ruiten kamgarens fantasie stoffen tweed stoffen AUTO en MOTORRIJLES In Castricum komen Zondag CSV en Vitesse tegenover elkaar K. TUSSEN Visserij-varia Kennemer Lantaarn FEEST^SLUIS aam Kanaalstraat RUAZ-radio gaat zich met kunst en kitsch bemoeien Autorijschool Succes Ksntoor- machines Chr. Visma Havenberichten Nutsbibliotheek Maandag open Frisse ideëen voor komende winter; beroemd kinderkoor op komst 10 VOETBAL IN KENNEMERLAND „Waterloo" Zondag tegen A.P.G.S. Zie steeds onze etalages Twee geredden van „Elbe" vandaag in Frederikstad Schakers achter de borden Technici tussen wilde dieren Vliegen op radar én op uranus „Japie Overzet" gestorven Afsluiting van straten ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 Te oordelen naar de resultaten van de af gelopen Zondag zou men geneigd zijn te zeggen, dat de clubs in de 2de klasse A elkaar in sterkte niet veel ontlopen. Niet minder dan drie van de vijf ontmoetingen eindigden in een gelijk spel, HFC won van WB met de oneven goal en slechts De Kennemers behaalde op Zandvoortmeeu- wen een zege met twee punten verschil, nl. drieéén, zodat ook in dit geval nog niet eens van een sprekende overwinning kon gesproken worden. In 3A is Zondag natuurlijk de Castri- cumse derby de grote wedstrijd, ondanks het feit, dat Vitesse de bovenste plaats be zet en CSV met Kinheim de onderste plaats deelt. We zijn er welhaast zeker van, dat het zal spannen en dat de overwinning, die Vitesse wel zal behalen, niet direct „sprekend" zal zijn. Ook bij ADO-Wijk aan Zee zal het aan spanning niet ontbreken. We houden het op een gelijk spel of een kleine overwinning van de thuisclub. Kinheim krijgt RKAFC op bezoek. De Alkmaarders lijken ons beter op dreef dan het vorige seizoen en dit gevoegd bij het feit, dat Kinheim nog niet veel presteerde, doet ons de derde nederlaag der Velse- naars verwachten. Velsen, dat tot dusver nog geen enkele nederlaag leed, maar ook het zoet der overwinning nog niet smaakte, krijgt op eigen terrein de Alkm. Boys tot tegenstan der. Verder dan een gelijk spel zal Velsen het o.i. ook nu niet brengen. Voorts wordt nog gespeeld HSVAlcm. Victrix, Terrasvogels en EHS zijn vrij. De Waterlöërs binden de strijd aan tegen de Amsterdamse politie. Zo goed als „de Het wedstrijdprogramma voor „Waterloo" luidt voor de komende Zonudag: Waterloo— APGS (14.30 uur)ADO 20 3—Waterloo (2.12 uur); Waterloo 3DEM 5 (12 uur); Waterloo a—SVIJ a (3 uur. Zaterdag). Waterloo komt tegen APGS uit met: W. Kok; J. J. Schelvis en S. Zwart; J. van Sik kelerus J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek. W. Numan, G. Post, J. Buding en H. v. d. Meulen. MET PENSIOEN In Hoek van Holland heeft de loods- schipper eerste klasse N. Jol, de nestor van de loodsdienst Nieuwe Rotterdamse Water weg, die na 35 jaar trouwe dienst met pen sioen gaat, afscheid genomen van zijn bemanning en zijn schip. Waarderende woorden werden gesproken door de com missaris van het loodswezen, de heer H. Kruisinga en de diverse bemanningsleden. ADVERTENTIE Een weelde van Winter in en Snelliusstraat 23 - Tel. 5653 De Noorse tanker „Havprins" wordt van daag in Frederikstad in de Oslofjord ver wacht met de twee enige overlevenden van de Duitse treiler „Elbe". Vijftien bemanningsleden van de „Elbe" worden nog steeds vermist. De reder van de „Havprins"' verklaarde dat hij geen verdere gegevens had van de kapitein van de tanker, sedert deze gister morgen per radio mededeelde dat hij ver der zoeken had opgegeven en doorvoer naar Frederikstad. De „Havprins" was Woensdag uit Rot terdam vertrokken na daar de helft van zijn lading olie uit Mexico te hebben ge lost. De andere helft was bestemd voor Frederikstad. De Noorse Raad voor de Scheepvaart zal de leden van de beman- n.ng van de tanker horen nadat het schip op de plaats van bestemming is aange komen. sterke arm" tegen OG startte, zo weinig brachten de hoofdstedelingen er in hun volgende twee wedstrijden van terecht. Waterloo maakt dan ook o.i. een goede kans op de overwinning. Bloemendaal zal het tegen ETO niet ge makkelijk krijgen en het nog ongeslagen THB gaat tegen Halfweg al evenzeer een lastige wedstrijd tegemoet. NAS-Onze Ge zellen is voor NAS en DIO gaat van DCO winnen. Semo-WH eindigt in een gelijk spel. Voor de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" werden deze week weer een aantal wedstrijden ge speeld. De uitslagen luidden; Groep I: WeldeDe Heer 10; Blok Moleman 10; v. d. PlasLanser 01. Groep II: PlugboerHeidenreich y2'A', DoornenhalAarts 10. Groep III: KroonDekker 10; Heykoop Verlaak v. d. BergKistemaker afg.; GravemakerDeelder 01; Rose- boomv. Niekerken afg. Groep IV: BuysCleeren afg. v. d. Doel Vis 10; AbspoelKramer 10; Berk hout—Blok 1—0; Boerrigter—v. d. Wel y—X; v. d. Wel—Vis 1—0. GESLAAGDEN Geslaagd voor het diploma scheepswerk- tuigkundige A de heer I. v. Overwateren te IJmuiden. Voor het kantoord iploma typen slaagden mej. S. Boonstra en de heer P. v. Noord te IJmuiden. Prüzen van Vrijdag. Gr. tong 5,004,35; grm. tong 3,202,90; kim. tong 2.76—2,56; kl. tong I 2,80—2.50; kl. tong II 1,74—1,46; tarbot I 3,002.50, per kg. Tarbot II 10890; tarbot IV 40—30; gr. schol 50; grm. schol 5744; kim. schol 5851; kl. schol I 4941; kl. schol II 458; schar 2620; v. haring 1510; makreel 1710; gr. schelvis 51—50; grm. schelvis 5149; kim. schelvis 5149; kl. schelvis I 5152; kl. schelvis II 3920; wij ting 2816; gr. gul 4541; midd. gul 3734; kl. gul 2722; kl. koolvis wit 35, per kg.; Gr. kabeljauw 132, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 42Ó kisten tong en tarbot, 990 kisten schol, 30 kisten schar. 3020 kisten haring. 1125 kisten makreel, 360 kisten schelvis, 180 kisten wijting, 40 kisten akbeljauw en gul, 10 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 6185 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 6 Norma Maria f24.620; IJM 34 Allan Water f14.500; SCH 171 f 14.880; KW 51 f7560; KW 70 f820; KW 42 f245; TX 33 f2520; IJM 11 f2080. IJsclmeervisserij. Donderdag werd door 65 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4403 pond kuilpaling, prijs f 0,0f 1.07; 197 pond lijn- aal, prijs f 1,10——f 1,13; 1298 pond snoekbaars, prijs f 6,59—f 0,60; 469 pond rode baars, prijs f 0,56f0,60; 981 pond voorn, jprijs f 0.04 per pond en 944 bak nest, prijs f2,40f2,80 per bak van 37 ks kg. ADVERTENTIE De werkzaamheden aan de Vrouwehek Prinsenbrug over het Noorder Buitenspa geraamte van drie bogen is reeds door brug als aanloop tot de bouw van de arne te Haarlem vorderen gestadig. Het een bakstenen ommanteling verhuld. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat het werk van de Nutsbibliotheek te IJmui den dit jaar zou worden overgenomen door de te stichten gemeentelijke openbare lees zaal en bibliotheek. Door allerlei onvoor ziene moeilijkheden (de bouwstop o.a.) kon dit evenwel nog niet doorgaan en heeft het bestuur van de Nutsbibliotheek gaarne gevolg gegeven aan het verzoek van het Velscnse gemeentebestuur om het werk voort te zetten tot het tijdstip, waarop de gemeentelijke instelling in staat is het over te nemen. Gelukkig werd het daarin volledig ge steund door de vrijwillige medewerkers, zonder wier belangeloze arbeid van uit lening geen sprake zou kunnen zijn. Zo wordt het uitleenseizoen dan Maandag 3 October geopend. De bibliotheek is geopend op Maandag- en Vrijdagavond van 78 uur voor jongeren tot 16 jaar en van 8 9.30 uur voor ouderen, in de school aan de Heidestraat te IJmuidenOost. VEILINGBERICIIT 30 September Sla 321; bloemkool 1743; spinazie 2346; Andijvie 68; sperciebonen 37—111; snijbonen 53109; pronkbenen 1448; toma ten 2045; komkommers 1234; prei 817; knollen 919; bospeen 1018; waspeen 815; Aardbeien 100 per doosje; druiven 70105. Lanqe Nieuwstr66'jMuiPw VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR De afdeling Velsen van de Nederlandse bond van technici houdt Maandag 10 Oc tober in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden een filmavond, waar Lode van Gent komt vertellen over de binnenlanden van Afrika. De film, die deze avond ge draaid wordt is: „Tussen vulkanen en wil de dieren". ts Zuivel in het nieuw De Stoopjes C. J. en J. C. zijn feitelijk met melk grootgebracht. Moeder Stoop begon er in de aloude Breesaap al mee, toen de jaartelling 1908 wees en vader behartigde in die dagen de belangen der koebeesten. Die toen nog niet in nette IJmuidense weilanden graasden, maar half in het wild voorkwamen in bos, duin en beemd. Dat was nog het ware „hoeden" alleen weet ik niet, of er klokjes aan hals banden bij te pas kwamen. Melk werd het weer, toen de Stoopjes hun affaire in 1928 verplaatsten naar de Wijk aan Zeeërweg, waar ook in het groot gehandeld werd. Maar dat vond de bezetter niet mooi van de Stoopjes groothandel weg en sindsdien weggebleven. Maar na alle narigheden daar na is er nu aan de Vechtstraat 4 in het complex, dat Van Oostens expeditiebedrijf zulk een riant onderkomen ver schaft, een propere nieuwe be doening geopend een eta blissement met rijen kazen, centenaren melk en een pracht van een moderne koelkast, twee spoellokalen voor het schoonmaken van de bussen en het stallen der Stoopse bak fietsen. Wel een verschil met 1908 maar dezelfde liefde voor de oude stiel is in deze nieuwe zaak toch nog duidelijk te merken. Bij een afscheid Voor degenen, die meneer Jimmink van de V.E.M. Dinsdag bij zijn afscheid de hand willen drukken zij er op gewezen, dat het „interne" afscheid van 10- 11 uur plaats heeft - daarna is tot 12 uur voor een iege lijk gelegenheid de schei dende uit te zwaaien. Friezen in Beverwijk Het is, dat gij het weet: de Beverwykse Friezen gaan weer een „gearkomste" beleg gen. Aan deze kant van de afsluitdijk heet zulks een to neelavond, want blijkens de convocatie komt het „Lyts Frysk Toaniel" van Barend van der Veen met een mooi Fries stuk: „Dér stiket wat efter". Er steekt niets anders ach ter, dan dat Barend en Martsje, zoals dit klein Fries toneel in de oertijden heette en triomfen vierde, borg staan voor een zonnige avond. Het gebeurt allemaal in het Centrum aan de Koningstraat en de „liete- boekjes" moeten wel mee, want er zal tussen de bedrij ven door gezongen worden van de Wetterweagen om it aide Grou en de gouden hoep' rond de Friese klei. Eventjes tot de Friezen: „folie nocht en wille". Hond en busje In de drukte van Santpoorts kermisweek zyn twee kraakjes gezet door een nog onbekend edoch onnet persoon. De politie zocht zich aan vankelijk kleurenblind naar de onverlaat, die onder meer een spaarbusje meeroofde. Maar kreeg niets dan nullen op het request. Tot de rijksspeurhond van de Hagelingerweg er zijn neus in begon te steken en een ver dachte besnuffelde, die het wel eens geweest zou kunnen zijn. Hij blafte en herkende de man, maar de man ontkende op zijn beurt, zodat de politie nu wederom in het duister tast en opnieuw naar mannen zoekt, die in de nacht op spaarbusjes loeren. Want zo is de overheid dan ook weer: die hond kan zich óók vergissen. Hoewel het de eerste keer zou zijn, zegt de politie. Gokje In IJmuiden is in oprichting een V.V. „IJmond", die het kleine onschuldige gokje niet schuwt. Blijkens een fr.aai mij toe gezonden papier, heeft de V.V. voor 50 cent contributie de man een voetbalpool op stapel gezet, die de deelnemers laat raden naar de resultaten dei- wedstrijden uit de KNVB- hoofdklasse. „Alles goed" le- vert de prijs op en een paar foutjes kan ook nog wel wat geven. Ik zal maar niet mee doen, want sinds vrouwe For- tuna zich door mij altoos van achteren laat bekijken, heb ik alle vertrouwen verloren in het grootse moment, dat ande ren wel overkomt, het moment van de plotselinge rijkdom, de villa, de auto, de bontmantel voor-mevrouw en de nervosi teit wegens de plotselinge overgang naar het kapitalisme, 'k Zou me geen raad weten. UIT VELE VEELGETERGDE en bontbeprikte Radarkelen is instemming opgeweld met hetgeen onder deze, voor vliegen blijkbaar ook al aantrekkelijke, Lantaarn is gezegd aangaande de plaag, welke zij moeten doormaken als gevolg van een na burige kweekplaats van illegale vliesvleugeligen, die op onrecht matige wijze in hunne slaapkamers doordringen en op nog on rechtmatiger, zelfs hebberige manier hunne etenswaren van hunne kleine witte eieren voorzien. Maar uit de Uranusstraat komen nu óók al klachten en ik stel mij voor, zo langzamerhand te weeklagen namens een geheel achteruitgesteld gebied van het nieuwe IJmuiden, dat dag en nacht met de moed der wanhoop in het hart en enorme vliegenmepoers in de hand iacht maakt op de legioenen, welke door het luchtruim op hen afkomen. Steeds maar meer. steeds maar weer van de vuilnisbelt, die de gemeente daar zo zorgzaam aanlegde als gezellig onderko men voor onrein en lastig huisvee. Ho, ho, gij Lampenier, krijt mij namelijk deze Uranus- straat-bewoner tegen: het is niet eens alleen de vuilnis stortplaats. Want hij, arme, heeft onlangs na een omvang rijke jacht op gevleugeld wild in de door hem voor woon ruimte gehuurde établissemen ten nog niet eens 68 maar precies 100 zieltogende slacht offers op het Bouclétapijt ge teld. De stofzuiger was er la ter, na het hieronder vermel de onderzoek bijzonder goed voor, maar de andere kamer van zijn behuizing bleek na de luchtslag nog eens eens enige tientallen tot vluchtoord te hebben gediend, met het ge volg, dat deze Uranist daar tot herhalingsoefeningen overging tot ook de laatste was neerge haald. Bij onderzoek evenwel ble ken van de honderd gesneefde voorkamervliegen er precies 68 (en dit cijfer wordt magisch in deze strijd, vrinden) te be horen tot het ras der „vuilnis- belters" terwijl de overige 32 een zeer bekende IJmuidense geur aan zich bleken te heb ben de geur namelijk van vis in een zo verre staat van overlijden, dat ze zelfs met een goede wijnsaus erover niet meer van zogenaamde „stank" te onderkennen was. Zogenaamde rotte vis dus. Onze Uranist is met grote initiatieven (en de neus be nauwd genepen) op onderzoek uitgegaan en ziet, wat ont waarde zijn oog in de onmid dellijke nabijheid van zijn propere woonstêe? Vissen- koppen en andere -delen in alle soorten, maten en stadia van ontbinding, welke kenne lijk, aldus mijn Uranusbewo- ner, uit de omliggende perce len worden geworpen, c.q. ge smeten, subsidiair ged (door de censuur is dit woord verminkt). Maar laten wij hem thans eer biedig zelf aan het woord, deze geplaagde: „Nu wil het nood lot, dat deze verscheidenheid van viskoppen niet alleen een zeer welkome bunker- en wat dies meer zij -plaats voor de ons bezoekende vliegen is, maar tevens een bijzondere attractie voor onze hond vormt, zowel bij onder- als zonder- toezichtstelling (de algemene politieverordening, melieve, zegt, dat zulks niet gepermit teerd is. Houd Uwen hond aan den lijn, melieve waardoor z'jn verblijf binnens huis in hoge mate ongewenst wordt in verband met de door hem verspreide luchtjes en eventuele andere te ver wachten ongerechtigheden". Mede namens onze en zijn buurhonden vraagt hij nu u altegader te willen wijzen op de van gemeentewege ver strekte en zeer bruikbare vuil nisemmers, welke uitermate goed sluiten en die zelfs twee keer per week geheel belange loos worden geledigd. Hier zou alle visafval uit het nieu we IJmuiden een redelijke plaats kunnen vinden, meent hij. Anders komt het te langen leste óók nog op de belt te recht, zegt hij en ocharm dan is het leed van Radaris- ten, Uranisten en hl degenen, die mee-lijden aan de ver schrikkelijke vliegenplaag in het geheel niet meer te over zien. Vooral geen visafval be graven, raadt hij deskundig, want vliegen- en honden neuzen zijn opvallend scherp. Zullen we er nu werkelijk eens wat aan gaan doen? Ik herinner mij uit de oertijd de zer Lantaarn, toen zij nog maar een pitje was, hoe zij eenzelfde, minder omvangrijk smijt-maar-neer-probleem be scheen, dat in IJmuiden-Oost tot geween en knersing dei- tanden aanleiding was. Want, onder ons: wié gooit nu eigen lijk zomaar vis op straat? Dat is gewoon vies voor vis. Spelletje Met alle begrip en ruime tolerantie voor wat de jeugd in haar luchthartige onbe zonnenheid vaak uitkuurt. moet er toch een grommend woord vol misprijzenis af je gens de kleine Santpoorters, die het Donderdagmiddag een zeer bejaard man bij Hoofd straat en Slaperdijk zo lastig maakten, dat de oude tenslot te voorover op het trottoir viel >n met een hersenschudding en wonden moest worden op genomen. Een groepje uit de lieve jeugd had deze middag een 68-jarige wandelaar ontdekt, die in het herfstweertje een rustig ommetje maakte. Er is eerst wat luidruchtig-plage- rig omheen gestoeid en daar na werd een poging aange wend met behulp van een stok de hoed van de grijsaard af te wippen. Geheel in de war is het oudje daarop gestruikeld en op het gezicht gevallen. Het kwam aan ook, want met een her senschudding en een hoofd wond heeft „Bakkertje" van de ongevallendienst hein voor zichtig, samen met de dokter, behandeld en naar huis ge bracht. Commentaar lijkt me vol maakt overbodig. Aan de hand van kapelaan Kerstholt heb ik onlangs in het houten heiligdommetje mogen kijken, dat de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat sinds de verbouwing is geworden: uit een wat somber onderkomen groeide na het nijver kwispelen met verf kwast en schroevedraaier een haast statige zwaan-van-een-huis. Met schemerlampjes, heb ik toen gezien. En met een dansvloer om er de nek op te breken, wanneer men het „ene-tweeje" van de dansmeester al enigszins verleerd is. In die sluis moet even wel nog het een en ander meer gebeuren, want met dat ene opgeknapte zaaltje is de veeleisende kapelaan nog niet tevre den. Aangezien hij echter niet over voldoende contanten be schikt om daar eens een paar gele brieven tegenaan te plak ken, is er drie dagen lang feestgedruis voor en in de sluis opgeklonken gedruis van een fancy-fair, die er zijn mag. vrinden. Het is haast een complete kermis daar, al heb ik op ker missen het rad van avontuur c'e laatste tijd pijnlijk gemist. Maar hier is het weer present in al zijn grillige goedgeefsheid en dit rad is voorzien van een welbespraakte standwerker, met als aanpalend evenement een vrolijke keuken, waar gij allen alles moogt doen, wat ge in een onverstandige bui op kantoor of thuis wel eens hódt willen verrichten. Het moet goéd stuk daar (in die keuken dan). Mannen met schutterstalen- ten kunnen in de schiettent hun meisjes verbaasd doen staan en bij de vliegende scho tels worden de betere IJmui dense mikkers uitgenodigd hun capaciteiten ten koste van een stuk of wat dubbeltjes te de monstreren. Enbij mooi weer verrijst er vliegensvlug een kegelbaan in de open lucht, waar „alle negen" slechts één simpel geldstukje kost. Ach en dan kunt ge daar morgen en overmorgen nog de buik rond gaan eten aan vis en zuur, besprenkeld met voch ten uit kleine flesjes, waarvan ik het etiket niet mag vertalen, omdat het reclame en belache lijk zou worden. Wat is toch „zeven-op"? En waarom heet limonade-gazeuse „Ja Ja"? Drie avonden lang werd en wordt er op dat vloertje ge danst met telkens andere or kestjes zodat het een door luchtig festijn belooft te wor den. Gisteravond te acht uur is de onderneming geopend om drie dagen lang wijd open te blijven van twee tot zes voor de kinders en des avonds weer voor de kinderlijken van hart. LAMPENIER Morgen, Zondag, zal de populaire radio- ziekenhuisomroep van het Antoniusziekcn- huis het winterseizoen afsluiten met een programmaatje tussen halftien en kwart over twaalf, waarin het RUAZ-kinderkoor „De spelende nachtegalen" onder leiding van Albert Louwe de hoofdrol vervult en waarin voorts een Tekenwedstrijd is opge nomen voor alle luisteraars. Men staat morgen al min of meer met één (radio)- been in de winter want een gramofoon- platenprogramma is alvast op het naderen de donkere seizoen afgestemd. In dat seizoen zullen door de RUAZ di verse nieuwe programma-onderdelen ge probeerd worden. Zo staat er bijvoorbeeld voor de 27ste November een speciaal Sin terklaasprogramma klaar, waarin de Goed heiligman een speciale verrassing via de ziekenhuis„aether" zal brengen. Voor de Tweede Kerstdag is eveneens een program- ADVERTENTIE Wü lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie De nieuwe cursus technische lessen begint 1 October ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR In memoriam Jacob Visser Wederom is een bekende persoonlijkheid Jacob Visser door de dood aan IJmui den ontvallen. Zo er één inwoner is aan te wijzen, die het ontstaan en de groei van de haven plaats IJmuiden van nabij heeft meege maakt, dan is het wel Jacob Visser geweest. Op zeer jeugdige leeftijd van Nieuwediep naar hier gekomen, was hij bij iedere IJmuidenaar, althans van de generatie die hier vóór 1930 was geboren of zich vestigde, algemeen bekend en bemind. Iedere IJmui denaar kwam gemiddeld toch wel eenmaal per maand op de „kop" van de haven en vanzelf kwam je dan in aanraking met „Japie Overzet". En als hij zijn klanten dan voor het kapitaal van 1 cent overzette naar de Zuidzijde of naar het Westelijke havenhoofd en hij trok met de vereelte handen aan de riemen zijn vletje kalm vooruit, dan kon men er zeker van zijn, dat het de mooiste en de prettigste vijf minu ten van de dag werden. Hij bezat een waar lijk tintelende humor. Als hij met zijn passagiers de overkant van de Vissershaven had bereikt en hij merkte dat één hunner wilde vergeten te betalen, dan klonk het steevast: „kalm an met uitstappen en niet te wild met beta len". Of als hij een aantal jonge recruten, die voor het eerst van hun leven in IJmui den kwamen, naar het toenmalige fort moest overzetten, quasi moed insprak en hen vertelde dat hij als jong soldaat tijdens de Boerenoorlog in Transvaal gevochten had en of ze wel eens gehoord hadden van de „held van Spionskop". Natuurlijk had den ze dat. Welnu, dan wisten ze nu ook, dat ze door diezelfde held naar het IJmui dense fort werden geroeid. En hij wist het zo onopgesmukt te ver tellen, dat de halzen het nog geloofden ook. Of hij zette een groepje dagjesmensen over en hij wees hen op het grote vernuft der waterbouwkundigen, die er zo waar in geslaagd waren het fort zodanig te con strueren, dat het bij vloed onder water verdween en bij eb vanzelf weer boven kwam. En toch heeft hij het in zijn welbesteed leven lang niet gemakkelijk gehad. In latei- jaren heeft hij zijn bedrijf overgeschakeld van de roeivlet naar de motorboot, maar zijn zorgen zijn er niet minder om gewor den, integendeel, 's Zomers en 's winters, bij regen en ontij en ook bij de strengste vorst stond Jaap klaar om zijn klanten over het water te brengen. Hij behoorde als het ware tot de inven taris van IJmuiden. En men kan zelfs zeg gen, dat hij tot de grondleggers van het vreemdelingenverkeer in IJmuiden ge rekend mag worden, want honderdduizen den dagjesmensen, die vroeger per „Am sterdamse boot" op Zondag naar IJmuiden kwamen, heeft hij voor die ene cent de weg naar het IJmuidense strand en naar de pieren gebaand. IJrhuiden zal hem met veel sympathie en waardering blijven gedenken. Dat hij ruste in vrede! ma ontworpen, dat onder meer het koor van de missiestudenten uit Driehuis ten tonele voert onder leiding van pater P. de Bruyn. Verder zijn er declamaties in voor bereiding en zal er een Kerstverhaal wor den verteld. Eerste lustrum Op 22 Januari gaat de RUAZ zijn eerste lustrum vieren met een verlengde zendtijd: tussen half negen en half negen des avonds zal de eigen omroep (met een tussenliggen de middagpauze) in de „lucht" zijn. Een klankbeeld van Jan Beentjes grijpt terug op de vijf jaar, dat de RUAZ nu voor een stuk verantwoorde ontspanning in het zie kenhuis zorgt. Aan het Lof werken mee „Les petits chanteurs a la croix de bois" een zingende rondgang door het hele huis van dit beroemde koor zal deze dag beslui ten. Men heeft voorts een plan in petto film op alle zalen te brengen een RUAZ- film dan wel te verstaan. Op passie-Zondag (18 Maart) zal er hoogstwaarschijnlijk een declamatorium, speciaal voor de RUAZ ontworpen door de Beverwijker Wim Vermeulen, ten gehore worden gebracht. Natuurlijk komt op de bevrijdingsdag de al traditie geworden uitzending in samen werking met de Velser Gemeenschap ook weer aan bod: een reportage van de doden herdenking en de viering van de vijfde Mei in Velsen staat voor deze dag op het pro gramma. En dan is het op 10 Juni: „Hoera, het is weer zomer". Dat de RUAZ zich ook metterdaad bezig houdt met een bepaalde culturele opvoe ding blijkt uit een nieuwe rubriek die „Kunst of Kitsch" gaat heten en die wil proberen het onderscheidingsvermogen op dit terrein bij de luisteraars aan te wakke ren. „Hart onder de riem" wordt eveneens een nieuwe rubriek van vier minuten onverwacht in te voegen in de gramofoon- platen-programma's. „Luistert u even mee, geniét u even mee" heet een rubriekje, dat een aantal bekende Velsenaren voor de microfoon wil brengen om hen de zieken te laten vertellen uit hun werk en hun streven met een lievelingsplaat van de geïnterviewde toe. Verder zal de heer K. de Jong een paar hoorspelen proberen te verzorgen, die voorlopig nog een experi menteel karakter zullen dragen, maar wel licht de fundamenten kunnen leggen tot een eigen RUAZ-hoorspel-kern. In de maanden Februari en Maart gaat men het wagen een hele opera ta brengen toege licht door deskundigen. ADVERTENTIE Wijk aan Zeeërweg 4 Telefoon 4619 IJmuiden Olympia - Remington - Triumph enz. Onderhoud - Reparatie - Rebuilt Eigen Technische Dienst. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de vol gende straatgedeelten en straat te IJmui den (Oost): a het gedeelte van de Zeeweg, tussen de Willemsbeekweg en de Tussen- beeksweg; b. het gedeelte van de Plancius- straat tussen de Reinier Claeszenstraat en de Mercatorstraat; c. het gedeelte van de De Weerdtstraat, tussen de ReinierClaes- zenstraat en de Mercatorstraat; d. de Rei nier Claeszenstraat, gedurende ongeveer 14 dagen voor alle verkeer zullen zijn af gesloten. Donderdag kwamen binnen: Andrea van Rotterdam. Theseus van Rotterdam. Congo- stroom van Antwerpen. Beninkust van Rot terdam. Twee Gebroeders van Rotterdam. Paula van Rotterdam. Svanesund van Ant werpen. Victoria O van Onton. Hebble van Goole. Madjoe van Ilelgö. Bercht van Sund- pyla. Sleven van Londen. Elfriede van Duin kerken. Eemstroom van Grangemouth. Wit- tekind van Expilla. Isola van Swansea. Reids van Riga. Frank Dalmas van Le Havre. Vertrokken zijn: Bakala naar Duinkerken Kurban naar Stralsund. Nettie naar Gent Texelstroom naar Manchester. Solflint naar Bergen. Egbert Wagenborgh naar Skutskar. Ivan Skangrut naar Newcastle. Langley Clyde naar Marseille. City of Ghent naar Rotterdam. Pandorra naar Las Palmas. Hee rengracht naar Rotterdam. Heelsum naar Bremen. Betty naar Bristol. Paula naar Wal- kon. Bomma naar Frederikstad. Solveig Ricketsen naar Lulea. Deo Favente naar Kopenhagen. Nelee naar Antwerpen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10