(PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Focus-Salon 1955 geopend: een der besten sinds jaren Prachtige foto's en dia's uit 32 landen; vele frisse ideeën De radio geeft Dinsdag Amsterdams verlanglijst Nationale manifestaties in Haagse Kunstmaand f och ió het zo r~ J MAANDAG 3 OCTOBER 1955 2 Nederlandse vrouw in Duitsland verongelukt Nota over in komende jaren uit te voeren werken Vergoeding voor gevangen schap in Duitsland Spaans, Portugees en Ibero Amerikaans Instituut Nog zes Chinese divisies verlaten Noord-Korea KAAN „De Wolbaal" Zweeds schip ramde Neder lands schip „Ilos" Kerkelijk Nieuws Minister beantwoordt vragen over toestanden bij een ziekenfonds Benjamino Gigli zingt niet meer voor publiek Examens Dodelijke aanrijding bij Helmond Boerderij van prof. Wever op Texel door brand vernield Dieren zwerven Amateur-fotografen zijn perfectionisten. Zij willen altijd betere, pakkender en ori gineler foto's maken dan alle andere foto grafen, maar terzelfdertijd lijden zij vaak onder het ontmoedigende gevoel, dat hun dit toch nooit lukken zal. Een tijdlang maken zij snelle vorderingen in de techniek van nun hobby, maar op een kwade dag is het ineens afgelopen. Hun foto's bevredigen hen niet meer en zij klagen erover „geen onderwerpen meer te kunnen vinden". Geen betere remedie tegen deze kwaal dan het bestuderen van anderer foto's, in plaatwerpen en tijdschriften, maar vooral op tentoonstellingen. En daartoe is weer volop gelegenheid nu de vijftiende inter nationale Focus-salon haar poorten ge opend heeft in het Amsterdamse Arti, waar het puikje van het fotografendom uit 32 landen zijn beste werk exposeert; werk dat ditmaal op een zeer hoog peil staat. Bij vorige Focus-salons hebben wij wel eens de critische opmerking gemaakt, dat de fotografie in weerwil van haar uitgebreide arsenaal van technische mogelijkheden als super-groothoeklenzen, electronenflitsers en ultra-snelle film maar weinig oor spronkelijks bleek te kunnen opbrengen, maar die critiek is stellig niet van toepas sing op de collectie van ruim 300 vergrotin gen die thans de wanden van Arti versiert. Natuurlijk is er ook ditmaal veel conven tioneel werk bij, maar zelfs in de studio portretten, de landschappen en de „genre stukken" schemert nu toch veelal iets van een vrijere visie door, een doelbewust af wijken van de geijkte compositorische dog ma's die foto-salons dikwijls zo onuitspre- kelijk-vervelend maken. Soms is het alleen maar, bij een portret studie, een rigoureuze „cropping": de plaat sing van de figuur in het vlak en het weg laten van alle détails die overbodig zijn, waardoor de foto op verrassende wijze aan originaliteit wint; een andere keer is het een gedurfde lichtval, een sterke opvoering van contrasten of het uiterst geraffineerde gebruik van een filter of pola-screen die aan zo'n bromide het karakter van iets „noch nicht dagewesenes" geeft. Opvallend is dat deze verfrissende nieuw lichterij zich voornamelijk in de traditio nele genres demonstreert. De „experimen telen", die ook ditmaal weer met een uit gebreide collecte van raadselachtige stre pen-, spiralen- en vlekkenimpressies ver tegenwoordigd zijn, leveren eigenlijk veel minder verrassingen op dan hun broeders van de naturalistische foto-richting. Weinig nieuws valt er helaas ook te melden van het kleurenfront: de dia's (die in series van 50 stuks op de Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavonden geprojecteeerd zullen worden) zijn zo mogelijk nog volmaakter geworden dan ze al waren, maar de kleu renafdrukken op papier kunnen ons nog steeds niet volkomen overtuigen. Behou dens enkele sublieme uitzonderingen, zoals de theedrinkende woestijn-bedoeïnen van de Duitse fotograaf Gerhard Graeb, en het verrukkelijke tere meisjesportret in „high key" van dr. Boje (catalogus no. 115), speelt de kleur over het algemeen nog geen. dui delijke functionele rol in de compositie, ze hangt er als het ware maar bij als een ornament, dat men zonder schade voor de beeldwerking uit de foto zou kunnen weg denken. Veel meer bevrediging geeft de collectie in zwart-wit, waaronder vooral de foto's van de Duitse grootmeesters, de Chinezen (als vanouds) en een aantal jonge Portugese lichtbeeldkunstenaars opvallen. Velen van hen zoeken hun kracht in wat Hans Win- disch de „Lapidarstijl" noemde,de strengst- ADVERTENTIE B&ELJORISSTR; HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Waterdichte Bromfietskleding HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (Om 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekendof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursbericht. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Suriname, de Nederlandse Antillen en het Minvor. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Piano en orgel. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.40 Gehuwde zielzorgers, causerie. 21.55 Platen. 22.00 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Militair orkest. 11.30 Viool en piano. 12.00 Zang en Hammondorgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of _platen. 13.20 Metropole-orkest en solist. 13.55 Koersen. 14.00 La Revoltosa, Zarzuela. 14.40 Schoolradio. 15.00 Strijktrio. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Inleiding Nationaal Veilig Verkeer-actie, door Z. Minister-President Dr. W. Drees. 18.20 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous' parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevarieerd programma. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Ge varieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Hammerklavier. 23.00 Nieuws. 23,15 New York Calling, en actualiteiten. 23.30— 24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, wereldvisie en weer- overzicht. 20.35 Film over het kinderdorp Pestalozzi. 21.00-22.30 Hoe handig Eileen..!?, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45, 12.15 en 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Radio-kroniek. 21.00 Platen. 21.15 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen, 22.55—23.00 Nieuws. mogelijke isolatie van het motief in het beeld vak: het silhouet van een bloesemtak tegen een stralende voorjaarshemel, een simpele voetafdruk in een stukje glibberige klei, een paar glimlichtjes op een kabbe lend water.Dat is „totale" fotografie op haar best, sublimering van één enkel alledaags détail tot een gesloten compositorische een heid vol onvermoede schoonheid. Er zijn vele treffende voorbeelden van te vinden op deze vijftiende Focussalon en ge krijgt er van ons alle gerenommeerde effectfoef jes als reliëfdrukken en dergelijken gaarne voor cadeau. De tentoonstelling, die Vrijdagavond bij ontstentenis van burgemeester d'Ailly en wethouder De Roos door de heer Wagenaar voorzitter van de Bond van Ned. Amateur Fotografenverenigingen, geopend werd, is tot 16 October te bezichtigen. De directeur van Focus, de heer Dick Boer, heeft in een inleiding tot zijn salon nog eens de lof trompet gestoken over de verdiensten van de fotografie als hobby, als karaktervor mend element en als bron van schoonheids beleving. Hij verwacht ditmaal een record aantal bezoekers en met reden, want deze vijftiende Focussalon is een der beste die hij ooit heeft kunnen arrangeren. H. C. 'In de nacht van Zaterdag op Zondag is als gevolg van een auto-ongeluk te Neu- Ulm, nabij Ulm aan de Donau, om het leven gekomen de 52-jarige Nederlandse J. K. Wisse uit Amsterdam. Mevrouw Wisse reed met haar auto tegen een autobus en werd zo zwaar ge wond, dat zij gedurende het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Haar dochter en dies verloofde, die zich eveneens in de auto bevonden, liepen slechts lichte verwon dingen op. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad de nota doen toekomen inza ke de in de komende jaren uit te voeren werken. Aan de woningbouw zal, zo wordt in de nota opgemerkt, in de eerste plaats zoveel als enigszins mogelijk is, prioriteit moeten worden gegeven. Behalve de wo ningbouw komen de eerstvolgende jaren voor uitvoering in aanmerking de IJ-tun- nel met samenhangende werken, zoals de bouw van een nieuw Marine-établissement, het Stadhuis, RAI-complex, Havengebouw, herstel en verbouwing synagoge aan het Jonas Daniel Meijerplein, aanleg Beurt- vaartcentrum, vernieuwing en uitbreiding van het gebouw der Universiteit, vernieu wing en uitbreiding van de Universiteits bibliotheek, scholen voor Voorbereidend, Lager en Middelbaar Onderwijs, uitbrei ding Centrale Hemweg, onderstations Ge- meènte-Energiebëdrijf,' een Operagebouw, en uitbreiding Schiphol. De- verwezenlijking van dit veelomvat tende programma hangt af van drie voor waarden: voldoende capaciteit van het technische apparaat der gemeente; het kunnen beschikken over de nodige arbeids krachten en de materialen voor uitvoering der werken en het verkrijgen van de daar voor benodigde middelen. Naast de in de rapporten omschreven werken, waarvan de kosten voor de ko mende jaren geraamd worden op ongeveer f 150.000.000 per jaar met inbegrip van onderhoudswerk, zullen door verschillende diensten en bedrijven nog werken in eigen beheer worden uitgevoerd. Voor de realisatie van het totale bouw- program, voor zover uit te voeren door de dienst der Publieke Werken, zijn gemid deld ongeveer 4600 arbeiders nodig. De Nederlandse Vereniging van ex-Po litieke Gevangenen ondervindt veel over last van publicaties, waarin wordt gemeld, dat de Duitse bondsregering schade zal uit betalen aan hen, die in concentratiekam pen hebben vertoefd. Met iedere post krijgt het secretariaat van de vereniging honder den brieven. Zij heeft haar telefoon te Scheveningen al moeten blokkeren. Zelfs komen mensen uit alle delen van het land naar Scheveningen met het doel nadere inlichtingen te verkrijgen. Met deze aangelegenheid heeft de ver eniging evenwel geen bemoeienis, omdat ae uitkeringen uitsluitend bestemd zijn voor hen, die om redenen van ras, geloof en overtuiging zijn gearresteerd. Dergeiijxe personen zijn geen lid van de genoemde vereniging. Ex-politieke gevangenen en in het algemeen de oud-illegaliteit komen niet in aanmerking voor een uitkering. De vereniging kan geen formulieren voor een aanvraag voor uitkering verstrekken. Deze inlichtingen en formulieren zijn uit sluitend verkrijgbaar bij het Duitse con sulaat generaal te Amsterdam. Prins Bernhard installeerde bestuursleden Onder voorzitterschap van Prins Bern hard is in de senaatszaal van de Utrechtse Universiteit de 5e jaarvergadering gehou den van het Spaans. Portugees en Ibero- Amerikaans instituut. In deze vergadering werd, om te voldoen aan de bepalingen van de stichtingsbrief dat het bestuur voor de meerderheid zal bestaan uit Nederlandse leden, een zestal nieuwe Nederlandse be stuursleden door Prins Bernhard geïnstal leerd: de heren I. A. Aler, president-direc teur van de K.L.M.; M. H. Damme Jr., di recteur Werkspoor N.V.; A. W. Goudriaan, lid van de raad van beheer N.V. Van Nie- velt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaat schappij; jnr. H. van Lennep, directeur K. N.S.M.; jhr. mr. J. H. Loudon, president directeur B.P.M.; en ir. P. F. S. Otten, voor zitter van het presidium van de raad van bestuur van Philips N.V. Als lid tevens lid van het dagelijks be stuur en secretaris werd geïnstalleerd dr. J. J. van de Velde, als opvolger van de secretaresse mej. mr. W. M. W. van Lan- schot. Tijdens de bijeenkomst bracht de direc teur van het instituut, prof. dr. C. F. A. van Dam, een kort verslag uit over zijn recente reis door Spaans Amerika en Bra zilië. Voorts werd medegedeeld, dat de plan nen voor een ontvangstcentrum voor ge leerden, kunstenaars en leiders van handel en industrie uit landen, waarin Romaanse talen gesproken worden, in een vergevor derd stadium van voorbereiding zijn, dank zij de krachtdadige medewerking van het college van curatoren der rijksuniversiteit, het dagelijks bestuur van de gemeente Utrecht, het Utrechtse bedrijfsleven en de Hollandse Bank Unie. De Haagse Kunstmaand zal dit jaar van 14 October tot 13 November duren. Het Haags Cultureel Centrum, dat deze Kunst maand organiseert, heeft enerzijds het ac cent willen leggen op het Haagse aspect, door een aantal Haagse solisten, orkesten en koren vertegenwoordigd, doch ander zijds een aantal nationale manifestaties willen brengen. Wat het „Haagse" deel betreft, vermeldt het programma de medewerking van het Residentie-Orkest, de Haagse Comedie, het Haags Kamerkoor, het Röntgenkwartet, het Museum-Kamerorkest, het Haags Blaas- kwintet, Ellen en Albert Vogel, Cor de Groot, Herman Krebbers en Theo Olof. Voorts zal, wat het nationale aspect be treft, de Nederlandse Opera de première in Den Haag van Mozart's „Cosi fan tutte" brengen. Het Nederlands Kamerorkest treedt op en het Nederlands Ballet zal een programma uitvoeren, over de samenstel ling waarvan men thans onderhandelt. Verder zal er een litterair forum worden gehouden onder leiding van dr. J. Hulsker, waaraan de letterkundigen dr. Victor E. van Vriesland, mr. Evert Straat, Gerrit Borgers en Gerrit Kouwenaar meewerken. Voorts zal er een conferentie over de cri tiek worden gehouden. Onder het motto „Dicht bij huis en toch uit" zullen in wijken van Den Haag cultu rele bijeenkomsten worden gehouden. In een nieuwe expositie-auto zal de tentoon stelling „Kunst en werkelijkheid'' waar in de ontwikkelingsgang van de beeldende kunst van "net einde der negentiende eeuw tot heden wordt getoond in vijf wijken van de stad telkens een week blijven staan. HONGKONG (Reuter/UP). Commu- nistisch-China zal de volgende maand zes divisies Chinese vrijwilligers terugtrekken uit Noord-Korea, waardoor het (niet-be- vestigde) aantal teruggetrokken divisies sedert het vorige jaar op negentien wordt gebracht. Volgens militaire waarnemers zou dit betekenen, dat eind volgende maand alle Chinese troepen Noord-Korea zullen hebben verlaten. Onbevestigde Amerikaanse gegevens ramen de sterkte van de Chinese strijd krachten aan het einde van de Koreaanse oorlog, in Juli 1953, op negentien divisies. Doch zonder inspectie staan deze cijfers niet vast. De waarnemers wijzen op her haalde beschuldigingen over aanvoer van nieuwe Chinese troepen naar Noord- Korea na het bestand. De Zuid-Koreaanse regering maakte drie weken geleden bekend, dat volgens ramingen van Noord-Koreaanse deserteurs de sterkte der Chinese troepen in Noord- Korea tussen een en twee millioen man be droeg en die der Noord-Koreanen zeshon derd duizend. ADVERTENTIE KRIMPVRIJE WOL voor sport- en clubkousen Verenigingen en scholen korting Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Baarl Premier Abdel Nasser van Egypte (midden) bekijkt op deze foto een model van een Egyptisch straalvliegtuig, dat was geèxposeerd op de tentoonstelling van de Egyptische strijdkrachten. (United Press). Het 1.146 metende schip „Ilos" van de KNSM is Zondagmorgen in botsing gekomen met het 904 ton metende Zweedse schip „Wiros". Beide schepen werden zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het ongeluk vond plaats in het Noord-Oostzee-Kanaal. De „Wiros" van de rederij A/S. Svea in Stockholm was op weg naar Amster dam en de „Ilos" op weg naar Kopenha gen. De „Ilos" is naar Kiel doorgevaren waar zij herstelwerkzaamheden zal onder gaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stiens P. J. v. d. Vange te Oosterwolde (Fr.). Te Beesd (toez.) en te Zevenhoven (toez.) P. Datema, vicaris te Krimpen a. d. IJssel. Aangenomen naar Lunteren G. Boer te Gouda. Momenteel geen reden tot ingrijpen Het lid van de Tweede Kamer de heer Mol heeft onlangs aan minister Suurhoff vragen gesteld over het feit, dat in het jaarverslag over 1954 van de Raad van Beroep van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst een passage voorkomt omtrent het verhoor van een arts „die zich verbon den had aan een verboden ziekenfonds", waarbij deze uitlatingen deed omtrent „schrikbarende toestanden in medische- ethisch en. in algemeen ethisch opzicht", wélke bij dit ziekenfonds zouden heersen, alsmede van de opvatting van die raad zelf, dat „de onthullingen, die daarbij ge daan werden, van dusdanige aard waren, dat men zich afvraagt of de inspectie van de volksgezondheid hieraan geen aandacht moet schenken"? De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft thans geantwoord dat reeds in 1952 de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden bij het ziekenfonds „De Volharding". De destijds geuite klachten lagen evenwel op ander terrein dan die, welke thans in de publi catie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst naar voren kwamen. Dit onderzoek heeft toen uitgewezen, dat er niet voldoen de reden was tot ingrijpen. De minister merkt op dat maatregelen tegen een alge meen ziekenfonds slechts kunnen worden getroffen door de Zeikenfondsraad, welk orgaan verantwoordelijk is voor de goede uitvoering van het ziekenfondswezen. Al leen wanneer de misstanden het gevolg zouden zijn van minder juiste gedragingen van geneeskundigen, apothekers, tandart sen en vroedvrouwen, op medisch-ethisch terrein een ingrijpen van de inspectie in de vorm van een klacht bij het Medisch Tuchtcollege mogelijk zou zijn geweest. Daarvoor zijn evenwel geen termen aan wezig. De Ziekenfondsraad heeft in overleg met de geneeskundige hoofdinspecteur en de pharmaceutische hoofdinspecteur van de volksgezondheid gemeend momenteel nog niet tot het instellen van een onderzoek te moeten overgaan. De minister meent in dezen de beslissing voorlopig aan de Zie kenfondsraad te moeten overlaten. De mi nister doet zich evenwel voortdurend op de hoogte houden van de stand van zaken en zal, zo daartoe reden mocht blijken te bestaan, zeker maatregelen nemen. Partijraad K.N.P. Het partijbestuur van de K.N.P. heeft besloten de partij bijeen te roepen voor Zaterdag 29 October, ter voor legging van het accorod met de K.V.P. 11. „Geef dat glas niet aan de boevens, Panda!", riep Pat dringend. Maar hij had makkelijk praten; op HEM was het ma chinegeweer niet gericht! „Geef glassie!", herhaalde de kleine spion dreigend, „of mijn huurboefie maken rattaboem jij dood!" Dat was een duidelijke wenk! Panda kreeg het warm; er scheen niet veel anders op te zitten dan het glas over te geven. Maar opeens kreeg hij een inval. Met een plotselinge beweging stak hij de huurboef het glas toe en... deed net, of het hem uit de hand glipte. Voorzichtig met glassie!", gilde de kleine schel, niet maken vallen laten!" Verbluft greep de huurboef met beide handen naar het glas, om het op te vangen, maar daarbij moest hij zijn machinegeweer loslatenen dit was precies, waarop onze slimme Panda gerekend had. Bliksemsnel dook hij naar het wapen en richtte het dreigend op de beide boeven. „Ziezo", zei hij ferm, „geef dat glas nu gauw maar weer terug!" ROME (Un. Press) De bewonderaars van Benjamino Gigli zullen deze beroem de Italiaanse tenor niet meer in concert zalen horen zingen. Zijn doktoren hebben namelijk bekend gemaakt, dat Gigli om gezondheidsredenen niet meer voor het pu bliek zal mogen optreden. Enige dagen ge leden werd hem volstrekte rust voorge schreven. Deze zomer heeft de 65-jarige Gigli een afscheidstournée door Engeland gemaakt. Bij zijn terugkeer in Italië beloofde hij nog een defintieve afscheidstournée te houden, maar deze zal nu niet doorgaan. Er zullen nog wel gramofoonplaatopnamen van de zanger gemaakt kunnen worden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Rechten: W. Vergouw, mej. W. F. Huber, F. van Maastrigt en P. Rubbert, allen te Amsterdam. Candidaatsexamen theologie: W. Dekker, Andijk; C. J. Honig, Amster dam; P. C. L. de Jager, Maassluis. Utrecht. Candidaatsexamen Rechten: P. J. G. M. Vennix, Eindhoven. Doctoraal examen Rechten: H. A. van de Grinten, Velo, Semi-arts-examen: H. A. van Ganswijk, Amersfoort; J. Mrresch, Utrecht; B. P. Velt- karnp, Utrecht; E. van der Zwaag, Harlin- gen. Arts-examen: C. M. Hack, Breda; Chr. J. Walder, Bergen op Zoom; J. J. Witte. Aalten; G. Zevenbergen, Utrecht. Candidaatsexamen Tandheelkunde: E. R. F. Aalders, Rotterdam; J. J. A. Bakker, Roermond: S. .T. E. C. Bos (cum laude), Utrecht: G. G. Halvax, Schiedam; J. Schip- ner, Alphen a. d. Riin; H. Chr. Schmitz, Nijmegen; J. P. W. M. Schoeren, Tegelen; M. Schutte, Bloemendaal; R. M. Schuurman, Den Haag; J. J. Tas, Amsterdam; mej. J. H. R M. Terra. Venlo; J. S. J. Timmermans, Tegelen en W. J. Visser, Helmond. Candi- d-aats-examen theologie: K. W. H. Kunne, Utrecht; mei. B. P. Wensink. Utrecht; C. van Schoonhoven, Barneveld; H. A. van Bem- mel (cum laude), Utrecht; A. H. van de Heuvel. Utrecht; J. O. Jongerden, Huizen (N.H.); G. Hamoen, Bodegraven; H. Zethof, Putten (Gld.); P. J. Bos. Veenendeel. Pro- paedeutisch examen Theologie: A. S. Kluse- ne. Utrecht: R. Drost, Utrecht; R. E. Kuus, Zeist; H. Griffioen. Woerden; J. P. Ver kade, Stolwijk (Z.H.); T. Lekkerkerker, Wagen in een; C. B. Roos, Dordrecht; S. de Jong, Molenaarsgraaf. Tilburg: M. O. economie: M. C. van der Pas. Eindhoven: J. H. Gieltjes, Utrecht: J. A. de Groot, Den Haag: F. L. Peters, Nij megen; P. van Pesch, Den Helder. M. O. staatsinrichting: W. J. van der Elzen, Doorn; J. T. J. Attema, Den Haag. Zaterdagmiddag heeft zich op de Ka naaldijk onder de gemeente Aarle-Rixtel een vrij ernstige aanrijding voorgedaan tussen een personenwagen en een autobus. De 71-jarige heer Van Asdonk uit Gemert. die met zijn auto een scooter-rijder wilde passeren, week te ver naar links uit met het gevolg, dat hij in aanraking kwam met de uit de richting Helmond komende auto bus met fabrieksarbeiders. Hij werd zo danig aan het hoolxl gewond, dat hij vrij wel op slag dood moe.1, zijn geweest. Zijn medepassagier, de heer H. Nooijen uit Hel mond, kreeg een hersenschudding en een kaakfractuur. Van de passagiers van de autobus wer den enkelen licht gewond. Na ter plaatse behandeld te zijn, konden zij hun reis ver volgen. Bemoedigend. Het Amerikaanse departe ment voor Volksgezondheid heeft be kend gemaakt, dat de voorlopigè ge gevens over de massale inentingen met het vaccin van dr. Salk „zeer bemoe digend" zijn. Het aantal gevallen van kinderverlamming onder de zeven mil lioen ingeënte kinderen is ruw geschat 25 tot dertig percent lager dan het aan tal onder de niet-ingeënte kinderen van dezelfde leeftijdsgroepen. Dr. Salk is voornemens in de komende weken proe ven te nemen met een krachtiger ent stof. Troonopvolgers. Prins Sadoc Bey, de Tu nesische troonopvolger, is op 72-jarige leeftijd overleden. De prins was zeer Frans gezind en een tegenstander van de nationalistische beweging Neo Des tour (nieuwe-grondwetpartij). Hij werd in 1953 troonopvolger, nadat zijn oudere broeder prins Azzedine, een neef van de Bey, was vermoord. De nieuwe troonopvolger is Hassine Bey, een 71- jarige neef van prins Sadoc en een broeder van wijlen Honcef Bey, de troonopvolger, die in 1953 bij de be vrijding van Tunesië werd afgezet. Voorbij. De Britten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de klok een uur terug gezet, waarmede voor het gehele Verenigd Koninkrijk een einde kwam aan de zomertijd. Hersteld. Premier Gheorgiu Dej van Roe menië is eenstemmig gekozen tot eerste secretaris van het centrale comité van de Roemeense communistische partij in plaats van Gheorghe Apostol, die tot voorzitter van de centrale raad der vakbonden is gekozen. Op 19 April 1954 werd de combinatie van regerings- en partijfuncties afgeschaft. Satiagrahi's. Indiase politie heeft „satia- grahi's (die het Portugese Goa „vreed zaam" in bezit willen nemen) belet de grens van de Portugese bezitting te overschrijden. Zij hadden de dag van vandaag voor hun actie uitgekozen, om dat dit de verjaardag was van wijlen Gandhi. India heeft Egypte verzocht zijn belangen in Portugal te willen behar tigen. India brak de diplomatieke be trekkingen met Portugal in Augustus af wegens het geschil over Goa. Verongelukt. Een vliegtuig van de Peru viaanse „Fawcette"-maatschappij is te gen een piek van de Andes opgevlogen. In de omgeving van het wrak is geen teken van leven te bespeuren, zodat men vreest, dat de dertig inzittenden om het leven zijn gekomen. Overspannen. De 33-jarige moeder van de negerjongen Emmett Till die onlangs in het gebied van de Mississipi werd ontvoerd en die later vermoord werd teruggevonden, is in overspannen toe stand in een ziekenhuis in Chicago op genomen. Geknipt. Keizer Hirohito van Japan zal in het vervolg ongecensureerde kranten mogen lezen. Tot op heden kreeg hij slechts kranten te zien, waaruit een censor eerst alle berichten en artikelen had geknipt, die voor de keizer „moge lijk aanstootgevend" konden zijn. De ge woonte om de bladen eerst met des infecterende middelen te behandelen al vorens ze aan de keizer ter hand gesteld worden, wordt voortgezet Verwoest. De orkaan, die delen van Mexico teisterde, heeft, de st.ad Chetumal voor negentig percent verwoest".Dè autori teiten hebben de staat van beleg in de stad afgekondigd. De bevolking zal worden geëvacueerd, omdat er gevaar voor het uitbreken van epidemieën be staat. Proteststaking. De inwoners van Klaksvik op de Far Oër-eilanden, zijn een pro teststaking van 24 uur begonnen na de aankomst van dertig man Deense politie. Zaterdag dreef de politie de jeugd van Klaksvik, die betoogde tegen de aan komst van de politie met het Deense fregat Rolf Krake, met de gummistok uiteen. De Deense minister van Finan ciën Kampmann heeft besprekingen ge voerd met het gemeentebestuur van Klaksvik, doch hij zal geen overleg ple gen met de leiders der demonstranten. Zaterdag is in de Eierlander Polder op Texel de boerderij „Rotterdam" van prof. dr. H. J. M. Wevers, oogarts te Zeist, in vlammen opgegaan. Slechts het woonhuis, dat veel waterschade kreeg, bleef behou den. De grote schuur, waarin 60 ha. pas gedorst graan, landbouwwerktuigen en een voorraad hooi, is geheel verbrand. HET BLIJKT altijd bijzonder moeilijk een definitie van een bepaald verschijnsel te geven. Van de dierentrek zouden we bijvoorbeeld kunnen zeggen dat die in het algemeen een gericht en periodiek ver schijnsel is, verband houdende met de periodiciteit in de voortplanting en met het periodiek terugkeren van ongunstige jaargetijden. Hiermee hebben we de zaak echter niet voldoende omschreven, want dieren kunnen ook door voedselschaarste gaan trekken, zoals bijv. de Zuid-Afrikaanse springbok- ken. Een dergelijke trek is echter hoogst onregelmatig, evenals die van de lemmin gen, waarvan we vroeger eens verteld hebben. Wanneer we het vandaag over de trek hebben, bedoelen we echter de zich periodiek herhalende tochten naar andere gebieden, waar van daan de dieren even periodiek weer te rugkeren. Deze trek hebben we bij vogels leren kennen, maar deze dieren zijn wer kelijk niet de enige. We hebben op deze plaats al eens verteld van de paling, die uit onze wateren naar de Sargasso Zee trekt en wier jongen weer bij ons terug keren, en van de zalmen die van zee uit de rivieren opzwemmen om zich in de bovenloop voort te planten, waarna zij weer naar zee terugkeren. Hieruit blijkt al dat ook vissen, wat dit verschijnsel be treft, met de vogels op één lijn kunnen worden gesteld; de trek van haringen, kabeljauwen, elften, schelvissen, en noemt u maar op, is immers even bekend bij de vissers als de zwaluwtrek bij de boer Ook onder de zoogdieren vindt de trek op grote schaal plaats, zoals bij vele zee honden, zeeleeuwen en walvissen, die grote afstanden afleggen van en naar de plaat sen waar hun jongen geboren worden. Merkwaardig is in dit verband het trek ken van insecten, zoals vele vlindersoor ten, libellen en sprinkhanen. Van een eigenlijke trektocht, in de zin zoals som mige vogel- en vissensoorten ondernemen, mag hier vaak niet gesproken worden, omdat het gerichte en periodieke karakter vaak ontbreekt. Wellicht zouden we ze daarom beter als zwerftochten kunnen aanduiden. Zulke zwerftochten komen bij voorbeeld bij koolwitje, distelvlinder, win- tervlinder, ringelrups, non, gamma-uil en vele andere soorten voor. Geweldige zwer men van ons koolwitje wor den herhaaldelijk boven de Oostzee en het Kanaal waar genomen. Geheel tegen hun gewoonte in, trekken de vlinders dan ook de nach telijke uren voort. Soms jvordt hun weg ver in de open zee door schepen ge kruist en in grote hoeveelheden zinken de uitgeputte dieren op het dek neer. Voor het vasteland is bereikt, is het groot ste deel der dieren reeds door de golven verzwolgen. Trekkende vlinders zijn in de tropen een steeds weerkerend verschijnsel, evenals trouwens in de Middellandse Zee-gebieden, waar de doodskopuil en de oleandervlin der zich naar Midden-Europa spoedt, niet in zwermen, maar individueel, om hun soortgenoten boven de Alpen te verster ken. Het vermoeden is uitgesproken, dat de doodskopuil de reis over het hoogge bergte zelfs in één nacht aflegt! In dit verband zult u eveneens versteld staan van de prestaties van het nietige kolibrietje. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2