Agenda voor Haarlem Kustvaarder „Berkelstroom" in IJmuiden binnengesleept Leidens ontzet weer uitbundig gevierd naar oud programma Socialisten eisen opheldering over de affaire-Schmeisser Brand in machinekamer Uitreiking twaalfduizend wittebroden en achttienduizend haringen Grote boerderij brand te te Schimmert Herdenking razzia 1944 te Putten Myxomatose op Texel Koningin onderscheidde Franse ambassadeur Zoon stak schuren van zijn vader in brand Directeur van Avifauna vraagt ontslag Reünie Oranjehotel „Verdring elkaar niet om de voerbak van arbeidskrachten" Chrissemeuje 106 jaar Motorrijder in volle vaart op auto Wereldfederatie voor Dierenbescherming Interpellatie-aanvraag ingediend bij de West-Duitse Bondsdag MAANDAG 3 OCTOBER 1955 7 Jongen van tien jaar onder terreinwals gedood Van 600 keerden 30 mannen terug Conferentie jongerenraad der Europese beweging Rotterdamse meisjestwee ling weer op oorlogspad tegen politie Jean-Paul Garnier: Grootkruis in de orde van Oranje Nassau Nederlandse rijnaak bij Bonn in Rijn gezonken Koempoelan Doopsgezinde padvindersleiders Défilé langs dodencel 601 Directeur Wilton Fijenoord: Auto rijdt voetgangers aan in 't Zand; één dode Meer dan 2000 mensen kwamen haar gelukwensen Waarschuwing Actie tegen stierengevechten Voorlopig geen behandeling van de zaak-Van der Lubbe Bromfietser verongelukt Op noodseinen van de Nederlandse kust vaarder „Berkelstroom" van de Hollandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, die werden opgevangen door Scheveningen Radio, vertrokken Zondagmorgen om kwart voor zeven uit IJmuiden de sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller N.V. en uit Hoek van Holland de „Maas" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Op de 392 ton metende kustvaarder on derweg van Londen naar Amsterdam was op ongeveer 15 mijl ten Westen van Scheveningen brand ontstaan in de ma chinekamer. Het vuur werd door de be manning met brandblusapparaten bestre den, maar toch achtte kapitein van Teke- lenburg assistentie van een sleepboot dringend gewenst. Omstreeks negen uur was de „Cycloop" met kapitein A. Broek en de heren M. de Koe en F. Jonkman aan boord als eerste bij de „Berkelstroom", maar de kapitein wees deze hulp van de hand. Hij had zo verklaarde hij inmiddels een contract afgesloten met de sleepboot „Maas", die onder commando van kapitein D. Strij- bosch even later langszij schoot. De „Maas" heeft nog enige brandblusapparaten aan de bemanning van de „Berkelstroom" afge geven. Men slaagde er toen in het vuur te doven en de machinekamer luchtdicht af te sluiten. De „Maas" heeft de kustvaarder om streeks half tien op sleeptouw genomen naar IJmuiden, waar de sleep even na één uur 's middags binnenliep. Nadat de Rijks havenmeester, de heer G. A. Man en de commandant van de Velsense brandweer Zaterdagmiddag omstreeks half twee is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de boerderij van de weduwe Lucas- sen te Groot-Haasdal, gemeente Schim mert. Het vuur woedde later in de stallen, de schuur en een gedeelte van het woon huis. die werden verwoest. Een grote hoe veelheid hooi en stro, alsmede landbouw machines, landbouwwerktuigen en een ge deelte van het meubilair, gingen verloren. De schade is groot. De boerderij was ver zekerd. De brand werd ontdekt door de buren, toen de bewoners van de boerderij bezig waren met het plukken van peren. De vrij willige brandweer van Schimmert was di rect ter plaatse. De brandweer van Maas tricht werd ter assistentie geroepen, doch behoefde niet meer in actie te komen. Toen een lid van de voetbalvereniging „Zutphania" te Zutphen Zaterdagmiddag bezig was met het walsen van het terrein wilde de 10-jarige Jan Nederhand op de jeep, waarmede de wals werd voortgetrok ken, springen. Hij viel én kwam onder de wals terecht. Hij werd op slag gedood. Te Putten Is Zaterdag herdacht, dat op 1 October 1944 in dit dorp een grote razzia werd gehouden, waarbij ruim 600 mannen uit dit dorp naar de vernietigingskampen in Duitsland werden gevoerd. Van deze zes honderd keerden er na de bevrijding slechts dertig terug. Bij het monument aan de Dorpsstraat heeft de burgemeester van Putten, nadat het plaatselijk fanfarecorps gewijde mu ziek ten gehore had gebracht en het Put- tens mannenkoor enkele liederen had ge zongen, een krans gelegd namens het ge meentebestuur. Daarna zijn kransen gelegd door de besturen van plaatselijke vereni gingen. De Nederlandse Jongeren-Raad der Europese Beweging, tevens Nederlands Comité van het Europees Jeugdwerk, hield Zaterdag te Utrecht een conferentie onder voorzitterschap van dé heer T. Booy, die er in zijn openingswoord op wees, dat er thans een tendenz heerst waaruit af te leiden valt dat nu de vereniging van Europa is mislukt de activiteiten van de jongeren uitsluitend gericht worden op het vluchte lingenprobleem en het vraagstuk van de onontwikkelde gebieden. De heer Booy kantte zich tegen deze ten denz en zeide, dat het probleem van de onderontwikkelde gebieden ook de grote aandacht van de jongeren zou hebben ge had, wanneer er een hoogconjunctuur was geweest in het federalisme. Het vraagstuk van de geestelijke aspec ten van het vraagstuk der economisch min der ontwikkelde gebieden in Europa werd op deze conferentie behandeld door drs. D. H. Hueting, drs. J. B. J. M. Schiphorst en de heer G. H. L. Schouten, directeur van de Stichting voor Europese Volkshoge- schoolwerk in Nederland. De Rotterdamse tweeling Wiesje en Dientje, meisjes van ongeveer. 19 jaar, die door hun plagerijen jegens de politie on geveer een jaar geleden van zich deden spreken, is weer gearresteerd. Zaterdagavond hebben de meisjes van uit een telefooncel het politie-alarmnum- mer gedraaid en de lijn bezet gehouden. Via de telefooncentrale kon de politie uit zoeken waar de bron van het kwaad school. Toen de radio-surveillancewagen bij de cel aankwam stond de tweeling nog aan de telefoon. De gevreesde konijnenziekte myxoma tose is doorgedrongen tot het eiland Texel, dat tot dusverre gespaard bleef. Reeds heeft de ziekte een grote slachting ge houden onder de duinkonijnen. Bezitters van tamme konijnen is aangeraden onver wijld hun dieren te laten inenten. aan boord waren geweest en er geen be zwaar tegen doorvaren naar Amsterdam bestond, heeft de „Maas" de kustvaarder in de Noordersluis afgeleverd. Sleepboten van Goedkoop hebben de „Berkelstroom" ver volgens naar de steigers van de HSM in Amsterdam gebracht. Omtrent cfe vermoedelijke oorzaak van de brand vernemen we van de nautische dienst van de HSM, dat vonken de bekle ding van enige buizen in vlammen hebben gezet. De materiële schade moet gering zijn. Koningin Juliana heeft de vertrekkende ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean- Paul Garnier, onderscheiden met het groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. Dit geschiedde tijdens het noenmaal, dat de koningin de Franse ambassadeur en me vrouw Garnier aanbood in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, nadat de heer Gar nier in afscheidsgehoor was ontvangen. Koningin Juliana heeft bij deze ge legenheid het uitzonderlijke karakter van de toekenning dezer onderscheiding on derstreept, vanwege het feit, dat de ver trekkende ambassadeur reeds is onder scheiden met twee andere Nederlandse grootkruizen, dat in de ord,e van de Neder landse Leeuw en dat van Huisorde van Oranje Aan een aan de Franse ambassadeur en mevrouw Garnier aangeboden afscheids diner heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, namens de Neder landse regering de scheidende diplomaat een schitterende carrière toegewenst en hem tevens in bijzonder hartelijke, be woordingen hulde gebracht voor zijn per soonlijke bijdrage tot de ontwikkeling van de Frans-Nederlandse betrekkingen. Behalve van het corps diplomatique ont vingen de Franse ambassadeur en mevrouw Garnier onder meer geschenken van de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem, van de Franse verenigingen in ons land. De Nederlandse Rijnaak „Susanna III" uit Amsterdam is op de Rijn tussen Bonn en Bad Godesberg vergaan. Het schip had kolen aan boord. Deze waren in Antwer pen geladen en bestemd voor Bazel. Toen de bemanning van de Rijnaak zich in een sloep begaf is de scheepsjongen Cor nells Pietersen te water geraakt en ver dronken. Het stoffelijk overschot kon nog niet worden geborgen. De oorzaak van het vergaan van het schip is nog niet bekend. Vorige week Maandag is te Ulft een schuur van de heer H. gedeeltelijk afge brand. Op 19 Juni van dit jaar was even eens een van zijn schuren in brand ge raakt, waarbij meer dan 20 varkens om kwamen. Brandstichting werd niet onmo gelijk geacht. Na een langdurig onderzoek heeft de rijkspolitie nu de 22-jarige zoon van H. gearresteerd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Omtrent de motieven van de dader is niets met zekerheid te zeggen. Zelf kon hij geen enkele verkla ring voor zijn handelwijze geven. Bij het verhoor is gebleken, dat hij ook schuldig is aan de brand van 19 Juni. Hij is voor de officier van Justitie te Arnhem geleid. De directeur van het vogelpark Avi fauna, de heer A. F. van Geffcn, heeft aan het stichtingsbestuur het verzoek gedaan hem met ingang van 1 December 1955 ont slag te willen verlenen. In Haarlem hebben de leidsters en lei ders van de landelijke Elfregi-padvinders- groepen, uitgaande van de Doopsgezinde broederschap, Zondag hun jaarlijkse koem poelan gehouden. Oorspronkelijk zouden de padvindersleiders dit weekeinde in Gro ningen bijeen komen, maar huisvestings moeilijkheden waren de oorzaak, dat dit plan niet kon worden verwezenlijkt. Daar om kwam men nu alleen op Zondag bijeen in Haarlem. In de gemeentezaal van de Doopsgezinde Kerk in de Peuzelaarssteeg verzamelden zich des morgens een vijftig tal leidsters en leiders van de Doopsge zinde Elfregigroepen uit alle plaatsen, waar deze een groep hebben. De opening geschiedde met het vlaghijsen en het lezen van de padvindsters- en padvinderswet, waarna de leder van deze koempoelan, de Haarlemse verkennersleider hopman H. Ph. H. Plevier, assistent-hoofdkwartiers commissaris van de vereniging De Neder landse Padvinders, het welkomstwoord uit sprak. Hierna werd in het kerkgebouw de dienst bijgewoond, waar de voorganger ds. A. J. Snaayer in zijn preek de betekenis van het padvinderswerk naar voren bracht. Na de dienst hield de onlangs tot lande lijk jeugdwerkinstructrice benoemde mej. B. Sikma een inleiding over het probleem van de aanwerving van leidsters en leiders, meer speciaal met betrekking tot het ker kelijke werk. Een daarna in een der zalen van het kerkgebouw gehouden jaarvergadering van de Elfregi-federatie toonde aan, hoe de padvindersgroepen in het afgelopen jaar tot bloei zijn gekomen. Er werden nieuwe groepen opgericht in IJmuiden, Veendam en Nieuwe Pekela, terwijl uit andere plaatsen (onder mper Leiden en Zutphen) reeds verzoeken zijn binnen gekomen om de helpende hand te bieden bij het op richten van nieuwe groepen. De koempoelan werd Zondagmiddag be sloten op het buitencentrum van Elfregi,. het Naaldenveld aan de Zwaluwenweg in Aerdenhout. De sluiting werd verricht door oubaas H. Luikinga, doopsgezind predi kant in Zaandam. Vele honderdenoud-gevangenen zijn Zaterdag door het poortje in de lange hoge muur van de gevangenis gegaan aan de Van Alkemadelaan; dit poortje wordt slechts eens per jaar geopend om toegang te verlenen aan hen, die in de bezettings jaren van deze ingang gebruik moesten ma ken. Het was de tiende maal dat de oud- politieke gevangenen uit het Oranjehötel en de nabestaanden van hen, die geduren de de oorlog in deze gevangenis zijn opge sloten geweest, bijeen kwamen. Om elf uur hadden vele reünisten zich op de binnenplaats der gevangenis verza meld. Prinses Wilhelmina was vertegen woordigd door haar particuliere secretares se, mej. Geldens. Met de vice-ministerpré- sident prof. dr. Beel en staatssecretaris Moorman waren aanwezig vele leden van hoge colleges van staat, provinciale en ste delijke autoriteiten en vertegenwoordigers van de verzetsorganisaties. Koningin Ju liana had een telegram gezonden. De voorzitter van de Stichting Oranjehö tel, prof. mr. R. P. Cleveringa, sprak een begroetingswoord. Na de samenkomst werd gedéfileerd langs cel no. 601, de dodencel, waarin im mer licht brandt en steeds bloemen staan en waarin vele herinneringen zijn samen gebracht. In de middaguren werd in het Kurhaus te Scheveningen de jaarlijkse vergadering gehouden waar onder andere prof. Beel het woord voerde en het gezelschap Pierre Bal- ledux een opvoering gaf van .Oranjehötel", een stuk in vier bedrijven van Eduard Ve terman. (Van een verslaggever) Het enige uitbundige feest dat Leiden kent is ook dit jaar weer met een laaiend enthousiasme gevierd: de derde October, op welke datum in 1574 de stad door het water en de soldaten van Prins Wil lem van Oranje ontzet werd uit maan denlang uitputtend beleg door de Span jaarden. Die jaarlijkse viering in de sleutelstad, die zelfs de meest plecht statige Leidenaar uit de plooi brengt, pleegt zich te concentreren op twee da gen: de avond voor de bevrijdingsdag, wanneer een taptoe gehouden wordt met als hoogtepunt de kranslegging bij het standbeeld van burgemeester Van der Werf, en de eigenlijke feestdag, wanneer Leiden „op zijn kop staat" van de vroege ochtenduren tot ver na middernacht. Dit jaar is dat allemaal wat moeilijk ge worden doordat het feest omstreeks het weekeinde viel. De taptoe moest noodge dwongen Zaterdagavond worden gehouden om de Leidenaren gelegenheid te geven, zich aan pril feestbetoon „te buiten te gaan", nadat de gebruikelijke geïllumineer de hulde aan de burgervader tijdens het beleg, Van der Werf, gebracht was. Op Zondag mocht dat namelijk niet geschie den. Vrijdag was er reeds een zanguitvoe ring met plechtige toespraken geweest in de Pieterskerk. Vandaag begon het feestbetoon met een réveille bij het stadhuis; geheel volgens het programma, dat jaar in jaar uit zich- zelve gelijk blijft, maar ieder jaar weer de kapstok is, waaraan men de nieuwe feest vreugde ophangt. De taptoe bracht om 7 uur, in de nog niet opgetrokken ochtendnevel, reeds velen ter been, maar dat was maar een armzalig troepje vergeleken bij de tallozen die om 8 uur deelnamen aan de koraalmuziek, uit gevoerd aan de voet van het standbeeld van Van der Werf in het naar hem ge noemde park. Inmiddels was in het Waaggebouw om half acht de traditionele uitdeling van haring en wittebrood begonnen. Dit jaar waren er aanzienlijk minder gegadigden voor deze feestgave dan vorig jaar, maar toch nog veel meer dan in de jaren voor dien gebruikelijk was. Aan niet minder dan ruim tienduizend Leidse burgers werden 12.000 wittebroden en 18.000 haringen uit gereikt, waarbij burgemeester Van Kin schot, het Collegium van het Leidse Stu denten Corps en het bestuur van de V.V.S. L. onschatbare diensten bewezen. Die uit deling verliep vlot, maar nam toch nog enige uren in beslag. Voordat de laatste Leidenaar met brood en haring uit de Waag de stad in stapte, was reeds de militaire mars begonnen, die haar hoogtepunt vond in een défilé voor het stadhuis. De parade I werd hier, in tegenwoordigheid van de garnizoenscommandant en vele militaire en burgerlijke autoriteiten, afgenomen door brigade-generaal D. Dijkstra van de Gene rale Staf. Een andere min of meer militair aandoende plechtigheid was de aankomst en een rondgang door de stad van het Amsterdamse Politie Muziekgezelschap in de stijlvolle gala-uniformen. De ochtenduren brachten verder hard draverijen voor aangespannen paarden op het Levendaal, poppenkastvoorstellingen in diverse centra van de stadswijken en een herdenkingsbijeenkomst in de Pieterskerk, waar het woord werd gevoerd door ds. N. Kleermaker. Hoeveel aantrekkelijks het ochtendpro gramma ook steeds mag bieden, het hoogte punt ligt altijd in de middag- en avond uren. Dat hoogtepunt werd ingeluid door een optocht. Meestal heeft deze een histo- Zaterdag is in Schiedam van de werf van Wilton-Fijenoord te water gelaten het motorschip „Öldekerk", dat daar gebouwd werd voor rekening van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij. De „Oldekerk" is een schip van 10.340 ton. De lengte over alles is 150 meter, de breedte 19 meter. De bruto-inhoud is 7.148 registerton. Het heeft accommodatie voor twaalf pasagiers. De voortbeweging geschiedt door een acht cylinder twee-tactmotor van 7200 pk. De maximum snelheid van het schip zal 16 knopen bedragen. Bij de tewaterlating heeft de directeur van de werf, ir. Woltjer, een rede gehouden over de werkgelegen heid. Na gezegd te hebben dat er voor de Nederlandse scheepswerven meer dan vol doende werk is zei hij, dat toch als dis sonant blijft de spanning, die met de be schikbare mankracht vooral in de metaal industrie wordt ondervonden. Wij weten ook, aldus ir. Woltjes, dat in het algemeen de voorschriften voor loon- en prijspoli tiek worden gevolgd, maar dikwijls met zwarte lonen en andere maatregelen de rust in onze industrie wordt verstoord. Deze onrust is allerminst bevorderlijk voor de productie en productieverbetering, die moet voortduren, willen wij onze plaats behouden. Was voor enkele jaren een ver loop van acht a tien percent der arbeiders normaal, in enkele bedrijven wordt thans een verloop tot 25 percent per jaar aange troffen. Tenslotte wees hij op het belang van alle werkgevers, het elkaar niet te moeilijk te maken „door elkaar als kippen te verdringen om de voerbak van arbeids krachten". Op de rijksweg tussen Stolpen en 't Zand is Zaterdagavond de 18-jarige Ros uit 't Zand, die met zijn broer ter rechterzijde van de drukke weg liep, door een hem achterop rijdende auto aangereden. De be stuurder, C. J. uit 't Zand, die met ge dempte lichten reed, zag de jongens plotse ling voor zijn wagen en kon een aanrijding niet meer voorkomen. De 18-jarige Ros was vrijwel op slag dood. Zijn broer liep enige lichte verwondingen op. risch motief, dit jaar echter werd er een bedrijfsoptocht van gemaakt. Meer dan honderd wagens „verkondigden" in aan trekkelijke en vaak originele en kunstzin nige vorm de voortreffelijkheid van zaken en ondernemingen. Er is een formidabele kermis op het Schuttersveld, waar men van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht veel geld kwijt kan raken en nog de overtuiging behouden, dat men voor een koopje een onsterfelijk plezier heeft beleefd. De stad wemelt van kraampjes, die alle stoffelijke feestgeneug- ten bieden, die men zich denken kan en gelegenheid tot spel en ontspanning bieden, zoals men elders zelden aantreft. Alle uit gaansgelegenheden zullen tot barstens toe vol zijn en op heel aparte wijze oorverdo vend lawaaierig-gezellig. En dan eindelijk ver na middernacht, als ontelbare extra treinen en bussen ook de vreemdelingen moe en voldaan naar elders hebben vervoerd, dan kee# de rust in Leiden terug. Dan wordt Leiden weer voor een jaar minus een enkele dag een toon beeld van degelijkheid, van serieuze arbeid, van waardigheid. Maar met het eerst nog onbewust levende, allengs bewuster wor dende besef, dat erweer een derde October komt. BONN (ANP) De geruchtmakende affaire-Schmeisser krijgt een parlementaire nasleep. De socialistische oppositie heeft bij de Bondsdag een interpellatie ingediend, waarin van bondskanselier Adenauer op heldering wordt verlangd over de achter grond van het plotseling stopzetten van een rechtsgeding, waarnaar de publieke opinie al drie jaren lang had uitgezien. Dr. Adenauer en twee van zijn naaste mede werkers, de West-Duitse ambassadeur bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie Blankenhorn, en de West-Duitse consul- generaal in New York, Reifferscheidt, hadden de vroegere Franse spion Schmeis- ser aangeklaagd wegens belediging. Hij had voor de geheime politie van Hessen opge biecht dat Blankenhorn getracht zou heb ben van de Franse geheime dienst een slor dig millioen los te krijgen voor het finan cieren van een verkiezingscampagne der Christelijk democratische partij, in ruil voor mededelingen. Reifferscheidt zou politici hebben gewor ven, die voor een afscheiding van de links van de Rijn gelegen gebieden van Duits land waren. De mededelingen van Schmeis- ser waren drie jaren geleden in het week blad „Der Spiegel" gepubliceerd; dat daar op in beslag werd genomen. Zodra de be handeling vorige week voor de rechtbank in Hannover was begonnen, troffen de kla gers Adenauer, Blankenhorn en Reiffer scheidt een vergelijk met Schmeisser en „Der Spiegel". Het proces werd geëindigd op het ogenblik, waarop de acten van Schmeisser's mededelingen zouden worden voorgelezen. De reeds gelezen passages wa ren juist voldoende om ook nog de Duitse ambassadeur te Londen in de zaak te be trekken. De vrouw van deze ambassadeur zou in de eerste na-oorlogse jaren infor maties aan de Franse geheime dienst heb ben verstrekt. Pas vijf (lagen later heeft het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken dit tegengesproken. Doof put In vele commentaren in de Duitse pers is het vermoeden geopperd, dat de bonds regering reden had om voor verdere ont hullingen beducht te zijn. Het vergelijk werd hoogst onbevredigend genoemd, aan gezien de vroegere agent en de uitgever van „Der Spiegel" de gepubliceerde feiten niet uitdrukkelijk hebben behoeven te loochenen. Zij hebben kunnen volstaan met de mededeling, dat zij niet bedoeld hadden iemand te beledigen. Schmeisser nam bij het vergelijk de betaling der pro ceskosten op zich. De meeste commentaren hebben er echter op gewezen, dat de kla gers hem daarbij wel behulpzaam moeten zijn. De socialisten willen dan ook weten, wie de proceskosten in werkelijkheid zal dragen, zij vragen voorts of deze gang van zaken „het vertrouwen in de zuiverheid van het openbare leven" niet in gevaar brengt. In Oost-Berlijn heeft de weggelopen chef Zondag, om precies te zijn 's middags om drie uur, heeft de oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Christina Karne- beek-Backs, Chrissemeuje genoemd, wonen de aan de Duitse grens te Holterhoek, ge meente Eibergen, haar 106de levensjaar vol gemaakt. Weliswaar nemen haar krachten langzamerhand iets af en is haar hard horendheid het afgelopen jaar wat toege nomen, doch overigens is zij nog altijd vitaal. Spreken doet zij niet veel, maar weinig ontgaat aan haar pientere ogen. Bij gunstig weer maakt zü nog wandelingen in de tuin en deze zomer hielp ze nog met boontjes afhalen. Aandachtig volgde zij de door de pastoor van Eibergen in haar huis voor haar en haar huisgenoten opgedragen plechtige mis. Na afloop daarvan voelde zij zich een wei nig vermoeid en ging een tijdje naar bed, maar 's middags was zij weer present en in staat de schier onafgebroken stoet van be zoekers, die per auto en per fiets van uit het gehele land en zelfs van over de grens kwamen, te ontvangen. Naar schatting zijn er minstens 2000 mensen op bezoek ge weest. De politie had maatregelen getroffen dat de jarige geen overlast werd aangedaan en het zo geregeld, dat de bezoekers achter elkaar aan de ene kant de woning binnen gingen en aan de andere kant de woning weer verlieten, zodat zij als het ware defi leerden voor de jarige. Daar het voor ae jarige te vermoeiend zou zijn werd, be houdens enkele uitzonderingen, geen ge legenheid gegeven haar de hand te drukken. Op de splitsing RijkswegBroekbergen- laan te Santpoort gebeurde in de ochtend van Zondag een verkeersongeluk, dat de 54-jarige motorrijder F. M. uit Haarlem met een zware hersenschudding en vele vleeswonden in de Joannes de Deo deed belanden. De Haarlemmer, die met een duopassa gier achterop onderweg was naar een voetbalwedstrijd en blijkens de getuigen een hoge snelheid had, heeft blijkbaar niet meer kunnen afremmen voor een op de splitsing linksaf slaande personenauto, die op dat moment al iets over de weghelft stond, aldus ruimte latend voor rechts pas seren. Hij schoof langs de linkerkant van de wagen, schoot 15 meter over de met grint bestrooide stenen door en bleef met een hersenschudding en schaafwonden lig gen. Per ziekenauto is de man naar de Deo in Haarlem vervoerd. Zijn passagier kreeg geen letsel, de auto en de motor werden beide beschadigd. De politie waarschuwt tegen de 53-jarige Rotterdammer H. L., die zich onrecht matig uitgeeft als acquisiteur van de Ne derlandse Invalidenbond. L. bezoekt be drijven om advertenties te krijgen voor het blad „Opwaarts" en verzoekt om bijdragen voor de aanschaf van invalidenwagentjes. Hij beperkt zijn arbeidsveld niet alleen tot Rotterdam. De man heeft innemende ma nieren en is welbespraakt. van de West-Duitse geheime dienst, dr. John, verklaard, dat hij gaarne als getuige zou zijn opgetreden. De West-Duitse minis ter van Binnenlandse Zaken had hem ech ter geen vrijgeleide toegestaan. Hij had overigens ook bekende politici geen ver gunning willen verlenen om te getuigen over hetgeen hun uit ambtelijke stukken over de zaak was bekend geworden. In de bestuursvergadering van de We reldfederatie ter Bescherming van Dieren, welke van 1 tot 4 October te Scheveningen wordt gehouden, is op de eersie dag onaer meer een internationale commissie be noemd, welke een grote actie tegen stie rengevechten zal beginnen in de gehele wereld. Maitre Lespine uit Frankrijk heeft een referaat gehouden over -de vreselijke tonelen die zich tijdens de stierengevech ten afspelen. President van deze commissie is de heer Duranton Magny uit Frankrijk. BERLIJN, (United Press) Een woord voerder van de stad West-Berlijn heeft verklaard dat het waarschijnlijk „geruime tijd" zal duren eer de gerechtelijke instan ties de zaak Van der Lubbe opnieuw ter hand kunnen nemen. De zegsman verklaar de dat het verzoek was ingediend bij de vierde kamer van het Berlijnse landgerecht krachtens een nieuwe Duitse wet „voor herstel van de nationalistische fouten, be gaan op het terrein van de criminele wet geving". Het onderzoek en de verzameling van gegevens zal geruime tijd in beslag nemen. Overeenkomstig de bepalingen van de nieuwe wet aan een nieuwe zaak Van der Lubbe niet openbaar zijn. De uitspraak zou te zijner tijd schriftelijk bekend wor den gemaakt. Op de kruising van de Rotterdamse Rij weg en de Baanweg te Rotterdam zijn Zaterdagmiddag twee bromfietsers, die aan een puzzlerit deelnamen, in aanrijding ge komen met een autobus van lijn 33. Het waren de 27-jarige L. E. Verschoor en de 37-jarige monteur A. Verschoor, beiden uit Rotterdam. A. Verschoor liep een schedel- basisfractuur op en is naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij des nachts overleed. De ander werd voor onderzoek naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Vrijgesproken. Daags voor Kerstmis is in Bussurr een 3-jarig jongetje, dat achter een vuilnisauto stond, overreden en om het leven gekomen toen de auto achteruit reed. De Amsterdamse rechtbank heeft de 45-ja- rige chauffeur J. V. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld, omdat hij, voor hij achteruit reed, in beide achteruitkijkspiegels had gekeken en bo vendien had vertrouwd op de aanwijzingen van twee bijrijders die op het trottoir ston den. MAANDAG 3 OCTOBER Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „De dertiende passa gier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandler", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Americano", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een vrouw helpt de Saint", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geladen Zaterdag", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva theater, Heemstede, 20.15 uur, Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer met vacantie". Begijnhofkapel, 20 uur: Interk. Evang. Comité. „Zang en Vriendschap". 20 uur, Geestelijk Centrum De Grotere Wereld. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht door Prof. Dr. G. C. van Niftrik, over „De Liefde". DINSDAG 4 OCTOBER Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De dertiende pas sagier", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandler", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Ame ricano", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Roxy: „Een vrouw helpt de Saint", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geladen Zaterdag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva theater, Heemstede, 20.15 uur. „De AVRO trekt aan de bel". Concertgebouw, 20 uur: le concert, serie D, N. Ph. O. onder leiding van Toon Verheij. Voor de tiende maal na de oorlog zijn Zaterdag de oud-politieke gevangenen tiit „Het Oranjehötel" en de nabestaanden van hen die omkwamen, in Scheveningen bijeengekomen. Op de bovenste foto staat minister Beel enkele ogenblikken in eer biedig stilzwijgen bij cel no. 601, de dodencel. Op de onderste foto een overzicht van het défilé langs het monument, dat in de muur der gevangenis is aangebracht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9