Kabuki-theater in Nederland Vijftig jaar geleden Ieder jaar sterven millioenen dieren onder het ontleedmes /'"Hoe is het ontstaan?^ Dierendag Vlag en lading Pleidooi tegen vivisectie Wetenschappelijk belang" staat lang niet altijd vast De zwarte lijst Zeepost voor Kerst mis en Nieuwjaar Auto met zes personen tegen boom; 1 dode Drie gewonden bij aan rijding in Den Haag Dr. J. P. Kremer ambas sadeur van Luxemburg J DINSDAG 4 OCTOBER 1955 N.V.V. opent sociëteit voor bejaarde leden Mensen en apen Lijdt niet langer Vreedzaam gebruik van atoomenergie BIJ DE PINKEN Vragen over de bouw van volkswoningen Uit Haarlems Dagblad van 4 October 1905 De instelling van „dagen", waarop spe ciale aandacht wordt besteed aan banden van genegenheid die ons met onze omge ving dienen te binden, spruit enerzijds voort uit een zeer waardeerbare zin voor de humane, liefdevolle betekenis van onze samenleving, die immers meer dan door wetten en dwang-orde in stand gehouden wordt door een wederzijds respect en een onderlinge verstandhouding. „Moederdag", „Vaderdag", „Kinderdag" (6 December!) kan men in dat opzicht beschouwen als een aanvulling van de reeks religieuze feesten, zoals Allerzielen, Allerheiligen, Kerstmis, Pasen, Pinksteren, Hemelvaartsdag en an dere. De moderne aanvulling heeft echter een kwade kant, die zich trouwens bij de bovengenoemde religieuze feestdagen ook steeds meer laat gelden: het bedrijfsleven en de handel maken zich meester van de gelegenheid om de nadruk op de materiële luister dezer dagen te leggen en doen op die manier de edele betekenis ervan ver vagen. Een gunstige uitzondering vormt de dag, waarop onze aandacht voor het dier ge vraagd wordt: vandaag, de vierde October. Aangezien het dier nu eenmaal zijn levens geneugten op ander terrein zoekt dan de handel kan leveren en aanpraten voor geschenken in de vorm van nuttige en dure gebruiksvoorwerpen is het dier volstrekt ongevoelig kan men op Dierendag vol staan met kosteloze aandacht, waardoor de betekenis van deze dag zuiver blijft. De betekenis van Dierendag ligt dientenge volge wel zeer nadrukkelijk uitsluitend op het gebied der humaniteit. De verhouding tussen mens en dier is het onderwerp van gedachten, dat op deze dag de aandacht vraagt en het levert een rijkdom aan filoso fische overwegingen op, die het vraagstuk van deze verhouding echter niet in een handomdraai oplossen. Waarschijnlijk ligt de kern van het vraagstuk „Mens-Dier" in elk individu apart. Dat wil zeggen: ieder mens bepaalt uit de voorraad van zijn eigen beschavings graad zijn houding tegenover het dier en naarmate de beschaving voortschrijdt, zul len meer mensen komen tot een begrip voor de plaats van het dier in de wereld, waardoor de situatie voor het dier in alge mene zin gunstiger wordt. Dan rest de sa menleving echter, de wet in werking te doen treden in die gevallen, waarin een overmaat aan onbeschaafdheid nog steeds grof onrecht tegenover het dier veroorzaakt. Deze wet moet een afspiegeling zijn van de maatstaven, die in de hoogste bescha vingsnormen onzer samenleving verankerd zijn. Wie persoonlijk onder deze normen blijft, moet door de wet worden gedwon gen tenminste de practijk der beschaving te volgen, ook al is zijn mentaliteit er niet rijp voor. Op deze wijze komen we mis schien en mede dank zij Dierendag eens tot volledige gerechtigheid tegenover het dier, dat door zijn aanwezigheid en taak in de schepping evenzeer recht kan doen gelden op deze gerechtigheid als de mens. Moge Dierendag ons telkenjare een stap je verder brengen tot de uitwissing der barbarij, waarvan het Dier nog steeds nu en dan slachtoffer is. Ofschoon men begrip kan hebben voor de motieven, die Frankrijk hebben ge bracht tot zijn verontwaardigde stap ten opzichte van de UNO moet toch bij dit begrip worden aangetekend, dat uit zuiver internationaal samenwerkingsstandpunt de houding van Frankrijk als zeer nadelig kan worden gekenschetst. Het argument „zui ver binnenlandse aangelegenheid" wordt in de UNO door iedere natie, welker beslom meringen UNO-aangelegenheid worden, naar voren gebracht en wel op grond van een inderdaad in het Handvest aanwezige bepaling daaromtrent. In de kwestie- Marokko echter botsen twee belangen groepen, namelijk die van de gezamenlijke UNO-staten en daartegenover die van de NAVO-landen. Marokko en in het algemeen Frankrijks overzees gebied is van groet strategisch belang voor de NAVO. De ordening van zaken en de rechtszekerheid der inwoners van dit gebied is een zuivere UNO-zaak. Wanneer deze twee belangen met elkaar in strijd zijn, komt de NAVO tegenover de UNO te staan en logisch genoeg eist Frankrijk nu, dat alle NAVO- landen zich losmaken van hun UNO-plich- ten en Frankrijk uit NAVO-strategische overwegingen steunen. Welke plicht moet overheersen? Uit het oogpunt van de wereldvrede en de ordening der interna tionale verhoudingen zou men zeggen: de UNO-plicht. Hieruit blijkt dus, dat de mili taire organisatie, die men NAVO noemt, in strijd kan raken met de idealen der UNO. I-Iet is een bewijs temeer van de ongewenst heid van regionale militaire bloes en de ontoereikendheid van de UNO-werkzaam- heid, die de wederopleving van gevaarlijk nationalisme niet heelt kunnen verhinde ren. Zoals reeds elders herhaaldelijk is gebeurd in het Verre en Nabije Oosten staat hier het recht der inheemsen tegenover de militaire kracht der moeder landen. De keus is moeilijk, doch zij zou gemakkelijk moeten zijn als de leuzen van de UNO haar lading aan internationale loyaliteit dekten. Hedenmiddag om twee uur opent het Re gionaal bureau voor arbeidsrecht van het NVV te Haarlem een sociëteit voor de be jaarde leden van de bij het NVV aangeslo ten bonden in het gebouw van de CJMV aan de Lange Margarethastraat. GEDURENDE een jaar heeft men aan de Rivièra en onlangs ook in Neder land avond aan avond de bijna „menselijke" gedragingen kunnen aanschouwen van een. „aap", de mensaap Charly (die onder meer in hotel Bouwes te zien ge weest is). Hij geeft de dames een handkus en de heren een handdruk. Hij pre senteert een sigaret en vuur, hij opent de piano en speelt een melodietje voor u. Hij rijdt uw kind in zijn motor met zijspan rond en, let wel: hij brengt dit kind ook weer veilig bij u terug. Zo'n „aap' toch! In intelligentie en hoffelijkheid overtreft dit dier menig mens en avond aan avond is het de „aap", die de „mens" vreugde en vrolijkheid bereidt. En wat bereidt de mens voor vreugde aan het „dier", in dit geval de apen? Brengt de mens hen ook veilig thuis als dit nodig mocht blijken? Weet ge, dat jaarlijks 100.000 apen uit India weggevoerd worden om op de vivi sectie-tafels in de Westerse landen de meest ellendige dood te sterven? Dit doet de „mens" van 1955 de aap aan, welbewust en zonder scrupules. Het verschil tussen „mens" tot „onmens" bedraagt slechts twee letters. In de vivisectie verlaagt de mens zich tot mishandelingen, die het dier nooit en te nimmer de mens zou aandoen. Een gewezen Londens politieagent, de 38-jarige Thomas Patterson, verwerft zich een fortuin door jaarlijks 100.000 van deze dieren uit India naar de Westerse landen weg te voeren. Hij chartert daarvoor zelfs twee vliegtuigen per week. De rest gaat per boot. Aldus passeren jaarlijks 45.000 apen als experimenteer-materiaal Londen Air- port, 45.000 levende, intelligente wezens. In de eerste vier maanden van 1954 waren het er 12.000, in de eerste vier maanden van 1955 26.000. Welk een winst in klin kende munt, maar welk een ontzaglijk ver lies aan humaniteit en aan naastenliefde! Want het dier, dat naast en mèt ons leeft, is toch zéker onze „naaste"! Welk een verruwing van zeden, deze ontstellende toename van de vivisectie op apen; welk een menselijke lafheid, deze massale marteling van weerlozen. Nieuwjaarsdag 1955 bleken 394 van een zending van 1600 Rhesus-apen door ver stikking om het leven gekomen te zijn tij dens het transport. Welk een gezegende oococxrcc cccc c cccccoooccccocccccojco^ - -ccccccoccccocccoa: Katwoude: half lamgeslagen poes in een sloot geworpen. Steenderen: tienjarige jongen bond kal koenkuikens de vleugels en poten bij een en wierp de diertjes in een kolk. Hilversum: poes doodgeslagen. Oudewater: bok onoordeelkundig ge castreerd. Voorbrug: pluimvee ondeskundig ver voerd. Amsterdam: stok stukgeslagen op een kat en het dier daarna in het water gegooid. Haarlem: hond doodgeschopt. Meppel: jonge katten te vondeling ge legd. Maassluis: schaap op wrede wijze ge dood. Meppel: broedse kip opgehangen aan een boom. Everdingen: metselaar liet kraaien in een schoorsteen verhongeren. Tegelen: vermoeid paard met een riek geslagen. Hilversum: jonge bok met een stuk ko perdraad mishandeld. Weesp: kat ingesmeerd met terpentijn. Enschedé: levende dieren met huisvuil weggegooid. Voorburg: paard laten verkommeren in de wei. Baarle-Nassau: kat met een stuk hout doodgeslagen. Rhenen: hond aan een boom in een park vastgebonden om er af te komen. Amsterdam: kat mishandeld. Hengelo: landbouwer schoot kostbare duiven neer. Tilburg: paard met een hooivork ge stoken. Zandvoort: hond doodgeschopt. Leidschendam: konijnen laten verhon geren. ^ooooocxx>coo(xooooocoooocoooooc x<xxxx>ooooooocooooo( De heer L. van Ammers te Zandvoort j is de schrijver van nevenstaand artikel tegen de vivisectie, of nauwkeuriger gezegd: tegen de uitwassen van de systematische marteling van apen die onder het mon van noodzakelijke en] wetenschappelijk-verantwoorde vivi sectie wordt aangediend, maar dat in) feite dikwijls niet is. Hoe men ook tegenover dit inderdaad knellende pro- j bleem van mensenplicht en mensen- moraal mag staan, de cijfers en bijzon derheden die de schrijver van het arti-\ kei onthult zijn waarlijk ontstellend en ernstige overdenking waard. De con clusies van het artikel in kwestie blij ven uiteraard voor rekening van de heer Van Ammers. g )ocxxxxx>xoooco>xxxx>30cxxxxx)ccccccocodcxx>oooocoax»c<xxx dood echter vergeleken bij wat hun anders nog te wachten gestaan had! De Daily Mirror van 23 April meldt, dat ruim 600 apen aan ondervoeding gestorven zijn aan boord vam een Duits schip tijdens een twee maanden lange zeereis van Cal cutta naar Hamburg. Van de 700 verscheep te dieren waren er bij aankomst in Ham burg nog 53 in leven. Om zowel geld als ruimte te sparen waren de dieren geduren de deze wekenlange zeereis zoveel mogelijk op elkaar gepakt in kisten. De lijdensgeschiedenis begint op het mo ment, dat de apen (meestal nog als zuige lingen) gevangen worden in de wildernis, De gruwel van hun wegvoering is echter nog maar het begin. Een onbeschrijflijk lot wacht hen aan het einde van hun lijdens weg. Velen hebben Charly" de mensaap ge zien en genoten van zijn intelligentie, zijn guitigheid en zijn bijna-menselijkheid. Nu hebt ge echter ook de onmenselijke wreed heid gezien, die de mens de talloze broers en zusters van deze aap aandoet. Laat ons dit koud? Of drijft het ons het schaamrood naar de kaken? De vivisectie, die elk jaar millioenen meer levende wezens vernie tigt, zodat het heden meer dan 20.000.000 weerloze medeschepselen per jaar betreft; paarden, honden, katten, apen, geiten, ko nijnen en andere dieren, is een systeem, dat alle perken te buiten gaat. En denkt niet, dat al deze dieren voor de medische wetenschap worden gebruikt. De experimenten voor medische doeleinden be dragen slechts 510 percent van het totaal. De overige 90 a 95 percent der vivisectie slachtoffers valt ten offer voor industriële en commerciële doeleinden, de fabricage van schoonheidsmiddelen, de veredeling van bloembollen en dergelijke. Gij vraagt misschien of er iets tegen te' doen is. Het antwoord is: natuurlijk! Elke misstand, die door de mens in het leven is geroepen, kan ook door de mens teniet worden gedaan. Waar de méns de oorzaak is, zullen het ook weer „mensen" (in de ware zin van het woord) moeten zijn, die een misstand opheffen. The World Coalition Against Vivisection vraagt daarom ieder, die de ontstellende toename van de mensonterende vivisectie op weerlozen als een gevaar voor de men selijke beschaving onderkent, zijn stem hiertegen te verheffen. Wat is hierop uw antwoord? L. VAN AMMERS ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 ct. Deze foto werd Maandagmiddag gemaakt tijdens een receptie door de Japanse am bassadeur en mevrouw Okamoto ter ge legenheid van het bezoek van het Kabuki- theater van Azuma IV aan ons land. Van Nederlandse zijde waren vele kunstcritici en enkele vooraanstaande figuren uit het artistieke leven aanwezig. Men ziet de gastheer in zijn woning te Wassenaar te midden van de in prachtige kimono's ge hulde danseressen van deze groep, die in de afgelopen weken een zeer groot succes op het festival in Edinburgh en in Covent Garden te Londen heeft geoogst. Heden avond wordt in Den Haag de eerste van de korte reeks voorstellingen in Nederland gegeven. De tournée is georganiseerd in samenwerking met het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van On derwijs qn Kunsten en staat onder be scherming van Prins Takamatsu, een broer van de keizer. De in haar vaderland bij zonder vereerde leidster van het gezel schap, mevrouw Tokohu Azuma IV, ver telde dat het programma, gelet op het Westerse gevoel voor tempo en climax, is samengesteld uit afwisselende fragmenten van vaak urenlang durende dansspelen uit het oorspronkelijke répertoire. De meeste choreografieën zijn van haar echtgenoot Masaya Fujima. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Zeepost die volgens de bedoeling van de afzenders haar bestemming vóór Kerstmis en nieuwjaar moet bereiken, dient uiterlijk op de hierna volgende data te worden ver zonden: Algerië (Algiers) 15 December; Amerika 2 December; Argentinië 10 November; Australische Statenbond 8 November; Bo livia 10 November; Brazilië 10 November; Brits Guyana 15 November; Brits Oost- Afrika 15 November; Canada 25 Novem ber; Ceylon 24 November; Chili 10 Novem ber; Chint (nationalistisch gedeelte) 10 No vember; China, overig gedeelte, 25 Novem ber; Columbia 15 November; Costa Rica 21 November; Cuba 20 November; Ecuador 11 November; Egypte 24 November; El Salva dor 11 November; Guatemala 11 Novem ber; Haiti 11 November; Hongkong 13 No vember; India 19 November; Indonesië 24 November; Irak 1 December; Iran 1 De cember Israel 8 December; Japan 27 Octo ber; Libanon 1 December; Malaya 24 No vember; Marokko 22 November; Mexico 2 December; Midden-Amerika 11 November; Nederlandse Antillen 15 November; Ned. Nieuw-Guinea 27 October; Nieuw-Zeeland 27 October; Pakistan 15 November; Para guay 11 November; Peru 11 November; Philippijnen 13 November; Rhodesia 17 No vember; Suriname 15 November; Syrië 8 December; Thailand 5 November; Trinidad 15 November; Tunis 22 November; Unie van Zuid-Afrika 17 November; Uruguay 10 November; Venezuela 15 November; West- Afrika 24 November. Op de Zuiderweg te Hoogkerk (Gr.) is Maandagavond een personenauto met zes inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur, de 58-jarige aan nemer H. O. uit Noordbroek werd op slag gedood. Zijn schoonzoon en de inzittenden H. D. en J. N., beiden uit Noordbroek, werden vrij ernstig gewond. Alle drie zijn ze naar het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen overgebracht. H. de V. uit Veendam en R. M. uit Groningen kregen lichte ver wondingen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de poiltie van Hoogkerk een onderzoek in. Het gezelschap kwam van het werk in Hoogkerk en het was op weg naar Noord broek. Drie personen zijn Maandagavond om streeks zeven uur gewond bij een aanrij ding in de Weimarstraat te 's Gravenhage. De 21-jarige militair A. P. N. de J. uit Nunspeet kwam met een personenauto uit de Noorderbeekdwarsstraat en stak ver- gens de politie met onverminderde snel heid de Weimarstraat over. Hij gaf daar bij geen voorrang aan een motorrijwiel dat van rechts kwam. Bij de aanrijding die hierdoor ontstond, werden de bestuurder van de motor, de 47-jarige B. v. d. W. uit de Bennekomstraat te 's Gravenhage, en zijn vrouw en achtjarig dochtertje gewond. Mevrouw van W. kreeg snijwonden aan het gelaat en handen en kon na ter plaat se verbonden te zijn naar huis gaan; haar man en dochtertje moesten echter in het ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen. Zij hadden beiden inwendige kneuzingen opgelopen, en de heer Van de W. had bo vendien nog hoofdwonden. Het motorrij wiel werd zwaar beschadigd, terwijl de auto eveneens schade opliep. Het waren, zoals men ziet, werkelijk twee engelen, die op de jaarlijkse Parijse oud- ijzermarkt deze Parijzenaar gadesloegen bij het maken van zijn keus, maar hij koos de engelen niet De groothertogin van Luxemburg heeft de legatieraad van het Luxemburgse minis terie van Buitenlandse Zaken dr. J. P. Kremer benoemd tot ambassadeur in Ne derland. Hij bevindt zich op het ogenblik in New York, waar hij de algemene vergadering van de UNO bijwoont. Dr. Kremer studeerde in Luik, Mont- pellier, Parijs en Brussel en promoveerde in 1930 tot doctor in de rechten. Het jaar daarop trad hij in dienst van de Volken bond in Genève. Van 1940 tot 1944 verbleef hij op zijn landbouwbedrijf te Rambrouch in Luxem burg. In 1944 werd hij benoemd tot lega tiesecretaris van het ministerie van Buiten landse Zaken in Luxemburg. In 1946 werd hij regeringsraad en permanent afgevaar digde van het groothertogdom in de eco nomische commissie voor Europa van de U.N.O.. In 1948 werd hij legatieraad van de Luxemburgse legatie in Brussel en voorzitter van de gemengde Belgisch- Luxemburgse administratieve commissie, lid van de raad voor Nederlands-Belgisch- Luxemburgse handelsaccoorden en lid van de commissie voor het handelsverkeer van de Europese organisatie voor economische samenwerking. In 1933 volgde zijn be noeming tot legatieraad van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Luxemburg en permanent afgevaardigde van het groother togdom in de Raad van Europa. Dr. Kremer heeft deel uitgemaakt van Luxemburgse delegaties naar verscheidene internationale conferenties. Dit jaar was hij voorzitter van de Luxemburgse dele gatie naar de conferentie in Genève over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Het lid van de Tweede Kamer de heer G. Ruygers (P.v.d.A.) en twintig leden der fractie van die partij hebben verzocht de overeenkomst betreffende het niet-mi- litair gebruik van atoomenergie, op 18 Juli 1955 te Washington tussen Nederland en de Verenigde Staten gesloten, aan de uitspraak van de Staten-Generaal te doen onderwerpen. Men noemt iemand bij de pinken, wan neer hij goed op zijn tellen past, gevat, vlug van verstand is. Maar gewestelijk heeft de zegswijze andere betekenissen die ons op het spoor brengen van haar afkomst. In het Gronings betekent: bie de pinken wezen hetzelfde als: zuinig zijn, op de kleintjes passen. In Zuid- Nederland wil: hij is bij de pink, zeggen: hij zit er warmpjes bij. Nu komt reeds in de zeventiende eeuw het Bargoense woord pinken voor in de betekenis: geld buidel. Ook nu nog wordt ping-ping ge bezigd voor: geld, natuurlijk naar het geluid, dat zilveren en gouden munt stukken maken, wanneer ze geschud worden. Uit de beperkte betekenis: op de dubbeltjes passen is de meer algeme ne: slim zijn, gezond verstand hebben, ^bij de hand zijn, ontstaan. Het Tweede Kamerlid de heer Andries- sen (KVP) heeft onlangs aan de minister van Wederopbouw en Volkshuishouding vragen gesteld over de zijns inziens on juiste verhouding tussen het aantal volks woningen en het totaal aantal woningen waarvoor in het eerste halfjaar 1955 bouw vergunning is verleend. De minister heeft thans geantwoord, dat hij niet precies kan opgeven hoeveel volks woningen begrepen zijn in de 32.617 wo ningen, waarvoor gedurende het eerste halfjaar 1955 bouwvergunning is verleend, buiten de 13.779 woningwetwoningen, welke in dit totaal reeds begrepen zijn. Wel kan hij zeggen, dat van de woningen, waarvoor op basis van de premieregeling woningbouw 1953 in het eerste halfjaar van 1955 financiële steun werd toegezegd, ongeveer een derde gedeelte tot de volks woningen kan worden gerekend. Van de woningen, waarvoor halve premie wordt toegekend, mag een belangrijk aantal bij de volkswoningen worden geteld. Vele op drachten zijn van industriële onderne mingen uitgegaan. Van de herbouwwo- ningen en de woningen, in de vrije sector gebouwd, zal waarschijnlijk een gering aantal tot de volkswoningen behoren. In het eerste halfjaar van 1955 zijn be trekkelijk veel premiebeschikkingen afge geven wegens de grote animo om te bou wen in de vrije sector met halve premie. De bouw van woningwetwoningen stag neerde in een aantal gevallen door exhor- bitant hoge aanbestedingsprijzen. De ge gevens over het tweede helfjaar van 1955, voor zover deze thans bekend zijn, geven echter geen aanleiding tot het nemen van bepaalde maatregelen. SUEZ. Over enkele dagen zal de scheepvaart door het Suezkanaal hervat kunnen worden, nu men het eenige we ken geleden gezonken dynamietschip „Chatham" heeft opgeblazen. De duizen den ponden springstof werden met een electrischen stroom tot ontploffing ge bracht door operateurs, die zich op zes kilometers afstand in de woestijn had den begeven. De vrees dat de kanaal oevers schade zouden oploopen en dat het water hoog opgezweept zou worden, is niet bewaarheid; de operateurs in de woestijn hebben nauwelijks iets van de explosie kunnen bespeuren.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5