Hoe „De Hoop" het verlies van een leven en f3.300 voorkwam Eechtrop net iets te zwak voor Hurley in promotieklasse (3-1) Agenda voor Velsen „De schipper heeft buikpijn" „Primitieve volkskunst" bij „Felison" Nederlands aandeel in graanvervoer op de Rijn Heemskerk Beverwijk Castncum MAANDAG 3 OCTOBER 1955 Uitgevaren visserijvaartuigen „Hoe richt ik mijn woning in?" De heer J. J. Bolland commissie-praeses af Verkeer wordt geliberaliseerd HOCKEY IN KENNEMERLAND Kokerbaan achter politiebureau PALVU brengt'; „Ze kregen wat ze wilden" Vreemde vis te Scheveningen Zilveren gemeentesecreta ris ontving hartelijke hulde Het wezen der Christelijke school B.A.F. aan nieuw seizoen begonnen EEBArfKCT [t Karpertje" had goede vangst Verpleegster de weg over: bromfiets vernield Forensen-kampeervereni ging Bakkum vergaderde Aanbesteding boren van waterputten bij Castricum Agenda voor Beverwijk b IN DE NACHT LAG „De Hoop" te drijven met gestopte motor; positie 55.40 N.B. 0.45 W.L. Het weer was goed en de zee rustig. Behalve de wachtslieden op de brug en de marconist achter zijn toestellen, was de rest van de bemanning te kooi. In de om trek lagen verscheidene schepen achter de netten en ook in de aether was alles rustig. Lang zou deze rust niet duren want om 2 uur beginnen de meeste schepen de netten in te halen en zouden de vangstberichten door de radio omgeroepen worden. Nu was echter alles nog rustig. Te 1.30 uur werd de stilte in de aether plotseling verstoord door een oproep aan de „De Hoop": „Hallo Hospitaal Kerkschip „De Hoop" hier is de VIhoort U mij, over". De marconist schrok op, schakelde zijn toestel in en antwoordde op de 129 meter band: „Hallo VIhier is het Hospitaal kerkschip, antwoordt u maar." Direct gaf de logger antwoord: „Hallo de Hoop, kunt u mij helpen, onze schippers heeft hevige buikpijn en kruipt rond door zijn hut van de pijn." Direct werd de dokter uit zijn kooi geroepen, hij was spoedig in de radiohut aanwezig. Een voorlopig medisch advies werd gegeven en wij beloofden zo spoedig mogelijk naar de logger toe te komen. Toen de positie van de logger werd opgevraagd bleek echter dat deze 120 mijl (225 kilo meter) Noordelijk van ons was. Daar dit schip aan de netten lag en deze dus eerst binnen moest halen, werd besloten dat wij in de richting van de Vlaardinger zouden stomen en dat we om 5 uur weer contact zouden opnemen om te horen of de netten al binnen boord waren. Direct werd onze motor gestart en om 1.45 uur voeren wij volle kracht in Noordelijke richting. 1 Te 5 uur werd weer contact met de log ger gemaakt. Volgens de stuurman van dit schip duurde de pijn van de schipper on verminderd voort; om 6 uur zou men de netten binnenboord hebben en dan volle kracht naar De Hoop komen. Intussen had de „De Hoop" al 38 mijl afgelegd. Dank zij radar Te 6 uur kregen wij mist, zicht 1 mijl Dank zij de radar konden wij volle kracht blijven varen. Te 8 uur werd het weer helder met goed zicht. Dinsdag 20 September: st. Abraham VL 77 (30 Sept. binnen). Woensdag 21 September: mt. Soerabaia IJM 79. Donderdag 22 September: st. Flamingo IJM 25; mk. Prinses Margriet KW 51 (30 Sept. binnen). Vrijdag 23 September: st. Tzonne IJM 1, Haarlem IJM 9; mt. Allan Water IJM 34 (30 Sept. binnen), Wiron IV IJM 209, Comelis Vrolijk Fzn. SCH 171 (30 Sept. binnen); ml. De Vrouw Anna KW 52, Excelsior III KW 76, Gebroeders KW 108. Zaterdag 24 September: mt. Thorina ÏJM 33; ml. Annie IJM 14, Drie Gebroeders HD 79; mk. Pietertje HD 87. Maandag 26 September: st. Herman IJM 2; mt. Deining KW 8, Claesje RO 46, Dirkje RO 53; ml. Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Comelis KW 24, Concordia KW 26, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Jan KW 84, Willempje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Petronella KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroe ders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Mariarine IJM 7, Maantje IJM Poolster IJM 11 (30 Sept. binnen), Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45, Vios IJM 52, De Hoop H IJM 59 (29 Sept. bin nen), Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26. Leendert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30; Stem KW 36, Hermina IV KW 53, Dine Marie KW 57 (28 Sept. binnen), Aüce KW 62, Albatros KW 6S. Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77 (27 Sept. binnen), Zeearend KW 79, Jo hanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126. Koningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14, Hendrikje BU 33. Dinsdag 27 September: st. Klaas Wijker IJM 85, Viking Bank IJM 183; mt. Maria van Hattem IJM 10, Medan IJM 57, Batavia IJM 99; ml. Saturnus KW 69, Alida KW 91; mk. Mercator IJM 19, Tiny KW 34, Tiny Dieuw WR 33, Flevo WR 50 (le reis). Woensdag 28 September: st. Vios I IJM 24; mt. Eveline IJM 116: mk. Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Gerda Marianne KW 71. Donderdag 29 September: st. Bergen IJM 16. Bloemendaal IJM 71; mt. Elie Chénévière IJM 32; mk. Jan Willem WR 34. Vrijdag 30 September: mt. Johannes Pol derman IJM 20, Wiron II IJM 211. Zoutharingvisserij Dinsdag 30 Augustus: ml. Sakina KW 32. Woensdag 31 Augustus: ml. Rijnmond IV KW 15 (30 Sept. binnen), Hollandia KW 18 (30 Sept. binnen), Noordster KW 67. Maandag 5 Septemebr: ml. Noordzee KW 47, Excelsior II KW 78. Dinsdag 6 September: ml. Nederland IV KW 167. Donderdag 8 September: ml. Piet en Leen dert Huibert KW 3. Vrijdag 9 September: ml. Nederland VII KW 130. Zaterdag 10 September: ml. Voorwaarts KW 140. Maandag 12 September: mtl. Martha IJM 74 (30 Sept. binnen), Martenshoek IJM 283 (30 Sept. binnen), Nelly Maria KW 70 (30 Sept. binnen), Gezina Geertrui KW 176. Dinsdag 13 September: ml. Elizabeth KW 49, Sumatra KW 86. Wilhelmina II KW 138. Woensdag 14 September: mtl. Gorredijk IJM 75, Grietje KW 20, Rijnmond III KW 44, Bali KW 129 (30 Sept. binnen); ml. Fierman KW 5, Margrietha Maria KW 29. Jan KW 50, Vooruit KW 151, Zeemeeuw KW 170. Donderdag 15 September: ml. Helena KW 39. Wilhelmina III KW 147. Zaterdag 17 September: mtl. Huiberdina Gisbertha KW 85. Maandag 19 September: mtl. Bertha KW 38, Willy SCH 7; mk Volharding KW 85, Janna KW 163. Dinsdag 20 September: mtl. De Arend KW 7, Nederland VI KW 37, Everard Christina KW 40; ml. Katwijk H KW 161. Woensdag 21 September: mlt. Hubertha Gerarda KW 9, Orion KW 22; ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Willem Cofnelis KW 16, Rijnmond V KW 110, Everdine Jacomine KW 173, Onderneming KW 175. Vrijdag 23 September: mtl. Onderneming IV SCH 153; ml. Vertrouwen KW 6. Zaterdag 24 September: mtl. Toenadering KW 95. Maandag 26 September: mtl. Wilhelmina I KW 25, Neptunus KW 45, Maria Jacoba KW 73; ml. Dirk KW 19, Annie KW 54, Ella Christina KW 97. Dinsdag 27 September: mtl. Hette Marga- retha KW 74, Nestor KW 101, Robert William KW 123, Willy KW 141, Java KW 159, On derneming II SCH 27, Onderneming ni SCH 117. Cornelia Maria SCH 135. Woensdag 28 September: mtl. Comeils Marimis KW 48; ml. Anna en Cornelia KW 14, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Eendracht KW 168. Donderdag 29 September: ml. Zeezwaluw KW 83. Vrijdag 30 September: mtl. Emma Wil helmina KW 135. Een enkel staaltje van het werk van het hospitaal kerkschip „De Hoop", zo als er vele staan opgetekend in de reisverslagen van de kapitein, is teel eens waard gepubliceerd te worden. Het is maar een voorbeeld van één geval tijdens de derde reis, maar in een jaar komen vele van zulke gevallen voor. In nevenstaand artikel geven we het woord aan de kapitein van „De Hoop", de heer W. Rog. ioOD=OOCCOCOC<X»XOéOCXXX»OOC>OCCOCCCCO(XODOCCOC>X10CXXXXX3 Na in de loop der morgen nog enkele radiopeilingen genomen te hebben, waren wij te 10 uur bij de Vlaardinger logger. Zo spoedig mogelijk werd de sloep over boord gezet en de zieke schipper van de logger bij ons aan boord gebracht en in het scheeps- hospitaal opgenomen. Het bestek was toen wij bij elkander kwamen 56.55 N.B. en 0.10 W.L. Verlies voorkomen Voor deze opname moest door de Hoop 90 mijl worden gestoomd: een brandstof verbruik van 450 liter gasolie en 10 liter smeerolie, ongeveer een waarde van 70. Daartegenover kon de Vlaardinger op het visserij terrein blijven en ving dan ook de volgende nacht 100 kantjes haring (onge veer een waarde van 3.000. Was de Hoop er niet geweest, dan had deze logger de schipper naar de dichtstbij zijnde haven moeten brengen en dit was in dit geval Aberdeen. Deze plaats was nog 70 mijl heen en 70 mijl terug. Dan had de Vlaardinger voor deze 140 mijl gebruikt 4 ton kolen (het is een stoomschip) met een waarde van ongeveer 250 gulden plus ha vengeld en had de volgende nacht niet kunnen vissen, dus in dit geval een verlies van 100 kantjes haring. De „De Hoop" kon door deze opname voor logger een verlies voorkomen van ongeveer 3.300. Voor de Vereniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in de gemeente Velsen „Felison" hield de heer F. Wegner, verbon den aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen, Vrijdagavond in de tentoonstel lingszaal aan de Heidestraat een lezing over Primitieve Volkskunst". De heer Wegner zeide dat er een groeien de belangstelling voor de primitieve kunst en de primitieve mens bestaat. Hij gaf voorts een uiteenzetting van het begrip „primitieve mens". Deze mens leeft in een primitieve gemeenschap die op isolement gericht is en bestaat uit een aantal groepe ringen van 50 tot ten hoogste 1000 indivi duen. Een bewijs van het isolement van deze groeperingen zag spreker in het feit, dat in Nieuw-Guinea alleen al een zestigtal verschillende talen wordt gesproken. Het enige contact tussen deze groeperingen is de noodzaak van ruilhandel. Het enige vraagstuk voor hen is: hoe blijven ik en de groepering in het leven, waarbij de heer Wegner voorop stelde dat bij deze mensen de groepering vóór het individu gaat. Elke fase in hun leven wordt beklemtoond door hogere machten, waarmee deze volken een zeer sterke binding hebben. De levenszekerheid in de Westerse we reld wordt bepaald door organisatie, tech niek en wetenschap, hetgeen de primitieve mens ten enenmale ontbeert. Voor een aan tal groeperingen op Nieuw Guinea bestaat de levensvoorwaarde uit „mane". Achter koppensnellen zit dan ook niet alleen moordlust, wat men volgens de heer Weg ner lange tijd gedacht heeft, maar een mid del om deze „mane" - deze kracht - te ver krijgen. De gedachtensfeer van de primitie ve mens is vaak zeer ingewikkeld en ge compliceerd. Primitieve kunst is zeker geen aestheti- sche genieting maar een noodzakelijke le vensvoorwaarde. Het behelst het afweren van kwade geesten en demonen. Spreker noemde het een onloochenbaar feit dat, waar de Westerse beschaving ook bij primitieve volken doordringt, de primi tieve kunst aan het verdwijnen is, daar de noodzaak hiertoe ook niet meer aanwezig is. De Westerse mens, aldus de heer Weg ner, zal nooit tot „primitieve" kunst in staat zijn, daar zijn uitingen door Wester se sfeer worden beïnvloed. Als Westers mens, die deze kunst het meest benaderd heeft, noemde hij Vincent van Gogh, die aan innerlijke spanningen ten gronde ging. Lichtbeelden gaven de pracht van de pri mitieve kunst weer. Voor de afdeling Velsen van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, I.v.A.O., houdt de heer Peters Vrijdagavond 7 Oc tober in een van de zalen van het Cultu reel Gebouw aan het Moerbergplantsoen een lezing over het onderwerp „Hoe richt ik mijn woning in?" De lezing zal worden toegelicht door lichtbeelden. Vooral voor jongeren is dit een leerzame avond met een belangwekkend onderwerp. Op de Jan Campertschool Voor de ouderavond van de Jan Cam pertschool, de laatste, die onder leiding van de heer J. J. Bolland werd gehouden, be stond flinke belangstelling. Na een korte inleiding kwam het punt „Bijdragen aan het Schoolfonds" in bespre king. Het bestuur stelde in verband met de ruimere geldmiddelen, waarover de hoof den van scholen van gemeentewege de be schikking hebben gekregen, voor de vrij willige bijdragen aan het fonds vast te stel len op f 250. Na enige discussie nam het bestuur de suggestie uit de vergadering over om de bijdrage wèl aan een maximum te binden, maar de leden vrij te laten, hoe veel zij onder dit maximum wilden bijdra gen. Hierna deed het hoofd der school, de heer G. J. Bremerkamp, enige mededelin gen over de gang van zaken aan de Jan Campertschool. Hij wees o.m. op de spoe dige aanstelling van een vakleerkracht in de nuttige handwerken, de uitbreiding van het leerlingenaantal, gevolgd door de aan stelling van een boventallige leerkracht, de invoering van het nieuwe leerplan met als gevolg daarvan o.m. het lesgeven in han denarbeid. In dit verband betreurde spre ker het, dat de school niet de beschikking heeft'over een handenarbeidlokaal. Na de pauze-met-thee-en-koek draaide het nieuwe filmtoestel, dat de ouders aan de school hebben geschonken proef. Uit de geprojecteerde films zal het de ouders dui delijk geworden zijn welk een grote waar de dit filmonderwijs voor de jeugd inhoudt Hierna werd aan de orde gesteld het agenda-punt: afscheid van de voorzitter. Daar de heer Bolland thans geen kinderen meer als leerling op de Jan Campertschool heeft ingeschreven staan, verviel hiermede automatisch zijn deel uitmaken van de Oudercommissie. Hij werd allerhartelijkst toegesproken door de penningmeesteresse mevrouw Ninck Blok, die hem als blijk van waardering voor het vele werk dat hij in het belang van de Jan Campertschool en de Jan Campert-kleuterschool verzet had, een boekwerk aanbood. De heer Bremerkamp sloot zich namens het personeel der school bij de woorden van mevrouw Ninck Blok aan, om er nog aan toe te voegen de belangstelling van de heer Bolland voor het openbaar onderwijs. De scheidende voorzitter dankte voor een en ander op de hem eigen wijze. De dames La Gro en Ninck Blok bood hij als de bestuursleden, met wie hij het langst had samengewerkt, bloemen aan. Ook mej. A. v. d. Werf, die al de kinderen van de heer Bolland onder haar leiding had ge had, viel deze eer te beurt, terwijl de heer H. Jonkers, die op ditzelfde feit kon bogen, een extra dankwoord in ontvangst mocht nemen. Zij tenslotte nog vermeld, dat ir. D. N. Dammers de heer Bolland als voorzitter opvolgt en de heer A. Stoel de oudercom missie zal completeren. DUISBURG (DPA-ANP) De rederijen uit Nederland, België, Frankrijk, Zwitser land en West-Duitsland hebben te Keulen een overeenkomst over de verdeling van het grensoverschrijdende graanvervoer on dertekend. Volgens de overeenkomst krij gen de West-Duitse Rijnrederijen een aan deel van 55 percent in de graaninvoer in het grensoverschrijdende Rijnverkeer. De overige 45 percent zal door Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse rederijen worden vervoerd. De graanovereenkomst treedt op 1 April 1956 in werking. Er wordt nog onderhandeld over een soortgelijke overeenkomst voor non-ferro- metalen. Later zal men onderhandelen over een dergelijke overeenkomst voor rond hout. Een overeenkomst voor het transport van kolen is reeds bereikt. Het West-Duitse ministerie yan Econo mische Zaken heeft bepaald, dat van heden af collectieve vergunningen voor het ge bruik van buitenlandse schepen in het Duitse verkeer op de Rijn, Main en Neckar voortaan gegeven kunnen worden zonder waardebeperking en zonder onderzoek naar de economische behoefte. Voor het ver strekken van zulke vergunningen zal alleen de voorwaarde worden gesteld, dat de voor het Duitse Rijnverkeer geldende voor schriften in acht worden genomen en dat ter vermijding van dispariteiten in de vrachten de vrachten voor het grensver keer niet onder die van het Duitse verkeer zullen liggen. De bondsregering verwacht, dat deze maatregel de verwezenlijking van de aan bevelingen van de internationale Rijn- vaartconferentie van 1952 zal bespoedigen. Zij hoopt, dat deze aanbevelingen, die op een volledige liberalisatie van het Rijn verkeer gericht zijn, nog voor het einde van dit jaar kunnen worden uitgevoerd. VOOR DE OVERGANGSKLASSER in de hockeycompetitie Strawberries was er een vrije Zondag, omdat de tegenpartij Amersfoort vrij kreeg wegens het afstaan van een speler aan het Nederlands elftal. In de promotieklasse heren moest Eechtrop met drieéén de meerdere erkennen in de ploeg van Hurley, die in Beverwijk op bezoek kwam. Strawberries 2 verloor de wedstrijd tegen AMVJ voor de competitie in de tweede klasse D onverdiend met éénnul. Het enige doelpunt werd pas na de rus,t gescoord toen AMVJ in een overigens onplezierige en veel te hard gespeelde wedstrijd op eenvoudige wijze doelverdediger H. Verkes van Strawberries kon passeren. In deze afdeling won het Beverwijkse DEM met drieéén van VVV. De overige uitslagen waren hier een zege van Randwijck (tweeéén) in Bloemendaal op BMHC 5 be haald, en een gelijkspel (tweetwee) van Alliance 2 en Amsterdam 4. De wedstrijden in de derde klasse D be zorgden Strawberries in Amsterdam een overwinning (drienul) op Randwijck 2 en Eechtrop 2 op eigen terrein een nederlaag (viertwee) tegen Hurley. Bij Strawber ries was de eindstand reeds bij de rust be reikt door doelpunten van achtereenvol gens Kuyper, Bordes en Van de Boogaardt. De serie nederlagen, die Eechtrop Zondag moest accepteren, werd voortgezet met een overwinning van Alkmaar op eigen terrein op Eechtrop 3 (vierdrie). Bij de tweede competitie-Zondag in de Onderbond Noordholland speelden in Be verwijk Adelborsten en Eechtrop 4 gelijk; de uitslag was éénéén. Eveneens een ge lijkspel (tweetwee) was het resultaat van de in Velsen gespeelde ontmoeting tussen Strawberries 4 en Kraaien 4. Straw berries heeft van dit elftal een jonge ploeg gemaakt, die sterker speelde dan de tegen partij en een zege zouden zij beslist heb ben verdiend. Strawberries liep een achter stand van éénnul in, behaalde een voor sprong van tweeéén door Allan en Van de Made, waarna Kraaien de gelijkmaker scoorde. De veteranenploeg van de Kennemer hockeyclub Strawberries speelde als vijfde herenteam als gastheren van HBS 4, waar van zij met niet minder dan negennul wonnen. De rust was drienul door drie doelpunten van Wedemeyer. Hij maakte er in de tweede speelhelft nogmaals drie en de score van negen werd aangevuld door Wille en twee ingeslagen hoekslagen door Damme. Promotieklasse De dames promotieklasser Strawberries heeft op eigen terrein een achterstand van tweenul tegen het bezoekende Rotter damse Aeolus ingelopen. De dames Mey en Soeters namen de twee doelpunten van Strawberries voor haar rekening. De vier wedstrijden in de derde klasse D brachten overwinningen voor HIC 2 (vieréén tegen Rood Wit 2) en voor Pinoke (viernul tegen BDHCS). De beide hockeyclubs uit Beverwijk speelden een plaatselijke ont moeting, waarbij de thuisclub DEM met tweeéén over Eechtrop zegevierde. Her mes 2 en Strawberries 2 verdeelden de punten in een gelijkspel van tweetwee. Hoewel de partijen van vrijwel gelijke sterkte waren nam Hermes voor de rust een voorsprong tweenul, die in de twee de speelhelft te niet werd gedaan door de dames Lefering en Van de Hoff-van Mal- sen. 'Dé twee wedstrijden in de competitie van de vierde klasse eindigden voor Straw berries beide ïn eem nederlaag. De uitwed strijden van het derde en vierde elftal van Strawberries werden verloren tegen res- Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) van Velsen ligt een verzoek van het col lege van B. en W. van Velsen gericht aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een kokerbaan voor het schieten met vuurwapens op het per ceel achter het pand Tiberiusplein 1 te IJmuiden (Oost). Op Dinsdag 18 October 1955, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambte naren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen in williging van dit verzoek in te brengen. De IJmuidense arbeiderstoneelvereniging PALVU" geeft op Zaterdag 8, Donderdag 13 en Zaterdag 15 October een opvoering van het Engelse blijspel „Ze kregen wat ze wilden". De regie is in handen van Jan Velzeboer. De uitvoering wordt gegeven in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden-Oost. MAANDAG 3 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Rex, 20 uur (officieuze opgave), „De man zonder noodlot". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30—12 en 1416.30 uur. V elsen-N O ORD R.K. Instuif toneel, 20 uur, Jozefhuis, uit voering. DINSDAG 4 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. VPRO, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, „Post voor U". Het begin van Nederlands toeristisch bezoek aan Rusland'is er. Vrijdagochtend is op Schiphol een toestel van de S.A.S. opgestegen met een gezelschap reizigers, dat via Kopenhagen, Stockholm en Helsinki naar Moskou gaat om daar een vacantie door te brengen. De foto toont het gezelschap aan het begin van de grote reis op Schiphol. pectievelijk Leiden 2 met drieéén en tegen Alkmaar 2 met vijftwee. In de Onderbond Noordholland verloor het on langs opgerichte Strawberries 5 in Haar lem met zevenéén van Ever Swift 3. De dames van Strawberries hebben Zondag drie thuiswedstrijden. Het tweede, vierde en vijfde elftal spelen om twaalf uur tegen respectievelijk DEM en Hoorn en om half twee tegen Alliance 5. Aan de vismarkt te Scheveningen was Vrijdag een zeldzame vis te bezichtigen De vis had een lengte van circa 2 1/2 me ter. Deskundigen konden de vis niet thuis brengen. Tot aan de kieuwen geleek het op een apikol, het verdere lichaamsgedeelte had de vorm van een haaienlichaam. De snuit was enigszins gekruld gelijk een varkenssnuit. Het dier had geen tanden De vis is aangevoerd door de haringloger Sch. 195. Ook belangstelling van buiten Heemskerk Het vijfentwintigjarig ambtsjubileum van de gemeentesecretaris van Heemskerk de heer H. C. Schram is Zaterdag gepaard gegaan met een overweldigende hulde, waaruit op overduidelijke wijze is ge bleken, welk een centrale plaats de heer Schram inneemt. Niet alleen velen uit de plaats zelf maar ook van daarbuiten waren gekomen om de gemeentesecretaris geluk te wensen. De gemeente Velsen liet zich vertegenwoor digen door wethouder C. P. J. Maas. Nadat 's morgens in de R.K. kerk een IJ. Mis was opgedragen vond later in het gemeentehuis de officiële huldiging plaats, waar de voltallige raad en het gemeente- personeel aanwezig waren. Burgemeester M. Nielen schetste de levensloop van de jubilaris en vertelde veel goeds van zijn persoon. „Een in alle opzichten prettig mens", zei de burgervader. Een enveloppe met inhoud vormde het stoffelijke blijk van waardering. De raadsleden schonken de heer Schram een vulpen. Namens het gemeentepersoneel sprak de heer J. Bloed jes, deze bood een rookstoel en een elec- trisch scheerapparaat aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de fractie voorzitter van de KVP, de heer R. Been tjes, adjudant Verbaan van de Rijkspolitie en de Velsense wethouder Maas. 's Middags vond ten huize van de heer Schram een receptie plaats, waarbij velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Het huis van de heer Schram was herschapen in een bloementuin. De Unie-avond voor de scholen met de Bijbel, belegd in het gebouw van de Ne derlands Hervormde Gemeente aan de Schans te Beverwijk, trok gisteravond een zeer ruime belangsetlling. Deze bijeen komst was bedoeld ter voorbereiding voor de unie-collecte die Maandag begint. Na de inleiding van voorzitter ds. Jansen, zong het koor van de ULO-school „Die Duynwycksanghers" onder leiding van de heer J. C. Gietelink erf met begeleiding van Meta Bakker aan de piano enkele liederen, waarna door leerlingen van de Duinwijkschool gedichten van Adama van Scheltema werden gedeclameerd. De spre ker van deze avond was dr. H. J. Lang- man Hervormd predikant uit Amsterdam, die als onderwerp gekozen had „De Chris telijke school als geschenk en als roeping". De grote ijveraar voor het Christelijk onderwijs op de scholen was Groen van Prinsterer, die de partij van de verdruk ten had gekozen, meende de inleider: „in de toenmalige onderwijswet was ruimte gelaten voor de bijzondere scholen en het is de grote verdienste van de onchriste lijke liberale staatsman Thorbecke ge weest dat hij de bijzondere scholen gelijk stelde aan de openbare. De wet van Ca- peine van de Coppelo dreigde echter alles weer te niet te doen, maar toen bleek de grote saamhorigheid van het Nederlandse Volk, om wat er tot dan toe was bereikt te bewaren en uit te breiden. „Het is de taak der ouders om toe te zien, dat het christelijke karakter op de school zal blijven voortleven, aldus besloot ds. Langman zijn rede. Na zijn rede declameerden weer enkele leerlingen en besloten „Die Duynwycksan ghers" de avond met enige fris gezongen liedjes. In hun clublokaal aan de Schans kwa- |men gisteravond de Beverwijkse Amateur fotografen weer voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen onder voorzmer- schap van de heer G. Broertjes. Na dat het programma voor het winterseizoen was behandeld, had er een bespreking van de onderlinge wedstrijden plaats en werd tevens de nieuwe jury gevormd. Het wer den de heren Blikslager, Van Hattum, Natte, Broertjes en Terpstra. De voorzit ter deelde vervolgens mede, dat op 7 Oc tober de heer H. Tulp uit Utrecht over de werkwijze van de Utrechtse A.F.V. zal komen spreken. Na de rondvraag werden enkele ingezonden werken door de leden aan een critische beschouwing onderwor pen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Over IJmuidens Zuidzij kan kort en goed gezegd worden, dat er vele goede reizen zijn gemaakt, al kwam dan geen besom ming boven de f40.000. De haring heeft zich prima gehouden, al dreigde er Dinsdag een daling door een zeer grote aanvoer, waaraan o.a. een drie tal Zweedse kotters niet vreemd waren. De Vios, die Zondag binnenkwam, heeft het aangedurfd om tot de Woensdag-markt te blijven liggen, en heeft er zeker enige duizenden guldens mee verdiend. Met de makreel blijft het ook nog steeds naar wens gaan, voor de reder althans, want een gemiddelde prijs, de hele week door, van f 15-f 16 was bepaald niet mis. En gezien de flinke makreelvangsten is met de makreel al een kleine besomming verzekerd, waarna de bijvis dan zorgt voor een goede besomming. Zo kon de Bergen dan komen aan f28.000, terwijl de Norma, die binnen een week binnen was, en in 2lh etmaal een goede 1500 kisten makreel en schelvis scheep haalde, een goede f 24.000 besomde. Dat de handel minder tevreden was, toen er Zaterdag twee visboten binnen waren, en beide bleven liggen tot Maan dag, laat zich begrijpen. De hele week door zijn de prijzen goed geweest, en de piepers, die Maandag rond de f 15 zaten, zijn voor de rest van de week voor het dubbele of nog meer verkocht. De aanvoer bleef dan ook beneden de ver wachtingen. Ook de schol hield zich goed, zowel voor het binnenland als voor de overzijde, die Zaterdag nog ruim f 30 voor de schol II gaf. België kocht natuurlijk weer de kabel jauw tegen een goede prijs, terwijl ook de grofste soorten schelvis voor onze Zuider buren werden gekocht. Resteren nog de tongen, die zowel Maan dag als de laatste dagen der week, (in het midden der week is, er steeds weinig of niets) grif werden gekocht, en Zaterdag nog een stijgende markt te zien gaven. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" heeft Zondag in Akersloot een koppelwedstrijd gehouden. De uitslag was: C. A. v. Leeuwen-L. Jansen 18 pnt; J. v. Zutphen-L. Kleyne 18 pnt; H. Kranendonk-Jac. Beentjes 16 pnt; J. Pools- J. Koelman 15 pnt; A. Post-C. Jongbloed 7 pnt; J. Pauw-L. v. d. Aar 5 pnt; J. Beentjes- P. Hoogewerk 4 pnt. Ook de jeugdleden visten in Akersloot. De voornaamste uit slagen zijn: J. Burghoorn 4 stuks; G. Hoo rnen. 1 st. Een verpleegster van het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch te Castricum, die Zaterdagmiddag op een geleende bromfiets op de Dorpsstraat reed, wilde de Verlegde Overtoom inrijden. Van de richting Bever wijk naderde een motorrijder en toen deze bij het kruispunt was gekomen, trachtte de verpleegster net voor hem langs de Ver legde Overtoom in te schieten. Een aan rijding was onvermijdelijk, met als gevolg, dat de verpleegster gelukkig slechts enkele schrammen kreeg; de geleende bromfiets werd echter finaal opgevouwen en onher stelbaar beschadigd. De rijkspolitie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. De in de zomermaanden op het kampeer terrein van het P.W.N. aan de Castricumse Zeeweg residerende forensenkampeerver eniging Bakkum heeft het afgelopen week end in gebouw Roothaan te Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehouden, onder leiding van de waarnemend voorzit ter, de heer J. Brouwer. De bijeenkomst was belegd in verband met het aftreden van de heren K. de Weerd en H. A. van Ommen, respectievelijk voor zitter en adviseur van de vereniging, die in het afgelopen seizoen voor hun functie hadden bedankt. Na een warme discussie besloot men een commissie in het leven te roepen welke de klachten van de afgetre den bestuursleden zomede die van de aan gebleven bestuursleden zal onderzoeken. Deze commissie zal volgende week beide partijen horen en in een algemene leden vergadering verslag van zijn bevindingen uitbrengen. Op het kantoor van de Provinciale Wa terleiding Bedrijven van Noordholland werd Vrijdagmorgen 30 September de bouw van drie maal honderd pomp- en peilputten aanbesteed in de duinen nabij Castricum. De inschrijvingen konden ge schieden volgens het bestek en volgens eigen methode. In totaal kwamen acht in schrijvingen binnen, waarbij de firma N.V. Grondboorbedrijf J. Mos uit Rhoon (bij Rotterdam) twee maal inschreef en de firma Gebr. J. en C. Hoebe uit Castricum voor de bouw van 3 maal 100 pompen apart inschreef. De inschrijvingen waren: 1. Nederlandse Onderneming voor Watervoorziening (En schedé) (alternatieve aanbieding) 128.150; 2. N.V. Grondboorbedrijf J. Mos (Rhoon bij Rotterdam) (alternatieve aanbieding) f 135.000; 3. firma II. J. Tjaden, (Haarlem) (volgens bestek) 138.500; 4. Utrechtse Waterleiding Maat schappij (Utrecht) (alternatieve aan bieding) f150.700; 5. N.V. Grondboorbe drijf V. Mos (Rhoon) (volgens bestek) f 153.316; 6. Roel Haitjema en Zoon (De- demsvaart) (volgens bestek) 154.703.99; 7. firma R. M. J. Hollander (Apeldoorn) (volgens bestek) 184.930 en 8. Gebr. J. en C. Iioebe. (Castricum) (volgens bestek) deel I nil.468, deel 2 f94.800, deel 3 f97.188. Verwacht wordt dat de gunning in de loop van de volgende week zal geschieden en dat de werkzaamheden over een maand zullen beginnen. MAANDAG 3 OCTOBER Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Teodora". Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Mat- chella, het circuskind". W. B.-theater, 20 uur: „Schatten van Dakaru".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10