9 r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER r Vogel werkgroep meldt grote troepen vinken en spreeuwen Wereldnieuws 1 Allen bracht premier Nasser niet tot andere gedachten onze PLASTO WAVE DE VOGELTREK De radio geeft Woensdag Extra NPhO-concert voor genodigden uit stad en provincie Prins Bernhard opende nieuwe Tomado-fabriek Ambonezen-woonoord te Capelle aan de IJsel 1 P Pi itö: hoi heir o si wüare zelfwerkend wasmiddel J Oost-Europese uitnodigingen voor culturele missies uit Egypte 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen ^iocU ió het zo J 2 Auto reed tegen muur om wielrijdster te ontwijken Volgende week Simavi- collecte in Kennemerland Sir John Harding spreekt aartsbisschop Makarios raar de. huisvrouw, die. weet wat haar wasgoed, waard is! SALON HOFFMANN Examens Aanrijding in Bentveld Vijf doden bij ongeluk op racebaan in Chili waarschuwen tegen DE KOLIBRIE DINSDAG 4 OCTOBER 1955 Het bleek Zondag een belangrijke Irek- dag te zijn. Door het gunstige weer beïn vloed passeerden aan de post van de Vogel werkgroep Haarlem aan de kop van de Zee weg duizenden vogels. In Holstein in Duits land trokken 22 September al duizenden vinken weg. Hier langs de kust werd voor het eerst op 29 September vinken trek ge constateerd. De binnenduinpost meldde er 134 in een uur. De trek duurde tot ver in de middag. De daarop volgende dagen was er een lichte vinkentrek. Op Zondag 2 Oc tober nam deze echter sterk toe, van half zeven tot acht uur vlogen er 1700 vinken in 20 troepen langs de post aan het eind van de Zeeweg, waarin 6 A uur ruim 15.000 vinken in 650 troepen genoteerd werden. Het drukste uur was van elf tot twaalf uur (4500 vinken). De stroom hield aan tot ver in de middag. Het bleek dat deze trek ver der ook over de gehele breedte van het duin plaats vond. Wat de spreeuwen aangaat, was er de afgelopen week geen trek te zien, alleen op Donderdag 29 September meldde de post in het binnenduin er iets van waar te nemen. Zondag kwam de eerste doortrek van spreeuwen. De post aan de Zeeweg telde er 2200 in 80 troepen, die pas seerden van 7 tot 10.15 uur. Toen was de spreeuwen- trek voor deze dag afgelopen. Een post in Zandvoort bij het caravan-kamp, die wat verder van de zee afgelegen is dan de post aan de kop van de Zeeweg, telde iets minder vinken, maar daaren tegen meer spreeuwen, dan hierboven ge noemd. Van de graspiepers was er de af gelopen week slechts een lichte trek, die Donderdag 22 September en Zondag wat sterker werd. Over zee zag men Zondag ook een vrij sterke piepertrek. Een post op de loodsboot zag er 200 voorbijvliegen. Er trokken nog maar enkele veldleeuweriken en witte kwikstaarten door en enkele boe renzwaluwen. Op 28 September meldde de binnenduin-post te Overveen de eerste koperwieken. Van deze Noordelijke lijsters passeerden er toen 45 van 7 tot 8 uur. Ook Maandag werden er weer enkele gemeld. De Vlaamse gaaien trekken opeens bijzonder talrijk door. De vorige week zag men elders in Nederland ook troepen gaaien hoog boven het polderland over trekken in Westelijke richting. Mede met het oog daarop houdt de Vogelwerkgroep Haarlem zich aanbevolen voor meldingen buiten haar rayon, die gaaien hebben zien ove rtrekken, met vermelding van datum, tijdstip, aantal en richting. Aan de post in het binnenduin trof men regelmatig troepjes, die zich in Noordelijke richting bewogen. Maandag trokken er 210 gaaien langs, eveneens in die richting. Er was Maandag weer een even intensieve Muur viel op haar, waardoor zij werd gedood Toen de 60-jarige mevrouw M. Magchiel- sen per rijwiel in Bussum een kruispunt passeerde, naderde de 24-jarige J. B. met zijn auto. Bij zijn poging de wielrijdster te ontwijken reed hij tegen een muur, die in tweeën brak. Het bovenste gedeelte van de muur trof mevrouw M., die op het trottoir een heenkomen had gezocht. Zij was vrij wel terstond dood. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Joas, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Instrumentaal septet. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole Orkest. 14.00 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Prof. Wr. C. A. van Peursen: De mens in de filosofie. (Tweede lezing). 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radiophilharmonisch orkest, groot koor en solist. (Pl.m. 20.55 In ternationaal Evangelisch commentaar). 22.20 Muzikale causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Platen. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduit zending. De brievenbus gaat open. Corres pondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Leert uw land genoten kennen. 20.30 Wedloop met het ge luk, hoorspel. 21.55 Promenade-orkest, koor en solist. 22,40 Zijn ongelukken noodzake lijk?, causerie. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40 24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O., N.T.S.) 20.1521.45 Filmprogramma. 21.4522.30 Eurovisie: Bezoek aan het Rubens-huis te Antwerpen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.25 Voordracht. 17.45 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkest-concert. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.00 Platen. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.40 Orkest-concert. 22.55—23.00 Nieuws. jKXOOCCOCOOCCCOOOCOOOOOCOOOOCCOCOCOCOXJCCCCOOOOOOOOCCOa Door ruimtegebrek kunnen wij pas van- 'i daag de waarnemingen van de Vogel- q werkgroep Haarlem in het afgelopen x iveekend betreffende de vogeltrek weer- geven. Naar gewoonte heropenen wij q <5j hiermee deze jaarlijks terugkerende J rubriek met de meldingen van verschil- J lende posten, die door de Vogelwerk-q S groep in de kuststreek zijn uitgezet. K L:coooocx)ococcoa>ooxwccoooccooocccco30occocxxxxxxooco vinkentrek als de dag tevoren. Men telde aan de post van de Zeeweg van 6.30 tot 8 uur 5700 vinken in 200 troepen. In het tweede kwartier kwam het grootste aantal langs, namelijk 1580 vogels. Ook in Zand voort kwam men ongeveer tot dat aantal. Het aantal graspiepers tussen de vinken was moeilijk te tellen. Er passeerden weer troepen Vlaamse gaaien, doch thans in Zuidelijke richting, namelijk 140 in 7 troe pen. Maandag hied de trek aan tot kwart over elf. Er waren tot omstreeks halfelf nog 1500 tot 1200 vinken per kwartier geteld. Daar na verminderde het aantal snel tot 350, waarna de trek geheel ophield. Ook was er nog een flinke pieperstrek: 220 graspiepers in één uur. Er trokken regelmatig Vlaamse gaaien naar het Zuiden. Hedenmorgen was het mistig weer, lichte regen en zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind. Er was een lichte vinkentrek van zeven tot acht uur. Aan de Kop van de Zee weg werden er 700 geteld, voorts enkele spreeuwen en graspiepers. Langs de binnen duinrand was de trek nihil. Het extra concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest Maandagavond in de Haarlemse Concertzaal gaf voor autori teiten uit stad en provincie, werd wegens ziekte van Toon Verhey, bij wie oorspron kelijk de leiding zou berusten, door Ma- rinus Adam gedirigeerd. Het concert begon met het Wilhelmus, waarna de Ouverture ten gehore werd ge bracht van de toneelmuziek, die Alphons Diepenbrock in 1917 bij „De Vogels" van Aristophanes schreef. Deze ouverture staat ook op het programma voor het concert, waarmee het N. Ph. O. hedenavond het winterseizoen opent, wat ons nog aanlei ding geeft nader op de interpretatie en op het werk in te gaan. Hierna werd het Pianoconcert van Schu mann, met als solist Hans Richter Haaser, vertolkt. Alles wat aan romantische be zieling, kleur en stuwing in dit opus sty- listisch gewenst is, kreeg van de solist de volle maat. En Adam paste zich bij dit warmhartig en gloedrijk musiceren vol komen aan, zodat zijn orkest voortreffe lijk samenklonk met de interpretatie van de solist, die bovendien een technische be heersing toonde, die ons extra benieuwd maakt naar zijn verklanking van het Con cert no. 2 van Brahms, dat hij heden avond met het N. Ph. O. speelt. De oor spronkelijk aangekondigde Vijfde van Dvo rak werd vervangen door de Vierde van In de week van 1015 October wordt in Kennemerland de jaarlijkse SIMAVI-col- lecte gehouden. De plaatselijke Comités doen een warm beroep op de burgerij om deze inzameling te steunen. De opbi-engst van deze collecte zal in haar geheel worden aangewend voor de in stallatie van het nieuw te bouwen tweede Bosland-ziekenhuis in Suriname, waarvoor SIMAVI 84.000 toezegde. Zo lang er artsen op uittrekken om de schrijnende medische nood in Tropenland te helpen lenigen, zo lang zal SIMAVI haar roeping vervullen en dit werk steuen door het zenden van instrumenten, geneesmid delen, verbandstoffen enz. Medewerking en giften worden gaarne verwacht door het SIMAVI-kantoor Sprui- tenboschstraat 6, Haarlem, giro 128487. Prins Bernhard heeft vanmiddag de nieu we fabriek van Tornado in Etten-Leur of ficieel geopend. Hij hield hierbij een toe spraak, waarin hij onder meer zei: „Bij het bezoek dat ik vanmorgen aan de gemeente Etten-Leur heb gebracht heb ik ervaren, dat door de maatregelen van de overheid en door het initiatief van verscheidene on dernemers hier bijzonder belangrijke re sultaten zijn bereikt. Verschillende nieuwe bedrijven zijn de laatste jaren tot stand ge- Tsjaikofsky, die, evenals op het laatste k^en ff'fff? Zomerconcert met brio uitgevoerd werd. Een volle zaal met burgemeesters, wet houders, raadsleden en ambtenaren met hun familieleden, toonde hartelijke instem ming met de muzikale tractatie, die hun geboden werd. JOS DE KLERK de grond gestoken voor een tweetal belang rijke nieuwe vestigingen. Als bewijs van mijn bewondering voor dat wat hier werd verricht, heb ik dan ook graag de uitnodi ging van de directie van „Tornado" aan vaard om deze fabriek vandaag officieel in gebruik te stellen". De gemeenteraad van Capelle aan de IJsel is Maandagavond met algemene stem men accoord gegaan met het voorstel van B en W. tot aankoop van gronden te Ca- pelle-West en de verkoop van een gedeelte ervan aan de Staat der Nederlanden. De Staat wil op deze gronden een woonoord voor Ambonese gezinnen gaan vestigen. De regering wilde oorspronkelijk graag medewerking voor het inrichten van twee woonoorden voor Ambonezen te Capelle aan de IJsel doch aangezien de gemeente raad zich uitsprak voor één woonoord te Capelle-West, heeft de regering haar plan nen opgegeven in Capelle op gronden, die eigendom zijn van Waterstaat, een tweede woonoord te gaan bouwen. Het woonoord zal plaats gaan bieden aan 150 gezinnen. Vele van de gezinshoofden, die in Capelle komen te wonen, hebben reeds te kennen gegeven naar betrekkingen in de metaalnijverheid te zullen solliciteren. NICOSIA (AFP). Sir John Harding, de nieuwe Britse gouverneur en opperbe velhebber van Cyprus, is gisteren op zijn intocht van het vliegveld naar zijn ambts woning beschermd door een aanzienlijk aantal militairen. Het publiek langs de weg bewaarde een volkomen stilzwijgen. Sir John zal vandaag een onderhoud heb ben met aartsbisschop Makarios, de leider van de Cypriotische Grieken. De nieuwe gouverneur zal eerst rust en orde herstel len en daarna zo snel mogelijk de econo mische en sociale toestanden verbeteren. Op de derde plaats komen besprekingen over constitutionele en politieke ontwikke lingen „op grondslag van de voorstellen die zijn gedaan op de Brits-Turks-Griekse conferentie in Londen". ADVERTENTIE -1 ifyë - v V./' m 'V -: A B 5510 - p 1 CAïRO (Reuter/AFP) De Amerikaanse adjuhct-onderminister voor aangelegenhe den van het Midden-Oosten, George Allen, heeft na een onderhoud met premier Nas ser van Egypte verklaard, de Egyptische politiek beter te kunnen begrijpen, hoewel dit niet noodzakelijk volledig instemming daarmee betekent. Hy zei te zullen streven naar goede betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten. Volgens diplomatieke kringen te Cairo is Allen er niet in ge slaagd Nasser te bewegen het contract met Tsjechoslowakye voor de leverantie van wapens op te zeggen. Hy zou ook geen Amerikaanse wapens hebben aangeboden. Allen wordt vandaag in Beiroet verwacht voor besprekingen met de president en de premier van de Libanon. De premiers van Syrië, Jordanië en de Libanon hebben te Damascus besloten, het plan-Johnston ter verdeling van het water van de Jordaan, te verwerpen, aldus ver luidt te Caïro. Dit besluit zal binnenkort aan de speciale afgezant van president Eisenhower, Eric Johnston, worden mede gedeeld, na een bijeenkomst te Caïro van de ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische landen. De regeringen van de Sovjet-Unie, Po len en Hongarije hebben Egypte uitgeno digd tot het zenden van culturele missies naar de hoofdsteden van hun landen ter bevordering van de culturele betrekkingen. Premier Nasser heeft een Tsjechoslowaak- se uitnodiging aangenomen om in aanslui ting op zijn voorjaarsreis naar de Sovjet- Unie een bezoek aan Praag te brengen. Syrië Het Syrische ministerie van Defensie heeft het parlement verzocht een bedrag van ongeveer een millioen pond sterling boven de defensiebegroting te willen goed keuren voor wapenaankopen „met het oog op de herhaalde Israëlische aggressie". Ver scheidene parlementsleden spraken zich uit voor de aankoop van wapens in landen van het Oost-Europese blok. De Egyptische onderminister voor wapenfabrieken, gene- raal-majoor Raghab, heeft in Damascus verklaard, dat Egypte aan het Syrische leger moderne wapens zal leveren. Rag hab zal uit Damascus naar Praag vliegen. Documenten LONDEN (Reuter/AFP) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich niet willen uitlaten over het bestaan van een geheim Brits document aangaande oorlogsplannen in het Midden-Oosten. Vol gens gezaghebbende Britse kringen behoeft aan de Egyptische verklaring geen grote waarde te worden gehecht. Er hebben in het Midden-Oosten al meer geruchten over dergelijke stukken de ronde gedaan. Het Egyptische blad „Al Gomhouria" heeft de Britse en Franse rapporten, waar over Nasser sprak, afgedrukt. De stukken zouden ook betrekking hebben op de Westelijke militaire hulp aan Israel, die 97 Britse vliegtuigen zou omvatten. Het Britse rapport zou een uittreksel zijn van het overzicht der militaire inlichtingen dienst over Mei 1955, deel negen, nummer vijf. Het Franse rapport zou afkomstig zijn van het „tweede bureau", de Franse mili taire inlichtingendienst. De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Defensie, heeft critiek ge leverd op de Westelijke mogendheden, en in het bijzonder op Groot-Brittannië, we gens levering van wapens aan Egypte, Irak en Jordanië. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 Groningen. Candidaatsexamen psychologie: J. J. W. P. van Groeningen, Groningen. Can didaatsexamen geneeskunde (2 A): mej. T. G. Sijbrandij, Zuidbroek; mej. A. Nijsingh, De Wijk; mej. T. Swart, Haren; P. N. de Koning, Alkmaar; W. Bruinsma, Haren; H. Th. Lindemann, Oude Pekela. Delft. Technische Hogeschool. Propae- deutisch examen voor electro-technisch ingenieur: H. W. Haar, 's Gravenhage. Pro- paedeutisch examen voor scheikundig in génieur: P. Beekenkamp, Hoek van Holland; E. D. Belkesma, Emmer Compascuum; J. Boon, Monster; R. J. A. M. van der Borg, 's Gravenhage; T. Bremer, Rotterdam; P. M. A. Broers, Budel; M. J. van der Burgt, Heemstede; F. A. G. Collot d'Escury, Kloos- terzande; J. Doodewaard, Rotterdam; A. H. M. van Elzakker, Bergen op Zoom; J. L. C. van Geel, Eindhoven; H. A. Graffelman, Arnhem; D. P. de Haan, 's Gravenhage; H. W. den Hartog. Hilvarenbeek; T. W. G. M. van Heivoort, Boxtel; D. van Hilten, 's Gra venhage; G. J. Kerlen, 's Gravenhage; R. Klok, 's Gravenhage; H. van der Kolk, Bus sum; H. de Korver, Gorinchem; J. K. van Kuik, Leeuwarden; mej. Kwik Kiem Hwa, Delft; A. van der Leij, joure; A. A. Massier, Apeldoorn; A. A. F. van der Meeren, Sche- veningen; A. E. Mos, Rotterdam; J. P. van Rijn, 's Gravenzande; J. C. F. Rijnja, Rot terdam; J. G. Scheen, Panheel; J. R. Selman, Geleen, F. Smit, Heinenoord; N. M. Spaaij, Bergen op Zoom; J. de Swaan Arons, Rot terdam; P. J. M. Swaan Arons, Delft; H. P. van Tongeren, Rotterdam; J. G. Treffers, Tilburg; mej. P. C. van der Vloodt. Hilver sum; P. de Vogel, Malden; H. J. de Vries, Rotterdam; R. E. Waterman, Delft; W. J. van de Weerdt. Elden; F. van Westen, Zwolle. Candidaatsexamen voor werktuig kundig ingenieur: J. Cosijnse, Arnhem; J. F. van der Plaats, Utrecht; Thung Djie Lee, Delft. Ingenieurs-examen voor civiel-inge- nieur: J. O. M. F. Hoeke. 's Gravenhage. Ingenieursexamen voor vliegtuigbouwkun dig ingenieur: J. Boeker, 's Gravenhage. Leilden. Doctoraal examen Nederlands Recht: mej. Th. Ch. M. Kettlitz. Den Haag; P. J. de Loor, Delft; J. D. Viehoff, Den Haag. Doctoraal examen Indisch Recht: F. J. H. Schneiders, Rotterdam. Doctoraal examen I geneeskunde: mej. F. W. H. Kohl, Weert: J. E. Bekkering, Assen; H. M. H. Gerzeil, Leiden; J. P. Klaassen, Leiden; F. J. Prins, Rotterdam; J. A. Sleijffers, Den Haag; J. L. Trapman, Amsterdam; A. H. Waterman, Delft; H. A. Wijnekus, Bloemen- daal. Doctoraal examen Nederlands Recht: mej. A. C. Livier, Leiden; mej. J. C. Bruijn, Den Haag; mej. M. D. J. de Kroon, Den Haag; mej. E. v. d. Sluijs, Den Haag; E. M. E. Gerardts, Roermond; H. E. Th. E. Mathon, Den Haag. Doctoraal examen Indisch Recht: L. Pronk, Den Haag; H. Z. R. Abidin, Utrecht. Doctoraal examen Vrije Studie richting Rechten: M. Sjafai Saheb, Den Haag. Candidaatsexamen klassieke letteren: J. T. Hasselt, Den Haag. Apothekersexamen: 12. Dankzij Panda waren de rollen nu omgekeerd. „Niet schieten maken! Niet schieten maken!", riep de kleine spion, „mij spijt! Mij veelboel spijt!" Pat O'Nozel, die de toestand weer overzichtelijk genoeg vond om de leiding in handen te nemen trad naar voren. „Houd de handens om hoog", beval hij „en vertel mij jullie na mens en beroepens." „Mij heten Chi Fon", antwoordde de kleine, „mij achtenswaar dige spion van bevriende natie! Niet schieten maken!" „Ik heet Honnepon", gromde de grote, „beroep: huurboef. In bezit van schietvergunning. Geef terug m'n paffer!" „Belangrijke feitens", stelde de grote detective tevreden vast. „Hieruit deduceer ik, dat jullie dit glas water wil len bemachtigen". „Nou, dat hebben we al duidelijk genoeg gemerkt", zei Panda. J. A. H. Gendoom, Voorburg. Semi-arts examen: mej. A. A. Biegel, Delft; A. F. H. Hesselbach, Den Haag; Th. Manuikin (Ame rika). Arts-examen: mej. G. H. Kraaijeveld, Zwijndrecht; mej. M. C. v. d. Plank, Mid delburg; H. M. G. Doeglas, Scheveningen; A. M. Kaptijn, Leiden; A. F. Steens, Eind hoven. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie me vrouw M. ZeldenrustNoordanus. Rotter dam en de heer G. van der Woude, Am sterdam. rt JjVt» tv i- 140; tv Maandagmorgen wilde een 21-jarige be rijder van een bromfiets op de hoek van de Zandvoortselaan en de Bentveldsweg in Bentveld doorrijden, hoewel een vracht auto voor hem stilstond om het van rechts komende verkeer voorrang te verlenen. Hij werd bij het passeren van de vracht auto door een motorfietser aangereden. Met een gecompliceerde breuk van het linkeronderbeen is de jeugdige bromfietser in het Diaconessenhuis opgenomen. Bij een wedstrijd voor zogenaamde „midget cars" in Chili hebben vijf toe schouwers het leven verloren en werden nog vijf ernstig gewond. Drie der doden zijn kinderen onder de tien jaar. Het ongeluk gebeurde in het La Granja stadion in Curico, toen de coureur Jorge Binsa, een Chileen, de macht over het stuur verloor toen hij met grote snelheid door de bocht ging. De race-auto vernielde de af rastering en kwam tussen het publiek te recht. Binsa werd met hoofdwonden in het ziekenhuis opgenomen. Ds. P. Riemersma bedankte voor beroep Ds. P. Riemersma, voorheen Gerefor meerd predikant te Vijfhuizen en thans te Drachten, heeft bedankt voor een be roep dat op hem werd uitgebracht door de Gereformeerde Kerk van Amstelveen. Gesloten. In de Brusselse agglomeratie zijn de overdekte zwembaden gesloten nadat meer dan veertig gevallen van kinderverlamming werden geconsta teerd. Ook elders in België wordt, zij het in mindere mate, melding gemaakt van gevallen van kinderverlamming. Trek. Na de opheffing van de drankrant soenering in Zweden zijn de aankopen beneden de verwachting gebleven. Deens en Duits bier is het meest in trek. De politie heeft een daling vastgesteld van het aantal gevallen van openbare dronkenschap. Vertrouwen. Een nieuwe Hongaarse staats lening van 1,2 milliard forints (ongeveer 400 millioen gulden) was reeds de derde dag overtekend. De opbrengst dient ter financiering van grote projecten van het tweede vijfjarenplan, dat op 1 Januari begint. Volgens radio Boedapast moet men dit resultaat zien als een uiting van vertrouwen van het Hon gaarse volk in de communistische partij. Klaksvik. De gemeenteraad van Klaksvik (Faroër) heeft een telegram gezonden aan de Deense premier waarin wordt meegedeeld dat is besloten vrouwen en kinderen per schip te evacuëren als de betogingen in het dorp erger zouden worden. De gemeenteraad heeft de ouders opgedragen hun kinderen uit het havengebied weg te houden. De Deense minister van Financiën Kampmann, die te Klaksvik heeft bemiddeld, zal naar Denemarken terugvliegen om de rege ring verslag uit te brengen. De 24-uurs- staking te Klaksvik is geëindigd. Negentien. Negentien personen zijn om het leven gekomen met het viermotorige vliegtuig van de Peruviaanse maat schappij, dat op een vlucht van Lima naar Cuzco in de Andes verongelukte. De overige zestien inzittenden werden gewond. De meeste ernstig. Zwart-rood. In de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico zijn een straalbommen- werper van het type B-47 en een ver bindingsvliegtuig van het leger met elkaar in botsing gekomen. Vijf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Een der toestellen was zwart-rood geschil derd, een aanduiding voor vliegtuigen die een radio-actieve lading vervoeren. Bezoek. Een Russische parlementaire dele gatie van zeventien leden is in Belgrado aangekomen voor een bezoek van drie weken aan Joegoslavië. In Juli hebben Joegoslavische parlementariërs de Sov jet-Unie bezocht. Onlusten. De politie in Noord-Rhodesia heeft op het grondgebied van de Then- changa kopermijnen driehonderd Afri kanen gearresteerd nadat twee Euro peanen bij onlusten waren gewond van wie één ernstig. De ongeregeldheden be gonnen nadat een Afrikaan onder een mobiele kraan was geraakt en gedood. Overleden. Generaal-majoor (non-actief) Julius Ochs Adler, de algemene direc teur en eerste ondervoorzitter van de raad van beheer van de New York Times, is te New York in de ouderdom van 62 jaar overleden. Hij was sinds 1914 aan de New York Times verbonden. Ingewilligd. Voor het eerst sedert de op richting van de „Volkswagen-fabrie ken heeft een groep van 1300 arbeiders gestaakt. Zij eisten vergoeding van hun reiskosten. Nadat de eis was ingewilligd zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. Staatsvijandig. „Er bestaat geen enkel bewijs, dat de ondergrondse bedrijvig heid der Sovjet-Unie in de Verenigde Staten verminderd is," aldus heeft Allen Dules, hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Sovjet-Unie bestemt naar schatting tien percent van haar bewapeningsuitgaven voor staastvijan- dig werk in andere landen." ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelljk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet In de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, t 1.20 per flacon 60 HET KLEINSTE vogeltje ter wereld is niet veel groter dan een hommel. Dit is de dwergkolibrie, die met staart en kop nog geen 5,5 cm. meet en slechts 1,3 gram weegt. Toch hebben lang niet alle koli bries dergelijke minimale afmetingen, want de grootte van de 500 verschillende soorten die men thans kent, wisselt sterk en enkele soorten komen in omvang met een kleine zwaluw overeen. Deze, uitsluitend in Amerika voorkomende vogeltjes, doen in hun gedragingen wel wat aan insecten denken. Hun vleugelslag is n.l. zeer snel en kan 30 tot 75 slagen per se conde bedragen, waardoor de diertjes een gonzend geluid veroorzaken. Evenals een in sect, kan een kolibrie daardoor diep in de kelk van een bloem vliegen en zich met de honing voeden, zonder een ogen blik de vleugelslag te onderbreken. Net als zweefvliegen kunnen zij met een ruk in de lucht stilstaan en het is hun zelfs mogelijk achterwaarts de bloem uit te vliegen. De vogels zijn tot deze fantasti sche manoeuvre in staat door de vleugels te doen kantelen, waardoor krachten in tegengestelde richting optreden. Men denke overigens niet, dat kolibries uitsluitend van honing leven, want wan- Maar WAAROM willen ze dat glas water neer zij een bloemkelk binnen vliegen, hebben? Dat zou ik eerst wel eens willen weten!" „Stil", zei Pat streng, „IK stel de vragens". Maar inmiddels naderde er ie mand, die ook wel eens een paar vragen zou willen stellen. Het was een agent, die het nogal verdacht vond, dat personen op de openbare weg met een machinegeweer werden bedreigd doen zij dit niet om er uitsluitend nectar te halen, maar óók om vliegjes, spinne tjes en andere kleine insecten die zich in de bloem ophouden, te verorberen. De snavel van sommige kolibries is speciaal gebouwd om de honingbron diep in de bloem te kunnen bereiken, bij andere soorten is de snavel juist geschikt ge maakt om insecten in schorsspleten en andere verborgen plaatsen te achterhalen. De energie en de prestaties van deze kleine vogeltjes zijn voor de onderzoekers altijd weer een bron van voortdurende verbazing. Want de kleine kolibrie met de robijnrode keel, die de zomer in de Vere nigde Staten doorbrengt, blijkt 's winter* in Centraal-Amerika te wonen. De tere diertjes spelen het klaar de Golf van Mexico over te steken, een afstand van 800 km., tijdens welke reis de razend snelle vleugelslag geen ogenblik wordt onder broken! Hun vliegsnelheid blijkt altijd moeilijk vast te stellen, omdat zij tijdens hun bezigheid met korte zwenkingen in alle richtingen heen en weer schieten, evenals vele insecten, maar een uursnel heid van 80 km. schijnen we toch wel te mogen aannemen, zodat zij de overtocht over de Golf van Mexico in 10 uren kun nen volbrengen. Nemen we een vleugelslag van 50 slagen per seconde aan, dan heb ben zij tijdens deze vliegtocht over zee zonder onderbreking 1,8 millioen vleugel slagen moeten maken! Welke bewegings- spier in hel menselijk lichaam zou ook maar bij benadering tot een dergelijke ononderbroken prestatie in staat zijn? Geen enkele! Hebben we thans wat gezegd over vo geltjes die zich veelvuldig met honing voeden, inplaats van uitsluitend met vruchten, zaden of insecten, dan moeten we ook eens iets vertellen over vleermui zen die honing, vruchten en stuifmeel eten en de bevruchting van bloemen tot stand brengen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2