PETROLEUM- GASKACHEL Rotterdamse trampschepen staken de Amsterdammers de loef af Quirien Mechanicus: „durf meer in de IJmond" Kennemer antaarn Visserij-varia Havenberichten Agenda voor Velsen Museumblaadje vol v. Nievelt en Goudriaan reders „in de meest uitgebreide zin" REUKLOZE U/INTERS Castncum Remington Shaver Super 60 Chr. Visman r .y Old Clothes New r LANGS SLUIZEN EN HAVENS Haller69.50 Clarus 64.50 Tilley51.75 Bes49.50 „De Verenigde Spelers" met „U spreekt met uw moordenaar" Huisvrouwen genoten van films Bridgers van „Sans Atout" telden de slagen Sla-export loopt ten einde GESPREKJES MET EN OVER DE CULTUUR DRY CLEANING ONLY Herfst in het park Metaalbewerkers en de nieuwe G.A.O. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 IN DE SCHEEPVAART was het in de tijd, voorafgaande aan de eerste wereld oorlog zo, dat niet ieder, die een onderneming oprichtte de wind in de zeilen had. Ondernemingsgeest, meer dan voorspoed, kenmerkte het begin van de twintigste eeuw toen zoveel nieuwe ondernemingen tot stand kwamen en verdwenen. Er waren slechts weinig reders die zich in de wilde vaart durfden meten met de opper machtige Britse tramprederij. Er zijn Amsterdamse rederijen, die het hebben ge probeerd. In de jaren 18971900 werden er te Amsterdam niet minder dan zeven opgericht. De meeste dezer hebben slechts een kort bestaan gehad en niet veel voorspoed gekend. De Stoombootmij. Bestevaer, opgericht in 1899, moest twee jaar later weer liquideren. De Stoomvaart Mij. Poseidon verdween in 1904, de Hollandia in 1908, de Baltic in 1910, de Amsterdam in 1911, de Amstel in 1912. Deze maat schappijen zijn alle het slachtoffer geworden van de lage stand der vrachtenmarkt. De „Aldabi" op weg langs de Zuid-Amerikaanse kust. Er waren inderdaad enige Amsterdamse trampreders, die de gevolgen van de lage stand der vrachtenmarkt hebben weten te verdragen. Maar dat is nog geheel iets an ders dan in zo'n tijd een bloeiende scheep vaartonderneming op te bouwen, zoals een paar jonge Rotterdammers deden en die zich op dit gebied wisten te handhaven. Die twee Rotterdammers waren de heren H. A. van Nievelt en A. J. M. Goudriaan. Laatstgenoemde trad in 1905 in de carga doorszaak van de fa. Van Nievelt te Rotter dam met de bedoeling naast cargadoors- belangen een rederij te stichten en sche pen in eigen exploitatie te nemen. „Meest uitgebreid" De heren Van Nievelt en Goudriaan kwamen overeen met ingang van de 1ste Januari 1905 op te richten de naamloze vennootschap „Van Nievelt, Goudriaan Co's Stoomvaart Maatschappij N.V." tot het „uitoefenen van het rederij bedrijf in de meest uitgebreide zin". Reeds datzelfde jaar kwamen twee sche pen gereed: de „Alioth", die 8 Juni de proeftocht maakte en de „Mizar", die in Augustus in de vaart kwam. Met grote voortvarendheid werd de uitbreiding van de vloot aangepakt. Achtereenvolgens kwamen er bij de „Phecda", de „Poolster" de „Megrez", de „Merak" en de „Alkaid" en dit bouwprogramma werd „afgewerkt" voordat de maatschappij het eerste lustrum kon vieren. Diensten Aanvankelijk werd uitsluitend de wilde vaart beoefend, totdat men in 1920 tezamen met de Holland-Amerika Lijn en de Ko ninklijke Hollandse Lloyd de Rotterdam- Zuid Amerika Lijn opende. Voor deze dienst werden vier nieuwe schepen be steld, die in 1921—1922 gereed kwamen. Eén hiervan was de „Aldabi", het eerste schip van die naam, welke in 1921 werd afgeleverd door de Deutsche Werft te Ham burg. Met de „Alhena", „Algorab", „Al cyone", „Alwaki" en „Aludra" voer de ADVERTENTIE Maak de kille avonden behaaglijk met een gegarandeerd Wij vragen Uw speciale aandacht voor ons bronskleurige PETROLEUMHAARDJE 64.50 Vraagt demonstratie. Zie onze etalages KENNEMERLAAN 1 Betaling regelbaar. TEL. 5853 Vrijdag 14 October verzorgt het toneel ensemble „De Verenigde Spelers" uit Haar lem een toneelavond voor de personeels vereniging van rederij Pronk in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Onder regie van Henk Pollack zal een op voering worden gegeven van „U spreekt met uw moordenaar", de bijzonder knappe thriller in drie bedrijven door Fredirck Knott. 4938 reg. ton bruto metende „Aldabi" re gelmatig op Zuid-Amerika. Deze eerste „Aldabi" bereikte de leeftijd van 16 jaar. Op 9 December 1937 strandde het schip bij Kaap Santa Martha Grande aan de Braziliaanse kust toen het op weg van de La Plata rivier naar Rotterdam was. Na vergeefse pogingen het schip vlot te bren gen brak het de 28ste December in drieën en kon toen als totaal verloren worden be schouwd. „Wolta". Een nieuwe „Aldabi" werd besteld vlak voor de tweede wereldoorlog bij de Neder landse Dok Maatschappij in Amsterdam. Het schip stond in Mei 1940 op stapel en het duurde niet lang of het in aanbouw zijnde casco werd in beslag genomen en weggevoerd. De bezetter heeft er nog mee gevaren on der de naam „Wolta" en in 1945 verkeer de de oorspronkelijke „Aldabi" in de ge lukkige omstandigheid, dat zij niet bescha digd was en al spoedig kon zij als „Aldabi" onder de vlag van Van Nievelt, Goudriaan Co. in de vaart worden gebracht. Een foto van deze nieuwe „Aldabi" is hierbij afgedrukt. Dit 7239 reg. ton bruto metende schip kwam in 1942 gereed. De lengte over alles bedraagt 145,35 m., de lengte tussen de loodlijnen 137,33 m., de breedte 18,35 m. en de holte 8.22 m. Het schip beschikt over een draagvermogen van 9407 ton en een bunkercapaciteit van 841 ton. De bemanning bestaat uit 69 kop pen en er is accommodatie voor 45 passa giers. De 8 cyl. Stork motor van 4400 pk. geeft de „Aldabi" een snelheid van ruim 13 mijl. Op het moment, dat Van Nievelt, Gou driaan Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. het 50-jarig bestaan herdacht, be stond de vloot uit 36 schepen, waarvan 17 koopvaardijschepen, 17 coasters en 2 tankschepen. De beide tankers zijn met ruim 12000 reg. ton bruto de grootste sche pen der rederij. Plet zijn de „Sheratan" en de „Sirrah", die enkele jaren geleden ge reed zijn gekomen bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Uitvoering van „Kindergeluk" Voor de eerste uitvoering die in Januari 1956 zal plaats vinden heeft de geheelont houders-kinderclub „Kindergeluk" in stu die genomen het zangspel „De vrouwe van Stavoren". „Kindergeluk" brengt hiermee een landelijke première. De filmdienst van de Amerikaanse am bassade te Amsterdam heeft Dinsdag in hotel De Rustende Jager een filmavond verzorgd voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Castricum. „Fabrieksarbeiders in Deroit" was de titel van de eerste film, die vertoond werd. Niet alleen dat de huisvrouwen de arbei ders in de fabriek aan het werk zagen, aan het huiselijk leven van die arbeiders be steedde de film eveneens aandacht. Overigens konden de talrijke dames bij monde van mevrouw C. Dijkwel uit Hil versum nog meer over het Amerikaanse gezin vernemen. De film over de Nationale Parken in Amerika, getiteld „De wijde horizon" ontbrak niet aan het uitstekende programma. Kienavond van CSV-tafeltennis De Castricumse tafeltennisclub CSV heeft voor haar leden een kienavond in petto, welke bijeenkomst Vrijdag in hotel De Rustende Jager zal plaats vinden. Voor de beste kieners zijn een groot aan tal prijzen beschikbaar. De avond is opge zet met het doel de band tussen de leden te verstevigen. Bazar van vrouwengroep De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Castricum blijft bij de actie voor het „doorbraakfonds" niet ten achter De leden hebben een flink aantal nuttige ge bruiksvoorwerpen gemaakt, die Donder dagmiddag in hotel De Rustende Jager tijdens een bazar aan de man of de vrouw gebracht zullen worden. In de avonduren vindt in dezelfde zaal een propaganda-bijeenkomst van de groep plaats. ADVERTENTIE het meest Ideale DROOGSCHEERAPPARAAT Wij geven bij aankoop f 20.voor Uw oude electr. apparaat RETOUR. Off. Remington Dealer W\jk a. Zeeërweg 4 - Tel. 4619 - IJmuiden-O. Eigen Technische Dienst. De Beverwijkse bridgeclub „Sans-Atout" heeft de promotie- en degradatiewedstrij den voortgezet met de volgende uitslagen: Groep A: 1. C. SpruitB. Hoogeboom 21 mp.; 2. J. BlomJ. Nijman 20% mp.; 3. G. PlooyJ. Groot 1814 mp.; 4. J. Bos J. Bloemendaal 18 mp.; 5. B. Hoogeboom J. v. Berkel 1614 mp.; 6. A. WorstK. v. d. Zon 16 mp.; 7. D. HoogeboomC. Luttik 15 mp. Groep B: G. KlesserG. de Boer 40 mp.; J. GroenR. Oosterhout 36% mp.; J. Krab G. C. Tabak 23V? mp.; A. v. BalenT. Tervoort 33 mp.; K. v. d. WalPh. v. Gro ningen 21 mp.; J. BoomG. Zoontjes 30 54 mp.; heer en mevrouw Vollaerts 26>{, mp.; J. v. ZutphenJ. Hamers 2054 mp. Groep C: W. DijkhofA. v. Groningen 3654mp.; heer en mevrouw Tand 36% mp.; mejuffrouw v. KlaverenH. Oosterveen 35)4 mp.; dames BeltermanTabak 3354 mp.; mevrouw TabakD. Biben 2954 mp.; dames ReimersKleyn 28 mp.; C. Hart— J. de Jong 2654 mp.; R. HoenJ. Kerkhof 26 mp. Groep D: heer en mevrouw Luyendijk 2554 mp.; G. HaverA. Worst 22 mp.; da mes KokTabak 1954 mp.; A. SchotelA. Wolterbeek 17 mp.; heer en mevrouw v. Aalst 1554 mp.; B. AdmiraalF. Koste 14 54 mp.; mevrouw v. EssenJ. Kuis 12 mp. Nog steeds is er buitenlandse vraag naar sla uit de omgeving van Beverwijk voor export naar Engeland. Doordat de sla op raakt, verstuurt men de groente nu nog éénmaal per week. De export duurt tot 15 October. "N WIE OP HAAR vijfde jaar voor de bewonderende en kennelijk ontroerde familieschare met een trillend stemmetje zingt over het graan tje, dat in de grond slaapt en de brijpot, die later „prut" doet, kan op dat moment i moeilijk nog ondet de genieën gerekend worden. Als dit meis je echter jaren later in de IJmond ver zeilt, in Driehuis ge vestigd is en vele koortjes opleidt tot homogene samen- voegsels der mense lijke stem, gaat zij behoren tot de bekendste leermeesteressen uit de verre omgeving en kent iedereen, die de zangkunst lief heeft Quirien Mechanicus, de kleine optimistische vrouw uit Driehuis, wier huis een graag betreden invalspoort tot de muze werd. QUIRIEN MECHANICUS is tot de hongerwinter een on ontdekt talent gebleven. Want zij zong dan wel aardig en zij was wel muzikaal, maar over ontwikkeling van deze kwali teiten was tot 1944'45 slechts terloops en dus tè weinig ge dacht. Ach ja, voor haar plezier heeft zij zanglessen genoten in Amsterdam, toen ze zestien was, maar dat was nog geen studie de zware, moeilijke studie, die begon in de moeilijke jaren van de bezetting en die veel verdriet vergeten deed. Pianoles werd het wel te verstaan en geen zangles. Het had eigenlijk het conservatorium moeten worden, toen de opval lende zuiverheid van haar stem tot buiten de familiekring de aandacht trok, maar een studie aan het conservatorium was in die dagen iets hèèl hoogs en iets heel duurs. Dat deze vrouw in 1953, tegen alle moeilijkheden in het Staatsdiploma LO haalde en daarna doorging met een studie blokfluit, dat zij zanglerares is geworden en concerten kon geven was niet alleen een diepe bevrediging van haarzelf, maar ook een com pliment aan haar doorzettingsvermogen: Quirien liet zich door de onwil der tijden nimmer van de wijs brengen. Ook niet door haar leerlingen, want deze kunstenaresse is ten eerste uitermate vast in de muzikale leer, maar bovendien bepaald gedecideerd van wille. De koortjes der Vrijzinnig Hervormden, van de huisvrouwen en verschillende kinderkoren hebben daar de zoete vruchten van geplukt en zij, die haar huisconcerten hebben meegemaakt, erkenden achter dit uitgesproken talent een warm mens met een royaal gevoel voor humor en een groot hart. Zij heeft geen hekel aan de IJmond, die zo vaak voor een cultuurloos huizen park wordt aangezien, want zij herkent in dit woongebied de kiemen van een toekomstige cultuur zeer duidelijk. Al was het alleen maar in de vorm van de Volksmuziekschool, die de jeugd, vooral de jeugd meesleept naar andere dingen dan de smaakbedervende films en andere vervlakte uitingen van massa„cultuur". Maar aan de andere kant gelooft zij, dat er nog te weinig durf is in deze IJmond, om de lijn consequent door te trekken, desnoods dwars tegen de stroom in: er wordt nog te veel gereageerd op de algemeenheid. De concerten zijn nog te vaak gericht op de grote massa de Egmont van Beethoven en het voorspel tot Traviata komen steeds terug, omdat men bang is voor lege zalen, maar kleine, verfijnde ensembles als de Muziekkring „Obrecht" durft men hier blijk baar niet aan, hoewel er een groeiende belangstelling gaat ont staan voor de exclusiviteiten der cultuur. De oude muziek heeft hier nog zelden haar kans gehad het zou de moeite lonen het experiment te wagen. Dat daarbij een zalenkwestie ontstaat, is zij met een ieder eens, die er wel eens over nagedacht heeft: de enige grote zaal, die Velsen heeft is wegens haar duurte te „riskant", kleinere concertzalen zijn dus nodig. Ze zijn er in het Gymnasium en het Hervormd Jeugdgebouw, maar de pogingen, om hier een werke lijk muziekleven op te bouwen bleven tot nu toe halfverwege steken. Durf zal daarvoor nodig zijn, nog meer dan geld wel licht durf om een bekend zangeres te engageren, durf om de brede paden te verlaten en de smalle wegen naar de toppen der cultuur te betreden. Ook in de IJmond, die daardoor alleen maar verrijkt zou kunnen worden. HaF ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Oud-papier voor St. Caecilia De Harmonie St Caecilia zal Zaterdag 8 October haar oud papier-actie ten bate van haar uniformfonds voort. Men haalt deze week oud papier, vodden en oud ijzer op in de omgeving van de Da Costa-school, de noodwoningen en de papierfabriek. Rust uit Rustende Jager Wanneer gij een glas limo nade koopt in „De Poort van Cleef", in „De vergulde Os" of het „Zilveren Zwijnshoofd' dan zijt ge evenzeer op ietwat historische tapperijgrond als bij de vele „Rustende Jagers", die zich sinds eeuwen op de dorst der mensheid grond vesten in dit goede Neder land. Vooral langs Plollands duin en verder daar, waar in vroeger tijden nog een paar meter woeste grond de meute en de jachthoorn uitdaagden, zijn vele stamineekes te ont dekken die de naam „Rusten de Jager" op het uithangbord voeren en ter staving van hunne verwantschap aan Sinte Hubertus' discipelen een gewei-of-wat boven de flessen dubbelgebeide kunnen laten zien. Onze dichtstbij zijnde Rus tende Jager is in Castricum te vinden een vriendelijk café met een grote gelagzaal en 'n kleine hotelaccommoda tie sinds 45 jaar voor rustende jagers, die er eens een nachtje over willen sla pen. Dat de jagers allang op gevolgd zijn door haastige handelsreizigers en dat het duin rondom werd overwoe kerd door lelijke stenen hui zen langs de Rijksweg het is een onontkoombaar gevolg van de nimmer-aflatende harteklop van de tijd. En er gaat nu weer eer. stukje van de historie teloor, want de heer L. Eggers moét wel. De vergaderzaal is door hem' en door zijn vader nim mer aangeraakt, zoals ze als een reliquie uit een voltooid verleden tijd de vele Castri cumse vergaderaars onderdak bood, maar nu gaat het er toch van komen, hoe hard de 200 jaar oude Rustende Ja- ger ook het hoofd misprij zend schudt. De lambrizering, vroeger een dankbaar onderwerp voor kunstzinnige timmerlieden, wordt modernglad, het pla fond, eertijds een dorado voor een stucadoor, die goed was in engeltjes en bijbehorende krullen krijgt een crème kleurige boardbedekking en de verlichting, vroeger met suizende gaslampen, daarna met een enkele revolution- naire kooldraadpeer gaat er ook geheel „aan". En de oude houten klap stoeltjes kregen al makkelij ker opvolgers. Binnenhuisar chitect P. Tummers is er mee bezig. De „Rustende Jager" hoopt ondanks alles zijn oude naam te mogen blijven dra gen, want „Modern" of „Ta- venu" zouden baarlijk vloe ken op dit klassieke etablis sement. Bordjes Op de hoek van de Minister Lelylaan ontwaarde ik een nij ver schilder, die met behulp van een klein trapleer de let ters tot aanduiding dezer Vel- serbeekse avenue van nieuwe duidelijkheid voorzag. Nu heb ik geheel niets tegen het nóg duidelijker maken van onze straat-, weg- en laan namen, maar zolang er nog zovele honderden onleesbare huisnummers elke keer weer vertwijfelde zoekers opleve ren, lijkt het mij juister en nodiger een potje verf uit te trekken voor die verbleekte blikken schildjes dan voor de naam van een laan, die nog redelijk klaar op het bord stond geboekstaafd. Want ik geef het u te doen in diverse straten van IJmui- den-Oost bij avond een num mer op te zoeken; ge kunt daar stapeldol van worden. Nederlands Nimmer zou ik onze eigen Hoogovens vooruitstrevende ideeën willen of durven ont zeggen, want uit de haast der tig jaren van hun groei en bloei langs stijgende koersen- curves en sneller knippende rijen couponscharen zijn ette- lyke voortreffelijke en zelfs grootse initiatieven te lichten. Dat evenwel achter de staal fabriek vele jaren lang op de daar voor het interne verkeer bestemde weg bordjes stonden met de waarschuwing „Meer dere overwegen" heb ik die Hoogovens toch altijd wel een tikkeltje euvel zitten duiden als ik over deze weg koerste, want ik hou niet van Germa nismen in het openbaar. Met te meer genoegen heb ik dan ook gisteren geconsta teerd, dat de Hoogovens het zelf ook gemerkt hebben en met zorgzame hand het „dere" hebben doen oververven. Zo dat er thansin weinig fraai maar tenminste écht Neder lands staat: „Meer overwe gen"." Wanneer er nu nog eens een klant contant betaalt en het kan er af, zou „Vele over wegen" misschien nóg mooier lijken. Maar vooral niet doen, omdat ik het zeg, want dan word ik zo pedant. Wie alleen wil zijn met de herfst, welke zich in stapelwolken op de aarde heeft gezet en met góuden bomen daaronder het feest van het afscheid voorbereidt, zou de benenwagen kunnen vatten en vele parken van Velsen in een verloren uur moeten gaan bewandelen. Rustig op de maat van het jaargetij, dat nog steeds niet de moed heeft met storm en de eerste natte sneeuw de waterverven van zijn eigen aquarellen uit te wissen. De eerste, wat moeilijke bladzij van Velsens enige museum is nu volgeschreven. Nou vól is niet het juiste woord, want de zaal, waar de boeiende verzameling curiosa in het Cultureel Centrum te zien is, is zelden zó overkropt met bezoekers, dat lange rijen morrend in de regen staan te wachten op toelating; het komt vaker voor, dat de aardige juffrouw, die zo veel van alles weet en daar ook gaarne over verhaalt, bij zichzelve denkt: „Kom, ik ga maar eens wat opruimen en ordenen in de onuitgestalde voorraad". De belangstelling is dus niet overweldigend geweest gedu rende dat eerste jaar, maar niettemin en museummen sen zijn van huis-uit optimis ten, omdat zij in Nederland over het algemeen zo weinig gewend zijn vertelt het be stuur dat in het derde kwar taal van 1955 het museum bij na 3 X zoveel klanten had als de eerste drie maanden, toen de belangstelling ook al niet onbevredigend was. De IJmuidenaren waren witte ra ven, want het zijn speciaal uitlanders en andere vreemde lingen geweest, die zich langs de exotische schelpen, spon sen, koralen, de Ichthusvis en andere bezienswaardige zaken hebben doen geleiden. De IJmuidenaren zelf weten blijkbaar haast niet eens, dat zij voor een simpel kwartje (en de kinders mogen voor drie stuivers mee) een mooie middag kunnen hebben, want noch Velsens volwassenheid noch de schooljeugd worden vaak binnen de smaakvolle wanden der verzameling ge signaleerd. Van die schoolkinderen valt het me eerlijk gezegd een beetje tegen, nademaal er daar veel is te leren uit het leven op en onder de zee en in vreemde landen en een lesuur aan het Moerbergplantsoen kan dubbel tellen, lijkt me, want nergens steken kleine hersentjes zoveel op als in de leerschool van het leven zelf. Dat het in het tweede jaar beter zal gaan met dit appe tijtelijke expositietje en dat het ook de Velsenaren gegeven zal zijn zich te laten rondlei den langs de wondertjes van moeder Natuur, moge de troost zijn der gemeentelijke exploitanten en van dees' overtuigd aanhanger van dit museumpje. Hij zou Bosbeek kunnen gaan zien' en verbaasd zijn over het jade-groen van de spelewei; hij zou Beeckestein moeten bewonderen en er de donkere bramen proeven, die hier en daar in het wilde hout als zwarte robijntjes bengelen, maar hij mag vooral Velser- beek niet vergeten, want daar zijn herten en reeën en wat is de herfst zonder een dravende roedel dezer lichtvoetigen? Al is de grote onrust nog niet door de hertekamp ge varen, de oude zeseinders de bokken hebben al menig maal het gewei waarschuwend geheven en de witte keel ge schraapt voor de kreet van deze en de duizend andere herfsten af en toe klinkt hun burl onder de beuken en drijft de geiten tot een schuw koppel bijeen, waarin de witte staartjes nerveus trillen. Maar eind October, begin November begint het brui loftsfeest pas echt als de jonge bokken hun spies ver liezen en slechts de rozenstok op het voorhoofd overblijft ten teken, dat daar een nieuw ge wei gaat groeien. Nu echter in deze na dagen van een weelderige zo mer is de herfst nog mild en doorplekt van zon, die door de naar geel en bruin zwe mende bladeren zeeft en vaak op de bodem verrast de ste vige rode hoed van een vlie- genzwam of de paarse van een x-ussula doet oplichten. Het is het weer voor een kopje koffie bij mevrouw Jen- ner, die haar terrasje voor de theeschenkerij de grote na jaarsbeurt geeft en de schra- gentafel voor de tafeltennis sers afsopt, omdat dat óók bij de herfst hoort. Het is het weer i/oor een tweede kopje omdat ge daar onder de bomen niet gauw uitgekeken raakt op de hertekamp met zijn eerstejaars reeën, heel licht en heel jong, met hun witte vlekken dan send door de zon, elke minuut verbaasd stil houdend voor het wonder van het leven. Als ge het treft, dat de zon dan net over zo'n ragfijn groepje reeën-kinderen aarzelt, wordt het een derde kopje koffie waard. En zijt ge weer even verzoend met de IJmond en premier Nasser, de belasting en jongens, die nu in Nice champagne zwelgen. Allemaal vliegen Zo langzamerhand zie ik ze vliegen, de vliegen van Radar en Uranusstraat, want na de feiten, die over dè plaag daar onder dees' Lantaarn werden uiteengezet komen er steeds meer geplaagden bij my schui len echter óók uit de hoe ken der gemeente, waar be paald geen vuilnisbelten zyn gebouwd en die vliegen dus gewone huis-, keuken- maar vooral tuin vliegen moeten zyn. Zonder belt- of viskoppen- allures. Het was dit blijkt hieruit ten overvloede dit jaar een goed en vruchtbaar vliegen- jaar, maar de belt-omgeving in IJmuidens nieuwste wijken heeft daar natuurlijk het meeste mee te stellen gehad. Het leed is evenwel niet eindeloos. Zodra de belt in West-Nieuw-IJmuiden „vol" is, gaat de Velsense droesem weer per schuit de gemeente uit en lopen wij zonder zorgen op de ondergrond van com post, die nu nog zoveel vliegen doet vliegen. Ja, nu nóg, want het is een taai en onverzoen lijk ras, dat hier op de restan ten ener samenleving uit het ei kruipt en alle goede voor uitzichten over het spoedig verdwijnen van de belt kun nen niet wegcijferen, dat, zo als mijn goede grootmoeder placht te zeggen „een mens het beter kwijt dan rijk kan weze" LAMPENIER Pryzen van Dinsdag. Heilbot 3,10; gr. tong 5,404,30; grm. tong 3,502,95; kim. tong 3,052,80; kl. tong I 2,952,70; kl. tong II 1,76—1,60; tarbot I 2,50—2,20, per kg. Tongschar 76; kl. schol II 6511; schar 2420; bot 2825; v. haring 1612; makreel 2115; gr. schelvis 4630; grm. schelvis 4330; kim. schelvis 3829; kl. schelvis I 3427; kl. schelvis II 2922; wijting 2622; gr. gul 70—57; midd. gul 5046; kl. gul 3227; kim. hake 100; poontjes 20; kl. kool- vis wit 40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 280 150; gr. koolvis zw. 11490, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 33 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 90 kisten schol, 20 kisten schar, 15 kisten bot, 3060 kisten haring, 465 kisten makreel, 600 kisten schelvis, 50 kisten wij ting, 54 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten hake, 3 kisten poon, 17 kisten koolvis, 17 kisten diversen. Totaal 4430 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 1 Tzonne f32.240; HD 79 f12.560; IJM 209 f13.940; KW 89 f 4060. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Con go van Rotterdam. Catharina W. van Rot terdam. Ursula Heinemeier van Vasa. Zwaantina van Gothenburg. Antha van Mantyluoto. Mees Cremer van Zeebrugge. Archanda van Bilbao. Twente van Parring- ton. Lievevrouwenkerk van Rotterdam. Sigborg van Ronneby. Munkfors van Slots- bi-on. Grebbestroom van Londen. Korsnes van Riga. Ranö van Rotterdam. Ardennia van Gothenburg. Jupiter van Gdynia. Cari- bia van Geffle. Strabo van Napels. Saxen van Kristianahamn. Wiros van Stockholm. Joh. v. d. Phar (met schade, opgelopen in Kieler Kanaal). Argo van Topyla. Larix v. Otterbacken. Vindicat Atque Polit van Speshuld. Vertrokken zijn: Dagny naar Rotterdam. Madjoe naar Kastrup. Marietje Böhmer n. Rotterdam. Albert V naar Delfzijl. Frank Delmas naar Duinkerken. Keizerswaard op proefvaart naar de Noordzee. Mees Cremer naar Flensburg. Willem Fortuin naar Aar- hus. Hampshire Coast naar Middlesborough. Reias naar Liverpool. Lore Ottens naar Lo- visa. Bittern naar Manchester. Quintin naar Leith. Christen Smith naar Dakar. Zwaan tina naar Hansweerd. Spaarnestroom naar Huil. Ambiorix naar Rotterdam. Margriet L, Falcon en Mulan naar Londen. Onder voorzitterschap van de heer J. Pekel heeft de Heemskerkse afdeling van de R.K. Metaalbewerkersbond in zaal Nij man een ledenvergadering gehouden. De districtsbestuurder de heer J. Zijm heeft hier een uiteenzetting gegeven over de nieuwe voorstellen voor de collectieve ar beidsovereenkomst. Onder meer zal hieruit een verlenging van de vacantie van 12 tot 15 dagen en een verdubbeling van de va- cantietoeslag voortvloeien. Het een en an der werd met grote instemming begroet, hoewel toch nog enige wensen naar voren kwamen, waarop tenslotte een discussie volgde, die geruime tijd in beslag nam. WOENSDAG 5 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Rex, 20 uur: (officieuze opgave) „Tan ganyika". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. DONDERDAG 6 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Eindstation". Rex, 20 uur, (officieuze opgave): „Tan ganyika". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder R. Verbeek, openbare werken. Woensdag 5 October Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Het schan daal". Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Witte manen" en „Het net". W.B.-theater: geen voorstelling. Kennemer-theater, 20 uur: AVRO-avond. K.S.A., 20 uur: toneelvoorstelling D.EJL.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10