Tweede ronde van toneelconcours Velser Gemeenschap geopend Agenda voor Velsen Visserij-varia Vogel, vlieg de wereld in Velser verenigingen voor het voetlicht Volgende week Mulier- veldloop van „Suomi" IJmond (dames en heren) waren goed op dreef Amsterdam krijgt in November Hoogovengas Sierk Schroder exposeert bij Hoogovens Castncum Beverwijk Politieke oplossing voor de kwestie der „Auslandsbonds"? Wijk aan Zee VSV-terreinen moesten wijken voor de N.S. De 6 1/4 op 14 October WIJ—SIZO 2-2 Nationale dames-estafette Watervliet verspeelde een punt in Den Helder Clubwerk van „Schulpen" en „de Meerweiden" Selectiewedstrijden Tweemaal gingen alcohol en snelverkeer niet samen Toneelconcours bedreigd Studieclub ter bestudering van het streekplan-Noord Hengelaars gaan klaverjassen Agenda voor Beverwijk Harmoniekapel aast op de oude vuilnisemmers „Strandmeeuwen" schudden de kaarten Scheepvaart DINSDAG 4 OCTOBER 1955 99 99 Het toneelcnsemble „De Hooger Geest Ghesellen" heeft reeds met zijn eerste uit voering aan het door de Velser Gemeen schap georganiseerde toneelconcours willen deelnemen. En zo werd Zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan de tweede ronde ingezet om de fraaie wisselbeker, die het vorige seizoen door „PALVU" was veroverd. Ook ditmaal werd de wedstrijd met een kort woord ingeleid door de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, die niet kon nalaten nog even aan de uitslag van het vorige concours te herinneren, welke zo geheel anders is uitgevallen dan velen hebben verwacht. Vandaar dat het voor spreker een prettige ervaring is geweest te mogen constateren, dat de meeste verenigingen, ook zij die stel lig enigszins teleurgesteld waren, de be nodigde sportiviteit hebben kunnen op brengen om opnieuw voor de wedstrijd in te schrijven. Want bij een concours komt het nu eenmaal niet zozeer aan op de be haalde prijzen dan wel op de geest, welke onder de deelnemers heerst. Tevens werd de wedstrijd ingesteld om de waarde van het toneel aan te tonen en om te bewijzen welk een prachtige liefhebberij het is de toneelspeelkunst actief te beoefenen. Ver volgens bewonderde spreker de moed van de jury zich in een dergelijke leeuwennkuil te durven begeven. Het ensemble „De Hooger Geest Ghesel len" gaf onder regie van Willem van der Veer een bijzonder amusante opvoering van A. P. Dearsley's bekende blijspel „Vogel, vlieg de wereld in." Deze aantrekkelijke Engelse comedie is ook in de IJmond al zo dikwijls voor het voetlicht gebracht en dientengevolge in dit blad besproken, dat het bijna overbodig moet worden geacht de inhoud hiervan te resumeren. Men zal zich wellicht herinneren dat het de beurtelings komische en licht-dramatische wederwaar- I digheden der familie Hapgood betreft, waarvan het vrouwelijk hoofd volgens haar dochter „een specialiste is in het moe der zijn, op welk punt zij als een genie moet worden beschouwd. Maar genieën zijn nu eenmaal altijd een tikje idioot." In dit oor deel ligt de gehele intrige opgesloten, welke door het uitvoerend ensemble met een prettige vaart op de planken werd ge bracht. Daarnaast kon uit talrijke zorgvul dig geënsceneerde toneeltjes het vakman schap van regisseur Van der Veer worden geconstateerd, waaraan de hartelijke bij val, die het stuk ook nu weer bij het pu bliek mocht behalen, ongetwijfeld voor een belangrijk deel kan worden toegeschreven. Dit meen ik te mogen vaststellen zonder te treden in de bevoegdheden van de jury uit dr. P. Brommer, dr. J. A. Fijn van Draat en Bert Pijpers bestaande. Sommige onvolkomenheden in de voorstelling zullen deze heren trouwens evenmin zijn ontgaan.. Wanneer hierop in dit blad uitvoeriger kan worden teruggekomen, behoort de winter alweer geruime tijd tot het verleden, want dc duur van de wedstrijd is weer over vele maanden uitgespreid. Wel mag ik even de gelukkige aanwinst van het Hervormd Jeugdhuis signaleren, bestaande uit een gloednieuw, fris en prac- tisch décor, waarmee verschillende opstel lingen mogelijk zijn en dat bovendien voor een groot gedeelte door vrijwilligers geheel belangeloos vervaardigd werd. Ongetwij feld zal hiervan door de diverse verenigin gen, die het Hervormd Jeugdhuis in steeds groter getale gaan bespelen, in de toekost een dankbaar gebruik worden gemaakt. JAN VAN DAM Ook VSV moet zijn tol aan de hervor mingsplannen van de Nederlandse Spoor wegen betalen. Deze vereniging had in Driehuis drie mooie terreinen liggen, waarop zowel de lagere KNVB- als de af deling Haarlem-elftallen speelden. Ten einde de voorgestelde plannen te kunnen uitvoeren had de N.S. echter een groot gedeelte van de oppervlakte dezer terrei nen nodig. Met het omleggen van de vel den in een andere richting en het afgraven van een hoog gedeelte, dat tot dusverre niet bij de terreinen gevoegd was, heeft men echter kans gezien toch de beschik king over twee speelvelden te houden. Met de werkzaamheden is reeds een begin ge maakt. Naar wij vernemen zal de 6/ percent winstdelings-uitkering aan het personeel der K.N.H.S. en nevenbedrijven op 14 October plaats hebben. Het heeft er Zaterdag om gespannen tus sen de elftallen van WIJ en SIZO. Deze spanning bereikte haar hoogtepunt toen kort voor tijd beide ploegen de kans kregen met de eer te gaan strijken. Een speler van SIZO kwam namelijk twee minuten voor tijd alleen voor Koster te staan maar zijn schot ging hoog over en even later knalde Ramakers aan de andere kant hard tegen de keeper aan, die het leder met de grootste moeite kon wegwerken. Er is door beide teams hard gewerkt en dit gelijke spel gaf de verhouding goed weer. WIJ wist tot twee maal toe de achter stand in te halen. SIZO nam na ongeveer 15 minuten spelen door haar jonge, maar gevaarlijke mid voor v. d. Plas, de leiding (01), maar het was T. v. d. Plas, die met een fraaie kopbal de partijen weer in even wicht bracht. Kort voor rust nam SIZO weer de leiding. Na rust bleven beide elftallen hardnekkig aanvallen, maar het duurde tot 9 minuten voor het eindsignaal dat G. de Boer, na een vrije schop de bal toegespeeld kreeg en zich geen ogenblik bedacht maar hard en laag inschoot (22). Met deze stand kwam het einde. De uitslagen van de overige wedstrijden zijn: ETO—IJmuiden 2 3—11; SMS—IJmuiden 3 3—1; IJmuiden 4—SIZO 3 2—3. Junioren: IJmuiden aSIZO a 52. Aspiranten: Jong Hercules aIJmuiden a 04; Beverwijk b—IJmuiden b 23; Jong Hercules bIJmuiden c 70. VEILINGBERICHT Sla 9—18; bloemkool 10—45; bospeen 10—28; waspeen 819; spinazie 2348; an dijvie 616; snijbonen 53110; sperciebonen 43112; pronkbonen 1468; tomaten 2049; komkommer 1131; druiven 105110; prei 1218; knollen 920; groene kool 712; rode kool 814. De arbeiderstoneelvereniging „Palvu" geeft Zaterdag 8, Donderdag 13 en Zater dag 15 October in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een drietal opvoe ringen van het blijspel „Ze kregen wat ze wilden" door Louis d'Alton, onder regie van Jan Velzeboer. De toneelvereniging „Advendo" heeft eveneens beslag gelegd op het Hervormd Jeugdhuis en wel voor Zaterdag 22, Maan dag 24, Dinsdag 25 en Zaterdag 29 October. Onder regie van de heer F. A. J. Hunsche zal dan worden opgevoerd een nieuw to neelspel in drie bedrijven door Hans Nesna, namelijk „Oud IJzer". Verder ver namen wij dat deze vereniging het voor nemen heeft het seizoen te besluiten met vier opvieringen van het historisch toneel- vier opvoeringen van het historisch toneel van Dam. De oud-Katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" geeft Woensdag 26 en Don derdag 27 October, eveneens in het Her vormd Jeugdhuis en onder regie van de heer F. A. J. Hunsche, een tweetal opvoe ringen van „De dochters van de baas" door C. van Linger. De heer Hunsche heeft ook de regie bij de toneelvereniging „Amicitia" te Sant poort, die Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Novem ber in de toneelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort twee opvoerin gen geeft van de comedie „Waar is m'n dochter?" door Ank van der Moer. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons Streven" worden Zaterdag 5 en Zondag 6 November in het Patronaatsge bouw twee feestvoorstellingen gegeven van „Hobson's dochters" door Harold Brighouse onder regie van Frans Hesmerg. De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" geeft tenslotte Zaterdag 12, Dinsdag 15 en Zaterdag 19 November in zaal „Zomerlust" te Santpoort drie op voeringen van „Kleine kinderen worden groot" door Noel Langley. De regie is in handen gelegd van Peter Brandsma. Getrouw aan de traditie zal de Kenne- mer Staten Atletiekvereniging „Suomi" volgende week Zondag 9 October haar jaar lijkse MulierveldJoop in het wandelpark „Velserbeek" houden. Met deze wedstrijd is met de traditie van de handicap gebroken, waardoor het klas- severschil geen invloed meer op de pres taties kan maken en de lopers dus in hun eigen klasse tot de best mogelijke resulta ten worden aangespoord. Voor de A- en B-klassers is de traditio nele afstand van 4500 m. op het program ma gezet. De C- en D-klassers moeten een parcours van 3000 m. afleggen. De junioren nemen deel aan de afstanden 3000 m. voor A-jongens en 1500 m. voor B-jongens. Een nieuw element bij deze uitgesproken wedstrijd voor „heren"-athleten is de toe voeging van nationale estafetteploegen voor dames. Bij deze estafettes is het tevens nieuw, dat de damesploegen bestaan uit acht ath letes, die samen een afstand van 780 meter moeten afleggen en wel in de volgorde 150 m, 100 m., 80 m., 60 m., 60 m., 80 m„ 100 m. en 150 meter. Met de wijziging van de Mulierveldloop en de toevoeging van de dameswedstrijden belooft deze athletiekdag voor „Suomi" een grote belangstelling van talrijke athle- ten(s). Sedert kort is het tankpersoneel op het vliegveld van Zürich des avonds uitgerust met een lampje op de helm, in de trant van de mijnwerkerslamp. Tot dusverre moesten de mannen gebruik maken van een gewone staaflantaarn, doch dit be tekende, dat zij altijd maar een hand vrij hadden. Het eerste IJmond-herenelftal is er in geslaagd om de moeilijke handbalwedstrijd tegen Blauw Wit 2 uit Amsterdam, dat de tweede plaats op de ranglijst bezette, te winnen. Het was een zeer snelle en zware strijd, die de gasten de IJmonders in de eerste tien minuten oplegden met overwel digende aanvallen. Nadat Blauw Wit 2 met 2-0 had voorgestaan, verkleinde Molenaar de achterstand. Wel werd het 1-3, maar Hofman en E. Sauer brachten de balans in evenwicht, waarna Hofman aan IJmond de leiding gaf (4-3). Opnieuw maakte Blauw Wit gelijk, doch nu zorgden E. en K. Sauer voor een 6-4 voorsprong met de rust. Onmiddellijk na de hervatting vielen de gasten opnieuw fel aan en passeerden Böhm tweemaal (6-6). Maar IJmond weer de zich fel en sloeg hard terug door tot 11-6 uit te lopen door Molenaar (2 x), Boom, W. Siebers en E. Sauer. Hoewel de gasten nog tweemaal scoorden, kon Molenaar in deze aantrekkelijke, snelle strijd nog het dozijn IJmond-doelpunten volmaken (12-8). Bij de dames van IJmond I ging het tegen Zandvoortmeeuwen I van een leien dakje. De Zandvoortse dames hadden maar weinig in te brengen tegen de resolute, doortastende IJmond-aanvallen, welke met de rust resulteerden in een 8-0 voorsprong. Daarna deed IJmond het wat kalmer we gens de grote voorsprong.Desondanks kon den nog vijf doelpunten aan het resultaat worden toegevoegd. De IJmond-achter- hoede liet twee doelpunten toe (13-2). In Haarlem hebben de IJmond 2-heren in de eerste speelhelft tegen Rapiditas 2 wei nig geluk gehad met schieten. Doelman De Groot was bij IJmond in een prachtige conditie. Hierdoor kon de rust met 3-2 in gaan. Na de hervatting vlotte het niet meer bij IJmond, doch aan de IJmond-doelman was het te danken, dat de stand tot 5-2 beperkt bleef. Het derde IJmond-herenelftal maakte geen slechte beurt. De Blinkert 2 had bo vendien enige geroutineerde eerste elftal spelers van het vorige seizoen opgesteld, zodat de IJmonders het verre van gemak kelijk hadden. De 7-9 nederlaag van IJmond 3 was een eervol resultaat. De overige uitslagen waren: Meisjes Ju nioren: RapiditasIJmond 2-2; meisjes adspiranten: IJmond IZandvoortmeeu wen I 6-5; IJmond 2Zandvoortmeeuwen 2 5-1. De gaslevering door de IJmuidense Hoogovens aan de gemeente Amsterdam zal, zo vernemen wij, begin November kunnen beginnen. De uitbreiding der kooksbattcrij is zo goed als gereed. ADVERTENTIE De reis naar Den Helder, die het eerste Watervliet-korfbaltwaalftal Zondagmiddag maakte voor de wedstrijd tegen KVH, heeft na de gevoelige nederlaag, die de Heldersen vorige week tegen ZKV (8-2) hebben ge leden, niet volledig aan de verwachting voldaan. Het eerste succes was voor KVH uit een mooie doorloopbal (1-0), maar toen er een kwartier was gespeeld, maakte Jen ny Kluft gelijk (1-1). De Watervlieters bleven wel sterker, maar de zware KVH- verdediging belette het scoren. Hierdoor kon KVH opnieuw de leiding nemen (2-1), maar nu bracht mevrouw Meyer de balans in evenwicht. Een goed gericht afstand schot liet KVH met 3-2 voorsprong de rust ingaan. Een ongelukkige samenloop in de Water- vlietverdediging gaf KVH uit een straf- worp 'n grotere voorsprong 4-2). Nu kwam Watervliet in de beginopstelling en het gelukte J. de Boer tot tweemaal toe keurig de Helderse korf te vinden (4-4). De thuis club sloeg fel terug en een dame bracht de stand op 5-4. Weer kwam Watervliet gelijk door een ingeschoten strafworp van Vos (5-5). Met het verstrijken van de tijd steeg de spanning en Veerbeek gaf de leiding aan Watervliet. (5-6). KVH zocht echter het evenwicht, maar Watervliet weerde zich goed, totdat vlak voor het einde een ver- dedigingsfout genadeloos werd afgestraft (6-6). In de Zaterdagmiddag gespeelde wed strijd tussen Watervliet 2 en ZKC 2 uit Zaandam heeeft de thuisclub een wegens haar meerderheid volkomen verdiende 7-1 overwinning behaald. De stand met de rust was al 6-0 en werd vervolgens opgevoerd tot 7-0. Vlak voor het einde wist ZKC 2 de eer te redden (7-1). Een uitstekende prestatie leverde Water vliet 3 tegen het sterke Sport Vereent 2 met een door hard werken verkregen ge lijk spel (2-2). In Zandvoort moesten de oud-Watervliet- adspiranten in het vijfde twaalftal ervaren, dat ZKC I een te moeilijke tegenstander was (3-1). De schilder-portrettist Sierk Schroder komt van 9 October tot half November in het Hoogovenbedrijf exposeren: zijn werk is Zondagmiddag voor het publiek te be zichtigen en begint later de traditionele tournée langs de verschillende schaft lokalen. Deze in Indonesië geboren schilder (1903), die aanvankelijk na terugkeer in Nederland een niet-artistieke richting zocht door de Deventerse landbouw hogeschool te bezoe ken, maar vervolgens ging studeren aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, en in 1925 zijn MO-diploma tekenen haalde, wijdde zich dank zij 'n koninklijke subsidie aan de vrije schilderkunst en be hoort tot de brillantste hedendaagse por trettisten. Hij ontwierp de kinderpostzegels 1939 en 1954 en eveneens de Huizinga- zegel uit 1954. De besturen van de speeltuinverenigin gen „Schulpen" en „De Meerweiden" gaan het clubwerk opnieuw ter hand nemen. De wintercampagne wordt ingezet met een toneelopvoering door kinderen van de speeltuin „Jong Santpoort", die op Zater dagmiddag 8 October in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat met met kindertoneelstuk „De Gan- zehoedster" optreden. De handwerkclub voor meisjes wordt on der leiding van mevr. Marcus voortgezet en aangezien dit werk onder de jongeren flink opneemt, wordt nu ook voor de jon gens geprobeerd een handenarbeidclub te vormen. De speel tuinbesturen willen dit beginnen met knutselwerkjes van papier, carton, klei en hout om, wanneer er vol doende animo zal zijn, over te gaan op fi guurzaag- en modelwerk. Voor de indeling om het clubkampioen schap van de B.C. „Driehuis" is de derde selectiewedstrijd gespeeld. De uitslagen werden: Lijn A: heren BaartGeus 6429 (in per centen); dames BerkhoutMeykants 61,11; heren Schaaperv. d. Vlugt 56,35; heren BaisValk 56,35; mevr. Needheer Bos man 50,79; heren BornZandberg 41,27; heren KuiperBerkhout 34,92; heren Van DoornTaveerne 34,92. Lijn B: heren NoortmanDe Waal 65,87; echtpaar Hillege 58,73; heren DupkeNeed 56,35; heren Snoek—Ooms 49,21; mevr. Dijkshoornheer Heykants 47,62; heren Van RumptOuwerkerk 45,24; heren Krab Wescher 42,06; heren PennockHooger- duin 34,92. Lijn C: echtpaar Jonker 68,06; dames Noortman-Bruinenberg 61,11; dames Snoek Ooms 54,17; echtpaar Poppe 52,78; mevr. Van Hof tenheer Geus 43,06; mevr. Van Dokheer Leviet 40,28; heren Imming Van Gameren 30,56. Castricumse Rijkspolitie voorkwam erger De Castrjcumse-rijkspolitie heeft-Zondag- nacht de heer S. uit Ëgmond, daar hij on der invloed verkeerde, belet om met een door hem geleend motorrijwiel weg te rij den. Om ongelukken te voorkomen heeft de rijkspolitie het motorrijwiel in bewaring genomen; wanneer de eigenaar komt op dagen, zal hem zijn eigendom teruggegeven worden. De heer H. uit Castrieum is Maandag morgen door de plaatselijke rijkspolitie aangehouden en naar het groepsbureau overgebracht, in verband met het feit, dat hij onder invloed van alcoholhoudende drank een personenauto bestuurde. De man laveerde met het voertuig zodanig dat het niet raadzaam was in zijn koers te komen. De auto werd in beslag genomen en, na dat tegen de man proces verbaal was op gemaakt en hij ontnuchterd was, aan hem terug gegeven. Het is nog niet zeker of te Uitgeest een traditie het toneelconcours dit jaar doorgang zal vinden. De heer P. J. Bal- tus, die vorige jaren dit amateur-toneel concours organiseerde in zijn kwaliteit van eigenaar van een café-dancing, heeft zijn zaak namelijk verkocht aan de heer J. Spaarbroek. Deze vertelde ons telefonisch dat hij omtrent het al of niet doorgaan van het concours nog geen besluit had geno men. Aan het concorus werd ieder jaar door een groot aantal Kennemer toneel clubs deelgenomen. LTB-ers in velerlei opzicht ongerust Op de in het Beverwijkse NSA-gebouw gehouden kringvergadering van de LTB, die onder voorzitterschap van de heer A. N. Aardenburg werd gehouden, zijn enige belangrijke vraagstukken ter sprake ge weest. Er zal onder meer een studieclub worden gevormd, die de ontwikkelingen van het streekplan IJmond-Noord nauw keurig gaat volgen. Door de afgevaardigde van de afdeling Heemskerk werd opgemerkt, dat de mini mumprijzen voor de tuinbouwproducten veel te laag zijn; met de steeds stijgende kosten zijn de minimumprijzen niet om hoog gegaan. De afdeling Velsen bracht de melkprij zen ter sprake. Van het algemene wel vaartspeil profiteren de boeren aller minst, daar de vastgestelde prijzen te laag zijn, meende men. Ter versteviging vande onderlinge band houdt de Beverwijkse hengelsportvereni- ginig ,,'t Karpertje" Vrijdag 7 October in zaal „Langedijk" een klaverjasdrive. Dinsdag 4 October Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Het schandaal. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Witte manen; Het net. W.B.- theater: geen voorstelling. Irenekapel, 14 uur: Verkoopmiddag Ned. Herv. Vrouwenver. Nu volgende week de nieuwe uniforme vuilnisemmers gebruikt worden, ziet de Beverwijkse Harmonie Kapel in de oude vuilnisemmers een goed middel om haar kas voor het uniformfonds te verstevigen. Ingaande a.s. Donderdag zal de auto van de fa. Mello in die straten, waar op die dag het huisvuil wordt opgehaald, de ronde doen om de oude emmers op te halen en deze als schrot te verkopen. Deze ophaaldienst geschiedt van 6 Octo ber tot en met 12 October. Men doet op een ieder een beroep zijn oude vuilnisemmer voor het uniformfonds af te staan. Beverwijkse renner reed met succes De „Kennemerland"-renner Coen Niesten reed het afgelopen weekend wederom met succes door in de ronde van Kampen bij de nieuwelingen de derde plaats te bezetten. In de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" wordt een compromis bepleit in de sedert lang tussen Nederland en West-Duitsland hangende kwestie der Nederlandse aan spraken op restitutie voor de tijdens de oorlog in Nederland voor waardeloos geld opgekochte „Auslandsbonds". Wanneer Nederland een tegemoetkomende houding zou aannemen tegenover de Duitse ver langens tot teruggave van in beslag ge nomen Duits vermogen, dan zou volgens het stuk de bondsrepubliek eerder con cessies kunnen doen op het gebied der „Auslandsbonds". „De bondsregering heeft haar goede wil tot uitdrukking gebracht om deze kwestie te regelen, waarbij zij ook rekening moet houden met andere en door andere landen aan haar gestelde eisen. Deze aangelegenheid is geen rechts kwestie, doch een zuiver politieke en zij moet onder deze gezichtshoek tot een op lossing worden gebracht", aldus het ar tikel. Naar van bevoegde zijde in Bonn wordt verklaard, dekken de argumenten, die in het artikel tegen de Nederlandse eisen wor den opgesomd, zich geheel met het door de bondsregering ingenomen standpunt. Dit zou evenwel niet de conclusie rechtvaar digen dat het in het Frankfortse blad ge dane voorstel als een van officiële zijde opgeworpen balletje kan worden be schouwd. Veeleer zijn ambtelijke kringen in Bonn verrast over het feit, dat deze suggestie thans is geuit. Opgemerkt wordt verder, dat het juridische standpunt der bondsregering duidelijk is vastgelegd, doch dat de mogelijkheid van een politieke op lossing een nieuw element is, dat grondige bestudering door de betrokken Duitse in stanties vereist vooraleer een mening kan worden bepaald. Zeker is, dat in Bonn het voorstel voor een soort ruiltransactie met wederzijdse verlangens als zeer interes sant wordt beschouwd. Het artikel somt uitvoerig de Duitse ar gumenten tegen de Nederlandse aanspra ken op vergoeding voor 200 millioen gul den voor de opgekochte stukken en 100 millioen voor rente op. Daarbij wordt op gemerkt dat de kwalificatie „roof" onjuist zou zijn, aangezien bij de verkoop der ef fecten van dwang geen sprake geweest zou zijn. Gedwongen verkoop kan volgens het artikel alleen worden bewezen voor vijf millioen gulden „Auslandsbonds", die uit Joods bezit stammen. Maar zelfs deze ver kopen worden niet erkend als transacties, waarvoor restitutie verplicht zou zijn, „aangezien de eigenaars de vrijwel vol ledig behouden tegenwaarde in guldens hebben aangenomen en zich daarmee ac- coord hebben verklaard". De Nederlandse schaderekening van 300 millioen gulden kan volgens het artikel geen steek houden. Ten eerste zouden niet alle betrokken stukken thans op hun nomi nale waarde kunnen worden getaxeerd. Voor tenminste 50 millioen der betrokken fondsen zou de huidige waarde slechts op de helft kunnen worden geschat. Bovendien wordt beweerd dat niet alle aankopen tegen waardeloze rijksmarken zouden zijn gedaan. Ook wordt betwist, dat in vele gevallen de aankoopprijzen der effecten te laag geweest zouden zijn. „Gaat men van het Nederlandse bedrag van 200 millioen gulden nominale waarde uit, bij berekening van de vooroorlogse waarde op gemiddeld twintig percent, hetgeen ook vóór de oorlogsjaren als marktprijs be schouwd kan worden, dan zou de effec tieve waarde maximaal 40 millioen gulden bedragen", aldus het artikel. Gesteld wordt voorts, dat „tegen de rechtsgeldig heid van de eigendomswisseling nauwe lijks iets kan worden ingebracht". Opgemerkt wordt, dat de opkopen wer den verricht door meer „dan een half do zijn zuiver Nederlandse firma's, die alle na de oorlog het certificaat van een va derlandse houding kregen". „Waar het op aan komt, is de beant woording der vraag of de opheffing van de deviezengrens tussen Nederland en Duitsland tijdens de oorlog een aanspraak op schadeherstel dan wel een aanspraak op restitutie kan geven. Het merendeel der beoordelaars, niet alleen aan de Duitse kant, is van mening, dat de gevolgen van de opheffing van de deviezengrens uitslui tend een aanspraak op schadeherstel geven. De regeling van zulke aanspraken is ech ter in de ook door Nederland ondertekende verdragen verdaagd tot de komende vre desonderhandelingen", aldus het artikel. „Kleur en vorm" in uw woning Voor de Beverwijkse leden van de KAV zal mevr. SmitGoeman Donderdagavond 6 October in de bovenzaal van het veilings gebouw ,,'t Centrum" spreken over het on derwerp „Kleur en vorm in uw woning". DINSDAG 4 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. VPRO, 20 uur, Het Herv. Jeugdgebouw, „Post voor u". WOENSDAG 5 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Rose Marie". Rex, 20 uur (officieuze opgave) „Tanga nyika". Pieler Vermeulenmuseum, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder C. P. J. Maas. Prijzen van Maandag. Heilbot 2,90; gr. tong 5.704,70; grm. tong 3,403,00; kim. tong 3,00—2,70; kl. tong I 2.95—2,65; kl. tong II 2,00—1,65; tarbot I 3,00—2,40, per kg. Tar bot IV 6430; gr. schol 70—56; grm. schol 6156; kim. schol 6150; kl. schol I 60—40; kl. schol II 359; schar 3123; v. haring 1810,40; maki-eel 2412; gr. schelvis 5031; grm. schelvis 5632; kim. schelvis47—30; kl. schelvis I 4028; kl. schelvis II 3422; wijting 3216; gr. gul 6050; midd. gul 5038; kl. gul 4423; kl. haai 30; poontjes 2819; kl. koolvis wit 38—34, per 50 kg. Gr. kabelpauw 288135; gr. koolvis zw. 10286; gr. koolvis wit 10290, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. Totaal 11.000 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 25 Flamingo f 18.200; IJM, 2 trawlers met f54.000: RO 2 f 3570; HD 87 1 13.400; KW 37 f 1600; KW 162 f6570; KW 7 f 4690; KW 178 f3490; KW 176 f2030; KW 85 f4200; KW 169 f 1850; K W84 f2850; KW 145 f 3080; KW 107 f2490: KW 166 f2860; K W26 f4010; KW 65 f 1700; KW 17 f3920; KW 126 f2510; KW 16 f 1440; K W38 f470; GG 316 f9410; GG 252 f 9130; IJM 204 f 2380; KW 34 f 2540; KW 94 f2320; KW 72 f2430; KW 27 f 2820; KW 68 f2910; KW 98 f2760; KW 92 f 2890; KW 21 f1480; KW 210 f3240; KW 53 f 1790; KW 12 f1860; KW 30 f2300; KW 36 f3520; KW 88 f2300; KW 165 f 3040; KW 79 f 4500; IJM 22 f3410; IJM 45 f3060; IJM 3 f1830; IJM 4 f3560; IJM 52 f 1460; AM 17 f3250; AM 26 f2520; AM 16 f3180; AM 18 f 2960; TX 14 f2770; HD 125 f2650. De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft de onderlinge com petitie voortgezet met de volgende uitslagen: I. B. Groosjohan 4752 pnt.; 2. mevr. De Boer 4697 pnt.; 3. J. Seysener 4636 pnt.; 4. mej. L. Paap 4633 pnt.; 5. P. de Boer 4598 pnt.; 6. L. Schellevis 4586 pnt.; 7. J. v. d. Mey 4476 pnt; 8. B. Zuiderduin 4412 pnt.; 9. G. Post- ma 4392 pnt.; 10. mevr. v. d. Mey 4388 pnt.; II. J. Schellevis 4328 pnt.; 12. mej. M. Paap 4290 pnt.; 13. N. v. d. Mey 4270 pnt.: 14. A. Brasser 4107 pnt.; 15. mevr. Bol 4075 pnt.; 16. mevr. Paap 4073 pnt.: 17. S. Rol 4072 pnt.; 18. N. de Boer 4037 pnt.; 19. J. Paap 3999 pnt. 20. mevr. Seysener 3041 pnt. Amstelveen, 4 te Hampton Roads. Aagtedijk, 3 te Surabaja. Adonis, 3 te Fort Liberte. Agamemnon, 3 te Jacmel. Alphacca, 3 te Victoria. Abbekerk, pass. 2 Gibraltar n. Genua. Akkrumdijk, 2 Londen. Amstelaijk, 2 Hamburg. Arendsdijk, 2 New York. Arer.dskerk, pass. 2 Vlissingen n. Antw. Annenkerk, pass. 2 Ceylon n. Aden. Bandjermasin, 3 te Tegal. Blitar. 3 te Makassar. Borneo, 3 te Tj. Priok. Breda. 3 te Mollendo. Blommersdijk, pass. 2 Vlissingen n. New York. Crania, 3 te Curacao. Caltex Delft, 3 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 3 te Sidon. Castor, 2 330 m. ZO. Kingston. Cottica, 3 760 m. W.ZW. Madeira. Cradle of Liberty, 2 185 m. Z.ZO. Kp. Sable. Delfland, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Dorestad. 2 175 m. O. Montevideo. Diemerdijk, 2 Hamburg. Esso Den Haag, pass. 3 Gibraltar n. Sidon. Elizabeth B. verm. 3 v. Rotterdam n. Kopenhagen Fairsea, 2 150 m. NW. Djeddah. Ganymedes. 2 v. Trinidad n. Casablanca. Gordias, 2 v. Rotterdam n. Lissabon. Gadila, 3 280 m. NW. Manilla. Haarlem, 3 te San Juan. Hera, 3 te Hamburg. Hestia, 3 Port of Spain. Indrapoera, pass. 3 Kreta n. Genua. Ivoorkust, 3 te Freetown. Java, pass. 3 Ouessant n. Port Said. Katelysia, 3 te Wellington. Lieve Vrouwekerk, 3 te Rotterdam. Langkoeas, 3 te Tj. Pandan. Lekhaven, 3 te Santos. Lekkerkerk, 3 te Bahrein. Mariekerk, 3 te Antwerpen. Moordrecht, 2 v. Port Said n. Rotterdam. Mataram, 3 te Ternate. Mentor. 2 dwars Terneuzen n. Antwerpen. Nigerstroom, pass. 3 Las Palmas n. Bordeaux. Notos, 3 te Hamburg. Oranjestad, 3 te Barbados. Oranje, pass. 3 Daedalusrif n. Suez. Oranjefontein, 2 200 m. Z. Monrovia. Orestes. 3 te San Juan. Ovula, 3 te Pladju. Pendrecht, 2 te Rotterdam. Perna, 2 te Willemstad. Prins Willem v. Oranje, 3 te Rotterdam. Peperkust, 2 te Matadi. Plancius, 3 te Makassar. Polydorus, pass. 3 Guardafui n. Djibouti. Prins Willem II, 3 v. Rotterdam te Le Havre. Prins Casimir, 30 Toronto. Prins Fred Willem. 3 Antwerpen. Raki, 2 660 m. W. Fayal n. Beyrouth. Ruys, 3 te Singapore. Saparoea, pass. 3 Malta n. Amsterdam. Sarpedon, 2 v. Kingston n. Londen. Schie. 2 te Cristobal. Sloterdijk, 4 te Halifax. Stad Maastricht, 3 100 m. W.ZW. Cherbourg. Stad Vlaardingen, 5 aan de Hoek v. Holl. naar Rotterdam. Stanvac Benakat, 3 te Sungeigerong. Stanvac Ogan, 4 Kuching verw. Stanvac Talang Akar, 3 te Belawan. Statue of Liberty, 2 740 m. O.NO. Kp. Cod. Stentor, 3 v. Trinidad n. Curacao. Straat Bali. 3 te Hongkong. Sheratan, pass. 2 Casquets n. Port Said. Taria, 3 te Stanlow. Tero, 3 te Rotterdam. Ti ba, 3 te Antwerpen. Tibia, 4 Bahrein verwacht. Van Neck, 3 600 m. O. Kp. Leeuwin. Van Noort, 3 200 m. ZO. Rock Hampton. Van Riebeeck, 3 te Ambon. Waibalong, 3 te Makassar. Waiwerang, 3 te Makassar. Wonorato, 2 v. Singapore n. Port Swettenham. Zeeland (KRL), 4 te Belawan. Zuiderkruis, pass. 2 Belle Isle n. Rotterdam. Zonriewijk, 4 Fremantle verwacht. Zuiderzee, 2 320 m. NO. Fayal. KLEINE VAART Ambiorix, 3 v. Vlaardingen te Rotterdam. Auriga, verm. 3 v. Antwerpen n. Londen. Batavier III, 4 te Rotterdam verw. Boreas, 2 v. Kopenhagen te Amsterdam. Conception, 3 v. Hamburg te Antw. Cornelis, 3 v. Karlskrona te Rotterdam. Catharina W, 3 v. Middlesbro te Rotterdam. Deni, verm. 3 v. Teignmouth n Randers. Elsenburgh. 3 v. Port Lyautey te Londen verw. Escaut, 3 pass. Kiel n. Stockholm. Flevo, pass. 29 Dover n. Dublin. Goote. 3 Rotterdam verw. Harold, 5 Sandefjord verwacht. Henrica, 3 v. Swansea te Rotterdam. Leuvehaven N, 3-4 te Rotterdam verw. Merwehaven, 3 40 m. Z. Finisterre. Marcella, pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Muphrid N, verm. 3 v. Hamina n. Oostende. Nieuwehaven, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Oranjepolder, verm. 3 v. Valencia n. Londen. Paloma. 3 v. Hamburg te Aberdeen. Plato, 2 v. Aarhus te Amsterdam. Spoorhaven, verm. 3 v. Stamlo. Strijpe, verm. 3 v. Honfleur n. Bristolkan. Taormina. verm. 3 v. Fur n. Colchester. Tilly, 1 v. Olterbacken te Zaandam. Vlieland, pass. 3 Kiel n. Malmö. Westerdok, 2 v. Amsterdam te Londen. Westersingel. 3 v. Tonna.v Charente te Plymouth Westpolder, 3-4 Antw. verw. SLEEPVAART Gele Zee, 1 140 m. W. Ceylon. Goeree, 1 v. Las Palmas n. Rotterdam. Hudson. 1 200 m. N. St. Vincent n. R'dam. Loire, 2 te Port Said. Maas, 2 v. IJmuiden te Maassluis. Noordzee, 80 m. NW. Aruba met zuiger en molen. Poolzee, 2 60 m. W.ZW. Almeria. Oceaan, 1 te Aruba. Oostzee, 2 165 m. N.t.O. Massawa. Rode Zee. pass. 1 Gibraltar n. Lissabon. Tyne, 1 te Belem. Witte Zee. 1 150 m. N. Kp. Blanco. Zuidzee, 1 v. Amsterdam n. Terschelling.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7