij len Evita Perón, die haar toevlucht had den gezocht in de ambassade van Ecuador in Buenos Aires, is een vrijgeleide om het land te verlaten, toegestaan. Perón is nog aan boord van de Paraguayse kanonneer boot. Onder het gebouw van de uitgeverij Alea, die eigendom was' van Carlos Aloe, de vroegere gouverneur van Buenos Aires, is een luxueus ingerichte schuilplaats ge vonden die kennelijk bestemd was voor Perón en Aloe, die een intiem vriend van de dictator was. WASHINGTON (AFP) - In het ontwerp van de militaire begroting voor het be lastingjaar 1956 zijn de Amerikaanse mili taire uitgaven vastgesteld op 34 milliard dollar, 285 millioen dollar meer dan voor 1955. De Amerikaanse minister van Defen sie, Wilson zei, dat versnelling van de bouw van strategische bommenwerpers van het type B-52 de oorzaak van de hogere mili taire uitgaven is. Verder zei de minister, dat het hem „zeer moeilijk" lijkt de mili taire uitgaven voor het komende jaar met vijfhonderd millioen dollar te besnoeien, zoals het departement van Financiën heeft voorgesteld. ADVERTENTIE De koffiekeurder op deze foto vergelijkt vele kwa liteiten. Vergelijkt U - als U Virginiaroker bent - King's Cross eens met het beste dat U tot dusver voor 80 ct rookte. Dan proeft U het grote, goede verschil in smaak en kwaliteit. Dan begrijpt U pas goed, waarom reeds honderdduizenden de volle zachtheid van King's Cross prijzen door te zeggen: 20 stuks 80 cent VIRGINIA De plannen voor de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland zijn thans zover gevorderd, dat in de rijksbe groting voor 1956 een nieuw artikel voor de toekenning van een rijksbijdrage in de exploitatiekosten is opgenomen. Voor 1956 kunnen de exploitatiekosten geraamd worden op 1.800.000.In dit bedrag zullen de n.v. Kema en andere takken van het bedrijfsleven voor 700.000 deelnemen. De rijksbijdrage is daarom ge steld op 1.100.000.—. Een geneesheer heette in het Grieks: iatros. Een oppergeneesheer was een archi-iatros. Het woord archi- is het zelfde als ons: aarts-, bijvoorbeeld in: aartsbisschop en: aartsdom. In het La tijn werd het Griekse woord overgeno men in de vorm: archiater. Reeds tij dens Karei de Grote was archiater ver vormd tot ercétere en dit was aan het Frankische hof de naam van de man die wij: hofarts zouden noemen. Het Mid delnederlandse woord was: ersater of arsater. Later vindt men: artset en dan zijn wij al heel dicht in de buurt van ons arts, waarin dus het woorddeel aarts- veel belangrijker is dan het woord iatros, dat eigenlijk de betekenis: geneeskundige heeft. DIVERSEN Maandag 3 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit: prof. dr. G. C. van Niftrik houdt een lezing over „De Liefde". Maandag 3 October Stadsschouwburg, 20 uur: Openingsvoorstelling door de Letter lievende Vereniging „J. J. Cremer", met „Wie zal ik vermoorden" van A. den Her tog. Regie Henk Bakker. Dinsdag 4 October, Minerva-theater, Heem stede. 20 uur: „De Avro trekt aan de bel", met bekende radiosterren. Vrijdag 7 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering, Volksuniversiteit. Vrijdag 7 October, Nassauplein, 8,20 uur: Theosofische Vereniging. Openbare voor dracht door de heer J. H. Kengen. TENTOONSTELINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur, des Zondag van 1316 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Tevlers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, schulptu- ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur. des Zondaes van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruciuiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt. Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Huis van Looy: Jubileumtentoonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten", dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.30-^-17 uur. -'s Zondags van 14—17 uur, tot en met 1 October. Kunsthandel Leffelaar. Schilderijen en aquarellen uit Zuid-Frankrijk door Bob Bays. Geopend op werkdagen van 105 uur tot 25 October. Huis met de Kogel. Schilderijen van J. Cha- pin. Van 1 tot en met 15 October. Geopend op werkdagen van 1018 uur. Hotel Roval, Stationsplein. Zondag 2 Octo ber van 13—18 uur, tentoonstelling geor ganiseerd door de vereniging „De Verza melaar" afdeling Haarlem. TONEEL EN DANS Zaterdag 1 October, Stadsschouwburg, 20 uur. De Haagsche Comedie voert op „In de schaduw van twijfel" van Norman King onder regie van .Tan Retèl, in een vertaling van Alfred Pleiter. Medewer kenden zijn Ida Wasserman. Paul Steen bergen, Marie Meunier, Dick van Veen, Het Haagse gerechtshof heeft Donder dag in hoger beroep de eis van voor malige Nederlands-Indische ambtenaren behandeld, die van de Ftaat der Neder landen uitbetaling eisen van de salaris sen over de periode van de Japanse be zetting. Het vorige jaar heeft de recht bank deze eis niet ontvankelijk verklaard. Optredend namens de eisers heeft mr. K. van Rijckevorsel in een uitvoerig pleidooi de twee kernvragen behandeld of de Nederlands-Indische bestuursorga nen de plicht hadden tot uitbetaling van deze salarissen en of deze plicht kan worden toegerekend aan de regering van het Koninkrijk der Nederlanden als vroegere souverein over dat gebiedsdeel. Mr. Van Ryckevorsel ging in zyn plei dooi allereerst uitvoerig in op de verkla ring van de zyde van de staat bij de be handeling van de overeenkomstige eisen van de voormalige KNIL-inilitairen, die de vorige week voor het hof heeft plaats ge had, waarbij werd gesteld, dat toewijzing van de eis een bedrag zou vorderen van meer dan een milliard gulden. De pleiter betoogde, dat met de uitbetaling van deze salarissen een veel geringer bedrag zal zijn gemoeid: tussen de 150 en 200 millioen gul den. Hy voerde hierbij aan, dat op de be groting van het voormalige Nederlands- Indië voor salarissen een bedrag was uit getrokken van 180 millioen gulden per jaar, inclusief die van de inheemse ambtenaren. Voor de Europese ambtenaren en KNIL- militairen, in totaal ongeveer 25.000, kon dit bedrag worden gesteld op 90 millioen gulden per jaar of 7 millioen per maand. Over de 40 maanden, waarover betaling wordt geëist, komt dit neer op 300 millioen gulden, waarvan in mindering zouden wor den gebracht de reeds gedane rehabilitatie- uitkeringen van 100 millioen gulden en pensioenpremies en andere heffingen van 45 millioen gulden. Mr. Van Rijckevorsel voerde voorts aan, dat noch van de zijde van de Staat, noch in de uitspraak van de rechtbank ooit is getracht aan te tonen, dat niet-uitbetaling van de salarissen geen onrecht zou zijn. Hij noemde het een „triest wereldrecord", dat het Koninkrijk der Nederlanden het enige land is, dat aan de ambtenaren van een voormalig overzees gebiedsdeel geen sala rissen heeft uitbetaald over de bezettings periode. Ook betoogde hij, dat de voor malige Nederlands-Indische overheid nooit principieel heeft geweigerd tot betaling van de achterstallige salarissen over te gaan. Dit is eerst geschied in 1953, toen het Ko ninkrijk bij de vaststelling van de slotuit- kering van de rehabilitatieregeling het standpunt innam, dat niet tot uitbetaling van de salarissen tussen 1942 en 1945 zal worden overgegaan. Mr. Van Rijckevorsel voerde voorts zeven argumenten aan, die zijns inziens de plicht tot uitbetaling van de achterstallige sala rissen duidelijk maken: 1. het ambtelijk dienstverband is blijven voortbestaan; 2. er is geen gouvernementsbesluit geweest tot wijziging van de ambtenarensalarissen; 3. het Indische Ambtenarengerecht kende als enige omstandigheid voor het niet uitbe talen van salaris: verlof zonder bezwaar van den lande; 4. het Nederlands-Indische gouvernement heeft bij de uitkering van de eerste rehabilitatie-uitkering het recht op de salarissen niet afgewezen; 5. uit bepaal de gedragingen van de Indische en Neder landse overheden moet worden afgeleid, dat er plicht bestaat tot uitbetaling. In de twee overige punten wees mr. Van Rijcke vorsel op overeenkomstige bepalingen in het Nederlandse Ambtenarenrecht wat be treft het derde argument. De pleiter kwam tot de conclusie, dat „van een gemotiveerd ontkennen van het recht op betaling van de salarissen geen sprake kan zijn". Pleitend voor de Staat voerde mr. E. Droogleever Fortuyn aan, dat het onjuist is te stellen, dat de regering in Nederland het bestuur uitoefende over Nederlands-Indië en dat dus Nederland aansprakelijk zou kunnen worden gesteld voor onrechtmatige daden van het voormalige Nedei-lands-In- dië, zoals het niet uitbetalen van salarissen over de periode van de Japanse gevangen kampen. De pleiter zei, dat Nederland ge nerlei bemoeiingen had met de salaris- regeling van de Nederlands-Indische amb tenaren. De gouverneur-generaal stelde ambtenaren aan en ontsloeg hen en bepaal de de bezoldigingen. De pleiter betoogde, dat de Comptabiliteitswet van Nederlands- Indië van 1912 een absolute scheiding be oogde van de vermogens en verplichtingen tussen Nederland en Nederlands-Indië. De pleiter betoogde, dat staatsrechtelijk voor de Staat der Nederlanden geen enkele ver plichting bestaat ten aanzien van de eis, daar er sprake was van een strenge schei ding tussen de rechtspersonen Nederland en Nederlands-Indië. Bij de overdracht van de souvereiniteit zijn alle schulden over gegaan op de nieuwe staat Indonesië. Hij deelde nog mede, dat met de toewij zing van de eis een bedrag zou zijn gemoeid van 250 tot 300 millioen gulden. (De vorige week is bij de behandeling van de zaak van de oud-KNIL-militairen tegen de Staat medegedeeld, dat het totale bedrag meer dan een milliard gulden zou zijn.) Over de eis van de heer J. Poldermans, een MULO-onderwijzer in het voormalige Nederlands-Indië, wiens aanspraken op be taling van het salaris over de tijd, in Ja panse gevangenschap doorgebracht, in deze zaak als proefproces dienen, verklaarde mr. Fortuyn, dat aan rehabilitatie-uitkeringen en delegaties aan het gezin tijdens de oor log reeds een bedrag was uitgekeerd gelijk aan 26 maanden salaris. Dit werd door de pleiter van de ambte naren, mr. Van Rijckevorsel, later bij de replieken tegengesproken. De president van het Hof bepaalde het arrest op 24 November a.s. Vanmorgen is te Musselkanaal het vijf jarig meisje Trijntje Katoen dat, op weg naar de kleuterschool, onverhoeds de straatweg overstak, aangereden door een juist passerende vrachtauto. Het kind werd op slag gedood. BRUSSEL. - Het Belgische persbureau Belga verneemt dat de advocaten der erf- j genamen van D. G. van Beuningen contact hebben opgenomen met de advocaat van professor Paul Coremans en van de Bel gische staat om het proces, dat op 12 Octo ber te Brussel zou moeten worden her opend, stop te zetten. Zoals men zich her innert, daagde de heer Van Beuningen in Mei 1952 de directeur van het centraal laboratorium der Belgische musea voor het gerecht, onder beschuldiging malver saties te hebben gepleegd, gedurende en na zijn onderzoek van de valse Vermeers die Han van Meegeren geschilderd zou hebben. De heer D. G. van Beuningen overleed einde Mei 1952. Volgens Donderdag ontvan gen berichten, hebben zijn erfgenamen, overtuigd van de onjuistheid van som mige beschuldigingen, het verlangen te kennen gegeven, het proces op te geven en zich voorts bereid verklaard tot het aanbieden van genoegdoening aan profes sor Coremans. AFP meldt voorts, dat beide partijen zijn overeengekomen het proces te staken. Het zal van de rol van de rechtbank wor den geschrapt. De erfgenamen van Van Beuningen zullen professor Coremans vol doening geven zowel wat betreft zijn per soonlijke eer als zijn intellectuele recht schapenheid. BONN (United Press) De West-Duit se staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, Ludger Westrick, heeft bekend gemaakt dat speelgoedvlieg tuigen met hakenkruistekens, die in een speelgoedzaak in Bonn verkocht werden, via Zwitserland uit de Verenigde Staten geïmporteerd blijken te zijn. Deze ontdek king was gedaan nadat de aandacht van de regering op dit speelgoed gevestigd was. Westrick vertelde de bondsdag dat de regering de kwestie onmiddellijk heeft op genomen met de Amerikaanse ambassade en dat drie overheidsinstanties nu onder zoeken hoe die import mogelijk is geweest. Hij voegde hieraan toe dat het ministerie van Binnenlandse Zaken ook onderzoekt of wetten zijn overtreden door het vliegtuigje in de verkoop te brengen. De naam van de Amerikaanse fabrikant werd door Westrick niet onthuld. Pim Dikkers, Joris Diels, Do van Stek en Wim de Haas. Décor: Guus Korrubel. Zondag 2 October, Stadsschouwburg, 20 uur. De Haagsche Comedie geeft een uitvoering van het muzikale blijspel „Pas op, kijk niet om", van Dorothy Reynolds en JuLien Slade. Regie: Cees Laseur; Chor.: Albert Mol; vert. Alfred Pleiter. Medewerken den: Myra Ward, Hetty Blok, Enny Meu nier, Luc Lutz, Johan Valk, en anderen. Maandag 3 October, Minerva Theater Heem stede, 20.15 uur. Het toneelgezelschap Jo han Kaart treedt op in „Potasch en Perle- moer op vacantie". Medewerkenden: Jo han Kaart, Joh. Boskamp en anderen. Donderdag 6 October, Theater Monopole, Zandvoort, 20.30 uur. Voor leden van de culturele kring ,,'t Helm" te Zandvoort treedt op het ensemble Cruys Voorbergh met het cabaret-programma „Van licht en donker". MUZIEK Vrijdag 30 September, Minerva theater Heemstede, 20.15 uur. Concert door het N.Ph.O. onder leiding van Toon Verhey onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring. Solisten Erna Spoorenberg, sopraan en Jo Bas, clarinet. Uitgevoerd worden werken van F. Schubert, C. Debus sy. H. Duoarc en A. Roussel. Zondag 2 October, „Stompetoren", Spaarn- woude, 15 uur. Concert onder auspiciën van de „Musyckcamer". Solist Hubert Barwahser. fluit. Uitgevoerd worden wer ken van Quantz, Grétry, J. C. Bach, A. Mahaut. Maandag 3 October, Grote Markt, 15.30 uur. Gedurende een uur bespeling van het ca rillon in de Grote Kerk door de stadsbei- aardier Arie Peters. Maandag 3 October, Concergtebouw, 20 uur. Extra concert door het N.Ph.O. onder lei ding van Toon Verhey. Solist Hans Rich- ter-Haaser. piano. Uitgevoerd worden wer ken van Diepenbrock, Schumann en Dvo rak. Dinsdag 4 October, Concertgebouw, 20 uur. Eerste concertserie D van het N.Ph.O. onder leiding van Toon Verhey. Program ma: Ouverture „De Vogels", Diepenbrock; concert nr. 2, Brahms; en syqmphonie nr. 3 van Bruckner. Dinsdag 4 October. Grote Kerk, 20.15 uur. Bijzonder Kerkconcert door de Muziek- kring „De Cantorij", het Huizer Kamerkoor onder leiding van Maarten Kooy en Klaas Bolt, orgel. Zij brengen werken van J. P. Sweelinck en Cl. Goudimel. Woensdag 5 October, Concertgebouw, 15 uur. Gratis orgelconcert door de organist George Robert. Het programma, samen gesteld uit verzoeken van het Coornhert- lvceum. vermeldt werken van J. S. Bach, G. F. Handel, L. N. Clérambault, J. Lang- lais en P. Franck. Woensdag 5 October, Gebouw Cultura, 20 uur. Demonstratie concert Klavarskribo. ADVERTENTIE RAI-GEBOUW-AMSTERDAM Boeiende rtandj en demonstraties plus nieuwe attracties en festiviteiten A OK HAARLEM. Over enkele dagen, op 3 October, zal het een jaar geleden zijn dat de E.S.M. tusschen Haarlem en Am sterdam ging rijden. Wat al tobberij, wat al moeilijkheden in het begin. Meermalen kon men den directeur, den heer Julius, in zijn jas gedoken en gezeten op een open platten wagen welke aan een mo torwagen gekoppeld was, langs de lijn zien rijden om die te inspecteren. En toen na den herfst de scherpe Oosten winden langs de Amsterdamsche Vaart gingen waaien, bleek alras dat de nieuwe wagens daar niet tegen bestand waren. Het regende klachten over koude en tocht! Maar deze kinderziekten zullen wel ovenwonnen worden. In elk geval heeft de E.S.M. van 1 Januari tot 31 Augustus 1.174.299 personen vervoerd. Of de jonge maatschappij ook een financieel succes heeft behaald, of behalve de rente van haar obligaties, groot 3 millioen, ook over een aandeelenkapitaal van het zelfde bedrag dividend kan worden be taald is nog een vraag! Haar bedrijfs kosten voor twee centrales, een groot personeel, het onderhoud van een slappen weg en voor het verbeteren van de niet onberispelijke wagens moeten zeer hoog zijn. De vrees van onze winkeliers, dat het nieuwe vervoermiddel de Haarlemsche koopsters en koopers in drie kwartier naar de Kalverstraat brengen zou en dat zij dan daar hunne inkoopen zouden gaan doen, blijkt een onweder te zijn geweest dat allang boven de hoofden der nering doenden is weggetrokken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5