STRETCH 5.- Voortaan Uw nylons gratis! BABITO, DE MUZIKANT Achter Marokko doemt Algerije op als probleem voor Faure Agenda voor Haarlem Wie zal ik vermoorden? Zie Boven: Wie verwarmt de dampkring van Jupiter? De Pseudo- Echtgenote Tijd heeft belofte van gelijkstelling met Franse burgers achterhaald DINSDAG 4 OCTOBER 1955 5 Slechts 1 week: nylon ankiets PER 2 PAAR „Cremer" geeft première van A. den Hertog's stuk Protest tegen premie verhoging Ziekenfondsen Goede opkomst bij rustige verkiezingen in Brazilië Plattelandsvrouwen gaan feestvieren Kerkelijk Nieuws Eisenhower knapt weer op Verf met FEUILLETON door MARY BURCHELL Van onze correspondent in Parijs) ADVERTENTIE Terwijl geen enkel teken er op wijst, dat resident-generaal Boyer de la Tour nader tot een oplossing van de crisis in Marokko is gekomen, wordt deze week in Parijs het probleem van de toekomst van Algerije acuut. Premier Faure heeft in een radio boodschap aangekondigd dat zijn regering ernst gaat maken met de uitvoering van de plannen, die in 1947 werden opgesteld en die op de duur zouden leiden tot volledige gelijkstelling van Algerijnen met Fransen. De aankondigingen van Faure hebben de laatste weken veel aan gezag ingeboet, sedert alle „uiteindelijke" beslissingen ten aanzien van Marokko werden verdaagd. Bovendien rust op de Algerijnse plannen nog een dubbele hypotheek omdat zowel de Algerijnse als de Franse volksvertegen woordiging ze moeten bekrachtigen. Het Algerijnse parlement bestaat voor de helft uit Algerijnen en voor de helft uit Fransen. Faure die in Noord-Afrika de nieuwe koers van zijn voorganger Mendès-France wilde voortzetten zal voor Algerije dezelfde tegenstand ontmoeten van zijn rechtse meerderheid, die ook zijn Marokkaanse plannen tegenhoudt. De premier kan ook niet rekenen op de steun van de linkse oppositie, die voor Marokko als wissel meerderheid zou kunnen en willen dienst doen. De socialisten hebben bij monde van hun leider Guy Mollet verklaard dat Faure's Algerijnse plannen op een waan berusten. Van de drie Franse gebiedsdelen in Noord- Afrika is Algerije, in verhouding tot Tunesië en Marokko, politiek het verste ontwikkeld. In 1947 leek het alsof Frankrijk het Britse voorbeeld van India zou volgen, door Algerije vrijwillig tegemoet te komen met vérgaande concessies om zo de span ningen van een ontwakend nationalisme tijdig op te vangen. Algerije werd officieel tot Frans gebiedsdeel verklaard en de Alge rijnen zouden dezelfde rechten krijgen als de Franse burgers. ADVERTENTIE in 6 moderne tinten, per paar^65 Uw Herenzaak 1 DINSDAG 4 OCTOBER Rembrandt: Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „De dertiende passa gier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Americano", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Een vrouw helpt de Saint", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ge laden Zaterdag", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Mi nerva theater, Heemstede, 20.15 uur. „De AVRO trekt aan de bel". Concertgebouw, 20 uur: le concert, serie D. N. Ph. O. onder leiding van Toon Verheij. WijkgebOuw Ged. Oude Gracht 104: 19 uur, Bazar. WOENSDAG 5 OCTOBER Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De dertiende pas sagier", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Ame ricano", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Een vrouw helpt d>e Saint", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geladen Zaterdag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: 15 uur. Gratis orgel concert door de organist George Robert. Rijksstraatweg 433, zaal „Noord", 20 uur. Volksuniversiteit; H. Rensen brink: lezing „Dierenleven in Artis". De talrijke achtereenvolgende Franse regeringen hebben echter nagelaten die officiële beloften in te lossen. De hoop en vertrouwen van het Algerijnse volk ver vlogen en de anti-Franse beweging vond een vruchtbare voedingsbodem om de op stand voor te bereiden. De verschrikkelijke gevolgen heeft men in het Aurès-gebergte gezien, en ook de gebeurtenissen in de week van 20 Augustus, de derde verjaardag van de verbanning van de Marokkaanse sultan Ben Joessef, hebben in Algerije een bloe dige weerslag gehad. Plannen Mendès-France was de eerste van alle na-oorlogse premiers die begreep dat alleen voortvarendheid het vertrouwen zou kun nen herstellen, waardoor de Algerijnen Frankrijk als deelgenoot voor de toekomst zouden aanvaarden. In tegenstelling tot Tusenië heeft Algerije niet kunnen profi teren van de korte bewindsperiode, die Mendès-France door zijn tegenstanders werd gegund. Wel had P.M.F. kort voor zijn val het scherpzinnige en liberale Gaul listische kamerlid Jacques Soustelle als gouverneur-generaal naar Algiers gezon den met de opdracht plannen voor een Frans-Algerijnse samenwerking te ontwer pen. Die plannen voorzien in een ingrij pende reorganisatie van de landbouw, in een scheiding tussen kerk en staat, in de instelling van algemeen kiesrecht voor de gemeentebesturen, in een rechtvaardige vertegenwoordiging van het Algerijnse volk in het Franse parlement en in ver plicht onderwijs in het Arabisch op de scholen. Deze plannen heeft zowel premier Faure als zijn minister van Binnenlandse Zaken Bourgès-Maunoury, onder wiens departe ment Algerije als „Franse provincie" be hoort, aanvaard. Soustelle heeft gewaar schuwd dat hij zijn post zal verlaten zo dra zekere rechtse ministers hem zouden willen dwarsbomen. Tweedracht Dit streven naar integratie van het Al gerijnse volk in de Franse gemeenschap wordt zowel in Algerije als in Frankrijk door sommigen te bedeesd en door anderen te vooruitstrevend geacht. Volgens de Franse socialisten zou de tijd verstreken zijn om langs deze weg tot overeenstem ming te geraken. Dat schijnt ook de mening te zijn van vele Algerijnse leiders, zoals het Franse Kamerlid Benjelloel, die nog niet zo lang geleden deze politiek als de hoogste wijsheid heeft aangeprezen. On miskenbaar hebben de tragische gebeurte nissen in Marokko die het ondermijnde gezag van Parijs niet de baas kon, de Franse reputatie in Algerije ook geen goed gedaan. De Algerijnen hebben te lang moe ten wachten om nu nog geestdriftig te worden over opneming in de Franse fami lie. Velen stellen hun hoop op binnenlands zelfbestuur, dat in. Tunesië de proef aflegt. In hun ogen zou het integratie-plan van Soustelle een doodgeboren kindje zijn. Zorgen De politieke verhoudingen in Algerije en de betrekkingen tot Frankrijk zijn zo ge spannen en ingewikkeld geworden, dat des kundige waarnemers Parijs moeilijkheden voorspellen waarnaast de Marokkaanse problemen kinderspel zijn. Premier Faure zal de Algerijnse hindernissen dezer dagen leren kennen en dat vooruitzicht verhoogt in niet geringe mate zijn zorgen met het oog op de „rentrée"' van het Franse parle ment. Ontelbare vrouwen en meisjes in Nederland laten thans Castella zorgen voor GRATIS nylons. Prachtkousen, winkelwaarde liefst 5,25.' U doet toch hetzelfde? Maak gebruik van de Castella-spaarkaart, die bij U thuis is bezorgd. U heeft deze spaarkaart toch ontvan gen? Vraag er anders om bij Uw win kelier of bij de Castella-fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Knip de Castella kopjes uit, die U op de verpakkingen vindt. Plak deze in Uw spharkaart. Een volle spaar kaart (60 kopjes) geeft U terstond recht op een paar eerste keus nylons, in de maat en de kleur, die U verkiest. Doe mee! Er zijn zoveel Castella-pro- ducten, stuk voor stuk voorzien van het waardevolle kopje. Uw spaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. U profi teert trouwens dubbel, want alle Castella-artikelen hebben unieke eigen schappen, die U nergens anders vindt 55 55 Wanneer A. den Hertog's nieuwste stuk „Wie zal ik vermoorden" dan toch nog Maandag in de schouwburg te Haarlem de bijval heeft geoogst van het publiek, dan zal men daarvoor op de eerste plaats de reden moeten zoeken in de kwaliteit, die het spel der leden van de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer vertoonde. Want het stuk zelf ik zeg het eerlijk is een teleurstelling. Ik had soms het gevoel of ik te doen had met figuren, die beantwoord den aan een bepaalde intentie van de schrijver, maar, eenmaal in het leven ge roepen, voor een verdere uitwerking geen perspectief boden en derhalve door de auteur haastig in de wereld der schijn werden getrokoken nu zij de toets met de werkelijkheid niet konden doorstaan. Het eerste bedrijf leek aanvankelijk serieus bedoeld. Vier jongelui worden voor een week-end gevraagd bij een toneelschrijver, die zich aan de tijd voelt ontgroeid en door middel van een kennismaking met hun problemen stof wil opdoen voor een toneel stuk,dat dan de perfecte misdaad tot thema moet hebben. Een acteur, vermomd als huisknecht, zal voor de stoffering zorgen en nu maar kijken wat er gebeurt. Dit zeker niet onaardige gegeven wordt echter prijsgegeven als Den Hertog een actrice ten tonele voert, die tegen de zin van de schrij ver in als „vrouw des huizes" zal gaan fun geren. Meteen zitten we midden in theore tische bespiegelingen over het toneel en deszelfs verschijningsvormen enin de persoonlijke verwikkelingen tussen de toneelschrijver en deze actrice, die, zoals iedereen meteen verrmoed, aan het slot el kaar in de armen zullen vallen. Het thema is nu verlegd naar deze twee. Alles wat er verder gebeurt is ondergeschikt aan de verhouding tussen actrice en toneelschrij ver. Wel wordt er braaf gezinspeeld op de perfecte misdaad, en schept Den Hertog situaties, die daar op moeten lijken, maar van zijn ernstige bedoelingen overtuigt hij ons geen moment meer. Slechts de schrijver en de actrice zijn echt. We kunnen aan de anderen praktisch geen touw meer vast knopen. De huisknecht, die geen huisknecht is, intrigeert. De vier logés vallen uiteen in een student, die zogenaamd een cynicus is, maar eigenlijk alleen maar onuitstaanbaar kan worden genoemd. In een dichter, die precies dat cliché van een dichter is, waar mee we in goede gezondheid al lang hadden afgerekend. In een studente, die niets in het Oeials het midden in de zomer was, dan voelde Babito het, als hij uren lang moest lopen! Dan zocht hij wel zoveel mogelijk de schaduw van de bomen op in het bos, maar warm bleef het toch. Maar Babito stapte dapper voort, droogde de zweetdruppeltjes van zijn voorhoofd en ging dan maar weer met goede moed verder. Als hij nu en dan bij een beekje kwam met fris, helder water, kon hij zijn dorst lessen, en daar knapte hij dan weer 'n heel stuk van op. Toen zag hij in de verte, tussen de bomen door, weer een kasteel. 3-4 spel heeft in te brengen en in een psycho- patisch meisje, dat haakt naar het leven, omdat haar vader als begrafenis-dienaar alsmaar over de dood oreert. Die vader haakt op zijn beurt naar de dochter, wijl zij voor hem het leven vertegenwoordigt. Men begrijpt dat met zulke personages de enige mogelijkheid is de zaken te ridiculi seren en een spel met het spel te spelen. Dat doet Den Hertog geraffineerd en gees tig. Hij weet telkens meesterlijk zijn draai te nemen. Hij is geniaal in het bedenken van ingewikkelde situaties en eenmaal op toeren speelt hij vlot zijn spel met de schijn. Maar dat mag ons niet weerhouden te constateren, dat het eerste bedrijf vol gepraat en herhalingen zit en het laatste in feite een heel goedkoop eind aan de ver wikkelingen maakt. Om van de niet of vals uitgewerkte dramatis personae maar te zwijgen. Alles hangt er nu van af of de spelers deze figuren nog de illusie zullen mee geven, dat zij, zo dan niet echt, toch nog wel goed verdraagbare ficties zijn. Regis seur Henk Bakker was wel zo verstandig de toon van de komedie te laten overheer sen en zo kon men tenminste voor de toneeltjes, waarin het spel uiteenviel,waar dering hebben. Zo'n caricatuur als Jacques Timmermans van de doodbidder op poten zette, maakt heel wat goed. Dat is toneel spel. Daar geniet men van. Eki Oostwald- Bouwer en Joop van Doorn kennen ook het klappen van de zweep. Zij buitten de gees tigheden en glossen van hun tekst gewiekst uit. Aad Stroman had aan zijn huisknecht weinig houvast. Dat hij hem op de been hield pleit voor hem. Als ik het goed heb was Dick v. d. Engel de debutant in het gezelschap. Hij hield de onmogelijke dich ter in toom met goede accenten, die zijn verschijning naarmate het spel vorderde, aan waarde deed stijgen. Wat Nelliette Mooy van het gekwelde meisje maakte, bevestigde hoeveel zij in haar mars heeft (en er nu niet uit kon komen).Annerie Swa- neveld vertolkte haar kleine rol natuurlijk, Dick Stevens speelde de student niet opwin dend, maar in elk geval met voldoende bravour. Juichen kan ik over de vertoning niet. Daarvoor voelde men zich te veel aan het lijntje gehouden. P. W. FRANSE. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen heeft een brief gericht tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid met het oog op de plannen van de ziekenfondsen om de pre mie voor vrijwillig verzekerden te verho gen. Men heeft er op gewezen, dat deze premieverhoging door duizenden kleine zelfstandigen niet gedragen zal kunnen worden en velen de verzekering daardoor op zullen zeggen. Mede in het belang van de volksgezond heid is de minister verzocht deze premie verhoging tot iedere prijs te voorkomen. RIO DE JANEIRO (Reuter) De op komst van de stemgerechtigden bij de pre sidentsverkiezingen in Brazilië is goed ge weest, vooral in de namiddag toen de regen die 's morgens viel, ophield. Waarnemers geloven, dat de goede opkomst de kansen van Juscilino Kubitschek, de voormalige gouverneur van de staat Minas Gerais, ten goede zal komen. De andere candidaten zijn Adhemar de Barros, voormalig gouverneur van de staat Sao Paulo, generaal Tavora, de militaire „anti-corruptie" candidaat, en De Plinio Salagdo. De verkiezingsdag is in het gehele land rustig verlopen. De activiteit van de politie bleef beperkt tot het sluiten van kroegen, die ondanks een tapverbod open waren. In het algemeen heerste er een gevoel van opluchting, na de geruchten over een op handen zijnde militaire staatsgreep om de verkiezingen te voorkomen. Jupiters ware aard is in de kringen van pla- netenkenners nog altijd voorwerp van discussie. Nu in Sydney wordt be weerd dat men daar ra diostraling heeft opge vangen die afkomstig is van deze planeet, wordt die discussie weer actu eel. Men is het er wel over eens dat Jupiter waar schijnlijk bestaat uit een steenachtige kern ter dikte van 70.000 km., die is bedekt met een laag ijs van 25.000 km. dikte. Daaromheen vindt men de Jupiter damp kring, die zich zou uit strekken tot 10.000 km. boven het planeetopper vlak. De diepte van die dampkring is oorzaak dat wij het oppervlak niet te zien krijgen. Het zicht wordt ons belem merd door grote wolken en het zijn juist die wol kenformaties en hun be wegingen die het cardi- nale punt vormen in de discussie. Jupiter bevindt zich ruim vijf keer zo ver van de zon af als onze aardebijgevolg ont vangt hij veel minder zonnewarmte dan wij. De bewegingen in de aardse dampkring wor den als het ware aange dreven door de warmte van de zon; de verschijn selen in deze atmosfeer zijn van zuiver metearo- logische aard. Zijn ze dat ook in de Jupiter-dampkring die er, ook in samenstelling, heel anders uitziet dan de onze: men vindt er grote hoeveelheden me thaangas, ammoniak- dampen en waterstof. Er zijn sterrenkundigen die beweren van niet. Vol gens hen kunnen de stro mingen in de Jupiter- atmosfeer die van tijd tot tijd het hele aanzien van de planeet wijzigen, niet worden veroorzaakt door het beetje zonne warmte dat daar nog Tot deze geleerden be hoort onze oud-landge noot prof. dr. G. P. Kui per, nu in Amerikahij is een der grootste pla- neetkundigen. Volgens hem wordt de damp kring van Jupiter in eer ste instantie van onde ren af, dus van de pla neet zelf uit, verwarmd. Het is waarschijnlijk, zegt hij, dat hier nog steeds een afkoelings- proces aan de gang is, gepaard gaande met een samentrekking, waarbij dus energie vrijkomt die een belangrijke rol speelt in de warmtehuishou- ding van deze reusach tige lichamen (bedoeld zijn Jupiter en Satur- nus). Wellicht moeten wij in deze richting zoeken ter verklaring van het feit dat Jupiter thans blijkt, radiostraling uit te zenden. Nader nieuws over de in Australië ge dane ontdekking moet nog worden afgewacht. G. v. W. Bond bestaat op 14 October vijfentwintig jaar Ongeveer zesduizend plattelandsvrouwen zullen op Vrijdag 14 October naar Den Haag komen om in de Houtrusthallen deel te nemen aan de jubileumfeestdag van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, georganiseerd ter gelegenheid van het vijf entwintig jarig bestaan van deze bond. Het hoogtepunt van deze dag zal ongetwijfeld het bezoek zijn, dat de Koningin aan het bondsfeest zal brengen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal een rede houden. Om deze hoogtepun ten heen is een uitgebreid feestprogramma opgesteld: door een forum, gevormd door oud-presidentes en oud-secretaressen zullen herinneringen worden opgehaald. Het Wog- nummer koor zal zingen, een Friese volks- dansgi-oep zal een demonstratie geven en in de namiddag zal een gezelschap, samen gesteld uit leden van de bond, een speciaal voor deze gelegenheid door Peter Holland geschreven toneelstuk opvoeren, getiteld „De zaak N.B.P.V.". Na afloop van dit uit gebreide feestprogramma zal het hoofdbe stuur recipiëren.Door de landelijke studie commissies van de bond voor woning, kleding en handwerken zal op 13, 14 en 15 October een expositie worden ingericht in de rotonde van de Houtrusthallen. De bond heeft op het ogenblik ongeveer 45.000 leden, verdeeld over 560 afdelingen in 10 provincies. Afgevaardigden van de bond maken deel uit van vele organisaties, officiële commissies en adviserende licha men. Sedert de oprichting van de bond be staat er een hechte band met het land- bouwhuishoudonderwijs. De bond heeft ook twee afdelingen in het buitenland, namelijk in Wageningen-Suri- name en in het Franse departement Orne, waarheen een aantal Nederlandse boeren is geëmigreerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk J. Wieman te Oudewater. Aangenomen naar Schiedam voor bijzon dere werkzaamheden J. A. Hebly te Nieuwe Schans. Bedankt voor Wageningen (toez.) (vac. F. Offringa) J. P. v. Roon te Zierikzee. Aangenomen naar Wapserveen R. v. 't Lindenhout, vicaris te Emmen, die bedank te voor Brouwershaven. Bedankt voor Andel (N.Br.) (toez.) P. Westland te Waarden. Bedankt voor Wierden (toez.) H. Roelof- sen te Zeist. Bedankt voor de benoeming tot directeur van de Geref. Zendingsbond H. Harkema te Zeist. Benoemd voor vicaris te Gorssel J. Olie mans, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam (als evang. pred.) Dr. K. J. Kraan te Londen. Bedankt voor Beetgum A. Griffioen te Zoutkamp. Aangenomen naar Roermond M. D. Ge- leijnse te Winsum (Fr.). Bedankt voor Amstelveen P. Riemersma te Drachten; voor Barneveld en voor Eefde- Gorssel P. JE. Sillevis Smitt te Mechelen (België). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Delft: P. de Smit te Middel- harnis en A. Swiep te Schiedam. Tweetal te IJmuiden: W. de Joode te Ede en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. DENVER (Reuter) De geneesheren van president Eisenhower hebben medegedeeld dat de patiënt Maandag j.l. een goede dag had en dat zijn kortstondig opgetreden ver moeidheid verdwenen is. De president is opgewekt en zijn toestand blijft bevredi gend. Er zijn „geen veranderingen vertoond, die op complicaties duiden". Wallstreet Op de New Yorkse effectenbeurs daalden gisteren bij levendige handel de koersen aanvankelijk sterk. In de sleutelfondsen beliepen de koersdalingen een tot zes dollar per aandeel en alle belangrijke afdelingen van de markt werden door de koersdaling getroffen, staalfondsen en automobielwaar den het sterkst. De verkopen namen af, toen geruststellend nieuws uit Denver kwam. ADVERTENTIE „Toet-toet-toet-toet..." deed de telefoon ,,'t Is ongehoordmokte de baron, „Ik hoor alsmaar toe-toe-toet Telkens als ik mijzelf opbel, ben ik in gesprek. Ik spreek toch met niemand. Kees, heb jij verstand van telefonie „Mij te spookachtig!" huiverde Kees, „Maar kan ik misschien de boodschap voor je aannemen Wat had je jezelf willen vertellen, Henri „Ik had mij even willen herinneren aan wat jij altijd tegen me zegt. Wat het wès, ben ik inmiddels vergeten." „Mijn brave baron! Gjj bedoelt toch niet...?" „Ja juist, mijn goede geest, dèt bedoel ik!" „Bravo, beste Lama- rotte! Neem dan een abonnement op de Boodschappendienst en laat de juffrouw om het kwartier aan je doorgeven: Gedenk te verven Gedenk te verven (vertaald uit het Engels) 54) „Ik moet niet toegeven aan zelfmedelij den," zei hij glimlachend. „En mijn zelf respect heeft ook wel een duwtje gehad." „O, dat komt allemaal wel weer terecht," zei Patricia ernstig, en even later voegde ze er aan toe: „Ik zal mijn maatregelen treffen, Michael, dat ik binen enkele da gen kan vertrekken." „Je behoeft je helemaal niet te haasten!" Hij keek haar ontstemd aan. „Waarom wil je zo halsoverkop weg?" „Dat weet je even goed als ik," ant woordde ze enigszins kortaf. „Ik zie geen enkele reden," hield hij koppig vol. „Zou het niet een beetje vreemd zijn om dóór te gaan met de rol van pseudo-echt- genote, als de reden voor dit comediespel niet meer aanwezig is?" Hij scheen opeens haar gezichtspunt te begrijpen en zei haastig: „Natuurlijk! Het spijt me, dat ik daaraan niet dacht. Ik wilde je alleen zeggen, dat...." „Ik weet het Michael", zei ze met een glimlach. „Je wilt me alleen maar laten weten, dat ik me niet behoef te haasten met mijn vertrek, ook al is mijn baan nier afgelopen „Nee, natuurlijk behoef je je niet te haasten. En het was niet een échte baan dit woord scheen hem te hinderen „tenminste het was alleen maar als een baan te beschouwen voor zover we afge sproken hadden, dat ik je ei-voor zou be talen. Ik weet werkelijk niet, hoe ik je al je onbaatzuchtige hulp en al je begrip zal moeten vergoeden." Er was een blos op zijn wangen gekomen en hij scheen zich niet op zijn gemak te voelen. „O, alsjeblieft, Michael, praat er niet over. Ik geloof dat ik het prettiger vind, als je me helemaal niets geeft!" Er was een verdrietige uitdrukking' op haar ge zicht. „Maar lieve kind, zó hadden we het toch afgesproken! De hemel weet, dat ik je gevoelens niet wil kwetsen, maar ik wéét nu eenmaal in wat voor omstandig heden je verkeert, en ik zou het vreselijk vinden je iets schuldig te zijn voor alles wat je voor mij deed, terwijl je in plaats daarvan gemakkelijk elders een goed-be- taalde baan had kunnen aannemen." „Maar ik wil van jou geen geld," hield ze koppig vol. „Je denkt toch zeker niet, dat ik jou hier laat vertrekken, wetende dat je geen cent op zak hebt?" „Ik heb wel degelijk geld!" „Niet de moeite waard," zei hij onge duldig. „Maar dat gaat toch mij alléén aan!" „Nee, Patricia.dat gaat mij óók aan. Ik voel me verantwoordelijk voor je en „Maar waarom, Michael? Doe niet zo dwaas!" Ze was deels boos, dat ze zo uit voerig over dit onderwerp moesten praten. „Ik heb je tenslotte hierin gehaald," ant woordde hij kortaf. „O, het lag ook aan mij. We kwamen eigenlijk samen op het idee. Ik ging ge heel vrijwillig op het plan in." „Inderdaad, maar je beslissing werd na tuurlijk beïnvloed door het feit, dat dit comediespel een behoorlijk salaris zou op leveren. Waarom zou je er anders op in gegaan zijn?" „Misschien vond ik het idee om me nut tig te maken, heel aantrekkelijk," ant woordde ze spottend. Hij bleef echter ernstig. „Er bestond voor jou niet de minste reden om je diensten speciaal aan mij aan te bieden. Je had me nooit eerder gezien. Nee, het is en blijft een feit, dat je op mijn idee inging, omdat je dringend verlegen zat om een baantje en om geld. Je behoeft je daar niet voor te schamen. Ik begrijp echt niet, waarom je van houding veranderd bent en opeens het honorarium voor wat je gepresteerd hebt, weigert." „Zullen we deze penibele discussie nu maar sluiten?" stelde Patricia voor en haar stem klonk snibbig. „Misschien kunnen we er beiden beter nog eens over nadenken." „Ja, inderdaad, het lijkt me goed dat jij je hierover nog eens ernstig bezint," was zijn antwoord. Ze stond op het punt iets scherps terug te zeggen, toen hij opeens zei: „Dat is waar ook, ik vergat je nog te zeggen, dat moeder je graag even wilde spreken." Blij, dat hierdoor hun onderhoud, dat aardig op een ruzie begon te gelijken, be ëindigd werd, haastte Patricia zich naar de slaapkamer van mevrouw Harnby. Ze was Michael nog niet kwijt, want hij liep achter haar aan. Mevrouw Harnby zag er vermoeid uit, maar glimlachte Patricia vol warmte toe: „Lieve kind, Michael is thans volkomen op de hoogte van alles en ik geloof dat we elkaar allemaal kunnen gelukwensen." „U komt alle eer toe, moeder!" zei Mi chael en Patricia knikte instemmend. Me vrouw Harnby haalde even haar schou ders op. „Het is tenslotte heel goed afgelopen", zei ze „maar we zullen jou érg missen, Pa tricia! Althans ik zeker.Wanneer wil je vertrekken?" Ze scheen zich geen ilusies te maken, dat Patricia nog veel langer zou willen blij ven. „Er is geen enkele reden om haar te overhaasten, moeder", zei Michael en er was een geïrriteerde klank in zijn stem. „Jij bent nu eenmaal geen realist, zoals je moeder", kwam Patricia tussenbeide en haar stem had zo'n vreemde scherpe klank, dat mevrouw Harnby haar verwonderd aankeek. „Allemensen, hebben jullie samen gekib beld?" vroeg ze op de directe manier, die zo karakteristiek voor haar was. „Helemaal niet", antwoordde Michael stijfjes, terwijl Patricia zei: „U zou het een klein verschil van mening kunnen noemen". Mevrouw Harnby keek geamuseerd van de een naar de ander. „Willen jullie er mij niet méér over vertellen?" „Wel ziet U...." begon Patricia aarze lend, maar Michael onderbrak haar: „Het is gewoon bespottelijk! Patricia is hier be gonnen op een volkomen zakelijke basis. En nu weigert ze haar honorarium, ze wei gert er zelfs over te praten. „Bedoel je, dat ze geen geld wenste aan te nemen"? „Precies!" „Maar natuurlijk wil ze dat niet! Wees toch niet zo dwaas, Michael!" De stem van zijn moeder klonk zeer beslist. „U begrijpt er niets van, moeder!" „Ik begrijp het volkomen! Dit meisje is zich terecht gaan beschouwen als een vriendin des huizes! En vanzelfspre kend wil ze dan niet betaald worden voor het feit dat ze jou geholpen heeft! Het was heel ongevoelig van je, Michael, om haar dat aan te bieden!" Michael bloosde maar het volgende ogenblik trok alle kleur uit zijn wangen weg. „Het was helemaal niet mijn bedoe ling om haar te beledigen! Patricia Hij wendde zich als een schuldbewuste kleine jongen met een abrupt gebaar tot haar. „Ik bedoelde het helemaal niet zo! Dat wéét je toch!" „Natuurlijk!" Er was geen spoor van boosheid of ontstemming meer in haar. en ze drukte zijn toegestoken hand. „Zo is het beter!" riep mevrouw Harnby lachend uit. „Patricia is heel goed in staat om voor zichzelf te zorgen, mijn jongen, bedenk dat wel! Je behoeft niet te denken, dat je haar moet helpen!" Het kwam niet vaak voor, dat Michael zijn moeder boos aankeek, maar thans was dit het geval. En zelfs Patricia vond, dat de oudere mevrouw haar wel wat al te ge makkelijk aan haar lot wilde overlaten. Misschien begreep ze de omstandigheden, waaronder deze hele geschiedenis begonnen was, niet ten volle. Hoe graag Patricia ook onafhankelijk tegenover iedereen wilde staan, het deed haar thans pijn, dat haar zogenaamde schoonmoeder, aan wie ze ge hecht was geraakt, haar zo zonder meer wilde laten gaan Begrijpelijk was het daarentegen wel! Het ging haar natuurlijk alleen om Michael! Nu zij, Patricia geen rol meer in Michael's leven speelde, was de belangstelling van mevrouw Harnby onmiddellijk verflauwd. Zonder iets te laten merken, wenste ze de oudere vrouw vol hartelijkheid goeden- nacht en verliet het vertrek. (Slot volgt)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9