Verwondering over het ministerie, dat de Rijks HBS niet heeft willen afstaan VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Havenberichten Kort en bondig Tien jaar Velno's was tien jaar succes De laatste dagen van Hitier herleven in processen Avondlyceum in Velsen begonnen Voor de hele IJmond een „historische opening" Een prima opvoering van „Welterusten!" Schijnrechters van Canaris, Oster en Bonnhofer staan weer terecht Ontwerp voor een nieuwe Oorlogswet Groepje musici groeide uit tot alom bekend ensemble DINSDAG 4 OCTOBER 1955 11 Union Castle en Clan Line in een „holding company" Speelgoed met hakenkruis is taboe verklaard Gouden jubileum bij firma Hogenbirk ALS DE VRUCHT VAN een nauwe samenwerking tussen de verschillende levens beschouwelijke richtingen in de gemeente Velsen niet alleen, maar ook als pre ludium wellicht tot een hechtere band tussen de drie IJmond-gemeenten is gister avond in enige klassen van het Velsense Gymnasium „Felisenum" aan de Van Hogendorplaan het onlangs gestichte Avondlyceum van start gegaan. Niet in de lokalen van de Rijks IIBS dus, want de staatssecretaris van Onderwijs, mej. dr. T. de Waal achtte het blijkens een brief, die de commissie van voorbereiding op een daartoe strekkend verzoek ontving, „voorshands niet verantwoord" het aantal avondlycea in de provincie Noordholland uit te breiden, zodat er naar een ander onderdak moest worden uitgezien. De gemeente sprong by, zoals zy al eerder de behulpzame hand bood by deze opzet, waarvan zy de culturele en ontwikkelende waarde sterk inziet en dus werden de leden van het college, genodigden, leraren en leerlingen ontvangen in de hal van het gymnasium. Waar de loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer liet doorschemeren, dat hij het standpunt van de regering ook wel wat vreemd had gevonden. Als eerste sprak daar de heer P. Ver doorn, voorzitter van de commissie van voorbereiding van een avondlyceum ten behoeve van de gemeenten rond de IJ mond. Hij kan buiten de loco-burgemeester en de secretaris der gemeente de heer J. Veenstra, de Beverwijkse wethouder J. Niesten welkom heten en dook als man van de industrie direct in één der aanlei dingen tot dit avondlyceum: de toenemen de behoefte aan personeel met een wat grotere ontwikkeling. Nadat hij in enkele woorden de vele voorbereidingen tot dit lyceum had getekend en de steun van drs. J. D. van Dijck, leraar aan de Rijks HBS in het licht had gesteld, prees hij de spon tane medewerking der leerkrachten aan dit nieuwe instituut: tot het tijdstip, waar op Gedeputeerden hun zegel aan de ge meentelijke garantie op het avondlyceum hebben gehecht zullen zij de lessen be langeloos geven. Vele leerlingen Daarna vertelde hij, hoe na één enkele advertentie een stroom van leerlingen los was gekomen, wel een bewijs, dat de be hoefte aan deze instelling groot is. Dank baar toonde hij zich evenzeer voor de ga rantie ten opzichte van de niet gedekte kosten, die gemeente Velsen op zich nam en hij memoreerde voorts, dat het mini sterie van O., K. en W. afwijzend beschik te op de aanvraag voor medegebruik der lokaliteiten van de Rijks HBS; dat toen het Gymnasium daarna prompt ter be schikking kwam tekende wel de veelzijdige medewerking aan dit project. Na vervul ling van de taak der commissie komt nu het te benoemen curatorium aan de beurt, vervolgde de heer Verdoorn en hij besloot met de wens, dat dit college met de rector en de leerlingen er in zullen slagen in Velsen en dus in de IJmond een avondlyceum van naam te vestigen, dat vele geslaagde leerlingen aflevert. Wel clubs, geen lyceum Wethouder-loco-burgemeester H. de Boer kon als eerste de commissie feliciteren met het bereikte doel en hij vertelde, dat er wel spoed achter deze zaak gezet moest worden, wilde men niet een vol cursusjaar verliezen. De plaats van dit IJmond- avondlyceum is uiteraard bepaald door op- portuniteitsoverwegingen: ten eerste kon men aan de Noordkant van het kanaal geen lokalen missen en ten tweede kwam het merendeel der aspirant-leerlingen uit Velsen, maar het is in het geheel niet denkbeeldig, dat de nieuwe school op den duur naar de Noordkant zal verhuizen. Hij hoopte op een gesprek tussen de I.Tmond-partners over dit lyceum en ont wikkelde voorts op het punt van de „ge weigerde" Ryks HBS een geheel eigen visie: wellicht is de brief van het mini sterie niet geheel juist of niet in de juiste styl gesteld Hij begreep overigens niet, dat deze RHBS wel ter beschikking wordt gesteld aan allerlei verenigingen en clubs, maar niet voor het duidelijk paedagogisch-cul- 8 De omstreden zinsnede uit de brief, X P die namens de staatssecretaris voor Onderwys, mej. dr. T. de Waal tot de commissie van voorbereiding van het avondlyceum werd gericht, luidt woor- X g delijk: p „Daar ik uitbreiding van het aantal 8 avondlycea in de provincie Noordhol- 9 jj land voorshands niet verantwoord acht, X kan ik geen aanleiding vinden om aan o 3 het in uw bovenvermelde brief vervatte verzoek tot het medegebruik van lokali- teiten in het gebouw van de Rijks HBS p te Velsen voor het huisvesten van een g A zodanige school te voldoen." (w.g. dr. J. g 8 B. Drewes.) g Men acht in de kringen, die zich voor 8 R dit avondlyceum spanden, deze opmer- f king daarom zo aanvechtbaar, omdat 8 g hiermede een terrein betreden wordt, g '<A waarop het ministerie een initiatief niet v had mogen afremmen. Anders ware het c 8 geweest, wanneer niet aan de eisen zou 8 x zijn voldaan, die aan een avondlyceum 9 moeten worden gesteld. 8 X x XXXXXXXXX>OOOOOOOOOCX>DCOCXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOC"COOOOOOC turele doel van een avondlyceum. Temeer, daar uit het initiatief van deze (particuliere) school een samenwerking, in de IJmond is gebleken, die van overheids wege altijd zo nadrukkelijk is nage streefd Overigens bewees het groot aantal leerlingen, dat voor deze avond was opgekomen hem wel, dat de critiek onge lijk heeft gekregen, wanneer zij meende, dat hier een „vluchtschool" zou ontstaan; deze mensen hebben er per saldo een groot deel van hun vrije tijd voor over. De onderwijzersopleiding, die ook aan dit lyceum wordt gegeven, kon des heren De Boers waardering maar moeizaam krij gen: hij hield in principe niet vtm stoom cursussen als deze en zag het hele geval als een noodoplossing. Niettemin hoopte hij, dat de leerlingen hun uiterste best zul len doen en dat, als straks anderen zullen oordelen over deze historische openings avond in de IJmond, de vruchten zichtbaar zullen zijn van een stuk werk, dat in de IJmond buitengewone resultaten kan af werpen. Zonder de leerlingen werd er in de leraarskamer een kopje koffie gedronken de vier klasselokalen vulden zich direct met een bloemlezing uit hen, die middels dit avondonderwijs de maatschappelijke ladder verder willen bestijgen. Wat er was Van de trawlervloot was vanmorgen de Tzonne (van 23 Sept.) binnen met 2400 kisten haring. De Mercator voerde aan 640 kisten haring; de HD 79 530 kisten, waar van 180 schelvis, 300 makreel, 50 diversen en 15 stuks stijve kabeljauwen en de Wi- ron 4 500 kisten, waarvan 325 schelvis, 110 makreel, 40 gul, kabeljauw en koolvis, 11. haring, 15 wijting en 70 stuks stijve kabel jauwen. De dagschuitjes brachten 500 kg tong en 40 kisten schol. Vandaag in de markt De export kocht de regels kabeljauw voor f 140f 110, kleine kabeljauw voor f 60f 70, kisten kabeljauw voor f 198 en de kleine voor f 158f 150. Grote schel vis voor export deed f 46f 32 en groot middel schelvis f 43f 32. Binnenland kocht zwarte koolvis voor f 90, grote gul voor f 70f 57, middel gul voor f 50 f 46 en torgullen, voor f 32. Kleinmiddel schelvis noteerde f 33f 27, pennen f 30 f 24, braadschelvis f 28f 24. De wijting haalde f 25f 17, schol 2 f 30f 36 en schol 3 f 14—f 20. De haring leverde vandaag f 12.50f 16 op en de makreel f 17f 19. Grote tong ging van de hand voor f 5.10, grootmiddel voor f 3.40, kleinmiddel voor f 2.80, tong I voor f 2.80f 2.90 en slips voor f 1.60 f 1.70. Voor de Woensdag Drie trawlers waren vanmorgen be stemd voor de Woensdagmarkt. De „Tho- rina" (van 24 Sept.) voert aan 1350 kis ten haring; de Eveline (van 28 Sept., af gebroken reis defect aan schroef), 500 kisten haring en de Deining (van 26 Sept.) met verse vis, meest makreel. Voorts komt de IJM. 14 met 370 kisten vis, waarvan 200 schelvis, 140 makreel, 30 diversen en 40 stuks stijve kablejauwen. Ook de KW. 76 en Wiron 3 worden ver wacht. Oudste boten Oudste trawlers zijn nu: SCH 153 (van 23 Sept.); Herman, Dirkje, Claesje (van 26 Sept.); Medan, Batavia, Van Hattem, Vi- kingbank, Klaas Wijker, SCH 117 (van 27 Sept.). Haringvangsten Vleetharing. KW 199 k.; 502, 51, 130—10, 161—40, 43—3, 14—20, 41—120, uit halve vleet; 4468 nog 30 n; 660 uit 50 n; 163—10, 97—4, 27—7, 168—2, 110—4, 54—1, 179—1, 39—60, 83—8. Geen vangst: KW 70, 20, 23, 140, 173, 78, 147, 127, 42, 2, 47, 151. Trawlharing. KW 159—17, 45—85, 141 70, 123—50, 175—70, 95—70, 74—53, 48— 45, 135 geen vangst, 73100, 101100. Vangsten van de nacht Aliza, 60 kg en 6 m.; Anne Marie, 50 kg en 8 m.; Tiny, 40 kg en 8 m.; Victoria, 70 kg en 5 m.; Hermina 4, 30 kg en 4 m.; Willy Alida, 40 kg en 3 m.; Albatros, 30 kg Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Nerissa van Kotka. Thorwald van Dantzig. Quintin van Leith. Pieter Geertruida van Gdynia. Yapeju van Hamburg. Bittern van Liverpool. May van Fowey. Mangan van Kirkeness. Yelö van Drammen; Mariannina van Labourette. Ocean van Gothenburg. Bab T van Rondsvik. Ambiorix van Rot terdam. Delfborg van Stallahole. Niobe van Kotka. Deo Gloria van Abö. Vertrokken zijn: African Prince naar Middlësborough. Bristol naar Hull. Eugene Gieone naar Huil. Catharina S naar Char leston. Birminigham naar Harlingen. Thor wald naar Rotterdam. Silvan Arrow naar Banias. Kaap Falga naar Dordrecht. Nether lands Coast naar Rotterdam. Tona naar Lübeck. Penelope naar Huil. Balagna naar Finsberg. Beninkust naar Bremen. en 4 m.; Zeearend, stoomt nog; Beatrix, 40 kg en 4 m:; Joh. Cornelia, 45 kg en 6 m.; Adriana Catharina, 40 kg en 6 m.; Willem, 40 kg en 5 m.; Arendje, 10 kg en 3 m.; Ja- coba, 50 kg en 10 m.; Kon. Juliana, 20 m. hoops; Gebroeders, 60 kg en 6 m. een trek kwijt; Stern, 60 kg en 9 m.; Jana, 40 kg en 7 m.; Arie, 60 kg en 6 m.; Twee Gebroe ders, 40 kg en 7 m.; Klaas Jr., 50 kg en 8 m.; Emisel, 40 kg en 5 m.; Vios, 40 kg en 4 m.; Hoop 2, 80 kg en 7 m.; Verwachting, 40 kg en 6 m.; Magda, 70 kg en 6 m.; Ne- him 1, geen vangst; Nehim 2, 50 kg en 7 m.; Nehim 4, 40 kg en 4 m.; Jan, 40 kg en 8 m. Binnengekomen IJM. 1 Tzonne, 19 Mercator, 209 Wiron 4, 45 Hoop, 202, 239, 318, 213, 218, 241, 205; KW. 89 Willempje; HD. 131, 4, 12, 135; UK. 70, 78, 93; Z. 412 (Belg). Vertrokken IJM. 34 Allanwater, 25 Flamingo, 9 Haar lem, 204 Verwachting, 45 Hoop, 202, 209, 318, 213, 241, 249, 226, 8, 5, 59, 4, 205, 31, 27, 22, 3, 272, 52; VL. 77 Abraham; HD. 131; VD. 9; Z. 412 (Belg); RO. 29; UK. 70, 47, 78, 85, 32; TX. 14; AM. 26, 16, 18, 17; SCH. 126; BU. 33; KW. 15 Rijnmond 4, 114 Avon tuur, 20 Grietje, 67 Noordster, 18 Hollan- dia, 51 Prinses Margriet, 52 Vrouw Anna, 78 Excelsior 2, 59 Floris, 169 Aleida, 140 Voorwaarts, 47 Noordzee, 155 Arie, 42 Rijn mond 1, 108 Gebroeders, 166 Gebroeders, 107 Jacoba, 84 Jan, 17 Arie Nico, 26 Con cordia, 69 Saturnus, 126 Agatha Arie, 125 Petronella, 65 Willy Alida, 162 Vier Ge zusters, 62, 34, 71, 128, 178, 35, 68, 79, 27, 92, 210, 88, 94, 53, 72, 105, 77, 98. Veel makreel, weinig haring De makreelvangsten waren gisteren overdag zeer behoorlijk: trawlers meldden dagvangsten van 250 tot 200 manden op 60 en 58 gr. N.B. Met de haringvisserij ging het daarentegen nog altijd slecht: er was wel haring, maar ze zwom veel te hoog en was veel te klein. Trawlers deden dag vangsten van 200 tot 100 manden. De kotter Wiron III is thuisstomende met onder meer een mooie buit aan kabeljauw en koolvis onder de luiken: 1300 stuks uit één trek. Op 58 gr. N.B. deed de Bloemendaal trekken van 30 en 40 manden makreel en de Flie haalde er 60 manden per trek scheep. De Herman meldde een trek van 100 en één van 40 manden haring. De Ba tavia had 40 en 60 manden getrokken, de Klaas Wijker.50 en 100 en de Claesje 20 en 40, terwijl de Vios twee trekken van 200 manden kon boeken, die echter helaas in hun geheel uit toters bestonden. De Me dan haalde in 2 trekken 70 mandep hoops binnen en de Postboy had 60 en 50 manden. LONDEN. (Reuter). Twee der grootste Britse scheepvaartmaatschappijen de Union Castle Mail Steamship Company en de Clan Line Steamers, zijn van plan een „holding company" op te richten, die het kapitaal der beide maatschappijen, dat in totaal 11.483.000 pond sterling bedraagt, zal overnemen. De exploitatie der beide on dernemingen zal echter gescheiden blijven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het was wel bijzonder toevallig dat het toneel van het Hervormd Jeugdhuis zo kort na elkaar twee keer door de familie Hapgood bevolkt werd. Namelijk Zaterdag avond door toedoen van De Hooger Gegsl Ghesellen, welke vereniging A. P. Dead ly's geestig blijspel „Vogel, vlieg de wereld in" nog eens voor het voetlicht bracht. Maandagavond door de toneelvereniging Tavido, die het geheel op zichzelf staande vervolg „Welterusten" heeft opgevoerd. Deze amateurs hebben ongetwijfeld spoed met deze voorstelling betracht, want dit stuk werd nauwelijks een jaar geleden door het beroepstoneel gespeeld. Om volledig te zijn: eerst door Het Vrije Toneel en daarna door het Rotterdams Toneel onder regie van Bob de Lange. In „Welterusten" blijken thans alle kin deren van papa en mama Hapgood min of meer gelukkig getrouwd te zijn, hetgeen hen heeft doen besluiten een kleinere woning te betrekken. Nauwelijks zijn zij daar gevestigd of alle echtparen, inmiddels vermeerderd met twee babies en een hond, komen hun ouders nog eens met 'n bezoek vereren, welke invasie Dearsly de stof voor dit nieuwe blijspel verschafte. Het is dan ook onmogelijk de inhoud na te vertellen. Het is voldoende wanneer men weet dat het een luidruchtige logeerpartij wordt, waarbij de vrolijkheid culmineert tijdens het tweede bedrijf in het als slaapkamer ingerichte woonvertrek, waar allerlei amu sante incidenten het „Welterusten" tot een fictie maakt. Het staat wel vast dat nog talrijke ama teurverenigingen dit voorbeeld zullen vol gen door „Welterusten" ook op het réper toire te nemen, maar of zij erin mogen slagen de opvoering van „Tavido" te over treffen betwijfel ik. Zij kunnen zich al be vredigd achten wanneer zij deze enigszins benaderen. Want het was waarlijk bewon derenswaardig wat „Tavido" onder regie van de heer A. H. Holtslag van deze voor stelling terecht wist te brengen. Vooral het tweede bedrijf kenmerkte zich door een opmerkelijke vaart waarin de spelers zon der een enkele uitzondering, als een voor beeldig samenwerkend team, elk komisch tafereel tot in de kleinste onderdelen vol ledig tot zijn recht liet komen. Door hun perfect reageren, onberispelijke rolkennis en individueel voortreffelijke spelopvatting tot een sluitend ensemble samen te voegen, werd deze voorstelling een specimen van amateurtoneel van bijzonder hoog gehalte. Door deze verdiende lof is het eigenlijk overbodig geworden nog namen afzonder lijk te noemen. Maar toch dient J. David son met respect te worden vermeld voor zijn sympathieke stuntelaar, welke Sproet- kop nergens geforceerd werd en daardoor juist zulk een opmerkelijke creatie gewor den is. En dan zou het eigenlijk onbillijk zijn te zwijgen over de laconieke papa Hapgood van W. Gregouir, de charmante dochters van de dames Bruijns, Kluft en Velthuijs, of de uitstekend getypeerde blij spel-moeder van mevrouw P. Ebbinge Wubben. Van de overige heren evenmin een kwaad woord, alleen zal M. Arends in de toekomst de durf moeten vinden zijn stem meer volume te geven. Bij deze gezamenlijke lof mag de niet met name genoemde, viervoetige acteur (of actrice) die de rol van Titchzo vrijmoedig en zonder hiaten vervulde evenmin een compliment worden onthouden. Het respec tabele stuk worst, dat hem aan het einde als beloning werd voorgehouden, is hem dan ook door geen enkele toeschouwer misgunt. JAN VAN DAM De heer en mevrouw Donald Campbell kijken op deze foto toe hoe hun speedboat, de „Bluebird III", die het wereldrecord moet breken, op London Airport wordt ingeladen in een vliegtuig. De speedboat wordt naar de Verenigde Staten vervoerd, om deel te nemen aan de nieuwe testen, die in Las Vegas in Nevada worden gehouden. Van onze correspondent in Bonn) In Augsburg (Beieren) wordt een pro ces gevoerd dat de laatste periode van Hit ler's schrikbewind doet herleven. In het licht van vele schijnwerpers, voor een bat terij van acht microfoons en onder het snorren van tal van filmcamera's hebben twee vroegere oppernazi's op de beklaag denbank plaats genomen. Het zijn de 42- jarige dr. Otto Thorbeck en de 47-jarige Walter Huppenkothen. Als rechter bij de Waffen S.S. heeft eerst genoemde (die thans advocaat is) in het voorjaar van 1945 toen het duidelijk was dat de oorlog verloren was na een snel afgewerkt schijnproces in het concentratie kamp Flossenburg (Beieren) doodvonnis sen uitgesproken tegen de afgezette chef van de Duitse contra-spionnagedienst, ad miraal Canaris, tegen generaal Oster, dr. Bonnhofer en nog enkele andere vooraan staande figuren. Huppenkothen, tegenwoordig in betrek king bij een makelaarskantoor en in de nazi-tijd S.S.-Standartenführer eiste des tijds „uit naam van het Duitse volk" in een requisitoir de doodstraf tegen genoemde personen. Thorbeck moet zich voor de tweede en Huppenkothen voor de derde maal verantwoorden. Beiden werden door een rechtbank in München vrijgesproken, maar het staatsgerechtshof dat zich hier mee niet verenigen kon heeft de vonnissen vernietigd. De verdachten proberen alle schuld van zich af te schuiven. Huppenkothen zei dat Hitler1 als hoofd van de justitie tevoren be paald had hóe het proces moest aflopen. Volgens Huppenkothen hebben Canaris, Oster en de overige ter dood veroordeelden zich in oorlogstijd aan hoogverraad schul dig gemaakt. Huppenkothen en Thorbeck rekenen er op weer vrijgesproken te wor den Ooggetuige Een van de getuigen is de Deense over ste Landing, die in Flossenburg in een cel naast Canaris opgesloten heeft gezeten. Door een kier in de deur van zijn cel kon hij zien wat op de gang gebeurde. Vijf we ken lang hadden Canaris en hij door mid del van klopsignalen met elkaar „gespro ken". Op de avond van de achtste April 1945 deelde Canaris mede dat men zijn neusbeen kapot had geslagen en dat het wel gauw met hem afgelopen zou zijn. „Ik heb jegens Duitsland geen onrecht gedaan", zei hij. de volgende ochtend vroeg hoorde Lunding dat de deur van Canaris' cel werd opengemaakt. Daarop zag hij een naakte man met wit haar langs zijn celdeur ko men. De 71-jarige getuige „Generaloberst" Halder, die tot 1942 chef van de generale staf is geweest en die tot 9 April 1945 in Flossenburg gevangen gezeten heeft, ver telde dat de Duitse generaals zich niet met Hitiers methoden konden verenigen. Tegen het schenden van de neutraliteit van de aangrenzende staten hebben ze in een me morandum geprotesteerd. Procureur-gene raal dr. Hölper bracht het verraad van mi litaire geheimen aan het buitenland ter sprake. Halder zei nooit begrepen te heb ben hoe Duitse legerplannen buiten de Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 September zijn in ons land 20 gevallen van kinderverlamming geconsta teerd; 1 in de Noord-Oostpolder, 2 in Gro ningen, 1 in Drente. 1 in Overijsel, 1 in Utrecht, 5 in Gelderland, 2 in Noorholland, 3 in Zuid-Holland en 4 in Noord-Brabant. BINNENLAND Canadezen naar huis. Na twee jaar in Duitsland gelegerd te zijn geweest als onder deel van de NAVO-strijdkrachten zal de eerste Canadese infanteriebrigade worden afgelost door de tweede infanteriebrigade. In October en November zal daarom zeven keer een Canadees troepenschip Hoek van Holland aandoen om de militairen naar Ca nada te vervoeren. In de nacht van 8 op 9 October komt de „Columbia"; 14/15 October de „Samaria"; 20/21 October de „Neptunia"; 24/25 October de „Scythia"; 5/6 November de „Franconia"; 9/10 November de „Scythia" en 29/30 November de „Franconia". Rode Kruishulp aan Japan. Het Neder landse Rode Kruis zal hulp verlenen aan de slachtoffers van de orkaanramp in Japan. Per stoomschip „Arimasan Maru" zullen op 8 October 1375 stuks beddegöed ter waarde van ongeveer f 10.000 worden verzonden aan het Japanse Rode Kruis. De zending zal speciaal ten goede komen aan de kinderen van de dakloze bevolking. Jubilea aan de V. U. De hoogleraren in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit, dr G. J. Sizoo en dr. J. F. Koksma, zijn te Amsterdam door hun oud-leerlingen en leerlingen gehuldigd daar zij een kwarteeuw als zodanig zijn werk zaam geweest. Zij ontvingen vele ge schenken. HAARLEM EN OMGEVING Geen brievenbus. Wegens graafwerk zaamheden in de omgeving van de brieven bus aan de Plantsoenlaan te Bloemendaal zal door het publiek tijdelijk van deze brie venbus geen gebruik kunnen worden ge maakt. De dichtstbijzijnde brievenbussen bevinden zich bij het station N.S. te Bloe mendaal en aan de Korte Kleverlaan aldaar. grenzen bekend werden. „Ons eerste plan van de invasie in Rusland was al in Rus sische handen", zo vertelde hij, „voordat de Duitse legerinstanties het te zien had den gekregen". „Nein De verdediger, mr. Seidel, vroeg of het waar was dat Nederlandse generaals ge weigerd hebben Duitse militaire geheimen te geloven, die ze door toedoen van gene ral Oster hadden ontvangen, omdat ze zulk een verraad „onverenigbaar achtten met de eer van een Duitse officier". Halder kon daar geen antwoord op geven. Op een vraag van de procureur-generaal of het uitlekken van Duitse militaire geheimen in het buitenland er de oorzaak van de nederlaag van Duitsland geweest kan zijn antwoordde Halder „nein". Getuige Fabian von Schlahrendorff (ad vocaat), getrouwd met een Von Bismarck die eveneens na de aanslag op Hitler van 20 Juli 1944 werd gearresteerd en in 1946 een boek „Offiziere gegen Hitier" heeft ge publiceerd, vertelde dat de gestapo de ge vangenen, de hoogste officieren niet uitge zonderd, tijdens het verhoor geboeid en meedogenloos geslagen heeft. Hij was op een brits gebonden met scherpe dorens ge stoken en met een leren riem afgeranseld In München wordt een ander proces voorbereid. Op 28 April 1945 waren de ge allieerde troepen Beieren diep binnenge drongen. De hoofdstad München werd be dreigd en het radio-station van München riep om dat in de stad èen gewapend ver zet tegen de nazi's was uitgebroken, waar aan ook Duitse troepen deelnamen. Het be richt eindigde met een oproep tot het leger en de burgerbevolking de wapens neer te leggen en de democratische staatsorde, die vóór Hitiers komst bestaan had, te herstel len. In het stadje Renzberg, ten Zuiden van München stuurden de afgezette burge meester en de voormalige voorzitter van de communistische partij de nazi-burge meester naar huis. De opstand in München mislukte echter en Duitse troepen schoten in Renzberg de nieuwe burgemeester, de communistenleider en vijf anderen dood. Een groep van de nazi-weerwolf hing zes mannen en twee vrouwen op. Zeven van de schuldigen aan die moorden zullen zich tien jaren na het gebeurde moeten verantwoorden. Ingediend is een wetsontwerp „Nieuwe regelen met betrekking tot de staat van oorlog en de staat van beleg in Neder land" (Oorlogswet). Aan de Memorie van toelichting van de minister-president, mi nister van Algemene Zaken, en de mi nisters van Oorlog en van Marine, van Bin nenlandse Zaken, van Justitie en van Fi nanciën is onder meer ontleend dat het niet de bedoeling is een wettelijke grond slag tot stand te brengen voor de totale nationale verdediging, doch wel om het voor het militaire apparaat mogelijk te maken in tijd van nood zijn taak te vol brengen. Het is voorts de bedoeling, dat de burgerlijke autoriteiten tijdens de bijzon dere rechtstoestanden hun taak normaal blijven vervullen, tenzij en voor zover het militair gezag het op grond van de mili taire noodzaak nodig oordeelt krachtens deze wet in te grijpen. Indien de krijgsmacht tot daadwerke lijk optreden wordt geroepen, krijgt zij een taak buiten de kazernes en oefenterrei nen, welke niet binnen het normale staats rechtelijke bestel kan worden volbracht. De krijgsmacht zal -bestaande verkeersrege lingen moeten kunnen wijzigen, zal zich op particuliere terreinen moeten kunnen begeven, zal opruimingen moeten kunnen verrichten, kortom tal van buitengewone bevoegdheden moeten kunnen uitoefenen. .Ongetwijfeld zou in dergelijke noodgeval len een beroep op ongeschreven noodrecht afwijking van de bestaande rechtsorde kunnen rechtvaardigen, maar naar het oordeel van de ministers is het beter niet te veel over te laten aan de improvisatie op het laatste moment. Zij acht het mede ter verhoging van de rechtszekerheid ge wenst, dit noodrecht voor zover mogelijk in rechtsregels neer te leggen. De ontworpen wet maakt het mogelijk, dat de daarvoor aan te wijzen militaire autoriteiten in tijden van gevaar bevoegd heden krijgen, welke zij behoeven om de krijgsmacht onder hun bevel haar taak te laten volbrengen. Het in het ontwerp militair gezag heeft slechts de naam gemeen met het orgaan, dat van September 1944 tot Maart 1946 is opgetreden. Dit werkte onder geheel an dere omstandigheden en had een geheel andere taak. Het trad in de plaats van de burgerlijke overheid in het pas bevrijde, nog in het operatiegebied gelegen, Neder landse grondgebied. Het burgerlijk bestuur over dit grondgebied was grotendeels ge desorganiseerd, zodat het militair gezag op vrijwel elk gebied moest improviseren. Dat dit minder gewenste gevolgen heeft gehad is algemeen bekend. De ministers maken hiervan dan ook slechts gewag om te doen uitkomen, dat in het thans ingediende wetsontwerp een militair gezag wordt be doeld, dat een geheel andere taak krijgt en aan andere regels is gebonden. De huidige bondgenootschappelijke ver houdingen in het kader van de NAVO en in het kader van de overeenkomsten van Parijs beïnvloeden niet de uitoefening van het militair gezag, aangezien deze materie een zuiver nationale aangelegenheid zal zijn. Noch het Noord-Atlantisch Verdrag, noch de overeenkomsten van Parijs, voor- yyeer wolf z*en c'e Uitoefening van dergelijke be voegdheden door geallieerde autoriteiten. Het ligt ook niet in de bedoeling dat zulks zal geschieden. Ook wanneer op Neder lands grondgebied bondgenootschappelijke troepen zouden optreden, zullen de bijzon dere bevoegdheden, welke de gezamen lijke krijgsmacht derhalve ook de bond genootschappelijke strijdkrachten in tijd van oorlog behoeft, uitsluitend door Ne derlandse militaire autoriteiten onder ver antwoordelijkheid van de regering worden uitgeoefend. BONN (DPA) Het Amerikaanse de partement van Handel heeft de Ameri kaanse speelgoedfirma, die vliegtuigjes met afbeeldingen van hakenkruizen naar Duits land uitvoerde, opdracht gegeven deze ex port te staken. De firma heeft haar hoofd vertegenwoordiger in Nederland op dracht gegeven de verkoop van de vlieg tuigjes naar West-Duitsland stop te zetten. Speelgoed met afbeeldingen van haken kruizen zal ook niet meer worden ver vaardigd. In een amateurband die zo veel succes heeft, dat de twintig spelende leden vrijwel allemaal al verscheidene jaren lid zijn, moet wel iets zijn, dat bindt. Deze binding is bij „The Velno's" aanwezig in de persoon van Barend Kuhfus, die tien jaar geleden, om juist te zijn op 28 September 1945 een muziek-clubje oprichtte, dat hij „De Vel sen Noorders" doopte. Als gevolg van de Engelse invloeden, die zo kort na de oorlog hoogtij vierden, werd deze naam gewijzigd in „The Velno's", een naam, die zo lang zamerhand een begrip is geworden op het gebied van amusementsmuziek. De acht man of liever zeven man en een meisje bezetten destijds twee violen, piano, trompet, trombone, saxofoon, drums en gitaar, waarbij Louise Workum, behalve als violiste ook als zangeres optrad, hetgeen zij zeven jaar volhield, maar dan als Louise Kuhfus. Het „strijkje" oogstte zoveel succes bij de uitvoeringen van de toenmaals tot grote bloei gerakende buurtverenigingen, dat de heer G. Voerman op zekere dag met het voorstel kwam om de „Velno's" onderdeel van Hoogovenstaten te maken, hetgeen dan per 1 April 1946 gebeurde. Alles uitverkocht Het enthousiasme, dat door Barend en zijn mannen opgebracht werd, werkte zo aanstekelijk, dat er dra geen plaats meer onbezet bleef bij de uitvoeringen, die de band gaf, zodat besloten werd om in het vervolg drie uitvoeringen per seizoen te geven. Omdat de beroeps-arrangeur Ferry Ba- rentse wel een beetje duur was, besloot Jan Stoker (8 jaar lid) zelf wat te gaan arrangeren en hij slaagde daarin wonder wel. Hij bracht een zekere Duke Ellington- stijl in de muziek en schreef arrangemen ten, die geheel op de bezetting van de Vel no's waren afgestemd. Als all-round musi cus (accordeon, saxofoon', piano) weet Sto ker de zwakke punten te omzeilen om daardoor met een smaakvol en sterk arran gement te voorschijn te komen. Sinds vijf jaar arrangeert ook de trompettist Ed Goode, die het echter meer in de moderne stijl zoekt en daarin uitstekend slaagt. Groot répertoire De Velno's beschikken hierdoor over een uitgebreid répertoire, dat niet alleen in Velsen en Beverwijk werd gehoord, maar ook in Den Helder, Hilversum, Amsterdam, Haarlem en tientallen kleinere plaatsen werd gespeeld. Nadat de witte jasjes en rode dassen afgedankt waren als gevolg van het vele wassen (in de teil, door me vrouw Kuhfus) lieten de leden zich op nieuw in de kleren zetten, doch thans in een stemmig geruit colbertjasje, dat ook nu nog dienst doet. (De pantalons hopen zij nog eens van een subsidiërende gemeen schap te krijgen). Opoffering, geduld en liefde voor de ver eniging doen Kuhfus en zijn mannen elke Vrijdagavond in het voormalige statenhuis aan de Zeestraat bij elkaar komen om te oefenen. Niet alleen uit Beverwijk en IJmuiden, maar ook uit Hilversum, Krom menie en Heemstede komen de leden trouw repeteren om hun succes met de Velno's voort te zetten. Tien jaar in de amusements-muziek be tekent een programma, variërend van „In the mood" in een hotelletje in Heer Hugo- waard, tot en met jazz-competitie voor de AVRO. Daartussen liggen ruim 350 uitvoe ringen, steeds met volle bezetting, dus 5 saxofoons, 2 trombones, 5 trompetten, pia no, bas, gitaar, drums en 4 vocalisten plus de bandleider, Barend Kuhfus. Donderdag a.s. spelen zij in het Luxor Theater, de zaal is allang uitverkocht, daarom, „Strike up the band", Velno's, nog vele jaren. Op Zaterdag 8 October hoopt de heer P. J. Kernekamp te gedenken dat hij gedu rende vijftig jaar in dienst is geweest bij de firma D. Hogenbirk en Zoon, construc tiewerkplaats te Bloemendaal en Velsen. Het zal de gouden jubilaris, die ook bij vele particulieren in Bloemendaal en om geving geen onbekende is, op die dag aan belangstelling niet ontbreken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3